VS en Australië erkennen bewind Phnom meuw Penh Indrukwekkend bezoek van Willy Brandt aan de DDR MANN JEZUÏETENORDE MET SPLITSING BEDREIGD rrico Bolletje. Fanfani ziet geen kans een Italiaans kabinet te vormen Prins Sihanoek zou willen terugkeren fngalen oncler rijksbestuur ufl! Hè-Hè LENTE Toch volksliederen en Oostduitse erewacht in Buchenwald ANTI-CHINESE BETOGINGEN IN MENADO Tv-kijkers zien zakkenrollende heer in actie... Groep ontevreden conservatieven in de Compagnie wil eigen provincie VRIJDAG 20 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 ADVERTENTIE PHNOM PENH (AP, AFP, DPA, Reuter) De Verenigde Staten in Australië hebben de nieuwe machthebbers in Cambodja erkend. Dit nadat de verzekering was ontvangen dat na het verdwijnen :an Prins Sihanoek geen veranderingen zullen worden aangebracht n ie contacten met buitenlandse mogendheden. En voorts dat het 'yjeid, van Cambodja onafhankelijk en neutraal zal blijven. De Franse regering heeft gisteren Khter verklaard zich ernstig be- jorgd te iftaken over de situatie in Cambodia en het aangrenzende tflos. Een woordvoerder van het fftnse kabinet verklaarde na afloop een kabinetsvergadering dat alle tetroWcen partijen ervoor moeten dat het Vietnam-tonee zich tiet uitbreidt over heel Indo-China. Noord-Vietnam heeft de Verenig- v Staten er gsiteren tydens het pjrljs Vietnam-overleg er van be- (buldigd van Cambodja, een twee- je Laos of een tweede Zuid-Vietnam ■i maken „in de hoop heel Indo-Chi- B in de oorlog te kunnen betrek- d". De Noordvietnamese afgevaar- jde Ngoejen Minh-vy beweer- jedat de Verenigde Staten de onaf hankelijkheid en neutraliteit van ;e{ land willen aantasten. Het Wit- heeft meegedeeld dat presi- jat Nixon de ontwikkelirig van de id in Laos en Cambodja in irking zal nemen als hij nieu- plannen overweegt voor het te- :en uit Zuid-Vietnam. nationale vergadering van Ija heeft gisteren, één dag na afzetten van Prins Norodom Si- oek, de noodtoestand afge- »digd en alle grondwettelijke voor een half jaar opge- iort. Dit maakte de nieuwe jchthebber van het konink- Tsjang Heng, via radio Phnom ah bekend. Gelijktijdig be- mldigde hij Prins Sihanoek er in „ernstige fouten" te hebben ge- aakt. Het afgezette staats- nofd heeft in de Chinese hoofdstad besprekingen gevoerd. Waar- mers in Zuidoost-Azië zijn de me ts toegedaan dat Prins Sihanoek (toesloten is na zijn bezoek aan ig naar Phnom Penh terug te ren. Zij wijzen er daarbij op dat ianoek in Peking als een staatshoofd is ontvangen. Di- laten uit 41 landen zouden >y aankomst aanwezig zijn geweest folgens het Chinese persbu- i Hsinhoea voerde premier Tsjoe iai een gesprek met „het ^aats- tfd" Sihanoek. dat in een zeer teluke sfeer verliep. Rustig De toestand in de Cambodjaan- hoofdstad leek vanochtend rustig nieuwe machthebbers schijnen situaties volledig te beheersen. Al- roorname plaatsen en gebouwen (den streng bew aakt door solda- pantserwagens. De verbindin- met. het buitenland zijn weer ïltelijk hersteld, het lucht- ls nog niet normaal. Tolgens kringen in Phnom Penh net Cambodjaanse leger echter ieeld in twee partijen, pro contra Sihanoek. Eerstgenoemde ming in de vyfendertigdui- al man sterke strijdkrachten zou de minderheid zijn. Volgens aan- ndende, maar onbevestigde ge iten spoeden eenheden die ach- rood,' 59. uit II 09 HEÜW-DELHI (AP) De India- 5i siering heeft psteravond het be- over West-Bengalen overgeno- nadat de marxistische commu- 2 Alton, die gedurende twpe dagen ge- ^fddaden hebben uitgelokt, niet in waren gebleken een regering 'ormen. President Giri heeft een wet ondertekend waarbij de as- iblee van West-Bengalen naar Is wordt gestuurd en gouveneur S. Dhawan met het bestuur van staat wordt belast- jrstrf ii 24 viv mw' 42 69 Wil 05 food ADVERTENTIE [niet vergeten-.: Fricoeten i "K». KAAS MET EEN GROTE K ter de staatsgreep staan zich langs de Thailandse grens naar de hoofd stad.- Langs de grens met Zuid-Vietnam vinden zware gevechten plaats tus sen Cambodjaanse troepen en Noordvietnamese eenheden. De Cambodjanen hebben gisteren van hun nieuwe leiders opdracht gekre gen streng op te treden tegen de in Cambodja wonende communistische Vietnamezen. Volgens de Amerikaanse ra diomaatschappij ABC heeft Prins Norodom Sihanoek in Moskou ge zegd dat hij een regering in balling schap zal vormen als de Sowjet- Unie en China de nieuwe Cambod jaanse regering niet erkennen. Als zij dat wel doen, zou dit het einde voor hem betekenen. De oudste zoon van Norodom Sihanoek, Prins Noro dom Joevaneath, die op het ogen blik in Hongkong is, wil zo spoedig mogelijk naar Phnom Penh terug keren. Dit heeft een woordvoerder van het Cambodjaanse consulaat in Hongkong gezegd. De nieuwe machthebbers in Cambodja, boven: (Van onze correspondent) ERFURT (GPD) Voor de herden kingstoren van Buchenwald, het concentratiekamp dat tot een natio naal monument van de DDR is ge worden, gebeurde wat Oost- en West- Duitsland enkele dagen eerder nog wilden voorkomen: terwijl een ere- compagnie van de Volksarmee het geweer presenteerde, speelde een mi litaire kapel de volksliederen van Bondsrepubliek en DDR. Strak voor zich uit kijkend nam Bondskanse lier Willy Brandt dat eerbewijs in ontvangst. Mocht hem de verleiding hebben bekropen in deze emotioneel geladen sfeer de militaire groet te beantwoorden, dan is hem dat on mogelijk gemaakt door de tientallen fotografen en cameramannen, die Brandt als een hecht cordon om ringden. Hoogtepunt van de eerste ontmoe ting tussen regeringsleiders uit de beide Duitslanden is gisteren niet het feit geworden, dat zij goed met elkaar overweg bleken te kunnen, maar de overweldigende spontaniteit waarmee de Oostduitse bevolking Kanselier Brandt ontving. Toegege ven werd gisteravond door Oostduit se autoriteiten, dat het enthousiasme van de bevolking voor hen volstrekt eer, verrassing is geweest. De maat regelen, getroffen om het publiek bij aankomst in Erfurt op een afstand te houden, waren degelijk, maar toen Brandt gistermorgen gehoor gaf aan de massale oproep om zich voor het raam van het conferentie-oord Er- furter Hof te vertonen, was er voor de politie geen houden meer aan. Er werden tegenmaatregelen ge nomen. Toen Brandt en Stoph zich in het Erfurter Hof. tegenover het station gelegen, aan tafel hadden gezet om met grote aandacht naar eikaars lange inleidingen te luiste ren. verschenen enkele honder den jonge demonstranten op het stationsplein om luidkeels erkening van de DDR te eisen en gastheer Will Stoph toe te juichen. Stoph, die er niet voor had gevoeld om aan de zijde van zijn gast voor het raam te verschijnen. In Erfurts straten ..tegendemonstratie" was georgani seer. Het stationsplein was immers na de spontaniteit bij de aankomst, hermetisch afgegrendeld. Indrukkender wellicht nog was de belangstelling langs de route, die de Bondskanselier 's middags aflegde naar het enkele tientallen kilome ters buiten de stad gelegen Buchen- fald. Tienduizenden hebben hem langs de weg toegejuicht, terwijl ook bij het ver buiten de bewoonde we reld gelegen monument zeer velen hagel en natte sneeuw trotseerden om de plechtigheid bij te wonen. Willy Brandt was zichtbaar ont roerd toen hij, aan de zijde van de Oostduitse minister van Buitenland se Zaken Otto Winzer, voor een kranslegging naar het monument schuifelde. Het opdringende publiek ontnam de gebeurtenis veel van haar plechtigheid, maar als een spon tane demonstratie van de bevol king werd ook het uitstapje naar Buchenwald er des te imponerender door. Brandt legde een tweede krans bij het graf van de in Buchenwad ('bij een bombardement) ongeko- men sociaal- democraat Rudolf Breitscheid. voordat hij de terugreis naai- Erfurt maakte om min of meer de twee ronde van het topgesprek te beginnen. De sfeer tijdens dat gesprek werd door Konrad Ahlers, de Westduit- se regeringswoordvoerder, die deel uitmaakt van Brandts delegatie, goed en zakelijk genoemd. Stoph's openingsrede was geschreven in de pompeuze stij, die toespraken van communistische politici kenmerkt. Stoph besteedde veel aandacht aan het verafschuwde verleden van de kapitalistische NAVO-staat in het Westen, maar zeker niet minder aan de veranderingen die ook in Oost- Berlijn zijn waargenomen sinds de val van de CDU-regering in Bonn. Uiteenzetting Onverminderd verwacht Oost-Ber- (Van onze correspondent) ROME (GPD) De Italiaanse regeringscrisis is gisteren onver wacht in een nieuw en opmerke lijk stadium getreden. In de loop van woensdagavond en donder dagochtend schenen alle tekenen er op te wijzen, dat de kabinets- Sirik Matak, onder: generaal Lon i jaar geleden bestempeld als een formateur Amintore Fanfani ge- vice-premier I Nol, door Prins Sihanoek twee] Cambodjaanse „Soeharto". slaagd was met zijn poging de bcsis voor een nieuwe regering te leggen. Gistermiddag tegen zes sen maakte Fanfani echter zelf aan president Saragat bekend dat hij er niet in was geslaagd aan de opdracht te voldoen. Iets nieuws in de historie van het na-oorlogse Italië is de nood-oplos sing, die Fanfani aan de president heeft voorgesteld, welk voorstel Sa ragat heeft aanvaard: het parle ment zal zich nu met de regerings crisis gaan bezighouden en zich moe ten uitspreken over de vraag wat er nu moet worden gedaan. Het parlement zal zich er ook over moe ten uitspreken of er eventueel nieu we verkiezingen moeten worden ge houden. Hierbij dient te worden ge dacht dat in de eerste plaats de pre sident van de republiek het recht toekomt de kamers te ontbinden. De noodoplossing, die ook een lap middel kan worden genoemd, is dui delijk getroffen om tót elke prijs althans voorlopig algemene ver kiezingen te vermijden. Die verkie zingen zouden dan immers drie jaar voor hun tijd komen. Geen der partijen is op het ogenblik erg op verkiezingen gebrand. De treu- Toejuichen werd er niet aan getwijfeld, dat die I lijn van Willy Brandt dat hy de DDR volwaardig erkent, maar voor- r name gebeurtenis te zijn geweest. waarde voor volgende gesprekken is die erkenning niet. Brandt, die in zijn rede nog eens een uiteenzetting gaf van het genuanceerde Westduit- se standpunt, dat op den lange duur tot de gewenste erkenning zou kun nen leiden, kon al tijdens het geza menlijke middageten in een tête tête met Stoph het tegenbezoek van de Oostduitse regeringsleider ter sprake brengen Kassei is de stad die voor de ont- Het menu was voortreffelijk, de DDR-wljn deed volgens Ahlers niet voor een uitstekende Moezelwijn on der en het tafelgesprek was geani meerd. In dat gesprek ontpopte de Oostduitse premier zich als een groot Goethe-kenner. De dichter bracht in deze streek van Duitsland een groot deel van zijn leven door. Hij was minister (van Financiën o.a.) in het nabij gelegen Weimar. Voor de zekerheid had Konrad Ahlers moeting in aanmerking komt. Daar Ieen handzaam boekje over Goethe zal Brandt 21 mei Stophs gastheer op zak. zodat Stoph ad rem van re- zijn. pliek kon worden gediend. Ahlers heeft hem voorgelezen wat Goethe Lunchen met Stoph schijnt voor j eens op donderdag 19 maart in zijn de Westduitse delegatie een aange- DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische autoriteiten hebben voor Menado op noord-Celebes een nach telijk uitgaansverbod afgekondigd nadat zich daar in het afgelopen weekeinde anti-Ohrnese ongeregeld heden hadden voorgedaan. Volgens in Djakarta ontvangen be richten trokken ongeveer duizend is lamitische jongeren dodr de straten, waar zij Chinezen mishandelden en hun bezittingen vernielden. Aanlei ding hiertoe was het gerucht, dat een Chinees de profeet Mohammed zou hebben beledigd. Verscheidene Chi nezen liepen verwondingen op. Onder de betogers werden arrestaties ver richt. De overheid probeert in samen werking met religieuze leiders te voorkomen dat de ongeregeldheden zich uitbreiden. Op Celebes is tach tig procent van de bevolking isla miet. J dagboek schreef: „Men viere slechts datgene wat met succes volbracht is. Alle ceremonie by het begin is af mattend". Er is gisteren meer ceremoniëel aan te pas gekomen, dan voorzien was. Brandt zal zich vannacht op de terugreis naar Bonn hebben af gevraagd: hoe vertel ik het Barzel en Kiesinger? rige traditie van het Italiaanse par lement staat er ook borg voor, dat de „discussie" over wat er nu te doen staat zich tot in lengte van dagen kan voortslepen De nu ontstane situatie kan voor de zwakke Italiaanse democratische Instelling een zware vuurproef wor den. Dit komt vooral door de on mogelijke situatie waarin de chris ten-democraten zich bevinden. De sterkste party in het land is door de opnieuw opgelaaide echtschei dingskwestie tegen zijn wil weer eens ontmaskerd als een werktuig van het Vatikaan. Dez eop tradities stoe lende situatie wordt door de meeste moderne Italianen niet meer geac cepteerd. Voor er een oplossing voor de reeks van regeringscrises zal kun nen komen, zal het nodig zyn dat de christen-democraten een interne re volutie doormaken, waarby ze zich los maken van het Vaticaan. Maar omdat juist de kwestie van de ver houding tussen kerk en staat in Ita lië tot de oudste van het land be hoort, is niet te verwachten dat binnen afzienbare tyd een werke- lyk zuiverende oplossing voor de deur staat. Tenzij de Italianen wer kelijk genoeg krygen van hun „vier de republiek" en de huidige staats vorm doorbreken. Over deze moge- lykheid is de opinie echter vrijwel gelykluidend: voorlopig gebeurt er niets. Starfighter neergestort Gisteren is in Zuid-Duitsland de 118d)e Star fighter van de Westduitse luchtmacht neergestort, aldus het westduitse mi nisterie van defensie. De piloot kon zich met zyn valscherm redden en liep slechts lichte verowndingen op. Massaproces In Athene In Athe ne begint zondag a.s. voor een Griek se krygsraad een proces tegen dertig personen, onder wie een gepensioneer de legergeneraal en twee hoogleraren, die beschuldigd worden van deelne ming aan 'n samenswering tot) omver werping van het huidige bewind. Vol gens de aanklacht behoorden de ver dachten tot een ondergrondse organi satie, die zou streven naar een com munistisch-georiënteerd bewind. Hippies in arrest De politie in Tunis heeft een groep van acht Ame rikaanse, Britse en Franse hippies ge- I arresteerd in wier bagage zich een voorraad van zeven en een halve kilo gram heroïne bevond. ADVERTENTIE Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets J| Of MANN tabletten. ^^#1 Alle drie helpen direct. LONDEN (AP) De zeer goed geklede heer op de renbaan van Cheltenham rolde zo nu en dan een portefeuille of beurs van een andere bezoekei en was zich volstrekt niet bewust van het feit. dat tal van kjjkers naar het BBC-tv-programma op honderden kilometers afstand opgewonden zijn verrichtingen volgdenDe cameralieden zagen óók niets: die lieten het paard .Persian War" na een overwinning op de grote paar denraces aan het publiek zien. Niemand op de renbaan .ver moedde iets. maar verscheidene kykers grepen naar hun tele foon en alarmeerden de politie op de renbaan. Een van die kijkers zei: „Ik had de om standers wel een waarschuwing willen toeschreeuwen. Ik heb mij nog nooit van mijn leven zo hulpeloos gevoeld. Je zit op hondeirden kilometers afstand toe te zien hoe die man het ene slachtoffer na het andere maakt en je kunt er niets aan doen behalve de politie waar schuwen". De politie kwam te laat: de gentleman-zakkenrol- ler was al verdwenen. Nu laat de politie de film nogmaals heel langzaam afdraaien om op die manier te weten te komen of iemand de goedgeklede boef zal herkennen (Van onze correspondent Robbert Bosschart) MADRID (GPD) In Spanje begon de contra-reformatie, die het leven schonk aan een van de machtigste godsdienstige groepe ringen van de wereld: c" jezuï- ten compagnie. En nu de com pagnie (of als men wil, „orde") zich In de loop der eeuwen ver plaatst heeft naar de voorhoede van de progressieve kerk, begint in Spanje opnieuw een contra reformatie van jezuïten die „in de ware geest van Sint Ignatius van Loyola" de sterke arm van de conservatieve kerk willen vor men. Een welingelichte Spaanse geestely- ke aarzelde niet om van een „sa menzwering" te spreken, en zowel in Spanje als in het Vaticaan als in de campagnie in de rest van de wereld volgt men de ontwikkeling met zeke re ongerustheid. De zaak. die reeds enkele maanden geleden begon, be speelt zich in grote geheimzinnigheid en anonimiteit af en slechts enkele zeer hoog geplaatste prelaten in Spanje en in Rome weten het naadje van de kous. Wat intussen aan het licht kwam is het volgende. Een kleine groep be kende conservet'cen in de Spaanse „provincie" van de compagnie toont zich al maanden ontevreden met de toepassing van de vernieuwde regle menten van de orde. Het gaat om een vaste kern van 18 tot 20 je zuïeten, die echter aanhang vinden onder verscheidene tientallen ande re leden van de orde. Men spreekt van een totaal van honderd, hetgeen zeer veel is voor de numeriek beperk te en streng gedisciplineerde com pagnie. Zy noemen zichzelf de „vera com- pania" (de ware compagnie) en heb ben. met voorbygaan van hun eigen superieuren, rapporten gestuurd naar enkele conservatieve Spaanse bis schoppen „om te bewyzen dat de compagnie „ontaard" is". Ook zen den zy anonieme vlugschriften rond waarin de vooruitstrevende initiatie ven van de compagnie systemotisch aangevallen worden. Eind verleden jaar gingen zy tot actie over en stelden aan de leiding van de orde in Spanje voor om een geheel onafhankeiyke groep te vor men. Zy wilden eigen residenties en eigen noviciaten instellen „om na verloop van tyd het verschil met de resultaten, behaald door de huidige compagnie, te kunnen vergehjken". Hun oversten weigerden ronduit. Niettemin is dit voorstel bij het Va ticaan en by de Spaanse bisschoppen conferentie in overweging genomen. Hoogst opmerkelyk is het feit, dat het Vaticaan dit eigenmachtige op treden onder voorbygaan van de oversten een haast ongelooflyk voorva in de compagnie niet zon der meer liheef taf gewezen, maar het nog steeds bestudeert. De conservatieven vragen niets meer of minder dan een onafhanke iyke „persoonlyke provincie" die niet aan Spaans oversten, maar al leen direct aan de generaal van de compagnie. pater Pedro Arrupe (eveneens Spanjaard) verantwoorde- lyk zou zyn. Een toestemming of zelfs maar een aanmoediging vocur dit initiatief zou de orde in de hele we reld in tweeën kunnen breken, aan gezien het een duideiyk gebrek aan vertrouwen in de hoogste leiding van de orde aan het licht zal brengen. Desondanks heeft het secretariaat van-staat van het Vaticaan, klaar- biykelyk geïnspireerd door conserva tieve elementen, de mening van de Spaanse bisschoppenconferentie ge- gevraagd. In dit opzicht is het wel interessant om op te merken dat twee van de bekendste conservatie ve bisschoppen van Spanje aarts bisschop Morcillo van Madrid, die voorzitter van de conferentie is. en bisschop Castan Lacoma, voorzitter van de commissie voor de geloofs leer (opvolgster van de inquisitie), in die tyd „belangryke besprekin gen" in het secretariaat-van-staat voerden. Over de inhoud van die be sprekingen is niets bekend gemaakt. In cKecmber vroeg aartsbisschop Morcillo de bisschoppenconferentie om over deze kwestie te stemmen. Verscheidene vooruitstrevende bis schoppen verlieten de zaal en ande ren lieten duidelyk hun afkeur biyke Er bleven slechts 39 prelaten over, zodat er geen quorum aanwezig was om een stemming te kunnen hou den. Mgr. Morcillo besloot daarop van alle Spaanse bisschoppen schrif- teiyk hun stem te vragen. Hoewel volgens alle schattingen een meer derheid van de bisschoppen tegen het conservatieve voorstel is gekant, weet niemand behalve mgr. Morcil lo de uitslag van deze stemming. Dezer dagen heeft hy het Vatcaan zyn advies doen toekomen. De af faire van de „vera compania" ligt nu In handen van de Romeinse curie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23