Machtsgreep in Cambodja Bezetting van universiteit in Groningen OPKOMST BIJ VERKIEZINGEN VALT MEE Unilever neemt serie vleesfabrieken over TWEEDE PILOOT VOOR LANDING NEERGESCHOTEN lekke? lui M Treffer decaan in hnterre \aat heen Mns Norodom Sihanoek zou geen staatshoofd meer zijn MAARTSE BUIEN Man bezwijmt na terugzien dode vrouw... AKZO stoot vleessector af Eerste indrukken: OOK TWEEDE INZITTENDE OVERLEDEN Veertien VS- officieren beschuldigd Inzinking in woningbouw duurt voort ©ad UUX> igerichl maart 1660 WOENSDAG 18 MAART 1970 No. 33046 pjeoieur: E. A. E. van Dishoeck jflofdredacfceiir: Dre J. R. Soetenhorst LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.86 per kwartaal (postabonnemeiiten f 11,26), t 4,96 par maand (brj vooruitbetaling)tesse nummers f 0.35 Witte Singel 1 Leiden - Giro 8705» Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactiet S1507 SAIGON/HONGKONG (AFP, Reuter, AP) Prins Norodom Sihanoek van Cambodja is afgezet. Dit heeft •sident Thioe van Zuid-Vietnam vanochtend gezegd na (en boodschap van die strekking van de Cambodjaanse pdjo te hebben ontvangen. Het besluit van de afzetting ran Prins Norodom Sihanoek zou zijn genomen na een rendering van het Cambodjaanse parlement en de (oninklijke Raad. ginds vanochtend acht uur zijn alle rffbindingen met Cambodja onmoge- jk. De twee luchthavens van het md bij Phnom Penh en Siem Reap jjn gesloten. De telefoondienst van long Kong meldt dat het telefoon- rteer met Phnom Penh niet ver roken is maar dat de weinige lijnen r Cambodja alle zijn besproken. Cambodjaanse luchthavens rea- srden niet op herhaalde oproepen t te melden. Ook het diploma te telexver keer is verbroken. President Thioe van Zuid-Vietnam f tegenover een aantal verslagge- s. die hy het bericht van de bezet- g van Norodom Sihanoek voorlas, commentaar: „Ik kan het ge- Joon weg niet geloven". De tekst van I boodschap luidde: „Na een bU- 4nkomst van de Koninklijke Cam- djaanse Raad en de nationale ver deling is besloten, staatshoofd Si- inoek af te zetten. Tsjeng Heng, urzitter van de nationale vergade- Is als waarnemend staatshoofd agewezen totdat nieuwe verkiezin- d zijn gehouden. De werkelijke icht blijft in handen van de gene is Lon Nol en Sirik Matak" Hoewel het nog moeilijk is conclu- s te trekken uit de madhtsoverne- ing in Cambodja lijkt de conclusie rettigd dat deze een rechtse sig- tuur draagt. Waarnemers wijzen de grote onrust van de laatste veroorzaakt door rechtse beto gen. Bij deze demonstraties werd de ambassade van Noord-Viet- en de Vietcong vernietigd. De igers protesteerden tegen de ending van de Cambodjaanse traliteit door Noord Vietnamese en tcong eenheden. Prins Norodom Sihanoek vertrok vanmiddag uit Moskou waar hij de Sowjet-Unie tracht te bewegen bij Hanoi haar invloed aan te wen den om deze schendingen ongedaan te maken. Hij is vertrokken naar Peking waar hij hetzelfde wil doen. In een boodschap aan zijn moeder, welke gisteren nog werd verspreid, zei Sihanoek die Noord Vietnamese infiltratie te betreuren. Ernstiger vond hij echter de activiteiten van extreem-rechtse zijde, waardoor de (neutrale) structuur meer zou wor den geschaad dan door de actie der Noordv ietnamezen Op het ogenblik valt geen peil te trekken in hoeverre de machtsover neming in Cambodja is geslaagd. Officieren van de staf van de Zuid- vietnamese president Thioe verklaar den dat het bericht van de afzet ting van Prins Norodom Sihanoek van radio Cambodja hadden, maar het staat niet vast of dit werkelijk de bron is. Uit de bewoordingen van de boodschap zou men kunnen op maken dat zy afkomstig was van niet-Cambodjanen, van een buiten landse ambassade of van een vreem de mogendheid. De in de boodschap genoemde generaal Lon Nol is op het ogenblik premier en hoofd van de strijdkrachten. Sirik Matak geldt als de belangrijkste minister. Van hem is bekend dat hij. met Lon Nol, twijfelt aan de juistheid van de door Norodom Sihanoek gevolgde neutra liteitspolitiek. De bezetting van de A-facul teit in. Groningen geschiedde met een steeds ivisselende voorzitter. 'ARIJS (Reuter) De decaan i de faculteit der letteren te Nan- k bjj Parijs, Paul Ricoeur, is gis- ra afgetreden met het verwijt dat regering haar politieke verant- frdelijkheden afschuift op de wrsitaire autoriteiten. In zijn slagbrief aan minister van on- njs Guichard verklaarde hij, bit- bestemd te zijn over de rcentc «rtenissen. «nterre bij Parijs vormde het rtpunt van de studentenrevolte 1968 en is nog alt-yd een cen- van onrust. Enkele weken ge- frn werd de politie te hulp geroe- 'om een einde te maken aan tthten tussen rechtse en linkse fentengroepen, waarna het tot e botsingen tussen studenten de politie kwam waarbij 185 ge iden vielen. Volgens Ricoeur Rtander van een dialoog met de taten vormen de gewelddaden 1 universiteiten de strategische w in een campagne die een na me omvang heeft aangenomen. t autoriteiten, publiek en pers 'en de universitaire autoriteiten mtwoordelijk stellen voor de op to? van een probleem „waar de J( zich zelf met louter politieke Welen niet tegen opgewassen tnt". Minister Guichard weet in i antwoord aan Ricoeur de stu- tenonlusten aan personen die uit 1 op vernietiging van de maat- *PPÜ. Maar hij blijft erbij dat de mtwoordelijkheid voor het hand- ïen van de orde bij de universi- autoriteiten lag. Bilt verwacht van heden tot terdagavondWisselende bewol- i met vooral later buien waar- aommlge met hagel. Matige tot totige, tijdelijk harde wind uit 'üngen tussen west en noord. La- tenperaturen. (opgemaakt te 12.40 uur) 19 MAART op: 06.46 uur; onder 18.51 uur. 10 op: 14.56 uur; onder: 05.50 uur. fcwater te Katwijk om 01.33 en uur, laagwater te Katwijk om >««21.54 uur. nummer bestaat uit 22 pagina's. ARMENTAIER (AFP) De 35-jarige Belg Bernard Wickaert is gistermiddag flauwgevallen toen hij in het Belgisch-Fran se grensplaats je Waesten (Fran se naam: Warneton) zijn echt genote tegenkwam, die hij vier maanden geleden had begra venOp 14 november vorig jaar werd namelijk in de Lyse het totaal ontklede lichaam van een vrouw gevonden, dat door Bernard Wickaert werd herkend als dat van zijn 33- jarige echtgenote Denise. die hem in de steek had gelaten. Een tiental personen, die de vrouw goed hadden gekend, had den dit bevestigd. De vrouw werd begraven als Denise Wic kaert. Men kan zich voorstel len, dat Bernard zeer hevig schrok en van ziijn stokje viel toen hij Denise plotseling in Waesten terugzag. Gebleken is, dat Denise na haar man ver laten te hebben in Rijsel (Frankrijk) was gaan wonen. De politie poogt nu het lichaam van de begraven vrouw alsnog te identificeren. Prof. dr. B. Delfgaauw ver klaart over de hoofden van de studenten heen dat het facul teitsbestuur een gesprek met de studenten Nederlands wel op prijs stelt. DEN HAAG (GPD) —AKZO gaat haar activiteiten in de vleeswaren- sector overdiDen aan Unilever. De be sprekingen daarover zijn in een ver gevorderd stadium, het ligt in de be doeling dat het AKZO-bedryf Zwa nenberg (met 2550 man personeel) nauw zal gaan samenwerken met het Unileverbedrijf Unox. Bei de ondernemingen zijn gevestigd in ss. Voorts zullen worden overgedragen Noack's Koninklijke Fijne Vleesch- waren- en ConservenfabriekenUit- hoornsche Bacon- en Conservenfa- briek, Uithoornsche Conservenfa- briek De Hoorn, Zwan in België en fijne vleeswaren- en conservenfa- briek Anton Hunink. Tussen Zwa nenberg en Unox bestaat reeds ge ruime tijd een samenwerking op het gebied van de varkensfokkerij en de inkoop van slachtvee. Het is nog niet bekend hoe de overdracht van de vlees waren belan gen van AKZO aan Unilever zal worden gefinancierd. De verschillen de ondernemingsraden zijn van de voorgenomen transactie op de hoog te gesteld. Over de eventuele gevol gen voor het personeel is nog niets bekend, maar in Oss wordt reke ning gehouden met mogelijke ontsla gen. (zie verder financiële pagina) ADVERTENTIE Sikkens autolokken J^H"| NIEUWE RIJN 49 GRONINGEN (GPD) Gis teravond hebben 55 studenten van de afdeling Nederlands en 47 studenten van andere afdelingen het Alpha-gebouw van de Univer siteit in Groningen bezet. Om even over tienen spraken 19 Neer landici zich uit voor bezetting, 17 waren tegen, 6 onthielden zich van stemming. Den voorstel van de student Breedveld hield in dat men tot on middellijke bezetting zou overgaan, maar dat men wel zou ingaan op de uitnodiging van het dagelijks overleg waarbij gesproken zal worden over het voorlopig reglement van zelfbe stuur van de afdeling Nederlands. Na dit gesprek zal de studentenon- derhandelingsdelegatie verslag uit brengen in een algemene vergadering, die vanmiddag zou worden gehouden. De algemene vergadering van gis teren was een voortzetting van de vergadering van vorige week. waar in het college van dagelijks overleg werd meegedeeld, dat de sectie Ne derlands bij wijze van experiment een jaar lang het zelfbestuur van de afdeling op zich zou nemen. Van cu ratoren en faculteit werd verlangd dat zij zich vóór dinsdag 17 maart 12.00 uur, zouden uitspreken. De voorzitter van de faculteit, prof dr. J. Tans, liet weten ultimatief ge stelde brieven een volstrekt verwer pelijke methode van onderling ver keer binnen de universiteit te vin den. De heer H. J. Dekhuis, voorzitter van het dagelijks overleg, schreef waarom het overleg niet zou kunnen plaatshebben, zoals door de Neerlan dici vorige week was besloten. Vandaag zou met de andere afde lingen, die van het gebouw gebruik maken, worden overlegd of de Neer landici en hun medestanders de be zetting in het hele gebouw mogen blijven voortzetten of dat zy zich zullen terugtrekken naar hun eigen afdeling. Tydens de algemene vergadering van vanmiddag zal, naar aanleiding van de eventuele resultaten van het onderhoud tussen onderhandelings- 1 delegatie en dagelyks overleg wor den beslist of met de bezetting zal worden doorgegaan. Hoewel de be zetting om kwart over tien officieel was geworden, bleek in feite toch moeilyk van een bezetting te kun nen worden gesproken. De twee por tiers hadden nl. opdracht gekregen het gebouw open te houden en onder geen beding de sleutels in handen van de bezetters te stellen. Om even over half een vannacht kwam er echter een telefoontje van prof. Tans, die een groot deel van de avond heeft overlegd met burge meester J. J. A. Berger van Gronin gen, waaruit bleek dat de portiers het gebouw konden verlaten, zonder sleutels. In haar eerste perscommuni qué, dat vannacht om 3 uur uit het stencilapparaat rolde, verklaart, de bezettingsraad nog eens heel duide- ïyk: „De vasthoudendheid die ten grondslag ligt aan dit Groningse pre cedent wordt bepaald door de over tuiging dat er hier op een byzon- der botte wyze door de universitaire autoriteiten een eind gemaakt dreigt te worden aan het proces van wer- kelyke democratisering dat in de sectie Nederlands reeds in een, landelijk gezien, zeer gevorderd sta dium verkeert". LEIDEN Nederland kiest vandaag de nieuwe vertegenwoor digers voor de provinciale staten. Op de talloze stembureaus was het vanochtend rustig en bestond de indruk dat de opkomst over het gehele land gezien slechts een lichte daling te zien zal geven. In Amsterdam bleek echter de be langstelling vrij sterk te zijn ge daald nu de verplichte opkomst is afgeschaft. In hoofdstedelyke stembureaus verwachtte men tegen het middag uur dat het opkomstpercentage rond de zeventig procent zal liggen. In noordeiyke provincies en Zeeland was de opkomst byna normaal of een fractie minder. Ongeveer veertigduizend Nederlan ders hebben vandaag hun stem per machine uitgebracht. In veertien Ne derlandse gemeenten waaronder Al phen aan den Ryn en Leiderdorp staan vyfentwintig stemmachines van volledig Nederlandse makeiy opge steld. De stemmachine afkomstig van Samsom uit Alphen aan den Ryn is ontwikkeld door Instrumentum TNO en vervaardigd door een fa briek in Groenlo (Nederlandse Appa- ratenfabriek Nedap). De uitslag van dé verkiezing kan na afloop meteen op een paneel worden afgelezen. In de Leidse lagere school De Valk aan het Schuttersveld hielden vyf leerlingen uit de hoogste klas een ge- improviseerde enquete in de ochtend uren. Waarvóór stemt u eigeniyk, vroegen ze aan iedereen die in hun lokaal kwam stemmen. Slechts twee enveertig procent wist het juiste ant woord: Provinciale Steten. De ande ren stonden met de mond vol tanden, of maakten er zich met een geintje van af. Voor politiek geïnteresseerden in de Sleutelstad wordJt er vanavond een politieke „bijenkorf" gehouden met provinciale lysttrekkers en an dere politici in de studentensociëteit Minerva aan de Breestraat. Ook de voetballiefhebbers komen aan hun trekken want er staan ook televisie toestellen om de wedstryd Feyenoord Vorwarts te kunnen volgen. BOSTON (Reuter/AFP) Een 27- jarige man heeft vanochtend vroeg juist voor de landing in Boston de tweede piloot van een DC-9 met passagiers doodgeschoten en de pi loot ernstig verwond. Hevig bloedend uit beide armen slaagde de piloot desondanks in het toestel veilig aan de grond te zetten. Hy werd onmid- dellyk naar een ziekenhuis overge bracht. Zyn toestand is redelyk. De 27-jarige schutter, volgens de eerste berichten John Divivo gehe> ten. schoot zich vervolgens zelf in de borst. Hy is met ernstige verwon dingen eveneens naar een ziekenhuis overgebracht. Niemand van de pas sagiers of de overige bemanningsle den raakten gewond. De DC-9, eigendom van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappy Auto in Singel ADVERTENTIE LEIDEN— In het Academisch Zie kenhuis is in de afgelopen nacht overleden de 18-jarige Martinus v. d. Hoorn uit Roelofarendsveen, die zondagavond met een auto op de Rynstourgersmgel te water raakte. By dit ongeluk, waarvan de oor zaak niet bekend is, kwam ook de vermoedeiyke bestuurder van de auto. de 26-jarige Teunis v. d. Knyff uit Roelofarendsveen. om. De jongelui raakten met hun auto op een recht singelgedeelte ter hoogte van de melkfabriek „De Landbouw" plotseling van de weg af, waarna de wagen op zyn kop in het water bleef liggen. Eastern Airlines, was op weg van Newark naar Boston. Volgens een woordvoerder van de maatschappij stapte de jongeman juist voor de landing naar een stewardess en zei dat hy geen geld had om de vlucht te betalen. De stewardess zou hem daarop naar de piloot hebben ge bracht aan wie hy zou hebben ge vraagd: „Breng me naar het oosten". Toen de piloot vertelde dat hy dan wel eerst brandstof zou moeten in nemen, vuurde de man vier schoten af. WASHINGTON (DPA, AFP. Reu ten Het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van Defen sie, heeft veertien officieren, onder wie twee generaals, beschuldigd van achterhouding van gegevens over de beweerde massamoord in 't Zuid- vietnamese dorp My Lai. De offi cieren wordt „veronachtzaming van hun plicht" en „nalatigheid by de naleving van wettelyke voorschrif ten" ten laste gelegd. De hoogste in rang van de veer tien is generaal-majoor Samuel W. Koster, die destijds commandant was van de „Americal" divisie, waartoe de eenheid behoorde die meer dan honderd moorden op Zuidvietname- se burgers ten laste wordt gelegd. Onder de beschuldigden is voorts Kosters toenmalige plaatsvervanger, brigade-generaal ieorge H. Young. Generaal Koster is thans directeur van de bekende militaire academie In West Point, een functie die hy intussen heeft neergelegd. Minister-president De Jong brengt zijn stem uit. DEN HAAG (GPD) Ook in te- bruari ia het aantal gereedgekomen woningen achtergebleven by de ver wachtingen. Dit is gebleken uit de cyfers die het CBS gisteren heeft be kendgemaakt. De 12 maands-totalen over de periode 1 maart '69 tot 1 maart '70 zijn zelfs nog lager dan over de periode van 1 februari '69 tot 1 februari '70. In deze nieuwe 12 maands-periode bedraagt het aan tal voltooide woningen 120.311 tegen over 120.993 in de vorige periode van twaalf maanden. Het aantal in aanbouw genomen wo ningen over de betrokken periodes is gestegen van 117.098 tot 119.493. Zo als bekend is het streefgetal van minister Schut 125.000 woningen over twaalf maanden, waarby echter het totaal aantal gereedkomende wonin gen dit jaar nog hoger moet zyn omdat de minister de achterstand die vorig jaar is ontstaan in ieder geval dit jaar wil inhalen. De grootste tegenstander in de Tweede Kamer van minister Schut, de socialist drs. H. van den Doel, is van oordeel dat nu opnieuw duideiyk biykt dat het optimisme van de mi nister onverantwoord is. De inzin king in de woningproduktie duurt im mers veel te lang om de geplande aantallen nog te halen. De heer Van den Doel meent inmiddels in deze mening medestanders te hebben ge vonden. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Maart 1870: Maastricht. De heer P. Re- gout, die hier een fabriek heeft waar omtrent 2000 man werk vinden, heeft als regel aangenomen dat geen kinderen beneden de 12 jaar in zijn fabriek werkzaam, mogen zijn. Te Middelstum is eene kiesvereeniging opgericht onder de zinspreuk: „Wij gaan nog niet naar huis" De Middelstummers, zegt een blad, hebben gelijk het is thans geen tijd om naar huis te gaan.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1