Grosheide lanceert t zijn 'kleine mammoet' Fusie Philips met NKF is op komst AR lijst 4 Nog geen besluit over de Phantoms Engels verplicht op basisscholen Kind centraal in voorontwerp Exploitatievergoeding wordt eerlijker NU EN DAN BUIEN ikJi.Tj Jïd- Koffie voor de trampassagiers Protest PvdA en D'óó tegen aanleg duinweg Katwijk Aandacht voor geluidshinder 13 t'm 22 maart KIP GE VERHOOG BRAADSTUKKEN 50 cent GEHAKT ©uct euwo Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J. R Soetenhorst DINSDAG 17 MAART 1970 No. 33045 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,86), t 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Grosheide heeft andaag een voorontwerp voor een nieuwe wet op het ba- jijonderwijs bekend gemaakt. Deze „kleine mammoet" be vat deze elementen het kind staat centraal. Voor geen enkel kind is de basisschool meer het eindonderwijs. Niet alle kinderen behoeven dus meer hetzelfde te leren. Normaal blijft geen kind langer op de basisschool dan zes jaar; allerlei al begonnen vernieuwingen en experimenten worden tot systeem, b.v. verplichte les in het Engels. Voorts doorbreking van het klassenstelsel en vervallen van het daarmee samenhangende zitten blijven; vergaande samenhang tussen kleuter- en basisonderwijs is op komst. Beide scholen kunnen samen een „onderwjjsgemeenschap" vormen. De hoofdkleuterleidsters krijgen bevoegdheid voor de eerste jaren van de „grote school"; bekostiging van scholen in onderwijs wordt soepeler, de nu van ge meente tot gemeente sterk afwijkende exploitatiebedragen „per jaar per kind" maken plaats voor „genormeerde" rijksbedragen. Gelden komen voortaan niet via het gemeentefonds, maar meestal recht streeks van het rijk. De „keizer van de zes daagse", Peter Post, begint zich te herstellen van een lichte operatie op een voor wielrenners vooral kwetsbare plaats van ket lichaam. Door onverwacht optredende com plicaties de nieren werk ten niet meer was de toe stand van Peter Post lange tijd kritiek. De foto (de be zoeker is de wielrenner Wolf gang Schulze) werd gemaakt in het Westberlijnse West- End ziekenhuis. Meer nieuws over Peter Post op de sport pagina's. De staatssecretaris heeft in navol- ing van minister Veringa's handel- lijze met de universitaire bestuurs- lervorming volstaan met een loorontwerp. Hij wil zo ruim mogeltf- discussie ovor er een definitief ïtsontwerp wordt opgesteld. Hij eeft geen kostenbegroting van de ivoering der vernieuwing gemaakt, aar zegt slechts dat de kosten „be- agrijk" zullen stijgen. Daarom kondigt hij nu al een af- eging der prioriteiten aan voor het it van invoering. Met andere n: het zal behoedzaam en tngzaam gebeuren. Aan de staats ecretaris blijft trouwens het regelen in vele details voorbehouden per ligemene maatregel van bestuur. Andere opvallende punten uit het oorontwerp zijn: aan de ouders wordt geen ande- plaats of rol toebedeeld dat zij i hebben; het openbaar onderwijs krijgt een rel ruimere doelstelling: in plaats in de christelijke en maatschappe- ik deugden van nu komen er waar in ontleend aan de tradities van hristendom en humanisme; het voorontwerp spreekt bewust let meer van „vakken" om de sa- enhang van die vakken (tota- leitsonderwijs) mogelijk te maken. Ireativiteit en „verkenning van de weid" krijgen nadrukkelijk een aats. Zwemmen wordt voor alle nderen en scholen verplicht; het schoolhoofd moet in overleg ret zfjn personeel het leerplan op- ellen. Het wordt ter kennis ge richt van de ouders. Het hoofd oet z\jn leerkrachten gaan „bege- iden", b.v. in de vorm van instruc- dessen. In de toekomst zal er een iheel nieuwe „verklaring van ge- hiktheid en bekwaamheid" komen tot hoofd te kunnen worden be- cemd. In het onderwijs komt er onder heid tussen drie soorten onderwij le: de groepsonderwijzers, ongeveer vergelijken met de huidige klas onderwijzers. maar dan in een veel «lbeler schema, „de taakonderwij- frs, die bijstand verlenen aan kin- tren die meer dan normale zorg no te hebben, maar nog niet in 'n blo- hool behoeven te worden geplaatst. Ju vakonderwijzers voor lichamelij- oefening en expressievakken. Het tëels zal nadrukkelijk door de ge- toe groepsonderwijzers gegeven oeten worden. Voor vervoersregelingen door ge- «ntebesturen worden de mogelijk- iden veel ruimer: de gemeenten Do niet langer gebonden aan de De Bilt verwacht van heden- tot *genavondVeel bewolking met en dan buien. Matige tot krachti- wind ruimend van zuidwest naar brdwest. Iets lagere middagtem- "aturen. (opgemaakt be 12.40 uur) 18 MAART op: 6.49 uur; onder 18.49 uur. in op: 13.42 uur; onder: 5.33 uur. •ogwater te Katwijk te 0.27 en W uur, laagwater te 8.12 en 20.57 Bwnmer bestaat uit 18 pagina's. minimale afstand van 4 km, zü mo gen er ook toe besluiten op grond van b.v. veiligheidsoverwegingen (het verkeer). Betaling door de ge meente hangt ook niet meer af van het inkomen der ouders. De gemeen ten moeten wel voor zo'n regeling het openbaar en het bijzonder on derwijs samenbrengen in een over legorgaan. Op dit punt en op enke le andere punten vindt er voorts een verschuiving plaats naar de provincie: Gedeputeerde Staten krij gen meer te doen en meer zeggen schap. Nieuw is ook dat een leerling ver wijderd kan worden wegens orde verstoring, en dat' dit ook mag als een kind beter op zijn plaats is op een blo-school. Deze laatste „ingrij pende maatregel" dient zowel leer ling als basisschool als er bij de ou ders geen wil is om zelf de weg naar de blo-school te zoeken voor hun kind. Men heeft bij het vervaardigen van het voorontwerp gestreefd naar voorschriften die zowel openbaar als bijzonder onderwijs konden regelen, even als bij de „grote" mammoet is gebeurd. Het voorontwerp zegt voor het eerst in de geschiedenis met zoveel woorden dat er ln iedere ge meente ten minste een openbare ba sisschool moet zijn. Slechts als er minder dan 50 kin deren op zouden gaan, kan hiervan worden afgeweken. Voor de stichting van een bijzondere school wil het voorontwerp de norm op 75 kinderen (gemeenten onder de 50.000 inwo ners) of 175 (boven de 50.000). AD VERTEN TIE (jtA* Wachtende trampassagiers kregen vanochtend in Amsterdam op de hoek van de Rozengracht en de Marnixstraat, en later op het Kleine Gartmanplantsoen koffie uitgedeeld. De royale schenker was „De lastige Amster dammer", een groep lieden die Amsterdam „niet kapot gemaakt wenst te zien door en ten behoeve van het particuliere autoverkeerM. Bij de koffie werd een pamflet verstrekt waarop De lastige Am sterdammer „de openbaar-ver- voer consumenten" duidelijk wilde maken dat de door hen gekozen „verplaatsingsmethode op lange termijn de juiste is. Wij helpen u vandaag wachten met een bakkie troost van de bakfiets EINDHOVEN Op zeer kor te termijn wordt de fusie verwacht tussen Philips Eindhoven an de Ne derlandse Kabelfabrieken ln Delft. DEN HAAG (ANP) Aanleg van een weg door de duinen tussen Kat wijk en Scheveningen betekent een maatschappelijk-economisch verlies. Aanleg ervan betekent in economi sche termen, dat een schaars goed wordt vernietigd, terwijl een minder schaars goed er voor in de plaats treedt. Dit houden het tweede-kamerlid voor D'66, de heer J. Imkamp, en het Eerste Kamerlid voor de PvdA, de heer H. Versloot, de ministerraad voor in' een open brief. Zij vinden, dat de oplossing van verkeersvraag- stukken als die van de overbelasting van Rijksweg 4 (Den HaagAmster dam) moet worden verkregen door verbetering van het openbaar ver voer en door uitbreiding van de ca paciteit van de bestaande wegen, ook al komt dit volgens traditionele be drijfseconomische calculaties duurder uit. Met de aanleg van de weg Katwijk- Scheven ingen wordt een belangrijke stilte- en waterwingebied veranderd in een verbrokkelde stedelijke rand- zone, die een aanmerkelijk geringere kwaliteit bezit als het gaat om de voorziening in zeer fundamentele menselijke behoeften, aldus de ka merleden. DEN HAAG (GPD) In een rondschrijven heeft staatssecretaris Kruis inga (Volksgezondheid) de ge meentebesturen gevraagd medewer king te geven aan de bestrijding van onnodige geluidshinder. Dr. Kruisinga denkt hierbij o.a aan het verkeerslawaai, het lawaai op bouwplaatsen en bij de aanleg en het onderhoud van wegen, het lawaai ln en vanuit woningen en de geluids hinder van' bedrijven. De onderhandelingen daarover zijn reeds in een vergevorderd stadium. Voor vandaag is daarom de notering in gewone aandelen en certificaten van aandelen NKF opgeschort. In beurskringen gaan berichten dat Philips de Nederlandse Kabelfabrie ken wil kopen op basis van aande lenruil. De NKF in Delft heeft 12.000 man ln dienst en heeft een omzet in staal en kabel van ongeveer 900 miljoen gulden. Het is de bedoeling, dat het staalbedrijf van NKF, gevestigd in Alblasserdam, niet naar Philips gaat. De fusieplannen zouden uit sluitend betrekking hebben op de ka- belfabriek met vestigingen in Delft, Delfzijl en Waddinxveen. De vennootschap heeft direct en indirect meerderheidsbelangen in Nederland in Draka (Hillegom. Am sterdam en Enkhuizen), de vestiging van Polva Nederland in Enhuizen, de vestiging van Veritex in Nieuw Mil- lingen en in het Duitse Reinshagen (Kabelwerke Reinshagen). Voor Nederlandse Kabel in 1957 een fusie aanging met de Holland- sche Draad- en Kabelfabriek in Am sterdam (Draka), was Philips houd ster van een pakket van f 5.580.000 aandelen Draka. Dit pakket werd destijds door „Kabel" ingekocht tegen een koers van 315 procent, om dat Philips er toen geen belang bij had een minderheidsbelang te krij gen bij een nieuwe groepering. Maar sinds kort heeft Philips wél belang bij de kabelindustrie. Dat is een gevolg van de overname van het aandelenpakket van het Duitse staal bedrijf Feiten und Guilleaume. De staalfabriek van NKF in Al blasserdam, die vele jaren een zor genkind was, zou dit Jaar zodanige resultaten gaan opleveren dat op een positief saldo zou mogen worden ge rekend. Het bedrijf heeft grote aan loopmoeilijkheden ondervonden bij het in bedrijf brengen van de geheel gemoderniseerde walserij voor kwali teitsdraad. Ons nieuwe feuilleton. „Don Quichote U.S.A.," ont- sproten aan het fantasierijke brein van Richard Powell, is ons nieuwe vervolgverhaal. Een ongelooflijke en ongeloofwaardi ge onzinnige geschiedenis over Arthur Peabody Goodpasture, een lid van het Amerikaanse Vrijwilligers Koips. De^e expert in bananencul- tuur wordt uitgezonden naar San Marco in het Caraïbische gebied. Er wordt echter een 007 verwacht en geen 063. De verbijsterende ontwikke lingen brengen Arthur Pea body Goodpasture tenslotte op de ze tel van Senor Presidente. Vele dwaze gebeurtenissen gaan hieraan vooraf Tenslotte mag men zich af vragen: zou het soms tóch waar zijn geweest? ADVERTENTIE 16e INTERNATIONALE WATERSPORT EN KAMPEERTENTOONSTELÜNG BOTEN - TENTEN geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang f 3.50 amsterdam speciaal T rein-Toegang - biljet met 3 x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations ADVERTENTIE Woensdag aanbieding uw slager - uw poelier DOEZASTRAAT 39—41 per 1000 gram TELEFOON voordeliger 21415—23456 Israël moet wachten WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse regering zou nog steeds geen definitief besluit hebben ge nomen omtrent de levering van de door Israël gevraagde 125 straal vliegtuigen. In welingelichte krin gen in Washington zei men maan dagavond dat de president eind van deze week zal meedelen, dat hü zijn antwoord op het Isra ëlische verzoek, dat hij begin maart al had zullen geven, tot la ter datum uitstelt. Eerder op de dag had het Witte Huis bekendge maakt, dat de regering deze week zal zeggen of zjj de toestellen zou leveren. Op het ogenblik worden de vijftig Phantom- jachtbommenwerpers aan Israël geleverd, die nog door president Johnson waren toege zegd en deze zullen de Israëlische heerschappij in de lucht, die er naar de mening van de Ameri kaanse regering in het Midden- Oosten is, nog verhogen. Naar voorts verluidt, zou president Nixon besloten hebben om op kor te termijn enkele van de gevraag de toestellen af te leveren om zo te tonen dat hij niet negatief te genover het Israëlische verzoek staat. Een beslissing over 't groot ste aantal zou hij echter willen uitstellen. Dit zou dan meteen een blijk van afkeuring moeten zijn van de Israëlische luchtaanvallen diep in Egypte tot aan de pook ten van Cairo. Volgens een andere lezing zouden Washington en Moskou het eens zijn over een beperking van de wapenverkopen aan de landen in het Midden-Oo6ten. Deze stelling, verspreid door een Japans persbu reau, is zowel door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, als door het Witte Huls verworpen. ADVERTENTIE Kies morgen SPAAN Waarom? Omdat de AR zich in drie regels samengevat inzet voor een welzijnsbeleid voor een grotere openheid voor ruimte om te leven. De AR is een christelijke partij. En dat is geen gemak kelijke opgave, want zo'n partij heeft alleen bestaans recht als ze de bijbelse op dracht van gerechtigheid en naastenliefde in praktijk weet te brengen. De A R. kandidaten willen zich daarvoor met hun ge hele persoon en hun volle werkkracht Inzetten. Uit het Leidsch Dagblad van 16 Maart 1870: Geveilde percelen. Gehou den verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 12 Maart. Ten overstaan van notaris A. van Leeuwen o.a.: Een huizing genaamd Dijkzigt met tuin buiten de Hooge- woerds-poort. Kooper P, van der Heyden voor f 1425. (Advertentie) Voorlopige dienstregeling der Stoom- vang nemende Maandag 14 Maart 1870. Dienst van Lei den langs Alphen naar Am sterdam v.v. Vertrek van Leiden. Maandagochtend ten 4 uur. Overige dagen 5 uur. De directie

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1