Keizer Hirohito opende de indrukwekkende ,Expo '70' Sow jet-Unie ziet een bedreiging voor SALT sr. W. J. Geertsema Konijnenlaan 47 Wassenaar Nederlands paviljoen: goed werk maar geen uitschieter eeeee brand bij lovable Rouw in Bosnië om slachtoffers van mijnramp Predikant voor Hervormde Gem. Noord wijkerhout Congres van Binding Rechts in Hilversum Dolle Mina's met blote Stem ook VVD! Beter nog, praat mee, word lid VVD, Koninginnegracht 61, Den Haag, tel. 070-604804 J Nu VS MIRV's in juni in gebruik nemen buiken bij gynaecologen PAGINA fctlMCH DAOBLAD WAANDAO IB WAART W?0 OSAKA (AP) Keizer Hirohito heeft zaterdag de Expo *70 officieel geopend. Deze enorme wereldtentoonstelling is een grote etalage van de technische vooruitgang van de mens en van Japans opkomst als een van de grootste economische mach ten ter wereld. De verlegen en geleerde keizer sprak enkele welkomstwoorden, waarmede de tentoonstelling was geopend. Deze Expo is de eerste sinds die van Montreal in 1967 en de allereerste die ooit in Azië is gehouden. Duizenden Japanse en buitenlandse hoogwaardigheidsbekle ders onder leiding van premier Sato en leden van het corps diplomatique te Tokio, waren voor de plechtigheid tezamen gekomen op het grote feestplein. Tot de gasten behoorden ook 32 familieleden van de 17 arbeiders, die tijdens de bouwwerk zaamheden voor de Expo om het leven zijn gekomen. De toeloop was gisteren zo groot, dat er politieversterkingen aan te pas moesten komen. Een enorme menigte verdrong zich al lang voor de ope ningstijd voor de hekken. In een halfuur tijd stroomden 90.000 bezoe kers naar binnen. De Japanse politie heeft gisteren een korte veldslag geleverd met on geveer honderd links georiënteerde studenten die een mislukte poging deden het terrein van de tentoonstel, ling te betreden. De jongeren, leden van een groep die gekant is tegen de Expo en het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag, werden door de politie onderschept toen zij trachtten Bijna 50 kompels gedood BREZA (Reuter, AP) Joego slavië heeft gisteren een dag van nationale rouw gekend, i.v.m. de 49 slachtoffers van de mijnramp in Breza (Bosnië en Herzegowina)die zaterdagochtend plaatsvond. Lichte radio, en televisieprogramma's wer den niet uitgezonden en bioscoop voorstellingen en sportevenementen gingen niet door. De 49 mijnwerkers van wie het merendeel tussen de 20 en 30 jaar oud was. bevonden zich in een mijn gang op een diepte van 350 meter, toen als gevolg van een explosie van methaangas de gang instortte. Slechts 34 mijnwerkers brachten ei* het le ven van af. Zeventien mannen moesten worden opgenomen in het ziekenhuis. Enkelen van hen zijn zeer ernstig gewond. De ontploffing vond plaats, 55 minuten nadat de ochtendploeg was afgedaald en het methaangehalte in oe atmosfeer met een percentage van 0,8 procent veilig was bevonden. Het gehalte was echter zo snel tot 9 procent opgelopen, dat de mijnwer kers geen tijd meer hadden gehad om maatregelen te nemen. Alle mijnen van Breza zijn be rucht om hun hoog methaangehal- ten en gewoonlijk worden zeer stren ge veiligheidsmaatregelen getroffen. Vier jaar geleden op 7 juni' 1965. eis te een methaanontploffing in de mijn van Kakanj in dezelfde steen koolgordel van Bosnië, het leven van 128 kompels. Van hen waren 95 gestikt. Overal is Joego-Slavië zijn giften toegezegd voor de nabestaanden van de omgekomen mannen. Toen de ontploffing zich voordeed in de mijn bij Breza. 25 kilometer ten noordwesten van Serajewo be vonden zich 83 mijnwerkers onder de oppervlakte. het expositieterrein te betreden. Er werden 20 arrestaties verricht. Het Nederlandse paviljoen op de Expo behoorde tot de vijf buitenland se inzendingen die zaterdag op de of ficiële openingsdag hoog Japans be zoek ontvingenPremier Sato en een aantal van zijn ministers, onder wie die van Buitenlandse Zaken. Finan ciën, Onderwijs en Transport, be zochten het Nederlandse paviljoen Door vertraging tijdens de vooraf gaande bezoeken aan de vier overige paviljoens was premier Sato alleen in de gelegenheid commissaris-gene raal Cals en zijn echtgenote te be zoeken en te complimenteren met het Nederlandse paviljoen. De andere ministers brachten ongeveer een kwartier in het paviljoen door. Onze speciale verslaggever Hans- Ludo van Mierlo geeft de volgende indruk van het Nederlandse pavil joen: Een van de gelukkigste mensen in het Nederlandse paviljoen is op dit moment ongetwijfeld Jan Vrijman. ,Ik ben ontzettend tevreden", zegt hij over de film, die hij speciaal voor de Expo heeft gemaakt. Die is namelijk de pijler waarop de Nederlandse prestatie op de Expo rust. Deze film moet de bezoekers namelijk in onge veer tien minuten een beeld geven van ons land. In het Nederlandse paviljoen zijn 25 projectieschermen aangebracht. Op vijftien daarvan word doorlopend I de kleurenfilm van Vrijman vertoond en op de tien overige worden daar op afgestemde dia's geprojecteerd. Het geheel is zo op elkaar afgestemd, i dat een wandeling van tien minuten door het paviljoen genoeg is om de j hele film gezien te hebben. Vrijman: ..natuurlijk kun je niet op alle schermen tegelijk kijken. Dat j hoeft ook niet. Je moet het meer zien J als een filmbelevenis. Als je in een I park loopt rond te kijken denk je i ook niet: wat jammer dat ik geen I ogen op mijn rug heb. Het belang rijkste is, dat je de atmosfeer proeft De beelden, che getoond worden handelen allemaal over hetzelfde on- derwerp. Zo vaart er op een scherm i een boot binnen, wordt elders een j schip gelost en zwaait op weer een J ander scherm een kraanmachinist naar een van zijn kameraden. Het geheel brengt de sfeer van de haven wel aanvaardbaar over. Binnen tien minuten krijgen alle onderwerpen een beurt. Van kleuters tot rebelle rende studenten en van de landbouw tot. de diamantslijperij. Alleen een echte Nederlandse storm komt in het geheel niet voor. Tijdens de opna men voor de film was het weer te mooi. Vandaar dat de beelden van Nederland in de sneeuw pas m na- opnamen tot stand konden komen Zeer opmerkelijk bij dit. alles is de diversiteit van de schermen. Ze va riëren van klein tot cinemascoop. Op de vijftien filmprojectoren zijn film rollen van tien minuten aangebracht, die zonder onderbreking doordraaien. Keizer Hirohito tijdens zijn openingstoespraak in Osaka. NOORD WIJKERHOUT Ds J. Streefland uit Haarlem heeft het be roep, dat de kerkeraad van de Her vormde Gemeente op hem heeft uit gebracht, aangenomen. De verwach ting is dat ds. Streefland omstreeks 1 september, als de nieuw te bou wen pastorie klaar zal zijn, zijn in trede in Noordwij kerhout zal doen Hierdoor zal een einde komen aan de predikantloze periode, waar de ge meente sinds augustus 1969, door het vertrek van ds. Smits, mee kampt. Ds. Streefland is 57 jaar en in Haar lem belast met het pastoraat onder bejaarden en zieken". In 1937 voltooide hij zijn theologi sche studie aan de Rijks Universi teit in Utrecht. Daarna was hij drie jaar hulpprediker in Oegstgeest en 6 jaar predikant in Austerlitz. In 1946 aanvaardde ds. Streefland een be roep naar het Gelderse Almen. In deze gemeente, alsmede de nabuur gemeenten Gorssel en Eefde. was ds. Streefland de initiatiefnemer tot op richting van een bedrijfsverzorgings- dienet. Daarin zit het geheim van de hele voorstelling, meent Vrijman. .Er is geen begin en geen eind". Het inten sief gebruik van de film brengt grote slijtage met zich mee. Om die zoveel mogelijk te voorkomen zijn speciale polyester beschermingssporen op de film aangebracht. Toch zal het nog nodig zijn iedere week een nieuwe kopie te gebruiken. De grootste moeilijkheid bij dit al les is volgens Vrijman het scheppen van orde geweest. Dat geldt evenzeer voor de muziek, die Louis Andriessen bij de film maakte. Het is uitsluitend Nederlandse muziek van bekende en onbekende componisten. Daartussen zitten dan nog de muziek uit de fa beltjeskrant en deuntjes van recla mespots, Het geheel geeft inderdaad een aardig beeld van wat Nederland te bieden heeft. Anderzijds is de filmische presen tatie van Nederland minder uniek dan wel aangenomen wordt. Veel landen hebben van dit medium ge bruik gemaakt. De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat het project van Vrijman daarbij geen uitschieter is. Uniek is wel. dat Nederland uitslui tend gebruik maakt van film. Het Engelse paviljoen, dat ook veel film gebruikt, heeft haar filmische pre sentatie van de vliegtuigindustrie af gerond met de demonstratie van tal van machines. In de toekomst zal de film van Vrijman ook in Nederland te zien zijn. Op dit moment werkt Vrijman een systeem uit om alle beelden op een zeventig milimeterfilm over te brengen. Hij zou dan in de meeste Nederlandse bioscopen vertoond kun nen worden. Opvallend Van één succes is Nederland in elk gevaL zeker. Het gebouw van de architecten Bakema en Weeber wordt hier een van de mooiste gebouwen genoemd. Vooral van Amerikaanse zijde bestaat grote belangstelling. Weeber: ,,Het gebouw stelt niets voor. Het is gewoon een constructie. Het is weinig luci de en nogal massief". Juist daardoor valt het hier echter in de smaak. Bij alle vreemde bouwwerken steekt het gun stig af en door de frisse blauwe en oranje kleuren valt het van ver op. Tot nu toe is het één van de meest gefotografeerde gebouwen. Daarbij heeft Ne derland het voordeel van een gunstige plaats. Omdat het pa viljoen aan een kunstmatige vijver ligt is het wat ruimer geplaatst dan de meeste andere gebouwen. ZUTPHEN 'ANP) Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag het bedrijf van Lovable Nederland NV (founda tions en beha's) voor het grootste deel in as gelegd en voor miljoen guldens schade aangericht. ftet vuur. dat kort voor drie uur werd ontdekt, werd bestreden door de brandweren van Zutphen en Warnsveld. Zondagochtend 5 uur was men de brand meester, maar zon dagmiddag omstreeks twaalf uur v as de nablussing nog niet geëindigd. De snij- en naaizalen, de inpakaf- deling, het directiekantoor en de tele fooncentrale. en het volledige machi nepark werden geheel verwoest. Enkele kantoorruimten zijn zwaar be schadigd. In de fabriek werkten on geveer 300 personen, voor het meren deel meisjes. De oorzaak van de brand is niet bekend. Ds. J. D. te Winkel ontving beroep S ASSEN H EI M De Sassen- heimse gereformeerde predikant cis J. D. te Winkel heeft een beroep ont vangen van de gereformeerde kerk van Almelo. Ds. Te Winkel kwam in september 1965 naar Sassenheim. Daarvoor was hij werkzaam in Vor den en Medemblik. HILVERSUM «GPD» De zwfigen- de meerderheid stemt Binding- Rechts. Minder zwijgzaam waren de leden die zaterdag in een met leuzen als ..een studiebeurs, geen bezwaar, maak deze dan o?k w? en ..straatterrorist. schijnstudent laat het gezag zijn plicht doen. dan pas ben je een vent", versierde zaal van Grand Hotel Gooiland in Hilversum bijeenkwamen voor een partijcongres. Het was een gemoedelijk onderonsje van „ontevredenen", Oud-Indië- eangers („dat Indisch ABC. zeg. k een verrekte smerige uitzending"! en Binding-Jong-Rechtsers. welke laatsten zich tijdens de vergade ring danig, maar gepast, roerden Een heet hangijzer voor de ..zwij- gende mt-erderheid" was het op nemen van een lid van Binding- Jong-Recnis in het hoofbestuur De aanwezigen gingen er tenslotte mee akkoord, echter niet voordat zij de garantie hadden gekregen van het hoofdbestuur dat de jonge rechtse kandidaat eerst gecheckt zou worden „of hij wel goed rechts Een even groot vertrouwen "zoniet groter) hadden zij in hun fractie voorzitter, ex-boer Hannsen, zoals bleek uit het stormachtige applaus dat hij van de 100 150 enthousi aste aanwezigen kreeg voor zijn politiek overzicht. Sprekende over gezag en orde maakte hij gewag van een macht die achter een klein groepje zit die chaos schept. „Wie is deze macht?" geroep uit de zaal: „Het Kremlin" i instemmend ap plaus). ADVERTENTIE Waarom adviseer ik U op de WD te stemmen? Omdat ik geen enkele andere partij ken, die zoveel aandacht besteedt aan de verlan gens en de noden van de individuele burgers; die zoveel begrip heeft voor de drang naar vrijheid, die elke Nederlander eigen is, maar die tegelijkertijd steeds weer de moed opbrengt om te stellen,dat niet de vrijheid van de één de vrijheid van de ander in gevaar mag brengen. Geen enkele andere partij, die zo zeer de verdraagzaamheid jegens anderen voorstaat en zo zeer gekant is tegen de verket tering van de politieke tegenstanders. Geen enkele andere partij, die zich zo sterk beijvert om iedere burgerjong of oud, in zijn werk, op zijn school, kortom in het gehele maatschappelijke leven de grootst mogelijke verantwoordelijkheid te laten dragen, die hij aan kan. Geen enkele andere partij, die zo zeer de nadruk legt op het feit. dat er natuurlijk veel geld nodig is voor gemeenschappelijke voorzieningen, maar dat toch ook de burger het recht moet be houden een behoorlijk deel van zijn inkomen geheel naar eigen in zicht te besteden. Kortom, omdat er geen enkele andere partij is waar ik mij in thuis zou voelen en omdat ik verwacht dat dit ook met U het geval zal zijn. MOSKOU/WASHINGTON (Reuter AP) Het blad van het Russische ministerie van Defensie „Rode ster" heeft gewaarschuwd, dat het besluit van het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van Defensie) om het „minuteman"-raketsysteem (MIRV) In juni te gaan gebruiken, een ern stige bedreiging vormt voor het wel slagen van de besprekingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over de be perking van het gebruik van strate gische wapens SALT), die volgende maand in Wenen zullen beginnen. In een in scherpe bewoordingen ge steld commentaar zegt het blad dat reoente stappen van het Amerikaan se ministerie de besprekingen niet bevorderen, maar deze integendeel in ernstige mate ondermijnen. „Rode Ster" gaf commentaar op de verklaring die de onder-minister voor de luchtmacht. Robert Sea- mans. onlangs op een besloten zit ting van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft afgelegd en die in het begin van deze week ge deeltelijk gepubliceerd is. Het blad zei. dat de beslissing om het raket systeem te gaan gebruiken, onge twijfeld genomen is onder druk van het „machtige Amerikaanse militai re industriële apparaat." „Rode Ster" beschuldigde de „in vloedrijke militaire kringen in de Verenigde Staten" ervan dat zij zon der rekening te houden met de openbare mening voortgaan met het verslechteren van de internationale situatie en dat zü het bereiken van belangrijke overeenkomsten tussen de grote mogendheden bemoeilijken. Amerikaanse functionarissen zijn er echter nog steeds van overtuigd dat er vooruitgang kan worden ge blekt bij de besprekingen ter beper king van het gebruik van strategi sche wapens. Functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Za ken hebben gisteren gezegd niet on der de indruk te zijn van de Russi sche beweringen. Russische functio narissen en de Russische pers heb ben zich sinds het beëindigen van de voorlopige besprekingen in Helsinki altijd hoopvol getoond over een overeenkomst tussen beide landen over de ontwapening. Wel werd er door de Russen op aan gedrongen dat „beide partijen hun goede wil" toonden. Men gelooft in Washington dat de Russen Zelf ook een MIRV-project aan het ontwikkelen zijn. UTRECHT (ANP) Een groep dolle Mina's is zaterdag in het Aca demisch ziekenhuis in Utrecht een wetenschappelijke vergadering van de gynaecologenveremging binnen gedrongen. De meeste mina's waren gekleed in lage heupbroeken en kor te truitjes. Op het stuk „bloot" daar tussen was met. verf de kreet „baas in eigen buik" geschilderd. Ter toelichting deelden de Mina's aan de ongeveer vijftig artsen pam fletten uit waarin hun standpunt over de abortus (afschaffing van de daarop betrekking hebbende wets artikelen, het recht op abortus voor de vrouw en „abortus is een nood oplossing, geen voorbehoedsmiddel") was uiteengezet. De groep werd met applaus en ge- Lach ontvangen, maar één arts (dr. A. J. M. Duyzings uit Rotterdam) protesteerde en verliet verstoord de zaal. Voorzitter R. F. van Wering hoorde de wensen van de Mina's aan en bracht ze over aan de vergade ring. Binnen vijf minuten waren de mina's weer verdwenen. Een po ging tot discussie van een van de Mina's werd door de anderen in de kiem gesmoord. „We zijn niet geko men om de vergadering te versto rm" zei de aanvoerster en troonde haar volgelingen mee naar buiten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6