Kampioen in 't eenbenig marcheren was in Leiden Zilver ambtsjubileum pater Van Sasse ofm MENKEN Comité L.L. geen politieke partij Uitgangspunten van D '66 EERSTE STEEN VOOR HUYGENS-LAB L IJ 2 T Parijzenaar liep 1QQ.QQQ km 2 Avondvierdaagsen in drie plaatsen Acad. examens Rijrichting rond Pieterskerk en Hooglandse kerk Vernieuwing van onderwijs Over verdwenen straatnamen Bij lustrumviering studentendispuut 16 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 2 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „Hoeveel schoenen ik versleten heb? Dat vragen er wel meer. Nou, ik heb er onderhand-ruim honderd stuk ge lopen. maar alleen het linker exemplaar natuurlijk". Deze op het gehoor wat merkwaardig klinkende uitspraak wordt begrij pelijker, als men de man ziet van wie deze woorden afkomstig zijn. Het is de 66-jarige Georges Paillot, Parijzenaar van ge boorte, die even in Leiden was op zijn voettocht rond de we reld. Hij mist sinds zijn zesde jaar z'n rechterbeen. Een stalen poot steekt nu uit de korte broek. Deze handicap heeft hem niet belet om een groot deel van de wereld rond te trekken. Overal waar Georges Paillot Komt, richt hij eerst zijn schreden naar het redactielokaal van de plaatselijke krant. Dan trekt 'hij een stuk gebladerd album voor de dag- dik van de kranteknipsels en foto's om aan te wijzen: „Kijk, hier staat een opdracht van Farah Dibah. En hier, Oe Thant. Die heb ik ook ontmoet. En deze foto is ge maakt in India". Georges Paillot heeft heel wat af gezworven: India, Turkije en Egyp te. Na Noorwegen en Zweden met een bezoek te hebben vereerd, is hij naar Nederland afgedaald. Uitein delijk wil hij ook nog naar Amerika. Hij leeft van de publiciteit, die hij handig weet uit te buiten. Als er een foto gemaakt moet worden, trekt hij geroutineerd zijn jas uit om z'n sta len been beter uit te laten komen. De „kampioen éénbenig marche ren", zoals Paillot zjch noemt, heeft altijd een stapel kaarten op zak. Ze geven een foto van hem te zien met daarnaast een tekst, gedrukt in de taal van het land waar hij vertoeft. „De reis om de wereld van Georges Paillot, kampioen van Frankrijk éénbenig marcheren", staat er op. Aftrap Die kaarten vent de nog kras uit ziende wandelaar op straat, in bios- Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bruchem M. B. van den Akker, kand. te Monster. Aange nomen naar Kortenhoef B. Fokkema te Heerjansdam; aangenomen de be noeming tot bijstand in het pastoraat te Zandeweer J. van der Heiden, a.s. emeritus-predikant te Burgwerd; naar Blokzijl C. Dolman te Weert. Bedankt voor Hasselt J. den Besten te Huizen CNH). GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen noord-oost (tweede maal) B. Scholten te Amers foort, die dit beroep heeft aangeno men; te Blya J. L. 't Harte kand. te Pernis; te Rotterdam-Zuid voor de evangelisatie W. Struys te Zwolle. Aangenomen naar Willemstad (Cu rasao) J. Helderman te Domburg. Bedankt voor Aalten-Doetinchem J. C. van Egmond te 's-Gravenzande. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Urk D. J. van der Linde te Driesum; te Emmeloord te Creil E. Koop te Daarlerveen; te Oost-Flevoland T. J. Keegstra te Er- melo. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht. J. Wes terink te Kerkwerve; te Hoogeveen J. Westerink, te Kerkwerve. Bedankt voor Zaandam C. Bos te Zuidland- Spijkenisse.' GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp H. Ligten- berg te Genemuiden. Bedankt voor Goudswaard A. Hoogerland te Wer kendam. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen als lerend ouderling te Loenen aan de Vecht, te Nieuw Beyerland, te Oud Beyerland, Utrecht en Werkendam de heer J. Schinkels- hoek te Werkendam. copen en op de tribunes van voet balstadions. Hy heeft een papiertje bij zich, dat hy even uit zijn tas haalt om te laten lezen. In keurige letters staat daar: „Dames en heren, wij hebben het genoegen u te kun nen voorstellen aan de popu laire Franse snelwandelkampioen Georges Paillot. Hy heeft al meer dan 100.000 kilometer afgelegd. Een warm applaus voor hem a.u.b. Dank u". Dat papiertje geeft Georges vóór het begin van de wedstrijd af aan de microfonist. Vaak mag hij de af trap verrichten, wat zijn kaarten- verkoop naderhand op de tribunes aanmerkelijk ten goede komt. „Ik loop wel negen tot tien kilo meter per uur", beweert Georges maar dat lijkt schromelijk overdre ven. Als we richting Hooglandse Kerkgracht benen om daar een plaatje te schieten, houdt hij ons met j de grootst mogelijke moeite bij. Hij weet nooit waar zijn weg heen voert, zegt hij. Als hij na een paar dagen rust weer opstapt met zijn ransel van veertig kilo, gebeurt dat al heel vroeg. Zo rond vijf uur. Des middags is het hem meestal te warm. In een mengelmoes van mi traillerend Frans en goed verstaan baar Duits zegt hij in één dag van Delft naar Leiden te zijn gelopen. De twee pakjes Gauloise die hij per dag verstookt, doen hem wei nig. Ademnood? Hij lacht afwerend op een vriendelijke manier. „Ik ben getrouwd met de weg", zegt hij by het afscheid, „en ik sterf op de weg". JyA VjU- LEIDEN Zondagmiddag werd voor het eerst in dit sei zoen een stockcar^race gehouden op het terrein rond de Groen- oordhal. Dit spectaculaire evene ment trok veel bezoekers. (Foto LD/Hol vast) LEIDEN WOUBRUGGE Dat pater J. L. J. M. van Sasse-IJsselt sinds drie jaar geestelijk leider van de kleine Woubrugse parochie een populair figuur is. bleek gis termorgen na de plechtige hoogmis overduidelijk, tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum in het Oude Raedthuys. De pater Franciscaan werd aller eerst in het zonnetje gezet door de heer H. J .Hoogendoorn, die op de hem bekende wijze een korte en geestige schets gaf van de levens loop van de pater. Pater van Sasse- IJsselt is thans werkzaam als gods dienstleraar aan het St. Bonaventu- ra college te Leiden en in Huize Duinzicht te Oegstgeest. Destijds kende men u rond de Ma- riënpoelstraat in Leiden als de pa ter op een oude fiets in een oude habijt, de meest getapte figuur on der de schoffies van Leiden in het St. Antoniusclubhuis, aldus de heer Hoogendoorn. Als derde Franciscaan vervult u thans part-time werk in Woubrugge, als opvolger van pater Derues. Onze eerste indruk van u was: daar komt niet veel van terecht, maar die indruk werd volkomen ge- loochenstraft. Als een echt levend priester maakt u van ons levende mensen, zo zei de heer Hoogendoorn, die de breed lachende pater een chèque overhandigde, bestemd voor de inrichting van zijn caravan. Vervolgens voerde pastoor Van Vugt uit Hcogmade het woord, als gees telijk leider van de gehele parochie. Hij prees de jubilaris om zijn leiding bij de jongerenmissen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun felicitaties uit te spreken, zoals burgemeester Van Wageningen en zijn vrouw, enige predikanten en vele parochia nen. Verder ontving pater van Sas se-IJsselt nog geschenken, onder meer van de katholieke jeugdvereni ging. Eén en ander werd afgewis seld met het optreden van het com bo Sjar Hay Sjalom uit Voorhout, dat dcor de pater werd opgericht. Op de Hooglandse Kerkgracht nam de 66-ja)rige Georges Paillot, „kampioen éénbenig marcheren voor de fotograaf even een ener gieke wandeltred aan. (Foto LD/Holvast LEIDEN De wandelkring Lei den en omstreken organiseert dit jaar behalve de avondvierdaagsen in Alphen a.d. Rijn en Hillegom ook zo'n wandelevenement in Leiden. De data in Leiden zijn 1, 2, 3 en 4 juni, in Alphen 3, 4, 5 en 6 juni en in Hillegom 10, 11, 12 en 13 juni. In Alphen en Hillegom is het de der tiende AVD, in Liden betekent het een terugkeer na jaren van afwezig heid. Aan de Leidse Universiteit zijn ge laagd voor de volgende examens: Kandidaats Nederl. taal- en letter kunde mevr. C. B. M. Nannings- Roozenburg (Leiden), mej. M. van Leeuwen (Rotterdam), mej. N. Boer- ma (Scheveningen) en mej. E. de Gilde (Den Haag); doctoraal Ned. recht mej. A. H. B. Willigers (Arn hem) doctoraal Duitse taal- en letterkunde de heer J. M. P. Kem pen (Delft). LEIDEN Zaterdag 21 maart is het centrum van Leiden in lente stemming. Op initiatief van het Leids City Centrum gaan op deze eerste lentedag bloemenmeisjes rond om de bezoekers een bloemengroet te brengen. LEIDEN Rondom de Pieters kerk is éénrichtingsverkeer van kracht geworden. Het verkeer mag zich alleen nog maar tegen de wij zers van de '.dok in, om de kerk be wegen. Dit houdt in, dat weggebrui kers wel via de Muskadelsteeg en de Kloksteeg het Pieterskerkhof op kunnen rijden, maar deze stegen niet in mogen by het verlaten "van het Pierterskerkhol. Een soortgelijke regeling zal vol gende week worden getroffen voor de verkeersgang rondom de Hoog landse Kera. Het verkeer moet dan om deze kerk heen via de Middel weg en de Moria&nsteeg, die beide éénrichtingswegen worden. Kort geleden verschenen achter eenvolgens in Uw krant twee ingezon den stukken, met als onderwerp de Christelijke Pedagogische Akademie. in Leiden. Tot mijn spijt las ik in de tweede brief een duidelijke herroeping van de eerste. In Amsterdam tracht ik Neder lands te studeren aan het Instituut voor Neerlandistiek, het „beroemde" gedemokratiseerde instituut. Juist hierom schrijf ik deze brief. Want Kweekschoolleiding, er is op het ogenblik behoefte aan vernieuwing in het onderwijs. Er zijn echter verschil lende manieren om deze vernieuwin gen tot stand te doen komen. De methode gevolgd in Amsterdam, be gonnen met de Maagdenhuisbe zetting, is bepaald niet de meest ge schikte, maar, naar bijv. in Beverwijk gebleken, wel de meest doeltreffende. Want wat gebeurt er als een groep reeël denkende mensen een beschei den poging doet met de schoolleiding tot een gesprek te komen? Zij worden gedwongen een tweede ingezonden brief te schrijven, waarin zij de eerste moeten herroepen. Ik geloof niet, dat bij deze mensen de ze gedachteiy op die manier worden uitgeroeid. Integendeel, ze zinnen op betere methoden om tot onderwijs vernieuwingen te komen. Mijne heren, ik zou U vriendelijk willen verzoeken, ja by na sme ken. om met deze mensen te gaan praten en dan niet vanuit verschil lend niveau, maar op gelijke basis, n.l. die, van mensen die weten, dat 'n goed leefklimaat belangrijk is voor onderwijs in zijn geheel.. Aan diegenen, die zeggen achter deze groep onderwijsvernieuwers te staan, durf ik slechts één ding te vra gen: „U staat nu achter ze, maar gaat U a.u.b. naast hen staan, want dat is de enige manier om duidelijk te maken, dat vernieuwingen noodzake lijk zyn!" J. J. de Vries, (student Neerlandistiek, die waar schijnlijk een jaar kwyt is door ver nieuwingen op een verkeerde manier) Quarles van Uffordstraat 29, Noordwijk aan Zee. T ADVERTENTIE KVP De vaste leden van het sinds en kele jaren in Leiden actief zijnde COMITÉ LEEFBAAR LEIDEN, stellen er prijs op, gezien de ont wikkelingen van de afgelopen week op partij politiek gebied, het volgen de te verklaren. Door berichten in de plaatselij ke pers is ten onrechte de indruk ge wekt. als zouden door of namens het comité één of meer politieke partij en zijn opgericht. Deze verwarring is ontstaan, doordat één van de partijen luisterde naar de zelfde naam als het comité en enkele leden van het comité waren betrokken bij de op richting van Leiden-Kabouterstad en de lijst Woningnood. Deze indruk werd nog versterkt door een foto van Jan Boer, met het onderschrift „nu kabouter?" en een ingezonden stuk van hem over het Krrak. Leef baar Leiden verklaart daarom na drukkelijk, dat namens of door 't co mité geen enkele politieke party is opgericht! De politieke party Leef baar Leiden is zonder voorkennis van het comité opgericht door enkele studenten, die lid zyn van zowel de P.S.P. als het comité Woningnood. Het standpunt van het comité is, dat er reeds voldoende politieke par tyen zyn en het zal daarom als co- In het vrijdag gehouden debat tus sen mevr. mr. E. Wessel <D'66) en de heer S. Menken (KVP) besteedde eerstgenoemde aandacht aan enige heilige koeien van D'66. Zo betoonde mevr. Wessel zich nog steeds een fervent voorstandster van het reeds in 1917 afgeschafte districtenstelsel. Zoals bekend biedt de Kieswet ech ter nog wel de mogelykheid om in iedere statenkieskring met een an dere kandidatenlyst uit te komen. Zuid-Holland is daartoe verdeeld in 7 kiesdistricten (Rotterdam, 's-Gra- venhage, Leiden, Gouda, Delft, Dor drecht en Ridderkerk), waardoor voor onze provincie het districten stelsel enigszins benaderd wordt. Ty~ dens de discussie bleek echter dat D'66 voor heel Zuid-Holland met slechts één lyst uitkomt. De moge lykheid om het door D'66 zo fel nagestreefde districtenstelsel enigs zins te verwezenlijken heeft D'66 niet aangegrepen. Daarmee heeft het be ginselloze D'66 zelfs één van zyn twee uitgangspunten verlaten; slechts de gekozen minister-presi dent biyft over. Interessant was het te vernemen waarom op de provinciale kandida tenlyst van D'66 geen Leidenaars staan. Tot voor kort meende ik, dat dit een strafmaatregel tegen het Leidse D'66 was. omdat deze afde ling zich by het dogmatische Leidse P.A.K. heeft aangesloten. Tot myn verbazing deelde mevr. Wessel desge vraagd echter mee dat van het Leidse D'66 niemand bereid was ge vonden om op de provinciale kandi datenlyst van deze party te gaan j staan. In de Leidse PAK-„samenwer- j kings"overeenkomst heeft het Leidse D'66 zich echter wel verplicht om eventueel de bevolking te mobilise ren, teneinde aldus pressie op de centrale overheid uit te oefenen. De afdeling Leiden van D'66 vindt het daarentegen kennel yk niet nodig om een vertegenwoordiging uit Leiden in het provinciale bestuur te hebben, alsof daar voor Leiden geen belan gen gelegen zyn. Deze houding van de afdeling Leiden van D'66 is daar om verbazingwekkend, omdat de heer Kuyper voorzitter van het Leidse D'66 onlangs nog in een interview met de Leidse Courant ver klaarde, dat „het regionale bestuur van zyn party niet doordrongen is van de Leidse moeiiykheden", hier mee mi. tevens te kennen gevend dat Leiden van het regionale bestuur van D'66 niet veel behoeft te verwachten. Zelfs toen vanuit de zaal een pis tool op haar hart werd gericht, durfde mevr. Wessel nog niet haar voorkeur voor politieke samenwer king met andere partyen kenbaar te maken. Hoewel mevr. Wessel vroeger lid is geweest van de Party van de Arbeid, verloochende zy nu deze party. Tenslotte dient van deze debat- ting-avond nog te worden vermeld, dat ongesteriliseerde moeders en vaders met meer dan twee kinderen de hele avond in de zaal aan het debat mochten deelnemen. mr. drs. M. J. Hanssen, v. Swietenstraat 27, Leiden. mité niet aan de gemeenteraadsver kiezingen meedoen. Het comité zal echter niet in beroep gaan tegen 't gebruik van zyn naam door een an dere groep, omdat het daar niet het alleenrecht op heeft. Bovendien is Leefbaar Leiden een idee en geen groepje mensen. Wel is het een feit dat drie van zyn leden betrokken zyn geweest by het oprichten van twee andere partyen. Het comité betreurt dit doch kan dit haar leden niet ver bieden. Het is ook niet verboden om lid te zyn van een politieke party. Het comité is daardoor niet party- politiek gebonden. Verder wyzen wy er op dat Jan Boer op geen enkele manier betrok ken is geweest by de oprichting van een party. Zijn brief waarin hy pleitte voor het samengaan van de betrokken partijen, moet gezien wor den als een zakelyk advies van een belangstellend buitenstaander en niet als een aanwyzing als zou hy zich kandidaat willen stellen voor een Krrak lyst of op één woordvoerder zyn van een van de aanstaande Krrak partners. Het comité wenst daarom niet gezien te worden als een Krrak partner. Wel zal het comité te zyner tyd zyn voorkeur bekend maken en aangeven om welke reden deze of gene party zyn steun ver dient. In de hoop dat wat de positie van het comité betreft niemand zyn ver bazing meer behoeft te schetsen, be sluiten wy dit bericht. Comité Leefbaar Leiden de vaste le den: Buck Goudriaan, Bruno de Klerk, Wim van Rooyen, Mieke La ken, Tom Massop. Hans Kretzsch- mar. Henny van Roode, Wim van Putten, Jan Boer, Richard v/d Voort, Jan Scharloo, Henk Goeman, Willem Heiser, Hein Link. Gonny Iterson, Nico BUI, Gjna Heymans, Teun Boer, Marjan de Bie, Arthur v, da Stok, Jan Verver. Jaap v. d. Burg. Contactadres: Stationsweg 11—17 Mag ik als oud- Leidenaar nog even de aandacht vragen over de naam Vleeresteeg, die in het LD ter sprake is geweest. Toen ik in 1905 als schooljongen op de Hooi gracht woonde, sprak men al van de Vleersteeg. Dit was de afgesloten met glas overdekte poort by de ou de fabriek van T en D aan de Hooi gracht op de plaats van de nieuwe kantoren van de L.D.M. De poort liep door naar de Middelstegracht, waartegenover een kleine ophaal brug, die verdere verbinding gaf met de aan de andere kant gelegen fa briek van T. en D. J. H. G. Boterman Surinamestraat 1 Oegstgeest LEIDEN - Zaterdag vierde „Chris- tiaan Huygens" het 15de lustrum. Dit voor een studentendispuut res pectabel aantal bestaands.iaren werd samen met circa 100 oud-leden en gasten herdacht. Na de ontvangst in het Kamer- lingh Onnes- laboratorium, waar de oud-leden middels een fototentoon stelling vele herinneringen aan vroe ger ophaalden, opende praeses R. Ie Poole de lustrumvergadering, 's Mid dags ging het gezelsohap naar het chemie-complex aan de Wassenaar- seweg voor het bezichtigen van 'een aantal opstellingen en de nieuwe col legezalen. Het gezelsohap verzamelde zich buiten op de plaats waai- het „Huy gens laboratorium" gebouwd zal worden, voor het metselen van de eerste steen. De heer E. Lagendyk leidde de plechtigheid en verzocht twee leden van het dispuut de heren H. Oudishoorn en A. Cresie de steen aan te brengen. Na afloop van het metselen kreeg de praeses de troffel aangeboden. Terug in de bibliotheek van het ohemie-complex bood het geselschap de vertegenwoordiger van de toekom stige gebruikers van het „Huygens laboratorium", pi-of. dir. H. C. van der Hulst, een geschenk aan. Het be trof een gipsen afgietsel van een kop van Christtaan Huygens, ge-dr. D. Minnaert. hield een voor-met een diner In het „Oude Ko- maakt door Jacques Clêrion dracht over het dispuut in zijn tijd nlngshuys ln Sassenheun Het oudst aanwezige oud-Ud„ prof. 1 (1811—1915). De dag werd besloten (Foto LÖ/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3