Wantrouw de leverancier, die zich consument noemt BITTERE TRANEN LACHEN BU „BUIT" Duitse economen op zoek naar middenweg FINANCIEEL WEEKOVERZICHT winnaar op alle Koffiekeurtests met 73% rs Een stem die telt Première bij Theater Drank en verkeer ZATERDAG 14 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 :N enz. idem Iwan ktioc van n lipla gebc ;te 0 het -e Cfl De statenverkiezingen zijn in de eerste plaats regionale verkiezin gen. Maar zij zijn toch ook een be langrijke graadmeter voor de lande lijke politieke verhoudingen. De AR- fractieleider Biesheuvel mag dat dan ontkennen, hij is zelf een van de ve le landelijke politici die avond aan avond stad en land afreuzen om hun politieke visie aan de man te bren gen. Ook de regering zelf neemt op vallend actief aan de verkiezings strijd deel. Premier De Jong is weliswaar nog niet zo ver als vondeling, die bij de vorige statenverkiezingen, hoewel hij minister van Financiën was, huis aan huis ging, hij spreekt in deze dagen toch heel wat verkiezingsbijeenkoms ten toe. Het is trouwens voor het eerst dat een regeringsleider dat bij de statenverkiezingen doet. Zelden is er daarom zo naar de verkiezingsuitslag gekeken als deze keer. De politici leven in deze da gen voor de verkiezingen tussen hoop en vrees. Zij hopen dat de kiezer hun partij woensdag welgezind zal zijn, maar zelfs de potentiële winnaars vrezen dat het toch nog wel eens zou kunnen tegenvallen. Als de voortekenen niet bedriegen gaat vooral D'66 met de winst strij ken. Het NIPO geeft de democraten bUna 12 pet. van de stemmen, drie procent meer dan de liberalen moe ten krijgen, die overigens van deze verkiezingen ook niet slechter schij nen te zullen worden. De KVP wordt de grote verliezer. Zij moet eenzesde van haar aanhang afstaan aan an deren en wordt als grootste party verdrongen door de PvdA. waarvan men verwacht dat zU stabiel zal bly- ven. De tweede gi'ote verliezer wordt de Boerenparty, die waarschynlijk de steun zal moeten missen van dat deel der kiezers, dat tot nu toe uit balorigheid op Koekoek stemde maar nu om dezelfde reden thuis blijft. Behalve de vele veten die de Boerenpartij hebben geteisterd, zal ook de concurrentie van Binding Rechts, de vergaarbak van alles wat conservatief is, Koekoek stellig par ten spelen. Trouwens, de Boerenpar tij heeft de laatste tyd nauwelyks meer in constructieve zin van zich doen spreken en ook dat zal zRn in vloed wel hebben. Benieuwd is iedereen, die iets met politiek van doen heeft, naar de wy- ze waarop de Politieke Party Radi- kalen van Jurgens uit de bus zal ko men De party heeft by de onlangs gehouden raadsverkiezingen in Zeeuwsch Vlaanderen het er niet slecht afgebracht. De PPR kan vooral in het zuiden wel eens meer aanslaan dan wordt vernacht. Trou wens. steekproeven onder kiezers heb ben maar een betrekkelyke waarde. Zo zal D'66 stellig te lyden hebben van de onvoorzichtigheid, die de werkgroep voor de bevolkingspolitiek beging, door zich in bedekte termen voor verplichte sterilisatie uit te spreken. De partytop van D'66 heeft nog in yitempo getracht die uit spraak tot zyn ware proporties terug te brengen, maar het kwaad was al DEN HAAG (GPD) Steeds meer wordt het Neder landse publiek bedrogen door fabrikanten en handelaren, die doen alsof hun produkt wordt geruggesteund door een consumentenorganisatie, of tenminste alsof hun handels artikel het beste uit een objectieve warentest tevoorschijn is gekomen. Het begint de grote mode te worden in de re clame luidkeels te roepen dat een artikel keurmerk zus of garantiezegel zo heeft. Of, dat het als beste door een smaaktest of een gebruiksproef heen is gekomen. Het is allemaal grove bluf, die niets te betekenen heeft. Niets anders, tenminste, dan dat de fa brikant of handelaar die zich er van bedient, kennelijk geen be tere argumenten heeft om zijn artikel aan de man te brengen Niets anders, dan dat een aantal fabrikanten en handelaren op deze manier alvast bezig is onze kerheid te scheppen omtrent de waarachtigheid van bonafide consumentenvoorlichting, die in Nederland nog maar in de kin derschoenen staat. Wantrouw daarom de leverancier, die zich „consument" noemt. Van doelgericht consumentenwerk voor het grote publiek is in Neder land nog nauwelyks sprake. Op cen traal niveau doen de Stichting Ver- gelykend Warenonderzoek en het Consumenten- Contact Orgaan er wat aan ,met warentests en prysver- gely kingen. Helaas is er mede door schuld van de overheid zo weinig financiële armslag, dat de resultaten het publiek slecht bereiken. Voor het overige is er niets anders dan tot een klein deeltje van het publiek doordringend verenigings werk. Tot en met dat van de Consu mentenbond toe, die in naam welis waar bekend is, doch die blykens een recent onderzoek in hoofdzaak nuttig werk doet voor de bevolkingsklassen met hogere inkomens. Wat de keurmerken betreft, waar mee zo veel wordt geschermd 4s er maar één dat werkeiyk een consu menten-keurmerk is: dat van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen. Er zyn ook nog een paar veilig- heidsmerken. Over de voorwaarden In de praktyk maakt de tegenstan der van dit soort ongelukjes nu een maal een dankbaar gebruik en de democraten kunnen daarover wel verontwaardigd doen, zy zyn er ten slotte zelf over begonnen. Trouwens, Amerikaanse verkiezingsmethoden zjjn hen zelf ook niet vreemd. Een remmende factor voor D'66 kan ook Van Mierlo's keuze voor de PvdA zyn. Er zit nu eenmaal in de aanhang van deze party een aardi ge brok kiezers, die deze opstelling op de linkerflank niet gaarne ziet. «Mevrouw Van Someren, de voorzit ster van de VVD. was na het televi- siedebatje met D'66-voorzitter Beek mans uiteraard over deze duidelyk- heid niet ontevreden. Het zal een aan tal liberaal georiënteerde kiezers er van weerhouden op D'66 te stemmen, zoals anderzyds de troebelen in de PvdA de behoudende socialisten naar D'66 zal dryven Het NIPO heeft er overigens wel meer naastgezeten Bij de vorige sta tenverkiezingen in 1966 zag het insti tuut do opmars van de Boeren niet aankomen, die toen in landelyke ver houdingen omgerekend maar even 10 zetels in de wacht wisten te slepen. Maar de vraag die woensdag beant woord zal moeten worden, is vooral of de huidige coalitie no" wel steunt op een meerderheid onder de kiezers. Schmelzer en Biesheuvel rekenen daar kennelijk nog wel op. Zy hebben tenminste laten vallen als mo gelijke vierde partner in een libe raal-confessionele coalitie. Wellicht is Van Mierlo's keuze voor de 38^ PvdA daar niet vreemd aan, maar beide heren zouden zich toch niet zo van D'66 distanciëren als zy de re- 'toud gerende coalitie van KVP. ARP, CHU en WD in gevaar zagen komen. Nu is het natuurlyk niet zo dat die coalitie direct op springen staat als de uitslag van de statenverkie zingen ongunstig voor de regerings partijen uitvalt. Het blyven tenslotte regionale verkiezingen, die aan de zetelverdeling in de Tweede Kamer niets afdr - -> of toedoen. Premier De Jong beschouwt ver lies voor de KVP bovendien niet als kritiek op zyn beleid en weigert dan ook consequenties aan de verkiezings uitslag te verbinden. Dat neemt niet weg dat hy wel moeilijkheden ziet aankomen als zich grote verschui vingen in de richting van de oppo- aitite voordoen en hy is niet de enige. De oppositie wint daardoor uiter aard aan kracht en zal vervroegde verkiezingen eisen. Maar door het Verlies van de confessionele partijen 'ordt ook de positie van de libera- en sterker. Dat kan nog tot allerlei spanningen leiden, die het er voor de premier niet eenvoudiger op maken zjjn kabinet boven water te houden tö conflicten met de Kamer te voor- STG komen. R. W. Heidinga NIJMEGEN GPD) Toneelgroep Theater heeft de zwarte komedie Loot van de Engelsman Joe Ortons in première gebracht, een stuk dat onder de titel „bult" het midden houdt tussen een klucht en een grie zelstuk vol dreigende elementen. Hy laat twee ver van het goede pad af geweken zonen de buit van een bankoverval verbergen in de doods kist, waarin het gebalsemde lyk van de moeder van een hunner is opge baard. Daarvoor moet het stoffelijk overschot wyken en wordt eenvou dig op de kop in de muurkast om gekieperd. Tot zover zou de afkeer en schrik de gevoelige toeschouwer al in de ogen staan, maar het lyk is zo dui- delyk een dummy dat geen moment de verbeelding in werking treedt, en de kyker er een voormalig moeder mens in herkent. Als we dit punt bereikt hebben ontstaat een krankzinnig spel van even toevallige als benauwde ont snappingen, zodra de man van de waterleiding alias politie-inspecteur Truscott op het spoor naar de ban dieten in het sterfhuis beland en waarlyk verbluffende staaltjes van kluchtspel weggeeft die bittere tra nen van lachen tot de vrye loop dwingen. Dat daartussen de opdrin gerige. giftige, moordenares van ze ven mannen, de liefiyke verpleegster zuster Fay haar sluw spel speelt om de treurende weduwnaar Mc Leavy en diens duiten in de wacht te sle pen, verhoogt alleen maar de zotte situaties. Ortons heeft dit st.uk geschreven in een tyd <1966) toen de zwarte humor in griezelmoppen opgeld deed. In dit materiaal schuilt een dosis tragiek die onder de schok van ver rassende ontknopingen opduikt en de toeschouwer in een toestand brengt waarin hy niet weet waar hy met zyn gevoelens naar toe moet. Deze elementen zouden het stuk een dreigender en absurder accent hebben gegeven as regisseur Berend Boudewyn daaraan meer aandacht had kunnen geven. Nu gleed de op voering naar een kluchtigheid waar in alle spelers zwommen als een vis in het water. Hans Pauwels en René Lobo speel den met vaardige onverschilligheid de rollen van de verdorven zonen. Leo Beyers maakte een sterke figuur van de getroffen echtgenoot. Hij was het vooral die de mogelykheden aan gaf dat dit stuk ook een andere la ding zou kunnen worden meegege ven. Eric van der Donk verraste met een prachtige parodie op de detec tive uit de Sherlock Holmes-periode en oogstte stormvloeden van hilari teit. Zuster May werd door Sjoukje Hooymaayer zeer indringend ver tolkt. JAN H. DE GROOT. voor toekenning en de controle daarop heeft geen consument welis waar iets te vertellen, maar zy heb ben toch wel een zeker nut. Dat zyn de Giveg-keur gasapparaten en het Kema-keur (elektrische appara ten). Let wel: ze zeggen alleen maar of apparaten veilig zyn, en niet of ze aan bepaalde consumentenwensen voldoen. Met andere keurmerken, hoe offi cieel ze ook getint mogen zyn, komt men al snel op een hellend vlak Daar is byvoorbeeld het Wol-keur merk van het Internationaal Wol Secretariaat. Ingesteld om geknoei met wollen stoffen tegen te gaan Een consumentenbelang, toegegeven. Maar voor alles ingesteld in het be lang van de wolproducenten, die hun markt zagen verwateren. En dus is het goed dit te weten: het wolmerk zegt alleen maar of iets uit echte wol bestaat. Met andere woorden: niet of die wol voor een bepaald artikel dik genoeg is of vorm vast genoeg. Aan dit wolmerk is nu ook een krimp-keur toegevoegd en via het wolmerk krijgen ook was machines weer zo'n krimp-keurmerk Dat laatste zaait verwarring, om dat niet duidelyk blijkt dat die was- machine-krimp-keur alleen maar geldt voor het wassen van zeer be paalde wollen met zo'n machine Men ziet. het is geen consumenten-keur merk en daardoor is het belang van de consument niet het allereerste dat meetelt. Kwalijk eesol Zo afglijdend komt men terecht bij heel wat kwalijke manieren van gesol met kwasi-keurmerken, kwasi- warentests, en kvasi-consumenten voorlichting. Een staaltje van mislei dend effect hiervan P het tapijtgarantiemerk. Reclame stunt van een aantal industriëen. Fr is destyds vergeefs geprobeerd de Ned. Vereniging van Huisvrouwen er voor te spannen, maar die bedankte voor de eer. Geen enkele consumen ten-invloed op garantie-maatsta ven of controle. P KVG-garantiezegel voor gashaar den. gekoppeld aan een kwaliteits test voor gaskonvectoren". Een zeer onduidelyke zaak. die in elk geval niets maar dan ook niets met consu mententests te maken heeft. Ver warrende reclamestunt. NIC-garantie. Winkels en ook kwaiyke colportage met pannensets voor belachelijk hoge prijzen, wor den „erkend en aanbevolen door het Nederlands Instituut voor Consu mentenvoorlichting". Dat instituut heeft niets met consumenten werk te maken. Er is veelvuldig tegen ge waarschuwd. ook onder de midden stand. Het NIC is niets anders dan het bureautie van een slimme Haag se beheerder, die geld wil verdienen aan zyn zogenaamde garantie-erken ningen. Op een ander gebied doet hy dat ook: met verkoop van artikelen „voor gehandicapte jeugd". P Consumenten voorlichtingsbureau. Een schimmig postbus-zaakje, dat „voorlichting" geeft over de goede keuze in wasautomaten, die één be paalde zaak met filialen in Rotter dam. Den Haag. Utrecht en Breda zou bieden. Adèle Bloemendaal en Conny Stuart uitdaagden deze smaaktest te doen, zeiden zij hetzetfde. En toen wij dezeltde test met 50 huisvrouwen Sden, kozen 48 meteen voor Knorr. Neem dus geen genoegen met een andere bouillon, want Knorr is gewoon beter en met duurder. Gisteren en vandaag is in Amster dam gecongresseerd over het onder werp alcohol en wegverkeer. Het pro gramma vermeldde als inleiden de hoogleraren Bianchi, Enschede en Buikhuisen, specialisten op het ge bied van het strafrecht en dr. P. H. Esser, die als consulent voor alcohol zaken enkele sociaal-psychiatri sche aspecten toelichtte. Het onder werp is algemeen, maar ook actueel nu de Tweede Kamer zich eerstdaags zal moeten uitspreken over een wets ontwerp, waarbij onder meer de ver plichte bloedproef wordt ingevoerd. .jtMuq.KlMr-G"»* P „Koning-Klant"-garantie. Een lis tige slogan om in advertenties in te haken op de naam van een populaire consumentenrubriek van de VARA. Bestaan niet O Huisvrouwen-keurtest op Van Nelle Supra -koffie „.winnaar op al le koffiekeurtest met 73 pet". Een lelijke misstap van een groot merk. dat jokt dat ooit er een objectieve test zou zijn gewe-st over de kwali teit van koffie. Een „huisvrouwen- keurtest" bestaat niet. Alle reclame-slogans over interna- ti male warentests. die hand over hand toenemen in radio- en televisie reclame. Onder meer d:e van *et "-as middel Persil. De waarheid: Persil is nooit eetest. op de manier die men onder warentests verstaat. O Aanbevolen docr de huisvrou wenkring. Valse reclame van het postorderbedrijf Keurkoop. na een mislukte poging de naam van de Ned. Ver van Huisvrouwen te misbruiken. Er bestaat helemaal geen „huis vrouwenkring" die iets al of niet aanbeveelt. O De smaaktest van Knorr-bouillon. Een onnozele manier om in te ha ken op te interesse van het publiek voor warentest. Er is beslist geen werkeiyke warentest geweest, ook al zeggen Adèle Bloemendaal, Conny StUart en mevrouw Duys dat Knorr pittiger smaakt dan de bouillon uit een paar andere dampende kommetje Er is beslist geen sprake van een con sumenten-oordeel over bouillon, ook al heeft een nctaris zijn ambt beklad door mee te werken aan deze recla me. Grove bluf. dat is waar de commer cie mee inhaakt op het verschijnsel van een stygende behoefte by het publiek aan objectief warenon derzoek. Aan die behoefte wordt te gemoet gekomen door enige radio-, televisie- en dagbladrubrieken, die meewerken aan het scheppen van klimaat voor (nog te verbeteren) con sumentenvoorlichting. Wie daarvan misbruikt maakt, verdient het „boe- renbedrog-garantiemerk". (Van onze financiële medewerker) Evenmin als de vooroorlogse eco nomen wisten hoe zy de deflatie, ge paard gaande met massale werkloos heid. dalende pryzen en lage rente, moesten keren, blyken de economen van vandaag goed raad te weten met de bestryding van de inflatie, die spanning op .de arbeidsmarkt teweeg brengt, stygende pryzen en hoge rente. Na het Wirtschaftswun- der van de jaren '50 werd gemeend dat de Duitse economen de wysheid in pacht hadden. De gebeurtenissen van de laatste tyd hebben geleerd dat ook zy de plank misslaan. En de minister van Economische Zaken, Schiller, die vóór de verkie zingen van '69 meende het aureool van zyn'voorganger Erhard te kun nen overnemen, loopt een goede kans de gebeten hond te worden als de pogingen om de inflatie te stuiten op niets uitlopen. Met de klassieke wapens uit bet monetaire arsenaal, bestaande uit kredietbeperking en discontover hoging, wordt getracht het gevaar te keren, nadat gebleken Is dat de op waardering van de mark in oktober van het vorig jaar het sneeuwbal effect van de loon- en prysbeweging niet kon stuiten. Toen de revaluatie werd uitgevoerd waren er al waarne mers, die meenden dat de operatie op een verkeerd tydstip plaatsvond en daarom onvoldoende effect zou sorteren. Achteraf blykt dat de twy- felaars geiyk hebben gekregen. Te constateren valt dat het reva luatie-effect ongedaan werd gemaakt door de verdere opgang van lonen en pryzen. De Duitse industriëlen re kenen erop, dat de lonen dit jaar met minstens 12 procent zullen stygen, waarby dan nog een vermeerdering van sociale kosten komt, die ook niet mis is. Hieruit blijkt reeds dat de gevol gen voor het prysniveau niet zullen uitbiyven. Reeds in de afgelopen maanden viel er een gestadige sty- ging van de kosten van levensonder houd waar te nemen en de kans be staat dat zij op een versnelde bewe ging zal uitlopen. Positie verspeeld De industrie, die lange tyd een voorsprong op de concurrenten in andere landen had, omdat by de prysvaststelling voor de exportproduk ten kon worden uitgegaan van een stabiel loonniveau, heeft de revalua tie-gevolgen tot dusver opgevangen door de winstmarge in te krimpen. Desondanks valt er de laatste maan den een duideiyke vermindering van de ontvangen opdrachten uit het bui tenland te constateren. Dit komt niet alleen door de reva luatie. want op de exportpryzen maakte zy slechts voor de helft uit, aangezien tegelykertyd de exporthef fing van 4 procent kwam te verval len. De oorzaak ligt voor een belang rijk deel in het feit dat de opgaande loonbeweging het concurrentievermo gen deed afenemen. De voornaamste zorg van de duitse economische autoriteiten is evenwel de snelle vermindering van de devie zenvoorraad als gevolg van de enor me kapitaalonttrekking, die er na de revaluatie is opgestreden. Na de op waardering van de mark was de aar digheid er af om geld en kapitaal in Duitsland aan te houden, omdat el ders een veel aantrekkeiyker rente kon worden bedongen. De banken zyn er door in de knoop geraakt, haar liquiditeitspositie nam zienderogen af, terwyi het bedryfsle- ven, onder invloed van de groeiende b*Tioefte aan liquiditeiten door de loon- en prysbeweging, steeds meer krediet nodig heeft. Door de discontoverhoging zal het bankkrediet zo duur worden, dat vele ondernemers zich genoodzaakt zul len zien de zaken in te krimpen tot xnen weer in de eigen jas van de financieringsmogelykheden past. Ook het consumentenlrtediet wordt zo duur dat menigeen zich tweemaal zal bedenken eer hy tot de aanschaffing van dure apparaten (kleuren tv. was automaten e.d.) op afbetaling over gaat. Op die manier moet een einde wor- wikkeling te beschouwen als een af gang van de Duitse ee-r^ ische po litiek. welke tot oktober van het vorig jaar nog een toonbeeld van soliditeit leek te zyn. Kraan dicht Ongetwyfeld staat op de achter grond de wens dat de kraan zal wor den dichtgedraaid voor het wegvloei en van buitenlandse activa. De Brit ten. die geruin-e tyd konden profite ren van het vertrouwen dat er grond den gemaakt aan de overbesteding. die als olie op het inflatievüur werkt. Te voren had de minister van economi sche zaken nog getracht om de beste dingen te beperken door de koop kracht af te romen met een stevige belastingverhoging. Het was echter in politiek opzicht geen haalbare kaart. Het was geen halve maatregel van minister Schiller om het discontota rief met één ruk op te trekken van 6 naar 7% pet .Daarmee kwam de Bundesbank eensklaps op hetzelfde niveau te zitten als de Bank of Eng land, die nog luttele maanden gele den op de bres moest staan om het. pond sterling te verdedigen tegen aanvallers van buitenaf. Als het erop aankomt is de ont- in de markt was voor het pond ster ling, zagen door de hoge rentevoet, gebaseerd op een disconto tarief van 8 pet. zoveel buitenlandse middelen op zich af komen dat zy er in slaag den om voortydig een belangrijk deel van de schuld aan het interna tionale monetaire fonds in te lossen. Toen de Bank of England eindelyk na veel pyn en moeite, het ogen blik gekomen achtte om het discon- tarief wat losser te draaien en voor zichtig een half puntje van het on- natuuriyk lang gehandhaafde hoge niveau af te halen, geschiedde dat omdat er in de Veenigde Staten te kenen aan de monetaire horizon zyn, we'ke wijzen op een lichte da ling van de rente voet. Voor ons land heeft de scher pe verhoging van het Duitse discon to uiteraard ernstige consequenties. Niet alleen worden het afne vrerskre- diet by aankopen in de Bondsrepu bliek zoveel duurder, maar boven- dien ryst de vraag of de Ne- I derlandsche Bank in staat zal zyn het grote verschil in de discontovoet, j dat thans is ontstaan, te handhaven. Ons land staat al geruime tyd op een disconto van 6 pet zodat de sprong van 6 naar 7% by de oos terburen een psychqlogische weerslg zal hebben. Voor het ogenblik ziet het er nog I niet naar uit dat er eep massale trek van liquiditeiten uit ons land j naar Duitsland zal optreden. De ban ken kunnen daartoe niet meewerken, omdat zy krachtens de bepalingen van de Nederlandsohe Bank ge- noodzaakt zjjn hun uitzettingen in het buitenland te beperken tot de 1 omvang van het eigen netto actief. Dat wil zeggen dat de verplichtingen aan het buitenland niet groter mo gen zyn dan de vorderingen, welke iedere instelling op het buitenland heeft. De mogeiykheid bestaat dat de Ne derlandse kapitaalmarkt minder aan- trekkeiyk wordt voor buitenlandse beleggers, met name Zwitserse, nu de rentevoet in Duitsland voor kort geld hoger is dan by ons. Op de effectenbeurs was men te dien aanzien niet pessimistisch, om dat rekening houdende met de be staande rentevoet voor langlopende leningen, die minstens 81/4 pet be draagt. nog hoger uitkomt dan de rente welke op Duitse leningen valt te bedingen. (Van onze Juridische medewerkster) In Nederland wordt de bloedproef by verdachten van verkeersovertre dingen als aanvullend bewijsmateri aal gebruikt. Dat wil zeggen dat de rech ter als er een bloedproef is afge nomendaar wel naar kykt, maar niet op grond van een hoog alcohol promillage gedwongen is de verdach te zonder meer te veroordelen. Arti kel 26 van de wegenverkeerswet be paalt dat diegene strafbaar is die „on der zodanige invloed van het gebruik van alcohol houdende drank verkeert, dat hy niet in staat geacht kan wor den een motorrijtuig te besturen". In 1965 werden ongeveer 12.000 mensen veroordeeld wegens een of ander verkeersmisdryf. Meer dan de helft hiervan had betrekking op ril den onder invloed. Het aantal veroor delingen neemt jaariyks toe. De straffen zyn niet mals. Ook al heeft de dader een blanco strafregister, dan krijgt hy toch meestal een on- voorwaarlijke gevangenisstraf van 2 weken, terwyl ook de rybevoegdheid I ontzegd wordt voor een bepaalde tyd.. Toch is het aantal recidivisten de mensen die zich opnieuw schuldig maken aan het misdryf groot. Streng straffen alleen is dus kenne lijk geen oplossing. Een Duits onder zoek toont aan dat wat voor straf er ook wordt opgelegd, het recidivecy- fer geiykt blyft. Een wetsvoorstel van minister Po- lak. betekent een aanmerkelijke ver ruiming van de mogelykheden van de justitie om tegen alcoholgebruik op te treden. Hierin wordt een maximaal toelaatbaar alcoholpromillage vastge- j steld van 0.5 promille. Blijkt uit de bloedproer, dat dit promillage is over schreden. dan heeft de betrokkene j zich schuldig gemaakt aan het mis- dryf van „ryden onder invloed- maximumstraffen: drie maanden ge vangenis en een ontzegging van de rybevoegdheid tot vyf jaar. Die grens is gekozen omdat vanaf dat promillage de negatieve effecten ga? werken. in Oostenryk, Tsj :'.ioslowakye en Engeland is de grens gelegd by 0.8 promille. Uit proeven blykt dat onder de 0,8 pro mille nog de helft van de proefper sonen een ongestoord waarnemings vermogen bezat. Als de grens dus by 0,5 wordt getrokken, dat betekent dan dat de helft van de venoordeel den nog goed in staat was om een auto te besturen. Reden om te ko men tot een afweging van belangen. Mag men van iedereen verlangen, dat j er by een alcoholpromillage van 0.5 niet meer zelf gereden wordt, om- I dat een aantal personen by dit pro- millage het risico op de weg vergroot? Bij een hoger promillage is de in- I breuk op de drank- en rij verlangens van de burgers al kleiner, omdat dan I de risicovergroting twee maal zo j zwaar weegt. Dit zou er voor kun nen pleiten de grens niet te laag te trekken. Een onplezierige consequentie van het systeem broedproef dat alles aan het alcolholpromillage ophangt is ook. dat de „betrapte" gedwongen kan worden aan het afnemen van de f bloedproef mee te werken. Niet al- leen juridisch bestaan hier ernstige bezwaren tegen. Het doet nameiyk afbreuk aan een van de basisbegin selen van ons strafrecht. Niemand is verplicht om mee te werken aan zyn eigen veroordeling. Maar ook me disch zyn er bezwaren. De arts zou volledig in stryd met zyn beroeps- ethiek een patiënt moeten dwin gen een behandeling te ondergaan. Het strafrecht is één manier naast vele andere om het menseiyk gedrag te beïnvloeden. Het belangrykste is, dat de mensen worden weerhouden het strafbaar gestelde gedrag te doen. Maar dan is eerst nodig dat de mensen dat gedrag ook als zodanig ervaren. Het belang der zogenaam de sociale controle is vele malen gro ter dan dat van de justitiële contróle. Zolang men het normaal vindt om na een borrel in zyn eigen auto naar huis te ryden, is van een verscherpt justitieel optreden weinig te verwach ten. Verscherping van de strafrechteiy- ke maatregelen tegen alcoholgebruik laten aanvankeiyk het aantal on gelukken waarby alcohol is betrokken aanvankeiyk wel teruglopen, maar daarna gaat alles weer op de oude voet voort. Dat heeft de ervaring ge leerd. Ook bleek de soort straf geen verschil te maken voor de „herha- lers". Afgezien van het dubieuze ef fect van de strenge strafrechteiyke aanpak, is dit ook een byzonder kostbare. Een dag gevangenis is duur der dan een dag in het HiltonhoteL Straf alleen kan dus nooit de op lossing van het vraagstuk alcohol in het verkeer zyn. Maar wat dan? In elk geval doet een goede voor lichting heel wat: zie het succes van „glaasje op". Misschien moet er «ook gedacht worden aan soepeler moge lykheden van openbaar verkeer of pendeldiensten per taxi. Meer laten rydon dus voor drankgebruikers. Al cohol heeft een „image" maniyk te zyn. Er zou een „maniyke" frisdrank op de markt kunnen komen, met re clame in de zin van „dit is de man. Dit is zyn

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7