Gezag mag voelbaar zijn Goede handel op Leidse veemarkt leen kerkenbouw in de Merenwijk Leidse binnenstad in (raads)geding KVP-lijsttrekker in debat met D'66: t Leiden herdenkt 25 jaar bevrijding Meeëters WEET U HET NOG...? PvdA-kandidateii voor Leidse raad BRUG VOOR BOEIENDE BLIK IN BINNENSTAD lijst 11 uw kandidaten: belt u ons eens... ^TERDAO 14 MAART 1-970 kEIDSCH DAGBLAD UEIDEN I«n een zeer dun bezet Sint Antoniusclubhuis ^eft zich gisteren de zoveelste confrontatie tussen KVP en D'66 in de verkiezingsstrijd afgespeeld. Een zeer rustig verlo pen avondje, waar de provinciale lijsttrekers, Leidens KVP- vethouder Menken de degens kruiste met mevrouw Elida Vessel van D'66. Zo op het oog een aantrekkelijke confrontatie, achteraf kan men de wegblijvers van deze door de KVP Sj^gamseerde avond geen ongelijk geven. In zijn openingsronde waarschuw- voelbaar zijn en het gaat met onze de de heer Menken ervoor te grote I democratie volstrekt de verkeerde jlusies te koesteren over de macht kant op als dat gezag van onderaf ,n de invloed van de Provinciale op een onredelijke wijze wordt af- IStaten. Hij zou zich kunnen voor- gewezen", stellen, dat er meer openheid kwam ,at betreft het beleid van Gedepu- teerde Staten, maar had bedenkin- tegen het teveel naar buiten gooien" van kwesties die wel eens |{en persoonlijk karakter zouden kunnen hebben. Ook betwijfelde hij jl het alsmaar houden van „hea- ''UsC rings" om aan de wens tot inspraak 4 tegemoet te komen wel bevorderlijk tas voor het voeren van een doel bewust beleid. li Itenia acir; In t De heer Menken zette zich nadrukkelijk af tegen zijns inziens modieuze aanvallen op het gezag bestuurders. „Gezag mag best 9.18. ssen al. end. 01 aeen 14-1! S. MENKEN gezag MEVROUW E. WESSEL ovenheid Mevrouw Wessel legde er vervol gens de nadruk op, dat D'66 inder tijd is opgericht als een protest van de burger tegen de vormen waarin in ons land politiek werd bedreven. D'66 wil een zo zakelijk mogelijke benadering van de problemen van onze tijd. „Wij wensen een echte de mocratisering van de gemeenschap. Daarom vragen wij openheid en ver antwoordingsplicht van de gezags dragers. Wij zijn niet zo bijzonder bang dat het mis zal gaan als het vertrouwelijk karakter van een hele boel zaken verdwijnt". Ook pleitte zij voor een finan ciële tegemoetkoming voor de leden van de provinciale staten, zodat het een ieder mogelijk is zich kandidaat te stellen voor dit college. Zij ver telde dat haar duidelijk was geble ken dat dat nu niet het geval was, -omniissie wil voorlopig: LEIDEN In de Merenwfjk liggen nieke kansen om nieuwe samenwer- Ingsvormen tot stand te brengen issen de kerkgenootschappen in eiden. Aldus de Leidse Gemeen- ihap van Kerken over het rapport an een door haar opgerichte com- Dag Bssie-Merenwijk, die moest onder - ueken hoe de kerken het best hun üerk kunnen doen in de Merenwijk, rapport is inmiddels naar alle kerken gestuurd. Het wil een litgangspunt zijn voor gezamenlijk JT erkewerk in de Merenwijk. Vóór 1 *111 pril dienen alle kerken zich over iet rapport te hebben uitgesproken, di listeravond beraadde de dekenale 18 u aad van de rooms-katholieke kerk Ich er over in de Zuiderkerk. Men ing unaniem akkoord met de uit- pcfcngspunten van de commissie-Me te^ renwijk, die zijn onderschreven door e Leidse Gemeenschap van Kerken. De commissie-Merenwijk meent, iat de Merenwijk kerkelijk gezien r n een geheel eigen karakter moet heb- ien, De huidige structuren hoeven niet overgenomen te worden. Juist n deze nieuwe wijk zijn de kansen zig om samen met de Me ren wij kers zelf andere vormen van bijv. parochieraden te ontwikke len. Met het oog op het eigen karakter van de Merenwijk, zo vindt de gelijk namige commissie, is het wenselijk dat er voorlopig een klein pastoraal team aan de slag gaat, dat zou be staan uit één reformatorische en één rooms-katholieke pastor, alsmede een vormingsleider. Dit team dient zo spoedig mogelijk te worden samenge steld (de gedachten gaan uit naar september), opdat het zich tijdig kan inwerken en de eerste bewoners van de wijk zo snel mogelijk kan inscha kelen bij de uitwerking van verdere plannen. De commissie Merenwijk stelt voorts in haar rapport, dat voorlopig nog maar moet worden afgezien van de bouw van kerken in de Merenwijk. Diensten kunnen worden gehouden in bijvoorbeeld schoolaula's. De Ge meenschap van Kerken is dezelfde mening toegedaan. Gezien het terug lopend kerkbezoek en de hoge inves teringskosten, dient grote voorzich tigheid te worden betracht met de bouw van kerken in de Merenwijk, vindt de Gemeenschap van Kerken. omdat, werkgevers geen vrij willen geven, of dat er loonderving plaats vindt. Samenvattend merkte me vrouw Wessel op, dat het er om gaat de burger werkelijk te betrekken bij het besturen van de maat schappij. In de replieken ging zij nog in op een waarschuwing van de heer Men ken over het gezag van de magistraat dat verloren ging, waar door het gezag van de straat dreigde boven te komen. Mevrouw Wessel zei dat ze haar tegenstander daarin ab soluut niet kon volgen. De discussie na de pauze had een vriendelijk en informatief karakter. De mooiste opmerking van de avond kwam voor rekening van de heer Menken, toen hij bestreed dat de figuren van Gedeputeerde Staten onduidelijke en weinig bekende men sen waren. „Daar kan ik het abso luut niet mee eens zijn. Wij in Zuid- Holland hebben bijvoorbeeld die zeer bekende mevrouw, die al jaren ge deputeerde is, maar haar naam wil mij niet te binnen schietenGe assisteerd door de zaal en mevrouw Wessel kwam de heer Menken toch op de naam van mevrouw De Ruy- ter-De Zeeuw. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Weet u het nog hoe in de avond van 4 mei 1945 van mond tot mond de vreugdekreet ging: Duitsland ca pituleert? En hoe de volgende dag aan vele huizen en gebou wen de Nederlandse vlag in top ging, thans wijlen burge meester Van de Sande Bakhuijsen in de ochtenduren op de trap van het stadhuis weer in volle vrijheid zijn ambt kon aanvaarden en hoe enthousiast in de loop van de dag de Ca nadezen in onze stad werden beg oet? Ons land en daaron der ook Leiden vierde zijn bevrijding. Maar weet u het ook nog hoe w<j ons in die tijd moesten behelpen met een noodkacheltje en wat ge sprokkeld hout om onze tulpenbollen die toen dienden als noodzakelijke voeding gaar te krijgen. Hoe wij met wat zwart gekochte petroleum (f 25,- per liter!) ons spaarzamenlijk van licht voorzagen? Al deze facetten van bezetting en bevrijding en nog veel meer zullen in onze herinnering worden teruggeroepen tijdens een ter gele genheid van „Vijfentwintig jaar be vrijding" in de Burgerzaal van het Stadhuis te houden tentoonstelling. Deze expositie vormt een onderdeel van een 5 mei-programma, dat een comité onder presidium van mr. P. J. de Ruijter de Wildt thans aan het voorbereiden is. Het ligt in de bedoe ling, dat de activiteiten van deze dag. die voor een deel rond en in de Groenoordhal worden gehouden, uit eenvallen in een ochtend-, middag- LEIDEN De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond op een ledenvergadering de kandidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezingen opgesteld. Men nam behoudens enkele wijzigingen het bestuursvoorstel over. De PvdA stelt achtereenvolgens kandidaat: 1 mevr. C. K er lingSimons: 2 M. van Aken: 3 Th. J. Dirks: 4 W. G. den Dubbelden; 5. D. C. J. van Pey- pe; 6 J. van Baaren; 7 A. Verboom; 8 J. A. van der Horst; 9 C. J. D. Waal; 10 R. J. in 't Veld; 11 L. Jon ker; 12 H. C. Kwik; 13 H. van Dam; 14 mevr. E. van SetersBanen; 15 H. H. van der Neut; 16 J. G. Duive- steyn jr.; 17 B. Haneveld: 18 R. Hartman; 19 B. Werk; 20 P. L. Schoonheim; 21 H. Slijkhuis: 22 mevr. M. L. Bomhoff—Van Rhyn; 23 A. H. D. Wepster; 24 M. G. N. van den Ende; 25 L. F. Meijer; 26 M. Wolters; 27 H. A. den Besten; 28 S. Serdijn; 29 M. Ouwerkerk; 30 mej. E. Spaan; 31 W. R. Ruitenberg; 32 H. J. Hering; 33 H. van Eek; 34 J. van Eijk; 35 J. Bloem; 36 G. J. Augustinus; 37 H. P. Milikowsky; 38 R. H. Fuchs; 39 M. Zondervan; 40 A. Vondeling. en een avondprogramma, waarvoor tal van radio- en t.v.-artiesten zullen worden aangetrokken. Behalve mr. De Ruijter de Wildt hebben in het comité zitting de he ren A. v. d. Loo (secretaris p.a. Stad huis). A. J. Kors, J. C. J. Lamber- mont. H. C. Kwik, H W. J. M. Pol dermans (namens het L.S.C.), G. Seinbach, S. Platteel en J. van Eg- mond. Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag, dat het Nationaal Comi té in de avonduren van deze dag vanuit de Groenoordhal een natio naal programma 'via de t.v.) op de beeldbuis zou brengen, moest hier van op het laatste moment worden afgezien. Het plaatselijk comité is er echter in geslaagd om hierin ook thans te voorzien. ADVERTENTIE LEIDEN Het water en de bruggen verrijken de aanblik van de Leidse binnenstad. We moeten zuinig zijn op stadsgezichten, zoals we die vandaag op enkele foto's (LD/Holvast) laten zienDe kleine foto toont het bruggetje in de Boisotkade, dat het water van de Vliet bij de Witte Singel overbrugt. Deze brug is lange tijd afgesloten geweest, waardoor de Boisotkade doodliep. De vernieuwing van het gebouw van het archief heeft ook geleid tot het herstel van de door gang over de brug, die basis is voor een fijn uitzicht over de VlièU Dat brengt de grote foto duidelijk in beeld. I zuid-holland 1. Mevr. E. K. Wessel—Tuinstra, Oegstgeest, 01710—52007. 2. D. Bark, Den Haag. 070—681915. 3. A. R. van der Burg, Den Haag, 070—332300. 4. N. F. I. Schwarz, Den Haag, 070—245189. 5. G. G. van Blokland, Voorhout, 02532—6594. 6. Mevr. W. HarteminkTrouw, Naaldwijk, 01740—5540. 7. G. S. van Boetzelaer, Den Haag, 070—546369. 8. P. A. J. M. Cras, Voorburg, tel. 070—981663. 9. W. P. J. Schuiten, Rotterdam, 010—241178. 10. J. L. Albers, Voorschoten, 01717-^5180. 11. H. J. van Grieken, Voorburg. 070862616. 12. J. G. Huygens, Den Haag. 070— 242761. 13 R. R. Rochat, MJjnsheerenland, 01862—857. 14. M. W. van Gelder, Arkel, 01831—629. 15. J. van Leeuwen, Bleiswijk, 01892—3257. 16. J. P. Mazure, Den Haag, 070—325359. 17. H. J. Koenen, Maasland, 08199— 5268. LEIDEN Onder het motto „Mee- eters en hoe je er vanaf komt" wordt a.s. vrijdagavond in Leiden Zuid-West een avond georganiseerd in de Bevrijdingskerk, aanvang half acht. Deze avond wordt georganiseerd door de werkgroep Kerk en Mondiale Vraagstukken met medewerking van de gezamenlijke pastores van Lpiden Zuid-West onder auspiciën van het Leids Vredes Konfakt. Begorman zal worden met een film over Latijns Amerika. Dc avond zal verder hoofd zakelijk bepaald worden door de aanwezigen. Piet Reckman (Sjaloom, Odijk), zal vragen be antwoorden. Verzamel dus grieven en of suggesties over problemen als: Is het geen weggegco'*' geld? D-et de Missie of Zending dan niets? Wat kunnen ,wij er aan doen? In Biafra heeft het ook niet geholpen, zie je nou wel! LEIDEN De gasteren gehouden eemarkt stonid met haar paasvee- entoonstelling wel bijzonder in het Ll,zk teken van de zo langzamerhand weer (derende feestdagen en het VOOr- Bf. de tentoonstelling was de in- inding erg groot. Er presenteerde lona een uitermate mooie collectie Voor de handel in het paasvee was (et wel wat vroeg. De noteringen iii (iervan zijn niet opgenomen, hoe- Wel prijzen van f6 tot f7 per kg. placht gewicht voor deze dieren 1 zeker niet tot de uitzonderingen be- Pra loorden. Voor de gewone markt wa- en de aanvoeren ook uitzonderlijk 6°ed (de tijd van het jaar in aan merking genomen)waarin vooral het iO ei Wolvee weer een verrassend element Pleverde. hl alle rubrieken van slachtvee 'JJ'ijöeed de handel het goed tot vlot. net goed vaste tot iets stijvere prij- *n. In de gebruiksveesector bleef net nog tamelijk rustig, maar niet temin ook hier zeker nog geen lagere prijzen. Inclusief de paasvee-inzen ding behaalde het totaal aan voer- cijfer het aantal van 2219 dieren. Gebruiksvee Evenals vorige week kwam de af deling gebruiksvee met een mooi aanvoercijfer voor de dag. Het voor jaar laat echter te lang op zich wachten, waardoor d'e handel in melkvee het nog rustig aandeed, maai- de dieren, tegen de verwach- tin gin, zeker niet goedkoper waren Ook het beeld in de afdeling vare koeien veranderde weinig. Bij een redelijke handel waren de luxe die ren goed te verkopen. De handel voor de mindere soorten liep iets flauwer af. Notering: melk- en kalf koeien van f975 tot 1350 en f 1650. Vare koeien van f800 tot f1100 en f1575. In de adeling jongvee nog maar weinig aanvoer en een flauwe be langstelling. De handel deed het hier dan ook rustig aan. Notering: fokstieren van f 1000 tot f 1500. Pinken van f 000 tot f 800. De afdeling vette koeien gaf een vrij normale aanvoer te zien. Heel bijzonder was wel het beeld dat de koeien hier vlot verkocht werden met een neiging van hogere prijzen, spe ciaal voor de extra kwaliteiten. De vleesprijzen lopen nog steeds niet mee met de prijzen die op de markt gemaakt worden, hetgeen in het ge hele EEG-gebied en zelfs daarbuiten het geval is. De vleeshandel behield daardoor nog een moeizaam verloop. Notering per kg. geslacht gewicht: vette koeien 1ste, 2de soorten van f4.30 tot f4.90 en f5.20. Vette koeien 3de soorten van f3.75 tot f4.10. Worstkoeien van f3.50 tot f 3.70. Slaohtstieren van f 4.75 tot f 5. - De inzending voor de pa as veeten toonstelling niet in aanmerking ge nomen, was de aanvoer in de afdeling vette kalveren weer niet groot. Wel waren de kwaliteiten aanmerkelijk beter dan vorige week. zodat de han del het vlug duur afdeed. Notering per kg. levend gewicht: van f3.90 tot f4.10 en f4.25. Ook in de afdeling wol vee tegen alle verwachtingen in zelfs nog weer iets meer aanvoer dan vorige week, met nogal wat variatie er in wat de kwaliteiten betreft. De goede vlees- Lammeren handhaafden zich wel en bleven duur, waartegenover de af wijkende vleeskwaliteiten zeer moei lijk te plaatsen waren, die in ver band met de nog slechte grasgroei ook niet meer voor de afweid erij aangekocht worden. De handel in de goede soorten deed het goed, maar voor de min dere soorten was deze erg flauwtjes. Wat de fokschapen betreft, blijft het wachten op het zonnetje. Deze dieren zijn duur genoeg, maai- de handel deed het nog rustig aan. Notering: vette schapen van f 135 tot f 145 en f 150. Vette lammeren van f 150 tot f 165 en f 200. Fokscha pen met 1 lam van f175 tot f225. Fokschapen met 2 lammeren van f250 tot f300. Geen grote aanivoer, geen ruim aanbod bij de varkens, maar wel een goede vraag. De handel deed het daardoor goed en vlot af met ?oed gehandhaafde prijzen. Notering; drachtige zeugen van f 550 tot f 650 en f 675. Schrammen van f 120 tot f 130 en f 140. Biggen van f 105 tot f 110 en f 115. De handel in slachtvarkens bleef in de afgelopen week redelijk goed. Het aanbod en de vraag vangen el kaar goed op. Er waren geen schok kende gebeurtenissen te melden. De aangetrokken prijzen van vorige week hielden daardoor goed stand en kwamen zeis nog iets stijver uit de bus. Prijzen per kg levend gewicht; lichte slaohtvarkenns van f 2.83 tot f 2.85. Lichte slaohtzeugen van f2.30 tot f2.35. Bij een ongeveer gelijke aanvoer als vorige week was de vraag naar beter. De handel deed het daardoor vlot met iets stijvere prijzen. Notering van f 30 tot f 55 en f 80 tot f95. In de sfeer van de Leidse gemeenteraad zijn in de afgelopen week twee binnenstadszaken aan de orde gesteld. Men kan zich ver heugen over het feit, dat het college van burgemeester en wet houders is gekomen met het voorstel om een nieuwe Pauwbrug te bouwen en mede daardoor een verbinding tussen Hooigracht en Langegracht tot stand te brengen. In deze rubriek is daarop meer malen aangedrongen. Het is n.l. de hoogste tijd, want het scheep vaartverkeer zal eind van dit jaar uit de stad verdwijnen. Een klein jaar later zal dit belangrijke deel van de noord-zuid-route verwezenlijkt kunnen zijn. Dat is al laat, want elke dag, die we in Leiden kunnen winnen om de routes door de Breestraat en over de markten te ontlasten van doorgaand verkeer is meegenomen. Eigenlijk had die nieuwe Pauwbrug nu al in aanbouw moeten zijn. Te hopen is, dat de goedkeuring van dit overigens nog door de raad te nemen besluit sneller afkomt dan die voor het maken van een dam in de Mare om Langegracht en Lammermarkt met elkaar te verbinden. Op die goedkeuring wacht Leiden al te lang, bijna een jaar. Die schakel in de route is noodzakelijk. Na het gereedkomen van de nieuwe Pauwbrug kan het verkeer van het Levendaal doorstoten naar het Schuttersveld. En omgekeerd, zeggen B. en W. Hoe precies is niet duidelijk, want de Valkbrug is te smal voor verkeer in twee richtingen. Dan wordt het óf om rijden öf de Valkbrug verbreden, bijv. door middel van een nood brug ernaast, waarvoor ook in deze rubriek is gepleit. Hoe liggen daarover de gedachten? In het voorsteldoen B. en W. dat niet uit de doeken. Tweede binnenstadszaak in de raad was de bespreking rond de verplichte winkelsluiting. Aangekondigd werd een idee van de Ka mer van Koophandel om in de binnenstad over te gaan tot ver plichte halvedagsluiting op maandag. Uit de raad kwam de op merking, dat het door samenwerking in de detailhandel vrijwil lig tot een oplossing kan komen. Hoe dan ook, het lijkt voor de binnenstad als streekkoopcentrum nuttig één lijn te trekken wat 1e sluiting betreft. Het is verwarrend, dat er nu zaken op verschil lende dagen in de week gesloten zijn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3