CHAOS BIJ EEUWFEEST Pleidooi voor beperkt rijden na drankdelict HANOI ZWICHT VOOR CAMBODJA Expo '70 geopend 1 'ompidou an leer egen udenten Oproerkraaiers belegeren Bijenkorf in Amsterdam Westelijke wind Onrust Explosief Prof. Buikhuizen: l O L Ierse betoging in Londen HUISMAN 13 t'm 22 maart LEIDEN TEL. 34000 (Sue/ Q/teuivb -erïcht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 MAART 1970 No. 33043 LEIDSCH DAGBLAD E. A. E van Dlshoeck |oofdredacteurDrs. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie; 21507 .RIJS (GPD) De Franse po- heeft gisteren zowel onder de itse als de linkse extremisten een ot aantal personen gearresteerd. beruchte voormalige OAS- ers. Susini en Puscia, die alle ook by aanslagen op het leven generaal De Gaulle betrokken geweest, hebben hun arrestatie keer te wijten aan hun medewer- aan een serie bankovervallen, rvoor eveneens een tiental andere pters werd ingerekend. Besangon werden voorts nog ttig ultra linkse studenten inge- nd, die een vergadering van pro- ren wilden verstoren. Ze zijn er weer allen op vrije voet ge- I Het ministerie van Binnenland aken maakte gisteren bekend dat vergaderingen en bijeenkomsten, ot doel hadden de moraal te on- lönen en de orde te verstoren, bij baat zyn verboden. Als ant- fd op de ministeriële verordening even later één der leiders van de atenrevolutie uit 1968, Alain man weten dat hij en zijn geest anten zich aan 't verbod in geen I zouden houden. In tegendeel k nu van plan nog veel meer tegen de „klassevijand", ofwel ourgoisie, te organiseren, fee nieuwe stappen op de heillo- *eg van provocatie en repressie jnen in elk geval in Frankrijk nu te zijn gezet, nadat president ipidou in zijn jongste televi- hterview van donderdagavond ischuwde dat de regering de ge nadigheden van de kant van een minderheid onder de stu ft) niet langer ongestraft zal en. De regering schijnt nu zelfs ferwegen de autonomie der uni- Iteiten die vorig Jaar Juist einde- haar beslag kreeg, weer op te en om de orde zo nodig met de epende hand der politie te kun- herstellen of handhaven. Bilt verwacht van heden- tot [enavond aanvankelijk enkele kingen met in de nacht plaat- lichte vorst en weinig wind. n zwaar bewolkt met kans op regen of motregen en een over matige westelijke wind en 'de middagtemperaturen als of iets hogere. (Opgemaakt te 9 uur) 15 MAART i op; 06.56 uur; onder: 18.44 [Maan op: 10.16 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te pen 21.16 uur; laagwater te 04.03 en 16.37 uur. 16 MAART op: 06.53 uur; onder: 18.25 Maan op: 11.18 uur: onder: F uur.. Hoogwater te Katwijk te F en 22.48 uur; laagwater te 05.03 P 52 uur. Hommer bestaat uit 24 pagina's AMSTERDAM (GPD) Het eeuwfeest van de Bijen korf is gisteravond in Amsterdam een orgie geworden van gillende politiesirenes, flitsende zwaailichten, blaffende politiehonden, een spuitend waterkanon en zwiepende guinmilatten. Tenminste tien mensen werden gewond, on der wie twee politiemensen; een baldakijn aan het feesten de warenhuisgebouw ging in vlammen op en drie ruiten werden ingekegeld. Ook na middernacht bleef het in Amsterdam nog lang onrustig. Niet alleen in het centrum, maar ook in de grote verkeersstraten naar de buitenwijken bood het verkeer een chaotisch beeld. Tot groot ongerief van veel voetgan gers waren de trams eerder op gehouden te rijden. Vooral de mensen die in de buitenwijken wonen werden hierdoor gedu peerd en waren genoodzaakt te wachten op de nachtbussen of probeerden een lift te krijgen. Tienduizenden mensen waren in de vroege avond naar de Dam en het Damrak gekomen voor de feestelijke koopavond die de Bijenkorf ter gele genheid van haar 100-jarig bestaan in haar warenhuis aanrichtte. Er speelden beatbands en bekende Nederlanders zouden optreden, met name de beatband de Ekseption. Volgens geruchten is het niet-ver- schijnen van deze groep de oorzaak van de ongeregeldheden rondom de Bijenkorf. Maar meer aanneme lijk lijkt dat door de grote toeloop van mensen die voor gesloten deu ren kwamen te staan de irritatie groeide waaruit de excessen voort vloeiden. Al vlak na de opening om zeven uur was het gebouw echter al bar stens vol publiek, toen stonden nog ettelijke duizenden buiten te wachten. De hekken werden omlaaggedraaid en op en rondom de Dam werden de eerste tekenen van onrust merkbaar. Toen een branddeur werd opengebro ken en tegen negenen enkele Jongelui stenen gingen gooien en een ruit aan scherven ging. was de boot aan. De politie begon het publiek terug te dringen, hetgeen een nieuwe regen van stenen en fietsbellen tot gevolg had. ADVERTENTIE In Café-Restaurant „De Zwaan" bent U uit. Ook voor uw partijen Onbeperkt parkeren. Telefoon Katwijk 2064 t/o de Vuurtoren Extra manschappen van de mobile eenheid, Amsterdams rellenbrigade, werden naar de Dam gecomman deerd. Het regende fietsbellen, stuk ken hout en stenen die in een ruime mate voor het oprapen lagen. In de Bijenkorf kwam van het feestprogramma niet veel meer te recht. De onrusv buiten bleef er niet onopgemerkt. Door een stukgegooide ruit probeerden nog jongelui naar binnen te komen. Het feest in het warenhuis werd afgelast. Door de nooduitgangen werd het tienduizendkoppige publiek naar bui ten geloodst. De kreet „brand" ging razend snel door de menigte toen buiten het baldakijn boven de ingang naar de Damkant in vlammen op ging. Lichte paniek brak uit maar de ontruiming verliep desondanks verder rustig. Politie te voet, te paard en op de motor dreef buiten de joelende me nigte uit elkaar. Dam en Damrak werden enige malen schoongeveegd, de eerste gewonden vielen, onder hen een motoragent, die door een steen werd getroffen. Het gillen van de sirene deed terugdenken aan de „rellen" van vorig jaar. Honderdzeventig man politie was op de been om te rellen te bestrij den. Van een brandweerauto werden enkele slangen afgerukt. Op het hoofdbureau van de Amsterdamse politie bestemde men de toestand als explosief. Een waterkanon door kruiste de binnenstad. De Bijenkorf directie had op een opbrengst groter geschat. Door de on grote opkomst voor het feest gere- regelmatigheden buiten was de stem- kend, maar zy had er geen ogenblik ming er nog niet - op de muziek by stilgestaan dat het zo uit de hand werd nog steeds niet gedanst, toen zou lopen. Er is wel goed verkocht men besloot om negen uur het ge- op deze feestavond, maar men had de I bouw te ontruimen. ADVERTENTIE CZIBU V&UtUX/7l—1 INTERIEURVERZORGING CPUNÓBURGD MEER KEUS IN~1 PASSENDE OMGEVING HONGKONG (Reuter) Noord- Vietnam heeft vandaag beloofd de onafhankelijkheid van Cambodja te zullen blijven eerbiedigen. De ver klaring in het officiële Noordviet- namese blad Nhan Dan van vandaag benadrukt de wens van Hanoi voor blijvende vriendschap met de Cam bodjaanse regering. De verklaring komt na een week van groeiende spanning tussen beide landen. Bij demonstraties in de Cam bodjaanse hoofdstad Pnom Penh be stormden betogers de ambassades van de Noordvietnamezen en Viet- cong, die zy van schending van de neutraliteit van Cambodja beschul digden. Premier Prins Norodom Si hanouk brak vervolgens zijn bezoek naar Parys af. Hij kwam gisteren in Moskou aan, naar men aannam om de Russen te bewegen druk op Noord- Vietnam en de Vietcong uit te oefe nen hun troepenbewegingen door Cambodja naar Zuld-Vietnam te sta ken. Verwacht wordt dat Norodom Sihanouk ook nog Peking zal aan doen. De Cambodjaanse regering die con sequent de neutraliteitspolitiek handhaaft heeft zich met klem ach ter de bezwaren van de betogers ge steld. Een handelsakkoord met Noord-Vietnam is opgeschort. Pnom Penh zou zelfs een termijn hebben gesteld voor de terugtrekking van de Noordvietnaimese en Vietcong-troe pen. Volgens een Japans blad eist Cambodja dat alle vreemde troepen voor zonsopgang zondagochtend zijn vertrokken. Dit zou zijn gebeurd in een Cambodjaanse protestnota die in Hanoi is overhandigd. LONDEN (AP) Een aantal de monstranten is gisteravond in Lon den slaags geraakt met de politie Men probeerde het hotel te bestor men waar de Ierse premier James Chichester-Clark een diner bijwoon de. De politie sleurde een aantal de monstranten van het hotel weg. De groep arriveerde omstreeks mid dernacht by het hotel met spandoe- den. „Hij (Chichester-Clarck) komt hier en wordt onthaald terwijl hij het walgelijk slecht doet in Ierland, en niets doet om het volk te integre ren", aldus een van de demonstran ten. OSAKA (Reuter) Keizer Hirohito van Japan heeft van daag bij Osaka de Expo '70, de grootste wereldtentoonstelling ooit gehouden en de eerste in Azië, geopend in aanwezigheid van achtduizend genodigden. Kroonprins Akihito mocht door een druk op een knop het in strumentarium in bedrijf stellen. Boven het Festival Plaza ont plofte onder elektronische klan ken een grote ballon, waaruit een regen van confetti omlaag dwarrelde, dertigduizend bal lons gingen de lucht in. er knal de vuurwerk, fonteinen begon nen te spuiten, er klonken ka nonschoten en miljoenen lamp jes gingen aan. Een reusachti ge robot van vijftig ton stap te naar voren en zei: „Dames en heren, ik ben Deme de robot. Ik heet u graag welkom op de Expo '70". Onder felle lichtflit sen kwam vervolgens een kin derfanfare uit de robot te voor schijn. die aan het spelen sloeg. De tentoonstelling, die wordt gehouden onder het motto Vooruitgang en harmonie voor de mensheid, zal een half jaar duren. Er nemen 77 landen aan deel. De organisatoren verwach ten .circa 50 miljoen bezoekers Morgen wordt de Expo pas voor het publiek opengesteld. AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. W. Buikhuizen, hoogleraar criminologie aan de Rijksuniver siteit Groningen, stelt voor een z.g. blauw rijbewijs in te voeren bij veroordelingen voor het rijden onder invloed van alcohol. Een rijbewijs dat de betrokkene dan wel toestaat op werkdagen over dag te rijden, maar niet gedu rende de avonduren en de week einden. De verkeersveiligheid zal door een dergelijke maatregel volgens de hoog leraar nauwelijks in gevaar komen. Rijden onder invloed is namelyk een typische vrijetydsdelict. Het vindt overwegend in de weekeinden en ge durende bepaalde avonden plaats, al dus de hoogleraar. Hij sprak vanochtend op het oon- <rres „Alcohol en wegverkeer, dat de Nederlandse vereniging voor strafrecht en criminologie „Dirck Volckertsz Coornhert" gisteren en vandaag in Amsterdam hield. Veel rijders onder Invloed zitten met problemen. Niet meer mogen rij den zou voor een aantal van hen een extra probleem op kunnen leveren. Het betekent namelijk dat zij hun beroep niet kunnen uitoefenen. Dat het hier niet om een kleine groep gaat bleek uit een onderzoek waar uit men kan afleiden dat ongeveer 1 op de 7 personen, die veroordeeld worden wegens rijden onder invloed hierdoor zijn betrekking kwyt raakt. „Het is duidelijk dat dit een even tuele resocialisatie van de betrokke ne ongunstig kan beïnvloeden" zei prof. Buikhuizen. Men mag niet aan nemen dat ook dit de bedoeling van de rechter is geweest. De hoogleraar deed daarom zijn voorstel voor het blauwe rijbewijs. Een veroordeling wegens rijden onder invloed gaat vrij wel steeds gepaard met ontzegging der rijbevoegdheid. In principe kan men een dergelij ke maatregel om verschillende re denen treffen. Intrekking kan bijvoor beeld als straf bedoeld zyn en in sommige landen wordt dit middel daarom ook wel toegepast bij mis- A i F.r?TFNTTP drijven die buiten de verkeerssector vallen. Het kan ook uit preventie oogpunt worden gedaan. Men wil dan als het ware de samenleving voor een be paalde periode beschermen tegen het verkeers (wan)gedrag van de rijder onder invloed. Op zich vindt de hoog leraar dit laatste geen onredelijke ge- dachtengang. Het recidive onder het wegens het rijden onder invloed ver oordeelde personen is zeer hoog. Voor automobilisten schommelt het tussen 30 en 40 pet. Ook is bekend dat alcoholgebruik de kans op een ongeval aanmerkelijk vergroot. Daar naast blijkt uit een onderzoek dat de rijder onder invloed meer bij on gelukken betrokken is geweest dan een vergelijkbare groep doorsnee rlj- bewyshouders. ADVERTENTIE 15e INTERNATIONALE WATERSPORT EN KAMPEERTENTOONSTELLING BOTEN - TENTEN geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang f 3.50 amsterdam speciaal T rein - Toegang - bil jet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS stations Uit het Leidsch Dagblad van 14 Maart 1870: Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 145 tot 164 volwassen personen en van 48 tot 68 kinderen. (Advertentie) Aan de schoone sekse. Een jongeling, oud 22 jaar, van hoogst fat soenlijken huize, door druk ke bezigheden verhinderd met de schoone sekse in aan raking te komen, zoekt een jongedame of juffrouw, niet boven de 24 jaar, die gene gen is een huwelijk aan te gaan. Op tijdelijke midde len zal niet gelet worden. Brieven franco bij N. M Sleijser, Langebrug alhier.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1