Tweede nationale luchthaven moet veel groter worden dan Schiphol mireile Max Heymans nu in de confectie Feestelijke ontvangst in Indonesië Zo groeit Schiphol delijk e literfles Pedosan I Club Tonic pittige tonic NOS gaat kant van supra-omroep uit f -v; .m., tegen likdoorns en eelt Nieuwe uitgaven UJDAG 13 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 jjï HAAG (GPD) Eens, een nog niet geteld aantal n maar nog wel binnen deze heeft Nederland een twee- iternationaal vliegveld nodig iphol zal dan te klein zijn ge want het luchtverkeer den, ADVERTENTIE maar toenemen en ons land de gerechtvaardigde pre- e, dat wij van die toename flink deel willen meepikken et eens alleen voor het ver van en naar ons land, maar dat van andere continente?* West-Europa. En andersom, de glorietijden van de Ver- Ie Oostindische Compagnie louwen wij ons als vracht- ders van de wereld en onze nale economie kan niet flo- als wij de overvloed aan len ln ons kleine land niet kunnen laten doen voor an- landen. Internationale tverlening heet dat officieel, zeehavens zijn er een goed eeld van. [phol als luchthaven trouwens naar de grenzen van wat daar rorden gepresteerd beginnen if te tekenen. Ergens tussen 2000 zal het huidige veld ln geworden zijn. De vraag zich op: wat dan? deze week heeft de Stichting inds Economisch Instittut in ht van de commissie „Vlieg- gezamenlijke Brabant- uers van Koophandel een rap- istgesteld waarin staat dat het «bied tussen Nederlandq en rondom Tilburg geschikt is ten tweede grote luchthaven, duidelijk te maken wat dat be- eerst even een paar maten, ternationale luchthaven van lende eeuw moet vijf tot tien groot worden als het huidi- Iphol. Hij moet tenminste be- n over twee en bij ongunstige ten opzichte van de overheer- rindrichtingen vier startbanen vier kilometer lengte. in een zo gunstig mogelijk roon ten opzichte van elkaar gelegd, betekent dat alleen het veld met omheiningen en d uitloopstukken mee zes bij «meter groot moet worden, egeringscommissie, die deze (Studeert, houdt zelfs reke- et een nog groter oppervlak: zes kilometer, want er moet ijk ook nog ruimte komen geweldig stationsgebouw, n vrachtcentrum, voor kan ouwen en voor aan- en af- :en en spoorlijnen, srden, waaraan het nieuwe d in de omgeving van Til- oet voldoen zijn: tt moet zo ver van Schiphol ander vliegveld verwijderd dat de startende en landende Igen elkaar in de lucht niet in kunnen zitten. Gisteren nog Schiphol melding gemaakt, „near miss" (bijna een bot- ttsen een militaire straalja- een caravelle-lijntoestel van 1929 17.000 passagiers 1.000 ton vracht 1939 80.000 passagiers 2.000 ton vracht 1949 360.000 passagiers 8.000 ton vracht 1959 1.140.000 passagiers 39.000 ton vracht 1969 4 400.000 passagiers 190.000 ton vracht Voorspellingen over de verdere groei zijn er ook: 1980 13.000.000 passagiers 1.000.000 ton vracht 1990 28.000.000 passagiers 3.000.000 ton vracht 2000 55.000 000 passagiers 6.000.000 ton vracht De huidige nieuwbouw- en uitbreidingsplannen waarbor gen een opvangmogelijkheid voor 25 miljoen passagiers. Dit aantal zal omstreeks 1988 worden bereikt. Op dat ogenblik reeds moeten andere mogelijkheden ter beschikking staan. De Schipholdirectie zelf denkt aan een duplicaat van het te genwoordige veld op grond, die er in het zuiden en westen op aansluit. Anderen zoeken naar ruimte voor een tweede internationale luchthaven elders in het land. ^3, Haarlemmerstraathoek Mare Kt moet voldoende dicht bij de "•Holland liggen om het voor ruikers aantrekkelijk te ma id luchttransport verliest veel waarde als er een lange Ier de grond op moet volgen einddoel te bereiken; Bsen Schiphol en het nieuwe oet een goede verbinding tot Bnnen worden gebracht. Over- ADVERTEN TIE QQr ""o«y stappende passagiers en te verladen vrachten moeten niet uren lang on derweg behoeven te zyn, zoals bij voorbeeld nu in Parijs tussen Le Bourget en Orly het geval is weg- en rail verbindingen die nen de aan- en afvoer van de mil joenen reizigers per jaar te kunnen opvangen. Als zulke verbindingen er niet zijn. moet er voldoende ruimte worden gereserveerd om ze te kun nen aanleggen; er moet voor worden gewaakt, dat er geen grote steden of andere dicht bevolkte gebieden onder de aanvlieg- en startroutes komen te liggen. Onderzoekingen hebben uit gewezen. dat er aan weerskanten van de lengte-as van een startbaan een „trog" van dertig kilometer is. waarbinnen mensen op de grond last van het lawaai hebben; in een niet te verre omgeving moeten de arbeidskrachten voor het laten functioneren van een vliegveld gevonden kunnen worden. Als ze er niet zijn moet er voor „immigranten" woonruimte worden geschapen. Schip hol heeft nu rond 18.000 arbeidsplaat sen., op een tweede nationale lucht haven komen er zeker 20.000 en mis schien wel 60.000 mensen te wei-ken. Ook zij moeten het veld binnen een uur kunnen bereiken, want zestig mi nuten vindt men in ons land voorlo pig toch wel de maximale reistijd tussen woning en werk. Repliek op de hamvraag: zestig vierkante kilometer vrije grond plus al die bijkomende eisen, kan dat nog wel in Nederland? Er zijn des kundigen die eraan twijfelen. Heel vaag en heel ver nog begint zich hier toch iets af te tekenen van de vrees, die futurologen koesteren, namelijk dat ons land, als wij ons de huidige onstuimige bevolkingsgroei willen blijven veroorloven en er dus steeds meer monden om te voeden en han- cen om te werken bijkomen niet groot genoeg zal zijn om de huidige welstand te kunnen behouden. Dan zullen wij allemaal nog meer moeten inschikken en een stukje van het verdiende loon moeten afdragen aan degenen voor wie geen werk is. domweg omdat de ruimte ontbreekt voor nog meer zeehavens, fabrieken, kantoren of vliegvelden. Minder pessimistisch ingestelde lie den, met name de planologen die in de rijkscommissie o.l.v. R.L.D.- inspecteur ir. C. A. F. Falkenhagen naar mogelijkheden zoeken, menen dat het nog wel kan. Niet gemakke lijk, maar het moet. Er zijn behalve Tilburg nog enke le andere mogelijkheden. Dat zijn in volgorde van noord naar zuid: de Markerwaard in het nog droog te leg gen westelijk deel van het IJssel meer., de Krimpener- of Lopiker- of Alblasserwaard, althans een terrein ergens tussen Dordrecht, Rotterdam, Gouda en Utrecht., en tenslotte als laatste, maar wel heel kostbare kans: een aan te leggen eiland vlak voor de kust of in een van de Delta- armen. Eerste stoomschip keer terug Een bergingsvloot is onderweg naar de Britse Falklandeilanden in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan, om de „Great Britain", 's werelds eerste ijzeren door stoom kracht voortgedreven schip, te ber gen en op te halen. In Bristol zal de Great Britain worden opgekale faterd op dezelfde werf waar het in 1843 werd gebouwd. ■verkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Grüpskerke: A. G. v. Beem, kand. te Doorn; te Nieuw- Beijerland en te SchoonrewoerdW. G. J. van der Sluijs, kand. te Putten Bedankt voor Ridderkerk; J. den Besten te Huizen (NH); voor Sleeu- wijk: G. E. Huizing te Haamstede; voor Urk (bijstand in het pastoraat) J. Hovius te Dordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Doesburg: B. Baak, kand. te Beverwijk, die die beroep heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Soestdijk: J. van der Vlies, kand. te Apeldoorn. De Nederlandse luchtvaart is hypermodern ook al is het nieuwe Schiphol nu al weer een krap jasje geworden. Hier een van de afdelingen van de nieuwe KLM-vestiging in Amstelveen \e ieze week iverd geopend. Het is een overzicht van de computer zaal, waar in enkele seconden de boekingen worden verricht. Alle gegevens over een vlucht ver schijnen in een wip op een beeld scherm. (Van onze moderedactrice Jos Hagers) AMSTERDAM (GPD) De be kende Amsterdamse boutiek-con- fectionair Plaza is het gelukt om mode-ontwerper Max Heymans er van te overtuigen, dat het nu eindelijk wel eens tijd wordt om met beide benen op de grond te komen staan. In de sfeervolle Sherry Bodega vlak bij het Leid- seplein was dan ook de voltallige Nederlandse modewereld te gast om Heymans onder Plaza's kun dige leiding als confectie-ontwer- per te zien debuteren. Max Heymans ontwierp voor Plaza een kleine zeer draagbare collectie van jurken, pakjes en mantels, die men de komende winter in de beste modezaken van Nederland voor zo'n f 120 tot f 450 zal gaan verkopen. Bruine, rode. grijze, witte, beige en zwarte •creaties, die voornamelijk bestemd zijn voor de wat rijpere vrouw. Voor het merendeel sluike midi-jassen, die dankzij de super visie van Plaza's modemakers Truyens, Hechter en Van Dijk die vlotte eigentijdse allure kregen, die nu Juist aan een Max Heymans couture-creatie ontbreekt. Adviesraad KRO: H3VERSUM ANP» In een on langs uitgebracht advies heeft de programma-adviesraad van de KRO het bestuur van deze omroep aan geraden. niet langer mede-verant woordelijkheid te büjven dragen voor het NOS-programmabeleid. De ad viesraad is tot da advies gekomen op grond van het feit. dat de om roepverenigingen onvoldoende wor den betroken bij de voorbereiding van een door de NOS uit te zenden gezamenlijk programma. De raad is blijkens het uitgebrachte rapport namelijk van oordeel, dat het geza menlijk programma, zoals dat dooi de NOS in opdrach* van de omroep wet moet worden gebracht, niet het resultaat is van een samenwerking met de omroepverenigingen. In het algemeen komt de samenwerkings- gedachte onvoldoende tot uiting zo meent de programma-adviesraad van de KRO. De raad is tot de conclusie gekomen, dat de NOS zich steeds meer ontwikkeld in de .richting van een concurrerende supra-omroep, hetgeen men in strijd acht met de omroepwet. Mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO gaf op een gistermiddag gehouden persconferentie als zijn mening te kennen dat ook op het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ..NOS-achtig wordt gedacht". Desondanks heeft het bestuur nog geen aanleiding ge zien om het advies niet langer mede verantwoordelijkheid te blijven dra- I gen voor het NOS-programma, op te volgen. ADVERTENTIE uitgeknobbeld Vond u likdoornpleisters tot nu toe lastig en vervelend? En vond u tinctuurtjes en stiften ook niet het ware? Dan is Pedosan de oplossing, waarop u al zo lang hebt gewacht! Actieve pleisters in unieke ,,wilgenblad"-vorm, die niet los kunnen laten, zodat de actieve stoffen blijvend hun werking kunnen uitoefenen en volledig afsluiten Voor slechts 2,85 weer lopen zonder pijn. Twee modellen uit de con fectie-collectie van mode-ontwer per Max Heymans. Het is plezierig dat de Amster damse ontwerper, die nog niet zo lang geleden liet weten, dat hij confectie ver beneden zijn waar digheid vond, nu eindelijk tot het inzicht is gekomen, dat er in het j ■naken van een dóódsimpel mantel pakje voor de prijs van ruim f2000 - op den duur geen toekomst meer zit. „Het kan niet meer" vertelde Max mij gisteren spijtig ,Jn Parijs komen er ook overal boutiques en wat mijn eigen haute couture-col- lectie betreft, ik ben iedere keer v;eer stomverbaasd, hoe ik het alle maal nog kan betalen". De Plaza-collectie is een eerste poging, maar Heymans is vastbeslo ten om in de confectie door te gaan. Het is alleen wel te hopen dat men bjj de presentatie van zijn meer eigentijdse confectie, het aankondi gen van zijn modellen in abominabel slecht uitgesproken frans voortaan achterwege laat, want dat behoort nu langzamerhand tot een ouder wets snobisme, waaraan niemand meer behoefte heeft. Zeker de mo derne modebewuste vrouw niet die met de door Plaza uitgebrachte col- J Alles over uw motorboot door Mar- lectie met veel romantische oapes tin van Daal en Herman Lieven beslist zeer gelukkig zal zijn. 1 (Veen) De wijngaarden van Yarrabee, door D. Eden. Uitg.: „West-Fries land" Hoorn. Het instrument, door John O'Ha- ra. (West-Friesland». Zeeteilen en het zeilen op stroom en wad door J. Sytema. Uitg. L. J. Veen, Amsterdam. DJAKARTA Klokslag drie uur plaatselijke tijd arriveerde gistermiddag aan boord van zijn privé-Friendship Prins Bernhard in landmachttenue op het door zon overgoten vlieg veld van Djakarta. De prins, vergezeld van ambassadeur mr. Hugo Scheltema, die hem in Bangkok had afgehaald, werd aan de trap van het vliegtuig door sultan Hamengkoe Boewo- no de negende welkom geheten Nadaa zij beiden het erepo dium hadden betreden, zette do militaire kapel het plechti ge Wilhelmus in, gevolgd door het wat vlottere Indonesi sche volkslied „Indonesia Raya" (wellicht nog in het ar rangement van de Neder landse dirigent Jos Cleber). Ter wijl de muziek speelde, kon men op de achtergrond de negentien saluutschoten horen bulderen. Vervolgens inspecteerde de Prins de erewacht, gevormd uit onderdelen van land-, zee- en .uchtmacht, alsmede de staats- oolitie. Behalve de vlaggen van beide landen, zorgden vooral de teerlingen van de Neder landse school voor een fees telijke aanblik: vanaf het bal kon van het stationsgebouw zwaaiden zij druk met papieren roodwit blauwe vlaggetjes. Toen de Prins hun groet beantwoord de, steeg er een donderend hoe ra voor de Prins op uit de jon ge kelen. Bij wyze van grote uitzonde ring was het ook de Nederland se gemeenschap toegestaan een balkon te bezetten, waarvan een goed gebruik was gemaakt. Na de begroeting van de autoritei ten, nam de Prins vergezeld door de sultan plaats in de pre sidentiële en kogelvrije Cadillac, welke in plaats van een nummerplaat voorzien was van een bordje „Itu agung", hetgeen hoge gast betekent. Tijdens zijn verblijf zal de Prins dag en nacht worden bewaakt door Indonesische scherpschutters. Prins Bernhard gefoto grafeerd tijdens een gesprek met generaal Soeharto in diens paleis. De foto werd ra diografisch, via een commu nicatiesatelliet, uit Indonesië overgeseind. De route van het vliegveld naar het paleiscomplex, waar zich het presidentiële gasthuis bevindt, was omzoomd door belangstel lenden. Voor de afzetting zorgen voor na mei ijk politieagenten en een klein aanfal mariniers, die dit maal echter niet gehelmd wa ren zoals onder het oude re gime. Vooral de jeugd van Dja karta toonde grote belangstel ling maar veel meer dan een glimp van de Prins zullen zij wel niet Ihebben kunnen opvan gen, gezien de snelheid van het convooi, voorafgegaan door wlt- gehelmde motorrijders van de verkeerspolitie. Tijdens het diner dat de sul tan van Djokjakarta gister avond in hotel „Indonesia" aan bood hield eerst de sultan en daarna de Prins een redevoering Hamengkoe Boewono zei onder meer: .Ik ben buitengewoon verheugd, dat de obstakels die u belet hebben om ons land eerder te bezoeken, uit de weg zijn ge ruimd. De tegenstellingen en de wrok die onze relaties ken merkten. zijn veranderd in de meest vriendschappelijke ge voelens. De rol die Nederland speelt in de internationale hulp verlening aan Indonesië, die zulk een gunstige invloed op de ont wikkeling van onze natio nale economie uitoefent, geeft onze regering vertrouwen ln de toekomst van ons land". De Prins zei in zijn antwoord, dat hy hoopte dat zijn bezoek aan Indonesië waarop hy zolang had gehoopt, een mijlpaal zou mogen zijn in de ontwikkeling van de vriendschap tussen bel de landen. Hij zei te hopen, dat president Soeharto spoedig naar Nederland komt. waar hem een hartelijk welkom wacht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9