Aow- en aww-uitkeringen met drie procent omhoog DS'70: liefst snel terug in PvdA Politie maakte snel eind aan bezetting atheneum Moskou vervolgt Baptisten SCHUDEL* CITROEN Niet in mindering op pensioenen Kosten Bijstand Vrouw met juwelen aan de haal Vakantiegeld Prijzenstop blijft nog gehandhaafd Nieuw! Een nieuwe Pickwick thee: Pickwick Darjeeling! Douwe Egberts tlSli J AAN STUIJVENBERG: „GARANTIES VOOR DEMOCRATIE' DEN UYL BIESHEUVEL VAN MIERLO VRIJDAG 13 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) De extra-verhogingen van de AOW- en AWW-uitkeringen (dit jaar 3 pet. plus 3 pet. vakantiegeld, volgend jaar verhoging tot 6 pet. vakantiegeld) mogen niet in mindering worden gebracht op bestaande pensioenuitkeringen. Alleen voor pensioenregelingen, waarbij reeds een niveau van 70 pet. van het laatstgenoemde inkomen (inclusief AOW) is bereikt, kan hiervan vrijstelling worden verleend. Veel pensioenfondsen en werkgevers passen nu meestal af trek toe, zodat deelnemers aan bedrijfspensioenfondsen er geen voordeel aan hebben. Deze maatregel wordt vooral getroffen omdat de extra-verhogingen van de AOW/A WW moeten lei den tot een verbeterde pensioenopbouw over de gehele linie in de toekomst. Minister Roolvink (Sociale Zaken), die deze wetswijziging bij de Twee de Kamer heeft ingediend, meent dat nu een belangrijke, eerste stap is gezet op de weg die leidt naar een verbetering van de pensioenen. Voorlopig einddoel: een ouderdoms pensioen voor iedere Nederlander van 70 pet van het laatstgenoten inkomen 'inclusief aow), te bereiken via een verhoging van de a.o.w. in fasen tot het peil van het netto-mini mumloon (thans f 145,80 per week). De Stichting van de Arbeid heeft de ze zaak nog in studie in de loop van dit jaar wordt het advies ver wacht. Het is zeker dat nog een forse af stand moet worden overbrugd voor een dergelijke pensioenverzekering er is. Volgens een zeer ruwe raming zal het zes tot zeven jaar vergen voordat de a.o.w. het peil van het netto minimumloon heeft bereikt. Daarmee is dan een solide basis ge legd voor een betere pensioenopbouw, waarmee een premiestijging van zo'n 2 pet. is gemoeid. regeling van de ambtenaren inbouw van de a.o.w. plaatsvindt (80 pet. by 40 dienstjaren). van de index-lonen. De bewindsman i werkt akkoord over 't pensioenpro- i den dat het voor de economie van vertrouwt dat de Stichting v. d. Ar- bleem zal komen. Wel zal er daarbij ons land van groot belang is dat de beid spoedig tot een volledig uitge-1 rekening mee moeten worden gehou- spaarquoto niet wordt aangetast. Enkele gevolgen van de extra-ver hogingen van a.o.w./a.w.w.: Inkomensgrens voor de fonds verzekering voor bejaarden wordt op getrokken om te voorkomen dat be jaarden buiten deze verzekering zou den vallen of een hogere premie zou den moeten betalen. Ook de vakantie bijslag tolt niet mee voor deze ver- zekering; bejaarden, die bijstand ontvan gen als aanvulling op de a.o.w., zien deze verhoging echter in mindering gebracht op de bijstandsuitkering. Op den duur zal dit ertoe leiden dat slechts in incidentele gevallen nog bijstand wordt gegeven omdat dan door een volksverzekering in de nood zakelijke kosten van bestaan is voor zien; tr overheidspersoneel (actief en ge pensioneerd) zal slechts in geringe mate van de extra verhogingen pro fiteren omdat voor een zeer belang rijk deel in de zeer goede pensioen- ARNHEM (GPD) Een 37-jarige Franssprekende vrouw heeft gisteren op klaarlichte dag en bijgestaan door een ongeveer 40-jarige man drie dia manten ringen geroofd uit de Arn hemse juwelierszaak Bouman. De sieraden hadden een gezamenlijke waarde van ongeveer f2.000.-. De vrouw kon enkele minuten na de roof op straat door enkele winkelen de Arnhemmers worden gepakt, de man zag kans te ontvluchten en is nog spoorloos. (ADVERTENTIE) De kosten, verbonden aan de extra verhoging, bedragen in totaal f550 miljoen. De Sociale Verzekeringsbank heeft in verband daarmee onlangs 't premiepercentage over de periode 1 juli 197031 december 1971 voor de aow bepaald op 9,95 pet (nu 9,1 pet) en voor de a.w.w. op 1,55 pet (nu 1,5 pet). Mnister Roolvink is het echter eens met de grootst mogelijke minderheid in het bestuur van de Sociale Verzekeringsbang dat 'n pre miestijging van 0,8 pet voor de a.o.w. en handhaving van de a.w.w.-premie op 1,5 pet voldoende is. De sociale verzekeringsraad zal hierover nog ad viseren. Minister Roolvink: „Voor het rijk is dit geen voordelige zaak, zoals sommigen denken." De extra-ver hogingen resulteren namelijk in een verlies aan belastingsopbrengst vah circa f 90 miljoen. Daartegenover staat een geschatte besparing van bijstandsuitgaven van f 60 miljoen. Bovendien moet 't rijk 'n verhoogd premiebedrag betalen aan het alge meen burgerlijk pensioenfonds omdat het rijk voor zijn personeel de a.o.w. -premie betaalt. Het vakantiegeld van 3 pet voor a.o.w.- en a.w.w.- trekkers zal dit jaar pas in september worden be taald. „Voor een eerdere uitbetaling is geen geld beschikbaar", aldus de minister. Waarschijnlijk zal in mei van het volgende jaar de dan tot 6 pet verhoogde vakantiebijslag wor den uitbetaald. Minister Roolvink erkende dat op den duur het miniumloon zal moe ten worden gekoppeld aan de stijging DEN HAAG (ANP) Minister Nelissen van Economische Zaken is van oordeel dat het algemeen so- i ca al-economisch belang 't handha ven vereist van een strak prijsbeleid en dat derhalve de prijzenbeschik- king goederen en diensten, die op 3 september 1969 wed afgekondigd, voorlopig ongewijzigd van kracht zal blijven. De minister heeft dit giste ren aan het slot van een bespreking met de prij zenoverlegcommissie over het tot medio 19770 te voeren prijs beleid, meegedeeld. UTRECHT (GPD) Dertig man politie heeft gistermiddag een eind gemaakt aan een kort stondige bezetting van het ge meentelijke atheneum. Ongeveer 300 leerlingen werkten zij op ver zoek van de schoolleiding uit het gebouw aan de Witte Vrouwen kade. Vier leerlingen werden in een van de twee uitgerukte overvalwagens naar het hoofdbureau gebracht. Twee leerlingen van vyftien en achttien jaar wegens verzet tegen de politie en twee van veertien en vyftien we gens belediging. Ze werden door hun ouders afgehaald. De leerlingen hadden zich in de gangen en op de trappen van het schoolgebouw genesteld. Toen de po litie arriveerde heeft deze nog een poging gedaan te spreken met een delegatie van de scholieren. De poli tie verzocht de vijf man sterke dele gatie de overige leerlingen via een megafoon te beweging het ge bouw vrijwillig te verlaten. Hieraan werd geen gevolg gegeven. Terwyi de leerlingen een protest lied zongen, gingen de dertig politie mannen aan de slag. Zy droegen, voor zover dit door verzet mogelijk was. de leerlingen stuk voor stuk naar buiten, die daarbij van de trap pen en over straat gesleept werden. Enkelen werden nogal ruw van de trappen gejonast. Een van de leerlin gen bleef daarbij even versuft op de grond liggen. De meeste leerlingen verlieten bleekjes van opwinding, doch uit eigener beweging, het ge bouw. Aanleiding tot de bezetting was het besluit van de schoolleiding 13 LONDEN AP) Het religieuze tijdschrift 'Church Times' maakt bekend, dat Russische baptisten in de afgelopen weken 33 brie ven naar het Westen hebben ge stuurd, waarin wordt geklaagd over vervolging door de Russi sche autoriteiten. In vele steden zouden kerken zijn gesloten en zouden diensten zijn verstoord door de politie. In Kiew zou hier bij gebruik zijn gemaakt van honden. Sommige gelovigen zou den zijn gearresteerd en gedwon gen het verblijf in de gevangenis zelf te betalen. ADVERTENTIE DUBBEL GESTOOKTE N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN De politie ontruimt het Utrechtse atheneum. leerlingen drie dagen van school te sturen, omdat zij woensdag in school tijd hadden gedemonstreerd voor persvrijheid van de schoolkrant. ADVERTENTIE Deze exquise thee, die slechts gedurende twee korte perioden geoogst kan worden, is afkomstig van de lagere hel lingen van de Himalaya Het is een bijzondere thee met 'n exotisch karakter, een verrassend rijke geur en een weelde aan smaak. Pickwick Darjeeling, de thee die de echte theeliefhebber zal weten te waarderen. Let op het donkerrode doosje met gouden band. Geurige Darjeeling Bladmelange Het was gisteren fotografen- dag tn het Oostenrijkse winter sportplaatsje Lech. Prins Claus en Prinses Beatrix poseerden ge durende twintig minuten bereid willig voor de tientallen fotogra fen met hun drie kinderen. Zoals hier blijkt uit de foto trok Prins Willem-Alexander yjeer grote be langstelling. (Van onze correspondent) CAPELLE AAN DE IJSSEL (GPD) „Ons zou niets liever zijn dan morgen weer terug ke ren in de PvdA". Dit zei gister avond drs. A. van Stuijvenberg. de leider van de afgescheiden PvdA'ers, die zich verenigd heb ben in de nieuwe partij Democra tische Socialisten '70. Van Stuij venberg zei op deze eerste open bare vergadering van zijn af scheidingsbeweging dat „de PvdA dan wel garanties moet bieden voor een democratisch klimaat, waarin eerbied is voor de ander en waarin men elkaar probeert te overtuigen en niet te over schreeuwen". De voorman van Democratisch Appèl, een behoudende stroming in de Party van de Arbeid, H. Pors. gaf tijdens de bijeenkomst toe, dat hy de avond had georganiseerd en gefinancierd. De paatselijke P.v.dA.- voorzitter. drs. C. Boef. zei na af loop dat zyn bestuur zich bal bera den over maatregelen tegen de heer Pors. omdat „deze als lid van de Party van de Arbeid erg vreemd handelt, door bijeenkomsten vaneen andere partij te beleggen". Op de vergadering was ook aan wezig mevr. S. van Veenendaal— Van Meggelen, de omstreden kan didate voor een plaats in de Tweede Kamer. Zij staat als eerste opvol ger voor de P.v.d.A.-kamerleden dr. Tans en Willems, die waarschijnlijk beiden hun kamerlidmaatschap voor tijdig zullen beëindigen. Mevr. Van Veenendaal is geen lid meer van de Partij van de Arbeid, maar lid van DS '70. „Toch zal ik mijn zetel aanvaarden", verklaarde zij, „want een aantal personen die in de P.v.d.A. grote verantwoorde lijkheid dragen hebben my geadvi seerd dat te doen". Op een verkiezingsbijeenkomst in Krommenie verklaarde de fractielei der van de P.v.dA. in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, gister avond dat wie confessioneel stemt, helemaal niet weet wat er met zijn stemt gebeurt. Stemmen op de con fessionelen is meedoen in een lo terij, waarvan Biesheuvel, Schmel- zer en- Mellema de uitslag menen te kunnen bepalen, aldus de heer Den Uyl, daarmee voortbordurend op een verklaring van mr. Biesheu vel in de Haagse Post, dat het nog onzeker is of de confessionele par tijen voor de verkiezingen van "71 met de WD tot een stem busakkoord zullen komen, misschien wel met niemand. Drs. Den Uyl vervolgde dat de af- wijziging van de KVP als regerings partner door de P.v.d-A., inhoudt dat stemmen op een confessioneel stembusakkoord straks stemmen op de WD betekent. Mevrouw Van Someren. zo ver volgde drs. De Uyl wekt nu de voorstelling alsof dogmatisch 19e eeuws socialisme in de PvdA de toon aangeeft, maar blijkbaar heeft dat de WD niet weerhouden van een huwelijksaanzoek aan D'66, dat ln negen van de tien gevallen in de Kamer gelijk op pleegt te Stemmen met de P.v.dA.-fractie. Mr. B. W. Biesheuvel, die gieter avond in Haarlem op een verkie zingsvergadering van de Anti-Revo lutionaire Party het woord voerde, zei. dat hy het voorstel van enkele partyen om de leeftydsgrens van de kiezers te verlagen, positief tegemoet wil treden. Er heeft echter nog geen fractieberaad plaatsgehad. Op een vraag hoe mr. Biesheuvel over het kabinet-De Jong dacht, antwoordde hy dat de fractie het steunt waar het mogelijk is. en bekritiseert waar het nodig is. Het kabinet heeft ver scheidene pluspunten. Over het bui tenlandse beleid verwachtte spreker meer initiatief. Er wordt nogal eens wat gedaan op verzoek van de Twee- ra Kamer. „Als ik op dit ogenblik zou moéten kiezen tussen Party van de Arbeid en WD, zou ik geen keuze doen, want we hebben aan beide niets", aldus mr. H. van Mierlo donderdag avond op een bijeenkomst van D66 in Groningen. Hy belichtte de poli tiek van D66 op nationaal, provin ciaal en gemeentelyk gebied. Hy zet veel bezwaren te hebben tegen wat hy noemde het driekanalen-patroon op party niveau. Als gevolg van dit stelsel (het socialisme, het libera lisme en het confessionalismezijn er volgens hem zeer velen die geen echte keus doen in die zin, dat ze stemmen op een .hoek", „die het dichtste by hun principes en over tuiging ligt". Een groot bezwaar zei hy te vin den dat zowel links als rechts in hun denken autoritair zyn. Vandaar dat het z.i. goed is geweest een bewe ging als D '66 op te richten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7