GVAV KLOPT FEIJENOORD "Ik ben voor geen enkele sprinter in Nederland bang Verbijstering (en zorg) in het stadion Henk Bosveld voor weken aai i de kant Eddly Momsels van AV Holland: Happel: Hoe moet dat nu verder Knieschijf gebroken Kromhout grijpt LDB-titel eerste klasse Sparta tekent beroep aan fflÜDAÖ W MAART 1570 PAGINA 27 LEIOSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAM (GPD) Een siddering van verbijstering voer gisteravond door het itadion Feijenoord, toen GVAV in opperste gelukzaligheid in de catacomben ver dween. Wat tot de schijnbare onmogelijkheden had behoord, was tot kolossale verba zing en schrik voor de ogen van 16.000 toeschouwers gebeurd: GVAV had Feijenoord aan de vooravond van de return-ontmoeting tegen Vorwarts Berlin uitgeschakeld voor de strijd om de vaderlandse voetbalbeker. Het va« weliswaar een uiterst mi nimale zege <01, nxaar de uitwer king die het op onze Europacup vertegenwoordiger had. was zorg wettend. Trainer Ernst Happel keek tenminste na afloop van de specta culaire confrontatie tussen Feije noord en GVAV zorgelijker dan ooit: jk hoop dat vóór woensdag de jchade is hersteld. Het allergrootste probleem is niet de vervanging van RomeUn- maar de voorhoede. In twee wedstrijden werd geen doelpunt gemaakt. Hoe moet dart; nu verder? Wery ie uit vorm, daarom verving ik hem door Vrauwdeunt en ook Kind val 1 speelt in de laatste ont moetingen ver beneden zijn vorm. Deze tegenvaller komt op een voor ons volstrekt onjuist moment. Maar ja, wat doe Je er aan. In de sport zijn nu eenmaal sensaties te beleven. Dit was er één van". Hautain keek zich grandioos op zijn tegen stander. Het verwaarloosde de dek king van de Deense spitsen Jensen en Fritsen radicaal. De onbekom merdheid werd de roodwitten nood lottig. Het was Friitsen die als eerste de dalend© vorm vnn Van Duivenbo- de onbarmhartig blootlegde. De Deen schoof na een wervelende actie het leer in een gapend gat, dat door Is raël en Laseroms niet meer te dich ten viel. Voor Jensen lag toen de weg vrij om de te laat reagerende Trey- tel te verslaan: 01. Het voor de hand dat Feije noord na deze overrompelende ontwik keling onstuimig zou aandringen. Maar het vergat, evenals tegen ADO (0—0) zijn vleugel veelvuldig in te schakelen. Nu stond voor GVAV's kordaat ingrijpende laatste linie (Van Vlierden, Koeman. Cornelis en Schipper) bij voorbaat vast hoe het patroon van de Feijenoord-aanvallen eruit zag. En als het Kindvall, Hasil en Van Hanegem bij vlagen dan toch lukte en spervuur van schoten op Van Leeuwen te richten, dan volgde mees tal een wonderbaarlijke redding van GVAV's betrouwbare sluitstuk. Ernst Happel speelde in de tweede helft zijn laatste troeven uit. Hy stuurde Ruud Geels, die op de rechts backplaats Romeyn verdienstelijk had vervangen, naar de spits van de vuur linie, hy haalde Wim Jansen naar achteren en verving de falende Van Duivenbode voor Cor Veldhoen. Wij zigingen, die de druk op het Groning se doel wel verzwaarden maar nog geen enkele garantie boden voor een tegentreffer. Al was dan Wim van Hanegem heel dichtby een doelpunt, maar opnieuw was het Van Leeuwen die juist op tyd een reddende hand uitstak. Toen Van Leeuwen daarna by een hoekschop van Kindvall zyn eerste fout maakte, was het Cornelis die de misgreep van zyn doelman 'herstelde. Zou het GVAV dan toch gelukken zich onder deze kolossale druk te ont worstelen? De mentaal yzersterke Groningers, die na een kwartier ein- deiyk wat opluchting kregen door het voortreffelijk zwoegende werk van de eenzame spitsen Jensen en Fritsen, bleven hopen op een wonder. Een hoop die nog altyd niet ydel bleek, zolang Van Leeuwen erin slaagde steeds weer als overwinnaar tevoor- schijn te komen en zolang het Koe man gelukte de laatste linie af te grendelen voor *t steeds maar terug kerende geweld dat Geels, Kindvall. Van Hanegem en Hasil ontketenden. Byna was GVAV, tien minuten voor het einde, toch bezweken toen Koe man een schuiver van Geels van rich ting veranderde. Maar tot immense opluchting van de Groningers vloog de bal langs het doel. Een kopbal van Israel ketste in de laatste minuten via de onderkant van de lat het veld weer in. Wéér had GVAV het gered. Toen scheidsrechter Van der Veer voor de laatste maal floot, werd Feye- Ove Kindvall tracht met een sliding de bal nog te onderschep pen. Zonder succes. Koeman rechtstikt het leer rustig weg. noord onthaald op een hels fluitcon cert. De desillusie was zyn aanhang teveel geworden. LEIDEN Na een nek-aan-nek race met A. van der Putten is R Kromhout kampioen geworden van de eerste klasse van de Leidse Dis tricts Dam bond. De laatste ronde, waarin deze twee spelers tegen el kaar uitkwamen, bracht de beslis sing ten gunste van Kromhout om dat hy na een geiykopgaand duel een zwakke zet van Van der Put ten onmiddellyk uitbuitte. In de hoofdklasse drukte kampioen Huis man v. Duyvenbode definitief op de laatste plaats. De eindstanden lui den: Hoofdklasse: 1. Huisman 7, 2. Passchier 14, 3. V. d. Wiel 12, 4. Klinkenberg 12, 5. Fase 11, 6. Vro- lyk 11, 7. de Frankryker 8, 8. Bronstring 8, 9. v. Beelen 8. 10. V. d. Kwartel 5, 11. V. Duyvenboden 4: Eerste klasse: 1. Kromhout, 2. V. d. Putten 12, 3. Loomans 12, 4. Fer- nandus 10. 5. Dorsman 10, 6. de Groot 2. Dankzij een 7-13 overwinning op LDC heeft het Katwykse KDC toch weer uitzicht gekregen op een plaats ln de provinciale hoDfdklasse. Voor Katwijkse overwinningen zorgden Passchier, Zwetsloot, v. d. Wiel en V. R4jn. De enige LDC-zege kwam op naam van Leroy. De stand in de promotiepoule is: 1. Damlust 6. 2. CDR 6, 3. KDC 3, 4. PDV 3, 5. GDC 0. 6. LDC 0. Gewichtheffen De Zweedse gewichtheffer Bo Johansson heeft het wereldrecord drukken in de half- zwaargewichtklasse op zyn naam gekregen door een gewicht van 181.5 kilo omhoog te brengen. Kangasnie- mi (Fin.) was recordhouder met 180 kilo. er enkelen by die my in Suri name versloegen. Maar hier in Nederland zyn ze door zo'n krachttraining wel sterker, maar ook styver geworden. Ze zyn hun soepelheid kwijt en daar door niet meer zo snel. Ik ben tot de conclusie gekomen dat een zware training niet geschikt is voor Surinamers. Trouwens als ik veel train gaat by my de fut er uit". Dat de .MonseLs-training" nog zo gek niet is blijkt wel uit het erelystje dat hy in drie jaar (,Jk ben pas vier maanden voor m*n vertrek naar Nederland echt aan atletiek gaan doen") heeft opgebouwd. In 1968 werd Eddy Monsels Nederlands kam pioen op de 100 meter; in 1970 Nederlands indoorkampioen op de 60 meter: hy heeft vier inter lands op zyn naam; was in 1969 in Italië deelnemer aan de We- reldstudentenspelen en was bo vendien in 1968 op de Olympische Spelen in Mexico van de party Monsels over Mexico: „Iets is me daar wel duideiyk geworden. Er hangt een waas van roman tiek over de Olympische Spelen, zo vain ..verbroedering der vol ken" e.d. Nou het is gewoon kei harde sport, een wedstrijd op topniveau en die zogenaamde Olympische sfeer ontbreekt. Er komt misschien alleen bij de openings- en sluitingsplechtig heid wat romantiek aan te pas. En wat die verbroedering be treft: de Russen en Tsjechen waren by elkaar op één eetzaal ingedeeld. De Tsjechen hebben nog geen stap in die zaal gezet'. Over de black-power demon stratie van John Carlos en Tom mie Smith zegt hij: „Daar was ik het volkomen mee eens. Die atleten worden gebruikt om de naam van hun land hoog te houden. Als ze hun stem als kleurling laten klinken worden ze niet gehoord, als ze echter protesteren in de rol van topat leet krijgen ze wel de aandacht die hun problemen verdienen. Ik ben in Nederland overigens op sportgebied nog nooit discrimi natie tegengekomen". Het ziet er naar uit dat Eddy dit seizoen niet veel op de Ne derlandse banen in actie zal ko men. Eddy- ..De komende zomer ben ik van half mei tot half augustus om studieredenen in het buitenland. Wel kom ik m die periode nog enkele dagen naar Nederland en dan kan ik net mooi aan de Gouden Spike- wedstrijden meedoen. Het is Jammer dat ik het zomerseizoen mis maar ik laat m'n studie bo ven de atletiek prevaleren. Mis schien is het wat wreed maar Je moet nu eenmaal denken aan de dag dat Je niet meer aan de top staat en men niet meer in Je is geïnteresseerd. Inderdaad, de openingstreffer van de Deen Kai Jensen in de 18e mi nuut van de eerste helft was een sen- Mtle van de eerste orde. Niemand kon toen bevroeden dat het machtige Feijenoord er definitief door zou wor den geveld. Want hoe hautain im mers was het op eigen vertrouwde bodem zyn opponent niet tegemoet getreden? Zorgeloos en ongeïnspi reerd zelfs. Feyenoord, het was duideiyk, ver- ARNHEM (GPD) „Wanneer het tegen zit dan zien ze me in Rotter dam dit seizoen nog maar heel wei nig in actie." Deze pessimistische conclusie trekt Sparta's Henk -Char ley- Bosveld, die ruim twee weken geleden tijdens een competitieduel tegen Ajax by een botsing met Eijkenbroek en Vasovic geblesseerd raakte. Ernstig geblesseerd, zoals deze week bleek. „Sparta's clubarte dacht dat het vocht in de knie was. Massage was volgens hem afdoende", vertelt een teleurgestelde Henk Bosveld, die voor het duel tegen Ajax wegens ge kneusde ribben al twee weken langs de kant stond. „De pijn hield ech ter aan. Op eigen initiatief heb lk toen besloten een foto te laten ne- (Idoor BERT PAATJW) LEIDEN In de overvloed aan nieuwe records en opflik kerende onenigheden tijdens de Nederlandse indooratletiekkam- pioenschappen die het afgelopen weekeinde in Groningen werden gehouden ging de prestatie van de in Suriname geboren sprin ter Eddy Monsels goeddeels ten onder. Monsels, lid van de Leidse vereniging AV Holland, liep zich in de fraaie Groninger Marti nihal naar de eerste plaats op de 60 meter in 6.7 seconde. Tot veler verrassing klopte de Leidse atleet titelverdediger Piet Tam- minga die vanwege zyn zeer snelle start op de korte afstand als schier onverslaanbaar werd beschouwd. Eddy daarover: iedereen had het in Groningen maar over Piet Tammimga. Het leek wel alsof alles om Piet draaide. Tamminga heeft in Nederland een „start-image". Ik begrijp niet goed hoe hy daar aan komt. In Groningen was ik sneller weg dan Tamminga. Hy dacht na afloop dat ik een valse start had gemaakt. Maar in al de jaren dat ik nu aan atletiek doe ben ik nooit vals gestart. Ik weet zelf niet goed hoe dat komt. Het is waarschynlij'k "n byzondere con centratie op het schot, en niet zoals velen doen, op de tegen standers. Dat ik in Groningen won heeft me niet verbaasd. Ik ben nou eenmaal voor geen enkele sprinter in Nederland bang. Dat klinkt misschien wel grootspra kerig maar ik heb geleerd slechts met één ding rekening te houden: blessures. Ik ben vaak geblesseerd en dan steeds aan myn rechterbeen. Ik heb een .sprintersdy", een hardnekkige blessure zoals je in de voetbal lerij wel een ..voetbalknietje" hebt. Van die blessure maak ik geen drama, ik heb hem nu eenmaal". Gedurende zyn nu ruim twee- eneenhalfjarig verbiyf in Ne derland heeft Monsels steeds moeten oppassen voor blessures, vooral ook omdat het koude kli maat geen gunstige invloed op zyn spieren heeft. Op 19-jarige leeftyd, in augustus '67, zette Eddy voet op Nederlandse bo dem. Drie dagen voor zyn ver trek uit Suriname won hy ty- dens de Koninkrijkspelen de 100 meter waarna de aanwezige KN AU-voorzitter Jutte hem aanraadde lid te worden van de Haagse vereniging V&L/TC. Dat gebeurde. Eddy, die aan de Technische Hogeschool in Delft weg- en wa terbouwkunde ging studeren, liet zich echter spoedig naar de Delft- se vereniging AV'40 overschry- ven. Eddyo „Dat heb ik om prak tische redenen gedaan. Va V&L/TC kende ik niemand om dat ik nooit in Den Haag kwam. Ik trainde altyd in Delft". Aan de „Delftse periode" kwam na ongeveer een jaar een einde. Eddy zette een punt achter zyn studie aan de TH en schakelde over op geologie aan de Leidse universiteit. Die omschakeling deed hem tevens by zyn derde atletiekvereniging belanden: AV Holland. Eddy: „Er is door een aantal mensen nogal geringschattend gezegd „Die Monsels verandert elk Jaar van vereniging". Ach, ik had ondanks m'n wonen en studeren in Leiden best lid wil len biyven van AV '40. Maar van die kant heeft men my in bepaalde opzichten weinig gehol pen. Verder is men by AV'40 boos geweest dat ik niet aan de competitiewedstrijden heb deel genomen. Nou, dat kwam omdat ik geblesseerd was. Daarom ben ik naar Holland gegaan. Ik EDDY MONSELS veel trainen nutteloos (Foto LD/Holvast) vind dat er tussen Holland en AV'40 een duidelyk verschil is. By Holland heerst een pretti ger sfeer, er is ook meer team geest. Bovendien word ik nu veel vryer gelaten, o.a. op het punt van trainen". De trainingsmethoden van Monsels worden door veel atle- tiekkenners met een kritisch oog bekeken, zy zyn er van over tuigd dat Monsels met een „zwaardere" training veel meer kan bereiken. Eddy gelooft daar zelf niet in. Hy zegt: „Veel trai nen is voor my nutteloos. Ik train nu ongeveer tweemaal per week en dan doe ik voornamelijk dié oefeningen waar ik soepel by biyf. Als ik kyk welke uitwer king een zware krachttraining by andere Surinaamse atleten heeft word ik huiverig. Er zijn ADVERTENTIE ROTTERDAM »ANP) Sparta zal beroep aantekenen tegen de door de KNVB opgelegde straf 200 gul den voorwaardelijk —naar aanlei ding van de ongeregeldheden, die zich hebben voorgedaan na afloop van de competitiewedstryd van de Rotterdammers tegen Holland Sport. Sparta greep in een tumulteuze slotfase alsnog de winst, waardoor enkele supporters buiten zinnen raakten en scheidsrechter Lau van Ravens wilden molesteren. De arbi ter liep hierby enkele klappen op. Volgens manager Van Riet heeft Sparta alles in het werk gesteld de veiligheid van de arbiter te garan- j deren. Bovendien zyn niet Rotter damse bezoekers, n>Dg steeds volgens Sparta. verantwoordelyk voor de on geregeldheden, maar Haagse suppor ters. IJshockey HIJS Hoky heeft gisteravond op eigen baan voor 1800 toeschouwers met 4P verloren van de sterke Tsjechische eerste divisie club Kladno. Voetbal Het Nederlands mi litair elftal heeft gisteravond in Leeuwarden met 32 gewonnen van Cambuur. CharleyBosveld .gebroken knieschijf. men. Daaruit bleek, dat de knie- schyf was gebroken", aldus Henk Bosveld, die het onbegrijpelijk vindt dat Sparta's clubarts deze breuk niet heeft geconstateerd .Het been zit nu in het gip6. Vier weken blyft het zitten en daarna wordt het opnieuw bekeken. Die vier weken ben ik in elk geval kwyt. Wel licht worden het er meer, waarbij je dan nog zo'n drie weken kunt tellen die je nodig hebt om weer in condi tie te komen", stelt de Spartaan, die de gedwongen rustperiode in zyn Arnhemse woning doorbrengt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27