DIPLOMATIEK OFFENSIEF VOOR HET MIDDEN-OOSTEN MANN NIXONS FLIRT MET WALLACE-ISTEN flezet rebied mei Kunstkerstboom met echte takken Schultz en de „Innere Fuhrung VN-bemiddelaar Jarring hervat mogelijk pogingen WEIZMAN: feel toestellen aan de groncl ivals bomalarm Uitvindersbeurs in Brussel Brazilië komt aan eisen ontvoerders tegemoet fltfjDAG 13 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 NEW YORK, TEL AVIV (AP, Reuter, AFP) De VN-af- t Gunnar Jarring heeft gisteren afzonderlijke gesprek- gevoerd met Israëlische, Egyptische, Jordaanse en Liba- diplomaten. get waren de eerste gesprekken van deze aard sinds hij in mber en oktober 1969 een bezoek aan de volkerenorgani- iie bracht. nmiddels zijn Britse. Franse, Rus- g en Amerikaanse gedelegeerden r de 30ste maal van dit jaar ach- gesloten deuren bijeengekomen een poging om richtlijnen op te Den. die de taak van Jarring om Arabieren en Israëliërs te bewe- i een streep achter het conflict DNN/ROME (Reuter, AP) t Boeing-straalpassagiersvliegtui- drie van de Lufthansa en van de Pan American moes in verband niet bommeldingen derdag het vertrek uit West rand uitstellen of naar de (haven terugkeren, ree toestellen van de Lufthansa te dienst Frankfort—Hamburg den niet op tijd vertrekken om- er anoniem telefoontjes waren engekomen dat aan boord een aanslag op een Israëliër zou n gepleegd. Ondanks een gron- ierzoek werd er echter niets »n. Volgens de politie van Emrg waren deze telefoontjes (listig van een dronken man. politie in Frankfort deelde i dat de passagerslijsten geen iliërs vermelden. Bij het derde osa-toestel kwam een ver- Jordaniër kort na het ver- luit Bonn de stewardess ver- li, dat zich een bom aan boord M. De piloot, die op weg was «Frankfort, keerde onmiddellijk Ade luchthaven van Bonn terug. in dit vliegtuig werd niets ge- jBoeing-747 van de Pan Ame- moest na een telefoontje op >aan in Bonn blijven wach- |Na onderzoek van het vliegtuig, 1 zich 61 passagiers bevonden, geen bom te voorschijn. t de politie in Rome heeft vijf falen onderzocht omdat men psch te horen had gekregen ïzich in die machines bommen Inden. J werd niets gevonden. Het be- m hier twee Italiaanse, een Spaans Zuid- en een Noordamerikaans (ADVERTENTIE) van 1967 te zetten zullen moeten ver eenvoudigen. Jarring is de speciale vertegen woordiger van secretaris-generaal Oe Thant in het Midden-Oosten. Hy heeft tot opdracht te streven naar een Arabisch-Israëlische regeling langs de lijnen van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967. Verwacht wordt, dat Jarring van avond nog een gesprek zal hebben met de ambassadeurs van de vier grote mogen heden. Jarring begon zijn hernieuwde overleg woensdag met een gesprek van 45 minuten met Thant. Op ver zoek van de secretaris-generaal was hij de dag tevoren naar New York gekomen. Woordvoerders voor de Verenigde Naties wilden niets naders zeggen over zün verdere gesprekken, maar zy verklaarden dat na zijn over leg besloten zou worden of zijn vre destichtende taak nieuw leven zal worden ingeblazen. Deel De Israëlische minister van Ver voer. Ezer Weizman, die hoofd ge weest is van de Israëlische lucht macht. heeft gezegd, de in de oorlog van 1967 door Israël veroverde Ara bische gebieden niet als bezet ge bied, maar als deel van Israël te be schouwen. Minister Weizman voegde er even wel aan toe. alleen zijn eigen mening uit te spreken en niet die van de Israëlische coalitieregering in haar geheel. In antwoord op vragen zei minis ter Weizman: „Wat u bezette gebie den noemt, noem ik Israël". De Israëlische minister, die lid is van de rechtse Gahal-party, die be houd van de bezette gebieden voor staat, gaf ook te kennen, voorstan der te zijn van verhuizing van vele van de 300.000 Arabische vluchtelin gen in de bezette strook van Gaza naar andere gebieden. Een beslis sing over deze verhuizing zou nog niet zyn genomen. Liga De raad van de Arabische Liga heeft een beroep op de Verenig de Naties gedaan om strenge sank- ties te treffen om te voorkomen, dat Israël uitvoering geeft aan zyn voornemen om de Palestynen uit de Strook van Gaza te verwyderen. De raad heeft de secretaris van de Liga instrukties gegven de secreta ris-generaal Oe Thant. de voorzit ter van de Veiligheidsraad en de voorzitter van de Commissie voor de Rechten van de Mensen telegra fisch te wyzen op Israëls expansio nistische plannn door Israëlische nederzettingen te bouwen in gebie den die na de oorlog van 1967 wer den bezet. BRUSSEL (GPD) De uit vindersbeurs, die elk jaar even voordat de lente haar intrede doet. in de Belgische hoofdstad wordt gehouden, is niet ver meer van haar meerderjarigheid af. Van een kleine opzet, waar hoofdzakelijk de knutselaars hun vindingen toonden, is het ge heel in die byna twee decennia uitgegroeid tot een flinke jaar lijkse manifestatie. Dit jaar zyn er meer dan dui zend uitvindingen uit 23 ver schillende landen. Buitengewoon uitgebreid zijn de gebieden, waartussen zioh de uitvindingen bewegen. Er zijn vloerwryvers en een systeem om te maken dat helikopters bij het uitvallen van de motor langzaam kunnen dalen. Er is een ingenieuze scheerkwast, een methode om een betonnen villa in één dag in elkaar te schie ten, een krante-automaat en een systeem om de geluidsver- spreiding via waterleidingbuizen tegen te gaan; zwemhandschoe nen en rolschaatsen die niet kunnen slippen. „WertvoU" Voorts is er thans een kunst kerstboom met echte dennetak- ken'. Het dring bestaat uit een holle buis met gaten, waarin dennetakken kunnen worden ge stoken. Een leiding voor het kerstboomlicht loopt in de buis. De Duitse man die het moois heeft uitgebracht, noemt het „volkswirtschaftlich wertvoll". Dit, omdat geen bomen behoe ven te worden omgekapt. Een landgenoot van hem komt met een baby-pipi-alarm (een aarm- toeste, dat op vocht reageert. De bezoeker krijgt trouwens tooh de indruk dat er helaas steeds minder nutteloze en won- derlyke uitvindingen worden .gedaan en dat de technische vindingen de overhand gaan krijgen. Een beeld van de demonstra ties in de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh, waar tiendui zenden Cambodjanen hun woede over de Noordvietnamese invasie in Laos koelden op de ambassa des van de regering in Hanoi en op die van de Vietcong. Cambod ja is een van de zeer weinige landen, "die diplomatieke betrek kingen met de Vietcong onder houden. BRASILIA. (Reuter. AFP, AP) De Braziliaanse regering heeft de eisen van ontvoerders van de Japanse consul-generaal in Sao Paulo aan vaard. Zij zal vijf politieke gevange nen vrijlaten in ruil voor de invrij- heidsstelling van de consul, Noboeo Okoetsji. De Japanner werd woensdagavond ontvoerd. De regering had 24 uur de tyd om te laten weten, dat zU met de eisen van de ontvoerders akkoord ging. De vyf politieke gevangenen die zullen worden vrygelaten moeten voor zaterdagavond op een „veilige plaats" in het buitenland zyn aan gekomen. De Japanse consul-generaal In Sao Paulo is een belangryk man, doordat in dat gebied byna 600.000 mensen van Japanse afkomst wo nen. Er worden daar drie Japanse kranten uitgegeven. De Braziliaanse regering zegt niet dat zy akkoord gaat met de uitwis seling van vyf politieke gevangenen tegen de Japanse consul-generaal in Sao Paulo. De regering heeft niet meegedeeld of zy ook de twee voor waarde van de verzetsorganisatie VPR aanvaardt. Deze betreft de in de gevangenissen verblyvende polie- tieke gevangenen, tegen wie geen vergeldingsmaatregelen mogen wor den ondernomen. De VPR Is opgericht door de oud- legerkapitein Carlos Lamarca. De organisatie telt veel gewezen mili tairen, allen goed-opgeleide mannen, die heel goed weten dat de veilig heidstroepen in hun geval geen ge nade kennen. Volgens de VPR zyn veel leden van de organisatie in ge vangenissen vermoord. Daarom ne men waarnemers, die de ontwikkeling in Brazilië van dichtbij volgen het 1 dreigement van de verzetsorgarüsa-tie dat de Japanse consul ter dood 1 zal worden gebracht als de regering naar de verblijfplaats van de VPR blyft zoeken, voor serieus. In Guatemala is gisteravond een voormalig hoofd van de geheime po litie, José Bernabe Linares, ver moord. Hy werd in zyn auto dood geschoten. Verzetsgroepen hebben hem verantwoordelyk gesteld voor talrijke moorden gedurende de veer tien Jaar dat hy de geheime politie leidde. ADVERTENTIE Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANNpijnstiller. MANN poeders en cachets Of MANN tabletten. Alle drie helpen direct. - (Van onze correspondent WASHINGTON (GPD) Alsof de interne moeilijkheden van de Demo cratische party nog niet voldoende zijn om een politieke terugkeer in de komende jaren pessimistisch te beoordelen, hebben de Democraten nog andere kopzorgen. De grootste daarvan is de vraag, in hoeverre een flirt met het traditioneel-Democra- tische zuiden en de aantrekkings kracht van de voorstander van ras senscheiding oud-gouverneur Geor ge Wallace een verschuiving kan veroorzaken in de coalitie van bevol kingsgroepen. waarop de Democra ten altyd hebben gesteund. Dat wa ren van oudsher de zuiderlingen, de arbeiders, de lagere middenstand, de negers en de etnische minder heidsgroepen. ODUverneur Wallace heeft in de verkiezingsuitslagen van 1968 aan getoond, dat tien miljoen Ameri kanen bereid waren hun gebruikely- ke partij voorkeuren opzy te zetten om op zyn onafhankelyke Demo cratische party te stemmen. Door het systeem van het kiescollege valt er over te twisten of deze stemmen anders vice-president Humphrey aan een overwinning hadden kunnen hel pen. Maar waar geen meningsver schil over mogelyk is. is dat de ex- gouverneur van Alabama met zyn ronduit beleden reactionaire politie ke opvattingen in 1968 iets losmaak te in het Amerikaanse volk, dat een veel grotere voedingsbodem had dan men voordien had durven veronder stellen. Uit het hart Wallace's uitspraken, op een tyd- stip dat Amerika verscheurd werd door de oorlog in Vietnam, de stu dentenrellen, het militante optreden van negergroepen en de toenemen de onveiligheid in de steden, was tien miljoen burgers uit het hart gegrepen. Hy zou korte metten ma ken met de hippies, die de orde ver stoorden. hy zou de scholen bevei ligen tegen rasvermenging, hy zou het politie-apparaat grotere bevoegd heid geven, hy zou alles wat libe raal was en er dus onrustige pro gressieve ideeën op nahield, de mond snoeren. Het merendeel van de kiezers, dat op Wallace stemde, kwam uit traditioneel-Democratische klin gen. President Nixon heeft in het af gelopen jaar naar de funst van Wal lace's aanhangers gedongen. De aan vallen van Spiro Agnew op de libe ralen, Nixons keuze van een conser vatief jurist uit het zuiden voor het Hooggerechtshof, en zyn kat-en- muis-spel met de integratie van de scholen, dat alles is een zorgvuldig gecomponeerde ouverture, die de Wallace-isten en de overige conser vatieve zuiderlingen naar het Repu blikeinse kamp moet lokken. De Democraten zyn mede door Nixons wijzen op de „zwijgende meerderheid1" in een defensieve positie gedreven, waaruit zij zich al leen kunnen bevrijden door öf een nieuwe politieke ocalitie te vormen, af door zich meester te maken van een aantal kwesties, die de nationale belangstelling kunnen opwekken en vasthouden. In de Amerikaanse po litiek is echter niets zo moeilijk als het scheppen van nieuwe bondge nootschappen en in het opzicht moe ten de Democraten misschien eindelyk de rekening betalen van een politieke tegenstrydigheid, die tot nog toe altijd in hun voordeel heeft gewerkt. Want de kracht van de Democra tische partij heeft altyd gelegen in twee tegenovergestelde factoren. Aan ten en liberale republikeinen stryd moesten leveren. Polarisatie de ene kant zijn zy altyd de pro gressieve en liberale partij geweest, maar aan de andere kant steunde de party met een vanzelfsprekend heid die eigenlyk op niets anders dan op party loyaliteit gebaseerd was, op de stemmen van de conservatie ve kiezers in het zuiden. Deze tegen stelling had verder tot gevolg, dat Nixon, de man van de polari satie naar rechts. de conservatieve Democratische le den van het congres wat tempera ment betreft en politieke instelling huns gelyken vonden onder de Re publikeinen. Dit leverde de coalitie op, waartegen de overige Democra- De huidige politieke ontwikkeling is er een, die in de richting gaat van een politieke polarisatie, die uit- eindelyk tot een tweeparty ensysteem zou kunnen leiden, waarbyzoals in Engeland, een zuiver conservatieve party (de Republikeinen) tegenover een zuiver liberale party (de Demo craten) komt te staan. Een dergeiy- ke polarisatie zou ook betekenen, dat er dan sprake zou zyn van een wer- kelyke oppositieparty, in plaats van het huidige systeem, waarby de con servatieve en meer liberale fracties in beide partyen altyd een onver- kwikkelyke politieke koehandel moe ten bedryven om voor bepaalde wet ten en maatregelen de vereiste meer derheid te vinden. Maar Amerikanen hebben een merkwaardige instelling ten aanzien van dit probleem. Zy beschouwen elke verandering in het huidige sys teem als een aanranding van de be ginselen waarop Amerika, naar hun mening, is gegrondvest. Deze instel ling deed onlangs een senator, die zich voordien had uitgesproken voor de verkiezing van de president door middel van een eenvoudige meerder heid van stemmen (in plaats van het ingewikkelde, op de staten gebaseer de, kiescollege), van mening veran deren. Hy had zich bedacht, zei hy, dat een dergelyke kiesmethode zou kunnen leiden tot meer dan twee po litieke partyen en dat zou, volgens hem, het einde van de Amerikaan se democratie betekenen. Deze instelling zal het dan ook nog lange jaren uithouden tegen een vernieuwing van het partysysteem, die even onvermydeiyk als noodza- kelyk lykt. MR. H. LEFFELAAR. (Van onze correspondent W. P. Timmers) BONN (GPD) De Bundes wehr heeft sinds gisteren een nieuwe ombudsman: Fritz-Rudolf Schultz, een parlementariër van de liberale FDP. Zijn titel luidt officieel „Wehrbeauftragte des Deutschen Bundestages". Er is over de functio naris de afgelopen jaren vaak scham per gesproken, maar sinds de socia list Helmut Schmidt minister van De fensie is geworden en de Bundeswehr zich aan een kritisch zelfonderzoek onderwerpt, heerst weer algemeen de opvatting dat de Wehrbeauftragte, de man die waakt over de grondsla gen voor de staatsburgers in uni form, één .van de belangrykste func ties bekleedt die er in de Bondsrepu bliek te vergeven zyn. Sinds gen. Graf Baudissin voor het moderne Duitse leger een nieuw lei dersbeginsel ontwierp, waardoor de soldaat geen blindelings gehoorza mende ondergeschikte zou zyn, „die niet dient te denken omdat al voor hem wordt gedacht", is er over dat principe van de zogenaamde „innere Führung" veel gediscussieerd. De Bundeswehr zou alleen in pa raatheid met Hitiers Wehrmacht te vergelyken mogen zyn en bovendien geen afzonderiyk wereldje met vol strekt van het alledaagse afwykende gedragsregels. Door de activiteiten van Baudissin en zyn medewerkers kan de Bun deswehr, wat de sociale verhoudin gen betreft, zonder twyfel als voor beeld dienen voor legerleidingen in landen waar nooit de noodzaak heeft bestaan om naar een aanvaardbare opvatting van het soldatendom te zoeken. Dat de regering in Bonn en de geallieerden het nodig hebben ge vonden Hitiers officieren in dienst van het nieuwe leger te nemen, heeft tot incidenten geleid, maar de ont wikkeling niet verhinderd. In die ontwikkeling kan de Wehr beauftragte een grote rol spelen. Matthias Hoogen, die woensdag in de Bondsdag zyn rapport over 1969 uitbracht alvorens de functie over te dragen aan Schultz, beschouwde zich zelf met een modern-militair begrip als een „early warning system" (vroegtijdig waarschuwingsstelsel), wiens taak het niet in de eerste plaats is het parlement op afzonder- lyke misstanden in het leger te wy zen, maar vooral vroegtijdig bepaal de stromingen en ontwikkelingen, die de interne structuur van de Bundes wehr beroeren te ontdekken en te rapporteren. Hoogens rapport was Interessant omdat het min of meer een reactie ïykt op de veel bekritiseerde studie over de „Innere Führung" van ge neraal Albert Schnez, een oud-ge diende die twyfelt aan de sociale modernisering in de strydkrachten en omdat het bovendien aansluit by een door minister Schmidt ont ketende discussie. Schmidt werkt aan een „Kritische Bestandsaufnah» me". Hy heeft daarby iedere militair opgeroepen onbevangen zyn mening te zeggen, heeft overal in het land discussies tussen militairen laten organiseren en heeft twaalf commissies samengesteld om het re sultaat van dat alles samen te vat ten. De komende zomer zal een wit boek verschynen, waarvoor nu al drieduizend kantjes materiaal bin nengekomen zouden zyn. Hoogen had van zyn rapport een beschouwing gemaakt over essentië le onderwerpen als het funda mentele recht van elke soldaat op vrye meningsuiting en op het recht van vrye informatie, hetgeen hem eenvoudig krachtens de grondwet toekomt. Hy bespreekt het probleem van de dienstweigeraars en dat van goede plaatsvervangende dienst. Hy wenst dat afzwaaiende militairen, die willen studeren, geen last hebben van de numerus clausus (studenten beperking» en in het algemeen zal het beeld van de moderne beroeps militair zo moeten worden verbeterd, dat het mogelyk is het grote tekort aan kader weg te werken. Met veel lof is Hoogen na vyf jaap dienst afgezwaaid. Zyn opvol ger Schultz, wynboer van huisuit* is in eerste instantie algemeen een goede vondst genoemd. De reserve- majoor van de cavalerie b.d. (dra ger van de Panzerkampf-onderschei ding in goud, het zilveren gewonden- kruis, het Duitse kruis in goud en het yzeren ridderkruis met eikenloof als waardering voor zyn optreden in Hitiers strydmacht) geldt als een bekwaam parlementariër en een de- fensiedeskundige. Hy zou voor rege- ringspartyen en oppositie aan vaardbaar zyn. Toen het woensdag tot stemming kwam, had Schultz in middels echter tal van tegenstanders. Op een persconferentie na afloop nam hy vroegere uitlatingen, dat de „innere Führung" een nogal, „ne velachtige" aangelegenheid i6 terug. Deze en andere uitlatingen, die de afgelopen jaren zyn gepubliceerd hebben hem te kyk gesteld als een houwdegen, die vermoedeiyk nog veel te leren heeft voordat hy een waardig opvolger van Matthias Hoo gen is. De meeste publiciteit heeft een op merking van Schultz gekregen die ook afkomstig had kunnen zyn van een generaal oude styi. Hy heeft in verband met de „Innere Führung", waarvoor hy nu op de bree staat, eens het sprookje over de nieuwe kleren van de keizer genoemd. Die nieuwe kleren, waarvan was beweerd dat ze alleen voor verstandige mensen zichtbaar waren, zodat nie mand het lef had hardop te zeggen dat er niets te zien viel, cte keieer bloot over straat ging.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21