De glazen van Piet Zwart naar Expo Huiseigenaren blij met maatregel van minister W. F. Schut «r I Expositie in Pauwhof Na botsing overleden NEERLANDS BUNKERIN OSAKA VALT OP m Lisse „spaart' voor een open zwembad Secretaris Ned, bond van Huis- en Grondeigenaren sprak in AIphen Oud en nieuw Veemarkt FTdam dit jaar dicht Opslagplaats in Leiderdorp mag niet blijven Bona Stars kan SVE van vijfde plaats verdringen Medische diensten Woerden heeft belangstelling voor stadion VRIJDAG 13 MAART 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA H (Van onze reisredacteur Henk Kolb) OSAKA (GPD) Expo '70 is een doorgaans bizarre, soms waanzinnige maar meestal fascinerende kermis tol audio-visuele attracties. Het eenvoudig en geordend tentoonstellen van 's lands produkten is onder de druk van de moderne communicatiemiddelen uit de tijd ge raakt en dat geldt zeker in Japanwaar men het juist op dat gebied verder heeft gebracht dan in de meeste andere landen. Onze tijd vraagt meer om toonbeelden van vooruitgang dan om een sentimentele vertoning van achterhaalde gebruiken. Nederland. met een nogal armetierig verleden op het gebied van wereldtentoonstellingen, is ditmaal pro gressiever tewerk gegaan dan voorheen. Daarom staat er een gebouw van fraaie proporties: een welgevormde aluminiumkleurige bunker die geen andere functie heeft dan een vooruitstrevend geformuleerd omhulsel te zijn voor Jan Vrijman's totale filmische conceptie van Nederland zoals het reilt en zeilt. De Japanners vinden dat helaas een nogal teleur stellende zaak. Ze hebben weliswaar van hun eigen geisja's een toeristische attractie gemaakt, zoals Ne derland zijn Volendam en Marken heeft, doch zij wen sen ons toch te blijven zien tegen een decor van molens, klompen, tulpen en erg veel water. Daarom komt de Japanse televisie een hele dag opnamen maken in het Nederlandse paviljoenteneinde nader te onderzoeken hoe het komt dat dit Nederland er in werkelijkheid anders blijkt uit te zien dan zij zich hadden gedacht. Minister van staat Cals. commissaris-generaal van het vaderlandse aandeel iri deze wereldtentoonstelling zegt: „Dit gebouw is mooi als bijdrage aan een ten toonstelling die denkersdromers en doeners tezamen moet brengen. Al te bizar kon het natuurlijk ook niet, doch we hebben hier in elk geval een indeling vol va riatie. Maar het is natuurlijk niet iets wat de Neder landse Rijksgebouwendienst voor zichzelf zou neerzet ten. We zijn twee jaar te laat begonnen. Eerst zouden we niet meedoen, toen moest alles ineens vlug. Daar- 07n heb ik geen prijsvraag uitgeschreven onder de ar chitecten, maar een makelaar genomen van wie ik zeker kon zijn dat hij met iets goeds voor de dag kwam". Van het ontwerp, dat de begroting van tivaalf miljoen gulden verre overschreed, hebben prof. Bake- ma en ir. Karl Weber tenslotte een bouwwerk gemaakt dat zelfs in de onmiddellijke nabijheid van Sowjet- Ruslands hoog reikende inzending opvallend blijft. Architect Weber: „Samen met Bakema heb ik dit gebouw gemaakt. De werkelijkheid is toch altijd weer een verrassing. We staan hier min of meer toevallig tussen andere kleurige gebouwen en daar springen we goed uit". (Door Jan Westerlaken) WASSENAAR „Natuurlijk ben ik bijzonder in mijn sas Jdat nu juist uit een door mij ontworpen kristallen servies en- '"Hcele modellen voor het Nederlandse paviljoen op de wereld tentoonstelling in Osaka zijn gekozen. Het servies kwam ove rigens al in 1930 op de markt, nadat ik het in 1928 had ontwor- Dit was beslist geen beste tijd om t»n dergelijk produkt aan de man te brengen. Daarvoor waren de gla- le.n veel te duur en de mensen kon- een hun geld beter voor andere Jceleinden gebruiken. De produktie »erd dan ook na enige tijd gestopt en het zag er naar uit dat het ser- ties nooit meer op de markt zou rerschijnen" Dit zegt ae nu bijna 85-jarige Piet B-vart, veelzijdig artiest uit Wasse- ïaar. „Juist daarom vind ik het een iele eer dat er na ongeveer veertig laar een zending van zevenhonderd [lazen naar Japan gaat. Het is nog maar kort geleden dat wij zelf de meuwe exemplaren, die naar Osaka aan, kregen aangeboden." .Helemaal gelyk aan het oor- pronkelijk ontwerp zijn de glazen met meer. Hoe komt dit? Wel, de Innkgewoonten, in vergelijking met Toeger, zijn. dacht ik veranderd. De Dcg-dring-glazen kende men toen log niet en de zogenaamde vinger - emmetjes zijn thans geheel ver wenen. De champagne-coupes wer- len ook aan deze tijd aangepast." ,.Kijk." zegt de heer Zwart en Lefr>Pt naar een kast waaruit hij en- ele oude en nieuwe modellen haalt, nieuwe model is iets hoger het oude Maar, zoals je ziet is niets aan de vormgeving gewij- TKnd Het idee cm de glazen weer in de indel te brengen kreeg ik onge- ir.vier ja^-.r geleden te horen. Dat was tijdens een excursie op een glas- fa oriek in Leerdam De directie van deze firma vroeg mij naar de teke ningen en sindsdien is eigenlijk alles op rolletjes gegaan." Mevrouw Zwart: „We hebben de glazen zelf ook altijd gebruikt. Het vas wel leuk als je de gasten iets uit dit glaswerk kon aanbieden. He laas is er tijdens de oorlog een deel van het servies gebroken. Bij een luchtaanval opende ik de kast en meens vielen er een paar exempla ren op de grond. Gelukkig is een aantal glazen bewaard gebleven." Van het nieuwe servies zijn dertig vormen gemaakt, waarvan er vijftien reeds zijn gerealiseerd. Deze zijn al tentoongesteld in Frankfort en op de Jaarbeurs in Utrecht. Dat was vorig jaar. Tijdens het gesprek vertelt Piet Zwart dat hij al zo'n vijftig jaar met glas „stoeit". Maar dat is niet het enige waaruit hij modellen heeft ontworpen. Voor de P.T.T. heeft hij verschillende series postzegels ge maakt en tevens ontwierp hij de eerste Bruyuxeelkeuken. Voor zijn begaafdheden werd hij een aantal jaren geleden tot „honor- aule member of the Royal society of Arts for Industry" benoemd. Een onderscheiding die maar aan één kunstenaar uit een bepaald land wordt toegekend. In 1964 ontving hij als eerste Nederlander de David RoëH-prijs: Een student, die in Was senaar woon:., licht thans zijn ar chief door. Deze jongeman, die kunstgeschiedenis heeft gestudeerd, wil op maieriaal van Piet Zwart promoveren. ALPHEN AAN DEN RIJN Se cretaris van de Nederlandse bond van Huis- en Grondeigenaren, drs. A. W. Hermse, uit Rotterdam heeft gisteravond in 's Molenaarsbrug voor de leden van de Alphense huis- en grondeigenaren uitvoerig gespro ken over de buiten werkingstelling van de woonruimte wet 1947 door minis ter Schut. Hij stelde daarbij dat minister Schut weinig symphatie heeft ver kregen met zijn maatregel, die in feite per 1 maart voor alle gemeen ten is ingegaan. „Daarmee is de eerste stap gezet op de weg naar meer vrijheid voor de eigenaren van woningen, waarmee de minister in wezen niets anders heeft gedaan dan 't voortrekken van hetgeen zijn voor- I ganger. oud-minister Boogaards. reeds op stapel had gezet". I De heer Hermse wees er voorts op. dat het begrijpelijk is. dat zove- I le gemeentebesturen tegen de invoe ring van deze gewijzigde normen zyn. Hiermee verliezen de gemeente besturen immers een stuk terrein waarover zij het jarenlang alleen voor het zeggen hadden. „Wij moe ten slechts dankbaar zijn. dat minis ter Schut deze maatregel heeft dur ven nemen, waarmee hij een grote verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Daarmee wordt de toe stand wat normaler. De woonruim te wet wil de minister zo spoedig mo gelijk opheffen zodat men weer tot normale toestanden kan komen, wat I betreft het verhuren van een woning. Daarmee zullen in de eerste plaats Jonge gezinnen en de minst draag- krachtigen het meest gediend zijn Duizenden met hoge salarissen wo nen in veel te goedkope huurwonin gen. Dank zij de door de minister ge- i stelde maatregelen is een verstrek kende controle vanuit Den Haag mo gelijk, waardoor de gemeenten in dit opzicht 'n stuk souvereiniteit moeten 'SSE 'i ijdens een gisteravond len vergadering van de A.R. 'ereniging „Nederland en Oran- afdeling Lisse, werd gevraagd ver het thans staat met het zwembad" Raadslid M. Mon- deelde mee dat men hiervoor >r&k zodat er een goede reserve ove fotaat. Tevens hielp hy de gedachte, dat et raadslid zyn een rljkmakertje is, 9- it de wereld. Als men in zijn vrije - |d een extraatje wil verdienen dan il oet men geen raadslid worden. Dan fy an men beter in de avonduren bol- »'NI( n gaan inPakken, dat is veel lucra- ver. Voor een raadsvergade- )g ontvangen de leden f.25,- en een commissievergadering 12,50 per zitting. Gezien de tijd die m hiervoor moet besteden is het net islist een slecht betaalde „baan". COP Als men het raadslidmaatschap op juiste wijze wil vervullen dan komt ar heel wat voor kijken. Meer dan it niet ingewijden denken. Het by- ®nen van de raadsvergaderingen is veran'woordelijke taak. Niet inder belangrijk is het werk ach- r de schermen. Wil men de func- goed uitoefen dan moet men min- n dagen per maand hier- or beschikbaar stellen. Dan kan en over alle zaken meepraten. Veel tijd wordt er in beslag geno- Vppien door de behandeling van de be ating. Een of twee weken is men uder meer kwijt voor de bestude- 'g van de begroting en de samen- rri van gemene beschou- inyen. „Het is voor mij onmogelijk 'ari thuis „spreekuur" te houden voor EAl tnsen die inlichtingen wensen. CBS Ön dagtaak laat het niet toe om 1 overdag met het raadslidmaat- h> laten". tED nr« ijnge deze redenen zou ik ook niet tenoeming van het wethouder lap kunnen aanvaarden. Wanneer Hand van de kandidaten zich voor ae functie beschikbaar zou willen tant ellen dan moet hy er' op rekenen mki Pstens drie dagen van de week met bü leentezaken bezig te zyn". Hoe het t de voorziening in het wethou- sschap van wij len de heer Roos gaan wist de heer Montagne niet. lene die deze plaats zal innemen. DE**! in eder geval een bekwame 0 zijn, van welke richting dan •4 De voorzitter deelde mee, dat het uur met de afd. Lisse van de 'U. in gesprek is om eventueel by de komende raadsverkiezingen ge zamenlijk op te trekken. In de kring van de C.H.U. gingen de leden hier mede akkoord. Ook de leden van de A.R. konden zich met dit voorstel verenigen. Vervolgens werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de samen stelling van de groslijst. Hiervoor was een lijst van 32 namen van aan bevolen kandidaten aanwezig. De of ficiële kandidaatstelling zal plaats hebben op maandag 6 april. Voorstel aan raad ROTTERDAM/LEIDEN Burge meester en wethouders van Rotter dam, van mening, dat Utrecht, Den Bosch en Leiden de handel kunnen opvangen, hebben de raad voorge steld te besluiten tot opheffing van de veemarkt met ingang van 1 de cember a.s. Eén lid van het college heeft daar bij te kennen gegeven zyn stem te willen voorbehouden. B. en W. heb ben tot dit voorstel besloten ondanks het advies van de commissie voor economische aangelegenheden, die wél tot opheffing van de veemarkt had geadviseerd, maar die de markt toch nog tot 1974 wenste te hand haven. op grond van de overweging, dat het terrein van de veemarkt toch niet onmiddellijk voor de verwezen lijking van het bestemmingsplan zal worden gebruikt. De commissie wen ste hier mee ook tegemoet te komen aan de belangen van de vleeshandel. De voorzitter van de oom missie was echter van oordeel dat de vee markt zo spoedig mogelyk diende te worden opgeheven, ter vermijding van verdere kosten. Het college van B. en W. heeft zich by dat oordeel aangesloten, ook al omdat de vrees bestaat dat van uitstel afstel zal ko men. In de „Pauwhof" in Wassenaar, internationaal werkcentrum voor be oefenaars van kunsten en weten schappen. wordt tot en met zondag een interessante tentoonstelling ge houden ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan van het huis. Ongeveer 250 kunstenaars die in de loop der jaren gasten in De Pauw hof zijn geweest, hebben materiaal afgestaan voor 'n tentoonstelling on der het motto „Pauwhofgasten expo seren". Er zijn boeken en handschrif ten van schrijvers, portretten van ac teurs, schilderijen en tekeningen en beeldhouwwerk van beeldende kun stenaars. Op zaterdag is iedereen in De Pauwhof welkom 's morgens van 10.30 tot 12 uur en van 14.30 tot 17 uur, op zondag van 14 30 tot 17 uur Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Rlccardo. z. v. H F W Bantje en E C. Venvoert, Esther Corlne, d. v. K. G. Westerbeek en H. A. Teunlssen, Izak, V. I. Prins en R van Rijn, Cor nelia Elisabeth, d. v. K. de Rooy en K. J. E, Verkade, Ingrid Carollena, d v. H. J. van Dijk en M. M. Slnteur. GETROUWD H J. Hlllenaar en G. de Wolf, H J. Dondorp en C. H. van Klaveren, D W. F J. Houbolten J M. A. M iddel- koop, J. A. van Krieken en A M Pieters. H. J. van der Meij en J. J. A. Rijsbergen, J A van Velzen en P C. Koppers, H. de Roode en T. M. P van der List OVERLEDEN C M Hartsink. echtg. v. N J Groen in 't Wout, B. Verbeek, echtg. v. W Slootweg, J. M. L Steenvoorden, vr J Laterveer. m.E J. Bon, wed, v. D van der Blom. A. Janssen, m. ONDERTROUWD H. A. R Hasrat en J A M. Trini dad. W. A Metz en L van der Staaij. W E. Biervliet en M C J. Yap. P. C van den Berg en J M van der WeiJ- den. A. A. Melet en M. Fuchs A Glasbergen en M. L van Amsterdam, R M. Valentijn en M Benz. J. le Fe- bre en J. A Blikman. J. P. de Boer en E J B. Orth. G van der Linden en H. J Woltlng, E S. C. Pultrum en J. W Teske. F G E. M van der Horst en A A Boontje. C. D. Arbouw en M. Rozier. H. J. van Gorkom en A A. Winsemius. LEIDERDORP De Raad va/i State behandelde een beroep by de Kroon van H. H. Omzigt in Zoeter- woude tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij is afgewezen het verzoek van de ap pellant voor het verder hebben van een opslagplaats, kadastraal onder Leiderdorp. Het betreffende perceel ligt in het landelyke gedeelte van de gemeente Leiderdorp. Naar het oordeel van G.S. college, werkt deze opslagplaats ontsierend en storend in het land schap ter plaatse. De appellant heeft aangevoerd, dat deze opslagplaats gedurende 35 Jaar bestaat. De gemeente Leider dorp heeft vergunning verleend en was volkomen op de hoogte van de situatie ter plaatse. Om deze redenen heeft hy verzocht, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten hem alsnog de vergunning te verlenen. Piet Zwart bij de vier jnodel- len waarvan er zevenhonderd naar de wereldtentoonstelling in Osaka gaan. (Foto LD/Hol vast) LEIDEN Na het komende weekeinde zit de helft van de bas ketbalcompetitie er op. Bona Stars, dat op het ogenblik de zesde en laat ste plaats in de kampioenspoule in neemt. kan zich morgen in de Vijf Meihal ten koste van SVE naar de vyfde plaats omhoog werken. De Lei den aars zullen morgenavond vooral in de eerste helft alles moeten ge ven om de altyd fanatiek van stapel lopende Utrechtenaren voor te biyven. Het programma luidt: Groenoordhal, vanavond: 7 00 uur Leidse jeugdcompetitie: 8 10: LUSV I 3—Sigi 2. LUSV Dl—Essor Dl. Blitz D2—BS D4; 92.0 LUSV 2—Blitz 3, Blitz 1—Vodo 1, BS 4—BS 2; Vyf- I Meihal, morgen: 5.30 BS 5Punch I 4, Essor Dl—Vlitz D2; 6.45 BS Dl— UW Daggers 8.15 Bona Stars SVE i 9.30 BS 2Suvrikri 2. Leiderdorp: Ouwerkerk. Roer- dompstr. 20. tel. 34924. wykverpl. zr. Van Leeuwen, Dorpsstraat 50, Kou- I dekerk aan den Ryn, tel. 01714-2505. I Oegstgeest: Roelants, L. de Co- j lignylaan 19. tel. 53865. I Voorschoten: v. d. Kooij. Schim - I melpennincklaan 13, tel 2527. Voor- schotense Apotheek, Leidseweg 66 tel. 2525, Gezondheidscentrum. Wyn- gaardenlaan 2. tel. 2177, wykzuster Zuiddam. tel. 4647 Warmond: Walenkamp, tel. 2220, zuster Muhlhaus. Dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, tel 02532-8122 Wassenaar: Paulides, v. Z. v. Nye- veltstraat 42. tel. 4561 en Boorgaart, Siorm van 's-Gravesandeweg 1, tel. 4466. Wassenaarse Apotheek.- Schouwweg 32. tel. 2402. Tandarts Schulz. Jonkerlaan 86. tel. 2116, za en zo 18-18.30 uur. Zoeterwoiide: By ongevallen bel len Ryndytc 01714—2278 Wykverpl. zr. Van Leeuwen, Dorpsstraat 50, Koudekerk aan den Rijn, tel. 01714- 2505 prys geven. Iets dat zU maar heel moeilijk kunnen Verwerken Deze be knotting van hun bevoegdheid heeft de gemeentebesturen tot actie ge bracht. De genomen maatregel is absoluut in het voordeel van de huur ders. De verhuurders krUgen zo doende weer de zeggingschap over hun rechtmatige eigendommen. Daar door zullen vele woningen ook 'n be tere bezetting krijgen. De heer Herm se verwachtte dat mede dank zy de ze maatregel, over vier Jaar aan de woningnood een eind zou zyn ge komen. Velen van de woningzoeken den zyn in feite niet eens zonder huis. maar willen alleen maar eens veranderen. Tot slot merkte hy op dat tal van woningbouwcorporaties reeds lang niet meer met de huurprys uitkomen ten opzichte van de onkosten, waar door deze corporaties genoodzaakt zyn bij de gemeentebesturen aan t« klop pen voor subsidies Dit is voor de particuliere huiseigenaren onmoge- lyk. Er wordt een enorme roofbouw gepleegd op het woningbestand waarvoor de schuld zonder meer ligt by de overheid, niet by de huur ders en by de bewoners van te goed kope huurwoningen. Zy doen wat ie dereen zou doen. nameiyk het beste nemen voor zo weinig mogelyk geld. Naar aanleiding van deze inlei ding kreeg de heer Hermse nog een aantal vragen te beantwoorden, waar uit duidelijk bleek, dat ook de huls eigenaren zeer ingenomen zyn met de door de minister thans genomen maatregelen. Er was aan deze vergadering te vens ntog een hulshoudeiyk gedeelte gekoppeld, nameiyk het uitbrengen van de jaarverslagen door de secre taris en de penningmeester. De laat ste kon een batig saldo naar het nieuwe jaar overboeken. De aftredende bestuursleden de he ren E. J. van der Neut en G. A. van Wieringen werden herkozen. Tenslot te werd meegedeeld dat de contri butie voor 1970 niet zal worden ver hoogd. LEIDEN Een 19-jarige Leidse studente is gisteravond omstreeks half tien op de Hogewoerd van haar handtas beroofd. Het meisje liep op het trottoir, toen zy plotseling een flinke duw in haar rug kreeg. Op het zelfde ogenblik rukten twee tot nog toe onbekend gebleven jongemannen haar de tas uit, de hand om er ver volgens snel vandoor te gaan. In de tas bevond zich o.m. een portemon nee met zestig gulden en een gou den balpen. Tas en inhoud vertegen woordigen een totale waarde van ongeveer vierhonderd gulden. AMSTERDAM (ANP) De ge meente Woerden heeft belangstelling voor de bouw van het overdekte sta dion. waarvoor enkele Canadese za kenlieden in 't begin van deze week In Amsterdam hun plannen ontvouwden Enkele honderden meters van het spoorwegstation ligt een terrein van 20 hectare, dat bestemd is voor re creatieve doeleinden. De wethouder I van Openbare Werken en Ruim tel yks Ordening de heer P Verhoef, over weegt dit stuk grond beschikbaar te stellen voor het Canadese project De grond is volgens de wethouder uitermate geschikt voor de plannen van de Canadese initiatiefnemers, die een terrein zochten niet te ver van de grote steden in het westen met vol doende ruimte voor het parkeren van auto's en goede verbindingen. Het gebied ligt ongeveer 600 meter van 't station aan een van de druk ste spoorlynen in Nederland Per et maal, zo vertelde de wethouder, ko men op dit knooppunt van oost-west en noor-zuid verbindingen per et maal 480 treinen langs. Het is 400 m verwyderd van Ryksweg 12 en 15 ki lometer van Oudenryn Het grote ronde stadion met een doorsnede van 216 meter laat op het stuk grond ruimte voldoende over voor de enkele duizenden auto's van de bezoekers. By foto: „Astrodrome" In Houston, een vrijwel identiek stadion als de Canadezen willen bouwen. De Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen organiseert op dinsdag om 8 uur in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Lan ge Kerkdam een dia-avond met een lezing door mej. M Janse van het Museum Boymans over „De visie van de kunstenaar op Pasen" Niet- leden betalen een entreeprys van f 2.50. KATWIJK Door tot nu toe nog J onbekende oorzaak botste gistermid- I dag om tien over half vyf op de I Meeuwenlaan ter hoogte van de Nieu we Duinweg by het nemen van de bocht een personenauto tegen een j nieuwe lichtmast. Daarbij werd de 80-jarige mevrouw C. Riet-Berkhof uit Rotterdam zo ernstig gewond, dat zyn enige uren later in het Leid se A.Z. overleed. De uit Zoetermeer afkomstige bestuurster van de auto nekwam geen letsel. Warmunda I Warmond» ont vangt SJZ I uit Zo-eterwoude. Aan vang 2.30 uur. De opstelling luidt: A. v. Kampen; P. v Putten. Jo Grieken, H. Schavemaker, H. Ver geer: R. Ciere, Th. v. Ryn .J Mes kers. H. Ritzen, J. Kivits, A. van Staveren. Warmond Voor de christeiy- ke korfbal vereniging „Warmond", zyn voor zaterdagmiddag de compe titie wedstryden als volgt vastgesteld. Het eerste gaat naar Voorburg en speelt daar om 3.45 tegen Veo. Het tweede twaalftal moet in Gouda de stryd aanbinden met Jodan Boijs II aanvang 3.15 uur, en Warmond A ontvangt thuis TO P32.15uur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11