?ljax en legioen nemen wraak op Jena an minuut tot minuut ip-koorts elibor Vasovic („Man met gouden voetbalschoenen geeft ^Ijax zelfvertrouwen terug voor daverende voetbalsensatie „Ajax-ploeg formidabel Ruud Geels rechtsachter bij Feijenoord NUrP' X>AG 12 MAART 1970 PAGINA 25 lilDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (door Cees Onvlee) MSTERDAM Later, lang nadat de vreugde-roes in het Olympisch Stadion was pmd en de schijnwerpers waren gedoofd, zocht Velibor Vasovic nog het veld op. uren nadat hij, Ajax' meest professionele speler de straf-expeditie had ingeluid, wilde ook Vasovic zijn angst wel bekennen. ,,Na die goal dacht ik nu is het afge- gaf de Joegoslaaf toe, terwijl hij eenzaam door de verlaten Stadion-kuip dool- nzijn eigen woorden verklarend: „Toen besefte ik dat we snel iets moesten doen: n tien minuten zouden we moeten toeslaan. Eén-één moeten maken of anders en doelpunt tegen krijgen minuten duurde de onze- I. Vier minuten lang i' na de openingstreffer Ducke. de twijfel in de tlederen rond. Maar juist ionde Velibor Vasovic weer ijn enorme waarde voor hier Ajaxevenals in Jena de Joegoslaaf de bal na eüagen aanval tussen een ian spelers door. in het ist op het moment, dat de immers definitief dreig- te zinken en óók het Ze- op de tribunes niet meer bracht Vasovic uit- had tegen ons gou den schoenen aan", verzuchtte Carl Zeiss Jena-secretaris-gene- raal Herbert E. Kessler, de grote mail achter de schermen verbit terd na afloop. „Vasco werd de sleutelfiguur", loofde Ajax-trainer Riiius Mi- chels direct glunderend. „Dat doelpunt gaf nieuwe krachten, nieuwe moed. Net als toen in Oost-Duitsland'. En Vasovic zelf? .Jiet was on geveer net als vorige week. Ik zag die bal komen. Toen moest ik al leen links schieten. Nu kreeg ik 'm goed voor mijn rechterbeen. Dat ivas wel even gemakkelijker". Ajax heeft nieuwe Europa-Cupge schiedenis geschreven: na de histo rische winst in de mistwedstryd op Liverpool en de uitschakeling van Benfica vanuit kansloze positie, heb ben de Amsterdammers gisteravond in het volgepakte Olympisch Stadion voor nieuwe voetbal-sensatie ge zorgd. „Het publiek heeft een goeie neus gehatj". stelde Michels veel la ter glimlachend. „Ze roken gewoon dat we wat van plan waren. Dat we met dit Carl Zeiss Jena nog een ap peltje te schillen hadden ten gegeven. Ons èn het publiek Publiek Gevreesd ?de RINUS MICHELS .„genoten". Die straf-expeditie tegen Carl Zeiss Jena. trots lystaan voerder in de Oostduitse competitie vóór titelhou der Vorwarts. kwam tenslotte voor de ruim zestigduizend toeschouwers toch nog als een ongelooflijke ver rassing. Want na de pijnlijke ope ningstreffer van Peter Ducke, die in de kuip een diepe rouwstemming te weeg bracht, toonde Ajax zich plot seling weer die gevreesde sterrenfor matie, die aan meer, grotere, repu taties een wreed einde had gemaakt Die hoe-dan-ook die .noppenjongens' uit Jena een lesje wilden geven. ,JEen dergelijke avond", glimde Mi chels in de feestende kleedkamer van plezier, „zullen we niet vlug meer meemaken. Zo geladen als de ploeg vanavond was. heb ik nog nooit ge- i zaen. En ik heb er allemaal niets j aan hoeven te doen. Alleen af en toe even de naam Jena zeggen. Dat pep te genoeg op. En niet alleen bij de spelers. Ook het publiek dacht er net zo over." Opperde uitblinker Piet Keizer la ter: „Die noppenkwestie is de zaak geweest waar alles omdraaide: in Jena heeft het ons de das omgedaan, hier heeft het ons mysterieuze krach- Dat publiek, waarvoor trainer Georg Buschner had gezegd geen enkele vrees te hebben, dat publiek eiste gisteravond ook zijn deel in de wraak op: het noppen-incident deed het legioen de Oo6tduitsers met een hels fluitconcert begroeten en die oorlogsverklaring viel Jena zwaar Te zwaar.. Secretaris-generaal Herbert Kessler kwam onmiddellijk na de wedstrijd terug op alle woor den vóór de strijd. Kessler. diep on der de indruk van Ajax èn het le gioen: „De spelers waren door die ontvangst, al psygisch aangeslagen En: „Wy hebben slechts enkele ke ren voor meer dan twintig duizend man publiek gespeeld. Nooit meer En die mensen waren dan ook niet eens zo tegen ons." Fluisterde blonde Jürgen Werner, de man die in Jena op de ijsvlakte Johan Cruyff met succes uitschakel de. maar in het Olympisch Stadion steeds tekort kwam om de getergde Ajacied te kunnen afstoppen, lang na afloop in een by na lege kleedkamer: „Zo'n publiek en zoveel kabaal had den we niet verwacht. Dat heeft ons stuk gemaakt. Dat gaf ons de eer ste klap. En Ajax deelde de knock out uit Tenslotte vol bewonde ring: „Dit Ajax is de beste ploeg waar we ooit tegen hebben ge speeld JU Klasse ..Dit Ajax" leek eclv Carl Zeiss Jena de vierde gerenom meerd ug^.ia.a.,„tr ie e aan de zegekar zou worden vastge knoopt: in de zes voorgaande wed- stryden tegen het Turkse Izmir (10 en 00), de Italiaanse koploper Cagliari (20 en 10) en het Hon gaarse Ujpest Budapest (10 en 30 hadden de Oostduitsers immers niet alleen nog geen goal tegen ge had, maar bovendien ook altyd uit de beste prestaties geleverd. De i 31 voorsprong uit Jena moest vol- j doende zyn. En na het doelpunt van j Peter Ducke bestond er voor hen geen enkele twyfel meer omtrent het i bereiken van de halvefinales van j het toernooi om de Jaarbeurssteden- I beker „We dachten dat we er waren", gaf trainer Georg Buschner later eer lijk toe. „Ajax moest toen 4 doelpun- I ten maken. En dat Melden we ec.i. voor onmogelyk. Maar dat ze er ten slotte zelfs v ij f inschoten, tekent wel hun grote klasse." Ook Ajax-trainer Michels zag er toen nauwelijks meer een gat in Mi chels later, nog hoofdschuddend „Dat doelpunt was ook voor my een klap Vooral op dat moment. We waren im mers veel en veel sterker, hadden een paar goede kansen gehad en ook eenmaal tegen de lat geschoten fing. Vijftien minuten lang hebben trainer Buschner en secretaris-gene raal Kessler hun kapot gespeelde voetbalsoldaten tevergeefst trachten moed en systemen in te praten. Maar toen direct na de rust Ajax zyn stormloop hervatte, waohtte Jena de roemloze ondergang: met de ge smeerde kelen van de supporters wyd open achter zich gingen de Amster dammes opnieuw tomeloos in het of fensief. I Ajax—Carl Zeiss Jena 51 -11 —16: Peter Ducke 0—1, Velibor Vasovic 1—1. 24: ik Swart 2—1. 45: Piet Kei- 3—1. 53: Sjaak Swart 41. Johan Cruijff 51. Scheids- iter: Burtinshaw (Eng.). schouwers: 63.000. -Ajax: Bals: Vasovic: Suur- Hulshoff, Krol: Rynders. hren; Swart. Cruyff. (Suu- donk)Van Dijk, Keizer. -Carl Zeiss Jena: Bloch- Stein. Rock, Wemer, Strempel, Schlutter, ischer; Peter Ducke. Scheit- iRoland Ducke (Preusze). Cruyff mist na pass van jn vrye positie, irart kogelt uit tweede tegen de lat. >ier ziet een ver schot over de lat wor- Dt. ruijff vuurt recht op Blochwitz. üshoff en Vasovic tasten dieptepass van Scheit er Ducke kan op de doorbreken en ird en laag langs de uit- Bals: 0—1. m vryeschop van Kei- de cornervlag (na een tegen Cruyff) wordt lochwitz ver wegge- De bal komt echter voeten van de meegeko- sovic die van ruim bui strafschopgebied de bal or een woud van spelers et jaagt: 11. lochwitz kan een gladde ran Cruyff nog maar net lat werken. it de vyfde hoekschop -eizer de bal hoog en ef- voor het doel. Van Dyk kopt door en Swart stoot val lend de bal in het net: 21. 36: Strempel moet op de doel- lyn een vleugelschot van Keizer uit de doel mond koppen nadat doelman Bl»ochwitz volledig uit positie is gespeeld. 38: Swart schiet hard over. 39: Van Dijk krygt voor de muur de bal net niet voldoende onder controle en ziet zijn uit haal over het doel verdwynen. 41: Scheitler trapt Hulshoff na. Ajax-verzorger Salo Muller moet voor het eerst in actie ko men. 43: Scheitler blijft trekkebe nend op de grond liggen na een duel met Vasovic. 45: Spelverdeler Van Dyk ontdekt Keizer op de linker vleugel. Muhren kopt de pass feilloos door. Keizer laat de bal eerst tweemaal stuiten, voordat hij met zyn linkerbeen dodelyk uithaalt: 3—1. 9 Rust. 46: De eerste (tiende) hoek schop daalt weer voor het Jena- doel neer. 49: Blochwitz is net iets eer der by de bal dan Cruyff, maar moet die redding betalen met een lichte blessure. 52: Swart dwingt Blochwitz tot een moeilyke safe met een diagonaal schot. 53: Cruyff ontneemt Strempel de bal met een sliding en kan op links voorzetten. Keizer stapt over de lage trekbal heen en de aanstormende Swart knalt hard en hoog raak: 41. 58: Keizer is door de Jena-de- fensie gebroken, maar wordt in het strafschopgebied door Wer ner en Strempel van de bal ge zet. Arbiter Burtinshaw laat ech ter doorspelen. 60: Cruyff krygt na een slim me pass van Swart een uitste kende schietkans, maar zyn schuivertje gaat voor het doel langs. 65: Glochwitz moet uitge strekt naar de rechterhoek om een kopbal van Van Dyk tot (de twaalfde) hoekschop te tikken. 66: Jena-coach Herbert E Kessler vervangt Roland Ducke door Udo Preusze. 71: Vasovic knalt de bal weer eens met een verre trap over de Oostduitse verdediging. Strem pel doet een vergeefse poging om de snellere Cruyff van de bal te duwen en ook doelman Blochwitz kan het vyfde Ajax- doelpunt niet meer voorkomen: 5—1. 76: Centrumverdediger Rock moet een kromme dieptepass met de hand afstoppen om een nieuwe doorbraak van Cruyff te beletten. 81: Scheitler krijgt opnieuw een fluitconcert om de oren, nadat hy onbesuisd op doelman Bals is ingelopen. Verzorger Salo Muller moet er aan te pas komen om de AJax-goalie weer op de been te helpen. 83: Jena-doelman Blochwitz moet ver uit zyn doel rennen om de bal voor de voeten van Cruyff weg te trappen. 84: Een solo-van-achteraf van Johan Cruyff wordt door ro- buste Strempel geblokt. De Ajacied biyft groggy op het veld liggen en moet even later tussen verzorger Muller en trai ner Michels in voortydig de weg naar de kleedkamer gaan. Ma- nusje-vam-alles Ruud Suuren- donk kan zyn trainingspak uit trekken om in te vallen. 90: Scheidsrechter Burtin shaw maakt, na tyd voor alle oponthoud tyd te hebben byge- trokken, een einde aan het ge- tik-tak van de het spel volledig bevriezende AJax-ploeg. Risico Het risico van een tegendoelpunt hadden de Ajacieden echter vooraf, in het Wassenaarse trainingskamp, berekend. Michels: „We zouden aan vallen, dat was afgesproken. Zonder ausputzer. dus met een extra man op het middenveld. Wie die vrije man zou zyn, was niet belangryk Steeds moest er iemand opkomen." Die dadendrang dreigde Ajax eerst noodlottig te worden. Want toen in de 16de mir.uut Hulshoff mistastte op een lange dieptepass. was er geen „uitveger" meer. die de weg naar Bals kon schoonhouden. Michels ech ter niet ontevreden: ..Toch gaf juist die enorme drang om te gaan, de doorslag. Onder die druk moesten er wel kansen komen". Die kansen kwamen ook En ge routineerd èn gehard in Europees bekervoetbal maakten de Amster dammers daarvan gebruik: eerst counterde Vasovic en dat gaf Swart. Keizer, Cruyff en de onbaatzuchti- ee Van Dijk weer moed en zelfver- i trouwen. Vooral Sjaak Swart kreeg de Cup-koorts weer te pakken en die j vlam sloeg onmiddellyk over op de i plotseling weer uitgelaten tribunes En toen nog geen drie minuten na de gelykmaker Swart vallend num mer twee achter Blochwitz kopte („Op de training doe ik het ook al tijd zo en dan lachen ze me uit voor uitslover") was Jena slaohtryp voor cie op wraait beluste Amsterdam- uiers. Vonnis De ontluistering van Carl Zeiss Jena: terwijl Sjaak Swart fraai vallend de bal voor de twee de maal achter doelman Bloch witz kopt, kijken Stein, Strempel en Rock verbijsterd toe. rende Michels („Wat een enorme In zer, wat een goals als trainer zit Je er gewoon zelf van te genieten") op de achtergrond waarderend: „Als ze het ooit hebben verdiend is het nu wel Johan Cruijff verlaatonder steunt door verzorger Salo Mul ler. dizzy het veld nadat hij door Strempel grof afgestopt is. Afstraffing Toch leek Jena, met de moed der wanhoop, tot aan de rust de 43 voorsprong („omgerekend" 54> te behouden. Maar terwyl de Britse scheidsrechte: Burtinshaw „Ajax geweldig, maar wè.t een publiek"» al op zyn horloge keek. proefde Piet Keizer eindelijk bloed: na zijn to verbal tegen Haarlem haalde de Ajacied twintig seconden voor de rust, na de bal eerst nog even te heb ben laten stuiten, zo effectvol uit. dat Jena-doelman Blochwitz pas reageerde teen de bal reeds lang ach ter hem was gezeild: 31 en 85. Vyftien minuten lang heeft Carl Zeiss Jena kunnen nadenken over die geweldige afstraf- Slechts acht minuten wist Carl Zeiss onder die druk overeind te biy- ven. Toen velde begeesterde Sjaak Swart, het vonnis: na een felle tackle en een trekbal-op-maat van Cruyff, waar Keizer meesteriyk overheen apte. knalde de aan begin van dit sizoen byna afgeschreven Ajacied hard en hoog (Swart: „Dan voel je je goddeiyk") in 41. Coach Herbert E. Kessler na af loop. de eigen zwakte en defensieve ontreddering voorzichtig onder woor den brengend: „Op dat moment was net voor ons uit. Ajax is gewoon een te goede ploeg om een dergeiyke voorsprong nog uit handen te ge ven". Dat tenslotte nog Johan Cruyff, die overigens in de slotfase door dol gedraaide bewaker Strempel. de „moordenaar van Jena", aldus Piet Keizer, zo grof werd afgestopt dat hy dizzy de kleedkamer moest op zoeken, nog een vijfde doelpunt aan de ry toe. kon het legioen nauwe- lyks uitbundiger stellen. Oök Ajax-penningmeester Henk I Timman. niet. die met een nieu- i e volle bak in het vooruitzicht de feestvreugde na afloop in de kleed kamer nog even kwam vergroten met j een extraatje van vyfhonderd gul den per speler. Knikte een glunde- Sir Stanley: ROTTERDAM GPD) Ruud Geels maakt vanavond in de beker- wedstryd tegen GVAV zyn rentree in het eerste elftal van Feyenoord als rechtsback. Geels, die afgelopen zaterdag in het b-elftal tegen MW ook de rechtsachterplaats bezette en dat tot aller tevredenheid deed. zal tegen de Groninger formatie vooral (en dat is niet verwonderiyk) als een aanvallende back opereren. Datzelfde namelyk zal in de Euro- pa-cupwedstryd van de volgende week woensdag tegen Vorwarts van gnoot belang zyn. Zoals bekend kan Romeyn niet spelen tegen Vor warts, omdat hy in Berlyn uit het veld werd gestuurd. De opstelling van Feyenoord kent verder geen wijzigingen: Treytel, Geels, Laseroms, Israël, Van Dui- venbode, Hasil en Jansen, Wery, Kindvall, Van Hanegem en Moulyn. Het fraaie derde doelpunt van Ajax: meester-schutter Piet Keizer heeft de bal kansloos ach ter Jena-doelman Blochwitz la ten draaien. Sir Stanley Rouss .„Ajax formidabel. I AMSTERDAM (GPD) Sir 1 Stanley Rouss, de president van de j FIFA, die de wedstryd Ajax-Carl Zeiss Jena by woonde, was na afloop I zeer opgetogen over het spel van de I Amsterdamse ploeg. „Het is een for- midabel elftal. Ik had Ajax nog niet zien spelen, behalve dan voor de tv. Ik heb enorm genoten. Als Ajax een volgende keer weer speelt, kom ik weer kyken. Dit is voetbal van de beste kwaliteit. Ik hoop één ding: j dat Ajax in de halve finale tegen een Engelse club loot". Dat zal dan of Arsenal of New Castle United zyn. j Anderlecht won overigens gister avond in Brussel zyn eerste wed stryd tegen bekerhouder Newcastle I United met 20. De Engelsen liepen I in de eerste helft, in de 31ste minuut een achterstand op door een doel punt van linkshalf De Sang- here. Achttien minuten na rust bracht Puis de stand op 2—0. Er wa ren 28.000 toeschouwers in het sta dion Astridpark. Arsenal won zyn eerste wedstryd wél. In de Roemeense plaats Bacau versloegen de Londenaren Dina- mo Bacau met 2—0. De doelpunten i werden in de tweede helft gemaakt door Sammels en Radford. Er wa- I ren 20.000 toeschouwers.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25