IISWA GROTER DAN OOIT listva: beloofde land )oor de kampeerder Een kolossaal aanbod aan jachten Vuistregel [rijwel compleet overzicht van wat er op de markt is lts» 1T4 Saampjes ongetrouwd de tent in Laat u niet in de boot nemen Ook de Soling die in Kiel Olympisch debuut maakt leien wegen naar RAI ook tent voor onderweg 5ÏÏL Opblaasbootjes nder geld igffiPAarc MAART WTO LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 28 90 (STERDAM <GPD) i Wisten kunnen de naar de RAI eenvoudig nu op verscheidene ijzers van de ANWB in .geving van Amsterdam de stad zelf sinds kort jjes in de richting van de wijzen. j parkeerplaatsen rond- het complex hebben een aciteit van ongeveer 10.000 o's. Reeds vorig jaar bleek bij de Hiswa onvoldoende tijnzodat ook de toelei- iewegentot op een irtier lopen van de RAI, i geparkeerd. n dit laatste inconve- it te overbruggen zal van- e de RAI, evenals vorig een autobus rondrijden passagiers vervoert tus- de parkeerplaatsen en de ang van het gebouw. Voor vervoer hoeft niet te wor- betaald. i Nederlandse Spoonve- verkopen in samenwer- inet de RAI en het ge- nte-vervoerbedrijf een i bineerd toegangsbiljet Ijet) vanaf de meeste In Amsterdam ge- deze tt-biljetten op de van geldiaheid recht op oer met alle trams, bus- en boten van het GVB. (jnn: AMSTERDAM (GPD) Groter dan ooit tevoren en groter dan waar ook ter wereld presenteert zich morgen, tot en met 22 maart, de vijftiende internationale watersport- en kampeer- tentoonstelling Hiswa 70. Eén ding staat ondertussen al vast: wie op één dag de Hiswa zou willen doen, komt een week tijd tekort. Door het in gebruik nemen van de Amstelhal kreeg de RAI in j Amsterdam er 25 procent meer tentoonstellingsruimte bij. Deson- danks bleek het met in totaal vijftigduizend vierkante meter opper- I vlak niet mogelijk om te voldoen aan alle aanvragen voor het ex- I poseren van vaartuigen. Om enigszins aan de vraag tegemoet te kunnen komen, werd be- j sloten ook de haven achter het aanpalende internationaal congres- centrum bij de tentoonstelling te betrekken. Daar liggen dertig j jachten afgemeerd, dertig van de ruim duizend boten die op deze Hiswa te zien zijn: kleine rubberboten, vis- en speedboten, motor- en zeilkruisertjes, motorzeilers en zeewaardige zeil- en motorjachten. Ruim zestig schepen meten meer dan vijf ton, achttien meter is het grootste schip lang. Him transport van de Amstel waar ze uit het water moeten worden gelicht naar de RAI is trouwens een spek takel op zich. Een week voor de opening is die operatie al begonnen. Men had trouwens helemaal geen risico genomen. Een ijsbreker was achter de hand gehouden om eventueel te assisteren bij de over tocht over het IJsselmeer van boten die uit Friesland moesten ko men. De Hiswa 70 geeft een vrijwel compleet overzicht van wat er op j het gebied van kampeermateriaal en schepen met toebehoren op de markt is. Daarom is de tentoonstelling een uitstekende plaats voor diegenen die zich over uitrustingen voor kamperen en watersport willen oriënteren. Driehonderddertien exposanten weer 63 meer dan vorig jaar hebben stands in de RAI en hun produkten komen uit 27 landen; daaronder een zeer uitgebreid, zeg maar volledig assortiment ten ten en wat erbij te gebruiken zou kunnen zijn. ook al heb je het eigenlijk niet eens nodig. Maar zo gaat het nu eenmaal: het een i haalt het ander aan. De Hiswa rekent er min of meer op dat het aantal bezoekers van vorig jaar (ruim 204.000) dit jaar zal worden overtroffen. Zij rekent! ook weer op meer buitenlandse bezoekers. Buitenlandse watersport bladen organiseren groepsreizen naar Amsterdam. Met name uit i Engeland zullen honderden watersportliefhebbers met chartervlieg tuigen naar de Hiswa komen. Maar daarvoor is dan in ieder geval het watersportgedeelte van de tentoonstelling het grootste in zijn soort ter wereld. TERDAM (GPD) Een belangrijk deel van de Neder- kampeerders trekt in zijn vakantie naar een gebied dat drie dagen rijden van huis ligt. Op die plaats van be ing zitten ze graag in een comfortabele tent; ze huren of ze nemen er een mee van huis. Maar voor de nacht- nderweg blijkt het opzetten en weer afbreken van zo'n ent toch vaak een hoogst onplezierige zo niet ondoenlijke Vandaar de tent voor onderweg, waarvan op de Hiswa terdam weer enige nieuwe soorten te vinden zijn. die op twee beugels steunt. De laden meten elk 50 x 41 x9 centimeter. De onderste kan met een sleutel worden afgesloten. En als u dan toch aan het op bergen bent: op de Hiswa ziet u ook een „beauty-case", een toiletkastje met spiegel, drie plateaus en genoeg ruimte voor de schoonheidsmiddelen en de huidverzorgingsspullen. Het valt dit jaar op dat een groot aantal tentenbouwers plotseling gro tere slaapruimten in de tenten heeft nroog llo zwaar staan ze er al voor honderd gulden. Eenvou- eldaks tenten, doorgaans van Op campings zie je al opstaan voor de laatste 11 de grote „vakantiewo- is opgeborgen. [heden ook voor degenen liegtuig naar him kampeer - zen. Er is een complete ie": tenten van 58-grams nylon weefsel met lichte en ultra-lichtgewicht plun- isbak en wateremmer erbij, wa staat weer vól begeerlij- voor kampeerdere die er be an hebben het verblijf op plaats extra comfortabel te Van de trekker met zijn lelter en zijn primus moet trie het nu eenmaal minder Zij vindt per slot van re- klandizie meer in die ders die buiten, op hun ge len zitten, die zelfs zó ver ze complete vaste aanrech- kmale keukenhoogte in hun ren van plastic, van formi- ook van roestvrij staal, eze mensen ligt tijdens de de RAI misschien wel het and. de duizenden artikelen op vindt u ondertussen ook een Idbed. een verademing voor die met het slapen mis- >g wat moeite hebben: het extra breed: 76 centime- de logeerkamer ook bijzon- ikt. Maar het bed kost dan één gulden per centimeter Me in zyn tent problemen het opbergen van zyn ba lderen en zijn kampeerspul w 129 gulden een set van alen koffers die tot een la in) te bouwen zijn. Thuis e koffers gewoon volgepakt, Wip worden ze leeggehaald uwd" tot een vier-ladenkast aangebracht dan de twee meter die i tot dusver gebruikelijk was. Vrij alge- meen is men overgegaan op 2,10 me ter. 0 Misschien ligt de aanleiding in de twee jaar geleden aarzelend opge komen neiging om slaapzakken wat langer te maken: twee meter in plaats van 180 of 185 centimeter. De king size heeft nu zijn plek wel ge vonden. 0 Wie aan zijn tent en de omgeving nog niet genoeg heeft: kijk eens bij de zwembaden. Voor 775 gulden is er een met een wandhoogte van één meter en een inhoud van bijna veer tienduizend liter. 0 Het vrij beperkte aantal bootjes I dat de kampeerder op het imperiaal van zijn auto kan meenemen is met één uitgebreid. Het polstyreen zeil- roeibootje weegt 23 kilo. is 2,80 meter j lang en 1.70 meter breed. Het kan 41 vierkante voet zeil voeren en het kost ruim vijfhonderd gulden. -'J Tot de op de Hiswa ge- exposeerde schepen behoort ook deze (Engelse) Voyager, een mini, zij het zeewaardige kajuitzeilboot. De kajuit heeft een zithoogte van 90 cm en is uitgevoerd met twee bedden (2 meter lang). Dooi- het ingebouwde drijfmate- riaal blijft da zichzelf oprich tende met 68 kg ballast i Voy ager ook vol water drijven. Het zeiloppervlak is 7,5 m2, lengte 4.05 meter en breedte 1.80 m. De Voyager wordt in Nederland geïmporteerd door Kamsteeg Watersport Voor schoten en moet inclusief btw f5264.kosten. Het schip, voorzien van kimkielen en een zelflozende kuip. is vervaardigd van een met glasvezel verstekte polyester. Te zien op stand 156 t/m 162. AMSTERDAM (GPD» Wie met zijn verloofde of wat voor andere relatie ook in Nederland wil gaan kamperen, stuit niet langer op een (zedenbeschermend?) artikel 5 in de kampeervoorwaarden die op de ach terkant van de kampkaart staan af gedrukt. Het artikel is ingetrokken. Zeker bij clubs als de Nederlandse vereniging voor seksuele hervorming was het oude artikel 5 een doorn ln het blote oog: „niet met elkaar ge huwde personen van verschillend ge slacht mogen zich van één uur na zonsondergang tot zonsopkomst niet gelijktijdig in een slaapruimte op houden tenzij zij tot een zelfde ge zin behoren en niet ouder zijn dan tien jaar. of tenzij eén der ouders daarbij tegenwoordig is", zo stond er. Bij de ANWB, de heer Van der Weijden die zich met de affaire heeft bezig gehouden: „De kampkaart is een substituut voor de gemeente- ke kampeervergunning van vroeger, de bepalingen op de kampkaart moes ten daarom de grootste gemene deler zyn van de verschillende gemeentelij ke verordeningen. Het niet bij elkaar slapen door niet-gehuwden was één van die bepalingen ,Nu heeft de kampraad zich af gevraagd of hij wel de aangewe zen instantie is om dergelijke normen vast te stellen. Daarom is aan alle gemeenten een circulaire gestuurd, dat op de kamp kaart de verbodsbepaling is verval len. In Den Helder is het gemeen tebestuur meteen zo ver gegaan dat het heeft gezegd er geen gemeente lijke bepaling tegenover te willen stellen. Bij de ANWB veronderstelt men dat in veel gemeenten zal worden ge handeld als Den Helder wil doen „Men zal het wel overlaten aan kampbeheerders'*. Die zullen in het ene geval wel jongens en meisjes, mannen en vrouwen met elkaar in één tent laten slapen, en in het ande re geval niet. om te voorkomen dat hun camping een rendez-vous bedrijf zou worden. AMSTERDAM GPD» Wat i« van belang te weten vóór men een boot gaat kopen? In het afgelopen decennium is de Nederlandse plezier - vloot verdubbeld tot ongeveer 80.000 eenheden. Verondersteld mag worden dat er in 1980 ongeveer 160.000 zul len zijn. Ervan uitgaand dat tenminste drie j personen van een boot genieten zou den in 1980 ongeveer een half mil joen Nederlanders in veel van hun vrije tijd op het water zijn te vin den. De Hiswa is er om een beeld te geven, maar de veelheid van het ge- bodene kan evenwel verwarring in de hand werken. De voornaamste punten bij de keuzebepaling van een boot zijn: Waar dient de boot voor? Er zijn er voor wedstrijden, voor toerisme, voor dagrecreatie en voor weekein den. In het laatste geval moet wor den overwogen of aan boord wordt overnacht, zo ja dan moet de boot daarvoor zijn ingericht. De vraag wat de boot k06t. heeft op meer betrekking dan de aan schafprijs alleen. De koper moet ook een bedrag reserveren voor noodza kelijke en dikwijls dure extra's en I voor het kostbare onderhoud van boot en voortbewegingsapparatuur, f of dat nu de zeilen zyn of de motor. Wie niet aan het water woont j waar hij met de boot zal varen moet bovendien rekening houden met het vervoer tussen huis of opslagplaats en water. Vaak impliceert dat de aanschaf van een trailer voor de auto. Belangrijk is ook dat men weet welke gedragsregels deelneming aan het waterverkeer vereist. Men denke daarbij naast „voorrangskwesties1' ook aan noodgevallen. Tenslotte ls de boot die de fabri kant het liefst verkoopt nogal eens j een andere dan de aspirant-koper i zich voorstelt. Men late zich niet in de boot nemen alvorens advies te I hebben ingewonnen by een onpar- I tijdige instantie als de ANWB of de KNWB. Het kan teleurstelling voor komen AMSTERDAM (GPD) Zeilen is niet bijzonder „gevaarlijk". Maar ook voor deze edele sport geldt: oefe nen, bij voorkeur aan een zeilschooL. Opblaasbootjes zijn er in allerlei uit voeringen op de Hiswa. Wie met zo n bootje al roeiend of pagaaiend tochtjes op een meer wil maken, zal erop moeten letten dat hij wat ho ger zit dan op de bodem. Voor echte tochten is de vouwkano een betere oplossing, zij hebben bovendien het voordeel dat zy gemakkelijk kunnen worden meegenomen in auto of ba gagewagen. De nieuwe Olympische twee-mans kielboot van de Tempest- klasse, te zien op de Hiswa. AMSTERDAM (GPD) Het i* bijzonder moeilijk schriftelijk of j mondeling inlichtingen over kam- peerterreinen te geven. Wat de een prettig vindt, vindt de ander niks. I Vuistregel is dat kampeerterreinen aan grote binnenwateren en aan zee" gedurende de vakantietijd over het algemeen overvol zyn. Er bestaan verscheidene lijsten met I gegevens over kampeerterreinen. De bekendste daarvan is de uitgave van de ANWB, Bondskampeerplaatsen in Nederland. Van de kampeerterreinen bui ten Nederland hebben de ver keersbureaus van de landen de meeste hebben in Nederland een kantoor summiere lijsten die soms voor weinig geld, soms gratis ver krijgbaar zijn. RDAM 'GPD' Men hoelt over zoveel contanten te om een boot aan te ko- jjjg de Hiswa staan de finan- fctschappijen bij wyze en te dringen om de water- -spé te helpen. Ook dat inelijk bij de recreatie te )o 1970 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllill AMSTERDAM (GPD) Natuur lijk zal de komende HISWA de be zoekers allemaal nieuwe schepen en nieuwe artikelen laten zien. Daarbij bevinden zich talrijke inzendingen, die nog nooit eerder in binnen- en buitenland werden vertoond en ook in dat opzicht nieuw zijn. Nu is het niet zo, dat al die primeurs opzien barende zaken zyn, die by de bezoe kers meteen in het oogspringen. Wer kelijk revolutionaire inzendingen, zo als bijvoorbeeld eens de eerste polyester schepen op de hek-aandrij vingen, zijn er niet bij. Legio is ech ter het aantal nieuwe typen schepen en nog groter de reeks van verfij ningen, die de jachtbouw-industrie in haar produkten heeft aan gebracht. Het hoeft de watersporter- van-nu letterlijk aan niets te ontbre ken. mits hij bereid is althans voor al die begeerlijkheden flink in de beurs te tasten. Jachtbouw Peulen uit Neer in Limburg komt onder meer met een trotter-cardon naar de HISWA. Dit is een nieuw scheepje van 6,65 meter, dat voorzien is van een afneembare buiskap. Het ontwerp van deze po lyester „dag-zeiler" is van E.G. van de Stadt, die in binnen- en buiten land grote faam als zeiler en vooral als ontwerper geniet. Zijn eigen werf E.G. van de Stadt Scheepswerf NV te Zaandam, komt ook met een pri meur. Het is het polyester zeewed- 6trijd-jacht Pion van 9,70 bij 3 me- ter. Het jacht is geheel afgestemd op de dit jaar van kracht wordende nieuwe meetformule van de IOR. de International Offshore Rule. Ver wacht mag daarom worden, dat het in wedstrijden ten opzichte van ou dere broeders een heel goed figuur zal slaan. De prijs: zo'n 60.000 gul den HVM te Nieuw Vennep zal op de Hiswa de nieuwe int' -- irie- mans kielboot Sol Dit jacht, dat een dubbele bodem en zelflozere in een verdiept gedeelte heeft, zal zijn Olympisch debuut ma ken in Kiel De Eista Werf NV uit Neder-Hemert zal enkele geheel nieuwe motorzeilers exposeren. Voor dit type schip bestaat een snel toene mende belangstelling en het ligt dan ook voor de hand, dat deze nieuwe fifty/fifty's veel bekijks en waar schijnlijk flink wat kopers zul len trekken. Het gaat hier om de Eista Tarpan van 8,25 en 9,40 meter. Het zyn polyester schepen. Ook de ze werf, die tot nog toe zoveel suc ces had met haar stalen Doeraks, bouwt dus thans schepen van het moderne materiaal „plastic". Albin Nederland NV uit Weesp ex poseert onder meer een polyester mo torboot van 7.50 meter, de Albin-25. Dit Jacht, dat pas in 1968 in pro- duktie werd genomen, werd verleden jaar in Zweden uitverkoren als „de boot van het jaar".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23