Nu ook zonder filter Doen. Schoenmaker bleef niet langer bij zijn leest Huuradviescommissie over huisvesting gastarbeiders SiSi Sinas of SiSi Cassis allebei natuur lijk! TIVOLI Mr. Meilink-Roelofsz Leids hoogleraar 25 american cigarettes 1.40 AANTAL BEDRIJVEN DAALDE VAN 10.000 TOT 4.000 wat neemt u? Russische opmars in Afrika J óc^r&veH PAGINA 20 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 MAART 1970 ADVERTENTIE - -r Ed LAURBNS CONTINENTAL U weet, Ed Laurens maakt ze. Campagne AMERICAN CIGARETTES Voortbordurend op het. leer zegt hy„De schoenherstellers moeten ook niet zo bang zyn voor de ver vangingsmaterialen. De hele wereld bevolking zou niet eens leren schoe nen kunnen dragen, want daarvoor zyn er geen huiden genoeg. Nee, de lederen kwaliteitsschoen zal een sta tussymbool worden, zoals het ook met de damestassen is gegaan. Ei- genlyk zou er een keurmerk moeten komen, zodat mensen die schoenen kopen weten of ze met leer te doen hebben. Nu is het dikwyls by het kopen moeiiyk te zien, later wel". Met de komende campagne hoopt de heer Deckers te bereiken, dat er voor de Nederlandse schoenmakers in het jaar erop 10 miljoen gulden meer omzet is. De kosten die daar aan ten grondslag moeten worden gelegd, bedragen enkele tonnen, naar draagkracht te betalen door de inge schreven schoenmakeryen. De actie gaat door, wanneer de meerderheid daartoe besluit. De heer Deckers heeft goede hoop, want op de vyf- tien vergaderingen in het land die aan de actie zyn gewyd. bleek 87 procent van de aanwezigen voorstan der. Alleen was de opkomst op die by eenkomsten bedroevend. Naast een grotere omzet voor de schoenherstellers, hoopt de heer Dec kers door de actie ook meer animo voor de vakopleiding te kweken. Vo rig jaar wasen er 50 kandidaten voor het diploma hersteller en slechts 6 voor het vakdiploma orthope disch schoenmaker. Vooral dat laat ste spyt hem. „Orthopedisch schoenmaker is een vak met een enorme sociale achter grond. Een kleine 50.000 Nederlanders heeft orthopedisch schoeisel nodig. Dat zyn even zo veel mensen die niet door de fabrieken kunnen wor den geholpen. Daar zyn mensen bij die zonder hun aangepaste schoenen aan een rolstoel gekluisterd zyn. Ook in de toekomst moeten die worden j geholpen. Daar willen wy graag men- sen van niveau voor opleiden", aldus I de heer Deckers. UTRECHT (GPD) Sinds de Tweede Wereldoorlog is het aantal ingeschreven schoenmakerijen in Nederland, met 10.000 teruggelopen tot 4.000 bedrijven. Dat is één schoenmakerij voor elke 3.000 Nederlanders. In de Verenigde Staten is de verhou ding op het ogenblik 1 8.000. Niettemin maken de schoenher stellers daar het volgende grapje: „Nog wat meer voetstappen op de maan en ze hebben ons nodig". Ook in Nederland leggen de schoen makers het moede hoofd niet in de schoot, hoewel naar verwachting pas over vyf a tien jaar een eind komt aan de vermindering van het aan tal bedryven. Dat zal dan tot de helft zyn teruggebracht, waarmeé een verhouding is bereikt als nu in ADVERTENTIE Engeland: 1 bedrijf voor 6 000 inwo ners. Deze prognose is van de heer F. Deckers (51), directeur van de in Venlo gevestigde Stichtingen Vakont wikkeling en voorlichting schoenma- kery en Vakopleiding en vakexamens. Hy ziet vooral de kleine onrendabe le werkplaatsen achter het woonhuis of in een gesloten huis verdwynen. „Herstelinrichtingen zonder behoor- ïyke presentatie passen niet in ons economisch bestel, die hebben geen kansen", zegt hy. Moderniseren F. DECKERS ker, de zwarte smid en de arme schoenmaker. Maar de tegenwoordi ge schoenmaker heeft 30.000 gulden nodig voor een moderne inrichting om produktie te kunnen maken. Dat is noodzakeiyk voor het juiste even wicht tussen nieuwprys en reparatie kosten". De bedoeling van de reclame-actie is nu het publiek ervan te doordrin- I gen, dat het goedkoper uit is en ge- makkelyker loopt door het kopen van een goede schoen en die op ge zette tijden te laten repareren. De propaganda hiervoor krygt het mot to: „Voorrang voor uw voeten, voor rang voor de vakmanschoenherstel ler". j De campagne moet omstreeks au gustus beginnen en zal een half jaar j duren. Waarom een actie in de zo mer, als de schoenmakers juist in de winter met de handen in de schoot zitten? De heer Deckers verklaart: Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! LEIDEN De Stichting „Leidsch Universiteits-Fonds" is bij K B. be voegd verklaard tot het instellen bij de faculteit der Letteren van de Leidse Universiteit van een byzonde- re leerstoel in de geschiedenis van de Westeuropese expansie overzee. Tot by zonder hoogleraar met deze leeropdracht is door de Universi teitsraad van het fonds benoemd mevrouw dr. M. A. P. Meilink-Roe- i lofsz, sedert 1964 Ryksarchiva- ris van de eerste afdeling van het Algemeen Ryksarchief in Den Haag. Prof. Meilink behaalde achtereenvol gens het einddiploma h.b.s., de acte m.o. geschiedenis, het diploma mid delbaar archiefambtenaar en het examen wetenschappelyk archief di ploma eerste klasse. Na het beha len van het colloquium doctum in 1951 cum laude het doctoraalexamen aflegde en in 1962, eveneens cum laude promoveerde op een proef schrift over „Asian trade and Eu ropean influence in the Indonesian Archipelago between 1500 and about 1630". Promotor was prof. dr. J. Ro mein. Prof. Meilink, die in 1930 in dienst trad van het Algemeen Ryksarchief en daar verschillende rangen door liep, heeft veel gepubliceerd, vóor- namelyk in tydschriften. Door de instelling van de leerstoel is gevolg gegeven aan een wens zo wel van de sectie geschiedenis als van die van de Zuidoostazia- fcische talen en culturen. Naar het oordeel van deze secties is de Leid se Universiteit door een toenemende concentratie van collecties als die van het Koninklyk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde en de bibliotheek van het voormalig De partement van Koloniën en met het Algemeen Ryksarchief in de directe nabijheid, een centrum van deze be langstelling aan het worden. Tot curatoren van de bijzondere leerstoel zyn benoemd dr. J. P. Naeff, prof. dr. C. Soeteman en prof. dr. A. Teeuw. Volgens de heer Deckers blyven de éénmanszaken of de bedryven met één knecht over, mits het moderne bedryven op behoorlyke stand zyn. Het beeld van de kromgewerkte man met zwarte handen op een krukje verdwynt, voorzover dat nog bestaat. De moderne schoenmaker paart vakkennis aan economisch inzicht. Hy zal het halen en brengen van reparatie opgeven, omdat daarmee te veel tijd verloren gaat voor een 1 rendabele bedrijfsvoering. De prijs voor zolen en hakken mag namelyk j niet meer bedragen dan eenderde van wat de schoenen nieuw hebben gekost. „En het zullen niet alleen repara tiebedrijven zyn, maar zaken voor complete schoenservice. Voor alles op het gebied van voeten en schoe nen. Het is niet nodig dat 90 pro cent van de onderhoudsmiddelen niet by de schoenmaker wordt gekocht. In de bevolkingscentra is verder een combinatie schoenmakery- stomery goed mogelyk en kan een assorti ment eenvoudig schoeisel worden ge voerd, zoals pantoffels of slippertjes. Gewone schoenen liever niet. want een sortering als de schoenenzaken is niet mogelijk", vindt de heer Dec kers Om de schoenmakers van meer „De hausse die er vroeger zomers was moeten we zien terug te kry- gen. In de winter is het nooit veel geweest. Het heeft geen zin tegen de mensen te zeggen dat ze op leer moeten lopen, als er op straat een laag sneeuw ligt". werk te voorzien en het aanzien van de schoenherstellers te verbeteren. is een collectieve reclamecampagne j voorbereid. „Het is net of de oude beroepen besmet zyn", verklaart de heer Deckers. „Ten onrechte wordt nog steeds gepraat over de luie bak- MOSKOU GABORONE iTass, Reuter) De Sowjet-Unie en de Afrikaanse staat Botswana (het voor malige Beetsjoeanalandi hebben be sloten diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau aan te knopen. Door deze overeenkomst zal dicht by de grens van Zuid-Afrika een Russi sche vertegenwoordiger komen te ze telen. De hoofdstad van Botswana, Gaborone, ligt op 19 km van de Zuid- afrikaanse grens. In Pretoria wilde men op de mededeling van Tass nog j geen commentaar geven. Men wilde eerste de volledige tekst van het Rus- j sische communiqué bestuderen. Po- I litieke waarnemers in Pretoria zien I In de overeenkomst tussen beide lan den een nieuw bewys voor een ver der opdringen van de communisti sche invloed in de richting van Zuid- Afrika. waartegen de Zuidafrikaanse regering steeds heeft gewaarschuwd hoeveel de wettelijk toelaatbare huurprijzen van hun kamers mogen zyn, terwyl, in aanmerking nemende de lage onkostenrekening, van ser vice geen sprake kaai zyn. De vraag rijst, waarom zovele ka merverhuurbedrijven van verhuur aan studenten overgaan op de ver huur aan gastarbeiders. Ik dacht niet dat zy zó sociaal voelend zjjn om aan de gastarbeiders de voorkeur te geven. Het pand Steenschuui 7 is daar van een duidelijk voorbeeld. Oor- spronkeiyk verhuurd aan 12 tot 15 meisjesstudenten heeft de eigenaar, de heer Stipdonk, het de huursters zó onmogelyk gemaakt dat zy stuk voor stuk vertrokken. De vrijkomende kamers werden prompt aan gastar bei ders verhuurd Persoonlijk ben ik enkele malen in het pand Steenschuur 7 geweest en de behuizing was, zoals mevrouw Jelsema daarover schrijft, abomina bel slecht en de huurprijzen byzon- der hoog. De heer Stipdonk heeft het meer malen gepresteerd om eigenmachtig vei huurde kamers te ontruimen. In dien deze huursters zich op mijn advies bij de politie vervoegden, om dat hier sprake was van huisvrede breuk. werd er meits gedaan. Aan het commentaar van de po litie, dat het binnendringen van d« heer Stipdonk op de kamers van de meisjes in sommige gevallen met goedvinden van die meisjes plaats vond. wil ik zeker niet twijfelen, maar als een meisje aan deze situa tie een einde wilde maken en daar voor haar deur van een nieuw slot voorzag, had de heer Stipdonk zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Huisvredebreuk Wat deed echter de heer' Stip donk? Hij plaatste een ladder tegen de buitengevel, schoof een raam open en zaagde het door het meisje nieuw aangebrachte slot eruit. Ik kan dat niet anders zien dan als huisvrede breuk, maar als het meisje de hulp van de politie inriep, werd er niets gedaan. Zoals u weet heeft elndelyk éen van de huurders (een gastarbeider» de heer Stipdonk in kort geding ge dagvaard op grond van eigenmachti ge ontruiming. Prompt heeft de heer Stipdonk dat geding verloren. Verschillende meisjes hebben in min of meer overspannen toestand het pand aan de Steenschuur moe ten verlaten, alléén door de wijze waarop de heer Stipdonk zyn huur sters behandelde. J. VAN GREUNINGEN, Secretaris van de huuradvies- commissie in het ressort Leiden. Br eestraat 91. Als gevolg van het feit dat ik geen inwoner van Leiden ben en derhalve de plaatselyke pers niet op ae voet volg, heb ik uw artikel over de huisvesting van gastarbeiders in uw blad van 26 februari niet gele zen. Eén van de medewerkers van het secretariaat stelde mij het artikel, voorkomende in uw blad van 5 maart „Reacties op LD-artikel over huis vesting van gastarbeiders", ter hand. Ik lees daarin onder meer dat de huuradviescommissie met betrekking tot een pand aan het Gerecht de huurprijs zou hebben getaxeerd op f 13.500 per jaar. Voor zover wy hebben kunnen na gaan zyn aan het Gerecht slechts enkele panden geregistreerd. Een huurprijs van f13.500 heb ik echter niet kunnen vinden, en lykt my bij zonder hoog. Ik vrees dan ook dat zoals in vele gevallen is geschied de naam van de huuradviescom missie wordt gebruikt by wijze van vlag die de lading dekt. Bij het bepalen van r'e huurprijs van panden als die aan het Gerecht, dient de huuradviescommissie uit te gaan van de huurprijs die op 31 de cember 1950 werd betaald. Deze huur prijs moet, tenzij nadere prijsvast stelling door het voormalig Prijzen- bureau voor Onroerende Zaken heeft plaats gevonden, gelijk zijn aan die op 9 mei 1940. Indien men uitgaat van een huur prijs op 30 april 1968 van f 13.500 per jaar of per maand f 1.125 zou dat betekenen dat de huurprijs op 31 december 1950 dan wel 9 mei 1940 ongeveer f350 per maand zou heb ben bedragen. Exorbitant Het behoeft, geen oetoog dat dit een exorbitante huurprijs is, die. in aanmerking genomen dat derge- lyke gróte woonhuizen aan het einde van de crisisjaren praktisch niet wa ren te verhuren, nimmer door de huuradviescommissie als basis zal hebben gediend by de bepaling van de. huurprijs (voor zover daarvan sprake kan zijn) van het door U bedoelde pand, tenzij definitief zou vaststaan dat de huurprijs op 9 mei 1940 f350 bedroeg. Als voorbeeld moge dienen dat voor het pand Gerecht nummer 8, dat op 9 mei 1940 door de eigenaar werd bewoond, de huurwaarde dooi de Personele Belasting werd vastge steld op f 55 per maand, zodat rekening houdende met de sindsdien toegestane verhogingen de huur prijs op 30 april 1968 maximaal f 176.85 per maand zou kunnen heb ben bedragen In het door u gesignaleerde geval ontvangt de eigenaar aan huur per laar f26.000 Dat is geen theorie naar een feit. De dan gevolgde be- r°kening van de verhuurder is mij niet duidelyk Er zou per jaar f 1 000 „overschie ten". Uiteraard is het var belang te weten hoe de eigenaar het „over schot" van f 1000 heeft berekend In het gunstigste geval wil de eigenaar suggereren, dat hy onge veer f 1.000 per maand zou moeten besteden aan elektriciteit, gas, water, vaste lasten en service. Alhoewel my dat bedrag vrij hoog voorkomt blijft er uiteraard nog een netto rendement over op de zoge naamde getaxeerde huurprijs van f 13.500 per jaar, waarin zyn begre pen vaste lasten, onderhoud e.d. De Investering van f 150 per bed is uiter aard een éénmalige. Mank Over het algemeen gaat de rede nering van de verhuurder mijns in ziens vrij mank. Hij gaat er zonder meer van uit. dat de totale huurop- orenest f 13.500 per jaar moet be- qragen. Immers. h;i stelt dat als hij liet pand aan studenten zou verhu ren die minder gas en elektriciteit verbruiken en zelf de boel onder houden»!!) de onkostenrekening f 1.000 per jaar zou zyn. hetgeen weer belachelijk laag is. De verhuurder vergeet eohter. dat de studenten de weg weten om er achter te komen Wat het einde van Ajax in het toernooi om de Jaarbeursste- denbeker leek te worden: Scheit- ler is doorgebroken en passeert de uitgelopen Bals feilloos.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 20