Bonn hoopt op de andere Oosteuropese steun van staten Moskou tracht Britse parlementariërs van goede naam te beroven Nixon stelt Marsvlucht bemande weer uit'. Pozzuoli een leeg dorp in beweging ROOYAKKERS N.V. DDR heeft toch ook belang bij doorgaan gesprek Brandt-Stoph Akkoord Athene- scheepsmagnaten Disciplinair optreden tegen hoofdagent Paus roept op tot gebed voor de priesters 30 MERCEDES-BENZ Geen verrassing bij kantonale verkiezingen in Frankrijk ONTVOERDE DIPLOMAAT VRIJGELATEN Ambassadeur in Parijs overleden De Heilige Januarius krijgt de schuld omdat hij van de kalender af is PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 9 MAART 197U Van onze correspondent) BONN (GPDi Ook de DDR heeft er belang bij dat het top- gesprek tussen kanselier Brandt en premier Stoph doorgaat. Dit ver klaarde gisteren in Bonn minister van Binnenlandse Zaken Gen- scher. Eén van Brandts naaste medewerkershet SPD-parlementslid Wischnetvski, had zaterdag gezegd: Indien de DDR de ontmoeting onmogelijk maakt door formalisme in een kwestie als de heen- en terugreis van de bondskanselier, dan zal daar zelfs in Oost-Europa geen begrip voor bestaan."' De indruk bestaat dat de redene ring van Genscher en Wischneski het voornaamste houvast is waar mee de regering in Bonn onderhan delaar Sahm vandaag opnieuw naar Oost-Berlijn heeft laten reizen. Het Oostduitse partijblad Neues Deutsch- land heeft gisteren namelijk nog maals geschreven dat het voor de DDR onaanvaardbaar is dat de Bondskanselier West-Berlijn in zyn reisroute wil opnemen. 'Brandt is bereid van Bonn regelrecht per trein naar Oost-Berlijn te reizen, maar de terugreis wenst hij via het westelijk stadsdeel te maken Brandt zelf heeft zaterdag gezegd: „niet kleingeestig" te zullen zijn in zijn houding jegens de Oostduitse regering, maar integendeel „met groot geduld" te zullen handelen. Hij verklaarde echter bovendien nog maals dat geen van beide partijen voorwaarden mag stellen. Hiermee wees hij, zonder het onderwerp te noemen, de Oostduitse eisen inzake zijn reisroute van de hand. Het voorbereidende gesprek in j Oost-Berlijn heeft door de laatste ontwikkelingen het karakter van een keihard pokerspel gekregen. Willy Brandt heeft er, enkele weken voor dat Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk hun onderhandelingen oVer Berlijn beginnen, alle belang bij de positie van de Westerse geal lieerden niet te schaden door op dit punt de Oostduitsers hun zin te ge ven. Op hun beurt hebben die er echter belang bij nu duidelijk te stellen dat de Bondsrepubliek in West-Berlijn („een zelfstandige po litieke eenheid", aldus de DDR) niets te maken heeft. Een zwak punt in de Oostduitse stelling is dat men tot dusver nooit bezwaren heeft gehad tegen reizen van Westduitse ambtenaren via West- Berlijn. De staatssecretaris, die in december Heinemann's antwoord aan Ulbricht naar Oost-Berlyn bracht, kwam via het Westerse stadsdeel ?n Willy Brandt is als mi nister van Buitenlandse Zaken na ATHENE (DPA) De Griekse régering heeft zaterdag bekendge maakt, dat overeenkomsten zijn ge sloten met twee grote reders, Aristo- teles Onassis en Stavros Niarchos. oevr in vesteringen van samen achthonderd miljoen dollar. Onas sis heeft zich verplicht industriële investeringen van 600 tot 629 miljoen dollar te verrichten. Hy mag nu een derde aardolieraffinaderij in Grie kenland bouwen, die jaarlijks 7,5 tot 10 milj. ton ruwe olie kan verwer- j ken. Niarchos, wiens overeenkomst binnenkort wordt ondertekend, moet J de al bestaande staatsraffinadery voor tweederde overnemen en de ca paciteit, die nu 1,8 miljoen ton ruwe olie per jaar bedraagt, vergroten tot 4,5 miljoen. De reder heeft zich ver plicht investeringen in Griekenland te doen van tenminste 200 miljoen dollar. Antillenhuisaffaire DEN HAAG (ANP) De burge meester van Den Haag beraadt zich, als hoofd van de politie, over de disciplinaire straf voor een hoofd agent die betrokken is geweest bij het politieoptreden op 1 juni van het vorig jaar bij het Antillenhuis in Den Haag. Mr. Marijnen zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de PSP-fractie in de Haagse ge meenteraad. Aan het einde van de demonstratie naar het Antillenhuis was het tot ongeregeldheden gekomen. Er wer ft n acht demonstranten gearres teerd. Een van hen diende een klacht wegens mishandeling tegen de politie in. De officier van Justitie in Den Haag liet een onderzoek naar het politieoptreden instellen door de rijksrecherche. Op 9 februari ontving burgemees ter Marijnen het rijksrechercherap port van de officier van Justitie. De officier achtte geen termen aanwe zig tegen een of meer van de bij de demonstratie betroken politieman nen een strafvervolging in te stellen. Wel bestond er naar het oordeel van de officier aanleiding om een hoofd agent disciplinair te straffen. Zoals bekend stonden op 12 febru ari vijf deelnemers aan de Antillen- huisdemonstratie terecht voor de rechtbank in Den Haag. Vier van hr-n kregen wegens openlijke geweld pleging f 100 - boete. Een werd vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. een gesprek met de Russische am bassadeur in de DDR zelfs eens in een dienstauto van de Russische am bassade naar West-Berlijn terugge bracht. Het sterkste staaltje is in dit verband dat de Westduitse delegatie bij de voorbespreking in Oost-Ber lijn vorige week enkele keren de mid dagpauze voor een lunch en onder ling overleg in West-Berlijn heeft benut. Een voor de Westduitsers onbe kende kaart schuilt echter in de kracht van degenen in de DDR die tegen het gesprek Brandt-Stoph zijn. In verschillende Westduitse pers commentaren is de vraag gesteld of mogelijk in de loop van het voorover leg de tegenstanders de overhand hebben gekregen. Het is slechts een vermoeden. Voor degenen die geloven dat uiteindelijk toch een compromis tot stand zal komen, geldt veel ster ker het feit dat een initiatief voor de ontmoeting in Oost-Berlijn is uitge gaan van DDR-premier Stoph, In de intern-Westduitse discussie over het al dan niet erkennen van de DDR heeft gisteravond Herbert Weh- ner. de leider van de SPD-fractie in de Bondsdag, gezegd dat hij erken ning „onafwendbaar op beide Duit se kampen ziet afkomen". Wehner, die vorige week reeds verklaarde dat niet-erken.ning geen politiek dogma mag worden, zei nu bovendien dat de Bondsrepubliek geen voorwaar den. zoals het houdpn van vrije ver kiezingen in de DDR, mag stellen. Van de zijde der CDU is enkele da gen geleden gezegd dat erkenning ac ceptabel zou kunnen zijn als uit vrije verkiezingen blijkt dat de bevolking der DDR een eigen staat wenst. Weh- ner. één van de meest invloedrijke politici in de regeringspartijdringt aan op actie omdat naar zijn oordeel anders het gevaar bestaat dat de er kenning van de DDR de Bondsrepu bliek wordt opgedrongen. Inmiddels begint vandaag in War schau de tweede ontmoeting tussen de Westduitse staatssecretaris Duck- witz en diens Poolse gesprekspartner, onderminister Winiewicz. Voor naamste onderwerp van gesprek is naar verluidt de kwestie der Oder- Neissegrens. Duckwitz, die verwacht een weekje in Warschau te zullen blijven, zal de Polen voorstellen één van de volgende gesprekken in Bonn te voeren. ROME (AP) —Paus Paulus IV heeft gisteren tijdens zijn gebrui kelijke toespraak tot de menigte op het St. Pietersplein de rooms-katho- lieken aangespoord te bidden opdat de priesters zich volledig wijden aan hun plichten en niet in verwarring worden gebracht door wereldlijke belangen. De paus noemde het celibaat niet met name, maar men kan in zyn woorden opnieuw een oproep zien tot de priesters zijn opvattingen ten op zichte van het celibaat te volgen. De paus vroeg de menigte op het plein de vastentijd als echt christe lijke gewetenszaak te beleven en te bidden voor de priesters. „Het godsvolk", aldus de paus, „moet in zijn priesters beschikken over herders en leraren, dienaren en leiders, die niet in verwarring worden gebracht door profane en we reldlijke belangen". „Bidt. en helpt de priesters ware dienaren Gods te zijn", aldus de Paus. ADVERTENTIE OEGSTGEEST TELEFOON 01710—51855 REEDS JAAR DEALER VAN Koningin Elizabeth van En geland en Prins Philip (resp. ge heel links en midden) op bezoek in Tonga, waar zij werden rond geleid door Koning Taufa Ahau en Koningin Mata Aho (tweede van rechts, met parasol). PARIJS (GPD' —De verkiezin gen, waarvoor gisteren ongeveer de helft van het Franse volk was opge roepen om de kantonale bestuursor ganen der algemene raden te ver nieuwen, hebben maar weinig nieu we gezichtspunten opgeleverd. Ouder gewoonte bleek slechts omstreeks de helft van hen bereid te zijn sneeuw, hagel en ijs te trotseren om zijn stemrecht te vervullen. En van dat bescheiden percentage hebben ook nog maar heel weinig kiezers voor een verrassing ge zorgd. In afwachting van de tweede ronde die volgende week zondag ge streden wordt, bood gisteravond het totaalbeeld een lichte winst voor de gaullisten, een zwakke teruggang voor de communisten en een collec tieve pas op de plaats voor de vele overige groepen en partijen van links, centrum of uiterst rechts. Ofschoon weer heel wat partijlei ders en politieke commentators van nacht en vanmorgen klaar stonden om de resultaten van gisteren te in terpreteren als een even lofwaardig als frappant bewijs van de politieke stabiliteit van het Franse kiezers volk, lijkt die visie met de werke lijkheid toch nogal moeilijk in over eenstemming te zijn te brengen. Van de vier soorten van stembuswedlopen mogen, na de presidentiële, de kamel en de gemeenteraadsverkiezingen, die GUATEMALA i Reuter) De Ameri kaanse diplomaat Sean Holley, die vrijdag door opstandelingen in Gua temala was ontvoerd, is zondag vrij gelaten. De 40-Jarige landbouw at taché werd naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur Davis, gebracht. De opstandelingen hadden gedreigd hem zondag te zullen do den wanneer de regering drie gevan genen niet zou vrijlaten. Twee van hen, Monzon en diens vriendin Vida- lina Tonieta, werden door de regering van Guatemala overgebracht naar de Costaricaanse ambassade, zoals was geëist. De regering verklaarde dat zij van de derde man, Leonel del Cid, niets af wist. De opstandelingen hadden aanvankelijk ook vrijlating van een vierde man geëist, maar de ze bleek al op vrije voeten te zijn. Holly is gehuwd en heeft vijf kin deren. Hij was sinds juli 1968 in Gua temala. Een maand na zijn aankomst werd zijn ambassadeur, John Gor don Klein, door opstandelingen ver moord. Vrijdagavond werd Holly ont voerd door zes jongelui met lichte machinegeweren. Dit geschiedde in het centrum van Guatemala en voor de ogen van de op wacht staande po litiemannen. Bomaanslag Zondagochtend vroeg is in het huis van een rooms- kat-holiek Noordiers parlementslid in Dunnagon een bom ontploft. Er werd schade aangericht maar niemand laakte by de explosie gewond. #Johnson's toestand De leger artsen, die oud-president Lyndon B. Johnson behandelen, hebben be kendgemaakt, dat him patiënt zich zondag bij het ontwaken goed voelde en in een uitstekend humeur was. Zy verkaarden tevreden te zijn over het verloop van zijn ziekte. Johnson heeft een korte wandeling in zijn kamer gemankt. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Sunday Telegraph" onthult dat Scotland Yard van plan is ernstige waar schuwingen te richten tot Britse parlementsleden omtrent een wijd vertakt komplot van de ge heime politie van communistische landen om hen te compromitte ren en chantage op hen te plegen. De zogenaamde „Speciale Afde ling (Special Branche) van Scot land Yard zou beschikken over overstelpende hoeveelheden be wijsmateriaal waaruit blijkt, dat vele tot kamerleden gerichte uit nodigingen voor bezoeken aan jaarbeurzen en ook inzake cultu rele uitwisselingen en zelfs va kanties achter het ijzeren gordijn een dekmantel zijn voor pogingen Voetballer gevlucht De back Rafael Rodngues Arguelles van het Cubaanse voetbalelftal heeft tijdens de Middenamerikaanse spelen de be- r en genomen en zijn toevlucht ge zocht in de ambassade van Nica ragua. Hem is asiel verleend. (ADVERTENTIE) de positie van parlementsleden te ondermijnen. Er zou hier sprake zijn van 'n doel bewuste poging om parlementaire za ken te beïnvloeden en politieke vij anden tct zwijgen te brengen. Commander Jock Wilson, hoofd van de „Speciale Afdeling" van Scot land Yard heeft 'n diepgaand onder zoek onder de parlements-leden inge steld om hun ervaringen bij bezoeken aan communistische landen na te gaan. De kamerleden die bij dit on derzoek hun medewerking hebben verleend zyn nooit gezwicht voor po gingen om en te compromitteren. De nadruk wordt erop gelegd dat geen enkele poging wordt gedaan om de vrijheid van kamerleden te be knotten om communistische landen te bezoeekn of op het aantal van hun bezoeken te beperken. Het wordt echter noodzakelijk geacht dat zij voor hun vertrek tot in het kleinste detail op de hoogte behoren te zijn van het uitvoerige programma van chantage en ondermijning van hun politieke positie. voor de kantonale raden bij het Franl se publiek zeker nog wel op de mins-f te belangstelling bogen. Bovendien hebben de Fransen de buik misschien een beetje vol gekregen van alle re-j ferenda en verkiezingen, nadat ze bin nen twaalf jaren nu al viertienmaï naar de stembus werden geroepei Tenslotte wordt in de algemene ra1 den officieel gee npolitiek bedrevei terwijl de Parijzenaars die de t< bij iedere verkiezing toch wel plej gen aan te geven, gisteren niet eei van de partij zijn geweest. PARIJS (GPD) In de nacW van vrijdag op zaterdag is In zy^1 ambtswoning in Parijs onverwacht c Nederlandse ambassadeur, mr. A. T~ C. baron Bentinck, overleden, ambassadeur, die 64 jaar oud is worden, moet door een hartaanvaf' om het leven zijn gekomen. In de carrière van de verscheidef ambassadeur heeft Parijs een belangp; rijke plaats ingenomen. Na op diver se buitenlands posten werkzaam zijn geweest, had baron Bentinc4 alvorens tot ambassadeur by Franse republiek benoemd te wordeit al eerder in Parijs geresideerd plaatsvervangend secretaris-genera* van de NAVO, in welke functie die jaren de actieve rechterhand wal van Paul-Henri Spaak. Na die periode volgde zijn stelling als ambassadeur in Londef vanwaar hij vyf jaar gelden naaf Parijs werd overgeplaatst. Daar weif hem dé zware taak toevertrouwd nogal ver afwijkende Nederlandse iif zichten ter zake de Europese politiek tegenover de Franse regering van ei president De Gaulle'te verdedigen.* EEG-vlag het paviljoen de Europese Economische Gemeen)' schap op de wereldtentoanstellii: in Osaka krijgt de primeur van EEG-vlag: een blauw veld waaroj zes gele stenen de leden van de f meen schap symboliseren. Vals alarm Bij een brand 1 een drie verdiepingen tellende ring In New York zijn zeven kindl! ren omgekomen. Volgens de bran<£ weer hadden zij wellicht gered kui tien worden als de blus- en laddetj wagens van de wyk niet naar vals alarm waren, twaalf blokke£ verder. KEY BISCAINE 'APt —Scherpe bezuinigingen op de kosten van het ruimtevaartprogramma zijn volgens een door president Nixon uitgegeven verklaring dringende noodzaak Hij ging dan ook niet in op een eerdere suggestie van Agnew. dat de Ameri kanen een bemande missie naar Mars moeten uitvoeren in het begin van. de jaren tachtig. Hij noemde deze onderneming wel maar liet dui delijk uitkomen dat deze eerst veel later ondernomen zou kunnen wor den. Wel pleitte Nixon voor een onbe mande ruimtevlucht van een of meer sondes langs de planeten Jupiter, Saturnus. Uranus. Neptunus en Plu to. die later in dit decennium een zeer gunstige onderlinge stand heb ben om één ruimtevaartuig in één vlucht langs deze hemellichamen te zenden Deze vlucht zou zich over vijf miljard kilometer voeren en in totaal ongeveer tien jaar du ren. Een dergelijke gunstige onder linge planetenstand komt slechts éénmaal in de tachtig jaar voor. Als aanloopkosten voor deze „grand- tour" zou in 1972 al bijna veertig miljoen gulden nodig zijn. Nixon merkte voorts op, dat de VS bouwen aan een experimenteel ruimtestation dat binnen enkele ja ren gelanceerd kan worden, en waarin ruimtevaarders maan den achtereen zouden kunnen expe rimenteren. Over de plannen tot ont werp van een meermalen bruikbaar ruimtevaartuig, dat een pendeldienst tussen aarde en ruimtestation kan onderhouden was Nixon uiterst vaag hoewel zulk een „ruimtebus" voor waarde lijkt te zijn voor het efficient en economisch verantwoord exper menteren met ruimtestations. De president legde nadruk op praktische toepassingen van ruimtetechnologie op het gebied 1 meteorologie, communicatie, naviJ tie, controle van luchtverkeer, ondef wijs en nationale defensie. Directeur Thomas O. Paine van i Nasa heeft naar aanleiding van j uitspraken van Nixon verklaard, een beslissing over het zenden een bemand ruimtevaartuig n Mars niet voor 1976 genomen hoeft te worden. De positie van Majgu ten opzichte van de aarde maajag zulke vluchten mogelijk in 1983, lSpjjf en 1988. Er moeten dan echter welj be veilig pendelsysteem en een lanceep f station in de ruimte worden ontwifeui' keld. evenals een door kernenerAx voortgestuwde raket. i ec ROME (GPD) Pozzuoli. het vissersstadje aan de baai van Na pels, is nu helemaal verlaten de laatste weken was de aarde in be weging gekomen. Het hele dorp was eind vorige week 95 centimeter ge stegen. En het weekinde kwam er 2 centimeter per dag bij. De geleerden noemen het verschijn sel „een langzame aarbeving". De bevolking wilde er eerst niets van weten en ze weigerde om haar huis te verlaten. „We sterven liever in ons eigen dorp dan dat we moeten evacueren", vertelden de Pozzuolia- nen heldhaftig. Maar plotseling kwam er een keer in de zaak. Pa niek ontstond. Waar de autoriteiten eerst op rust en kalmte, en op langzaam aan hadden aangedrongen, NAPELS A1277 VESUVIUS oPompeï werd het ineens een redden wat er te redden viel. Intussen zyn naar schatting 35.000 Pozzuolianen uit hun stad vertrokken en ze rekenen er niet op dat ze nog ooit zullen terugkeren De staat gaf gratis treinkaartjes uit en de slacht offers met de meeste ondernemings zin zyn meteen maar naar hun fa milie over de grenzen vertrokken, die als gastarbiders in den vreemde het brood verdienen. Een noordwester storm teistert de kust en het regent pijpestelen, de temperatuur is beneden peil. Buiten het haventje proberen experts op he vig dansende boten peilingen te ver richten. Op de zeebodem zou een kleine krater zyn ontstaan. Er zijn ook plekken waar zeer warm water omhoog komt. Toch blijkt er nog niets van vissterfte. Als de paniek goed om zich heen grijpt in een Ita liaans dorp is er ook geen huis meer te houden. Het ongeluk wordt nu ook al aan de wraak der goden toegeschreven. Het zou in dit geval de Heilige Januarius zyn die de Pozzuolianen te pakken heeft. Januarius is boos omdat de paus hem van de kalender der heiligen heeft afgevoerd. Waar om hij dan Pozzuoli treft en niet het Vaticaan, is onduidelijk. Er zijn ook heel wat Italianen die het laatste liever hadden gezien. In hetdirect door de langzame aardbeving getroffen gebied woonden 4600 Pozzuolianen. Alleen agenten bleven achter om plundering van verlaten woningen en winkels te voorkomen. De visserij-industrie die jaarlijks zo'n 175 miljoen gulden in het laatje bracht ligt stil. Vele vis sers zijn zonder de resultaten van de geologische onderzoeken af te wachten voorgoed vertrokken, d.w.z. hebben hun boot gepakt en komen niet meer terug. De verlaten kades van Pozzuoli bieden een troosteloze aanblik. De vis die de laatste aagen was aangevoerd ligt er te rotten. Veel vissers zagen enige tijd gele den al de boze voortekens. Eén van die tekens zou zijn geweest dat de zeemeeuwen niet meer neerstreken op de golven voor de kust, waar de zee volgens hen zou kolken en koken als een pot soep op het fornuis. Er waren natuurlijk mensen die hoe dan ook niet wensten te vertrek ken maar uiteindelijk toch gingen. Eén van hen, mevrouw Grieco, 100- eigenaresse van een oafé ar gumenteerde tegen burgemeester Gentille: Ik ben hier geboren en ik wil hier sterven en dat geldt ook voor mijn zonen. By de schare geologen, die Poz zuoli bestuderen, heeft zich gisteren de Japanner Jokojama gevoegd. Jo- kojama die twaalf jaar geleden ook de Vesuvius en de Stromboli heeft bestudeerd zei zich nog moeilijk een beeld te kunnen vormen zonder de gelegenheid te hebben gehad diverse metingen te verrichten. De eerste bekende aardbeving in het dorp deer zich in 1538 voor. Toen ontstond -eveneens door een langza me aardbeving - de huidige Monte Nuovo. De berg is 250 meter hoog Wellicht telt Pozzuoli binnenkort nog een tweede berg of een kratermeer.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6