ANDSTAD CONTRA SCHUT MAKARIOS ONTSNAPT AAN DE DOOD Bejaarde steekt zijn vrouw met broodmes dood oodvrije bnzine Europa Nieuwe woonruimteverdeling bedreigt minder draagkrachtigen Ro/c CHU KLOPJACHT OP OPIUMSMOKKELAARS neeuwbuien Na 53 jaar huwelijk PersoneeIs vraag in Zuid-Holland weer gestegen Hondeneiland onafhankelijke republiek Drie man gegrepen in duinen van Noordwijk Bekeuring voor Hughes- collectant Stork levert drie fabrieken aan Rusland ©uc/ Opgeficu' T insert TTO MA AND AC 9 MAART 1979 No. 33033 LEIDSCH DAGBLAD E A. E van LHshoeck [dredacteur: Ors. J k. Soetenhorofc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie: 21507 <~4r»b- 1 r-i r>XJTT ÏOM U«4- DEN HAAG (GPD) De normen, die in vele ge- heenten gehanteerd worden bij de huisvestingbureaus boeten eerder nog strenger dan soepeler gehanteerd wor- len. Juist de minder draagkrachtige bewoners van de grote om :eden (waaronder Leiden) worden bedreigd bij een cen- aal beleid zoals minister Schut wil. Dat zijn de belangrijkste con clusies in het vandaag gepubli ceerde rapport van de Nationale Contactcommissie Gezinsbelan- gen (Gezinsraad). Die commissie heeft op verzoek van het Lande lijk Werkverband Huisvesting- nood een onderzoek ingesteld naar de consequenties van de nieuwe woonruimteverdeling, die sinds 1 januari moet worden toe gepast. Het onderzoek werd gericht op 44 gemeenten met een inwonertal bo ven de 20.000 in Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Hiervan werk ten 38 gemeenten mee. In de geën quêteerde gemeenten zijn in totaal 113.268 woningzoekenden geregis treerd. Het werkeiyk aantal ligt echter volgens het rapport veel hoger, slechts tien gemeenten byvoorbeeld registreerden as. echtparen. Ook de acceptatienormen voor alleenstaan den verschillen op merkwaardige wyze. President Makarios van Cy prus onderzoekt het hefschroef- vliegtuig, waarin hij zich bevond toen de aanslag op hem werd ge pleegd. Hoewel de aartsbisschop ongedeerd bleef, is de toestand van de piloot kritiek. Onzindelijk -Maps®?*'' LEM (GPD) Ter bestrU- I van giftige uitlaatgassen zijn Oil en Britsh Petroleum bereid benzine op de Europese te gaan verkopen. Het ogen- voor hangt af van de cen- jatie van maatregelen tegen ntreiniging waarover in ^Europa nog geen eensgezind- jstaat. op de markt brengen van benzine heeft consequen- de literprijzen. Ook dat is bleem dat bij de leverantie minder luchtverontreinigen- tazine in Europa by de onder- 1 concurrentieverhoudingen een U gaan spelen. Al eerder heeft (tic Richfield, een Amerikaanse kchappij, besloten nog dit jaar Amerikaanse markt met lood- benzine te komen. oliemaatschappyen nemen lee de uitdaging aan van de kaanse auto-industrie, te we- eneral Motors en Ford die de D6|en van 1971, waarvan ver wordt dat ze in het najaar in (tie zullen komen, helemaal A/aailet &ebruik van loodvrye ben- uilen gaan aanpassen, de Verenigde Staten zal om er 0 innen in Californlë loodvrye e op de markt worden ge- Zoals bekend is dit een ge- 'aar met name de klimatologi- «mstandigheden in samenhang en bepaalde mate van lucht- reiniging heeft geleid tot erns- rgiftigingsverschynselen. In zyn richtiynen spreekt de mi lls ter nergens over de alleenstaan den en jonge gezinnen, die nog geen zelfstandige woonruimte hebben. Zy kunnen vaak alleen maar "n leegge komen huis kopen, met 't gevaar ver boven hun financiële draagkracht te komen, over te gaan tot huurkoop met „onzindelijke en 'woekerachtlge contracten" of betalen van sleutel- geld. De bezwaren van de geënquêteerde gemeenten richten zich met name tegen twee richtiynen van minister Schut. Volgens hem moet een woon vergunning worden verleend indien de leegstaande woning de verzoeker in eigendom toebehoort. Dit bewerk stelligt, aldus het rapport, dat juist de goedkope particuliere woningen verloren zullen gaan, terwyi boven dien de leegstand door de eigenaar/ verkoper wordt bevorderd. Funest 70/1 ADVERTENTIE lilt verwacht van heden tot [avond: zonnige perioden, Dok plaatselyk een sneeuwbui, tot matige wind tussen zuid t, vannacht lichte tot matige morgen overdag ongeveer de- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 10 MAART 07.07 uur, onder: 18.35 uur. 07.48 uur, onder: 22.49 uur. iter te Katwijk om 4.54 uur en ir. Laagwater te Katwyk om en 13.18 uur. Daardoor wordt de reeds bestaande tendens: vermindering van het be schikbare aantal goedkope huurwo ningen voor de toekomst voortgezet. Ook in het wegvallen van de econo mische gebondenheid zien de ge meenten niets. Dit zou, zo zeggen zy, funeste gevolgen kunnen hebben. Wel zyn zy voorstander van een ge bondenheid aan een agglomeratie. Het ministeriële argument dat ge zinnen zelf woonruimte moeten zoe ken vindt de commissie zinloos. Zo lang er in de sector beneden de f 150 per maand woonruimtetekort is is de situatie van de op deze sector aan gewezen huurders (in de grote ste den tussen 75 en 90 procent) uit zichtloos. Zeven gemeenten hebben een wachttyd voor de lagere huur prijsklasse van een jaar, 29 van twee jaar, twee van 3 jaar, een van 5 jaar en een van 7 jaar. NIJMEGEN (GPD) In Beek bij Nijmegen heeft zondag avond een 78-jarige man in een bejaarden woning zijn vier jaar jongere vrouw, met wie hij 53 jaar getrouwd is geweest, door messteken om het leven gebracht. De dader stond al enkele jaren onder curatele wegens zwakheid van geestvermogens. In Leiden De situatie in Leiden op dit punt is weinig rooskleurig. De wachtty- den zyn over het algemeen vrij lang, terwyi de beschikbare voorraad hui zen in de sector beneden de f 150 per maand zeer klein is. Ontheffing van de nieuwe bepalingen van de minister heefr. Leiden nog niet ge kregen. Minister Schut zou op dit punt met het gemeentebestuur komen praten maar een datum daarvoor is nog niet vastgesteld. De zoon van het echtpaar, die maatschappelijk werker is, bezocht gisteren met vrouw en kinderen zyn ouders om te praten over deze on der curatele-stelling. Toen hy op de wens van zyn vader, om mee te wer ken aan het beëindigen van deze maatregel, niet wilde ingaan, werd de bejaarde man boos en onttrok zich aan het gezelschap. Hy ging naar bed en liet zich pas weer zien toen de visite was vertrokken. Hy kwam in de kamer zitten, waar zyn vrouw naar de televisie keek en mokte over het gesprek met zyn zoon. Toen zyn vrouw daar nauwelijks op reageerde, maakte hy zich hoe langer hoe bozer. Op een gegeven moment stond de man op en haalde uit de keuken een broodmes, dat hy verborgen naast zich neer legde. Pas om half tien 's avonds, toen de opwinding kennelyk zo groot was geworden dat hy geen weerstand meer kon bieden aan zyn emoties, stond hy op en doorstak zyn vrouw enkele malen, waarby zy dodelyk werd getroffen. Op haar gegil snelde een naast het gezin wonende weduwe toe, die door de ruit van de achterkamer zag wat er gebeurde. In paniek belde zy de politie op. „Jullie zyn net op tyd. want ik wilde ook mezelf vermoor den," zei de dader toen de politie even later binnenkwam. De man werd vandaag overge bracht naar het huis van bewaring in Arnhem, waar hy ook onder ge neeskundige behandeling komt. DEN HAAG i GPD) De vraag naar personeel in de provincie Zuid- Holland is ook in de afgelopen maand weer gestegen. Eind februari omvat te die vraag ruim 21.800 mannen en 6500 vrouwen een maand eerder 21.400 mannen en 6200 vrouwen De vraag is voor tweederde deel ge richt op handarbeiders. Slechts in Delft en Slikkerveer was een kleine toeneming van de arbeids reserve te constateren. In alle andere Zuid-Hollandse gewesten trad een duidelyke daling op. ook al bleef de relatieve werkloosheid tamelyk hoog in de rayons Middelharnis (4.1 pet.), Lisse (2.4 pet.), Den Haag (1.9 pet) en Leiden (1.5 pet.) by het provinciaal gemid delde van 1.25 pet. LONDEN (AFP) „Opstand in Groot-Londen", „Onafhanke iyke republiek onder de rook van de Britse hoofdstad" zo zou men het besluit kunnen om- schryven van de tienduizend in woners van het .Hondeneiland", een schiereiland In de Theems tegenover Greenwich, die van nacht een onafhankeiyke repu bliek hebben uitgeroepen, omdat zy van mening zyn, dat het be stuur van Groot-Londen hun belangen onvoldoende behartigt. President van de nieuwe repu bliek is het 37-jarige gemeen teraadslid Ted Jones, die niet minder dan twee eerste-minis- ters onder zich heeft: de bin nenvaartschipper John Westfal- len en de bootwerker Raymond Paget. Aangezien er nog geen grondwet is opgesteld, is de taak verdeling tussen de twee pre miers nog niet geregeld. Ook is er nog geen minister van Bui tenlandse Zaken. Intussen heb ben de rebellen reeds enig suc ces geboekt: de Britse regering heeft er namelyk geen gras over laten groeien en de toezegging gedaan, dat hun grieven zullen worden onderzocht. Deze toe zegging was gericht aan de „Onafhankeiyke gemeenteraad van Isle of Dogs" (het .Hon deneiland" kreeg zyn naam, na dat Koning Eduard III, 1312— 1377, ter plaatse hokken voor zyn honden had laten bouwen). Een fanatieke postzegelverzamelaar in Amerika heeft de leiders van de „nieuwe republiek" reeds ge vraagd hem de eerste postzegels van hun staat toe te zenden. Of het echter zover zal komen is natuurlijk een open vraag. NOORDWIJK Dank zij een tip van de Amsterdamse onderwereld, zyn in de duinen by Noordwyk aan Zee drie smokkelaars in verdovende middelen gegrepen, na een spectacu laire nachtelyke klopjacht van de politie uit diverse kustplaatsen. Volgens de tipgever zou vrydag- avond vanuit zee een party verdo vende middelen het land worden bin nengesmokkeld. Omstreeks kwart over negen meldde de kustwacht in bestaat uit 16 pagina's1 Noordwyk, dat ar van aen voor de kust liggende schip een witte vuur- pyl was afgeschoten. Kort daarna kwam van de kustwacht het bericht dat het schip een bootje had uitge zet, met enkele mensen er in. Een direct uitgerukte patrouille van de Noordwykse politie trof wel de roeiboot óp het strand aan, maar de bemanning bleek Inmiddels in het beboste duingebied te zyn verdwe nen. Late strandwandelaars meld den enige tyd nadien, dat zy in de duinen enkele mannen waren tegen gekomen. die in het bezit waren van een aantal dozen en pakjes. Daarop werd een grootscheepse actie op touw gezet, waaraan onge veer 100 politiemannen uit Zand- voort, Monster en Noordwijk deelna men. De zoekende patrouilles, uitge rust met lantaarns en flambouwen, leverden in het donkere duingebiiëd een fantastisch schouwspel op Me ter voor meter werd het gebied tus sen de bebouwde kom van Noord wyk aan Zee en het radiostation uitgekamd. Tot ver na middernacht werd naar de sluikhandelaars gezocht, en niet zonder succes. Men slaagde er in, drie bendeleden te arresteren, die op verschillende plaatsen in de duin- begroeiïng warer. weggekropen. Zy hadden een 17-tal pakjes by zich, vermoedeiyk met opium. Uit de jverigens spaarzame mededelin gen van de arrestanten is komen vast te staan, dat de aan land gezet te bende uit vyf man bestond. Twee van hen zyn dus ontkomen, met nog acht pakjes drugs. NICOSIA (Reuter, AP) Na een aanslag, gisterochtend, op president Makarios van Cyprus heeft de poli tie huiszoeking verricht by oud-mi nister van Binnenlandse Zaken en Defensie Georghadjis. By deze huis zoeking werden twee geladen revol vers en een hoeveelheid minutie voor zeven machinegeweren gevon den. Drie Grieks-Cyprioten zyn gear resteerd. Naar zeven anderen wordt nog gezocht. Ondanks aanwyzingen, dat de gearresteerden en gezochten volgelingen zyn van Georghadjis vraagt men zich in de Cyprische hoofdstad nog steeds af in hoeverre de oud-minister by de aanslag gis terochtend op het hefschroefvlieg tuig van de president-aartsbisschop Is betrokken. Beschuldigingen vliegen op het ogenblik op het eiland, dat door de tegenstellingen tussen Turks- en Grieks-Cyprioten nog steeds een kruitvat is. over en weer. Het mo tief moet waarschynlyk gezocht worden in Makarios' gematigde hou ding in de kwestie van de aanslui ting by Griekenland, de Enosis. Piloot Makarios ontonapte gisterochtend maar ternauwernood aan de dood, toen het hefschroefvliegtuig, waar mee hy van het dak van zyn paleis in Nicosia opsteeg, vanaf het dak van een tegenover zyn paleis gele gen huis onder vuur werd genomen. De piloot die door kogels in zyn on derbuik getroffen werd, wist het toestel uit de vuurlinie te brengen en onder dekking van een ry huizen vei lig aan de grond te zetten. Maka rios bleef ongedeerd en hielp de pi loot uit het toestel en naar het zie kenhuis. Geruchten willen dat telefo nisch gewaarschuwd was voor een moordaanslag Er was echter geen rekening gehouden met de mogelyk- heid. dat die in de buurt van het pa leis zou plaatsvinden. Direct na de aanslag vond er een vuurgevecht plaats tussen de politie en de daders die door een rookgordyn te leggen wisten te ontkomen. Extremisten Aanvankeiyk zocht men de aan slagplegers in kringen van het ille gale Nationale Front, een extremis tische Grieks-Cypriotische organisa< tie die de Enosis-gedachte die wat op de achtergrond was geraakt, de laatste tyd met bomaanslagen en an dere terreurdaden weer propageerde. Uit de huiszoeking by Goerghadjis zou men echter anders kumien con cluderen. Berichten uit Nicosia zeg gen dat de tegenstellingen tussen hem en Makarios de laatste tijd zo waren toegespitst dat er sprake was van byna openlyke vyandschap. Weer an dere willen dat Georghadjis in ver binding stond met het Nationale Front. Dit lykt echter niet waar schynlyk gezien het pro-Griekse ka rakter van de organisatie en de be schuldigingen die de Griekse Junta in de nerfsc 1968 tegen Georghadjis in het veld bracht. Makarios moest zyn minister, van wie Athene zei dat hy betrokken was by een komplot tegen minister-pre sident Papadopoulos toen laten val len. Gisteravond verzamelden zich voor het paleis duizenden Cyprioten die Makarios emotioneel en enthousiast toejuichten toen hy terugkeerde van een bijzondere kabinetsvergadering. De auto van de president kon niet door de menigte komen. Hy moest de laatste tweehonderd meter naar zyn paleis te voet afleggen. De Griekse regering hc ?ft Makarios gelukgewenst met het feit dat hy de aanslag heeft overleefd. De speciale VN-afgevaardigde op Cyprus, Osoria die daar nog steeds aanwezig is om Grieks- en Turks-Cyprioten uit el kaar te houden heeft de aanslag ver oordeeld als krankzinnig. Waarne mers achten de positie van Makarios door de aanslag eerder versterkt dan verzwakt. Ook in de CHU lijkt het gene ratieconflict door te breken. Als de resultaten van de algemene vergadering van het afgelopen weekeinde worden bekeken, is dat duidelijk waar te nemen. In het politiek programma hebben de jongeren uit de partij een reeks punten gescoord, die voor vele ouderen uit de CHU heel moeilijk liggen. Dat is wel gebleken uit de oppositie tegen de voorgestelde verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar, invoering van een beperkt districtenstelsel en uit de nieuwe sociaal-economi sche paragraaf, waarin gepleit wordt voor een stijging van de overheidsuitgaven ter financie ring van gemeenschapsvoorzie ningen en op vervanging van de kinderbijslag. Het zijn punten die ook bij an dere, maar dan zich veelal pro gressief noemende partijen, in studie zijn. Het is daarom niet onverwachts dat er vooral van de kant van oudere CHU-ers verzet komt tegen deze „roze tenden- zen". Maar of deze verschillen van mening tot een uittreden zul len leiden, moet nog maar wor den afgewacht. De CHU is altijd een „politieke club" geweest met een eigen sfeer. En velen die nu teleurgesteld zijn over de pro grammapunten, die zaterdag zijn aanvaard, zullen toch te ongaar ne die eigen sfeer missen. HAARLEM (GPD) De 31-jarige vertegenwoordiger Hans Peet, die gisteravond samen met een vriend in de Indische buurt in Haarlem noord collecteerde om Haarlem-trai ner Barry Hughes voor de semi- profclub te behouden, heeft van de politie een proces-verba al gekregen. Peet begon zyn inzameling nadat Haarlem-voorzitter Hut voor de tele visie had meegedeeld, dat Barry Hughes aan het eind van dit seizoen naar Go-Ahead gaat. Dit nieuws is by het bestuur, de spelers en ook by de supporters van Haarlem hard aangekomen. Toen hy door de politie werd ge verbaliseerd (het is verboden zon der vergunning te collecteren) had Peet welgeteld f 47,75 ingezameld. Dat is echter niet voldoende om Hughes voor Haarlem te behouden. Ook het gemeentebestuur kan wat dit betreft geen soelaas geven. ENSCHEDF (GPD) Li Moskou is een overeenkomst tot stand ge komen tussen Techmaschimport en de Koninklijke Machinefabriek Stork ui Hengelo over de levering van drie complete fabrieken (elk enige mil joenen waarde) voor de produktle van >astic flessen voor de verpak king van voeibaar zeep en voor het vullen, bedrukken en versluiten en verpakken van deze flessen. Militaire samenwerking In net uiterste zuiden van Thailand, by de grens met Maleisië, werkt Thai- landse militaire politie samen met legereenheden uit Maleisië in de ttryd tegen 400 communistische op standelingen Volgens een zaterdag ui Bangkok gesloten overeenkomst mogen Malcsische militairen de grens met Thailand overschrijden by deze actie. Een treffen met de opstandelingen wordt spoedig ver wacht. ofschoon het beboste terrein militaire operaties zeer bemoeilykt. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Maart 1870: Wij vernemen uit een goede bron, dat de heer G. A. de Geus alhier, oprichter van Rijnland, een waterma- chine heeft uitgevonden, die van groot nut kan zijn voor de polders, die last van water hebben. Wij vernemen dat onze stadgenoote mej. R. de Goeje de bekende schrijfster onder het pseudoniem van Agatha zal optreden als hoofdredac trice van het weekblad ter ontwikkeling van de vrouw: Ons Streven, dat te Schie dam wordt uitgegeven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1