REËEL LOON STIJGT 3 PCT. Kink in kabel bij gesprek over top van Bonn met DDR Prijsstijging van 4 procent DRQSTE Keukenhof 26 maart TWEE AGENTEN NEERGESLAGEN Feijenoord gaat door Sr Pozzuoli - vlakbij Napels - komt langzaam maar zeker omhoog lekker lui M Treffer Centraal Planbureau verwacht voor 1970: VIERLING MORGEN EEN JAAR Produktie Weinig wind KERSENBONBONS ©uc/ Opgericht 1 maart 1Ö60 WOENSDAG 4 MAART 1970 No. 33034 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: K. A. A van LUshoecfc Hoofdredacteur Dra. J R. Soetenhorst f 14.8 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57066 Telefoon Directie en Administratie 26041; Redactie: 21607 DEN HAAG (GPD) Dit jaar kan op een gunstige ontwik keling van de nationale economie worden gerekend, maar het gevaar van een versterkte loon- en prijsstijging in 1971 is niet denkbeeldig, ook al behoeft de visie niet al te pessimistisch te zijn. Deze prognose geeft het Centraal Planbureau in het van daag verschenen Centraal Economisch Plan 1970. Volgens het planbureau zal het reëel vrij beschikbare loon dit jaar 3.2 procent stijgen (0.7 procent vorig Jaar). Die stijging ligt dus wat hoger dan de 2.8 procent, die de Sociaal- Economische Raad vorig jaar in het rapport over het beleid voor 1970 aanvaardbaar achtte. Het planbu reau gaat daarbij uit van een stij ging van het prijspeil met 4 procent (vorig jaar 7 procent). De problematiek van de loon- en prijsinflatie blijft dit jaar en dat het gevolg van de inflatoire ont wikkeling in het buitenland. Ver wacht moet worden dat de invoer prijzen nog eens met 4 procent zullen stijgen, evenals die van de concurre rende uitvoer. Dat betekent opnieuw «en zekere import van inflatie uit het buitenland. De produktie nadert dit jaar de ca- paciteitsgrenzen en neemt dus in stijgingstempo af. De stijgingen van de produktie en de produktiviteit be lopen im 1970 voor het bedrijfsleven als geheel resp. 5 procent en 4 pro cent (5,5 en 4,5 vorig jaar). De loonstijging voor dit jaar komt op 8 procent, inclusief sociale lasten en incidentele loonbewegingen. Het ni veau van de loonkosten per werkne mer in de industrie blijft nu beneden dat van West-Duitsland. De werk loosheid neemt af tot 50.000 ét 55.000 personen. In vergelijking met de macro-eco nomische verkenningen 1970, gepu bliceerd in september vorig jaar. zijn de afwijkingen gering, maar niettemin systematisch waar het hun negatieve invloed op de lopende rekening van de betalingsbalans be treft. Actueel blijft de betalingspro- blematiek, het evenwicht dus tussen middelen en nationale bestedingen. Mogelijke autonome prijsverhogin gen en volledige automatische aan passing van de lonen aan de prijzen kunnen leiden tot een versterkte loon- en prijsspiraal in 1971. Daarte genover staat echter dat een gun stig prijsverloop in dit jaar tot mati ging van de loonstijging in 1971 kar bijdragen en dat op wat langere termijn wellicht een geringere prijsstijging van de invoer mag wor den verwacht. Vakbond Uit het plan kan de conclusie wor den getrokken, dat 1970 voor de werknemers een beter jaar wordt, aldus verklaarde desgevraagd woordvoerder van het Nederlands Katholiek Vakverbond. In het alge meen kan worden vastgesteld, dat de economische ontwikkeling zich nu iets gunstiger laat aanzien dan ten tijde van het verschijnen van het 14de halfjaarlijkse rapport van de Sociaal-Economische Raad en de macro-economische verkenning, al dus de NKV-woordvoerder. De moei lijkste problematiek voor de komen de tijd noemde hij de ontwikkeling va nde prijzen. Het beleid zal naar zijn mening op gericht moeten zijn de prijsstijgingen inderdaad tot de geraamde vier procent te beper ken. NW-secretaris H. ter Heide kon weinig opmerkelijks in het sociaal economisch plan ontdekken, met uitzondering dan misschien van de verwachtingen met betrekking tot de produktiviteitsgroei. Bus omvergeworpen Verscheide ne mensen zijn gisteren gewond toen honderende woedende blanke ouders in La mar in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina een bus met neger- leerlingen omverwierpen en stenen naar andere bussen gooiden uit pro test tegen de rassenintegratie op een middelbare school. De school is thans gesloten en de gouverneur heeft ge dreied de nationale garde in het ge weer te roepen als de ordeverstorin gen aanhouden. DOETINCHEM (GPD) Twee hoofdagenten in Doetinchem zijn de afgelopen nacht door onbekenden, vermoedelijk vier mannen, neerge slagen. Zjj werden tijdens het ge vecht tegen het hoofd getrapt en met een ijzeren stang zodanig bewerkt, dat ze zwaargewond in het zieken huis moester worden opgenomen. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 De Bilt verwacht van heden tot dan der dagavond Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele sneeuw- en hagelbuien. Over het algemeen zwakke wind. Van nacht lichte en hier en daar matige vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) Zon op: 7.18 uur: onder: 18.26 urn- Maan op 6.37 uur: onder 15.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 en 13.35 uur, laagwater te 9.12 en 21.49 uur. "ii Van de daders ontbreekt bot nu toe elk spoor. Inmiddels is de politie aan een grootscheeps onderzoek be gonnen. Ook zijn speurhonden inge zet. De hoofdagenten F. Kruisselbrink en B. Wissink troffen, terwijl zij met de politieauto op surveillance waren, op het Hamburgerbroek enige ver dachte figuren aan. Toen één van hen de mannen aan de tand wilde voelen, werd hij overvallen. Vermoe delijk is zijn collega hem met ge trokken pistool te hulp gesneld, maar heeft niet durven schieten op de kluwen vechtende mannen. Het pis tool werd naderhand in zijn nabij heid teruggevonden. Beide hoofdagenten werden over meesterd en bewusteloos getrapt. De daders zijn er met de politieauto vandoor gegaan en waarschijnlijk hadden zij nog een andere auto. De politieauto lieten zij ongeveer 400 meter van het strijdtoneel staan. Morgen gaat de familie Verheul vlag uit bij in Bodegra ven. Dan wordt de I jaardag gevierd van u»**\ araaf dit plaat-je van Marcel, eerste ver- sproken vierling. gelegen^ieta\ Yvonne mnke en Peter vlak voor plaatje "veeïbe- I van die verjaring schoot de foto-1 Eet slapen gaan. ---x t nn rfp weet. te komen en de indruk was (Van onze correspondent) BONN (GPD) Negen uur zake lijk en hoffelijk onderhandelen zijn niet voldoende geweest om het eens te worden over de datum waarop Brandt en Stoph elkaar in Oost-Ber- lijn zullen ontmoeten, over het pro tocol dat bij die als historisch ge doodverfde ontmoeting in acht zal worden genomen over de faciliteiten die de pers in de hoofdstad der DDR zullen worden verleend. Na twee inspannende werkdagen in Berlijn (waar zijn vader eens „Oberbürgemeister" was) moest de Westduitse delegatieleider dr. Ulrich Sahm gistermiddag naar Londen vliegen om daar kanselier Brandt te vertellen dat collega Schüssler uit de DDR hem donderdagochtend om tien uur voor voortzetting van het overleg weer in het gebouw van de Oostduitse ministerraad verwacht. In Bonn wordt deze onverwacht langdurige technische voorbereiding gezien als een voorproefje van het geen de regering bij haar pogingen om cok met de DDR tot bepaalde overeenkomsten te komen te wachten staat. Men herinnert zich nu de slopende onderhandelingen over ver lofpasjes voor WestberRjners om een kort bezoek te mogen brengen aan familieleden in het oostelijke deel van de stad. Omdat de Westduit se delegatie op verzoek van haar gesprekspartner over de inhoud van het overleg zal zwijgen zolang het niet is afgesloten, kan naar de knel punten slechts worden gegist, maar men vindt de gang van zaken be denkelijk vooral omdat ministerial- direktor" Sahm een man is die zonder veel plichtplegingen tot zaken weet te komen e»n de indruk was ge wekt dat diens tegenspeler Schüssler uit hetzelfde hout gesneden is. Sahm heeft gistermiddag één ding duidelijk laten blijken: het gesprek tussen de kanselier en de Oostduitse premier heeft in elk geval plaats. De partijen zijn elkaar zelfs genaderd wat de datum betreft. Op dit punt zal de laatste stap vrijwel zeker tijdens de tweede ronde kunnen wor den gezet. Of bij die gelegenheid het gehele technische vooroverleg kan worden afgerond is volstrekt onduide lijk gebleken. (Van een onze redacteuren) LISSE (GPD) Keukenhof opent 26 maart zijn poorten. Van het eer ste groen de koppen van de bolbloemen is nog weinig te bespeu ren. Een sneeuwtapijt bedekt de Lis- sese bloemenhof en bollenvelden die er in weide omtrek rond liggen. Erg veel bloemenpracht in de vrije na tuur kan men op de openingsdag en gedurende de paasdagen nog niet verwachten. Maar in de kassen des te meer. Duizenden tulpen zullen daar in velerlei variëteiten en kleu ren te bewonderen zijn. De vroege Pasen dwingt echter tot vroege opening van de internationa le bloemententoonstelling Keukenhof. Er werden tienduizenden crocussen uitgeplant en voor vroege bloei be handelde hyacinten en narcissen. Zy kunnen, wanneer de natuur in de komende drie weken wat wil mee werken, de hof van Jacoba van Bei eren, misschien toch nog wel wat kleur geven. In de kassen er zijn er nu drie, want er werd een nieuwe koude kas van 2000 vierkante meter bijgebouwd is een zeer gevarieerd assorti ment en een nog groter aantal tulpen bollen geplant. Bovendien zijn de a- marilliskas in het paviljoen waar grotere en kleinere bloemstukken worden geëxposeerd en waar bloem- ^inddemonstraties worden gegeven zeer bijzondere trekpleisters. Er zullen dit jaar in de tuin wer ken van ongeveer dertig Nederland se beeldhouwers te zien zijn. De Ne derlandse Spoorwegen zullen in de pe riode van de opening van Keukenhof vele treinen in Lisse laten stoppen en voorts worden er in Engeland gro te stationsacties georganiseerd om het bezoek aan Lisse's bloemenshow te stimuleren. De actie in Duits land wordt dit jaar stopgezet. Tijdens de vandaag gehouden sneeuwklokjes perscoferentie heeft de heer J. N. Strijkers, directeur van het nationaal bureau voor toerisme, het een en ander gezegd over het be lang van de Keukenhof en de bollen velden voor het toerisme. Hij merk te op dat ruim de helft van de be zoekers: dat zij, 350.000 k 400.000 personen, bestaat uit buitenlandera, waarvan ongeveer 200.000 Duitsers, ongeveer 100.000 Engelsen (maar in 1968 en 1969 minder) en voorts rela tief veel Fransen, Belgen, Zweden en Zwitsers. Het buitenlands bezoek aan Keukenhof brengt Jaarlijks 12 maal zoveel op als het gehele Inkomende bezoek aan ons land in het vooroor logse toeristische topjaar 1938 (5 miljoen gulden). OOST-BERLIJN (ANP) De wed strijd VarwartsFeijenoord voor de Europese beker is vanmiddag om 4 uur in het Walter Ulbrichtstadion gespeeld. Zo hebben scheidsrechter Jones en UEFA-waarnemer Popovic na een keuring van het terrein van middag om 2 uur beslist. Om 1 uur hield de arbiter nog een slag om de arm en gaf opdracht over het ge hele veld een zandlaag van 2 centi meter op te brengen. President Pompidou is weer terug in Parijs van zijn enerve rende reis naar de Verenigde Sta ten. Op het vliegveld werd hij en zijn echtgenote afgehaald door premier Chaban Delmas (tweede van links op de voorgronddie hem lijkt toe te voegen: „blij u weer heelhuids terug te zien". ADVERTENTIE li JDit nummer bestaat uit 22 pagina's) zin Nederlandse kersenbonbons. Omdat er Droste op staat Een verschil dat u moet proeven. in elegante cadeau- en presenteer verpakking 3,35 (Van onze correspondent) ROME (GPD) Binnen een paar dagen is Pozzuoli 90 centimeter om hoog gekomen. Het 62.000 inwoners tellende stadje onder de rook van Napels is daarmee in het centrum van de belangstelling komen te staan Terwijl de Etna op het verre Sicilië actief geworden is, komen er ook in Pozzuoli giftige dampen omhoog en spreken de deskundigen van een zo genaamde langzame aardbeving. Natuurlijk treft deze langzame aardbeving weer het achterlijkste ge deelte van het stadje. Hier wonen bijvoorbeeld 2600 mensen in 529 zo genaamde huizen en aaarbij hebben de bewoners van deae middeleeuwse krotten over het algemeen ook nog geen werk. Een Napolitaans fatalisme doet hen echter weigeren hun woonsteden te verlaten. De evacuatie was aange zegd aan duizenden Pozzuolianen. Maar geen van hen verroerde een vin. terwijl de muren scheuren en de deuren kraken. Nieuwsgierigen De slachtoffers drommen voor hun huizen samen en laten de autobus sen en de ambulances tevergeefs op hun wachten. Want ook de zieken op him oedden uitgestrekt ont vangen vriendelijk en zelfs opgewekt nieuwsgierige journalisten en foto grafen. Ail eerverleden Jaar waren er scheuren en spleten geconstateerd in bepaalde straten van Pozznoli. Ook in 1943 midden in de oorlog - had het verschijnsel •-•an de lang zame aardbeving zich voorgedaan, niemand had er toen overigens veel tijd voor over gehad. De Italiaanse geologen staan met hun handen in het haar. Het wach ten is nu op een groep Japanse we tenschapsmensen. die als enigen in staat zouden zijn het veia-hynsel te verklaren. In het land van de rijzen de zon heeft de aarde klaarblijkelijk vcïlvuldiger de neiging het hoger op te zoeken. ADVERTENTIE weekender» en shirts Rode infiltratie in Indonesië Bij het Indonesische staatsgas- en elek triciteitsbedrijf zijn ruim 8500 com munisten werkzaam, aldus een po litierapport. By ht bedrUf werken in totaal 20.000 man. De minister van openbare werken, Soetami, heeft meegedeeld dat er volgens een eer der politierapport twee jaar geleden by dit bedrijf meer dan 3000 oom- mimisten werkzaam waren. U1V0 Uit het Leidsch Dagblad van 3 Maart 1870: Naar wij vernemen, laat de commissie tot oprichting van eene christelijke school inschrijvinsbiljetten voor jaarlljksche of andere bij dragen circuleren. Men meldt ons dat de grond reeds is aangekocht en wel in de Heeresteeg aan de Hooi gracht uitkomende. - Katwijk a. d. Rijn; 1 Maart. Heden was het feest in het schoollokaal. De nieuwbenoemde hoofdon derwijzer, de heer J A Ham berg, tracteerde de school jeugd bij de aanvaardin/ zijner betrekking.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1