GROTE JI WELENKRAAK IN LEIDEN Alweer spekglad Nixon betuigt Pompidou spijt EIGEN LIJST D.S. '70 LEIDEN Voor kwart miljoen gestolen in Breestraat mm (9ucf QVie teumo Ook Geertsema en Van Mierlo voor televisie Vannacht lichte vorst Gevangenis in om te sparen Boze Franse president maakt verblijf in VS toch af WEER BOTSING IN NANTERRE KIP BRAADSTUKKEN GEHAKT 50 cent GE VERHOOG D.S. '70 WATSON VOLGT SHRIVER OP Water rondom Leiden wordt straks beter Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 MAART 1970 No. 33033 LEIDSCH sEIDAGBLAD Directeur: E A. E van LMshoeck Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Hoofdredacteur: Drs. J R. Soeterhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie; 21507 f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 LEIDEN De politie van Leiden zoekt met man en macht naar de daders van een opzienbarende inbraak, die na het weekeinde aan het licht is gekomen. In de juwe lierszaak Driessen-Van Duyn in de Breestraat is de groot ste juwelenkraak gezet, die in Leiden ooit is voorgekomen. Er verdween voor een kwart miljoen aan sieraden. Uit het onderzoek naar deze grote roof is komen vast te staan, dat geen amateurs aan het werk zijn geweest. De wijze, waarop de inbrekers hun slag hebben geslagen, doet de politie vermoeden, dat beroepskrakers met succes hun werk hebben gedaan. De daders moeten via een naast- staand pand, dat van het voormalig café-restaurant Van der Heijden, zijn binnengedrongen in het Pont instituut. dat ziin vestiging heeft bo- Door dit gat schuin hoven een kristallen luchter kwamen de in brekers via het instituut Pont in de juioelierszaak van mevr. C. M. C. Driessen-Van Duyn, die niet hij de zaak, maar in Oegstgeest woont- (Foto LD/Holvast) DEN HAAG (GPD) Niet alleen mevrouw Van Someren-Downer en de heer Beekmans, de voorzitters van de VVD en D'66, zullen voor de tele visie een discussie aangaan, ook de fractievoorzitters van beide partijen, mr. Geertsema en mr. Van Mierlo, sullen voor de televisie de degens jaan kruisen. Op verzoek van de NOS zullen aeide kamerleden zaterdag a.s. in het jrogramma van Scala tien minuten net elkaar discussieëren. Mevrouw if an Someren en de heer Beekmans sullen elkaar, zoals gemeld, vanavond n het AVRO-programma Televlzier mtmoeten. De Bilt verwacht van heden tot woensdagavond: opklaringen, maar »ok enkele sneeuw- en hagelbuien en n de nacht hier en daar mist. Swakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Vannacht over wegend lichte vorst, morgen overdag mgeveer dezelfde temperaturen als randaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 4 MAART 5on op: 07.20 uur, onder: 18.24 uur. •laan op: 06.11 uur, onder: 13.11 uur. loogwater in Katwijk 00.00 en 12.30 lur; laagwater 7.48 en 20.41 uur. ven de juwelierszaak. Zonder last te hebben van alarmsystemen kwamen zij in de winkel door een gat in de vloer te boren. De inbrekers ge bruikten overgordijnen van het Pont instituut om zich naar beneden te la ten zakken. Personeel van het instituut ont dekte gisteren dit gat in de vloer en alarmeerde de politie. De eigenaresse van de juwelierszaak wist op dat mo ment nog van niets, omdat haar winkel op maandag gesloten is. Mevr. Driessen-Van Duyn kwam tot de ontdekking, dat voor liefst een kwart miljoen is gestolen, voorname lijk uit de vitrines. De buit bestond uit gouden ringen, armbanden, col liers, horloges en andere sieraden, al dan niet bezet met edelstenen als briljanten, diamanten en saffieren. De inbrekers hebben het pand op dezelfde manier verlaten als waar- j op ze zijn binnengekomen. De politie zoekt naar een mogelijk verband tussen deze kraak en de in braak vorige week vrijdag in Hazers- j woude, waar voor ongeveer f 35.000 aan gouden voorwerpen werd ont vreemd uit de juwelierszaak van A van Waaij in de Dorpsstraat. Ook j hier kende men de situatie van het j pand goed, getuige de werkwijze. De j daders kwamen via de achterzijde van de woning binnen en drongen in de winkel door door een deur uit de scharnieren te lichten. Dat be roepsinbrekers aan het werk zijn ge weest, bleek uit de selectie, die ze maakten uit de voorraadgouden sieraden gingen mee, doublé voorwer pen bleven liggen. )it nummer bestaat alt 16 pagina's MAASTRICHT (ANP» —De recht bank in Maastricht heeft een 71-ja- rige schilder uit Vlagtwedde conform de eis wegens oplichting veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De man had ongedekte girocheques uitgegeven om hierdoor in de gevan genis te komen en in die tijd zijn aow-uitkeringen te kunnen opppot- ten. HU had op één jaar gehoopt en vond vier maanden te weinig. jt Wj/ Hoeioel de kalender al maart aanwijst hebben we nog steeds niet alle winterse surprises achter de rug. Van ochtend werden we voor de zoveelste maal in dit seizoen met spekgladde wegen ver rast. We hadden er nauwe lijks meer op gerekend. Maar het verkeer verkeerde weer in moeilijkheden. Zoals op rijksweg 4 vlak bij de afrit van Zoeterwoude. Op Leids grondgebied gingen daar achter elkaar twee trekkers met opleggers aan het glij den. De eerste bovenste foto schoof van de weg af en de aanhangwagen kantelde de sloot in. De zakken veevoeder lagen her en der over de weg. Vijftig meter verder kwam een tweede trekker dwars over de weg te staan. De aanhangwagen kantelde, maar werd met behulp van een kraanwagen later als eerste overeind gezet, (foto links). Intussen waren de files op deze rijksweg richting Den Haag eindeloos geworden, (foto rechts). (Foto LD/Holvast) (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Presi dent Nixon heeft met een persoon lijk en diplomatiek dramatisch ge baar de Franse president Pompidou ervan weerhouden om zijn bezoek aan New York af te gelasten en zijn staatsbezoek aan de Verenigde Sta ten voortijdig te beëindigen. Nixon ondernam deze ongebruike lijke stap nadat Pompidou bij zijn bezoek aan Chicago oog in oog kwam te staan met enkele van de tienduizend demonstranten, die pro testeerden tegen het Franse beleid ln het Midden-Oosten. Nixon bood Pompidou „namens het Amerikaan se volk" telefonisch zijn verontschul digingen aan en stelde voor hem te vergezellen naar het gala-diner dat gisteravond in het Waldorf Astoria hotel werd aangeboden door de Frans- Amerikaanse vereniging in New York en waar zich 4000 demon stranten hadden verzameld. President Pompidou, die zich op deze wijze heeft laten kennen als een prikkelbaar politicus, bracht het weekeinde door niet zoals voorzien in New York maar in het buitenhuis van de chef protocol vai het Witte Huis Mosbacher een 50 kilometers buiten New York. Daar werd be kendgemaakt dat mevrouw Pompi dou „oververmoeid" was en een dag eerder naar Frankrijk zou terugke ren. Aangenomen moet worden dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken alle diplomatieke tact heeft moeten opbrengen om de Franse president over te halen zijn bezoek te voltooien. De eerste duidelijke officiële afwij zing was de weigering van Newyorks NANTERRE (AFP) Aan de ju ridische en letterkundige faculteiten in de Parijse voorstad Nanterre is het gisteren tot hevige botsingen ge komen, toen de politie, met instem ming van de universiteit, een einde poogde te maken aan onderlinge studentenrellen, 's Ochtends moest de politie zich onder een regen van stenen en meubilair terugtrekken toen zy de faculteitsgebouwen wilde binnendringen, waar linkse en recht se studenten met elkaar slag lever den. Gistermiddag had een nieuwe inval van de politie succes en gis teravond keerde de rust terug. Er zyn verscheidene gewonden gevallen en tal van arrestaties verricht. gouverneur Nelson Rockefeller om de Franse president te begroeten. Bur gemeester John Lindsay van New York, maakte zich er met een smoes je af. Wat de demonstraties in de afge lopen dagen hebben aangetoond, is hoe groot de invloed van de Ameri kaanse Joden is op de openbare me ning van de Verenigde Staten. Het was te verwachten dat New York een stad met het grootste aantal Joden ter wereld 'inclusief Tel Aviv of Je ruzalem) Pompidou geen hartelijk welkom zou bereiden. Niettemin zijn de meeste merikaanse commenta tors het erover eens dat zowel gou verneur Rockefeller als burgemees ter Lindsay ernstig gefaald hebben in de elementaire beleefdheid die de leider van een geallieerd land toe komt. Zowel de gouverneur als de burgemeester achten dit onwellevende gebaar echter minder belangrijk dan hun populariteit bij de kiezers, die straks over hun herverkiezingen moeten beslissen (een goed argument tegen gekozen burgemeesters). De anti-Franse demonstraties heb ben in wezen een tweeledig doel ge diend. waarbij het Franse beleid in het Midden-Oosten niet eens het eer ste doelwit was. De onfortuinlijke keus van het tijdstip voor dit bezoek deed het namelijk samenvallen met het verstrijken van de datum waarop president Nixon bekend zou maken of. en in welke mate. Amerika be reid zou zijn om Israël wapens en straaljagers te leveren. De pro-Isra ëlische pressiegroepen hoopten met hun demonstraties vooral Nixon onder druk te zetten om een voor Is raël gunstige beslissing te nemen. ADVERTENTIE Woensdag aanbieding uw slager - uw poelier per 1000 gram voordeliger DOEZASTRAAT 39—41 TELEFOON 21415—23456 OOK in Lelden hebben zich de Demokratische Socialis ten 70 gepresenteerd. Poli tiek geïnteresseerden die zich niet meer kunnen verenigen met de huidige koers van de Partij van de Arbeid. Zij zetten zich af tegen die partij, die naar hun in zichten „kennelijk niet de conse quenties wenst te trekken uit da duidelijke inzichten, die zich in het maatschappelijk leven en in de partij zelf gaan voltrekken". Deze politici verwijten de PvdA bevordering van de politieke on duidelijkheid. Dat is geen gering verwijt en D.S. '70 stelt daar een partij tegenover „die een maat schappelijke ontwikkeling in so cialistische zin langs democrati sche weg tot politiek doel heeft". Voorlopig is dat nog de taal van het manifest, niet duidelijker of onduidelijker dan de taal van I de verguisde Partij van de Arbeid. D.S. '70 zal in de komende race om de raadsverkiezingen moeten j oppassen dat dergelijke verwijten niet als een boemerang gaan werken. Want vanuit de PvdA zal i men de politici van D.S. '70 juist verwijten dat zij de consequenties niet trekken uit de ontwikkelin gen van het maatschappelijk le ven. Want de kracht én de zwak te van D.S. '70 schuilt in het feit dat de politici ervan lang met de PvdA verbonden zijn geweest. Voor veel traditionele socialis tische kiezers kan dat een ver trouwenwekkende gedachten zijn. Maar dat geldt niet zonder meer voor jongeren. Wellicht zal het gemeenteorogramma van D.S 70 het mogelijk maken om ook hen van de positieve waarden van de nieuwe partij te doordringen. NEW YORK (AP) De Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, Sar gent Shriver, zwager van wyien pre sident Kennedy, die reeds enige tyd I geleden te kennen had gegeven, zyn I functie te willen neerleggen, zal vol- gens goedingelichte diplomatieke I kringen in New York worden opge- I volgd door Arthur K. Watson, voor- I zitter van de raad van bestuur van I de ..International Business Machine". Shriver wil zich weer in de btnnen- landse Amerikaanse politiek gaan begeven. Sinds de affaire-Kopechne. die de carrière van senator Edward Kennedy ernstige schade heeft be rokkend. is Shriver waarschijnlijk de i sterkste figuur in de „Kennedy- i clan". LEIDEN De kwaliteit van het water ln Leiden en omgeving zal binnen afzienbare tijd enige verbe tering ondergaan. Dat is uitvloeisel van het besluit van het hoogheem raadschap Rijnland om twee afval waterzuiveringsinstallaties te bou wen voor de stad Gouda. De kosten van de bouw zuilen in totaal 21 mil joen gulden bedragen. De lozing van ongezuiverd Gouds huishoudelijk en industrieel afval water heeft al jarenlang een uiterst nadelige invloed op de kwaliteit van het boezemwater van Rijnland. De lozing van het vuile water afkomstig van Gouda gebeurt namelijk vlak by het punt van de Hollandse IJsseL waar Rijnland de grootste hoeveel heid water inlaat voor de watervoor ziening in Zuid-Holland. Voor het Goudse afvalwater wordt eer installatie gebouwd die f 15.750.000 zal kosten, terwyi voor het afvalwater van Unilever-Emery NV een installatie wordt gebouwd van ruim 5 miljoen. De zuiverings installatie van Unilever-Emery NV wordt door dit bedryf zelf bekostigd. LEIDEN By de a.s. gemeente raadsverkiezingen zal een groep ver ontruste leden van de afdeling Lei den van de Pv.d.A., die Inmiddels voor het lidmaatschap van deze par tij heeft bedankt, met een eigen lijst uitkomen. De bezwaren van deze verontrusten richten zich voorname lijk tegen een clausule uit de PAK- overeenkomst, waarin het gaat over de bestuuriyke verantwoordelijkheid van een gemeente Zij zijn tot de overtuiging gekomen, dat er aan de kiezers opnieuw de mogelijkheid moet worden geboden om te kunnen kie zen voor een politieke groepering, die een maatschappeiyke ontwikkeling in socialistische zin langs democra tische weg tot politiek doel heeft. Binnenkort zal worden overgegaan tot de oprichting van een afdeling Lelden van D.S.70 en tot de samen stelling van een verkiezingspro gramma, een kandidatenlijst en het aanwqzen van een lijsttrekker. Zie verder onder stadsnieuws. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Maart 1870: Drinkwater - rioolstelsel - waterververschingHeden is verschenen een lijvig bun del, waarin B en W. (te Lei den) hunne inzichten en plannen omtrent de drie bo venstaande aangelegenheden den raad ontwikkelen. (Advertentie) Men vraagt te koop op een goeden stand een Burger Huisje, liefst met tuin Koopprijs IV2 of 2 mil le. Aanbiedingen met franct brieven onder letter W J P S aan het Bureau van het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1