Franse eredoctoraten voor drie Ned. professoren Zweefvliegtuig maakt 6 april postvlucht Onrust over gebruik van Italiaanse munten Agent reed als ware wegpiraat Progressieve scholen in ghetto gedrongen Studente ontvoerd Man maakte auto van zijn ex-vrouw onklaar AANKLACHT VANN. YORK TEGEN KLM In Nederlandse automaten Katwijker pleegt diefstal Nieuwe Cd.K. in Friesland en Utrecht benoemd Voorlopig geschorst Prof. dr Lievegoed: Opening van visseizoen op 30 mei Remkabel doorgeknipt Geen spuitbus voor democratie 'ACFTTTA 0 MTDSÜH MOStlD ©1ÏRÖR0 |8 VEBRQim 18W DEN HAAG (ANP) Drie Nederlandse hoogleraren de economist prof. dr. J. Tinbergen, de classica mej. prof. dr. C. A. E. M. Morhmann en de astronoom prof. dr. M. G. J. Min- naert hebben gisteren in Den Haag in de ambtswoning van de Franse ambassadeur in Nederland, de heer C. de Margerie, de bullen en versierselen in ontvangst genomen van hun door Franse universiteiten verleende eredoctoraten. Ambassadeur De Margerie over handigde de bullen van de univer siteit van Nice aan prof. C. A. E. M. Mohrmann. die aan de kath uni versiteit te Nwmegen, oud-christe lijk Grieks alsmede oudchristelijk, gair, oudchristelijk, middeleeuws en ceert, en aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam vul gair, oudchristelijk, middeleeus en laat Latijn, en aan prof Minnaert, eredirecteur van de sterrewacht te Utrecht. Rector J. Roche van de universi teit van Parijs en algemeen gedele geerde bij de internationale univer sitaire betrekkingen, verrichtte de zelfde ceremonie bij prof. Tinbergen, hoogleraar in de economie van de centraal geleide stelsels en ontwik kelingsprogrammering aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Onder de aanwezigen varen de Nederlandse minister van CRM. mej dr. M. A. M. Klompé, en de mi nister van O. en W., dr. G. H. Ve- ringa, alsmede talrijke personen uit de universitaire wereld. Prof R. Braun van de universi teit van Nice heeft in een lofrede ter gelegenheid van de erepromotie van prof. Mohrmann in het bijzon der gewezen op haar studie van het christelijk Latijn en de contacten tussen het vroege christendom en de romeinse wereld. Prof. J. C. Pecker van het College de France schetste prof. Minnaerts verdiensten, in het bijzonder die op het terrein van de astro-fysica. In de lofrede tot prof. Tonbergen noem de prof. Barrere, deken van de ju ridische en economische faculteit van de universiteit te Parijs, niet alleen de rol van de nieuwe doctor honoraris causa op het terrein van de econometrie, maar ook die bij de ontwikkeling van arme landen. Luchtvervuiling: NEW YORK (RTR) De procu reur-generaal van New York. Louis Lefkowitz. heeft gisteren aanklach ten ingediend tegen elf buitenlandse luchtvaartmaatschappijen waaronder de KLM wegens verontreiniging van de lucht boven New York. In een rapport van het ministerie van Gezondheid van de staat New York worden de luchtvaartmaat schappijen en Italië, Israël en de Sowjet-Unie uitdrukkelijk uitgezon derd. Volgens dit rapport ver oorzaken vligtuigen met Rolls Royce- motoren de minste verontreiniging en die met Pratt en Whitney-moto- ren de meeste, aldus is vernomen. De door de Newyorkse procureur- generaal in zijn verklaring genoemde maatschappijen zijn: de Boac, Air France, Air Canada, de Lufthansa, Air Jamaica, Aeronaves. Mexico, de British West Indian Airways, Fin- nair, Iberian Airlines, Japan Airlines en de KLM. In deze verklaring heet het ver der, dat aan het hooggerechtshof van de staat New York verzocht zal wor den, de genoemde luchtvaart maat schappijen te gelasten, hetzij de luchtverontreiniging te staken of hun vliegtuigen uit te rusten met apparaten, die verhinderen, dat luchtverontreinigende stoffen geloosd worden. V.l.n.r. prof. J. C. Pecker, prof. J. Tinbergen, prof. Minnaert. de Franse ambassadeur Chr. Mar gerie, mej. prof. Chr. Mohrmann. de heer JRoche en prof. R. Braun. ■k Autosport De organisatoren van de 24-uursrace van Le Mans, die op 13 en 14 juni wordt gehouden, krijgen een unieke combinatie aan de start. In een Porsche 917 rijdt wereld kampioen in de formule-één-klasse, Jackie Stewart met de Amerikaanse filmacteur Steve McQueen. NOORDWIJKERHOUT (GPD) Ter gelegenheid van het feit. dat de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart in Nederland veertig jaar geleden de zweefvlieg- sport introduceerde, zal maandag 6 april de dag van de eerste vlucht in 1930 een postvlucht per zweef vliegtuig worden gemaakt van Ter- let naar Noordwykerhout. Er zullen 2400 brieven worden meegevoerd, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de uitzending van een Nederlands team naar de wereld kampioenschappen zweefvliegen, dl» dit jaar in Marfa in Texas <V8) gehouden. Die historische eerste vlucht van de Zoegling P.H.-l .bestuurd door wijlen de privé-vlieger J. E. van Tijen, aal naby het daaraan herin nerend monument in de duinen bij Noordwijkerhout, tevens worden her dacht met een bijeenkomst van „zweefvliegers van het eerste uur", die daar een krans zullen leggen. Filatelisten kunnen de herdenkings enveloppen, voorzien van speciale stempels en gefrankeerd met de des tijds door de PTT uitggeven gou- den KNWL-jubileum zegel tot 201 maart bij de KNWL in Den Haag bestellen. Kosten vijf gulden per stuk, giro 179618. Ons land telt momenteel 42 bij de KNWL aangesloten zweefvlieg- dub6 met in totaal 2800 leden. Op het zweefvliegcentrum Teriet van de vereniging worden jaarlijks onge veer 12.000 zweefvluchten gemaakt. De club6 en het centrum beschikken over 114 toestellen. NOORD WIJK In een zelfbe dieningszaak te Noordwijk aan Zee werd een 20-jarige verkoper uit Kat wijk betrapt op het stelen van le vensmiddelen. Toen de jongeman vertrok zonder de meegenomen goe deren af te rekenen, werd hij bij de kraag gegrepen en uitgenodigd in een inmiddels gearriveerde politie wagen te stappen. Hij werd door de agenten naar het bureau gebracht, waar de recherche proces-verbaal tegen hem opmaakte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG <GPD> Op voor dracht van de ministerraad heeft de Koningin twee nieuwe commissa rissen van de Koningin, respectieve lijk in Friesland en Utrecht be noemd, alsmede een nieuwe burge meester van de stad Utrecht. Tot commissaris van de Koningin in de provincie Friesland is per 1 juni benoemd mr. H. Rijpstra, op het ogenblik burgemeester van Al melo. De heer Rijpstra is lid van de Christelijk HistorischeUnie. Tot commissaris van de Konin gin in de provincie Utrecht is per 1 maart benoemd prof. mr. P. J. Verdam. De heer Verdam was en kele jaren geleden minister van Binnenlandse Zaken en is lid van de Eerste Kamer, waarin hij zitting heeft voor de AR. Tot burgemeester van de stad Utrecht is per 1 mei benoemd H. G. I. Baron van Tuyll van Seroo6ker- ken, de huidige burgemeester van Zoetermeer. Baron van Tuyll van Serooskerken is niet aangesloten bij enige politieke partij. Hij is echter de liberale beginselen toegedaan. NOORDWIJK De Noordwijkse recherche heeft de hand kunnen leg gen op een drietal jongelui, die en kele dagen geleden in een van de villawijken van de badplaats op zeer brutale wijze een 18-jarige stu dente hadden gemolesteerd en ont voerd. De daders, respectievelijk 21. 20 en 18 Jaar oud. van wie er twee in Papendrecht wonen en een in Kat wijk, waren 's avonds met him auto naar Noordwijk gereden om daar een luchtje te scheppen. Ne een beroek te hebben gebracht aan een automatiek, reed het trio omstreeks het middernachtelijk uur ln de villawijk rond. De heren za gen toen het meisje lopen, dat even tevoren uit de bus was gestapt en op weg was naar de ouderlijke wo ning. De bestuurder, een 20-jarige mili tair, stopte bij het meisje, waarop de beide anderen uitstapten en haar met geweld in de auto sleurden. Om haar het gillen te belette, drukten zij haar een doek op de mond. Vervolgens reden de „heren" met het in doodsangst verkerende meis je naar de Koningin Astrid Boule vard, niet voldoende aan haar smeekbeden om haar uit de wagen te laten. Tijdens de rit meende de studente in één van haar belagers een vroegere klasgenoot te herken nen. Zij liet dit duidelijk merken, waarop haar ontvoerders het meisje de vrijheid gaven. Toen de volgende dag de recherche werd gewaarschuwd, kon de studen te voldoende gegevens verstrekken om de daders snel te kunnen opspo ren. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt terzake wederrechtelijke vrijheidsberoving UTRECHT (GPD) De mede deling van de Utrechtse politie dat de laatste tijd Italiaanse geldstukken van 50 lire worden gebruikt in sigarettenautomaten heeft in brede kring onrust ver oorzaakt. Een onderzoek heeft namelijk aangetoond dat de Ita liaanse munten, die voor 29 cent bij bankinstellingen kunnen wor den gekocht, in tal van automa ten bruikbaar zijn. Zo kunnen bijvoorbeeld de Neder landse Spoorwegen voor aanzienlij ke bedragen worden opgelicht, nu is gebleken dat de Italiaanse munten worden „geaccepteerd" door de trein- kaartautomaten bij de ingang van het Centraal Station in Utrecht. „Volgens onze inlichtingen zijn nog nooit of hogstens in incidentele ge vallen deze 50-lire-staukken in de au tomaten aangetroffen", deelde de afd. voorlichting van de NS mee. .Natuur lijk overwegen wij nu passende maat regelen". Of dit een buiten bedryf- stelling van de automaten zal zijn, werd niet bevestigd. De Italiaanse geldstukken zijn even groot als de Nederlandse gulden. Zy wegen 6,3 gram wat ongeveer het midden houdt tussen de gewich- DEN HAAG (GPD) In op dracht van de officier van Justitie is de rijksrecherche een onderzoek begonnen naar de vrijetijdsbesteding van een 27-jarige Haagse hoofd agent. die in de nacht van dinsdag op woensdag op heterdaad is be trapt toen hij als een ware wegpi raat in zijn auto de Haagse binnen stad doorkruiste. De hoofdagent, in burger en niet in diensttijd, reed met een snelheid van tachtig kilometer per uur. had geen licht aan, negeerde de spelre gels bij voorrangskruisingen, gaf geen voorrang aan een van rechts komende auto's en reed in verboden j richting. I Hij werd betrapt door twee colle ga's ln een surveillancewagen. Die DEN HAAG (GPD) Midden in de huidige vernieuwingsdrang van het onderwijs (en de reactie daarop) valt het vijftigjarig be staan van een stuk onderwijs vernieuwing uit de grijze oudheid. De „vrije scholen", tachtig in ge tal in de hele wereld, zijn aan het herdenken. Dc acht Nederlandse deden dat gisteren en vandaag gezamenlijk met een ©nderwysconferentie in Den Haag. Prof. dr. B. C. J. Lievegoed heeft er gezegd dat juist progressie ve scholen als montessori, Dalton en vrije school zich hebben moeten ont wikkelen in omstandigheden die hen als het ware in een soort ghetto drongen. Lievegoed de man van het re cente rapport over de vorming van de leerplichtvrije jeugd, de „werken de jongeren" legde op de confe rentie in Pulchri Studio het idee op tafel van een nieuwe vorm van sa menwerking: tussen ouders en pe dagogen. Die samenwerking zou moeten worden begeleid door een speciale inspectie, aldus de professor. Hij vindt dat hierdoor „de scholen die van belang zijn voor de vernieu wing van het Nederlandse onderwijs" hun elan kunnen behouden. De onderwijsvernieuwer prof. dr. L van Gelder kwam met de stelling dat de progressieve scholen voor voortgezet onderwijs zich in ons land teveel hebben moeten beperken (en zichzelf teveel hebben beperkt) tot vernieuwing binnen subsystemen zo als dalton, montessori en IVO. Hij zei dat de ervaringen uit deze en uit buitenlandse vernieuwingsscholen no dig zullen zijn voor een nieuwe op bouw van het hele scholenstelsel. Drs. A. H. Bos drong aan op het scheppen van onderwijs dat in de mensen een ontwikkelingswil wekt. Daardoor kunnen de leden van de samenleving ertoe komen na het ver laten van de school de door de school gegeven uitdaging tot ontwik keling te aanvaarden. Van de andere sprekers noemen wij prof. dr. I. A. Diepenhorst, kamerlid en voorzitter van de onderwijsraad. W. F. Velt- man, docent aan de Haagse vrije school en voorzitter van de vereni ging voor vrije opvoedkunst en mr. A. C. Henny. hoordredacteur van vrije opvoedkunst. De heer Veltman zei onder meer dat bij de meeste pogingen tot onder wijsvernieuwing het belangrijkste wordt vergeten, namelijk de ver nieuwing van het beeld van de mens. Hij stelde dat men niet slechts dient te vernieuwen om beter te organise ren. groter rendement te krijgen of gelijke kansen voor allen te scheppen, men dient te vernieuwen op basis van een geestelijke vernieuwing. Hij voegde daar aan toe dat dit niet als propaganda voor de ideeën achter de vrye school bedoelde, maar in het algemeen belang van het Nederlandse onderwijs. De conferentie werd o.m. bijge woond door deputaties van ouders, besturen en oudste leerlingen van alle vrije scholen in Nederland. DEN HAAG ANP» De hon derdduizenden liefhebbers van de hengelsport zullen dit jaar al op 30 mei een goed stekje langs de wa terkant mogen opzoeken en daar de hengel uitwerpen. Gewoonlijk ge beurt dat pas op 1 juni. Nu dit Jaar de eerste juni op een maandag valt. heeft de minister van land bouw en Visserij besloten de ope ning van het visseizoen 1970—1971 twee dagen te vervroegen. Hengelaars en vissers zullen deze twee extra visdagen de visacten of bijdragen voor het vissen met de ge wone hengel nodig hebben die gel den voor het tot 1 juni lopende vis seizoen 19691970. Zoals gebruikelijk mag er pas per 1 juli worden „gesnoekt". Als e r vóór die datum snoeken worden ge vangen moeten ze in het viswater worden teruggezet. slaagden er niet in de hoofdagent tot stoppen te dwingen. Zij noteer den wel het kenteken van de auto van de hoofdagent. Toen op het bu reau bleek dat de automobilist een lid van het Haagse politiekorps was, schakelde de korpsleiding onmiddel lijk de rijksrecherche in, die inmid dels in opdracht van de officier van Justitie met een onderzoek is be gonnen. Hangende dit onderzoek is de hoofdagent geschorst. Bij eerste onderzoek bleek, dat van drankmisbruik geen sprake is. Een mogelij k motief kan zijn, dat de hoofdagent die nacht na per soonlijke moeilijkheden zeer gespan nen in zijn auto is gestapt. ten van de zilveren gulden (6.5 gram) en de nikkelen gulden (6 gram). By steekproeven onder de sigaret- tentenautomaten bleek ongeveer de helft de Italiaanse munten als gul dens te erkennen. Deze week nog vond een sigarettenhandelaar 's ochtends 22 van deze 50 lire-stukken in zijn automaat. Elf pakjes sigaretten met wisselgeld waren verdwenen. „Nu deze zaak in de publiciteit is gekomen, zie ik maar één oplossing", was het commentaar van het hoofd van de Utrechtse recherche, „Alle handelaren die automaten bezitten moeten zelf proberen of de Ita liaanse munten bruikbaar zijn of niet. Zo ja, da moeten zij de goede ren eruit halen en de importeur vragen iets aan de automaten te doen. Voor de Spoorwegen zie ik het slui ten van de kaartjesautomaten als enige oplossing. De politie kan in dit stadium weinig aan deze zaak doen. Van een politiële- is dit een tech nische kwestie geworden. Bij aan gifte zullen wü uiteraard een onder zoek instellen, maar de kans op suc ces is nu iedereen ervan weet gering". De commissaris van de Utrechtse recherche vond dat een zichzelf respecterende bank zeker geen grote aantallen 50 lire-stukken meer behoort uit te keren aan men sen die erom vragen. De oud-muntmeester van de Rijks munt in Utrecht, dr. W. J. A. van Hengel was zeer verbaasd over het feit dat de Italiaanse munt in de plaats van guldens kon worden ge bruikt voor automaten. „Ik dacht dat de automaten nauwkeurig genoeg wa ren. Deze lire-stukken zouden door de mag neet in een verkeerde sleuf behoren te worden gedrukt. Het is namelijk zo dat zilveren guldens niet magne tisch zijn, nikkelen guldens slechts licht magnetisch en deze Italiaanse 50 lire-stukken van roestvrij staal juist sterk magnetisch. De automa- i ten moeten dus wel verkeerd zijn af- I gesteld", aldus dr. Van Hengel. ROERMOND (GPD) Onder ernstige verdenking zijn vrouw naar I het leven te hebben gestaan is vrjj- I dag een 40-jarige leraar uit Roer mond daar opgesloten in het huis van bewaring. Het wapen dat de leraar gebruikte is niet alledaags. Met een tang knipte hy de druk- lciding en de kabel van de remmen van de aueo van zyn vrouw door. Het defect werd door de vrouw ontdekt voor er ernstige ongelukken gebeurden. De man wordt verdacht van poging tot moord. Hij heeft inmiddels bekend de remmen on klaar te hebben gemaakt, maar geeft nog niet toe dat hij daarmee voor had zyn vrouw dodelijk te la ten verongelukken. De man leeft al een Jaar geschei den van zijn twee jaar oudere vrouw. De wettelijke echtscheiding tussen de twee is nog niet uitge sproken. Wel is er al een alimenta tieregeling vastgesteld. Pas dinsdag deed ze aangifte van de aanslag op haar leven. Een Opel- specialist van de Roermondse Ne- damgarage en een expert van een verzekering stelden vast dat de rem men opzettelijk onklaar waren ge maakt. De politie vatte meteen arg waan op tegen de echtgenoot. Die werd achterhaald in Eys-Wit- tem waarheen hij kort voor het ple gen van het misdrijf was gegaan. Hij werd daar door de rijkspolitie van Mechelen aangehouden en naar Roermond gebracht. Het hele remsysteem is uit de auto van de vrouw gesloopt om als stille getuige bij het dossier te worden gevoegd. Op alle fronten is nu goed te mer ken dat de statenverkiezingen nade ren. De eerste raambiljetten zijn verschenen en kamerleden rei zen stad en land af om hun politiek te verkopen. Zelfs ministers moeten de boer op en het optreden van pre mier De Jong in Roermond heeft maar weer eens bewezen dat zoiets niet helemaal zonder risico's is. De premier werd met fanfare in gehaald, maar zag toch geen kans do loftrompet over zijn eigen kabinet te steken. In een vlaag van openheid gaf hy ruiterlijk toe, dat er van het bouwbeleid niet zoveel terecht is ge komen en dat viel deze week niet zo goed bij zijn revolutionaire vrienden in de Tweede Kamer. Men wilde weliswaar geen woor den aan zijn optreden in Limburg vuilmaken, maar de kans bestaat dat Biesheuvel de premier toch nog op het matje zal roepen om hem pre cies uit de doeken te laten doen, wat hij daar in Roermond nu eigenlijk over het beleid van de anti-revolu tionaire bouwminister heeft staan beweren. De socialist Hans van de Doel had de bewuste passage op een geluids band staan. Geconfronteerd met de vraag, of het bouwbeleid niet had ge faald. ontkende de premier dat met nadruk. „Ik vind echter wel dat het op het ogenblik niet goed gaat", zei hy. „Ik zal niet op alle dingen in gaan, want dan lijkt het net of ik het allemaal wil goedpraten. De al gemene strekking van het beleid is goed. maar ik ben het met u eens, dat het feit dat het aantal hui? i niet is gehaald, een slechte noot is. En daar zullen wij alles aan doen om dat weer goed te brengen". Het zal je premier maar wezen, zei Hans van de Doel later in de Ka mer. Het muisje kan dus nog een staartje krijgen, al heeft de Jong stellig niet de bedoeling gehad zijn collega Schut af te vallen. De oppo sitie zag er donderdag echter wel brood in en trachtte minister Schut, die in de Kamer was om mondelin ge vragen over zyn bouwcijfers te beantwoorden, met de uitspra ken van de premier te confronteren. Do vlieger ging niet helemaal op, men kreeg geen kans die uitspraken zwart op wit in het debat te be trekken. De oppositie kwam ook een dag eerder niet helemaal aan haar trek ken. Een poging van de socialisten om munt te slaan uit het stuntelige op treden van de regeringspartijen in de zaak van de militaire oefenter reinen, werd weliswaar verijdeld, maar helemaal zonder kleerscheuren kwamen de regeringsparty en er toch niet af. In him ijver de tegenstan der elke kans op een politiek succes- Je te ontnemen, vergrepen zij zieli aan het recht van de oppositie om de regering te mogen interpelleren over het beleid dat zij voert. „Democratie komt niet uit tea spuitbus", zei mevrouw Hava van meren vrijdagavond bij de openi» van het WD-congres in Breda. die uitspraak bleek heel goed baar op hetgeen zich de af?el<ypen week in de Kamer voordeed. De KVP-er Jansen, die ie hele affaire tot schrik van zijn politieke vrienden aan het rollen had ge bracht door uit de school te clappen dat La Courtine weer als otfenter- rein ter beschikking zou konen, had de gevolgen van zijn optredm ken nelijk niet helemaal overzen. „Ik ben ook niet de man voor «en der gelijk politiek steekspel", kliagde de robuuste kolonel later tn de wandel gangen nadat hij door d* socialisti sche fractieleider Den Ufll in de tang was genomen. Jansen was zo onverstandig de so cialist, die een debat ovr de oefen terreinen wilde uitlokten, te in terrumperen toen dee refereer de aan de uitspraak an de KVP- er in een dagblad-inteview dat de regering maar beter wer haar plan nen voor het inrichten/an oefenter reinen in Oirschot, de Harskamp en 't Kuinderbos zou kunen inslikken. In het nauw gebrach'trachtte Jan sen die uitspraak weer terug te draaien door de sugestie te wek ken dat hü verkeerd ou zijn geci teerd. Dat kwam de KT-er duur te staan. Politiek bedrijven blït een moei lijk vak, zeker zo kortvoor de ver kiezingen. Wat die st-tenverkiezin gen zullen opleveren, s inmiddels nauwelijks meer een vraag. De raadsverkiezingen die cze week in Zeeuws-Vlaanderen zyi gehouden hoe zeer misschien ook ioor plaat selijke factoren beïnvlod. hebben toch wel bevestigd wat reds uit opi niepeilingen naar voren i gekomen t verlies voor de christelije partijen en de Boeren, winst voorD'66 en de WD. De vraag is alleennog maar hoe groot dat verlies en hoe groot die winst zal blijken te zijl De uitslag van de vertezingen in Zeeuws-Vlaanderen heef opnieuw voedsel gegeven aan de «rees dat straks voor geen enkele ombinatie meer een meerderheid zal lijken te bestaan. Zodat het land nregeer- baar wordt en er wellicht e* zaken kabinet zal moeten worden evormd. Tenzij de Partij van de Ar*id als nog vrede sluit met de KVïof D'66 zich ter linker of ter rechte,ijde in een concentratie voegt. Mevrouw Haya van Somer* heeft gisteravond op het WD-corres de democraten nog eens opgeroe»n tot een constructieve opstelling tor de kant van de christelyk-jeralo coalitie te kiezen. De maatsiappij vernieuwen? Dat willen wij O:, al dus mevrouw Van Borneren. Maar wil D'66 geen Boerenpartij wden, dan zal zij toch ook moeten obe ren iets van haar programma v?r te maken. Onze democratie is pasver- kelijk in gevaar als er na d€Ka- merverkiezingen geen goede erke regeling kom1 die op een meder- heid in onze volksvertegenwoorcing kan reken en". Het woord is duaan Van Mierlo.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6