Kamer veegt plannen luchtkussentrein van voor tafel Kamer wil van IJsselmeer zoetwaterreservoir maken KVP-program vergt hogere belastingen helpt tegen griep Incident over uitspraken De Jong rrico ADMINISTRATIEVE MEDEWERKSTERS KEIJZER: eerst onderzoeken POSTHUMUS: nu plan uitvoeren NS: ook niet enthousiast NEDERLANDSE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V. PLEIDOOI VOOR KANALEN IN ZUID-HOLLAND MAXI PANIEK: Handel vreest minimode overschot Voortzetting overleg in klein-metaal Akkoord over bestuursvorm in Groningen Verkoop nieuwe Kerk in Delft? •i«r.i Kritiek of geen kritiek op beleid van Schut? VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA J ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren het plan van staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat om de Schipholverbinding te laten uitvoeren met luchtkussen voertuigen, van de tafel geveegd. Zonder hoofdelijke stemming ging de Kamer akkoord met de motie van de socialist Posthu mus, die de regering uitnodigt om de plannen voor de Schiphol- lijn onmiddellijk bestekklaar te maken. Staatssecretaris Keizer hield on danks deze tegenstand tegen ztfn plannen voet bü stuk. HU weigerde de motie van de socialist Posthumus uit te voeren. Van de mogelijkheid om op zijn woensdag ingenomen standpunt terug te komen, een mo gelijkheid die hem voorzichtig werd aangeboden door de KVP'er Co me lissen, maakte hij geen gebruik. Hij hield ook gisteren in de Ka mer vol. dat het ondoelmatig is een project volgens de conventionele wij ze bestekklaar te maken en tegelij kertijd een onderzoek naar de meest moderne oplossing, het aanleggen van een luchtkussentreinverbinding, te onderzoeken. Afwachten is nu wat de staatssecretaris doet, alsmog in gaan op het verzoek of toch door gaan met zijn plannen voor de lucht kussentrein waarop inmiddels van verschillende zijden al kritiek is ge uit. De motie van de heer Posthumus was de enige die succes had. De de mocraat Dijkstra bleek geen behoef te meer aan zijn eigen motie voor meer overzichtelijkheid by de aan leg van wegen te hebben. HU ver trouwt op een toezegging van minis ter Bakker. De motie-Van Thljn (.PvdA) om beslissingen over het op heffen van onrendabele buslijnen uit te stellen evenals dat met onrenda bele spoorlijnen gebeurt tot na het gereedkomen van een rapport van het Nederlands Economisch Insti tuut kreeg slechts de steun van PvdA. PSP. CPN. D'66 en de Groep- Aarden. Dat was niet voldoende, evenmin als er een meerderheid bleek te zijn voor een motie van de heer Gort zak (PSP). Deze motie werd verwor pen met slechts PvdA, PSP. Groep- Aarden en de heer Jongeling voor. De motie van de heer Gortzak wil de ook in de verre toekomst niet tot sluiting van spoorlijnen overgaan uitsluitend op grond van rentabili teitsoverwegingen De NS staat nogal sceptisch tegen over de mogeiykheid van een lucht kussentrein op de Schiphollljn. De NS volgt weliswaar de experimenten die met deze treinen worden uitge voerd en houdt zowel by de ontwik kelingen van deze treinen in Frank- ryk, Japan zowel als Engeland de vinger aan de pols. maar heeft toch bewust de luchtkussentrein niet wil len aanbevelen in het vyfjarenplan „Spoor naar '75". Het voordeel van de luchtkussen trein ligt vooral op de lange en mid dellange afstand (ongeveer vanaf 300 km) er zal op de kortere trajec ten in Nederland, waartoe ook de nieuwe SchiphollUn gerekend moet worden, geen optimaal effect ver kregen worden van hogere snelheden. De belangstelling van de NS richt zich vooral op een ontwikkeling voor de korte afstanden met veel stops, snelle starts en korte remweg. Hier voor wordt nog gezocht naar het meest geschikte type motor, die in feite nog helemaal ontwikkeld moet worden. De treinen in ons land moeten zware pieken verwerken over veel kortere trajecten met veel station haltes. Op de Schiphoilijn zal wel een zo breed mogelijk gebruik gemaakt worden van moderne inzichten, zoals vrye kruisingen en moderne beveili gingen. omdat het normale treinver keer en smeltreinverkeer in een railsysteem moet passen. EVA TELEVIZIER FABELTJESKRANT EIGENHUIS HOLLAND HERALD Er is veel voor nodig om zulke grote tijdschriften te laten verschijnen. Niet alleen produktiewerk, maar ook administratief werk. Er is ook werk voor jou bij. Voor de Administratie Abonnementen zoeken wij (leeftijd 17-25 jaar) Een opleiding op U.L.O.-niveau is gewenst, doch het eindexamen behoeft niette zijn afgelegd. Enige boekhoudervaring is wel vereist. Ook krachten met slechts enige kantoorervaring kunnen solliciteren. Denk er eens over na. Je hebt een goed salaris, dat tot je 23ste ieder half jaar wordt verhoogd en een gratis abonnement op de EVA en de TELEVIZIER. Je krijgt bovendien vele boeken tegen sterk geredu ceerde prijs. Laat eens wat van je horen! aid. Personeelszaken, Noordeinde 22, Leiden, telefoon 01710-41441, toestel 144 of 146. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG <GPD) De nota waterhuishouding die minister Bak ker van Verkeer en Waterstaat In het begin van dit jaar aan' de Ka mer had gestuurd, heeft gisteren vrU veel aandacht in de Tweede Kamer gekregen. De Kamer maakt zich niet alleen zorgen over het over tollige waiter. maar ook over de hoeveelheid zoet water en de toene mende verzilting. Met name de kamerleden Oele (PvdA) en Dykstra (D'66) drongen er by de minister op aan te trach ten het IJsselmeer afdoende af te sluiten om daar een groot zoetwater- reservoir te scheppen, dat niet ver ontreinigd kan worden door giftig Ryn- of IJsselwater. Beide kamerleden informeerden In dit verband naar de mogeiykheid om in de IJssel een stuw te plaatsen. „Als de minister geen kwalitatief goede regelingen met de rynoever- staten kan treffen, dan zal hy de prys van de IJsselkanalisatie moe ten betalen", aldus ir. Oele, die de Ryn nog steeds als de hoofdbron van onze watervoorziening be schouwt. ADVERTENTIE dm niet vergeten J Frteoeten i FRICO. KAAS MET EEN GROTE K Mr. Zegering Hadders (WD) maakte zich zorgen over de vesti ging van industrie langs het Oost- vaardersdiep. speciaal met 't oog op de verontreiniging van het IJssel meer en de Randmeren. Opnieuw sprak het liberale kamerlid zijn vrees uit dat de inpoldering van de Markerwaard niet zinvol meer Is. Enige jaren geleden had hy er reeds voor gepleit steden te bouwen op te maken eilanden inplaats van inpol deringen. Zowel voor de recreatie als voor de zoetwatervoorziening pleitte hy daarvoor gisteren opnieuw. Ook de heer Tolman (CHU> vroeg de speciale aandacht van de minis ter ovor het IJsselmeer als zoetwa terreservoir. Hy meende dat vooral DEN HAAG (GPD) Het her nieuwde overleg over een c.a.o. voor de klein-metaal is gistermiddag in gezet met een oriënterende bespre king, waarby de financiering van vakbondsactiviteiten door de werk gevers centraal stond. De metaal vakbonden gaan zich nu beraden over „positieve elementen" in de opvat ting van de werkgevers over dit punt. Het overleg zal op 16 maart worden voortgezet. De werkgevers zyn. zoals bekend, sinds het kort geding over de sta king by het metaalbedryf Lomefa in Hoorn bereid te onderhandelen over een werkgeversbydrage voor scholings- en vormingsactiviteiten door de vakbeweging. Zy willen ech ter niet dat deze bydrage wordt ge bruikt voor uitkeringen aan gepen sioneerde vakbondsleden. In het ge sprek van gistermiddag is by de fi nanciering van vakbondsactiviteiten ook de financiering van het sociaal overleg in deze bedrijfstak en van be paalde projecten in deze branche be trokken. Het begint erop te lyken dat mo- geiyk de komende maanden op dit punt overeenstemming kan worden bereikt. Daarmee is dan echter nog niet automatisch een akkoord over een nieuwe c.a.o. in zicht gekomen, want eind vorig jaar zyn de onder handelingen afgebroken terwyi een belangrük deel van het pakket voor stellen nog niet aan de orde was ge weest. het noorden sterk zal zyn aangewe zen op dit reservoir. Kanaal naar Voorburg Van diverse kanten werd er by de minister in de Kamer op aangedron gen mee te werken aan het graven van een kanaal tussen Waddinxveen en Voorburg en een kanaal tussen Maarssen en Bodegraven om het ver- ziltingsgevaar in Rynland en Delft- land tegen te gaan. De PvdA meent dat het ryk een substantieel aandeel in de kosten van dit kanaal zal moe ten dragen omdat het by voorbeeld met de parksluizen zelf een lek voor zoet water heeft gemaakt, zo ver klaarde ir. Oele. .Jk heb de indruk dat de regering het minimale doet en dat er niet voldoende met tegenvallers rekening wordt gehouden", aldus de heer Ze- gering Hadders. „Dat vind ik een angstige zaak voor het Westland, het Westland dat zo'n belangrijke rol speelt in onze export, waarmee mil joenen gemoeid zyn. Dit Westland wordt bedreigd van vele kanten en niets moet worden nagelaten om het risico zo gering mogeiyk te doen zyn. Ik besef de financiële problemen waarvoor de minister een oplossing moet vinden, maar het is dringend nodig dat er een oplossing komt," zo waarschuwde het liberale kamer lid. Ook de heren Tolman en Koever den KVP) meenden dat er een dui- delyke compensatie van de overheid moet komen voor het graven van de kanalen tussen Waddinxveen en Voorburg en tussen Maarssen en Bo degraven. GRONINGEN (ANP) Binnen de universitaire gemeenschap van Gro ningen is na lang overleg en discus sie eindelyk overeenstemming be reikt over een tussentydse bestuurs vorm. Dit resultaat werd bereikt door 'n uit alle geledingen bestaande werkgroep. As hoogste bestuursorgaan zal fun geren het curatorium samen met door de universitaire gemeenschap gekozen afgevaardigden, die het uni versiteitsbestuur zullen vormen. Dit bestuur zal uit 56 personen moeten bestaan, te vormen uit alle geledingen. Het dagelyks bestuur zal bestaan uit de president-curator, de rector magnificus en drie of vijf an dere leden, gekozen uit het univer siteitsbestuur. Koningin Juliana heeft gis teren in Paleis Soestdijk de Ja panse en Nederlandse gastvrou wen ontvangen, die tijdens de wereldtentoonstelling in Osaka zullen werken in het Nederlandse paviljoen. Bij deze ontvangst was aanwezig de commissaris-gene raal voor de Nederlandse inzen ding, mr. JM. L. T. Cals en en kele van zijn naaste medewer kers. DELFT (ANP) De meerderheid van de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente in Delft heeft geen bezwaren tegen de verkoop van de Nieuwe Kerk op de Markt. Er is een principiële beslissing ge nomen met betrekking tot de ver koopbaarheid van het kerkgebouw, waarin zioh de kondnklyke grafkel der bevindt. Eenderde van het aan tal leden van de centrale kerkeraad kan zich niet met eventuele verkoop verenigen. Vorig jaar werd de wykkerkeraden van de Hervormde Gemeente ge vraagd zich uit te spreken over een eventuele verkoop van de kerk aan het ryk. De verkoopkwestie werd aan de orde gesteld in verband met de moeilyke financiële situatie, waarin de Hervormde Gemeente van Delft zich bevindt. Voorlopig zal de Nieuwe Kerk nog niet ten verkoop worden aangeboden. Men wil eerst de resultaten afwachten van de financiële actie die .zal worden ge voerd in april en mei van dit jaar. Overigens zal het kerkgebouw niet tot elke prys aan het rijk worden verkocht. De kerk zal een voor de Hervormde Gemeente aantrekkelyke prys moeten opleveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Met een jaarlijkse groei van de belasting middelen van 550 miljoen evenredig te verdelen over de di recte en Indirecte heffingen wil de stuurgroep Steenkamp, die in opdracht van de KVP-partij- raad een kernprogramma heeft ontworpen, dat programma voor een belangrijk deel realiseren. Ook zouden retributies (leges, par- keergelden e.d.) moeten worden ver hoogd en overheidsuitgaven, die niet meer aan hun doel beantwoorden, afgekapt. Welke uitgaven dat zyn zal het instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven nader moeten aangeven. Het instituut heeft daar toe opdracht gekregen van het we tens chap pel yk bureau van de KVP. Prof. Steenkamp heeft het ambi tieuze programma, dat 130 punten bevat, gisteren op een persconferen tie gepresenteerd. Het zal worden voorgelegd aan een aantal KVP- werkgroepen, die er hun commen taar op moeten geven. Eind mei komt de stuurgroep weer byeen om de reacties te bekyken. Daarna zul len de partyafdelingen hun aandeel moeten geven alvorens het program ma in oktober definitief door de i partyraad wordt vastgesteld. I In het programma wordt grote prioriteit aangegeven aan de opvoe- j ring van het woningbouwprogram ma met 3.000 tot 4.000 huizen per Jaar. Aanvullende subsidies en een betere verdeling van de woningvoor raad moeten voorzien in de woning behoefte van de minder draagkrach- tigen. Het huur- en subsidiebeleid moet meer worden gericht op het be reiken van kostpryshuren en op de bevordering van het eigen woning- bezit. De stuurgroep wil in de grondwet ook sociale grondrechten opnemen en de invloed van de kiezer op de kabinetsformatie vergroten door in samenwerking met ARP en CHU met andere partyen tot een groot regeerakkoord te komen, zy stelt voor een kiesdrempel in te voeren, waarby de grens by vyf kamerzetels wordt gelegd. Als deze maatregelen geen effect mochten sorteren, wil de stuurgroep de minister-president rechtstreeks laten kiezen. De taak van de Eerste Kamer zou drastisch miDeten worden beperkt. De begrotingswetgeving zou aan de senaat onttrokken moeten worden en wetsontwerpen zouden slechts zeer sporadisch in behandeling moeten worden genomen. Een minderheid wil de Eerste Kamer zelfs geheel af schaffen. Gemeenten met meer dan 50.000 inwoners dienen een ombuds man te krygen. Er moeten verder streek- en stadsgewesten komen en het aantal provincies moet tot vier of vyf worden teruggebracht waar by deze provincies dan wel grotere bevoegdheden moeten krygen. De stuurgroep wil de strafbepalin gen op het gebruik van stimulerende en verdovende middelen besnoeien, ruimte maken voor gereglementeer de roulettes alsmede voor kien- en lottospelen. De meerderheid van de stuurgroep wil de discriminatie van homofielen opheffen maar een min der ieid ziet die discriminatie niet of is beducht voor de consequenties van een dergeiyk besluit voor de huweiykswetgeving, het huisvestings beleid en het erfrecht. De groep heeft geen voorstellen tot beperking van de kin derby slag willen doen. maar stelt wel voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering uit te breiden tot kleine zelfstandigen en de a.o.w. op te trekken tot het peil van het minimumloon. Over de premiedruk wordt nauweiyks gerept. Gevraagd wordt verder om een effectieve controle op het gebruik van economische macht en om over heidstoezicht op fusies en concen traties. Het programma spreekt zich uit voor k)3stenloos ondenrys tot 18 jaar. een afzonderlyk ministerie voor technologie en wetenschappeiyk on derzoek. experimenten met de mid denschool. een inkomensbeleid dat gericht is op rechtvaardiger inko mens- en vermogensverhoudingen, en investeringsloon. Het programma spreekt zich ook uit voor hogere successierechten en voor een afzon- derlyke belasting op vermogenswin- sten. (ADVERTENTIE) verpakking: 14 40 en 210 tabletten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Volgende week dinsdag zal de Tweede Ka mer beslissen over een voorstel van de radicaal Aarden of het jewenst is de minister-president n de Kamer een toelichting te laten geven op zijn in Roermond uitgesproken kritiek op het bouw beleid van minister Schut. Minis ter-president De Jong zou name lijk tijdens een verkiezingstoe spraak in Roermond hebben ge zegd dat het met het woningbe- leid op het ogenblik niet goed gaat. De heer Van den Doel (PvdA) had de uitspraak van de premier gister middag ter sprake gebracht by het stellen van vragen over de nieuws te. nog teleurstellender bouwcyfers over het afgelopen jaar. De reactie van minister Schut dat hy zich niet kon voorstellen dat de premier dit had gezegd deed de heer Van den Doel naar de interruptiemicrofoon snellen. Triomfanteiyk riep hy uit „Ik heb een bandje met de uitgesproken tekst ik wil dat hier in de Kamer wel af draaien." En daarmee was het po litiek incident geboren. Er ontstond enige deining in de Kamer. Voorzitter Van Thiel voelde niets voor de socialistische gedachte. Hy wilde wel de technische appara tuur van de stenografendienst be schikbaar stellen zodat de tekst van het bandje kon worden uitgetikt en Biesheuvel (AR) 6chreed naar voren om zyn verbazing over de uitspraak van de premier te laten blyken ge volgd door de mededeling dat d mi nister-president de eerste was die inlichtingen zou kunnen verstrekken. Dit was koren op de molen van de PSP'er Gortzak die suggereerde de vergadering te schorsen zodat minister Schut de tekst kon beluis teren. De radicaal Aarden vroeg toen de minister-president na de schor sing voor intern beraad. De politieke spanning was te sny- den. Heftig werd tydens de enkele minuten schorsing gedebatteerd. De oppositie groepte samen aan de ene kant, regeringspartyen aan de an dere zyde. De tekst werd hals over kop uitgetikt en circuleerde langs de tafels. De regeringspartyen hadden in middels orde op zaken gesteld. De heer Bleshevel wilde normaal door gaan met de debatten waarby minis ter Schut de vraag over de uitspraak van premier De Jong dan voorlopig kon negeren. Later kon men daar dan op terugkomen. De heer Schmel- zer (KVP) dacht slechts aan een verkiezingsstunt van de P vd A de socialistische voorman den Uyl rook nog steeds een kans en steunde het voorstel-Gortzak evenals de commu nist Bakker die daarmee voor het eerste steun verleende aan een voor stel van zyn vroegere partygenoot. De heer Grotzak stapte nameiyk eni ge tyd geleden van de CPN over naar de PSP. De oppositie redde het niet. Het voorstel werd met 61 tegen 46 stem men verworpen. Voorstemmers wa ren PvdA. D'66. PSP. CPN. Boeren partij, PPR cn Groep-Harmsen. Na afloop van de debat werd de letteriyke tekst verspreid van het geluidsbandje. Daaruit bleek dat mi nister-president De Jong onder meer het volgende had gezegd: „Uw laatste vraag, of het woningbe- leid heeft gefaald, dat ben ik niet met u eens. Ik vind wel, dat het wongbeleid op het ogenblik niet goed gaat. Ik zal er alles aan doen wat ik kan. Het heeft niet gefaald Ik zal nu niet op alle dingen ingaan, want dan ïykt het net of ik dat al lemaal wil goedpraten. Dat zal lk niet doen. Maar er zyn wel alle maal redenen voor aan te wyzen van het woningbeleid, de liberalisa tie de algemene strekking van het beleid is zeer goed. Maar ik ben het met u eens, dat het feit, dat het aantal huizen niet gehaald ls, dat een slechte noot is. En daar zullen wy alles aan doen om dat weer goed te brengen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7