inestud is weer gestart iarbra Streisand schittert ,De overgaveegoïsme Dorp op s n slechtst zonder hoogtepunten I p SCHUDEI'S CITROEN ,ngels chauvinisme in slapstick-film MEER DAN 50 UUR FILM EN 4 MILJOEN BEELDJES n* ILITSERLAND [AG KIJKEN NAAR FILM AN KUBNICK Kussen mag niet A „FUNNY GIRL" NU IN „HELLO DOLLY" NAAR ROMAN VAN SAGAN IriANON Terwijl het lied- >Hello Dolly" in de vertolking i good-old Louis Armstrong liddels tot de vergeelde hit- adesuccessen behoort, heeft den gisteren de première be id van de groots opgezette jmusical van die naam met Öe hoofdrol de nu 28-jarige ra Streisand. Duivelse acht Gevechtsfilm „DRIJFJACHT" Onverwoestbare Elvis Presley a tIJDAG 27 FEBRUARI 1970 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 27 MSTERDAM (GPD) —De trom- met korte films hebben zich estapeld in het Amsterdamse Kri- ontheater, waar de Engelse re- eur Lindsay Anderson (Van gisteren het startsein gaf „Cinestud", het voor de vier- ceer georganiseerde internationa- sstival van studentenfilms en het itste van zyn soort in de wereld. RN AP» De Zwitserse re- g heeft bekendgemaakt, dat het ar geleden ingestelde verbod op vertonen van de Ameri- se film „Paths of Glory" is in- kken. Deze film. die gemaakt is Stanley Kubrick en die speelt is de eerste wereldoorlog, bevat ik op de Franse strijdkrachten, verbod ging in in december 1958, aar dat De Gaull president van krijk werd en werd in 1963 ver- De film mag „nu de toestand zo iranderd dat het verbod niet gerechtvaardigd is", worden >nd. Wie alles wil zien en vele passé - partouthouders schijnen dat vast van plan te zijn —krijgt in de periode van 26 februari tot en met 4 maart op z'n minst 191 korte films voort gezet met een totale vetoningsduur 50 uur, dat wil zeggen dat ruw ge schat ruim vier miljoen beeldjes aan zijn oog voorbij flitsen. Filmscholen en amateurfilmers uit I 35 landen hebben werk ingezonden. 1 waarbij vooral de Amerikanen, de I Engelsen, de Fransen en de Duitsers een belangrijk deel van het program- J ma vullen. Ook de Nederlandse in zending is kwantitatief de moeite waard (19), maar kwalitatief rrvDet zij erg tegenvallen. Oost-Europa is I redelijk vertegenwoordigd, de Rus- 1 sen laten echter verstek gaan: de Cinestud-directie kreeg bericht dat het werk van de belangrijkste film- schollen in de Sowjet-Unie niet kan worden gemist omdat het moet wor- I den getoond in bijeenkomsten ter her denking van Lenins honderdste ge boortedag. Ook de Italianen zijn ditmaal niet van de partij. Zij wil len niets meer te maken hebben met filmfestivals, om dezelfde re den het commercieel karakter van Cinestud. waaraan o.a. Philips, Shell, Agfa, Heineken en Citroen steun verlenen, kunnen de organi satoren niet beschikken over de maagdenhuisfilm. Een andere tegen valler voor festival-directeur Dick Sepers en zijn staf van medewerkers mer Jan Ne mee. een bekende van Cinestud, die ditmaal in de jury zou zitten, niet kan komen omdat hij het land momenteel niet kan verla ten. Blijven over in deze serie de Pool se cineast Jerzy Scolimowsci, de Duitse criticus Enne Patalas. filmer Wim Verstappen, Jan Blokker en Fred van Doorn, die ongeveer 2500 gulden onder de prijswinnars hebben i te verdelen. Daarnaast worden nog I pers- en publiek prijzen toegekend, j De kwalitatief meest opvallende films zijn al geselecteerd en wor den behalve in de normale program ma's 's avonds laat ook nog in „se lected programs" vertoond. Vele ma kers zullen zelf aanwezig zijn, even als talrijke docenten van filmacade mies en dergelijke., in totaal rekent men op 120 buitenlandse gasten. In juridische zin gelden de verto ningen tijdens Cinestud als besloten voorstellingen, omdat de bezoekers, nadat him namen zijn geregistreerd, voor 0,00 gulden lid worden van de vereniging van vrienden tot de stich ting „Cinestud". Op deze wijze spaart men heel wat keurloon uit want in besloten voorstellingen kunnen de films ongekeurd worden gedraaid en tevens is het risico vermeden dat sommige inzendingen worden verbo den. Zoals b(j voorbeeld het met an dere films voor de pers vertoonde Blues People van de Deutsche Film en Femsehakademie in Berlijn, dat het zeker bij de keuring moeilijk zou hebben gehad, daar de makers Scip Norman. uitgaande van het toneel- I stuk „Dutchman" de copulatie van een neger en een blanke vrouw in beeld brengt bij zijn weergave van de geschiedenis der blues. Ook de walgelijkste film van het festival. „Warum Katzen?" zal de keuring waarschijnlijk niet hebben „over leefd". Het thema seksualiteit en agressie dat Rolf Thissen in deze agitiefilm aan de orde stelt, wordt gedeeld via de slachting van een klein katje, dat in stukken worden gehakt. Voor dit programma-onderdeel moe ten de Cinestud-bezoekers een groot incasseringsvermogen en een sterke maag mee brengen. Christine Burcher, hoofd rolspeelster in ,The Hard World' van de Australiër Michael Ro bertson. De film behoort tot de inzendingen van Cinestud 70'. CALCUTTA (AP» De voorna- melijk communistische regering van de staat West-Bengalen in India heeft besloten niet toe te staan dat kussen in films voorkomt De minis ter van onderwijs, Jyoti Bhattachar- i ya verklaarde dat het kussen op het witte doek misschien grote schade aan de maatschappij zal^ veroorza ken. Men meent dat het 'publiek er gewend aan zal raken met alle ge volgen van dien. Kussen in het openbaar is in de Indiase maatschappij niet toegestaan en daarom ook niet op de film. On langs heeft de regering echter een commissie benoemd om het geval te bestuderen daar het publiek hier her haaldelijk om heeft gevraagd. De ODmmissie is van mening dat het kussen onder bepaalde omstandighe- den wel is toegestaan, en de regering is de tijding dat de Tsjechische fil- houdt nu een peiling in de verschil- De groots de film ook van op- Is en hoeveel tienduizenden dol er ook zijn uitgegeven om het York van vlak voor de eeuw- eling in felle kleuren te laten even; er is één feit, dat er voor |t gezorgd, dat de film zo'n ge- |ig succes werd: de talenten Barbra Streisand. in 1942 in Brooklyn geboren >ra. die inmiddels een muur iilmonderscheidingen moet heb- en enkele maanden geleden te zien was in „Funny girl" t de huwelijksmakelaarster jr Levi op onnavolgbare wijze ilte. Dank zij haar sterke per- hjkheid slaagt zy er in met 1 grote zang- en acteertalen- deze filmmuscial een eigen di- Kie te geven. it gemak waarmee ze de vele es in deze film brengt en het dwongen zijn temidden van lerden acteurs en figuranten st dat Barbara tot de ere-ga- vam acteurs en actrices van Lgenblik behoort. Barbara die na de opnamen zei, dat ze ver- Schap voelde met de persoon, B moet uitbeelden, geeft daar- öuideüjk blijk in de film. Ze Woon het jonge weduwvrouw- iat overal door haar vlotte op- h liefdesbanden weet te sme- [maar zelf o zo graag getrof- pu willen worden door een van i's pijlen, b tegenspeler van Barbra rand is een andere filmper- I soonlijkheidWalter Matthau, een man die al een kleine dertig speel films in zijn boekje heeft staan. Vorige week was hy nog in het Trianon-theater in „Cactusbloem" te zien. Walter Matthau is een ko misch acteur, die de „springerige" Barbra goed tegenspel levert. Het duo Streisand Matthau treedt in Hello Dolly vooral op de voorgrond omdat de acteurs en ac trices die de bijrollen vervullen, zo als de Brit Michael Crawford, de Amerikaan Danny Lockin en de charmante Marianne Mc Andrew qua nivéau toch wel een flink stukje achterblijven. De film is het zoveelste succes voor Ernest Leh man. die ook al The Soud of Mu sic, West Side Story en The King and I op zijn erelijstje heeft staan. Twee onderdelen van de film ver dienen een bijzondere vermelding. Dat is de zogenaamde „Waiters Gollop" in restaurant-nachtclub Harmonia Gardens: een groep kel ners serveert de chique gasten in recordtempo. In een perfect uitge voerde dansshow worden leven de eenden geserveerd, die ter plaat se worden afgeschoten wanneer de gast zijn keuze heeft bepaald Verder is er de imponerende „street parade" waarvoor duizenden figu ranten moesten worden ingescha keld en waarbij gebruik werd ge maakt van helikopters en andere technische vindingen om het kleur rijke kijkspel op het celluloid vast te leggen. Tenslotte nog enkele korte op merkingen over de filmPieter Goemans verzorgde de Nederlandse vertaling van de liedjes in de film, maar deed dat soms wat al te vry: Louis Armstrong lijkt nog niet veel ouder te zijn geworden sinds „High Society" en de theaterproduktie van „Hello Dolly" loopt in New York nog steeds en heeft inmid dels als bijna 2500 voorstellingen achter de rug. l Wil Groot-Brittannië de EEG of niet? Deze kwelt gezaghebbende politi- de laatste tyd meer en nu blijkt dat hoe meer de van intreden begint te na- zich in het good old England ,nke brok chauvinisme en iting voor „abroad" begint lifesteren. I italian job is een filmisch teïnspireerd door en gemaakt dit chauvinisme: een En- •eclameboodschap verpakt in Ie moppen, mode en automo- Een film met vaart die on- de meest onwaarschijnlijke »s zich handhaaft. Een klas- Lslapstick" geënt op onze he- jigse werkelijkheid, verhaal is als volgt. Een bende gaat zich (zij het lelijk wat aarzelend) bezig met een enorme klus op het d. Krakertje Croker, die twee jaar op heeft zitten Ie leiding en met hem treedt ikje van de Britse onderwe- het veld. De Italiaanse ma- :rt zich uit vaderlandsliefde Ide Engelsen die vier mil- Dllar communistisch-Chinees Barbara Streisand in Dolly" Michael Caine als Charlie Croker, één van de meesterbrei nen achter The Italian Job. goud voor Fiat in Turyn willen pakken. Hoe dat allemaal gaat is moei lijk te verklappen maar werkelijk meesterlijk uitgewerkt. In de hoofdrollen Michael Caine en Noël Coward. De belangrijkste rollen zijn edhter weggelegd voor drie Mini Coopers die de meest on waarschijnlijke stunten laten zien. REX De film die deze week in Rex draalt, is van het genre „Harde jongens, sterke knuisten". Het verhaal is eerlijk gezegd nogal onbegrijpelijk. maar wie zich overgeeft aan de taltyke gevechts acties, komt toch wel aan zyn trek ken. Een FBI-agent krijgt opdracht om een ongrijpbaar dranksmok kelaar bij de lurven te pakken. Hoe hij dat zaakje fikst, wordt geheel aan hem overgelaten. De geheime agent verzekert zich dan van de hulp van een aantal ontsnapte ge vangenen, die in het leven niets meer te verliezen hebben. De gevangenen ondergaan een ijzeren training, als voorbereiding voor de aanval op de dranksmok kelaar. Tenslotte gaan ze in de slag. Ze zien kans de smokkelaar zo in het nauw te drijven, dat deze denkend met een concurreren de organisatie te doen te hebben een voorstel tot samenwerking doet. Op dat moment drukken de „dui velse acht" door. Ze bereiken uiteindelijk hun doel: de gevangenneming van de drank stoker, maar hieraan gaan vele zware gevechten vooraf. STUDIO De by Franpoise Sa- gan eeuwig terugkerende drie hoeksverhouding heeft ook model gestaan voor haar roman „La Cha- made" <De overgave). De Neder landse titel is niet zo erg gelukkig gekozen want de schrijfster zelf zegt over dit werk van haar .ia Chamade" is de geschiedenis van een harteklop". Wat de schrijfster ook voor ogen heeft gestaan, het is regisseur Alain Cavaüer niet gelukt haar roman boeiend te verfilmen. Zonder echte hoogtepunten kabbelt het hele ver haal voort, zodat het soms moeilijk is wakker te blijven. Het gebrek aan atcie wordt ook niet ge compenseerd door het gevoel hier met een geestelijke conflictsitua tie geconfronteerd te worden. Al leen de japonnen van hoofdrol speelster Catherine Deneuve, ont worpen door Yves St. Laurent, zijn de moeite waard. De hoofdfiguur uit deze roman, Lucile, is een van de favoriete ka rakters van de schrijfster omdat zij alleen maar wil leven. Haar enige ambitie is mooi gekleed te gaan en probleemloos door de we reld komen. Catherine Deneuve geeft een prachtig beel van deze leeghoofdige, verwende egoïste, die denkt dat alles en iedereen er slechts is om haar te amuseren. Lucile heeft een man gevonden, die ondanks haar domme grillen, eent van haar houdt, maar haar helemaal verkeerd aanpakt. Hij is gefortuneerd en geeft haai" alles, zonder daarvoor ook maar de ge ringste tegenprestatie te vragen. Helaas wordt Lucie verliefd op een niet gefortuneerde jongeman, die ondanks dat hij in het zelfde krin getje als zij leeft, enkele normale burger-opvattingen heeft. Dol ver liefd breek zij met haar oude wel doener Charles en volgt Antoinne in zijn .armoede'. Conflicten blijven niet uit. Als zij ontdekt in verwach- CAMERA De Duitser Fleisch- mann legde onlangs op de Utrecht se Cinemanifestatie veel eer in met zijn film „Drijfjacht.'' Nu kan in Camera al beoordeeld worden in hoeverre dit terecht is. Men zou kunnen zeggen dat Fleischmann een streekroman heeft vervaar digd, filmisch gesitueerd in Neder- Beieren, in een boerendorp; het land van de speknekken en de jo del, maar ook het land waar het nazisme zijn zwartste triomfen vierde. Dat gebied en de mensen die er wonen, schetst Fleischmann in deze filmische streekroman, compleet met dorpsgek en dorps- hoer en de uitgestotene, Abram. Hij komt in het begin van de film terug van een onduidelijke missie in de stad. Die onduidelyk- heid én de wel duidelijke afkeer die Abram ondervindt van zyn moeder, roepen roddels op. Abram. wordt gezegd, heeft in de gevange nis gezeten wegens homosexuele misdragingen. In de primitieve ge meenschap laaien de hartstochten hoog op als het lichte meisje Han- nelore rondvertelt, dat zij van Abram een kind verwacht. Als Abram het dorp wil verlaten, wordt hem dat onmogelijk ge maakt. want „morgen komt de po litie hem halen." Een laatste con frontatie van de vluchtende Abram met Hannelore leidt er toe. dat de tot razernij gebrachte jongen het meisje vermoordt. Een drijfjacht door het bos volgt. Politie leidt Abram weg. Geen einde. want Fleischmann geeft nog één scène toe: het is kermis, iedereen drinkt ADVERTENTIE DU BB 11 GtSTOOKTt ting te zijn wil zij daar ijlings een eind aan maken. Antoinne deelt haar standpunt niet. maar als een echt verwend kind drijft zij haar zin door. Na deze moeilijkheden is het voor haar oude minnaar Char les (Michel Picolo) niet moeilijk haar weer terug te lokken in het gemakkelijk droomwereldje. blij zijn bier en de hoempa speelt. Fleischmann heeft zijn gegeven zeer geloofwaardig weten neer te zetten. Er zijn scènes die op gran dioze wijze de primitiviteit van de toch betrekkelijk geïsoleerd leven de doprsgemeenschap weergeven. De moderne tyd wordt er toch wel in de gaten gehouden, gezien de gastarbeiders, de beat uit de juke box. de portables en de brullende landbouwmachines. Martin Sperr. die het stuk schreef dat model stond voor Fleischmanns film. speelt de rol van Abram misschien iets te pas sief. Maar dat doet weinig afbreuk aan het boeiend filmportret dat Fleischmann maakte van een dorpsgemeenschap, die zich van zijn slechtste kant laat zien. N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN De kampioen van Miami-Beach LIDO Elvis Presly viert deze week zijn come-bak in Leiden. Een geslaagd rentree, want als Scott Heyward de zoon van de steenrijke oliemagnaat, is onverwoestbare El- vis in „Clambake" („De kampioen van Miami Beach") méér dan al leen maar de liedjes-zanger, die tussen zijn songs door in beeld komt met vele aantrekkelijke va kantiegangsters. Baby-face Presley doet een verdienstelijke poging zichzelf te zijn en doorbreekt daar door de sleur van zyn film-roman tiek uit de zestiger jaren. Na uit het (verwende) ouderlijk huis te zijn gevlucht ruilt Elvis als Scott Heyard zijn knalrode sport wagen (en daarmee zyn status voor de jagende vrouwtjes) voor de mo tor van ene Tom Wilson (dolle Will Hutschins) om vervolgens als de eenvoudige waterski-leraar door het vrolijke vakantieleven van Florida te stappen. Terwijl de speudo-Scott Heyward temidden van de gebruin de blondines en brunettes uitgebreid aan het vieren slaat, besteed Elvis zijn tijd nuttiger. Hij zondert zich nogal af van de feestende meisjes en jongens, al zorgt hij af en toe (met zyn onafscheidelijke gitaar) voor het nodige vertier, en knapt uiteindelijk in zijn eentje een oude race-boot op. Palyboy James Jamison (Bill Bixbyi wordt in de sprankelende kleurenfilm de grote verliezer: niet alleen wordt hi), als drievoudig win naar. in de grote speedboatraee verslagen, maar ook de mooie Dianna (Shelly Fabaras), waarop hy zijn oog heeft laten vallen, brengt hem een bittere nederlaag toe. Dat eenvoudige Elvis beide malen de grote winnaar is, zal wel nie mand verbazen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27