Op Leidse niemand een LOM-school sufferd wordt genoemd Jeugd werkt aan toekomst „Catena" naar filmfestival Wild-west-kampement K in Leids park EERSTE LUSTRUM STAAT VOOR DE DEUR In Technische School (Haagweg) Bridgeclub DDS IN KUIL LANGS VOORSCHOTERWEG Avondvierdaagse WOENSDAG 25 FEBRUARI 1870 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN In de lokalen van de LOM-school spannen slin gers van de ene naar de andere hoek. In een klas staan een paar jongens met zilverkleurige namaak-toeters aan de mond, kwasie te trompetteren op de muziek van een grammofoon plaat. Zij repeteren voor de kindermusical, die deze week ter ere van het 5-jarig bestaan van hun school wordt opgevoerd. De school overigens, die nooit officieel is geopend. „We moesten de school eerst maar eens op poten zetten", verklaart het schoolhoofd, de heer J. M. Goddijn. Nu hij vijf jaar verder is met de LOM-school, vindt hij dat zijn school best eens wat meer aandacht mag krijgen. Het eerste lustrum lijkt een goede reden om met hem te gaan praten. LEIDEN In alle afdelingen van de Technische School aan de Haagweg spannen leraren en leerlingen zich momenteel druk in om op de driedaagse tentoonstelling, welke morgen geopend wordt, goed voor de dag te komen. Het gesprek vindt plaats ln een kamertje aan het eind van een lange, brede gang. (De school zelf staat aan de Rijnsburgersingel. bij het Schuttersveld). Een bleek-blond meisje kamt twee keer ongeduldig vragen of meester z'n koffie nog niet op heeft. Ze zijn net aan het af wassen. Verder wil ene Sjakie een gymbroek uit de kast, omdat hij de zijne vergeten heeft, en zo wordt er nog wel meer op de deur geklopt. Normaal Niet in het minst gestoord door deze tussendoortjes, legt een gemoe delijke en smakelijk vertellende heer Goddijn uit, wat LOM precies bete kent: school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Deze ernstig klinkende naam wekt soms een foutief begrip omtrent de leer lingen van de LOM-school. Het zijn kinderen, diie over een normale in telligentie beschikken. Ze zouden op een gewone lagere school thuishoren, ware het niet dat ze dat onderwijs niet kunnen volgen in verband met een afwijking. Ze zijn bijvoorbeeld reken- of taaigestoord of leesblind. De opvoedingsmoeilijkheden sprui ten juist vaak uit deze afwijkingen voort, aldus de heer Goddijn. „Op de gewone lagere school gaat zoh kind zich dom voelen en wordt weer barstig. Als ze dan hier worden op gevangen. valt dat weg, hervinden ze hun gevoel van eigenwaarde. Ook hebben we hier op school neuroti sche kinderen. Kinderen dus. die op de lagere school in de war raken door de massa en door het niet persoonlijk afgestemd tempo. En dan de sterk verlegen en geremde kin deren". De heer Goddijn gaat nog even dieper in op het verschijnsel taal- of rekengestoordheid. „Taaigestoord zijn de kinderen die woorden hele maal verkeerd zien, moeite hebben met enkelvoud en meervoud en bij voorbeeld de f en de v verwisselen, Ook zie je, dat ze vaak de zinsbouw niet goed aanpakken. Dikwijls is taalgestoordhoid gekoppeld aan lees- blindheid. Dit zit 'm meestal in de ogen Ken speciale bril of een be paalde leestraining kan dan uitkomst verschaffen. Vaak is leesblindheid ook het gevolg van verkeerd leren lezen. Ze hebben dan op de lagere school net een belangrijk stukje ge mist om bij tc kunnen blijven". disten ispraakleraressen). psycholo gen en een maatschappelijk werkster die aan de school zijn verbonden. De heer Goddijn prijst zich geluk kig met een goed stel onderwijs krachten. „We hebben een fijn team", zegt 'hij. „En dat moet ook weL Onlangs nog zijn we twee da gen naar een studieconferentie ge weest. Zo kweek je natuurlijk wel een goede teamgeest. Het onderwijs op de LOM-school is zoveel mogelijk op de praktijk af gestemd. De heer Goddijn maakt dat duidelijk: aan ae hand van een voor beeld: „Bij aardrijkskunde en ge schiedenis gaat het bijbrengen van begrippen, niet om het inpompen van kennis. De leerlingen hoeven hier geen rijtjes plaatsnamen uit hun hoofd te leren. Ze moeten thuis raken in het studeren, het. leren ge bruiken van allerhande hulpmidde len. het leren kranten lezen, brieven schrijven. Waar moet ik zoeken om iets te vinden, dé ar gaat het om' „Sommige kinderen moet Je een taak in kleine hapjes geven", vertelt hij. „Of een beetje afwisseling aan brengen. Een heleboel kinderen kun nen niet aan één stuk door leren. Die moet je er soms even uitsturen om een boodschapje. Of als ze geen raad. weten met zich zelf: jó, ga jij maar even handenarbeiden. Ze kun nen hier van alles doen: emailleren, raffia, boetseren, noem maar op". Het is de bedoeling en men zal daarin zeker slagen dat de be zoekers zich kunnen oriënteren over de opleidingen, die in deze streek school worden gegeven. Werkstukken en demonstraties zijn per studierich ting gegroepeerd Een geheel nieuwe opleiding is die van de grafische techmek. De leerlingen krijgen hiei een algemeen grafische opleiding in een lokaal, dat met de modernste machines is ingericht. Brugjaar Soepel Rekengestoord Is een kind rekengestoord, dan mist het 't begrip van getallen. Dat is moeilyk by te brengen. Het duurt soms erg lang voordat ze werkelijk gaan zien wat drie of vyf is, zonder de vingers te gebruiken. Niet zelden zyn deze kinderen ruimteiyk ge stoord. Ze heoben dam geen begrip van de verhoudingen van him eigen lichaam". Dit soort kinderen springt de eerste en tweede klas van de lagere school doorgaans wel uit, al dus de heer Goddijm. Kinderen met opvoedingsmoeiiykheden komen soms later op zyn sohool terecht dan eigenlijk wel wenselijk is. Het zyn leerlingen die heus wel by de pinken zyn, maar traag leren of gauw zyn afgeleid. Het gevolg is. dat ze ach ter biyven by de rest van de klas Voor deze kinderen is de LOM- school ideaal. Een kind wordt niet zo maar tot de LOM-school toegelaten. Daar gaat een gedegen onderzoek aan vooraf. Als puntje by paaltje komt gaat de heer Goddyn in alle geval len op huisbezoek bij de ouders van een toekomstige LOM-leerling, om de te nemen stap voor te bereiden. Het contact tussen ouders en schooj is dam ook erg hecht. De ouderavon den worden uitstekend bezocht. Het lessysteem op de LOM-school is minder „onpersoonlijk" dam op een gewone lagere school. Dat kan ook niet anders. De leerlingen hebben stuk voor stuk veel aandacht nodig. Een eerste vereiste is daarom: klei ne werkgroepen. De 100 kinderen op de Leidse LOM-school zyn verdeeld over zestien groepen van gemiddeld zestien leerlingen. Eigeniyk zyn deze groepen nog te groot, vindit de heer Goddyn. „Als de kinderen hier op school komen, laten we ze de eerste tyd vooral spelen. Niet zo maar in het wilde weg, maar gericht spelen. Ze komen dan echt los. als ze in de gaten krygen dat niemand hen een sufferd noemt". De indruk die de heer Goddyn al pratend wekt, dat op de sohool een erg soepele verstandhouding bestaat tussen onderwijzer en leerling, wordt een paar keer bevestigd door leer lingen die zonder enige schroom een paar maal zyn kamertje binnen ko men wippen om wat te halen of te vragen. Ook ae inrichting van de klaslokalen is „speels" en gezellig, ook al door de verscheidenheid in leermaterialen die gebaseerd zajn op het „al spelende leert mem" prin cipe. Het summum van genot moet voor de kinderen zyn, om helemaal op zolder te mogen spelen, waar een ruime onderzoek kam er voor de psy chologe is afgeschoten. Het is daar een waar luilekkerland op speelgoed- gebied, en het fyne is dat alle6 mag. De psychologe slaat ondertussen haar klantjes gade en trekt haar conclu sies, die verder worden uitgewerkt in speltherapieën. Net als op elke andere lagere sohool krijgt het kind een rapport mee. Een rapport om mee naar oma te gaan. .Als wy vinden dat een leerling zich zo goed heeft inge spannen dat het voor zyn doen een 8 heeft verdiend, dan krijgt het die acht. Daarnaast krygen de ouders een „echt" rapport, waarin het wer- keiyke teerpeil tot uitdrukking komt" Elk jaar wordt via een psycholo gische test onderzocht in welke leef groep het kind thuishoort, en of het misschien wel terug kan naar een „normale" lagere school. Ook dat gebeurt. Opvallend is dan. dat de ouders vaak tegenstribbelen, omdat hum kind het zo naar zyn zin heeft op de LOM-school. Het gros van de LOM-scholieren komt uiteindelyk terecht op een technische school. Velen gaan ook naar ITO- of INON-onderwys, lavo, leao of mavo en vorig jaar ging er één naar de Leidse school voor de tailhandel, die er byzonder goed biykt' te aarden. LEIDEN Cine Centrum Ca mera Catena heeft kans gezien een produktie te vervaardigen, die rijp genoeg is voor een festi val. Het is de film 'Death dream', die zondagavond in het kader van het Internationale Studenten filmfestival „Cinestud 70" op het doek in „Kriterion" te Amster dam verschijnt. In 1967 was Catena ook van de party met de 8 mm-film „Magdag". Was dit werkstuk vrolyk getint", „Death dream" is serieus en koel. Gemakkelyk is het niet gegaan met de realisatie van deze 16mm zwart wit rolprent. Er moest op primitie ve wyze worden gefilmd,. Camera man Hans Jasperse zegt ervan: ..De filmapparatuur stond op een koffie- i karretje" Willem Raadsveld, assi stent-medewerker duwde. „We wa ren erg beperkt in onze mogelykhe- den door gebrek aan de nodige fi nanciën. Daardoor kon er geen ge luid bij de film, maar gelukkig is dit niet storend". De opnamen werden in en om het chemisch gebouwencomplex by de Wassenaarseweg gemaakt en duur den byna een week. Hy schreef ook het verhaal, dat na lang wikken en wegen tot stand kwam. „Death dream" vertelt van een jongen (Niels Veldhuizen), die denkt dat hy ieder ogenblik gecon fronteerd kan worden met de dood. Telkens loopt het goed af, maar het blyft moeilyk de lange periode tus sen leven en dood te overbruggen. Zyn genegenheid voor het meis je Paula Martens van zyn dro- Op de LOM-school wordt veel oedaan aan de creatieve vakken Hier een lerares met haar groep tijdens de muziekles. (Foto LD/Holvast) By het brug jaar, zo valt te con stateren, beginnen de veranderingen door te werken, die een gevolg zyn van de wet op het voortgezet onder- wys. Het handvaardigheidsonderwijs biedt thans de mogeiykheid, dat de leerling zich cp creatieve wyze met een grote verscheidenheid van mate rialen kan bezighouden. Op deze wyze zal hy de materialen zelf leren ontdekken en aan het einde van het brugjaar met zyn ouders en het advies van |de leraar op een meer verantwoorde wyze een vakrichting kunnen kiezen. De afdeling timmeren komt dit maal ^^ed voor de dag. Er is o.a oen compleet tuinhuisje gemaakt en verder z{jn er diverse timmerwerken zien zoals die op de bouwwerken voorkomen, alsmede een aantal ge- I bruiksvoorwerpen die door de leer- j lingen van de tweede klassen zyn gemaakt 1 De afdeling houtbewerking is vol ledig in bedryf. Cycloon treft Madagascar Zes tien personen werden gedood en dui zenden dakloos gemaakt toen de cy cloon „Jane" tydens het weekein de Madagascar trof. Er is ook zware schade aangericht. Hondenvlees Een firma in Ko penhagen heeft zich de haat van vele dierenvrienden in Denemarken op de hals gehaald door openlyk in ad vertenties hondenvlees ter consump tie aan te bieden. In dezelfde adver tenties worden ook jonge malse hon den te koop gevraagd, waarby wordt verzekerd dat ze op een humane ma nier zullen worden geslacht. Vijver men, verzacht zyn innerlijke con flicten. Jasperse voegt eraan toe, dat er met veel toe wy ding is gewerkt. „Het was moeilyk om me los te maken van het gegeven". De vraag hoe dit straks op het „grote" publiek zal overko men, doet hem twyfelen. „Ik weet het niet. Hopelyk begrypt man cnze bedoelingen", zegt hy. Ook de metselafdeling komt uiste kend voor de dag De leerlingen heb ben een bakstenen vijver gemetseld, bekleed met blauwe tegels en aan sluitende muren, hetgeen een fraai geheel is geworden. De meubelmakers zyn bezig met het vervaardigen van meubelen, die straks verloot zullen worden. Door enkele toekomstige jachtenbouwers wordt aan een kajuitjaoht gewerkt. De schilders laten fraai decoratie- werk zien. Voorts worden diverse verftechnieken gedemonstreerd. De instrumentmakers tonen met uiterste precisie afgewerkte werk stukken. De elektriciens hun flit sende lampen. Ingewikkelde schake lingen. Signaalapparatuur, verkeers lichten en telefoon. En niet te ver geten de miniatuur liftinstallatie. De automonteurs laten diverse apparaten in werking en overzichten van elektrische installaties van mo toren e.d. zien, die de opleiding van monteur oompleteren. Voorts zien we de metaalbewer kers demonstraties geven aan diverse machines en in het booglassen, sny- Leerlingen kiezen een vak. den, solderen, smeden en constructie werken. Tenslotte geeft deze tentoonstelling een overzicht van het algemeen vor mend onderwys en zyn er demon straties in het natuurkundelokaal. waarin ctoor de leerlingen in een moderne speel- en leersituatie ge oefend en gedemonstreerd wordt. Een algemeen overzicht van de mogelijkheden na het doorlopen van de Technische School ontbreekt evenmin op deze voorlichtende en kundig ingerichte tentoonstelling. LEIDEN Na de laatste wedstrij den in de viertallencompetitie van de Leidse Bridgeclub DDS luidt de stand als volgt 1. Viertal: mevr. Kengen 222, 2. mej. Nagel 19—5, 3. mej. Schneider 168, 4. mevr. v. Heusden 168, 5. hr. Plouvier 1113, 6. mevr. den Holder 10—14, 7. hr. Gallas 1—28. mevr. v. Gelderen 123. Parenwedstryden1ste groep: hr. Parmentierv. d. Voort 180.26, mej. Nagel—hr. Mekkink 163.49, hr. Beek —De Jong 160.18, mevr. Kengen mej. van Wel 143.05, hr. Plouvier Eichhorn 142.96, echtpaar Galj aard 142.85, hr. CorneüsseSchölvinck 133.92, ds. Den HolderVisser 133.15; 3de groep: ds. KeuterKrul 169.56, mej. Schneiderhr. Teile kamp 160 06, mevr. v. Heusdenhr. Woons 158.84, ds. PeterzenVlaar- dingerbroek 158.27, ds. v. Gelderen— Verstraaten 150.32, ds. Comellsee— Guldemond 138.55, hr. Gallasv. d. Logt 137.86. ds Beek—v. d. Brink 127.37. Nieuwtje Goed stel Uit het bovenstaande volgt al, dat op de LOM-school van een star klas sikaal lessysteem geen sprake kan zyn. Van de onderwyzers wordt veel gevraagd, zy moeten er achter zien te komen welke leermethode voor elk van de kinderen het best ge schikt is. Op dit punt worden de onderwyzers geholpen door logope- Een nieuwtje is de mededeling van de heer Goddyn, dat er kort geleden toestemming is verleend om in het schoolgebouw met een VBO-school te beginnen, dat is een mavo en leao voor LOM-kinderen en tevens voor kinderen met een laag werk tempo. Het aantal kinderen is er, de ruimte is er, de toestemming is afgekomen, alleen is de leerkracht nog niet te vinden, aldus de heer Goddyn. Met deze man staat of valt het succes van de VBO-afdeling. „Ik zou ook wel met een LOM-kleu terschool willen beginnen" voegt hy er aan toe. „Op de kleuterscholen zyn zat kinderen die daar niet flo reren, maar het UJkt wél of ze er niet zyn, als u begrypt wat ik be doel. Ze worden niet opgegeven". LEIDEN Geen koele alumi nium klimrekken op het betegel de plaatsje, niet de obligate zand bak. Het nog prille Hooghkamer- park langs de Voorschoterweg gaat de jeugd van Leiden-Zuid- ivest iets anders bieden. Volgen de week zal personeel van de plantsoenendienst van gemeente werken beginnen met de bouw van een zelfbedacht speelobject voor wat grotere kindereneen bouwnverk van verduurzaamd rondhout met vier 'verdiepingen' variërend van twee tot vier meter boven de grond. Dit Winnetou-huis is een klim- bouwwerk in de stijl van een wild-west-kampement, waarin kinderen naar eigen inzicht avonturen kunnen beleven zoals indiaantje spelen e.d. Men kan onder het gehele bouwwerk door lopen. Er komt o.m. een overdek te uitkijkpost op ca. 4 m hoogte, een vlaggemast 'met vlag) en een klimpaal met -touw. Fantasie LEIDEN De wandeltochten van de Alpheuse Avondvierdaagse zullen dit jaar worden gehouden op 3. 4, 5 en 6 juni. In Hillegom op 10, 11, 12 en 13 Juni en tn Leiden op 1, 2, 3 en 4 Juni. De organisatie is ook nu weer ln handen van de Wandelkring Leiden en Omstreken van de Kon. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Opzet van de plantsoenendienst is een speelobject te maken waarmee kinderen hun fantasie kunnen uitleven. Opzettelijk is voor natuurlijk materiaal (uit Luxemburg afkomstig sparre- houtgekozen, waaraan onze be ton-, plastic- en metaalmaat schappij zo arm is. De opstaande wanden worden gemaakt van circa 800 meter rondhout met een diameter van 7 tot 8 centimeterde gordingen van ca. 400 meter hout van 12 c?n en de staanders van ca. 160 me ter met een dikte van 20 tot 22 cm. Voor de verbindingen wor den stevige bouten en moeren ge bruikt. Het hout zal niet worden geverfd maar zijn (bijna) na tuurlijke kleur behouden. De staanders worden in betonnen voeden in de grond verankerd. De kosten voor dit bouwnverk bedragen rond f 13.000. Vergelijkt men dit met ds aanlegkosten van een kleine openbare speelplaats (wel „olieraffinaderijtjes" ge noemd omdat de speehvefrktuigen van buizenmateriaal zijn vervaar digd), dan blijkt het houten klimhuis een „koopje" te zijn. Een kleine speelplaats kost tussen 12.000 en 15.000 gulden. Een gro te speelplaats kost rond 25.000 gulden. In „kuil" Een dergelijk klimhuis kan ui teraard niet i7i de binnenstad worden geplaatst. Het Hooghka- merpark is een uitgezochte plek er voor. Het parkgedeelte langs Bramslaan en Voorschoterweg in de richting van de ChurchiUlaan bestaat uit twee compartimenten. Gerekend vanaf de Brahmslaan komt men eerst in een kleuteraf deling met bankjes e.d. voor toe zichthouders. Het volgende en laatste compartiment bestaat uit een kunstmatige kuil een gras veld waaromheen wallen van twee meter hoogte zijn opgewor pen. Deze wallen zijn aan de bin nenzijde bespeelbaar. Bovenop en aan de buitenkant, langs het wa ter van de vijver, zijn ze dicht beplant. In deze kuU komt het Winne tou-huis te staan. Volgende week hoopt de plantsoenendienst met de bouw te beginnen. Men denkt er een goede maand (werkbaar weer) mee bezig te zijn, zodat in elk geval dit voorjaar de jeugd er gebruik van kan gaan maken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3