Europa's rivieren op recordhoogte Israel krijgt nog 25 Phantoms bij er DRQSTE Scheuringen op vele plaatsen Palestijnen niet eens over de aanslagen op vliegtuigen LAWINES RAZEN INDE ALPEN iff Hier en daar dreigt catastrofe Ministers ontslagen in Neder-Saksen lekker lui Treffer Nixon wil Moskou en Pcn ijs van wapenleveranties afbrengen [ETS KOUDER 't Gist in de politiek Maatregelen tegen Radio Veronica op komst ©uc/ ©©e, teutvö Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J R. Soetenhorst Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 No. 33028 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Toeristen ingesloten INNSBRUCK (AP. Reuter) In Mentallen Oostenrijkse winter sportplaatsen zitten duizenden toeris ten opgesloten omdat spoorwegen en M wegen door lawines zijn geblokkeerd. Volgens functionarissen van de Oosten rtjkse zusterorganisatie van de AN- -lp WB te het zelfs met hefschroefvlieg- ■^lulgen bijna onmogelijk de geïsoleer- plaatsen te bereiken, omdat het richt zeer slecht is en een landing In de sneeuwstormen bijna gelijk 561 staat met zelfmoord. De steden Langen, Kosterle. Lech in Dallas in de provincie Vorarl- iberg zijn niet meer te bereiken. Ve- ne Oostenrijkers zitten op hun stem- liljet voor de verkiezingen van het larlement te wachten, maar postbe- tellingen in dit gebied worden niet neer uitgevoerd. Vorarlberg is niet het enige ge- lied in Europa dat onder lawines n sneeuwstormen heeft te lijden. Af- ezien van de acht levens, die het winterse weer in Oostenrijk tot nu oe heeft geëist, is ook de situatie in iet Zwitserse kanton Wallis en n de Franse en Italiaanse Alpen kri ek. In Zermatt worden vakantie- angers per hefschroefvliegtuigen aar plaatsen gebracht vanwaar ze ,r huis kunnen komen. In Reckin- ra dat in de nacht van maandag dinsdag door een lawine werd 'troffen waren tot vanmiddag der- •n slachtoffers geborgen. Er is ech- nog een groot aantal vermisten. iy een lawine in het Franse Alpen- ïbied kwamen gisteren volgens de ;tste berichten acht personen om ït leven. Zes worden nog vermist. De hoeveelheid sneeuw die het ■Jwitserse plaatsje Reckingen heeft edolven zou naar schatting meer lam een miljoen ton hebben bedragen ten kind van elf maanden ontsnapte wonderbaarlijke wijze aan de docxj oen die hoeveelheid aan kwam rol- Een ooggetuige vertelde: „Ik ag een houten wieg, die als een :heepje op de sneeuw dreef. Een aar seconden later kwam ik bij de 9- neeuwhiDop aan en vond de huilen- Iri 8 Ursala die niets mankeerde". Zie ook pagina 6: Lawinegevaar log aanzienlijk. Iw., I Westduitse soldaten vervoeren meubilair en documenten per boot uit de overstroomde bene denverdieping van de parlementsgebouwen in Bonn. (Van onze correspondenten) BONN, BRUSSEL, PARIJS, DEN HAAG (GPD, ANP) Noordwest- Europa, Nederland inbegrepen, zucht onder de wateroverlast van de ge zwollen rivieren. Een stad als Bonn, het Westduitse regeringscen trum aan de Rijn, leek gisteren wel in staat van beleg door de gecombi neerde drukte van het bezoek van de Israëlische minister Abba Eban en de tot recordhoogte gestegen rivier (hoger dan ooit in deze eeuw!). Het opstapelen van zandzakken had niet veel geholpen. Tal van automobilis ten parkeerden op de Rijnbruggen om te kijken naar de ver buiten haar oevers getreden rivier. Het zwaarst getroffen zijn Beieren en Baden-Würitemberg, waar voor miljoenen schade is aangericht. In totaal tien personen hebben in West- Duitsland het leven verloren door de overstromingen. Overal langs de ri vieren staan de straten blank en varen bootjes om ingesloten mensen uit hun huizen te halen. In Bonn dreef meubilair uit de onderste ver dieping van het parlementsgebouw. By Koblenz bereikte de Rijn gisteren een niveau van 8.40 meter boven normaal. In België ls de Maas in de af gelopen dagen eveneens ver buiten ae oevers getreden, maai- gisteren leek het water voor het eerst weer wat te zakken. Bij Luik en Namen stond de Maas overigens nog drie meter hoger dan normaal: velden en wegen stonden blank en tal van woongebieden zijn geïsoleerd. De brandweer heeft de handen vol werk met het in veiligheid brengen van vee. het verdelen van voedsel en het ophalen van mensen, die door het water van de buitenwereld zyn afge sneden. Ook Frankrijk heeft veel last van het water: in Parys is het auto verkeer op de kaden van de Seine gestremd. Het Invalides-station, van belang voor de busverbinding met de beide Paryse vlieghavens, dreigt wel dra te worden overstroomd. Ook uit de provincie worden overstromingen gemeld: de autofabrieken van Peu geot in het department van de Doubs (bij Besan?onwerden gisteren ont ruimd. In het departement van de Seine- Marne (met een deel van de Parijse voorsteden) regent het "oortdurend. Duizenden hectaren staan onder wa ter en de toestand dreigt catastro faal te worden. In Limburg heeft de Maas hon derden mensen geïsoleerd. De dorp- jts Bergen en Well zijn gisteren van de buitenwereld afgesloten, terwijl al eerder vele gezinnen in Ayen door het water werden verrast. In Venlo stond gisteravond de Maas tot aan de stoep van winkels en café's aan de Maaskade. Het water is de rijks weg Venlo-Nijmegen tot op enkele meters genaderd. WASHINGTON (Reuter, AP) President Nixon zou zich bereid hebben verklaard, nog 25 jacht bommenwerpers van het type Phantom aan Israël te verkopen, als er geen einde komt aan de be wapeningswedloop in het Midden- Oosten. De Amerikaanse omroeporganisa tie Columbia Broadcasting System (CBS) zegt dit van zeer betrouw bare zijde te hebben vernomen. Begin volgende maand zou een be sluit worden meegedeeld. BONN (GPD) In de Westduitse lelstaat Ned er-Saksen heeft de so- aaldemocratische premier Diede- chs de vier christen ministers in ijn regering ontslagen. Daarmee is i een regeringsperiode van bijna if jaar een eind gekomen aan de jrote coalitie" van SPD en CDU in annover, de hoofdstad van dit land. Directe aanleiding tot de re- iringscrisis was het opnemen van afvallig NPD-lid in de parle- entsfractie van de CDU. Deze frac- e was de laatste maanden door het 'erlopen van FDP- en SPD-polti e niet akkoord gaan met de huidi- regeringspolitiek in Bonn, al aan- enlijk gegroeid. Met de NPD-er en de naaste toekomst nog enkele in diens voormalige partijgenoten zij in het deelstaatparlement gro- r dan de fractie der sociaal-demo- De Bilt verwacht van heden tot mderdagavondvry veel bewolking plaatselyk enkele regen- of leeuwbuien. Aanvankelyk weinig ind, later zwakke tot matige wind ssen noord en noordoost. In de icht temperaturen om het vries- int tot lichte vorst. Morgenmiddag ts lagere temperaturen dan van- iag. (opgemaakt te 12.40 uur) 26 FEBRUARI on op: 7.33 uur; onder: 18.13 uur. laan op: uur; onder: 8.46 uur. oogwater te Katwijk te 6.09 en 18.23 laagwater te 2.01 en 14.23 uur craten, een ontwikkeling die niet overeenkomt met de laatste verkie zingsuitslag (van 1967). Een bijko mende ergernis voor premier Diede- richs was dat het samengaan met de CDU bemoeilijk wordt door het feit dat die partij in Bonn tegenwoordig de oppositie levert en daardoor dik wijls andere belangen heeft dan de SPD Het deelstaatparlement zal zich nu waarschijnlijk op 4 maart over het besluit van Diederichs uitspre ken. Op de hoogte Israël is volgens CBS al op de hoog te van dit besluit. De omroepmaat- schappy zei voorts dat Israël op het ogenblik volgens een bestaand contract gemiddeld vier ..Phantoms per maand ontvangt. Dit contract zal in juni geheel uitgevoerd zyn. Aan de nieuwe levering zouden veel strengere financiële voorwaarden zyn verbonden. Ook zou president Nixon van plan zijn op deze nieu we leverantie te besnoeien als Frankrijk en de Sowjet-Unie ak koord gaan met vermindering van hun aandeel in de bewapings- wedloop in het Midden-Oosten. Het besluit van Nixon zou zijn ge nomen naar aanleiding van het recente Franse akkoord om Mira ges aan Libië te leveren. De Li bische revolutionaire regering heeft zich na de troonsafstand van Ko ning Idris steeds meer aangesloten bij president Nasser. De Verenigde Staten hebben destijds laten weten dat zij in deze leveranties een her nieuwde stap in de bewapenings wedloop in het Midden-Oosten zien. De Sowjet-Unie heeft daarop gedreigd hernieuwde vliegtuigleve ringen aan Israël te zullen laten volgen door het beschikbaarstellen van de nieuwste Migs aan Caïro. ADVERTENTIE KERSENBONBONS zijn Nederlandse kersenbonbons. Omdat er Droste op staat. Een verschil dat u moet proeven. .O* in elegante cadeau- en presenteer verpakking 3,35 ADVERTENTIE pyjama s en nachtmode BARNEVELD/BERGEN OP ZOOM/ LEEUWARDEN ERMELO GPD. ANP) De politieke conflicten in ons land splitsen zich toe. Op tal van plaatsen treden op plaatselyk niveau scheuringen op in politieke partyen. Gisteravond is het tijdens een algemene ledenvergadering van de afdeling Bergen op Zoom van de VVD tot een conflict gekomen tus sen leden en bestuur. DEN HAAG (ANP) Een beslis sing van het kabinet (over maatre gelen tgen piratenzenders» kan nu werkelijk op korte termijn worden verwacht", aldus heeft minister Klompé van Cultuur. Recreatie en Maatschappely"k Werk vanochtend in de Eerste Kamer meegedeeld. Zy zei er begrip voor te hebben, dat men het langzamerhand de hoogste tyd vindt, dat maatregelen worden geno men. Indien het kabinet zou beslui ten tot maatregelen, die beogen enige medewerking aan Radio Vero nica en Radio Nordsee strafbaar te stellen, zou het ministerie van Bui tenlandse Zaken een wetsontwerp moeten wDorleggen tot ratificatie van het verdrag van Straatsburg, en het ministerie van Verkeer en Water staat een wetsontwerp tot aanpas sing van de telegraaf- en telefoon- wet. it nummer bestaat uit 18 pagina's AMMAN/PARIJS (AP, AFP, Reu ter, DPA) De Palestijnse bevrij dingsorganisaties blijken het zelf niet eens te zijn over de bomaanslagen op vliegtuigen. Het schynt dat de te genstellingen tussen pro- en contra bomaanslagen, die vóór de vorming van het Verenigde Palestijnse Com mando o.a. al bestonden tussen de leider van de grootste guerrillaorga nisatie, Jassir Arafat van de Al Fa tah en George Habash van het Volksbevrijdingsfront, zich op dit punt door de recente gebeurtenissen hebben toegespitst. Arafat verklaarde gisteren op een persconferentie in de Jordaanse hoofdstad dat zijn organisatie tegen het saboteren van burgervliegtuigen is. Volgens de leider van de Al Fa- t?Ji kan geen enkele Palestijnse guer rillaorganisatie verantwoordelijk worden gesteld voor de ramp van zaterdag met het Zwitserse verkeers vliegtuig. George Haba.^i stelde daarentegen dat zijn organisatie, het Volksbevrijdingsfront, aanslagen zal blijven plegen op burgertoestel len. Habash beperkte zich echter in zyn gisteren gedane uitlatingen tot de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al. Van de tien Palestijnse organisa ties die binnen het Verenigde Com mando samenwerken, hebben er in het verleden slechts enkele aansla gen gepleegd op burgervliegtuigen. Op 3 maart zal in Parijs een con ferentie van de Europese burger luchtvaart worden gehouden. De Europese landen volgen daar mee een oproep van de Westduitse minister van Verkeer Leber, die zich gisteren na een onderhoud m et de Benelux-landen in die zin had uit gelaten. Tevens zal dan worden be slist of er een afzonderlijke bijeen komst van internationale organisa tie voor de burgerluchtvaart IATA zal worden gehouden, waartoe veel landen hebben opgeroepen Het grondpersoneel van het Lon- dense vliegveld Heathrow heeft gis terochtend spontaan het besluit ge nomen geen werkzaamheden te ver richten aan toestellen van lucht vaartmaatschappijen uit het Mid den-Oosten, dus ook niet aan Isra ëlische vliegtuigen. Dit omdat hun veiligheid niet voldoende werd ge waarborgd. Ondanks deze boycot kon een Syrisch toestel gewoon vertrek ken. De Arabische luchtvaartmaat schappijen zullen de grondwerk zaamheden door eigen personeel la ten verrichten. Hoe lang de boycot zal duren is niet bekend. Het besluit hangt af van wat functionarissen van meer dan 50 luchtvaartmaatschappijen, die op het ogenblik met elkaar overleggen, gaan doen. Vrijdagavond om tien voor hall negen begint in het RAI- congrescentrum in Amsterdam de tiende Grand Gala du Disque Po pulaire. De intocht van de grote vedetten", die in het programma optreden is inmiddels begonnen. Met regelmatige tussenpozen ar riveren representanten van het populaire genre op de luchthaven Schiphol. Gisteren kwamen vrij wel gelijktijdig de pop-groep „The Flock" en de Amerikaanse groep „The Four Tops" op het vlieg veld aan. „The Flock" ging zeer hip gekleed met paar de staarten, in tegenstelling tot de Four Tops" die keurig gekleed de vlieg tuigtrap afdaalden. Vanochtend werd de blinde zanger-gitarist Jo sé Feliciano <zie foto) samen met zijn echtgenote uit Puerto Rico in Amsterdam verwelkomd. Hij behoort met Nana Mouskoiiri en de Anita Kerr Singers tot de gro te attracties van het Grand Gala Heintjes is inmiddels ook aange komen in de hoofdstad, waar gis teren uitgebreid feest werd ge vierd in een Caravelle ter gele genheid van de verkoop van de tienmiljoenste Heintjeplaat (zie ook elders). Een elftal leden, onder wie het gemeenteraadslid H. van Goch, heeft tydens de vergadering voor het lid maatschap van de party bedankt, omdat men het niet eens was met het beleid van het bestuur. Aanlei ding tot het conflict was het feit, dat het bestuur kort geleden de en quêteresultaten over de bewoning van flatgebouwen had toegezonden aan de gemeenteraad. Ook in Barneveld heerst geen een heid in de politieke gelederen. Het ziet er naar uit, dat aan de verkie zing voor de gemeenteraad 5 nieuwe partijen en groeperingen aan de strijd zullen gaan deelnemen. Be halve de afdeling van D'66 heeft ook een groepering Gemeentebelangen aangekondigd met een lyst te zullen uitkomen. Daarnaast is op initiatief van een oud-bestuurslid van de BP de groe pering Barneveldse Rechtse Chris ten Unie geboren. Verder gaan een afdeling van Binding Rechts en en kele SGP'ers op een aparte lyst een beroep doen op de kiezers. Ook in Leeuwarden ging het emo tioneel toe, en wel by D'66. Dertien leden spraken zich daar uit voor zelfstandig deelnemen van D'66 aan de gemeenteraadsverkiezingen. 10 ga ven de voorkeur aan het niet uitko men met een eigen Hjst, terwijl een IaJ zich onthield van stemming. Van het plan om met de groe peringen „Provadya?" en „Demos" in de kiesvereniging „Axies" de verkiezingen in te gaan zoals op 11 februari met 8 tegen 7 stemmen werd besloten kwam gisteravond niets. Tenslotte is het bestuur van de Party van den Arbeid ir Ermelo en bloc afgetreden, omdat niet alle le den zich schaarden achter het be stuursbesluit om aansluiting te zoe ken by het Democratisch Appèl. Het bestuur wilde aansluiting by Demo cratisch Appèl omdat mea het niet eens was met het beleid van het hoofdbestuur ten aanzien van Nieuw Links. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Februari 1870: In Hulsel, een gehucht der gemeente 's-Hertogen- bosch, met een bevolking van p.m. 1300 zielen doet zich het zeldzame geval voor, dat er binnen 2 jaren geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Advertentie. Een num- merverwisselaar gevraagd. Offerten met franco brie ven onder letters BZ. aan het Bureau van dit blad. Z.M. heeft aan P. van der Laan, gewezen bewaarder der 2e klasse in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, verleend een pensioen ten laste van den staat van f 249 's jaars.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1