Jordaanse koning verloor het duel met Palestijnen Minister van Binnenlandse Zaken afgetreden Geen hulp nodig van Degrelle BEZOEK FRANSE PRESIDENT BEGON NOGAL INFORMEEL Ontkenning Nederlands nu officiële taal op Franse scholen Brits-Guyana nu helemaal zelfstandig Bi, s in Israël in hinderlaag Athene laat 30 gevangenen vrij Palestijnen OP GRA VEN RUSSEN IN CHINA GEEN KRANSEN Joden demonstreren bij bet Witte Huis WEER ZWARE AANVALLEN IN LAOS POMPIDOU NIET ZO WELKOM IN WASHINGTON DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 AMMAN (AFP, Keuter) De Jordaanse minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Mohammed Rassoel Al-Kaylani, is gisteren afgetreden. Een dag na het sluiten van een geheime overeenkomst tussen de Jordaanse regering en de Palestijnse verzetsorganisaties bood hij Koning Hoessein zijn ontslag aan, die dit aanvaardde. Het is bekend, dat de generaal een krachtig tegenstander was van de guerrilla-activiteiten op Jordaans grondgebied. Kaylani is vroeger chef van de Jordaanse geheime dienst geweest zijn aftreden wordt logischerwijs met de crisis van de afgelopen weken in verband gebracht. Welingelichte krin gen merkten vorige week in Am man op, dat de Palestijnse comman do's de generaal beschouwen als een van de conservatieve adviseurs van Hoessein en als iemand, die hun vijandig gezind is. maar gisteren werd van betrouwbare Palestijnse ïijde vernomen dat K^vlani dit week einde bij de onderhandelingen tussen koning Hoessein en de guerrillalei ders een gematigde houding had aan genomen. Kaylani ontkende gisteravond dat zijn aftreden verband hield met de dit weekeinde bes'oten overeen komst. Hij had zijn ontslag naar zijn zeggen al vóór het uitbreken van de crisis „om persöonlfjke rede nen" ingediend. Maar het franse persbureau AFP vernam uit goede bron dat de minister pas tot zyn be- (Van onze correspondent) PARIJS <GPD) - Naast hun moedertaal en het Latijn of het Grieks zullen, vanaf het komende schooljaar, de Franse middelbare scholieren voor hun tweede moderne taal nu ook het Nederlands kunnen kiezeh. Op de lijst der levende talen prijkten tot dusver al Engels. Duits. Russisch. Spaans en Italiaans De beslissing die de Franse minis ter van Onderwijs, Olivier Guichard. dezer dagen officieel heeft bekend gemaakt mag onze ambassade ui Parijs, die sedert lange tijd op de officiële erkenning van het Neder lands had aangedrongen, dan ook als een overwinning van belang beschou wen. Het Nederlands werd al wel on derwezen aan enkele Franse univer siteiten (in Parijs. Straatsburg en Dijon) maar bij het middelbaar on derwijs bestond die mogelijkheid tot nu toe vrijwel niet. Bij zijn actie ook het Nederlands met het Frans. Duits en Italiaans als een der vier officiële voortalen in hét Europa van de Zes erkend te krijgen, had de culturele attaché, de heer Sadi de Gorter, ziich meer beroepen op het feit dat deze taal toch ook. ofschoon wel ietwat verhaspeld, door een minderheid der Franse onderda nen in Frans-Vlaanderen bij de Bel gische grens nog altijd dagelijks wordt gesproken! sluit was gekomen aan het slot van een stormachtige kabinetsvergade ring. die was gewijd aam een debat over het akkoord met de verzetsor ganisaties. Enkele ministers hadden zich in de t jeenkomst. die onder leiding stond van premier Talhoeni, krachtig verzet tegen de overeen komst, die zij als een capitulatie zagen. Kaylani was naar verluidt voor het einde van de vergadering vertrokken om Koning Hoessein zijn ontslag aan te bieden Sommige waarnemers houden ér rekening mee dat ook premier Talhoeni aftreedt. Vice-premier en minister van Bui tenlandse Zaken Abdel Moneimrifai, die erin zou zijn geslaagd het ver trouwen van de Palestijnen te win nen. geldt als voornaamste kandi daat voor het premierschap. Conflictstof Minister Witteveen van Fi nanciën heeft gisteren een giro biljet ingei uld om een zilveren bevrijdingstientje te hestellen. Gisteren werd de inschrijving of- jicieel opengesteld. GEORGETOWN (AFP) Brits- j Guyana is gisteren tot onafhankelij ke republiek uitgeroepen. Het land wordt daarmee de elfde republiek I van Zuid-Amerika. Tot president van Guyana zal wor den benoemd de nuidige gouverneur- generaal Edward Luckhoo. De eerste minister is de 47-jarige advocaat Forbes Burnham die in 1966 reeds de onderhandelingen met Londetj leidde óVer de onafhankelijkheid. Van het buurland Suriname wa- reh er geen vertegenwoordigers bij de onafhankelijkheids plechtigheden omdat het land geen uitnodiging had ontvangen. Het Koninkrijk dei- Nederlanden overigens wel. Guyana telt 700.000 inwoners van wie het merendeel van Indiase of Afrikaanse oorsprong. Het land blijft deel uitmaken van het Britse Geme nebest en is daarvan het 27ste lid. De voornaamste uitvoerprodukten zijn suiker, bauxiet, mangaan en rijst. Groot-Brittannië. de Verenig de Staten en Canada zijn de voor naamste afnemers. De suikerplanta ges zijn in handen van twee Britse maatschappijen; het bauxiet wordt door Amerikaanse en Canadese on dernemingen geëxploiteerd. De overeenkomst tussen Jordanië en de Palestijnse commando-organi saties. waarover geen bijzonderhe den bekend zijn gemaakt, volgde op twaalf dagen van grote spanning, waarin het tot bloedige gevechten kwam tussen Jordaanse troepen en guerrillastrijders. De directe aan leiding vormde de uitvaardiging door Koning Hoessein van strenge veilig heidsmaatregelen. waaronder een verbod op het dragen van wapens in steden en dorpen. Waaraemers mer ken op. dat een regelrechte confron tatie is vermeden, maar dat het we derzijdse wantrouwen blijft Het feit dat de verzetsstrijders zelf besloten hebben tot versterking van de disci pline en het toezicht daarop in ei gen hand zeggen te zullen houden, wijst eïop dat zij niet van plan zijn zich aan het gezag van de koning te onderwerpen. Betrouwbare commando-kringen in Beiroet hebben gezegd, dat de lin kervleugel der verzetsbeweging de overeenkomst ziet als een aan zienlijke overwinning voor de guer rillastrijders. die het recht hebben behouden naar eigen goeddunken bijeenkomsten te houden en publika- ties uit te geven, terwijl ze het dra gen van wapens op openbare plaat- sen vrijwillig zullen beperken. Een commando-leider in Amman zei gis teren: „Alle problemen zijn van a tot z vriendschappelijk geregeld, en iedereen is nu tevreden". Maar men i I gelooft algemeen, dat er nog genoeg bronnen van conflict zijn overgeble- ATHENE 'Reuter» Het Griekse militaire bewind heeft gis teren dertig politieke gevangenen, onder wie twee vrouwen. In vrijheid j gesteld, die sinds de machtsoverne ming door het leger in april 1967 ge- j gevangen zijn gehouden omdat men hen een gevaar achtte voor de openbare veiligheid. Het ministerie van voorlichting dat dit bekend maakte. liet weten dat de vrijlating I het gevolg is van de aanbeveling van een commissie van drie rech ters die de zaken van alle politieke gevangenen heeft onderzocht. Vol gens officiële cijfers worden er in Griekenland nog circa 1700 mensen om politieke redenen gevangenen ge houden. TEL AVIV 'Reuter» In de buurt van Hebron, op de westelijke oever van de Jordaan en in het bezette deel van Jordanië, is gisteren een aanslag gepleegd op een toeristenbus. Een Amerikaanse toerist, de 31-jarige Barbara Arpel. verloor het leven en drie anderen, onder wie twee Ameri kaanse vrouwen, liepen verwondin gen op. De bus vervoerde baptistische pelgrims uit de V S Volgens de Israëlische politie werd de bus onder vuur genomen met au tomatische wapens. De chauffeur gaf gas en reed naar het Israëlische mi litaire hoofdkwartier in Hebron. De Indonesische hoofdstad is dezer dagen getroffen door een ernstige overstroming, die meer dan 150.000 personen heeft gedu peerd. De overstroming, die het gevolg was van een ongekena he vige regenval, dreef vele families in Djakarta naar hei dak van hun huizen, zoals op de foto te zien is. Op de voorgrond het op spattend water van een motor boot Wereldrecord Twee Nieuwzee- landers. Pat Mulloy en Graham Manly, hebben, naar hun zeggen, een nieuw wereldrecord gévestigd. namelijk in het gooien van ei zon der dat het breekt. Menly liep het grootste risico, hij moest het ei op vangen en dat gelukte over een af stand van 37 meter. Het vorige re cord zou 30 meter hebben bedragen MADRID (GPD) In alle Spaanse politiebureaus hangt nog steeds de volgende order: ..Hoogst urgent en belangrijk: order ter aanhouding van de balling in Spanje Léon De grelle. geboren te Bovillon. België op 15 juli 1911. zoon van Eduard en Mathilde" De Spaa.ru* oolitie hoeft zich hier echter niet veel zorgen meer om te maken. De ex-RexLstenlelder en vrij willigersgeneraal voor Hitier, Léon Degrelle. is niet meer in het land. Het aanhoudingsbevel Is niets anders meer dan een geste van goodwill tegenover de Belgi sche regering Het Madrileense falangistenblad S.P., dat over bijzonder goede contac ten beschikt In de kringen waarin Degrelle verkeerde, verzekerde gis- teren dat hij op het ogenblik in Cairo verblijft. Dit werd ons ook in andere oronnen uit Degrelles nabijheid bevestigd. Interessantei is nog de uitleg die de SP. geeft van Degrelles aanwezigheid in Cairo. De Rexistenleider, die In 1942 de ..Vijfde vrijwillige storm- 1 brigade van de Waffen-SS. Valo- nia" had opgericht en geleld in de strijd aan het Oostfront, wil zijn oorlogservaring weer uit de oude doos halen en Palestijnse guerrilla strijders helpen in him strijd tegen Israël. Zoals men weet was het Rcxisme anti-Joods, hoewel De grelle in zijn gedenkschriften zijn antisemitisme ontkende. Maar De grelle heeft weinig succes met zijn aanbod. Wij laten S.P. aan het worod ..Volgens betrouwbare bronnen waarderen de Palestijnse guerrillastrijders dit aanbod niet te zeer". MOSKOU 'Reuter» Het Russische persbureau Tass meldt dat de Chinese autoriteiten Russische di plomaten geen vergunning hebben willen geven om kransen neer te logge op de graven van Russische ualren in vier Chinese steden. Leden van de Russische ambassade in Peking mochten geen kransen leggen op deze graven in Port Ar thur. Woehan. Harbin en SJen- iang waar Russische soldaten be graven liggen die volgens Tass „sneuvelden lti gevechten voor de bevrijding van Noordoost-China van de Japanse Invallers". SAIGON 'AP. Reuter) Ameri kaanse B52 bommenwerpers hebben gisteren voor de zevende achtereen volgende dag zware aanvallen ge daan op de Ho Tsji Minh-route in Laos in een poging de troepenbe wegingen en het vervoer van oor- logsmaterieel naar Vietnam tegen te houden. Verder zouden er aanwijzin gen zijn, dat Noord Vietnamese ver sterkingen in het gebied van het derde korps in Zuid-Vietnam bin nenkomen via de Ho Tsji-Minh-rou- te. Men verwacht een grootscheeps lenteoffensief met raket- en mortier aanvallen. Amerikaanse infanterie heeft in de Zuidvietname6e provincie Binh Dinh ongeveer 480 km ten noordoosten van Saigon, een grote munitieberg plaats van de Vletcong ont dekt. waarin ongeveer zeven ton aan mortiergrananten, explosieven. mij nen en munitie was opgeborgen. De ze maand was reeds eerder een berg plaats gevonden, waarin zich muni tie en wapens bevonden. De hoeveel heid munitie in de thans ontdekte bergplaats was voldoende om een Vietcong-divisie van 10,000 man te voorzien. Eendejacht: drie doden In de Australische staat Victoria is zondag de eendejacht geopend. Op de eerste ochtend kwamen al drie jagers om het leven. Het eerste slachtoffer struikelde, waardoor zijn geweer af ging en hfj zichzelf de volle laag gaf De tweede verdronk toen hij in een lagne sprong om een aangeeohoten eend te pakken. De derde man liet het leven als gevolg van een hart aanval. WASHINGTON (AP. Reuter, AFP) Ongeveer vijfduizend Amerikaanse Joden hebben gisteravond voor het Witte Huis In Washington gedemon streerd tegen het bezoek van de Franse president Pompidou aan do Verenigde Staten. De betogers droegen borden mee en riepen leuzen waarin zij diens po litiek ten aanzien van het Midden- Oosten veroordeelden. Speciaal keer den zij zich tegen de wapenleveran ties aan Libië en het wapenembargo voor Israël President Pompidou heeft van deze i eerste van een hele reeks van beto gingen geen glimp opgevangen. Zijn aankomst op het vliegveld van Wash ington was een informele aangele genheid. Officieel was ter begroeting alleen de chef protocol van het Witte Huis aanwezig. Onverwacht ver scheen echter ook vice-president Spi- ro Agnew. die samen met Pompidou in een regeringshefschroefvliegtuig naar het buitenverblijf van president Nixon In Camp David vertrok, waar Pompidou met zijn echtgenote de nacht doorbracht Het officiële be- j zoek begon pas vanochtend 'Ameri- kaanse tijd) toen de Franse president I in het Witte Huis werd ontvangen Ondanks het verzoek van het Witte Huis om het bezoek van de Franse president in „een sfeer van hoffelijk heid en vriendschap" te doen plaats vinden. ziet het ernaar uit. dat de acties tegen Pompidou gewoon door gang zullen vinden. Het Democrati sche Congres-lid Podell onthulde gis teren dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de zaal van het Congres zal laten opvullen met bodes, klerken en andere ambtenaren als het Franse staatshoofd daar mor gen een toespraak gaat houden. Een derde van de 435 Congres-leden zou hebben gedreigd Pompidous rede te boycotten Het Republikeinse Oon- 1 gres-lld Ford zei in een commentaar, dat het aanvullen van het Congres met buitenstaanders in het verleden wel eens meer was voorgekomen. In "lk geval achtte hfj het niet moeilijk de zaal vol te krijgen omdat op woensdag ook Senatoren toegang tot het Congres hebben. Zie ook elders op deze pa gina Pompidou niet zo welkom in Washington. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Zowel de Amerikaanse regering als de Franse ambassade in Washington zien gespannen het staatsbezoek van president Pompidou aan de Verenig de Staten tegemoet, dat vanochtend I Is begonnen met een gesprek met president Nixon in het Witte Huis. Gevreesd wordt dat de Franse pre sident op zijn achtdaagse reis door Amerika geconfronteerd zal worden met talrijke incidenten en betogingen tegen wat men hier als de anti-Is raëlische houding van de Franse re gering beschouwt. De spanning nam allerminst af na de publikatie in het tijdschrift „Life" van een vraagge sprek met de Franse president .waar- In deze zei dat wanneer deze beto gingen inderdaad plaatsvinden en de Indruk wekken dat zy Frankrijk be ledigen in de persoon van de Franse president, „dat zeker niet de Ver enigde Staten. Frankrijk, en ook niet Israël ten goede zou komen" Anti-Franse demonstraties worden verwacht in New York. San Fran- sisco en Chicago Burgemeester Lind say van New York zal op de dag van Pompidou's officiële bezoek aan de stad „voor zaken" in Washington zijn. Burgemeester Richard Dalay blijkt op de dag dat de Franse pre sident Chicago bezoekt „een pick nick" met zijn familie te hebben. In Washington hebben 85 leden van het Huis van Afgevaardigden een ver klaring ondertekend die Pompidou zal worden aangeboden, en waarin gesproken wordt van „Frankrijks voortdurende onverantwoordelijk!!' id In het Midden-Oosten". Bovendien zouden ruim 100 leden van het Huis van Afgevaardigden het voornemen hebben om de rede van de Franse president in het Congres te boycot ten. Sommigen zouden van plan zijn om de zaal gedurende diens toe spraak te verlaten. Hoewel deze demonstraties meer politieke gevolgen kunnen hebben voor president Pompidou zelf. is de Amerikaanse regering ernstig be zorgd over de terugslag dl" zij kun nen hebben op de Frans-Amerikaan se betrekkingen, nu deze juist na de koele jaren toen president De Gaulle aan het bewind was. een kans heb ben op vernieuwing De Amerikaanse en Franse president hebben elkaar nog nooit ontmoet, en voor president Pompidou is het. op een kort bezoek na. tien jaar geleden, zyn eerste uit gebreide kennismaking met de Ver enigde Staten. De presidenten zullen elkaar drie keer ontmoeten 'vandaag, woensdag en donderdag). Ofschoon het belang rijkste aspect van deze gesprekken de persoonlijke kennismaking zal zyn en het analyseren in hoeverre Pom pidou's opvattingen verschillen van die van president De Gaulle, hebben beide landen een groot aantal on derwerpen die voor diepgaande dis cussies in aanmerking komen Amerika zal ongetwyfeld de Franse bedoelingen in het Midden-Oosten aan een nauwkeurige gedachtenw is- seling villen onderwerpen, wa&rby de verkoop van de 108 Mirages aan Li- bië vermoediyk een onbelangryk de tail zal zyn. Washintgon zal verder de mogeiykheden willen onderzoeken voor nauwere samenwerking tussen de Franse strydkrachten en de NAVO. ook al weet men dat Pompi dou evenmin als De Gaulle bereid is om de uittreding uit de NAVO te herzien. Ook zal wellicht het Franse plan ter sprake komen in Grieken land een Mirage-straaljager-assem- blagef&briek te vestigen, maar de Amerikaanse regering zal er niet in geïnteresseerd zyn om deze onderne ming te ontraden Van de zyde van Frankrijk zal er belangstelling bestaan om te praten over mogelijke vormen van samen werking in de produktie van nu cleaire wapens, nu Frankrijk zelf zyn onafhankelyklieid op het stuk van de kernindustrie heeft prijsgegeven. Ook zal de Franse president aan dringen op grotere Amerikaanse in vesteringen in zyn land. maar zon der dat dit de ook door De Gaulle gevreesde economische overheersing van Amerika zal opleveren. De zelfstandige houding waarmee Frankrijk aan dit eerste staatsbezoek van Pompidou begint, wordt geken merkt door het feit dat de Franse regering de aankondiging van dit bezoek koppelde aan de bekendma king van het bezoek van de Franse president aan Moskou in de herfst. Bovendien werd enkele dagen gele den bekendgemaakt, dat de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken. Gromiko. in juni een bezoek aan Parijs zal brengen. In Washington zal men daarom ook veel aandacht besteden aan de relaties van beide landen met de Sowjet-Unie. de in Helsinki begon nen kernconferentie en de kwestie Berlyn. Muurschilderingen In grotten by de Zuidit&liaanse stad Taranto zyn muurschilderingen ontdekt die volgens deskundigen zeker 5.000 Jaar oud zyn. Het is volgens hen voor het eerst dat ln Italië schilderingen uit de latere sleentyd zyn gevonden. De afbeeldingen zyn van jachtpar tyen en magische symbolen in de kleuren donkerbruin, rood, zwart en oker. Ook zyn scherven van potten gevonden. Trouwe hond Een klein hondje heeft een week lang gewaakt o\r de stoffeiyke overschotten van twee jonge Noren, die gisteren in het wes ten van Noorwegen in de sneeuw werden aangetroffen Volgens de po litie zyn de Noren door een lawine gedood. De hond. die van een n de omgekomen Noren is. was nog n leven toen de doden werden gevon den.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9