l)wil groei van bevolking afremmen Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor hoge rekeningen? Geld voor u: Geld voor een auto? Prijstabiliteit 1111 in West-Duitsland op de eerste plaats... Notaris Bergsma nan erfpacht onder loep Drie kinderen per gezin maximum AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening Nieuwe uitgaven AMRO-Lening AMRO-Lening 1 Oud-directeur van NMB Bodegraven in Woerden overleden SER is voor arbeidsverbod vijftienjarigen PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 DEN HAAG (GPD) De bevol kingsgroei in ons land moet zo snel mogelijk tot staan worden gebracht, wil de leefbaarheid in Nederland niet nog meer in ge vaar komen. Dit betekent dat geen enkele vrouw meer dan drie kinderen mag baren. Gemiddeld zal elke Nederlandse vrouw slechts aan 2,1 kinderen het leven mogen schenken, een gemiddelde dat momenteel in de buurt van de 2.5 ligt. Alleen op deze manier zal het mo gelijk zijn te komen tot een bevol kingsniveau van 17 a 18 miljoen, het absolute maximum voor ons land als men van het Amerikaanse welvaarts als ondemocratisch af te wijzen, maar vreest dat men over enkele decennia noodgedwongen wel eens niet anders zou kunnen. Onder dwang wordt dan bijvoorbeeld ver staan een verplichte sterilisatie van de man zodra het gezin twee kinde ren heeft. Er zal gezorgd moeten worden voor een mentaliteitsverandering. Kleine gezinnen zullen algemeen als wenselijk moeten worden beschouwd. Het sociaal aanzien van ongehuw- den en kinderloze echtparen moet worden verbeterd. Deze mentaliteits verandering zal moeten worden ver wezenlijkt door een betere en meer systematische voorlichting. Het ge bruik van voorbehoedsmiddelen moet worden gestimuleerd ter bevordering van de geboortebeperking. ADVERTENTIE Er zal meer aandacht moeten wor den geschonken aan de vrijwillige sterilisatie, terwijl de wettelijke be palingen ten aanzien van de zwan gerschapsonderbreking moeten wor den opgeheven. De discriminerende 1 maatregelen ten aanzien van kinder loze echtparen en ongehuwden bij voorbeeld bij woningtoëwijzing, wo- ningbouw en op het ge,bied van be- j lastingwetgeving moeten worden weggenomen. De kinderaftrek en de kinderbij slagregelingen moeten vervallen. In- dien dat nodig is, moet een nieuw j minimum loon worden vastgesteld j op basis van een gezin met twee kinderen. Dit loon moet dan echter ook gelden voor ongehuwden en voor echtparen met minder dan twee kinderen. (voorbeeld: f 4500.- lost u af in 18xf279.32 of 24 x f218.02) (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18x f 217.26 of 24 xf 169.57) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. niveau uitgaat. Om voldoende ruimte te krijgen, zal dan nog ongeveer twee-derde van onze cultuurgrond aan het agrarisch gebruik moeten worden onttrokken. Dit zijn enkele conclusies uit een gisteren gepresenteerd rapport van een werkgroep van de politieke par tij D'66, dat op het congres begin april aan de leden ter discussie en vaststelling zal worden voorgelegd. Het rapport begint met vast, te stellen dat ons land al over bevolk is. Deze conclusie is gebaseerd op een in 1967 gehouden NIPO-enquête, waarbij twee-derde van de onder vraagden van mening waren dat het subjectieve begrip overbevolking voor ons land van toepassing was. Naar Amerikaanse maatstaven gerekend, is de ruimtebehoefte per inwoner 500 m2 voor voedselproduktie en 1500 m2 voor wonen, werken en recreatie. Dat betekent dat er in ons land bij een beschikbare oppervlakte van 36.600 km2 ruimte is voor 18 miljoen Inwoners. Twee-derde van onze cul tuurgrond zal dan nog beschikbaar moeten komen voor niet-agrarlsch gebruik. De overheid moet op korte termijn beginnen met een bewuste bevol kingspolitiek met betrekking tót het aantal inwoners van ons land. Niet het individuele geluk van het gezin staat voorop, aldus het rapport van D'66. maar het belang van de sa menleving. Het niet voeren van een actieve bevolkingspolitiek moet wor den afgewezen, omdat anders een vëél te hoog niveau wordt bereikt. De sinds 1964 opgetreden geboorte daling is vorig jaar weer omgeslagen in een stijging o.m. doordat het in de „betere kringen" een status- s mbool blijkt geworden 4 of meer kilideren te hebben. Bovendien is uit onderzoekingen gebleken dat het gewenste kinderaantal van de Ne derlandse bevolking hoger ligt dan het maximaal toelaatbare van 2,1. D"66 vreest dat als niet op korte termijn doelbewust deze zaak wordt aangepakt dwang de enige moge lijkheid is. De partij zegt deze dwang Automatisering van modelspoor wegen. door G. A. H. Hesp, uitg. L J. Veen, Amsterdam Hoewel het bouwen van modelspoorwegen de laatste jaren, vooral door het toene men van de vrije tijd, in sterke ma te is gegroeid, is de technische ont wikkeling op het gebied van de be sturing belangrijk achtergebleven. Zo zelfs, zoals de schrijver van dit instructieve boek in zijn inleiding te recht opmerkt, dat een aantal van de in omloop zijnde besturingsmethodeD en -hulpmiddelen „zonder gewetens bezwaar naar het begin van deze eeuw verwezen kan worden." Maar er komt toch langzamerhand verbe tering: de elektronische automatise ring komt binnen het bereik van de amateur, Het is verheugend, dat dit boek van ruim honderd bladzijden met zijn talrijke verduidelijkende te keningen en foto's de belangstellen de modelspoorwegbouwer kan helpen bij het bereiken van het beoogde doel. Ten behoeve van de lezers, die niet op grote schaal tot automatise ring van h un spoorwegbaan willen overgaan, bevat het boek voorts tal van schakelingen, die ook buiten een geautomatiseerd systeem met vrucht toegepast kunnen worden. FRANKFURT (GPD) Stabi lisering van de prijzen vormt voor 1970 een van de belangrijkste punten die op het programma staan van de Westduitse regering. Dit moet echter in een zodanig tempo gebeuren dat stagnatie in de conjuncturele ontwikkeling wordt vermeden. Wel is het nodig dat de nog bestaande spanningen in de Duitse economie, die vooral het laatste half jaar zo duidelijk aan het licht kwamen, worden opgeruimd. De bondsrepubliek staat thans aan het begin van een conjuncturele overgangsfase. Aan de ene kant wor den de impulsen, die de economie ge makkelijk tot oververhitting kunnen brengen, langzamerhand verzwakt, maar aan de andere kant blijven de prijzen zich in een opgaande richting bewegen, een ontwikkeling die wel eens versterkt zou kunnen worden. Gebleken is dat de prijsijindex voor industriële produkten in januari met ongeveer 5,8 procent is gestegen ten Opzichte van dezelfde maand in 1969. De kosten van levensonderhoud gin gen de afgelopen 12 maanden met circa 3,5 procent omhoog. Hierop wees de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. Karl Schiller in zijn toespraak ter gele genheid van de opening van de 44ste Internationale voorjaarsbeurs van Franfurt. Algemeen wordt de Frankfurter Messe gezien als een graadmeter voor het conjuncturele klimaat in de Bondsrepubliek, maar ditmaal valt het accent hier bijzonder sterk op. zei de minister. Het is de bondsregering volle ernst met het indammen van de prijzen. Een prijsstijging van 5,8 procent voor industriële produkten betekent maar liefst een verdubbeling ten opzichte van de conjunctuurcyclus 19641905, toen het prijsniveau 2,9 procent werd Vaste planten voor uw tuin, door Rob Herwig. uitg. L. J. Veen. Am sterdam; Tuinheesters, deel I, van dezelfde schrijver en uitgever Weer een paar nuttige boeken over tuinen, bovendien van een zeer des kundige en uiterst produktieve schrijver. Herwig beheerst zijn on derwerpen volkomen, die niet aar zelt om verouderde opvattingen over aanleg en onderhoud van tuinen op de korrel te nemen. De schrijver weet uit eigen ervaring waar de moeilijkheden liggen. Neem bijv. een j hoofdstuk als „Kleurcombinaties' in „Vaste planten voor uw tuin," waar in echt een man-van-de-praktijk aan het woord is, vooral als hij aan het slot van dit hoofdstuk schrijft: „Be- denk, dat een goede tuin nooit af is Ik heb tuinen bezocht die voor vele tienduizenden guldens door de beste tuinarchitecten werden aangelegd. Maar omdat de bewoners er geen échte belangstelling voor hadden en de tuinman er niets van begreep, was het na vijf jaar een ruïne. Daarnaast zag ik beeldschone tui nen, door de bewoners ontworpen en, eindeloos vertroeteld, zonder enige hulp van buitenaf, hoogstens wat boeken. Zo blijkt weer dat alleen de ware geestdrift produkten van top klasse voortbrengt." Wie wèl enthou- j siast is, maar toch nog heel wat ken nis tekort meent te komen, neme de- ze boeken van Herwig ter hand. (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) ALPHEN AAN DEN RIJN Een aantal leden van de afdeling Alphen aan deal Rijn van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond, heeft gis- I teravond in hotel Centraal met be- j langstelling geluisterd naar een in leiding over het onderwerp „Erf- 1 pacht". Spreker was notaris J. J Bergsma. Het bestuur had terecht voor deze avond de bespreking var dit onderwerp gekozen, dit naar aan- I leiding van de op 1 Januari 1970 in werking getreden wijzigingen in hel j „Huwelijksgoederenrecht" plus „Erf- I pacht". I De heer Bergsma sprak, na het welkomstwoord van voorzitter C. Zwaan, eerst over het „Huwelijks goederenrecht". Hij wees er op dat. hoewel men in Den Haag meer dan 25 jaar over de samenstelling van deze nieuwe wet heeft gedaan, er nog zovee onduidelijkheden zijn die in feite evenveel vraagpunten opwerpen Uitvoerig stond hij stil bij het aan gaan van borgtochten, iets dat voor heen in Landbouwkringen nog al eens voorkwam. Dak zij de opkomst van de banken komt het verlenen van borgtochten in steeds geringere mate voor. Ook het. feit, dat de vrouw na l ianauri 1970 bij het aangaan van aanzienlijke verplichtingen door i man moet meebeslissen, werd uitvo rig door de heer Bergsma behandel Bij de verkoop van een woning boerderij is de handtekening van 1 vrouw beslist nodig. Vervolgens we de „Erfpacht" onder de loep g nomen. De penningmeester, de heer CSramer, bracht het financieel ve slag uit over de jaren 1968 en 196 Het jaar 1968 sloot af met een teko van f 433.terwijl in 1969 een bat sai'do van f 40.te zien gaf. Tha: Is in kas een totaalbedrag van f301 De voorzitter zei tenslotte dat n steeds moet worden voorzien in benoeming van een nieuwe voorzibt Hij beloofde dat het bestuur dit de eerstvolgende vergadering zal I gelen. Twee meisjes ontvoerd Tina Tiffany Cain, twee meisjes van re drie en twee jaar, zijn gisteren Butler In de Amerikaanse st< Alabama ontvoerd door twee mi nen, die hen uit de caravan haald van hun tante bij wie zij woond omdat vader en moeder gescheid zijn. Volgens de politie hebben twee mannen tegen mevrouw Rofl de tante van de kleintjes, gez« dat de vader van beide meisjes hi 4000 dollar schuldig. De kinder hebben zij meegenomen om betalu van de schuld af :e dwingen. (voorbeeld: f 6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24 x f285.71) Turnen Tijdens een bijeenkomst in Lausanne heeft het Internationaal Olympisch Comité besloten de Ita liaanse stad Florence nog tot 1 april de gelegenheid te geven de kandida tuur voor het organiseren van de Olympische Spelen van 1976 te be krachtigen. Hiermee krijgt Florence alsnog een kans te proberen finan ciële garanties te bemachtigen van de huidige Italiaanse regering. DEIN HAAG (GPD) De Sociaal Economische Raad kan ermee in stemmen dat bij wijze va/n nood maatregel voor de tijd van een Jaar een voorwaardelijk arbeidsver- bod voor 15-jarigen tot stand toomt, Tegelijkertijd —zo mogelijk per 1 augustus aanstaande moet een algemeen arbeidsverbod voor 14-ja- rigen worden ingevoerd. Voor beide categorieën moet de eis van par tieel onderwijs gedurende een dag per week met doorbetaling van loon gelden. De SER meent dat het voorwaar delijk arbeidsverbod voor 15-jarigen niet langer kan duren dan tot 1 au gustus 1971. Deze beperkte duur dwingt tot het treffen van maatre gelen in de onderwijssfeer, aldus de SER, met name de door de regering aangekondigde verlenging van de leerplicht van acht tot negen jaar en de invoering in fasen van een partiële onderwijsplicht. Als voorwaarden voor het even tueel werken door 15-jarigen moeten volgens de SER gelden: een genees kundige verklaring en onderwijs of vorming gedurende tenmintise een hele of twee halve werkdagen per j werk met doorbetaling van loon. Geen bezwaar heeft de SER tegen het bezorgen van dagbladen door vijftienjarigen. De SER acht het niet, effectief b'i een „noodmaatre gel van z»o korte duur" een maximum aan de werktijd te stellen. (Van onze correspondeht) opgeschroefd. De nog bestaande ex tra grote vraag, het feit dat de Duitse industrie op het toppunt van haar capaciteiten produceert en de vërsterkte inflatie-tendensen uit het buitenland zijn hier rechtstreeks de oorzaak van. Daarbij komt dat het Inflatoire klimaat in de zomer en herfst van 1969 vaste kostenstijgin gen met zich heeft gebracht, in de verschillende bedrijfstakken, die niet voldoende konden worden gecompen seerd. Gevreesd wordt, dat het daarom dit jaar extra moeilijk zal gaan met de loononderhandelingen. Het begint er evenwei naar uit te zien, dat aan de fase van acute over verhitting en extreme spanningen langzaam een einde komt. Gebleken is namelijk dat de orderportefeuille by de industrie in december nauwe lijks is gestegen. Niettemin lag het opdrachtenbestand nog iets hoger dan de omzetten. Ook uit het buiten land worden sinds enige maanden minder orders ontvangen. Hier wordt het effect van de herwaardering van de D-mark in oktober duidelijk merkbaar. Zodoende wordt de bin nenlandse markt langzaam ontlast van de krachtige vraag uit het bui tenland. Dit zal de ontwikkeling van de conjunctuur ten goede kunnen ko men. De leveringstermijnen nemen al minder toe en de verwachtingen bij het bedrijfsleven normaliseren zich, akius minister Schiller. De Franse ontwerper J. P. Ponthieu heeft deze geleedpotige auto ontworpen voor het jaar 2000. Op de vier hoge poten neemt deze bol op wielen" weinig ruim te in. Het vehikel kan om zijn middelpunt keren. Als het ivat sneller moet, gaat hij door de knieën en trokt zo nodig een wiel op om stabieler te zijn. Enfin, vele mogelijkheden met deze „Automodul"die hier door zijn ontwerper wordt getoond op de Salon de la ventures de course en de la motoin de Oude Hallen van Parijs. De Parijse couturier Torrente i foto: Elektrique(links) heeft zijn collectie voorjaar-1 „Extra" (rechts), ensembles in zomer 1970 gepresenteerd. Op de vinyl. BODEGRAVEN Op 79-Jarige leeftijd is zaterdag in het Algemeen Ziekenhuis in Woerden de heer Jo- hafines Hendrik van der Vlist over leden. De heer Van der Vlist, die evenals zijn vader en grootvader, Bodegraver van geboorte was, heeft zich op velerlei terrein dienstig ge maakt voor de Bodegraaf se gemeen schap. Zijn verdiensten werden ge honoreerd met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en met de onder scheiding voor Handel en Nijverheid, hem verleend door de 'Koning der Belgen. In 1922 werd de heer Van der Vlist benoemd tot direkteur van de Cen trale Boasbank. Deze gng in 1927 een fusie aan met de Algemene Cen trale Middenstandsbank en de Han- zebank. De zo gevormde bank kreeg de naam Nederlandsche Midden» standsbank en de heer Van der Vlist werd daarvan directeur. Hij is dat gebleven tot zijn pensioengerechtig de leeftijd in 1956. Niet veel korter dan het directeur schap vervulde hij de functie van or ganist van de Hervormde Dorpskerk aan de Oude Markt. In 1925 volgde hij zijn vader als zodanig"''op en hij bleef een gewaardeerd organist tot 1962. Daarnaast was hij ook admini strateur van de Hervormde Ge meente. Jarenlang was hij bestuurs lid van de Vereniging van Handel- drijvenden, de oudste Bodegraafse middenstandsvereniging. In het be st,uur van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Bodegraven-Zwam- merdam had hij zitting vanaf de op richting van de afdeling, tot voor en kele jaren. De heer Vaai der Vlist heeft voor de oorlog Jarenlang meegespeeld in het Bodegravens Strijkgezelschap. Veel waardering oogstte hij i n de voor-oorlogse jaren ook met zijn or gelbegeleidingen van de uitvoerin gen van de Gem. Zangvereniging „Hallelujah." De laatste drie jaren heeft de heer Van der Vlist in Woer den gewoond. Hij zal echter in Bode graven begraven worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8