Massale wateraanvoer door regen en dooiweer Zeehond met riek gedood Hogere soldij voor de dienstplichtigen 3vdA: niet meewerken tan vaag PAK-rapport In noorden en zuiden meeste last /'QrattëX ouaecpreqt vals geld in de val In Burgers Dierenpark Verdeelde ontvangst progressieve concentratie" biFBoldoot deodoraqt REDACTIE SPREEKBUIS TREEDT AF VAKANTIETOELAGE IN PLAATS VAN KLEDINGGELD IINSDAG 24 FEBRUARI 1970 LEID6CH DAGBLAD PAGINA 7 DLN HAAG (GPD, ANP, DPA) De plotseling in- vallende dooi en de intensieve regenval van de afgelopen dagen heeft gezorgd voor een bijzonder hoge waterstand in de rivieren. Op tal van plaatsen in ons land en ook in Duitsland en Frankrijk zijn rivieren, kanalen en beken j buiten de oevers getreden. De komende dagen worden nog meer overstromingen verwacht omdat de rivieren steeds meer smeltwater aanvoeren. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG <GPD> De Partij n de Arbeid heeft „onoverko- elijke bezwaren" tegen het orstel van de landelijke werk- oep Progressief Akkoord PAK de kandidaatstelling en an- re bevoegdheden over te dragen n een op te richten progres- ve concentratie. ADVERTENTIE I MPERIALE d.C.BOLDOOT iij elke Boldoot deodorant nu en aantrekkelijke oude prent {25 35 cm) uit de twintiger jaren, lelemaal gratis! Er zijn 5 ver- chillende prenten. Stuur het gou- len zegel (op elke deodorant) net uw naam en adres op een wiefkaart aan Boldoot, Postbus 10(58, Amsterdam. U ontvangt de went van uw keuze per omgaan- le thuis. BOLDOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. PvdA-voorzitter dr. A. Vonde ling wees er gisteravond op, dat de PvdA sinds kort de kandidaat stelling decentraliseert, zodat de hele partij meespreekt. ..De voorgestelde werkwijze bete kent dat wij wezenlijke bevoegdhe den overdragen aan een nu nog on- I bekende club met een uiterst vage. j maar gecentraliseerde werkwijze", aldus dr. Vondeling. Het partijcon gres moet volgens hem het laatste woord hebben. De heer Vondeling noemde het een ..onvervreemdbaar recht" van de partijleden, dat zij be trokken zijn bij de samenstelling van gecombineerde lijsten en bij de pre- sentabie van een ministersteam. De PvdA beschouwt de gisteren gepubliceerde PAK-nota als een dis- cussiestuk. Voorzitter Vondeling kwa lificeerde het werk van de werkgroep als „nuttig spit- en graafwerk" en I benadrukte dat het meer om een soort ideeënbus dan om een ont- I werpprogramma gaat. De PvdA zal spoedig zelf een nota uitbrengen als bijdrage aan de discussie over een progressieve concentratie. PvdA-voorzitter Vondeling meende dat de werkgroep aan zeer belang rijke politieke zaken praktisch voor bij is gegaan. Hij noemde de ruim telijke ordening, woningbouw, con trole op economische macht, onder wijs- en cultuurpolitiek en vredes politiek. PPR positief PPR-voorzitter mr. E. Jurgens rea geerde positief op de nota van de werkgroep. Hij wees er echter op dat de Radicalen niet bereid zijn hun zelfstandigheid op te geven door als enige partij in de op te riohten pro gressieve organisatie te gaan zitten. De PPR wil dat pas doen. wanneer drie van de vier partijen (met de andere bedoelde hij PvdA, D'66 en PSP) ook bereid zijn. D'66 en PSP waren gisteravond nog niet in staat te reageren op de nota. Ook KVP-voorzitter mr. A. van der Stee had het PAK-rapport nog maar vluchtig kunnen lezen. Zijn eerste reactie: ..Er staan leuke din gen in, maar ook grote onzin". Als voorbeeld van dit laatste noemde hfj het afschaffen van de landmacht. De KVP is met voornemens een spe ciale vergadering aan de nota te wijden, hoewel twee KVP-ers, de heren H. van Maarseveen en P. Beu gels, lid van de werkgroep zijn. De AR-radicaal drs. J. Feddema. samen met W. Herstel enkele maan den geleden lid geworden van de werkgroep, ziet in de nota een toets steen waaraan de progressiviteit van zijn partij kan worden gemeten. Hij hoopte dat de Anti-Revolutionaire Partij bij haar eigen kernprogram rekening houdt met de PAK-verlan- gens. Voorwaarde is, aldus de heer Feddema, dat in een eventuele pro gressieve concentratie een „evange lische tak" is opgenomen. Overigens was de AR-radicaal niet optimistisch over de mogelijkheid dat de ARP de KVP alsnog zal loslaten. Drs. Fed dema c.s. verzetten zich met hand en tand tegen een dergelijke Neder landse CDU, waarin verder nog de CHU wordt opgenomen. In Breda onstonden gisteren moeilijkheden door de overstro ming van de Aa of Weerwijs en de Mark. Militairen van de KMA in Breda en de legerplaats Oir- schot moesten tuinders te hulp komen omdat de kassen onder water kwamen te staan. Hun taak werd later overgenomen door per soneel van de Dienst Openbare Werken. De Mark is vanaf België tot aan de monding in het Volkerak buiten de oevers getreden, waardoor vele hectaren landbouwgrond onder wa ter kwamen te staan. Grote vrees bestaat er voor nog meer regen. „Alle pompstations werken op top capaciteit", zegt het. hoofd van de technische dienst van het water schap Mark en Dintel. ir. I. Piscaer. Enkele honderden hectaren land bouwgronden in oost-Groningen zijn gisteren in de loop van de dag onder water komen te staan. De snel op zettende dooi, de enorme hoeveel heid water die van zuidoost-Drente naar dit gebied voerde en vooral de te kleine lozingscapaciteit in Nieuw Statenzijl en de Carel Coenraadpol- der op de Dollard, waren er de oor zaken van. De technische dienst van het wa terschap Reiderzijlvest is gisteren de hele dag met alle beschikbare man kracht bezig geweest de overlast te beperken. Het ergst getroffen was een ge bied rond het riviertje de Tjamme bij Finsterwolde en de omgeving van het Ceresdiep in Stadskanaal. Hier stroomde het water over de weg en kele huizen binnen en zette kelders blank. De Hoofdkade in Stadskanaal kreeg ook overlast van het water en werd voor het verkeer afgesloten. Gisteravond kon er aanvankelijk goed gespuid worden, waardoor er weer enig soulaas kwam. De gema len waren echter niet in staat het land meteen weer droog te krijgen. De verwachting is dat vannacht het water weer zijn oude hoogte, het hoogste punt van maandag, zal be reiken. Bij nog meer toestromend wa ter uit het Drentse gebied zal er wellicht nog meer onder water ko men. De afgelopen nacht is het Noord limburgse Ayen volledig van de bui tenwereld afgesloten. De drie invals wegen van dit dorpje aan de Maas zijn vannacht over enkele honder den meters ondergestroomd. Boer derijen in de gehuchten Sintelberg en Holshaeg zijn geïsoleerd. Gevreesd werd. dat de verbinding van Bergen naar de rijksweg Ven- lo-Nijmegen door de driftig stromen de Maas zou worden overspoeld. Vannacht had het water de ruim t wee meter hoger gelegen weg tot op enkele centimeters bereikt. I Van Well tot Heyen zijn de wei- landen tussen de rijksweg Venlo-Ni- megen en de Maas gisteravond en vannacht snel volgekolkt. Slechts de kruinen van de grote heggen komen nog boven het water uit. De veer ponten Bergen-Vierlingsbeek en Af- ferden-Sambeek zijn gestremd, j Huisvrouwen uit Bergen en Ayen I hebben gisteren flink ingesla gen. Algemeen wordt een isolatie van I zeker tien dagen verwtfcht. Men vreest hier dat dit de ergste overstro* ming wdrot. die men ooit heeft mee- j gemaakt. In West-Duitsland blijven de ri- vieren stijgen door smeltwater en I regen. De ncod is het hoogst in Beie- ren en Württemberg. Het, verkeer in I deze deelstaten is totaal ontwricht, j In Bonn bereikte de Run het peil van zeven meter, vier meter hoger I dan normaal Gisterochtend ver- I wachtte men dat er nog een meter bij zo komen. De Rijnvaart, tussen i Koblenz en Andernach is gestaakt. Een deel van de auotweg Keulen en i Frankfort werd door een grondver schuiving verspeld. Ook in Frank rijk baart de wateroverlast grote zor gen. Het ergst is de toestand in en rond Parijs waar de Seine buiten haar oevers is getreden. ARNHEM (GPD) Op de Rfjn bi Emmerik is gistermiddag het Duit se zeewaardige Jacht „Esperan- xa" geënterd. Het schip had voor een half miljoen aan valse Duitse bankbiljetten aan boord. Deze zou den vannacht in Amsterdam wor den afgeleverd. Aan boord van de „Espera nza", die een waterver plaatsing heeft van 12 ton, bevon den zich twee Duitsers uit Düssel- dorf. Zij werden gearresteerd. De „Esperanza" werd in de haven wan Emmerik aan de ketting ge legd. Het valse geld bevond zich in een grote aktetas aan boord Een tip uit de onderwereld had de Duitse politie op de „Esperanza" attent gemaakt. Het schip werd onopvallend gevolgd tot vlak voor de grensovergang. Ongeveer 1000 meter voor de grens was de Rijn hermetisch geblokkeerd door Duit se politieboten, schepen van de Duitse douane en van de zogenaam de „Grenzschutz." Boven deze verdedigingslinie draal den helikopters hun rondjes. Langs de oevers stonden zwaar bewapen de rechercheurs in burger. Men was op alle eventualiteiten voorbe reid, omdat de tipgevers hadden gesproken van een Duits-Neder lands gangstersyndicaat. Het kwam echter niet tot een ge vecht. De „Esperanza" liet zich geëscorteerd naar de haven van Emmerik brengen, waar een ontij dig einde kwam aan een groot scheepse poging tot smokkel van vals geld. Directeur A. J. J M. van Hooff van Burgers Dierenpark bij de doodgestokeii zeehond. ARNHEM (GPD) Op beestachtige wijze hebben gister middag drie opgeschoten knapen met een riek een zeehond gedood in Burgers' Dierenpark. Met een afgebrok en riek in zijn rug trof een van de verzorgers het net doodgebloede dier aan bij het water, waar het waarschijnlijk al zwemmend werd verrast. „We waren bijzonder aan het dier gehecht", vertelde de directeur van het dierenpark, de heer A. J. J. M. van Hooff. „Als jong zonder moeder hebben we hem zo'n zes jaar ge leden gekregen. We hebben hem hier eerst met de fles en later met slangen groot gebracht, waardoor het dier erg tam en aanhankelijk is geworden". De drie jongens zijn maandag, vermoedelijk Illegaal, het dierenpark binnengekomen. Een paar maal waren ze al door bewakers gewaarschuwd vanwege hun baldadig gedrag. Een tijd later zag een van de bewakers dat zij het alle drie op een lopen zetten, over een hek klommen en wegrenden. Kort daarna ontdekte de verzorger de dode zeehond. Bij onderzoek bleek, dat het dier minstens tweemaal met een greep, die de jongens uit een van de verzorgingsdepots hadden gehaald, in de rug gestoken. „Financieel is de schade wel niet zo groot", aldus de heer Van Hooff, „maar de beest achtige manier van optreden steekt hier toch wel boven alles uit. Dat mensen beesten treiteren en pesten, komt nog wel eens voor, maar dit slaat alles". HILVERSUM «GPD) De werk- redaotie van het omroeppersoneels- blad „Spreekbuis" heeft na 'n spoed vergadering besloten de medewerking aan het blad voorlopig op te schor ten. In een brief aan de voorzitter van de redactieraad, de heer B. Brans van de KRO, worden de redenen voor dit besluit nader toegelicht: naar aaaleid.ing van recente perspublica ties én een toelichting van de eind redacteur van „Spreekbuis" vindt de werkredactie. dat het verwijderen van 'n kritische brief van de groeps raad uit het blad door de personeels commissaris een ingreep ie, die In druist tegen de bestaande afspraken Deze brief viel de instelling van een commissie, die de structuur van hel tv-journaal moet herzien, aan. De werkredactie verklaart zioh to gen censuur van het blad en ziet de redactieraad als enige verantwoor ding dragende lichaam. De negen man sterke werkredactie bestaat uit de grafische ontwerpers Geert Be rends en Rob van de Berg (NOS), Theo Dol en John Schwitters (NOS) Henk Koops «Wereldomroep), Kees Schoonenberg «VARA», Jan Haas broek «VPRO), Klaas Koopman (NCRV) en J. A. van Griethuysen «AVRO). Een aantal leden van de werkredactie zal zich nog met hun resp. besturen en directies over dit besluit verstaan. In de praktik komt het er op neer, dat de eerstvolgende nummers van „Spreekbuis" zoveel bijdragen zullen moeten missen, dat het Wad nog niet de helft van de normale omvang aal krijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De rege ring heeft besloten de wedde van de dienstplichtigen onder de 24 jaar per 1 juli met 18 procent te verhogen.Het netto-inkomen van een ongehuwde dienstplichtige soldaat komt daarmee op 205 gul den per maand (thans 174 gul den. Per 1 juli wordt ook een vakantietoelage van 6 procent ingevoerd, die in de plaats komt van de huidige kledingtoelage van 15 gulden per maand, welke bij vertrek uit de dienst wordt uitgekeerd. Minister Den Toom, die dit giste ren in openbare vergadering van de vaste kamercommissie voor Defensie meedeelde, zei dat de extra toelage van 20 gulden per maand voor hen die langer dan zestien maanden dienen gehandhaafd blijft. De kosten van de weddeverhoging, die op 27 miljoen per jaar worden ge schat, (voor 1970 dus de helft) zul len niet ten laste komen van het de fensiebudget. maar extra worden op gevoerd. Daarvoor zullen andere mi- nisters op hun begrotingen moeten bezuinigen. De regering heeft nog geen oordeel over het uiteindelijke niveau, waar op het inkomen van de dienstplich tigen moet worden gebracht, zei de minister De com missie-dienstplicht beleid onder leiding van oud-staats secretaris Peijnenburg, heeft gead viseerd dit niveau te stellen op 85 procent van de wedde van het be- roepspersoneel van 20 en 21 Jaar in gelijke rang. De regeling wil zich echter eerst een oordeel vormen over de moge lijkheden tot invoering van een al ternatieve dienstplicht, een speciale belasting voor vrijgestelden of fis cale faciliteiten voor dienstplichtigen alvorens beslissingen te nemen over het uiteindelijke bezoldigingsniveau, waaraan een volgend kabinet gebon den zou zijn. Om echter toch tot een zekere verhouding met het inkomen van het beroepspersoneel te komen, is besloten het weddeverschil tussen dienstplichtigen onder en boven de 24 jaar voor de helft in te lopen. Halve beslissing C De kamercommissie was niet erg onder de indruk van het regerings besluit. De KVP-er Maenen, die een motie op zijn naam heeft staan, waarin de regering werd opgedragen de wedde per 1 Januari 1970 struc tureel op te trekken, vond het maar een halve beslissing. Hi diende een nieuwe motie in, waarin de mi nister wordt gevraagd de weddere- geling uiterlijk op 1 Januari 1972 de finitief te regelen. De motie, waar over later in plenaire vergadering zal worden gestemd, werd door de minister als niet uitvoerbaar van de hand gewezen De socialist Wieldraaier vond dat de berg een muis heeft gebaard. Op deze manier is volgens hem het eind doel, namelijk de gelijkschake ling van de bezoldiging van dienst plichtigen met die van het beroeps- personeel nog ver weg. De heer Wiel draaier noemde de vakantietoelage een fopspeen, omdat zi de kleding- ultkering van 15 gulden vervangt. Ook de liberaal Vonboff betreurde dat de vakantietoelage niet per 1 Ja nuari is ingevoerd. In antwoord op een suggestie m die richting van de heer Maenen, zei de minister te zullen bekiken of topsporters van dienstplicht kun nen worden virgesteld. De moeilijk heid is alleen uit te maken wie als topsporter moet worden beschouwd en wie niet. „Voor mi zin Schenk en Verkerk topsporters, maar Is Mou lin dat ook", aldus de bewindsman, Hi zei dat dienstplichtige topsporters reeds gelegenheid krigen te trai nen en in wedstriden uit te komen. Minister Den Toom deelde mee dat Suriname met Nederlandse hulp de dienstplicht gaat invoeren. De Antil len, die de dienstplicht reeds hebben» krigen een eigen officiersopleiding.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7