Dit moet voortaan in 200 plastic zakken Mej. mr. Zeelenberg in Oostenrijk overleden Kon. brons J. Duindam Slaagt Leidse zakken-actie als voorloper van vuil-op-hoek -systeem dufjOwi i Twee maanden voor noodlottig ongeval Inbraken in scholen PvdA vergaderde over uittreden van fractieleden Leidse flitsen Bestuursstructuur LEIDENAAR IN Soc. Instituut VERKEER GEDOOD Acad. examens Oud-hoofdinspectrice van politie in Leiden Schone zaak Containers IBB - Kondorgrocp n PTNSDAG 24 FEBRUARI WTO LMD9CB DAGBLAD PAGINA 3 Links een foto, die een beeld geeft van de stapel vuil, die een gemiddeld gezin per jaar buiten de deur zet. In de rechter beneden hoek het stapeltje as, dat hiervan in de vuilverbranding overblijft. Die berg vuil past in ruim 200 plastic zakken. Vanaf volgende week mag u er vier per week buiten zetten. De emmer blijft binnen en dient als standaard. Dat laat de foto rechts zien. Het zijn twee beelden uit de morgen verschijnende voorlichtingskrant, waarvoor Loek Zuyderdubi de foto's maakte. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje VAN DG KOOK? Kalm maar, Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, dept het wel weer op. Chif-Ó-Net, 't Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlies. U spoelt het uit onder de kraan en gebruikt het keer op keer. Handige Chif-O-Net voor alle mogelijke schoonmaakkarweitjes. En wordt er een te vuil. dan neemt u een nieuwe. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. LEIDEN/ALPHEN De Haagse rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen een 31-jarige beton- vlechter uit Alphen aan den Rijn, die op 19 juli van het vorig jaar In Leiden een ernstig ongeval had ver oorzaakt op de Haarlemmer straat. Na tegen een stoeprand te zijn gereden, was de man met zijn auto naar de andere kant van de weg geschoten, waar een man en een vrouw voor een winkel stonden. Zy raakten bekneld tussen de auto en de muur. Beiden werden zwaar gewond. De vrouw liep onder meer inwen dig letsel op en brak beide benen, terwyi van de man een been werd verbryzeld, zodat dit moest worden LEIDEN In de nacht is inge broken in enkele Leidse scholen. In de Prinses Beatrixschool aan de He rensingel werden drie zendingsbusjes leeggehaald. De Mariaschool in de Haarlemmerstraat werd vergeefs door zocht. De landelyke ry vereniging „Ko ningin Emma" uit Wassenaar houdt op woensdag 25 en donderdag 26 fe bruari ruiteravonden in het Jeroen- huis in de Kerkstraat. Op beide avonden, die om 8 uur beginnen, zal een uit eigen leden gevormde to neelgroep, onder leiding van de heer I. Romeyn, het blyspel „Een beeld van 'n man" opvoeren. Daarna is er gelegenheid tot dansen. geamputeerd. De beton vlechter had die avond veel bier gedronken en hoewel dat niet was komen vast te staan, werd toch vermoed, dat ge noemd feit mede op het gebeurde van invloed was. Bovendien bleek de auto in allesbehalve goede staat te verkeren. De officier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf en vyf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, en f 200, boete geëist. De rechtbank heeft nu in deze zaak vonnis gewezen en de beton- vlechter voor het veroorzaken van een botsing, waarby zwaar lichame- lyk letsel werd toegebracht, daarbU verkerend onder invloed van drank, veroordeeld tot acht weken gevan genisstraf en ontzegging van de ry- bevoegdheid gedurende drie jaar. Voor de slechte toestand van de auto werd hy tot negen dagen hech tenis veroordeeld. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Amstelveen-Buiten- veldert: M. van den Bosch te Goes: te Nieuw Beierland: J. de Vreugd, kandidaat te Katwyk aan Zee: te Kortenhoef: B. Folkertsma te Heer- jansdam; te Arnhem: A. Terlouw, industriepredikant te Veenendaal. Bedankt voor Boven-Hardinxveld: J. de Lange te Ryssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Berkel-Rodenrijs: D. C. Firet te Eefde: te Heerenveen: N. W. van der Hout te Utrecht. Aangenomen naar Leerdam: D. J. Ras te Enschede. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Enschede en Gro ningen: drs. A. N. Hendriks te Delft. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: P. Blok te Dirksland, die bedankte voor Vee nendaal. LEIDEN De afdeling Leiden van de PvdA heeft gisteravond in zaal Mekel vergaderd over de kwes tie van de vier raadsleden, die in december uit de party zyn getreden omdat ze zich niet met de PAK- overeenkomst kunnen verenigen. De vergadering was besloten, om de le den de gelegenheid te geven zich vryelyk te uiten en om te voorko men, dat persoonlyke aangelegenhe den nodeloos openbaar gemaakt zouden worden. Aan het slot van de vergadering werd de aanwezigen gevraagd, hoe zy dachten over het gedrag van de fractie en van het bestuur in deze kwestie. Van de aanwezigen keurden 35 het beleid van de fractie goed, één aanwezige keurde het af en zes man onthielden zich van stemming, evenals de aanwezige fractieleden. Wat het gedrag van het PvdA-be stuur betreft: 37 aanwezigen steun den het bestuursbeleid terwyi 5 man en de aanwezige bestuursleden zich van stemming onthielden. LEIDEN Zes jonge talentvolle Nederlandse goud- en zilversmeden zullen van 25 februari tot 15 maart hun werkstukken exposeren in de vi trines van de juwelier Lucas van Ley- den aan de Nieuwe Ryn. Het betreft hier de edelsmeden Anneke Schat, Jef Wishaupt. Jacob de Groes, Ton van Bokhoven, Lucie Leene en Dick Wessels. Tydens de zondag in het gebouw Levendaal 101 gehouden gecombi neerde jeugddienst (hervormd-ge reformeerd» is de wens naar voren gekomen om deze oecumenische sa menwerking uit te breiden tot ook andere kerken. Besloten werd om a.s. vrydagavond om acht uur in het ge bouw Leython (Levendaal 101) een vergadering te houden waarin ge sproken zal worden of aan deze wens uitvoering kan worden gegeven. ADVERTENTIE (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De wethoudersportefeuille van reiniging steekt in een damestas. En daarom kan mevr. Den Haan-Groen als iirect betrokkene praten over het ophalen van huisvuil in plastic zakken, op welk systeem Leiden a.s. maandag als eerste stad van formaat in den lande overschakelt. Ze geeft de Oegst- geestenaar, die nu twee maanden ervaring heeft met de plastic zak („Het heeft in Leiden lang geduurd en de randgemeenten hebben gebruik gemaakt van de Leidse gegevens om vóór te zijn") toe, dat een zak kan scheuren. Zelf heeft ze als één van de Leidse huisvrouwen, die een proef namen resultaat: iedereen was vóór moeilijkheden gehad met bloemstengels, die zich door de plastic huid boorden. Inmiddels heeft mevr. Den Haan een systeem, waarbij het allemaal goed gaat. Je moet het leren, zegt ze. Om dit te leren en ook een beetje tot vermaak van de burger heeft de gemeentelijke afdeling voor lichting een twaalf pagina's dikke krant op weekendformaat samenge steld. In dit „Afvalzak(k)en," dat morgen in de Leidse brievenbussen valt, wordt uit de doeken gedaan waarom en hoe u de plastic zak moet gebruiken. Er staat veel meer in dit krantje. Enkele punten van maandag af worden geen huisvuilemmers meer geledigd (en blyven net als nu het geval is overi gens doosjes en pakjes huisvuil staan» alle huisvuil moet in plastic zakken worden gedaan, die in rollen van 20 tegen een richtprijs van f 2.25 te koop zijn by o.a. de melkhandela ren; tegen een reinigingsrecht van f 30 per jaar (voorheen f 27 voor één emmer) mag u tweemaal twee zak ken inhoud groter dan van de em mer langs de weg zetten en als u er eens één meer hebt, zal niemand er iets van zeggen; vrijgestelden van het reinigings recht krygen gratis huisvuilzakken; halen van huisvuil een zoveel moge- lyk gestroomiynde en gemechani seerde zaak moet worden. Daarby denkt hy aan een systeem, waarby byv. op straathoeken containers ko men, waarin men zyn huisvuil kwyt kan. Het ophalen in plastic zakken zou een voorloper kunnen worden ge noemd. En we laten de toekomst een droom en keren terug naar de werkeiykheid van volgende week. Dan laat u de emmer binnen als standaard wdot de zak en werkt met plastic zakken. Let erop, dat het ophalen hiervan sneller gaat dan het ledigen van emmers en dat de ploeg dus eerder in uw straat zal zyn. In weken met feestdagen komt de rei niging maar één keer en dan kunt u dus de dubbele hoeveelheid buiten zetten. Ook in de vakantieweken zal er eens in de week worden opge haald, waardoor het mogelijk wordt meer reinig ingspersoneel in de schoolvakantie vrij te geven. De rest leest u wel in het krantje. Ook, dat een straathond voortaan geen vuilnisbakkenras meer heet, maar vuilniszakkenras Zullen we in de toekomst spreken over contai- nerdogs? LEIDEN De instituutsraad van het Sociologisch Instituut in Leiden is bevreesd, dat door een wet waar voor minister Verlnga van Onderwys en Wetenschappen vorige week een voorontwerp openbaar maakte, grote schade zal worden toegebracht aan enkele met experimenten verworven zekerheden. In een telegram aan de bewinds man heeft de instituutsraad dit mee gedeeld. De raad is ernstig verontrust over de gevolgen van eventuele in voering van de beoogde maatregelen voor zyn eigen bestuursstructuur en die van soortgel yke experimenteren de groepen. Een van de verworven heden wordt genoemd de toegenomen verantwoordelykheid van allen voor onderwys en bestuur. De schade hier aan zal worden toegebracht door het karakter van de voorgestelde struc tuur. dat in deze context volgens de Instituutsraad repressief werkt. Het zogenaamde experimenteer artikel biedt hooguit de mogeiykheid van een onvruchtbare uitzonderingspositie hetgeen de instituutsraad onvoldoen de acht om zyn vrees te ontkrachten. LEIDEN/AMSTERDAM De 49- jarige Leidenaar P. Zaalberg ls ln een Amsterdams ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een aanryding, die hem zondagavond op de Hoofd weg in Vinkeveen met zyn auto over kwam. Tengevolge van de botsing kwam zyn wagen in een 6loot te recht. De heer Zaalberg werd ernstig gewond, zyn vrouw en 23-jarige dochter werden licht gewond, even als de inzittenden van de andere by de aanryding betrokken auto, waar in Amsterdammers zaten. LEIDEN Aan de universiteit zyn geslaagd voor het doet. ex. not stu- dier. L. M. Hillen (Den Haag); C. R. Jadnanansing (Leiden); mej. I. L. v» Veldhuizen (Apeldoorn»: A. I\ Remeske (Hulst); B. P. Reus (Bilt- hoven); doet. ex. Ned. recht J. Franzen v. d. Putten 1 Rotterdam)! C. G. A. van Wyk (Haarlem). I de zakken dragen een vignet van de gemeente Leiden (ontworpeD door Willem Mulder), niet, omdat de gemeente dit zo graag wil. maar omdat dit een garantie is voor goede kwaliteit. De heer F. van Overmeire zegt in het krantje dat het ophalen van huisvuil een schone zaak moet wor den. In een gesprek met de heer Van Overmeire blykt. dat zyn hart voor 2 maart klopt als van een jonget je voor 5 december .Niet, omdat het de eerste werkdag is. waarop hy direc teur van de reinigings- en ontsmet- tingsdienst is. Hy is al enkele jaren waarnemend directeur en in die pe riode is „elke dag werken met de reinigingsploeg een feest geweest." Nee, hy is benieuwd naar de reactie van de Leidse bevolking. Gaat alle6 gesmeerd? Hy is ervan overtuigd, dat er de eerste tyd zal moeten worden byge- slepen om alles vlot te laten verlo pen. De ervaring zal leren aan wel ke kant van de weg de zakken het gunstigst staan en op welke plaatsen hopen zakken kunnen worden ge vormd. Hy acht een zo soepel lopend systeem niet alleen van belang voor de reinigingsmensen, die het met dit systeem lichter krygen, maar ook byv. voor de verkeersdoorstroming. De heer Van Overmeire wil ver der gaan. Hy is ervan overtuigd, dat het steeds moeilyker zal zijn perso neel voor dit werk te krygen hy wyst op het grote ziekteverzuim en de vele afkeuringen en dat het op- LEIDEN MAASTRICHT De IBB Kondor Groep NV te Leiden en de NV Bouwmaatschappy P. Knols te Maastricht hebben besloten geza- menlyk over te gaan tot de oprich ting van de NV Mergelland te Maas tricht. Beide partners nemen hierin voor 50 pet. deel. De NV Mergelland, geves tigd te Maastricht, stelt zich ten doel ln Limburg en naaste omgeving bouwprojecten voor te bereiden en uit te voeren. LEIDEN Mej. mr. M. J. Zee lenberg, oud-hoofdinspectrice van de Leidse kinder- en zedenpolitie, is zondag plotseling aan een hart infarct overleden bij het begin van een wintervakantie in de Oostenrijkse plaats Ehrwald. Zij bereikte de leeftijd van 61 jaar. Mej. Zeelenberg ging het vorig jaar met pensioen. Het stoffelijk overschot wordt deze week naar Leiden overgebracht. De begrafe nis is bepaald op vrijdagmiddag om drie uur. De overledene zal worden bijgezet in het familie graf op de begraafplaats Rhijn- hof. Mej. Zeelenberg heeft vanaf 'haar geboorte in Leiden gewoond. Aan de Leidse Universiteit studeerde zy rechten. In "33 legde ze haar docto raal examen ai, waarna zy in dienst trad by de Leidse politie. Aanvankehjk bekleedde mej. Zee lenberg een administratieve functie, maar in *39 werd ze benoemd tot adjunct-inspecteur en in '54 vervol gens tot hoofdinspecteur. Als chef van de afdeling kinder en zedenpolitie bouwde ze in de loop der jaren vele waardevolle contac ten op. Zy was een bekende figuur by tal van verenigingen tot kinder bescherming. Mej. Zeelenberg was een vakbekwame vrouw, die haar werk met grote nauwgezetheid ver richtte en die zeer werd gewaar deerd voor haar gedegen adviezen. In politie-kringen werd mej. Zee lenberg bewonderd om haar kennis en werkkracht. In haar carrière be geleidde ze menige jonge collega die bij haar stage kwam lopen. Ook in het verenigingsleven speelde zy een vooraanstaande rol. Zo was zy een tyd lang hoofdbestuurslid van de Vereniging van hogere polltie-amb- tenaren in Nederland. Tevens was mej. Zeelenberg actief in de vereni ging van vrouwelyke politie-officie- ren. Nog steeds maakte zy deel uit van de examencommissie van de politie-academie in Apeldoorn. Mej. Zeelenberg heeft niet lang van haar pensionering mogen genieten. Officieel verliet zy 1 maart vorig Mej. mr. M. J. ZEELENBERG jaar de dienst, maar tot medio juni bleef zy nog aan het werk om haar opvolgster in te wyden. By haar af scheid werd mej. Zeelenberg be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. LEIDEN In de kring van de directie en personeel van Vroom en Dreesmann was het vanochtend reeds vroeg feest. Om negen uur kwam men byeen in de lunchroom waar de heer J. F. Duindam het middelpunt van de feestvreugde was. Hy herdacht het feit. dat het vap- daag veertig jaar geleden was, dat hy als chauffeur-besteller in dienst trad by V. en D. In een sympatieke toespraak schonk de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, aan dacht aan de trouw en de yver, die de jubilaris steeds in zyn werk aan de dag legde en deelde mee, dat het de Koningin had behaagd de jubila ris de bronzen ere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau, te verlenen. Namens directie en personeel mocht de heer Duindam enkele geschenken ontvangen. Op de foto <L.D./Holvast) speldt de burge meester de koninklyke onderschei ding op.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3