oenen Milj schade bij brand in Alphen LAWINES IN RECKINGEN Zeer strenge controle op Arabieren Schuitemaker gispt rommel in PvdA malse blinde vinken AZ krijgt lielihaven Leidenaar omgekomen in vuurzee Alphenaar ernstig gewond TEKEN IN ©uc/ ©Ite Uitbranden IN LEIDEN RECHTER IN CASSATIE Twee doden; 28 vermisten Dezelfde temperaturen Theoretisch METRO VOOR AMSTERDAM KIP BRAADSTUKKEN GEHAKT 50 cent GE VERHOOG Opgericht 1 maart 1Ö60 DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 No. 33027 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Een hevige brand bij de Chemische Industrie „Mavom" aan de Europasingel in Mphen aan den Rijn - West heeft vanmorgen het gehele abriekscomplex in as gelegd en naar voorlopige raming Sc n schade veroorzaakt van ongeveer f 2 miljoen. Een werknemer, de 56-jarige W. Zwart uit Leiden, kwam in ie vlammen om. De Alphenaar H. Hellema (40) moest met eer ernstige brandwonden naar het Academisch Ziekenhuis n Leiden worden vervoerd. Alleen het kantoorgebouw en het aboratorium bleven gespaard. Er was wel veel waterschade. De Alphense brandweer werd om- treeks tien voor half negen gealar- leerd voor een felle uitslaande irand bij „Mavom", een bedrijf dat roeger in Leiden was gevestigd en at vorig jaar oktober het nieuwe abriekspand in Alphens industrie- ebied betrok. Er deden zich enige mtploffingen voor in het 600 m2 rote bedrijfsgebouw. Onder leiding van commandant A. orver rukte de Alpheuse brandweer et al het beschikbare materiaal uit. >k de korpsen van Aarlanderveen Zwammercvam werden verzocht et spoed naar het terrein van de and te komen. Kort na het uit- eken van de vuurzee trok een hon- rden meters hoge en brede don- re rookwolk over Alphen aan den ijn. Daardoor kon men kilometers >r waarnemen dat er brand was. Het gevolg was, dat vele nieuws- erigen zich naar Alphen begaven. werden door de mannen van de Iphense gemeentepolitie, onder be- 1 van hoofdinspecteur-korpschef van Vooren, op veilige afstand ge- iaden. Met luidspreker-auto's waarschuw de politie de bewoners van de its aan de Europasingel de ramen sloten te houden in verband met gevaar voor giftige gassen. De brand is ontstaan doordat men was met het overgieten van is emicaliën in een van de machines, i. i de nabijheid daarvan was men I vorkheftruck aan het repareren, arbij een lasapparaat werd ge nikt. Een van de vonken schijnt erg rongen te zijn naar de che- caliën, waardoor een hoge steek- im ontstond. Direct daarna stond gehele fabriekspand in lichter - De containers met vloeistof, II gebruikt wordt om roest van U hepen etc. op te lossen, vatten ook jf im. Het was een immense vuurzee. Het vuur werd bestreden met der- stralen. Met man en macht slaagde men in de Alphenaar Hellema uit de mimen te halen, maar ondanks daartoe ondernomen pogingen, der andere dooi* onder-comman- nt van de Alphense brandweer J. rpstra, zag men geen kans de Lei- laar Zwart te bereiken. De heer llema werd met brandwonden tot de derde graad naar het A.Z in Iden gebracht. Hond tien uur stond vast dat men kantoor en de dichtbij gelegen riek van Zanussi had behouden. De brandweer besloot toen de fa briekshallen van „Mavom" geheel te laten uitbranden in verband met het gevaar, dat de giftige stoffen het water in de omgeving zouden verontreinigen Burgemeester mr. R. M. Gallas sloeg de blussings- en reddingswerkzaamheden gade. De heer Hellema uit Alphen is, na behandeling in het Leidse A.Z., van morgen om tien uur met een zieken auto met spoed overgebracht iaar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk, waar men een speciale afdeling heeft vooor het behandelen van ernstige brandwonden. Dichte, donkere wolketimas- sa's hoven het fel brandende fa briekscomplex van de Mavom in Alphen aan den Rijn. (Foto Leidsch Dagblad) LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis krijgt binnenkort een eigen luchthaventje, waar heli kopters kunnen landen. Tot dusverre streken de wentelwie ken neer op het studenten sportterrein achter het zieken huis. De helihaven wordt maandagmiddag 9 maart officieel in gebruik geno men. De luchtmacht van de Ko ninklijke Marine zal dan enkele demonstraties verzorgen. Tevens presenteert zich bij die gele genheid de pas gevormde bedrijfs brandweer. Deze brandwacht is een geesteskind je van de Leidse brand weercommandant Broeshart. Naar zijn zeggen is de materiële ver zorging van deze bedrijfsbrandweer uitstekend te noemen. Sinds kort zijn brandweerlieden bezig met in structielessen in het Academisch Ziekenhuis. HAARLEM (GPD) De 60-Jarige Haarlemse rechter, mr. R., die gis teren door het Gerechtshof in Den Haag tot twee maanden gevangenis straf werd veroordeeld, heeft tegen dit arrest beroep in cassatie inge steld. De Hoge Raad staat nu voor de taak na te gaan of er in de bewijs voering van het gerechtshof formeel juridische fouten zijn gemaakt. In dien dit het geval zou zijn, wordt de zaak voor een nieuwe behandeling naar een ander hof verwezen. )e Bilt verwacht van heden tot ensdagavond vankelijk opklaringen maar van westen uit geleidelijk meer be- Iking gevolgd door enige regen, t matig of krachtig en aan de kust en toe tot hard toenemende wind mpend naar zuidwest tot zuid. onacht in het binnenland tempe- uren om het vriespunt, morgen rdag dezelfde temperaturen als Klaag. (opgemaakt te 12.40 uur) 25 FEBRUARI 1970 i op 07.36 uur; onder 18.12 uur. an op: 23.17 uur; onder 08.33 uur. |P )gwater in Katwijk: 5.39 en 17.49 laagwater: 1.33 en 13.51 uur. uommei bestaat ait 18 pagina's RECKINGEN (Reuter, AP) Twee doden en achtentwinig ver misten is de trieste balans van een lawineramp die de afgelopen nacht het Zwitserse dorpje Reckingen in het zuidelijke kanton Wallis trof. Van de achttien geredden zijn velen ernstig gewond. De slachtoffers, voornamelijk mi litairen die in Reckingen waren voor een oefening, werden door de sneeuw verschuiving tijdens hun slaap ver rast. De chalets waarin zij sliepen moeten als luciferdoosjes zijn ver morzeld. De reddingswerkzaamheden die op het ogenblik nog aan de gang zijn worden zeer bemoeilijkt door sneeuwstormen waardoor de weg van de hoofdplaats in het betreffen de gebied Brig naar Reckingen ge blokkeerd is. De reddingsploe gen moesten hefschroefvliegtui- gen gebruiken, die echter onder zeer moeilijke omstandigheden lan den. Desondanks slaagden speciaal met lange stokken uitgeruste een heden met getrainde honden erin nog achttien mensen u-it te graven. Hoewel theoretisch de mogelijk heid bestaat dat mensen die door een lawine bedolven zijn enkele da gen kunnen overleven, wordt voor het leven van de vermisten gevreesd. Zij zijn gekleed in pyama waardoor zij, mochten ze het geluk hebben in een luchtzak onder de sneeuw te recht te zijn gekomen, door de kou zouden kunnen worden bevangen. Het lawinegevaar in de Zwit serse Alpen is al dagenlang latent. Een andere lawine bij Innsbruck eiste gisteren vier slachtoffers. Het lawinegevaar wordt veroorzaakt door een temperatuurstijging na zware sneeuwval. AMSTERDAM (GPD) Binnen vier maanden begint Amsterdam met de aanleg van zijn eerste metrolijn. Voor de verbinding tussen de Bijl mermeer en het Centraal Station krijgt Amsterdam een krediet van f 195 miljoen, de helft van het be nodigde bedrag voor de aanleg van de lijn. Het overleg tussen het rijk en de gemeente over problemen waar Am sterdam en zijn randgemeenten mee worstelen, is gisteren afgerond. De regering is verder bereid maatrege len te bevorderen om de last van de opgelopen tekorten op de hoofdste delijke begroting op te vangen. Het belang van de Hemspoortun- nel, zowel voor de ontsluiting van de Zaanstreek als voor de scheep vaart in het Noordzeekanaal is door de regering in die zin erkend dat zal worden getracht op de rijksbegro ting voor 1971 een aanvangsbedrag voor de bouw op te nemen. Ten slotte is de regering bereid Amsterdam financieel sterk te steu nen bij de vernieuwing van oude stadsdelen. ADVERTENTIE DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Zend uw opgave met naam, adres, woonplaats en handtekening aan Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiaen Geen postzegel plakken ADVERTENTIE Woensdag aanbieding uw slager - uw poelier per 1000 gram voordeliger. DOEZASTRAAT 39—41 TELEFOON 21415—23456 ADVERTENTIE lekker eten tips Panklaar bestellen bij de slager. 10 a 11 minuten braden onder geregeld omkeren en bedruipen. Serveren op een verwarmde schaal met aardappelpuree en groente naar keuze. Smakelijk etenl een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven BERN. NEW YORK. AMSTER DAM. TEL AVIV (GPD. AP. Reuter. AFP) De aanslagen op Zwitserse en Oostenrijkse vliegtuigen hebben om. tot de volgende maatregelen ge leid: De Zwitserse regering heeft gisteren in een spoedzitting be sloten. dat alle onderdanen van Arabische landen een geldig in reisvisum moeten hebben; Bern heeft tot de strengst mogelijke controle op deze visa besloten; de Ifalpa (Internationale Federa tie van burgerluchtvaartpiloten) overweegt een staking van 24 uur als de Verenigde Naties en de luchtvaartmaatschappijen geen beëindiging van de terreurdaden kunnen garanderen; Schiphol hervatte vandaag weer het vervoer van vracht en post naar Israël, zij het dat deze aan een zeer scherpe veiligheidscon trole zijn onderworpen. Vanoch tend een El Al-toestel met passa giers, morgen volgt een lijnvlucht van de KLM. „Er bestaat een zeer grote behoef te aan afschrikwekkende maatrege len", aldus Ifalpa-voorzitter Fors- berg, een Fin, bij wiens organisatie 46.000 piloten uit de gehele wereld zjjn aangesloten. „Krijgen wy de garanties niet, dan zullen wij op onze volgende jaarvergadering, op 11 maart in Londen, een staking over wegen". Voorts heeft de Zwitserse regering de internationale lucht vaartorganisatie lata verzocht zo spoedig mogelyk een veiligheidscon ferentie in Zwitserland te beleggen. Onze correspondent in Jeruzalem meldt, dat een KLM-piloot in een gesprek, met een Israëlische journa list verklaarde: „Waarom proclame ren jullie niet openlijk, dat jullie van plan zijn een internationaal vliegveld in een van de Arabische landen te bombarderen? Dat zou een effectief middel zijn om de lucht vaartmaatschappijen ertoe te bren gen hun diensten stop te zetten. Kondig dat een dag of drie van te voren aan: dat zou ruim voldoende zijn om de Arabieren een toont je lager te laten zingen". De Israëliërs hebben zich intussen niet laten inti mideren door de aanslagen. Sinds zaterdag heeft bij El Al niemand zijn reis afgezegd. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, heeft gisteren de diplo maten in Israël van negentien lan den dringend verzocht bij hun rege ringen aan te dringen op maatrege len tegen Arabische aanvallen op de burgerluchtvaart. In het parlement stelde zij de Arabische landen recht streeks verantwoordelijk voor de bij de aanvallen bedreven moorden. „De Arabische landen zijn de enige ter wereld, die zulke misdaden aanmoe digen en de daders bescherming ver lenen". APELDOORN (GPD) „Als het zo'n rommel blyft in de Party van de Arbeid stem ik er niet meer op". Dit zegt de 51-jarige W. J. Schuite maker uit Apeldoorn, die binnen en kele weken beëdigd wordt als opvol ger van het PvdA-tweede-kamerlid G. Ruygers. De heer Schuitemaker voorman en mede-oprichter van Democratisch Appèl, de tegenpool van Nieuw Links zal de voor hem vrijgekomen zetel in de Kamer aan vaarden om te „redden wat er nog te redden valt". Mocht dat plan niet lukken, dan overweegt de heer Schuitcmaker met de mensen die achter hem staan de Partij van de Arbeid te verlaten. „Misschien Is dat wel het gros van de party", aldus de heer Schuitema- maker. „Dit alles komt dan voor re kening van de veranderingen die Nieuw Links in de PvdA heeft aan gebracht". De heer Schuitemaker constateert dat op de afdelingsvergaderingen van de PvdA alleen nog maar Nieuw Linksers en sympathisanten komen. De grote middenmoot houdt zich volgens hem afzydig om niet op boe geroep te worden onthaald. „We hebben niet kunnen begrijpen, dat het in de Party van de Arbeid mo gelijk zou zijn een greep naar de macht te doen. Ik moet helaas zeg gen, dat het toch is gebeurd door Nieuw Links", zegt de heer Schuite maker. Door toch zitting te nemen in de Kamerfractie van de PvdA wil hij blyk geven begaan te zijn met het lot van de grote groep weglopers en verontrusten. De heer Schuitemaker zegt: „Myn collega Frans Goedhart doet dat ook. Over een maand komt vermoedelyk mevrouw Van Veenen- daal uit Eindhoven erby, als het ka merlid Willems zich terugtrekt". Er zyn nog wel een aantal twyfe- laars volgens de heer Schuitemaker maar de meeste PvdA-ers in de Tweede Kamer vinden Democratisch Appèl een „vieze club", omdat Von deling zoiets heeft gezegd. uit het Leidsch Dagblad van 23 Februari 1870 Een aan dachtig toeschouwer deelt ons mede, dat de baan van den Witten Singel, waarop 1.1. Zaterdag de hardrijderij heeft plaats gehad en die 145 meter lang is, door den winnaar van den len prijsl den heer Osinga, is afgelegd in 11 seconden. HJ1. Studenten! Bij een stil gezin bestaat gelegen heid tegen f 5 de persoon per week, in eene nette ruime kamer te dineren. Van een solide prompte bediening Adres franco brieven onder letter A. bij den Boekhande laar J van der Schom, Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1