Israël let zeer scherp op de ontwikkeling in Amman Moskou lief voor Peking Spaanse car listen riepen zoontje Prinses Irene tot uit AGNEW ALS TREKPLEISTER BOVEN NIXON Hoge eisen OVERLEVENDEN TREINRAMP BIJ BUSRAMP OMGEKOMEN I oim van toenadering? Barnard gaat in de ruimtevaart REEDS IN 1971 LEGER V AN VRIJWILLIGERS IN AMERIKA? VLIEGVELD EN STAD IN LAOS ONTRUIMD Ontvoerder Sophie Dnguet gearresteerd 1 Twee doden en vijf gewonden bij botsing Problemen voor Radio Nordsee stapelen zich op MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) „De marionetten-regering in Amman", aldus wordt koning Hoesseins kabinet aangeduid, niet alleen in de jongste radio-uitzendingen van El Fatah, maar ook in het orgaan van deze organisatie, dat zaterdag met een extra-editie verscheen naar aanleiding van de besprekingen in Amman tussen vertegenwoordigers van de Jordaanse rege ring en de diverse Palestijnse guerrilla-groepen. Bij die be sprekingen gaat het, te oordelen naar berichten van beide kanten, hard tegen hard. De terroristen stellen eisen, die Hoessein onmogelijk kan inwilligen, wil hy zich ook in de toekomst handhaven. Zij komen neer op in trekking van de koninklijke decreten, die aan de werkzaamheid van de guerrillastrijders paal en perk stel den. evacuatie van alle legereenhe den uit de voornaamste steden en hun onmiddellijke omgeving, een te rugkeer tot de status quo, vrijheid voor de guerrillastrijders om zich met politiek in te laten en het recht om de Jordaanse bevolking van wa pens te voorzien. De regeringsverte genwoordigers verlangen van hun kant. dat de guerrillastrijders Hoes sein erkennen als de man. die in Jordanië de lakens uitdeelt en dat zij zich in alles schikken naar ziin be velen. Deze eisen worden gesteund door het leger, dat tot nu toe Hoes sein trouw is gebleven, en door de sjeiks van de voornaamste bedoeïe nen-stammen, die altijd al grote aanhankelijkheid jegens de koning hadden gedemonstreerd. Afgaande op mededelingen van Arabische no tabelen. die in Jeruzalem wonen en nauw contact met Amman onderhou den. heeft Hoessein zelf nog niet aan de onderhandelineen deelgenomen. Moet dat worden toegeschreven aan vrees om door zijn gespreks partners te worden vermoord? In oost-Jeruzalem doen in elk geval de laatste dagen weer hardnekkige ge ruchten de ionde over een nieuwe, te elfder ure verijdelde, aanslag op de vorst. Die aanslag zou beraamd zijn nadat hij de reeks besluiten had uitgevaardigd, die de gramschap van de guerrillastrijders opwekten. Het kom plot zou ook verband houden met 's konings overhaast vertrek naar zijn paleis in Akaba, vanwaar hij overigens inmiddels naar de hoofdstad is teruggekeerd. In oost- Jeruzalem weet men te vertellen, dat men de monarch sinds juni '67 minstens tien maal naar het leven had gestaan, maar dat alle samen zweringen tijdig ontdekt werden, het zij door officieren van het leger, het zij door zijn lijfwacht, die voorname lijk uit bedoeïenen bestaat. Sp, anning In Amman zelf heerste gisteren rust. al was er duidelijk spanning merkbaar. Voorlopig wordt de situa tie er beheerst door het leger,dat tanks en pantserwagens rondom de stad heeft samengetrokken. Volgens in Jeruzalem teruggekeerde reizi gers houden de guerrillastrijders zich zoveel mogelijk op de achter grond en als zij zich al in Amman op sti-aat vertonen doen zij dat, op enkele uitzonderingen na, ongewa- v pend dit in overeenstemming met de koninklijke bepalingen, die door de meerderheid van de bevolking wor den goedgekeurd. Naar het schijnt is Hoessein er in deze dagen meer dan ooit tevoren in geslaagd zijn opvat ting ingang te doen vinden, dat, met alle waardering voor de vaderlands lievende bedoelingen van de guerril lastrijders. het gezag dient te blij ven berusten bij de wettige overheid wil het land niet in een chaos ver vallen, waai-van uitsluitend Israël zou profiteren. De terroristen van hun kant schijnen voorlopig hebben besloten zoete broodjes te bakken en het niet op een nieuwe krachtme ting met leger en politie te laten aankomen. Hun gezamenlijk opperbevel heeft zelfs alle guerrilla-groepen instruc tie gegeven „broederlyke betrekkin gen" met de diverse overheidsinstan ties aan te knopen en strengen straf fen in het vooruitzicht gesteld voor diegenen, die twist met hen zoeken. Klaarblijkelijk heeft men hier te doen met een maatregel, die erop ge richt is de discipline in de ryen der guerillastrijders te herstellen, die de laatste tijd vaak ver te zoeken was. bleef uit en hoogstens werd hem gel- dellijke steun (en misschien ook militaire bijstand) beloofd. Volgens de Libanese bladen was de reis ook uit een oogpunt van aanzien geen groot succes. Arafat en de overige le den van de guerrilla-missie brachten een bezoek aan het Kremlin, maar werden er slechts door tweederangs partijleiders ontvangen en niet door de kopstukken van de Russische poli tiek. In hun commentaren laten de Libanese bladen uitkomen, dat Mos kou enerzijds een geste wilde maken tegenover de Palestijnse terreurbewe ging (die aan Peking zoveel verplich tingen heeft) maar er zich ander zijds wel voor hoedde om te hard van stapel te lopen en de indruk te wek ken, dat de Sowjet-Unie haar voor zichtig beleid inzake de Palestijnse guerillastrijders zou hebben opgege ven. Bezorgdheid De besprekingen in Amman, waaraan ook Arafat zelf deelneemt, worden in Jeruzalem intussen met argus-ogen gevolgd. Mochten de guerrilla-organisaties de overhand in Jordanië krijgen wat men overi gens niet gelooft dan zou Israël daarin waarschijnlijk niet goeds moeds berusten. Men mag veilig aan nemen. dat reserve-generaal Ezer Weizman, die sinds kort minis ter van Verkeer is, de opvatting van het gehele kabinet vertolkte, toen hij dezer dagen ten overstaan van een groep Joodse buitenlandse leiders ver klaarde. dat Israël in dat geval ..die maatregelen zal nemen, die de re gering nodig acht". Dat is hier de geijkte uitdrukking voor een mogelij ke militaire actie. Meer dan eens hebben Israëlische ministers te ken nen gegeven, dat Hoessein en zijn huidig kabinet nog altijd te verkie zen zyn boven een regime, dat zijn inspiratie uit Moskou ontvangt. Nog steeds heerst hier namelijk de mening, dat Hoessein op zekere dag van de nood een deugd zal maken en op een regeling met Israël zal aansturen. Van een op het Kremlin georiënteerd regime kan zo iets naar Israëlisch oordeel niet verwacht worden. Vandaar Israëls bezorgd heid over een wisseling van bewind bij zijn oosterburen. En vandaar ook zijn beslistheid om een derge lijke „Umwertung aller Werte" met geweld van wapenen te beletten. ADVERTENTIE LAGOS (DPA) Tweeënvijftig personen, die afgelopen maandag het ernstige treinongeluk in het noorden van Nigerië hadden over leefd, zijn naderhand op weg naar het ziekenhuis bij een bus ongeluk om het leven gekomen. Ze waren, deels met zware ver wondingen, uit de puinhopen van de verongelukte trein gered en moesten voor behandeling in het dichtstbijzijnde ziekenhuis wor den opgenomen. Wanneer en waar het ongeluk met de bus plaatsvond, is niet bekend. Zoals bekend werden bij het treinonge luk, dat in de buurt van Kodoena plaatsvond, tenminste 105 perso nen gedood. MOSKOU/ PEKING (Reuter, AP) Uit een zaterdag uitgezonden ver klaring van radio Moskou zou kun nen blijken dat er een vorm van toenadering bestaat tussen de Sow jet-Unie en China. In een Chineestalige uitzen ding meldt het radiostation dat de Sowjet-Unie China heeft benaderd voor de bevordering van de vriend schap en samenwerking. Verdere bij zonderheden werden niet ggc- ven. Men vermoedt dat Moskou tijdens de Chinees-Russische bespre kingen die al sinds oktober aan de gang zijn, Peking voorstellen heeft gedaan, maar men heeft zelfs geen indruk hoe de Chinezen op het Rus- siche initiatief zouden kunnen hebben gereageerd. Het is mogelijk dat er gisteren vrijgegeven artikel van het persbu reau Nieuw China over de Tsjecho- slowaaks-Russische verhouding een dergelijke aanwijzing is. Het artikel beschuldigt de Russen er van dat zij „een farce" hebben opgevoerd in Tsjecho-Slowakije door een nieu we regeringsleider (bedoeld is Strou- gal) te laten kiezen om daarmee hun koloniale bewind in het land te kun nen veiligstellen. Campagne De op het ogenblik in China aan de gang zijnde campagne tegen cor ruptie en profiteurs zou. zo menen waarnemers, wel eens meer kunnen zijn. Zy wyzen er op dat de tegen stellingen tussen linksen en conser vatieven zyn verscherpt. Uit het ver wijderen van muurkianten met aan vallen op premier Tsjoe En-lai zou men kunnen opmaken dat de link sen aan de verliezende hand zijn. De biljetten tegen Tsjoe, een prag matisch man die tijdens de culture le revolutie de excessen van de rode garde hielp beteugelen, waren vol gens berichten door ui tekst linkse ele menten aangeplakt. Uit radioberich ten zou men ook kunnen opmaken dat in de provincies Sjansi, Sjan- toeng en Kweisjow linkse leiders, die in 1967 de macht hadden gekregen door het leger aan de kant zijn ge schoven. Mogelijk de grootste klap kregen zij kortgeleden van het par tijblad „Rode Vlag", dat afrekende met de gedachte dat rode gardisten uitsluitend op grond van hun optre den tydens de culturele revolutie het recht hadden verworven tot de par tij toe te treden. PALM BEACH (AP) De Zuid- afrikaanse hartchirurg dr. Christiaan Barnard heeft verklaard, dat hij een aanbod heeft aanvaard om adviseur in de ruimtevaartgeneeskunde te worden bij de afdeling ruimte vaart en projectielen van General Electric. Barnard sprak niet verder over zijn nieuwe baan, maar hy verklaar de te hopen in Kaapstad te kunnen blijven wonen. Hij zei evenmin wel ke gevolgen zijn adviseursfunctie zou hebben voor zijn artsenpraktyk. Barnard zei gaarne als eerste mens hartexperimenten te willen doen in een om de aarde cirkelend ruimte vaartstation. WASHINGTON (AP) Een spe ciale commiss e heeft president Ni xon zaterdag meegedeeld, dat de mi litaire dienstplicht in 1971 zal kun nen worden opgeheven en dat men geleidelijk een stelsel kan invoeren van vrijwillig dienstnemen tegen ho gere betaling. s Lands belangen zullen beter kun nen worden gediend als men be schikt over strijdkrachten bestaande uit vrijwilligers, eventueel aangevuld met dienstplichtigen, dan over een strijdmacht die bestaat uit een deel vrijwilligers en een deel dienstplichti gen. Het formeren van de nieuwe strijd krachten bestaande uit vrijwilligers zal in het eerste jaar ongeveer 3.2 miljard dollar kosten, waardoor de militaire begroting voor het fiscale jaar 1971 zal stijgen tot ruim 75 mil jard dollar. De commissie zegt niet hoe groot de nieuwe strijdmacht zal moeten zyn, maar liet wel weten, dat. als de ze er eenmaal is, het onder de wa pens hebben van twee tot drie miljoen mar. tussen de 1.5 en de 4,6 miljard dollar per jaar zal kosten. Bomaanslag in Belfast Britse troepen hebben zondagochtend vroeg een straat in de Noordierse hoofd stad Belfast omsingeld nadat een bom de deuren en ramen van een café had vernield. Er vielen bij de aanslag geen doden of gewonden. Het was de zesde explosie in Belfast in de afgelopen weken en de negende aan slag van dit jaar. Joodse demonstratie Enige hon- derden Joodse demonstranten zyn gisteren naai- de ambassade der Sow- jet-Unie in Londen gemarcheerd om daar te protesteren tegen de behan deling van de Joden in de Sowjet- j Unie. Alles verliep rustig. Men las j voor de ambassade een aantal brie ven voor van Joden in de Sowjet- Unie, waarin deze schreven het j slachtoffer te zyn van vervolging en I discriminatie. WASHINGTON (AP) Vice- president Spiro T. Agnew is thans de grootste politieke trekpleister in de Verenigde Staten. Volgens een partijfunctionaris van de Re publikeinse partij wordt meer om Agnew gevraagd dan om Nixon, en krijgt de vice-president onge veer 50 uitnodigingen per dag om toespraken te houden. Agnew kreeg vroeger ongeveer 25 uitnodigingen per dag. totdat hy vo rig jaar oktober de anti-oorlog-pro testleiders in Amerika bestempelde als „brutale snobs, die zich intellec tuelen noemen". Daarna begonnen de uitnodigingen echt binnen te stro men, vooral toen Agnew ook nog veel kritiek leverde op de nieuws media en in het bijzonder op de te levisie. De democraten hebben niemand die als trekpleister kan fungeren. Een democratisch diner in Miami met als bijzondere gasten Hubert Humphrey en senator Edmund Mus- kie bleek een financiële mislukking te zijn. De enige democraat die deze taak op zich zou kunnen nemen, Edward Kennedy, is niet meer in trek sinds het ongeluk vorig jaar op het eiland Martha" s Vinyard waarby Mary Jo Kopechne om het leven kwam. VIENTIANE (AFP) Xieng Khoeang. de hoofdstad van de ge lijknamige Laotiaanse provincie ten zuidoosten van de Vlakte der Krui ken, is zonder strijd door de twee neutralistische bataljons die daar ge legerd waren, ontruimd. Dit is gis teren van Westelijke diplomatieke zijde in Vientiane vernomen. Het garnizoen heeft de plaats op advies van de Amerikanen ontruimd, omdat zy zeer moeilijk te verdedigen zou zijn. De troepen hebben zich in de bergen verschanst. Kort tevoren had den zes Noord Vietnamese bataljons met steun van tanks het vliegveld i van Xieng Khoeang veroverd, waar mee zif de militaire macht in de voor de oorlog in Zuid-Vietnam zo be langrijke Vlakte der Kruiken kregen. De Noord Vietnam ezen bedreigen nu de belangrijkste verbinding tussen de ongeveer 130 km zuidelyk gelegen hoofdstad Vientiane en de 100 km noordwestelijk gelegen koninklijke residentie Loeang Prabang. Ondanks zware bombardementen, waaraan de Amerikaanse luchtmacht op grote schaal deelnam, wisten de Noord- i nietnamezen het vliegveld in twee uur te veroveren. Over de verliezen aan beide kanten is nog niets be kend. SOISSONS (AFP) Michel Fau- queux. die de politie al maanden lang verdacht, is zaterdag gearres teerd en in staat van beschuldiging gesteld van het ontvoeren van de drie-jarige Sophie Duguet in oktober 1969. Therése Lemadre, by wie de kleine Sophie, dochtertje van een rijke here- boer, drie dagen in huis is geweest is eveneens gepakt. Bij zyn arresta tie had Fauqueux 33.000 frank op zak „de rest van het losgeld werd gevonden in het huis van Therése Lemadre. Fauqueux werd opgepakt toen hy naar dit huis onderweg was. Therése Lemadre, moeder van drie kinderen werd in december al eens verhoord omdat de politie de indruk had dat zy contacten onderhield met de voorvluchtige Fauqueux. Ze moest toen echter by gebrek aan be wijs worden vrygelaten. Veroverd Aanhangers van de in 1962 afgaaette heerser van Jemen Imam Badr. hebben volgens in Bei roet ontvangen berichten, by gevech ten met republikeinse troepen een gebied in het noorden van Jemen bezet. Zy veroverden om. de stad Sada en naderden de hoofdstad Sa naa tot ongeveer 150 km. Onthoofd Guerrillastrijders in Rio Blanco, zuidoostelyk Colombia, hebben zaterdag vier boeren gedood, zo meldt de politie. De aanval, waar by de boeren werden onthoofd, is uit gevoerd door een twintigtal guerrilla strijders die zyn verbonden aan de revolutionaire strydkrachten van Colombia, een communistische orga nisatie. Malik In Moskou De Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken. Adam Malik, is zaterdag in Moskou aangekomen, waar hy vyf dagen zal onderhandelen over de schuld van 800 miljoen dollar die zyn land nog by de Sowjet-Unie heeft. Langste eind Herhaaldelyk deden zich gevallen voor, waarbij burgers werden be dreigd en gemolesteerd. Dat optre den heeft ertoe bygedragen, dat de populariteit van de commando's ge leden en het aanzien van de koning is gestegen. Intussen duren de on derhandelingen voort. Ingewijden in Jeruzalem beweren, dat Hoesseins vertegenwoordigers ook gisteren, zon dag, geen krimp gaven. Zy voorzien een modus vivendi tussen autoritei ten en guerillastryders waarby de koning aan het langste eind trekt. De leider van El-Fatah. Jasser A- rafat, is intussen van zyn reis naar Moskou teruggekeerd. Volgens de Li banese bladen was zyn bezoek aan de Sowjet-Unie wel niet helemaal vruchteloos, maar heeft het toch ook weer niet datgene opgeleverd wat hy ervan verwacht had. De lang verbelde officiële erkenning van de guerilla-beweging door het Kremlin (Van onze correspondent Frank Onnen) LIGNIÈRES (GPD) De 2.000 inwoners van het Franse stadje Lig- nières plus nog zo'n duizendtal Spaanse carlisten zyn gisteren, voor de tweede maal in veertien dagen, getuige geweest van een royalisti sche hoogtydag: na zyn doopfeest van twee weken geleden werd giste ren het zoontje van prinses Irene en prins Hugo officieel als Infante Don Carlos Xavier Bernardo di Borbon Parma y Orangie-Nassau uitgeroe pen. Met auto's, treinen en bussen hadden de carlistische legioenen soms afstanden van 2 tot 3.000 ki lometer afgelegd om in het familie kasteel van de Bourbons en in de kapel van het stadje met het vyf we ken oude prinsje persoonlyk kennis te kunnen maken. Een kennismaking die met een hoogmis, een folkloris tische „happening" en tenslotte een politieke manifestatie die er al even min om loog werd begeleid. De politieke discretie die de familie Bourbon twee weken geleden nog in acht had genomen toen by het doop feest in aanwezigheid van Koningin Juliana tevens de verzoening met het Nederlandse koninghuis werd be klonken. was gisteren nogal tamelyk ver te zoeken en ook aan gelegen heden tot geneureuze persoonsver- heerlyking en aan katholiek mys ticisme kregen de carlisten nu ruim schoots het volle pond. Van hun kant lieten de tientallen carlistische delegaties die uit alle provincies van Spanje waren overge komen, zich evenmin van hun zui nigste kanten kennen. De 2 weken oude prinseiyke baby werd met ge schenken overladen, waarby we naast slabbetjes, fopspenen, kleer tjes. tientallen heiligenbeelden en boeken onder het speelgoed ook een prachtige antieke Spaanse sabel za gen uitgestald. Direct na de mis, die afwisselend in het Latyn, het Frans en het Spaans werd gecelebreerd, haalden Prins Hugo en Prinses Irene hun zoontje in het nabijgelegen kasteel uit zyn wieg om het in de afgestamp te kerk voor het doopvont aan de menigte te tonen. Na de kerkdienst, waarby de po litieke hartstochten ook al moeilyk te bedwingen waren, sprak vanaf het bordes van het kasteeel de bejaar de, magere Prins Xavier de carlis ten. die hem „rey., (koning) noe men, toe. Onder wilde vreugdekreten deelde hy hun mede, terwyi hy zyn zoon en kleinzoontje aanwees, dat de dynastie voor Spanje nu voor drie generaties verzekerd was. Programma Op een podium in de feestzaal nam de hele familie de Bourbon, inclusief prinses Irene, met de rode carlistenbaret in haar handen, later plaats. In zyn Spaanse toe spraak ontvouwde haar prins Hugo een soort regeringsprogramma, waar in hy. zonder diens naam te noemen, géneraal Franco heel wat lelyke din gen in de schoenen schoof. Hy be tichtte de Caudillio van verraad aan de idealen waarvoor zyn vader als hóófd van de carlisten in 1936 de burgeroorlog tegen de republikeinen ontketend had. Voor eigen rekening sprak hy zich niet alleen tegen het fascisme, maar ook nog tegen het kapitalisme uit. Na afloop van de ceremonies en de feestelykheden hebben we nog een tydje met de prins en de prinses kunnen praten. Prinses Ire ne vertelde dat zy het carlisme met hart en ziel was toegedaan, al wilde zy dan ook wel toegeven dat dit po litieke stelsel voor Nederland mis schien wat minder geschikt zou kun nen zyn. Maar het Nederlandse sy steem dat, zo vond ze, nu toch ook wel wat was vastgelopen, paste even min op de Spaanse mentaliteit en verhoudingen. Monarchie Prins Hugo vond het grote nadeel van het Nederlandse en in het alge meen moderne koningschap dat de Ontroerde carlisten verdrin gen zich rond Irene, Hugo en hun zoontje, die ook getooid is met de rode carlistenbaret. monarchieën tegenwoordig zo weinig directe politieke invloed meer uit kunnen oefenen. ENSCHEDE (GPD) De 33-ja rige kruidenier H. F. Beerentsen uit Enschede en zyn 3-jarig doch ter je Nanda zijn zondag om het le ven gekomen na een frontale bot sing tussen drie auto's, waarby te vens vyf gewonden vielen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor vyf op de Haaksberger straat in de buurtschap De Rutbeek. De 21-jarige bestuurder A. G. uit Enschede reed met hoge snelheid in de richting van zyn woonplaats door nog niet verklaarde oorzaak de voor hem verkeerde rijbaan op. waar zyn personenauto frontaal in botsing kwam met een tegenligger en daar na als stuurloos wrak ook frontaal tegen een tweede tegenligger botste. De gevolgen waren verschrikkelyk. Behalve de kort na aankomst in het Stadsmatenziekenhuis overleden heer Beerentsen en genoemd doch tertje, dat op slag werd gedood, wer den mevrouw Beerentsen en haar elf maanden oude baby gewond en in het ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de ongelukswa gen en zyn 17-jarige verloofde W. H. uit Enschede werden ook met her senletsel naar een ziekenhuis ver voerd. De bestuurder van de derde auto kwam met de schrik vrij, maar zyn naast hem zittende echtgenote raakte zodanig gewond dat ook zy in een ziekenhuis moest worden op- I genomen. ROTTERDAM (GPD) De toe- komst van de nieuwe etherpiraat i Radio Nordsee International voor de kust by Noordwyk is minder roos- kleurig dan de Zwitserse eigenaars de afgelopen weken hebben doen I voorkomen. De problemen voor de etherpiraat op de kustvaarder Mebo 1 stapelen zich op. Er ligt een klacht I van de Noorse regering by de Ne derlandse autoriteiten over storingen I in het radioverkeer op zee die door Radio Nordsee worden veroorzaakt en de Engelse en Duitse adverteer ders happen nog niet toe met hun reclamespots. Het is Duitsers en Engelsen ver boden op welke manier dan ook mee te werken aan een piraten zender. De twee Zwitsers willen nu alle problemen ontvluchten en ligplaats kiezen buiten de territoriale wateren voor de Belgische kust. Bovendien wordt de thuishaven voor het be voorradingsschip verlegd van Neder land naar Spanje. De Zwitsers vrezen snel ingrypen van de Nederlanders oir. hun het zenden onmogehjk te maken. Zy verwachten dat ook ten aanzien van Radio Veronica.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7