Personeelswerving komt door woningnood in het gedrang „Hasjies en marihuana niet meer strafbaar" „ALLES VOOR DE TUIN" Eén op de twee trein reizigers heeft auto V- Probleem voor vele Leidse bedrijven: Songfestival en Waterman Meerderheid in college Druppel Omscholing Matthaus Passion door „Ex Animo" Gastarbeider Onderzoek, o.a. in Leiden, leert: Leids congres over drugs: Augustinus gaat radio en televisie bespreken constructie bankwerkers en machine bankwerkers HOOGOVENS IJMUIDEN Goed spel van Litteris Sacrum MAANDAG 23 FEBRUARI 197» LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „De nu al jaren voortdurende krappe woning markt in Leiden speelt ons bij het aantrekken van personeel geducht parten. Indien het bedrijfsleven in zijn personeels advertenties het beschikbaar zijn van een goede woning in het vooruitzicht kon stellen, dan was reeds veel gewonnen." Op een personeelsbestand van bij na tachtig man, gaan wij gebukt on der een personeelstekort van onge veer twintig hoogwaardig geschoolde metaalarbeiders, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat wij orders moeten afstoten". Deze verzuchting slaakt de heer J. den Holder, directeur van de N.V. Handelsonderneming en Machinefa briek aan de Rooseveltstraat, wiens personeelsadvertenties regelmatig in landelijke en plaatselijke bladen voorkomen. Het niet beschikbaar zijn van een woning schrikt velen af om te solliciteren, aldus de heer Den Hol .der, die het ook al op andere wijze heeft geprobeerd om aan per soneel te komen: zodra hij er lucht van krijgt, dat een bedrijf in de naaste omgeving gaat sluiten het laatst nog bij Mulder Voghem in Nieuw Vennep stelt hij pogingen in het werk om aan geschikt perso neel te komen. Maar steeds zonder resultaat. „De binding aan de streek en de schaarse woningvoorraad in Leiden zijn daar niet vreemd aan. Nogmaals: het grote personeelspro bleem en dit geldt veelal ook voor administratieve functies zit hem niet in de lonen, doch in het niet beschikbaar zijn van woningen. In- Op de nationale selectie voor het songfestival in Den Haag op 11 fe bruari vond de internationale Jury het liedje van Saskia en Serge „Het Spinnewiel" verreweg het beste. Maar de vijf Nederlandse stemmen gingen als één blok tegen de inter nationale jury in en lieten de Hearts of Soul met „Waterman" met één punt winnen. Dat ze alle vijf voor het zelfde liedje waren, is bijzonder toe vallig, maar het is mogelijk. Maar dat zij (de Hilversummers), die niets te zeggen hebben op het Songfestival, de internationale jury overstemmen terwijl Nederland (trouwens alle landen) het moet hebben van de in ternationale Jury vind ik (en vele anderen met mij) ontzettend dom en overstandig. Waarom hebben ze dan een inter nationale Jury aangesteld? Die zit er toch maar wat bij! Het liedje, dat Hilversum leuk vindt (wie of wat zit daar achter?) wint het tóch, al is het nog zo slecht. Indien dit liedje tóch zal meedoen aan het Eurovisiesong festival, kon dit nog wel eens niet zo rustig verlopen. Ik mag wel zeg gen, dat ik voor meer dan driekwart Nederland, dat zich er voor interes seert. spreek. Nederland moet goed vertegenwoordigd worden; vooral omdat het in eigen land is. Saskia en Serge zijn goede vertegenwoordi gers; de Hearts of Soul niet. K. de Bruyn, Lammenschansweg 19, Leiden. In heft Leidsch Dagblad van 21 februari schrijft Hans Melkert over „Programma en uitvoering" naar aanleiding van het ontwerp-samen- verkingsprogramma van de confes sionele partijen. Hij merkt op dat bij vergelijking van de programma's van de VVD en de confessionelen met het programma waarin de Leidse af delingen van Democraten '66, Paci fistisch Socialistische Partij, Partij van de Arbeid en Politieke Partij Radikalen elkaar in het Progressief Akkoord gevonden hebben, er eerder van verschil in interpretatie dan van wezenlijke verschillen in opvatting sprake is. Dat is juist. Een goed programma schrijven is zo moeilijk niet. Het is de uitvoering van zo'n programma waar het op aankomt. En Juist wat die uitvoering betreft heeft Hans Melkert de PAK-over- aan- eenkomst slecht gelezen. Het PAK Rgt niet: geen raadsmeerderheid, dan geen PAK-wethouders. De PAK- overeenkomst luidt: „Het PAK neemt «Ueen zitting in het college van B. en W. als het daarin de meerderheid bijgt". Het gaat er D'66, PSP. EvdA en PPR om dat het college van 8. en W. het dagelijks bestuur van de gemeente in kwesties van essentieel belang één lijn kan trek ken. Want alleen dan zal het pro- iramma ook werkelijk effectief kun nen worden uitgevoerd. C. Schepel, Mozartstraat 15, LEIDEN. door 1« dien wij zouden kunnen adverteren: gevraagd 20 geschoolde metaalarbei ders een goede woning beschik baar ik maak my sterk, dat wy de keuze uit een veelvoud van twin tig zouden hebben". Het is niet alleen de heer Den Hol der, die zo redeneert. Het Leidse industriële- en bedryfsleven kampt by de aantrekking van personeel met dezelfde moeiiykheden. Een sollicitatie springt veelal af op het niet beschikbaar zyn van een wo ning. Het is voor de Leidsche Ver- eeniging van Industrieëlen reeds aanleiding geweest om in de afge lopen jaren te participeren in de bouw van een kleine honderd be- dryfswoningen. „Het was een drup pel op een gloeiende plaat", aldus mr. P. J. de Ruyter de Wildt, se cretaris van deze vereniging. Van de woningen, die er niet zyn, springen wy in het gesprek met de heer Den Holder over naar de om scholing. Ligt hierin niet een moge- lykheid om aan voldoende vakge schoold personeel te komen? De heer Den Holder kykt al weer nadenkeiyk en zegt: „Wy hebben het geprobeerd, Lekenleden van kerkbestuur bieden bissehop ontslag aan LEIDEN Nu de Antoniusparo- chie in Zuid-West sedert enige tyd een parochieraad heeft, die op de- mooratische wüze is gekozen en die tot taak heeft tezamen met het team van priesters in alle parochiële aan gelegenheden het beleid te bepalen en daaraan uitvoering te geven, heb ben in verband hiermede de lekenle den van het kerkbestuur na ryp be raad hun ontslag aan de bisschop aangeboden. Hun overweging daarby is geweest, dat de parochieraad eveneens moet kunnen optreden in die zaken, welke tot dusverre door het kerkbestuur werden geregeld. De parochieraad heeft zich met deze zienswyze geheel kunnen vere nigen. In afwachting van de beslis sing van de bisschop hebben het kerkbestuur en de parochieraad be sloten om in overleg en in samen werking de overdracht te regelen. Hiertoe is een gemengde commissie ingesteld, waarin het voltallige kerk bestuur en vertegenwoordigers van de parochieraad zitting hebben. LEIDEN De christelijke orato riumvereniging „Ex Animo" geeft onder leiding van Herman de Wolff op 18 en 19 maart in de Stadsgehoor zaal uitvoeringen van de Matthaeus Passion van Baoh. Solisten zyn de sopraan Nelly v. d. Spek, de alt Diet Kloos, de tenoren Chris van W oer kom en Ruth Pos, en de bas sen Marco Bakker en Anton Elde- rimg. Rienk Jiskoot bespeelt het cla- vecimbel, Annie Blankenstein het or gel. Het Gewestelijk orkest voor Zuid-Holland werkt verder mee. KpHceHik leven NED. HERV. KERK Beroepen te Sleewyk: G. E. Hui zing te Haamstede, te Lopikerkapel J. A. van der Velden, kandidaat te Amersfoort, te Sommelsdyk Th. Lek- kerkerker te Oosterwolde, te Lex- mond kandidaat H. van der Post te Beekbergen. Aangenomen de be noeming tot jeugdwerkleider ca techeet te Zoetermeer: de heer K. J. Visser te Vlaardingen, naar Wou- drichem A. de Klein te Oudemir- dum, Bedankt voor Lage Zwaluwe E. C. van Offeren te Gelselaar. GER. KERKEN Beroepen te Willemstad (Curasao) J. Helderman te Domburg, te Til burg: K. Snoey te Meppel, te Kat- wijk aan Zee: J. Wilschut te Dor drecht. Te Enkhuizen W. Visscher te Maasdyk en te Broek op Langen- dyk J. Boer jr. te Surhuisterveen, die het beroep heeft aangenomen. GEREF. ERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Winterswijk, Neede en Aalten (buiten verband) H. Schuur man te Creil (N.O.P.) GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kapelle-Biezelinge G. J. van den Noord te Capelle a/d IJssel. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERL Beroepen te Rhenen M. van Beek te Opheusden. maar het is op een volkomen misluk king uitgelopen. Er is, vooral onder jongeren, een totaal gebrek aan be langstelling. Wy hebben ze hier gehad, maar na één of twee dagen kwamen zy niet meer opdagen. Men klopte blyk- baar liever by de steun aan. Op zulk een wyze gaat ons moeizaam verkre gen sociale stelsel, waar ik achter sta, remmend werken. En dan te be denken, dat de mensen, die wel wil len werken, dit alles moeten opbren gen. Wat betalen zy al niet aan so ciale lasten. M i. ligt hier 'een stu): werk voor de vakbonden. De heer Den Holder vertelt ons dan, dat in zijn bedryf teneinde het arbeiderstekort enigermate op te vangen, een numerieke maataflezing in gebruik zal worden gesteld. Een vernuftig apparaat, dat de mogelyk- heid biedt een drietal maten tegeiy- kertyd af te lezen en daardoor ar- beidstydbesparend werkt. By de aan schaffing van deze apparatuur stond ons het oud-hollandse spreekwoord voor ogen: met passen en meten wordt de meeste tyd versleten. Tenslotte valt in ons gesprek ook nog het woord „gastarbeider". Bieden zy geen oplossing om in het arbei derstekort te voorzien? De heer Den Holder: „Er zyn bedryven, die met het aantrekken van buitenlandse werkkrachten hun arbeiderstekort kunnen opvangen wy hebben er ook een paar doch in doorsnee is een hoogwaardig geschoolde arbeider en daar gaat myn belangstelling naar uit. moeilyk te krijgen". By het oplossen van dit werkne merstekort worden wy, aldus gaat de heer Den Holder verder, trouw ter- zyde gestaan door onze Onderne mingsraad, die bestaat uit uiterst vakbekwame personen, die zeer po sitief t.o.v. het bedryf staan en ty- dens de dageiykse gang van zaken met dezelfde problemen, als waar voor de directie staat, worden gecon fronteerd. HAARLEM LEIDEN <GPD) Waarom maken automobilisten ge bruik van de trein? De Nederlandse SpDorwegen hebben naar deze vraag een onderzoek ingesteld, waarbij 6400 reizigers den betrokken op de stations Leiden. Leiden-Lammen- schans, Beverwyk en Heemskerk en in treinen tussen Den Helder en Am sterdam, Eindhoven en Weert en Voorburg en Woerden. Uit het recente onderzoek is ge bleken. dat van de gevraagde reizi gers één op de twee een auto thuis J. den Holder: „Woningnood speelt ons geducht parten LEIDEN „Een meerderheid van de aanwezigen op een congres over drugs, georganiseerd door het Chris telijk Jongeren Verbond en de Vry- zinnig Christelijke Jeugdcentrale in Zuid-Holland, Rotterdam en Den- Haag en de Lutherse Jeugdraad in Rotterdam, dringen er by de rege ring op aan de wet zodanig te wy- zigen, dat het bezit en gebruik van Hasjies en marihuana niet langer strafbaar zal zijn. Voorts verzoekt zy de politie by de naleving van de opiumwet de elementaire rech ten van de mens zoveel mogeiyk te eerbiedigen". Met het aannemen van deze mo tie werd zaterdagmiddag het congres over verdovende middelen in socië teit Leyton besloten. De middag was bestemd voor ajle belangstellenden (onder wie mensen uit 't jeugdwerk) in geheel Zuid-Holland. De bedoeling van het congres was de deelnemers over het probleem van de drugs tot een stellingname te laten komen, te meer daar veel sociëteiten met het gebruik van verdovende midde len worden geconfronteerd. De twee inleiders, de heer M. Kooyman, arts (medewerker aan di verse forumbyeenkomsten, radio- en televisieuitzendingen over drugs en mede-auteur van het boek „Soft Drugs") en drs. Willemse. ontwik- kelings-psycholoog, werden wel kom geheten door de heer A. Jon- ges, regionaal secretaris van de VCJC en één van de organisatoren van het congres. Hard en soft De heer Kooyman benaderde de drugs uit het medisch standpunt en behandelde de verschillende soorten middelen, daarby vertellend hoe ze worden gemaakt, in hoeverre ze ver slavend werken en hoe Je verschil lende uitwerkingen zyn. Er moet een duideiyk onderscheid gemaakt worden tussen „hard" en „soft" drugs zo zei hy. Tot de eerste soort beho ren opium, morfine en heroine. Ma rihuana en hasjies behoren tot de „soft" drugs. By de laatsten treedt geen gewenning op. Drs. Willemse noemde het gebruik van de midde len één van de aanwijzingen voor het feit, dat we een verandering in ons cultuurpatroon doormaken. Door de overbevolking krygen steeds minder mensen de ruimte om zich zelf te rijn. TOt inkeer komen en zichzelf en de wereld verkennen trachten vooral jongeren te bereiken dm.v. drugs, aldus drs. Willemse. Politie en reeht Na de vele inleidingen wer- aen de aanwezigen opgedeeld in discussiegroepen, die aan de hand van een vyftal vragen hun mening konden bepalen als voorbereiding op de plenaire discussie, die aan het eind van de middag gehouden werd. Tydens deze voltallige vergadering ontstond er enige achterdocht in de zaal. Aanleiding daartoe was de vraag of de polit'e het recht heeft op straat sigaretten te controleren op drugs. LEIDEN In samenwerking met de VPRO organiseert de Rooms Ka tholieke Studenten-Vereniging „Sanc tus Augustinus" op vrydag 27 febru ari en zaterdag 28 februari in „De Witte Raaf", Duinweg 117 te Noord- wykerhout een weekend over „De media radio en tv". Op vrydagavond zal een simulatie spel van de socioloog drs. Peter Hof stede, die eertyds aan de Nederland se Televisie Stichting verbonden was en oud televisieregisseur Gys Stap- pershoef worden gespeeld onder lei ding van laatstgenoemde. In verschil lende rollen gaat men oordelen over de vertoonbaarheid voor de televisie van bepaalde controversiële, provoce rende filmpjes. De zaterdag zal voor een gedeelte in het teken staan van de ideeën van Marshall McLuhan. Is „the medium the message"? Hoe staat het met de „hotness" en de „coolness" van de media radio en televisie? In hoever re houden deze zaken verband met de huidige koers van de VPRO? Jan Haasbroek en Ad Kooyman, vaste medewerkers van de VPRO, zullen de ideeën en ideologieën van deze omroep toelichten en mede het ver dere programma van de dag be palen. Hulp Nigerië-Biafra LELDEN Een groep jongens en meisjes, dde wekelyks de catechisatie van dr. P. L. Schoonheim vogt, heeft een plan uitgewerkt om via de opbrengst van een bazaar een hulp-project in Ni geria-Biaf ra te steunen. In de paas vakantie zal deze bazaar plaats vin den. Reeds nu rijn de jongens en meisjes bezig materiaal en geld in te zamelen. Expositie zendingswerk LEIDEN In het kader van de Zendingsweek houdt de Centrale Zendingscommis sie van de Hervormde Gemeente, met medewerking van het Zendings bureau in Oegstgeest in het Hoog landse Huys een tentoonstelling van had. Dat klopt aardig met een ander statistisch gegeven: op 1 Juli vorig Jaar had 58 pet. van de Nederlandse gezinnen een auto. Als belangrykste motief om de trein te nemen boven de auto noem de 25 pet., dat de trein voordeliger is, en eenzelfde percentage was van mening, dat het reizen per trein gemakkeiyker resp. comfortabeler is Elf pet. gaf op de trein sneller te vinden en 10 pet. vond het parkeer probleem het voornaamste motief om met de trein te gaan. vyf pet. zei met de trein te gaan vanwege de weersomstandigheden. In relatie met de grote steden bleek uit andere studies, dat van het aantal autobezitters, dat de trein neemt, ongeveer 23 pet. het parkeer probleem opgeeft als voornaamste treinrelsmotief. 1011U.X 11UJO C^Il ItllWVllOltUUit TCUJ or m speelde deze vraag door mtgaven op het terrein van de zen- naar een vertegenwoordiger van de ding poiltie, die ergens in de zaal moest tentoonstelling is geopend don- zitten. Deze wilde zich echter niet derdagavond 710 uur, vrijdagmor- bekend maken. Het forum wilde er 1 cen io_12, 's middags van 24 er? niet op door gaan en ging verder met j avonds van 7—10 en zaterdag van het beantwoorden van andere vragen "s morgens half elf tot 's middags 3 uur. ADVERTENTIE Hoogovens IJ muiden vraagt voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan zeer uiteenlopende werktuigkundige apparatuur en installaties. Goede theoretische opleiding en ruime ervaring. Leeftijd 25 tot 45 jaar. Constructiebankwerkers worden in dagdienst geplaatst voor machinebankwerkers is plaatsing zowel in dagdienst als in ploegendienst mogelijk. Aanvangssalaris 11.612,- per jaar, overeenkomend met bruto ca. 223,- per week in dagdienst en bruto ca. 264,- per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. LI 91, te richten aan: Hoogovens IJ muiden. Personeelsafdeling. Hoofdkantoor 2. LEIDEN De toneelvereniging „Litteris Sacrum" heeft zaterdag in de schouwburg een voorstelling gegeven van Edward Albee's „Al les voor de tuin". Een modern, maar prachtig stuk. Albee, die velen waarschynlijk kennen van zyn „Wie is er bang voor Virginia Woolf". heeft in dit meedogenloze stuk aandacht besteed aan de menselyke spanning, die kar voortkomen uit een van onze groot ste hartstochten: geld. Het stuk werd in ons land ook reeds gespeeld door de Ned. Comedie Als plaats van handeling is eer Amerikaanse voorstad gekozen, maa- het stuk zou overal kunnen spelen Liever gezegd: het speelt overal, in ieder land, in ieder gezin. Het is de wereld, waar geld het enige levens doel lykt te rijn, waar geld alles is en geld het criterium is waarme* men de waarde en belangrykheie van een persoon bepaalt. De schrijver laat ons kennisma ken met de chemicus Richard e zyn vrouw Jenny, die boven hur stand in een duur huis in een dur wyk wonen. Met het geld, da Richard verdient, kunnen zy hu hooggestelde wensen niet vervuiler Voortdurende ruzie is hiervan hc gevolg. Geluk kennen ze niet. On der de druk van geldgebrek neem Jenny er een baantje by. Het oud ste beroep ter wereld kan immer, veel geld opleveren. Richard weet Uiteraard niets van dat alles. Wanneer hy er achter komt, is er juist een feestje by hem thuis. Ty dens dit feest komen allen voor gro te verrassingen te staan. Het stuk eindigt niet tragisch. De tragiek zit in het gegeven zelf, een gegeven dat eigeniyk voor ons allen geldt. De hoofdrollen worden ver tolkt door Joop Segaar als Richard en Nelleke Bol als Jenny. Beiden hebben veel tot het slagen van de opvoering by gedragen. De rol van Roger, de zoon des huizes, werd door Thomas Voorzaad zo nu en dan een beetje opgezegd, terwyi Co Hage- man-Verhagen een paar maal op haar Improvisatietalent moest ver trouwen. Het stuk onder regie van Bob Hageman en uitgevoerd door „Litteris Sacrum" is echter waard om gezien te worden. De vereniging Een spelmoment uit .Alles voor de tuin". V.l.n.r. Nelleke Bol, Albert Labordus, Joop Segaar en Co Hageman-Verhagen. heeft een goede keus gedaan. A.s. woensdag en zaterdag voert ze het stuk nogmaals op.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3