ISRAËL EIST MAATREGELEN KATWIJK Bundeling van progressieven ROUWT OM VIJF VISSERS uur nu op: Post- en vrachtvervoer naar Tel Aviv stagneert Twee maanden voor Haarlemse rechter KW 103 „WinT in storm vergaan Tijdelijk regen Water stijgt nog steeds AKKOORD IN AMMAN PAK-werkgroep streeft naar: St De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog (Sue/ euwo Opgericht 1 maart 1Ö60 MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 No. 33026 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E van Dlshoeck Hoofdredacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,86 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losee nummers f 0,26 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 TFl. AVIV/ZURICH (GPD. Reuter, AP, AFP) De Israëlische regering heeft alle landen uitgenodigd samen maatregelen te nemen om nieuwe aanslagen op vliegtuigen Ie voorkomen. De ambassadeurs van landen met interna tionale luchtvaartmaatschappijen hebben vandaag een ge sprek gehad met de Israëlische premier Meir over moge lijke maatregelen. De internationale organisatie voor bur gerluchtvaartmaatschappijen heeft van de regeringen stren ge veiligheidsmaatregelen geëist. Israëlische ambassadeurs hebben nn hun regering opdracht gekregen de luchtvaartmaatschappijen trach ten te bewegen het vervoer van en naar Israël doorgang te laten vinden. Nadat zevenenveertig personen on der wie 13 Israëliërs, het leven ver- <oren bij het neerstorten van een Zwitsers passagiersvliegtuig op weg naar Israël en een Oostenrijks vlieg tuig met achtendertig inzittenden een noodlanding moest maken na de ontploffing van een voor Israël be stemd pakje hebben de meeste grote luchtvaartmaatschappijen waaronder de KLM, meegedeeld voorlopig geen Tracht en post voor dat land in ont- rangst te zullen nemen. Op bijna alle belangrijke luchtha- >ns zijn voorzorgsmaatregelen geno men. Passagiers voor Israël worden een streng onderzoek onderwor- voordat zij aan boord van hun [fliegtudg mogen gaan. r« Afgrij iizen Overal op de wereld heeft men met afgrijzen kennis genomen van het gebeurde, waarvoor de Palestijnse [aj Terzetsorganisatie het Volksfront aan- rankelijk de verantwoordelijkheid op óch nam. De organisatie is één van kleinere fanatieke Palestijnse guerrillabewegingen en dient niet ver - sard te worden met het grotere Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Een woordvoerder van het „kleine" Volksfront verklaarde ech ter later dat zijn groep niet voor de explosies verantwoordelijk was en dat de aanvankelijke verklaring door sêllL* onbevoegde was verstrekt. (Deze gang ran zaken deed zich ook bij enkele rorige aanslagen met ernstige gevol gen voor) Het Verenigde Commando waarin belangrijkste Palestijnse bevrij dingsorganisaties in vertegenwoor- zijn wees gisteren alle verant- roordelijkheid voor het gebeurde af. Naar verluidt zouden de tien orga- ies bij dit commando aangeslo- *n het niet eens zijn of van bom- lanslagen op vliegtuigen een gebruik noet worden gemaakt. De Jordaanse en Libanese regering hebben de Zwitserse regering hun leedwezen over het gebeurde betuigd. Egypte heeft verklaard, dat Israël let ongeluk gebruikt om de Pales- ijjnae verzetsorganisaties in diskre diet te brengen. Hoewel algemeen wordt aangeno men dat de explosie van het toestel in de Swissair het gevolg is van een i&nslag. verklaarden functionarissen in de Swissair en van de commissie he belast is met het onderzoek naar ie oorzaak van het verongelukken in het toe6fcel, dat het nog niet mo- (elijk is vast te stellen of er werkelijk trake is van sabotage. Maar volgens ie deskundigen is het wel zeker dat :et toestel is neergestort door brand, lat de brand heeft veroorzaakt is niet bekend. Het vermoeden van een ontploffing nstond op grond van de uitlatingen in de Zwitserse piloot van de ma- ïune, Karl Hellinger. Zwitserse au- trtteiten hebben de letterlijke tekst in zijn conversatie met de vlucht- «Ung van het vliegveld Kloten vrij- Pgeven: „Ik geloof, dat er zich in het ach tste deel van het vliegtuig een ont- [fing heeft voorgedaan." „Wij iben brand aan boord. Mijn vraag ïdt: onmiddellijk landen?" „Ik ag de politie om een onderzoek." ,Wij krijgen hier rook binnen" *- laatste woorden van de piloot wa ai „Wij kunnen niets meer doen. ^bedankt. Tot ziens". Radio De Bilt verwacht van heden tot dagavond Zwaar bewolkt met regen maar °rgen overdag van het westen uit Aele opklaringen. Matige tot krach je wind tussen zuidwest en west. ïeinjg verandering in temperatuur. (opgemaakt te 12.40 uur) 24 FEBRUARI 1970 to op: 07.38; onder: 18.10. Maan fc 22.01 onder: 08.23. Hoogwater 'Katwijk: 5.09 en 17.18, laagwater: en 13.25. nummer bestaat alt 20 pagina's De aanslagen op twee vlieg tuigen van Westerse luchtvaart maatschappijen hebben terecht over de gehele wereld diepe ver ontwaardiging gewekt. Hoe groot de haat van de Palestij nen tegen de staat Israël moge zijn, hoe verbeten hun wil is Israël te ver nietigen, voor onmenselijke laf heid als bomaanslagen op toe stellen van de Swissair en de Austrian Airlines zijn geen woor den te vinden. Die aanslagen zijn trouwens niet alleen laf, maar Dovendien onvoorstelbaar dom In Arabische ogen mag de winst' dan bestaan in de dood van enke le tientallen Israëliërs, daar te genover staat het verlies van wat ia vroegere aanslagen nog aan begrip in de wereldopinie over was. Jammer genoeg hebben tal van Europese en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen op een eenzijdige wijze gereageerd op deze aanslagen, namelijk door de post en vracht voor Israël te la ten staan. Uit veiligheidsover wegingen een begrijpelijke maat regel, maar door eenzijdige toe passing op Israël alleen voor dit land nadelig, wat nu-juist de be doeling van de aanslagplegers is geweest. De daders en hun geest verwanten gaan vrijuit, de slacht offers krijgen nog een extra-last op de schouders gelegd, waardoor deze maatregel een volstrekt averechts effect heeft. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Wat de vluchtleiding op Kloten heeft gezegd', zal vermoedelijk pas worden bekendgemaakt als het on derzoek is afgesloten. De Westduitse commissie, die be last is met het onderzoek naar de ontploffing aan boord van het Oos tenrijkse vliegtuig, maakte bekend dat de bom, die de ontploffing ver oorzaakte, verborgen heeft gezeten in een pakket met de aanduiding .radio toestel", dat vrijdagochtend door twee mannen met „oosters" uiterlijk was afgegeven in een Frankforts post kantoor. Het adres van de afzender bleek gefingeerd te zijn, maar niette min gelooft de politie een spoor van de daders te hebben. Voor aanwijzin gen. die naar hun arrestatie leiden, is een beloning van 15.000 mark uit geloofd. Direct na de noodlanding van het Oostenrijkse toestel zaterdag in Frankfort werd een Arabier, die zich in het vliegtuig bevond gearres teerd. Hij bleek een Saoediarabische student te zijn, die niets met het ge val te maken had. De Westduitse justitie neemt aan, dat de daders van de aanslag niet het Oostenrijkse toe stel wilden treffen, maar een vlieg tuig van de EL AL, dat zaterdagoch tend uit Frankfort vertrok. l!lllllllllllllir'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!llllllllllllllllllllll|||||||||lllllllllllllllliiill>i||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH DE BILT (GPD) De sterke dooi' van acht tot elf graden en de overvloedige regen die er dit weekeinde niet alleen in ons land maar ook in het stroomgebied van Rijn en Maas zijn gevallen, zullen aanleiding geven tot zeer hoog water In Limburg geeft de Maas al aan leiding tot overstromingen, de RUn gaf vanmorgen van Bazel tot Lobith een bijzonder sterke stijging. Enkele plaatsen als Mannheim en Bonn meldden vanmorgen een stij ging van ruim twee meter in een et maal. op de Main een stijging van 271 cm. Morgen wordt voor Keulen een waterhoogte van meer dan acht meter verwacht, deze stand zal woensdag zijn top bereiken, die dan de hoogste gaat behoren die de laat ste vijftig jaar is waargenomen. Dit betekent dat na het midden van de week Rijn, Waal IJssel in ons land een ongewoon hoge stand te zien zullen geven, waarbij dijk bewaking waarschijnlijk wordt. Inmiddels is de Dinkel in Twen te buiten haar oevers getreden. Bjj De Lutte raakte daardoor het pony- paardje Spencer geïsoleerd op een eiland je. Zoals de foto laat zien slaag de Harry Tyans met zijn paard Blenda erin het paardje naar een hoger gelegen terrein te brengen. A ,1 AMMAN (AP, AFP) De bespre kingen in de Jordaanse hoofdstad Amman tussen de regering en verte genwoordigers van de Palestijnse verzetsbeweging hebben geleid tot .overeenstemming over beider ge zichtspunten". Namens het „Ver enigd Opperbevel" de overkoepe lende organisatie van tien Pales tijnse verzetsbewegingen werd ge zegd, dat de crisis als geëindigd kan worden beschouwd en dat het ge sprek was verlopen in een sfeer van vriendschap en begrip. „Op grond van het akkoord kan de activiteit van het Palestijnse verzet worden versterkt", aldus een woordvoerder van het Verenigd Opperbevel. (Zie verder ook pagina 7J DEN HAAG (GPD) Het Haag se gerechtshof heeft vandaag de Haarlemse rechter mr. R. veroor deeld tot een (onvoorwaardelijke) ge vangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Bovendien werd de In beslag genomen gladde band van het linker achterwiel van de auto van de rechter verbeurd verklaard. Het hof overwoog bij dit vonnis, dat het bewezen acht, dat mr. R op 21 febrauari 1968 in hoge mate on voorzichtig over de Zuidhoutlaan te Haarlem heeft gereden, terwijl hij wist dat zijn banden (waarvan de linker achterband in het bijzonder) van onvoldoende profilering waren voorzien. Mr. R. is toen geslipt, op de linker weghelft terechtgekomen en gebotst tegen de bromfietser Henk Lammers. die ter plaatse overleed. Het hof achtte bewezen, dat mr. R. onder invloed van sterke drank verkeerde, maar niet zodanig, dat hy niet in staat moest worden ge acht zijn auto naar behoren te be sturen. Het hof overwoog verder, dat niet is komen vast te staan, dat de rechter enige dagen tevoren met zijn garage had afgesproken de banden van zijn auto te vernieuwen. In een ongewoon fel requisitoir had de advocaat-generaal bij het hof 4 maanden gevangenisstraf, waarvan 1 maand voorwaardelijk en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor 2 jaar geëist. Mr. R. was eerder door de Haag se rechtbank veroordeld tot een boe te van f 1000 en 1 jaar ontzegging, nadat de officier van Justitie een gevangenisstraf van 3 maanden en 2 jaar ontzegging had geëist. Voor mr. R. Staat nu nog cassa tie tegen dit vonnis bij de Hoge Raad dier Nederlanden open. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD, ANP) De landelijke werkgroep Progressief ak koord (PAK) vindt dat er ruim schoots voor de volgende verkiezin gen een nieuwe organisatie moet worden opgericht, die openstaat voor alle vooruitstrevende partijen, groe pen en personen in ons land. Deze „progressieve concentratie" zou voor uitstrevende partijen aanwijzen. De kandidaat met de meeste steun moet in principe premier worden van een vooruitstrevend kabinet. De partijen verklaren dat zij niet mee zullen doen aan een regering die voor de andere partners onaan vaardbaar is. In een vandaag verschenen rap port constateert de werkgroep PAK, dat een nieuwe progressieve party, waarin bestaande partyen opgaan, nog niet mogeiyk is. Ook één ge- meenschappelyke PAK-lyst is op dit ogenblik geen haalbare kaart. De werkgroep meent dat de partyen in elk geval over een deel van hun kandidatenlysten het laatste woord willen hebben. Voor een andere mo gelijkheid alle partyen hebben de eerste 10 A 15 kandidaten gemeen zou eerst de kieswet gewyzigd moeten worden. In de opzet van de landeiyke werkgroep, die vorig jaar januari op verzoek van de party besturen van PvdA. PSP en PPR is ge vormd. maar waarin ook leden van D'66, ARP en KVP zitten, hebben de partyen geen zeggenschap meer over hun lysttrekkerDat maakt de progressieve concentratie uit. Het rapport zegt dat aan de bezwaren daartegen niet zwaar getild wordt. „Partyen die werkelyk vernieu wing willen, zullen het ook niet doen. Zeker niet omdat zy tot het laatste moment het recht hebben zich terug te trekken. Bovendien zullen de leden van de concentratie niet zo gek zyn een party op te schepen met een lysttrekker, die door die party ab soluut niet wordt geaccepteerd." Enkele (opvallende) zwaartepun ten uit de PAK-nota zyn: alle huiswerk wordt afgeschaft; man en vrouw kunnen elk hun huwelyk opzeggen: de afsluiting van straten in woon- wyken voor spelende kinder; de aanwyzing van de kabinets formateur door de kiezers; een kamerlid kan tussentyds zyn zetel verliezen als voldoende leden van zyn party of voldoende kiezers dit willen; het beschikbaar stellen van 50 miljoen gulden per jaar aan revolu tionaire bewegingen in andere lan den, die gericht zyn op vryheid van de massa of op meer sociale recht vaardigheid;— voor iedereen moeten alle kosten van geneeskundige ver zorging worden gedragen door de so ciale verzekering; invoering van de sociale dienst plicht voor jonge vrouwen en man nen; de afschaffing van de landmacht; de regering, aldus letterlyk de nota, moet met haar vingers afbiy- ven van de loonsverhogingen zo lang zy geen waterdichte methoden heeft gevonden om tegelykertyd: winsten af te romen, de uitkeringen aan aan deelhouders te beperken en de pry- zen in de hand te houden; subsidie voor de kerkenbouw wordt mede bepaald door het aan grijpen van de mogelykheid een ge- meenschappelyk gebouw voor ver schillende godsdiensten en andere le vensbeschouwingen neer te zetten; de komst naar ons land, op Ne derlandse ko6ten, van Jaarlyks 300 scholieren, werkende jongeren, stu denten. hoogleraren, kunstenaars, boe ren en bedryfsleiders uit Rusland en China voor studie, het houden van lezingen, om rond te kyken of alleen maar om te praten; de opheffing van de veiligheids diensten en; by het opleggen van een boete dient rekening te worden gehouden met de draagkracht van de overtre der. (Door Cees Combee) KATWIJK AAN ZEE Na ruim twee dagen van angstige span ning en intensief opsporings werk moet worden aangeno men, dat de Katwljkse kotter KW 103 „Wim" van rederij W. Krijgsman tijdens de hevige storm van vrijdagavond tien mijl noord-ten-oosten van Ter schelling is vergaan. Het vis sersscheepje. dat 90 bruto-re- gisterton meette, had vijf op varenden aan boord: schipper Toon van der Welie (28, ge trouwd en drie kinderen), stuurman Wim Ouwehand (28, getrouwd en twee kinderen), monteur Jaap van der Boon (20), matroos Kees Krijgsman (17) en matroos Jaap Schaap (17). Het laatst heeft men vrydagavond even na zeven uur iets gehoord van de KW 103. Schipper Toon van Welie die van de visgronden by de ST- boeien op de thuisstoom naar IJmul- den was, had toen nog via de spoet nik (een zend- en ontvanginstallatie voor korte afstanden) een gesprek met zyn vader Jaap van Welie, schipper van de eveneens op thuis reis zynde KW 93 „Jeanette". Er „liepen" toen hoge aeëen in het by de vissers zo beruchte gebied „de kop van de stenen". Later op de avond heeft vader Van Welie nog talloze malen geprobeerd contact te krygen met de KW 103. Er kwam echter geen antwoord meer. Toen de KW 103 in de loop van zaterdagmorgen nog niet in IJmuiden was afgemeerd werd alarm geslagen. Direct kwam via Scheveniiigen-Rtu dio de reddingsactie op gang. Van het Marinevliegkamp Valkenburg steeg een Neptune op, uit IJmuiden vertrokken de kotters KW 55, KW 149, KW 221 en KW 212. de op zee zynde schepen werd verzocht naar de „Wim" uit te kyken en Hr. Ms. fregat „Panter" verliet de haven van Den Helder. De zich op thuisreis be vindende vissersschepen KW 33 KW 80. KW 98, KW 220 en VL 142 na men eveneens ««n het werk deel. Reeds zaterdavond werd een dek sel van een kist van een dinghy (een rubber reddingsboot) uit zee opge pikt en zondag vond men twee on- opgeblazen rubber reddingsboten, enige gasflessen, visplanken, kisten en een net, die volgens de leider van de opsporingsactie van de vissers, Set Hoek, schipper van de KW 149 „Mar tin" eveneens van de Katwykse redery W. Krijgsman werden ge ïdentificeerd als zynde van de KW 103. Daardoor had men zekerheid dat de Katwykse kotter met man en muis was vergaan. By een aanvaring tussen de Noor se kustvaarder Ansi, en de Liberiaan se tanker Aragon zaterdagnacht ter hoogte van Terschelling, zyn vyf op varenden van het Noorse vaartuig omgekomen. De enige overleven de van het Noorse schip dat vrijwel direct na de botsing zonk, is de ka pitein, die in een sloep werd aange troffen. De botsing heeft waar- schyniyk plaats gevonden in een mistbank. ADVERTENTIE de intekenbon voor Naam, adres, woonplaats en uw handtekening niet vergeten en adresseen Leldsch Dagblad Antwoordnummer 2 Lelden Ueen postzegel plakken Uit het Leidsch Dagblad van 22 Februari 1870: Gisteren morgen had een man, die een weinig boven zijn theewater was, het on geluk in een bijt te vallen en wel in den Nieuwen Rijn, nabij de Kraaierstraat. Op zijn geroep waren onmiddel lijk twee menschenvrienden gereed, hem uit zijn moeilij ke positie te verlossen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 19 Febr, ten overstaan van den Nota ris A. van Leeuwen: o.a. Een huis en erf aan de westzijde van de Heerensteeg, Wijk IV no 784 fthans no 23). Koo- per G. Vilders voor 461.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1