Verschijnen bij statenverkiezingen vaarschijnlijk al niet meer verplicht [amer wil af van opkomstplicht legeling voor vrijstelling bouwvakkers ACCENT Vrouwen protesteren tegen dure creches Statuut niet wijzigen Herv. synode achter verklaring van gemengde huwelijk derpositie leepsbouw t zo goed Hearts of Soul naar Hillegom TWEE JONGENS AANGEHOUDEN WEGENS MOORD OP CHAUFFEUR Congres over psychiatrische verpleging FUSIE VAN KRANTEN plDERDAG 19 FEBRUARI 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA l EN HAAG (GPD) De opkomstplicht voor de kiezers worden afgeschaft. De Tweede Kamer schaarde zich gister- id althans in grote meerderheid achter het voorstel van ister Beernink van Binnenlandse Zaken om de verplichting stembureaus te verschijnen uit de kieswet te schrappen, en de CPN, de meerderheid van de fractie van de VVD en minderheid van de CHU verklaarden zich tegen. De Eerste ier zal zich over een dag of veertien met het voorstel bezig- |en, waardoor de opkomstplicht waarschijnlijk al niet meer de statenverkiezingen zal gelden. straks in groten getale thuis zullen blijven, maar vond hen in de 50 jaar dat de opkomstplicht nu geldt, mon dig en volwassen genoeg geworden om dat zelf uit te maken. Ook mr. Koning, woordvoerder van de min- liberaie fractieleider mr. Iseina, die namens de meerder- ran zijn fractie het voorstel af- iras bang dat vooral de kiezer indt dat het allemaal wel goed straks thuis zal blijven. Daar- ontstaat het gevaar dat extre- roeperingen oververtcgenwoor- nillen worden. Het succes van (udentenvakbeweging bij de Bten verkiezingen, waarbij ook opkomstplicht geldt, is daar- en sprekend voorbeeld, lister Beernink betwijfelde dat. geloofde niet, dat de kiezers derheid van de WD-fractie, wees de opkomstplicht af als een stukje paternalisme. Het bevordert volgens hem alleen maar het optreden van protestkie zers. terwijl de sanctie op het weg blijven een rechtsongelijkheid schept omdat de ene burgemeester op dit punt de wet strenger naleeft dan de andere. Mr. Geertsema beschouwde de op komstplicht ook als een essentiële aanvulling van ons huidige kiesstel sel, de evenredige vertegenwoordi ging. Hij wil dit stelsel handhaven om de vertegenwoordigende licha men zo goed mogelijk als afspiege ling van de gehele bevolking te handhaven. Ook de communist Bak- onze parlementaire redactie) HAAG (GPD) Minister 1 van Economische Zaken de kamercommissie meege- dat de orderpositie van de lindse scheepsbouwindustrie io goed is. „Je kunt nu niet in van redelyk of goed gevulde portefeuilles. Ik ben ook niet zonder zorgen", aldus de be- nan. zyn alleen door Giesen/ ord en de Rijn-Schelde-combi- orders afgesloten voor de bouw Ik twee schepen. Wel zal bin- t nog een order van redelijke door een Nederlands bedrijf afgesloten. nadruk stelde mr. Nelissen steun aan de scheepsbouw- rie slechts een tijdelijk karak- aagt. Als een noodzakelijke in- en samenwerking uitblijft zo liet de bewindsman dui- blijken heeft langere steun- ing geen zin. Hy voegde er ne dat er niet aan getwijfeld te worden dat by zeer brede in de scheepsbouwindustrie izicht leeft dat er integratie omen. weg van surséance of liqui- ïebben wy niet gevolgd", aldus er Nelissen, „omdat ook bij an- ledrijven dan Verolme de op- heerst dat dit niet de juiste 5. Het zou een negatieve in- kunnen hebben op de gehele landse scheepsbouwindustrie". DRIEBERGEN (ANP) Een belangrijk punt in de oecu menische ontwikkeling tussen de RK Kerk en de protestantse kerken is een overeenkomst over het gemengde kerkelijke huwelijk tussen protestanten en rooms-katholieken, die een gezamenlijke gespreksgroep heeft opgesteld. De hervormde synode heeft met 11 stemmen tegen de verklaring over het gemengde huwelijk aangenomen. In de gespreksgroep, die de ver klaring heeft ontworpen, hadden zit ting, delegaties van de RK. Kerk, N.H. Kerk. de Geref. Kerken, de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Remonstrantse Broederschap. Als het gezamenlijke stuk door al le betrokken kerken is aanvaard, zal de verklaring aan kerkraden en priesters worden verzonden als een pastorale handreiking voor het inze genen van kerkelyk gemengde huwe lijken en de geestelijke zorg aan de gehuwden. De waarde van het stuk ligt ook hier in, dat de kerken in de kerke lijk gemengde huwelijksinzegeningen niet meer onverplicht kunnen han delen en elkaar op de afspraken die zyn gemakt, kunnen aanspreken. De kerken erkennen het huwelijk als een inzetting van God. Twee christenen uit verschillende kerken, die samen een huwelijk sluiten, mo gen het samenleven aanvaarden als een geloofsgemeenschap naar het woord van de apostel Paulus: „Eén Heer, één geloof, één doop, één God en vader van allen". Maar in derge lijke huwelijken kunnen bijzondere moeilijkheden voorkomen in het ge loofsleven, de doop en de opvoeding van de kinderen. Hoewel de kerken de verantwoor delijkheid voor het huwelijk niet van man en vrouw kunnen overnemen, is het hun taak de huwenden op deze moeilijkheid te wijzen en het pasto raal te begeleiden. De verklaring handelt over de huwelijksinzegening, de pastorale zorg voor en na het huwelijk, de doop en de opvoeding van kinderen uit het kerkelijk ge mengd huwelijk. Over dit laatste wordt onder meer opgemerkt dat de keuze van de kerkelijke gemeenschap waar in de ouders hun kind laten dopen, bij de verantwoordelijkheid van de ouders ligt. ker vreesde dat de afschaffing van de opkomstplicht de eerste stap is op weg naar de invoering van een districtenstelsel. Mr. Beernink ontkende dat echter met. klem. „Het gaat hier om een volstrekt aparte zaak, die niet zal worden gebruikt als argument om het kiesstelsel te wijzigen," beloofde hij de Kamer. De regering moet DEN HAAG (GPD In erleg met de minister volkshuisvesting en ruimte- i Ordening heeft de minis- van Defensie de richtlijnen IJl i vrijstelling van mili- re dienst voor bouwvakkers ia« ®ndgemaakt. Deze regeling, eind januari door de minis- ■president reeds was aange- Qdigd om de achtergebleven oingbouw weer op peil te sngen, geldt voor dienstplich ten van de lichting 1970 voor genT de eerste oefening nog niet begonnen. eriifl vrijstelling van militaire ra, tost geldt voor twee jaar Aar kan voor een zelfde perio- worden verlengd als de be- 'kkene dan nog in de bouw rkzaam is. Daarna kan de Üstelling definitief worden. Pr wie in de zo genoemde leveringsbedrijven werkt it de regeling echter niet. Vrijstelling kan worden ver- aai dienstplichtigen die goedgekeurd voor militaire 5t en werkzaam zyn als eid uwvakarbeider in de nieuw- iw van woningen in Neder- H Voor arbeiders in wo- kngfabrieken geldt de zelfde Heling. Onder bouwvakkers ïdt in dit verband verstaan: iefcaiculators arbeidsanalis- opzichters en adjunct-op- n«fcters. tekenaars, uitvoer- rs en adjunct-uitvoerders, teelaars, voegers, beton- ïkers en betonvlechters, 32( iers, opperlieden, stukadoors, steengaaswerkers, tegelzetters terrazowerkers, timmerlieden schilders, loodgieters, elektri ciens, dakdekkers en centrale verwarmingsmonteurs De betrokkenen moeten in het bezit zijn van een diploma of ge tuigschrift voor zover dat voor hun functie bestaat. Indien dit niet het geval is moeten ze aan de hand van een werkgeversver klaring kunnen aantonen hoelan ze in de bouw werkzaam zyn. Ook moeten ze kunnen aantonen door middel van een werkge versverklaring dat ze bij voort during in de bouw werkzaam blijven. Voor arbeidsanalisten en tarief calculators geldt bovendien dat ze in loondienst moeten zyn van een woningbouwbedrijf in Nederland. By de aanvrage is de volgen de procedure vastgesteld: de vrijstelling moet worden aange vraagd door tussenkomst van de burgemeester, zodra bekend is dat de betrokkene voor de militaire dienst is goedgekeurd. Men moet dus niet wachten tot dat de oproep voor het in wer kelijke dienst komen is ont vangen. Samen met de werkgeversver klaring gaat de aanvraag van de burgemeester naar het Ge westelijk Arbeidsbureau, nadat de directeur van dit bureau zyn zienswijze kenbaar heeft ge maakt, gaat ze naar de burge meester terug. Het geheel gaat dan naar het ministerie van de fensie waar de uiteindelijke be slissing wordt genomen. Kamer besluit: (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG (GPD) De opposi tie in de Tweede Kamer heeft gis termiddag geen steun gekregen van de regeringspartijen voor haar ver langen om een Nederlands initiatief tot overleg over wijziging van de staatkundige verhoudingen met Su- i rinafne en de Nederlandse Antillen. I Alleen PvdA, PSP. Groep Aarden en ae Boerenpartij stemden voor een I motie van D'66, waarin werd aan- j gedrongen op gezamenlijke bestude ring van het huidige statuut. I Voor verbreken van het Statuut op korte termijn, waarover de paci fist Van der Spek een motie had in gediend, voelde verder alleen de CPN. Aan een uitspraak dat de Ne derlandse hulpverlening in elk geval niet beïnvloec, mag worden door een andere staatkundige verhouding, had het overgrote deel van de kamer evenmin geen behoefte. Alleen PvdA, D'66, PSP en de Groep Aarden steun de een desbetreffende motie van drs. Den üyl. Dezelfde partijen dulden een Ne- derlands initiatief tot een sanerings- en woningbouwplan voor Suriname en de Antillen, maar zagen een mo tie van de democraat De Goede eveneens afgewezen. HILLEGOM De Hearts of Soul de drie Harderwykse meisjes die voor Nederland op het Eurovisie songfestival gaan zingen komen zaterdag 21 februari naar Hillegom In concertzaal Flora treden zij die avond op voor de personeelsvereni ging van Van Herwaardens Kalk zandsteenfabrieken N.V. Ook de per soneelsleden van de fabriek in Kat wijk aan den Rijn zullen deze per- soneelsavond kunnen bezoeken. Her man van Veen en nog enkele radio- en tv-artiesten treden eveneens op De jubilarissen van het vorige jaar zullen gehuldigd worden. Na afloop is er een gezellig aa- menzijn. OSSENDRECHT (GPD) In het Franse plaatsje Pontallier, op 15 xm. van de Zwitserse grens, zijn de 19-jarige jongen uit Ossendrecht G. en zijn 20-jarige Belgische vriend uit Ileule bij Kortrijk aangehouden, die ervan worden verdacht vorige week vrijdag de 61-jarige taxichauffeur Gilbert de Lange uit het Belgische Harelbeeke te hebben vermoord. Het l'ichaam van de taxichauffeur werd zaterdagmorgen in zijn wagen gevonden op een verlaten landweg in de polder van Sint Gillis-Waas in de omgeving van Kortrijk. Zyn geld tas was leeg. In een vijver by de wagen werd een dolkmes gevonden, waarmee de moord gepleegd moet zijn. De Westbrabander woonde sinds enkele maanden in Hombeek by Me- chelen, maar verbleef vaak bij zijn vriend in Heule. Het tweetal ver toefde dikwijls in een caravan in Sint Gillis-Waas. zodat zij de omge ving daar goed kenden. De jongens waren sinds vrijdag zoek, waardoor zij als verdachte personen werden genoteerd. Zaterdag en zondag zijn zij nog in Ossendrecht gesignaleerd, waarheen het onderzoek van de politie zich al direot uitstrekte, nadat bij de taxi ook een zakliohtje met daarop de naam van een café in het Westbra bantse Hoogerheide was gevonden. Het tweetal is in Frankrijk gear resteerd wegens diefstal. Zij zouden tegenover de Franse politie de moord op de taxichauffeur hebben bekend en zullen binnenkort door Frankrijk worden uitgeleverd aan de Belgische autoriteiten. DEN DOLDER (GPD) Leer- ling-verplegenden van psychiatrische centra uit heel Nederland, houden dinsdag 3 maart van 11 tot 17 uur in de Meerpaal te Dronten, een open baar congres over modernisering van de opleiding. Staatssecretaris Kruising» van Volksgezondheid is uitgenodigd om circa 500 uit protest ingeleverde praktijk- en rapportenboekjes in ont vangst te nemen. Voor het congres worden onder meer alle geneesheer-directeuren van psychiatrische centra uitgeno digd. De organisatie berust bij de actiegroep „Wilem", in overleg met de directie van de Willem Arntsz- hoeve in Den Dolder en de andere actiegroepen in het land. Gistermiddag hebben onge veer honderd moeders in Amster dam een demonstratie gehouden, van de Dam naar het stadhuis, waar zij protesteerden tegen de verhoogde prijzen van crèches. zich dan ook nog beraden over de voorstellen die de staatscommissie Cals-Donner op dit punt heeft ge daan. Kiesdrempel De angst voor wijziging van het kiesstelsel leek vooral onder de klei nere partijen te leven. Drs. Wieben- ga (PSP) vond de opkomstplicht verwerpelijk, maar noemde de po gingen van D'66 om het districten stelsel ingevoerd te krijgen ondemo cratisch. „Uw systeem houdt onher roepelijk in dat pacifisten en staat kundig gereformeerden het recht wordt ontzegd zich te laten vertegen woordigen," zo hield hij mej. mr. Goudsmit (D'66) voor. Ook de heer Jongeling (GVP) vond dat wie aan de evenredige ver tegenwoordiging knabbelt, zich ver grijpt aan de rechten van een mon dig volk. Hij vroeg de minister ook af te eien van eventuele plannen om de kiesdrempel te verhogen, waardoor kleine partijen langs andere weg uit de Kamer zouden worden geweerd Minister Beernink was het met mej. Haars (CHU) en mr. Kolfscho ten eens, dat de kiezer de morele plicht houdt naar de stembus te ko men. Politieke partijen hebben de taak de kiezer daarop te wijzen. De minister veroordeelde de gemeente besturen die de verwijzing naar de opkomstplicht reeds van de oproep- biljetten hebben laten schrappen ,2e hebben lichtvaardig gehan deld," zei de minister op kritische opmerkingen van mr. Geertsema en drs. Van Thijn (PvdA). De daar door dreigende verwarring zal vol gens de minister zonodig met een pu- blikatie weer recht moeten worden getrokken. Drs. Van Thijn verweet de minister de gemeentebesturen niet tydig van richtlijnen te hebben voorzien. Voetbalwedstrijd De minister beloofde mej. Haars de kiesraad haar suggestie om in grote plattelandsgemeenten rijdende stembureaus in te zetten, voor te leg gen. Hij noemde ook de inrichting van stembureaus ln bejaardencentra een goede zaak. De minister werd door drs. Van Thijn kwalijk genomen dat hij de voetballiefhebbers in een tv-uitzen- ding zou hebben aangeraden niet in stembureaus zitting te nemen, wil len zy althans het televisieverslag van de voetbalwedstrijd Feyenoord Berlin Vorwaerts niet missen. De minister zei dat hij die opmer king anders heeft bedoeld en ver trouwde dat de stembureaus vol doende bemand zullen worden. Hij kreeg van de Boerenafgevaardigde Koekoek de vraag voorgelegd of de voetbalmatch niet kan worden uitge steld. ROTTERDAM <ANP) Met In gang van vandaag gaan het Rotter dams Nieuwsblad en het Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht Schoonhovense Krant) samenwer ken. Daartoe is deze week een over eenkomst gesloten, waarbij de firma Van Nooten in Schoonhoven, onder meer uitgeefster van het Nieuwsblad I voor Zuid-Holland en Utrecht, zal fuseren met de Sythoff-Pers N.V. I In de positie van de byna 60 per soneelsleden van het Nieuwsblad van Zuid-Holland en Utrecht dat een oplage heeft van 11.000 en dat in 1969 zyn honderdjarig bestaan vierde, zal geen verandering komen. De leiding van het bedrijf blijft in handen van de heren J. H. en T. Kerremans. De heer J. Akkerman (52), chef van de hoofdafdeling bedienings techniek van de NOS-televisie, is met ingang van 1 mei benoemd tot alge- gemeen directeur van de Evange lische Omroep. De Evangelische Om roep is de nieuwste loot aan de Hil- versumse omroepstam en gaat met ingang van 1 april de eerste uitzen dingen verzorgen. ADVERTENTIE Hoe gaat het met uw dokter? De positie van de huisarts is aan het veranderen. Lees in Accent van deze week wat een 'stadsdokter' en een 'plattelandsdokter' daarover ervaren en denken. Horizon-taal Wekelijks spreekt deze toeristische rubriek de taal van nabije en verre horizonten. Buitengewoon informatief. De TROS-toestand Wat is er allemaal aan de hand bij de TROS Mr. Landré vertelt het zélf. Lees dat interview! weekblad 65ct. overal verkrijgbaar (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) Als gold het een belegering door roe rige opstandelingen, zo was het Amsterdamse stadhuis gistermid dag afgegrendeld om een groep van enige tientallen jonge vrou wen, met een veelvoud aan kleine kinderen, buiten te houden. De vrouwen protesteerden tegen het duurder worden van de kinder dagverblijven. „Bootsma. waar blyf je", werd ge roepen, maar wethouder mr. J. Bootsma, die met de Sociale Zaken is belast, verscheen niet. Hij bleef in de t openbare i gemeenteraadsverga dering, die echter door de gesloten hekken en de politie ervoor niet meer bereikbaar was. Uteindehjk wa ren wel enkele raadsleden bereid een afvaardiging van de vrouwen te ontvangen. De rest bleef kleumend op de Oude Zïjds-Voorburgwal ach ter. Op de Dam. dichtbij het stadhuis -- want wegens de kinderen kon de optocht niet te lang zijn was de wandeling naar het stadhuis begon nen. .Protest" meldde een bordje dat een kleine peuter aan de hand van zijn moeder meedroeg. „Wij wer ken niet voor de lol", was de leus op een kinderwagen. „Crèches niet duurder", was dan weer wel dan weer met te lezen, al naar gelang de de- monstrante het te druk had met haar kroost. Subsidie Het protest van de vrouwen geldt de intrekking van de subsidie aan kmderverblijven. Slechts ongehuwde werkende vrouwen kunnen nog aan spraak maken op bijstand. Ge huwde werkende vrouwen vallen tenzij ze aan heel bijzondere voor waarden voldoen buiten zo'n sub sidie. Mevrouw M. Duppen, leidster van de actiegroep crèches: „Voor ons is de prijs nu opgelopen van 25 tot 65 gulden per week per kind". Een andere demonstrant*„Wat voor voordeel heb je nu nog van je wer ken? We werken toch ook niet voor onze lol. We hebben dat geld echt nodig. En waar bly ven ze met de oproep aan gehuwde vrouwen om een baan te nemen?" De kleuters bleven niet bij hun moeders achter ln het roepen van leuzen. „Ik kost dertien gulden per dag", zo stond een kind in een wandelwagentje .ge prijsd". Een klein groepje mocht tenslotte m de kantine van het stadhuis de bezwaren aan enkele raadsleden voorleggen. De wethouders Bootsma en Verhey lieten weten dat ze niet kwamen, maar dat ze volgende week woensdag wel een delegatie willen ontvangen. Aan hen zal de actie groep dan vragen te bewerkstelligen dat de oude bijstandsregeling wordt gehandhaafd als overgang naar een rechtstreekse subsidie voor de kin derdagverblijven, zodat de prijs niet zo hoog behoeft te worden opge schroefd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7