)e Danaiden ensatie bij zorgt Blauw voor Wit Bonn was liever met DDR andere op manier begonnen Politie haalt kunstschatten uit kofferruimte van auto Bolletje LEIDENAARS NA KOSTBARE TRIOMF (8-10) IN AMSTERDAM WEER IETS UIT GEVAARLIJKE ZONE 1 Er is nu [assisvan SiSi" Cassis an wie?" 'Cassis anSiSi!" Derby Na rust B.N.S. Voorhout sluit internaat ACHTER PAUS Tarwi-rog roggebrood nu 59 ct grootpak 29 ct. enkelpak «a—ri - Waarde ruim een miljoen gulden IN DE AUTO ONDERZOEK Klimaat Jill, (Van onze korfbalmedewerker) SSTERDAM/LEIDEN De Danaïden heeft gisteravond Sporthal Zuid in Amsterdam voor een sensationele pres- gezorgd, door het roemruchte Blauw Wit voor eigen I ek naar een 8-10 nederlaag te spelen. Terwijl daarmee insen voor de zebra's op het Nederlands kampioenschap enlijk verminderden, kwam de overwinning voor de i naars eigenlijk als geroepen, want doordat Het Zuiden 5V uit de laatste wedstrijden enkele punten wisten te ren, was de De Danaïden weer in de gevarenzone terecht nen. redstrijd van gisteren stond in tegenstelling tot die van vo- week tegen Ons Eibernest, en de Leidenaars toen onge- sseerd. gisteravond leek het de zweep erover was gegaan. Frans Pasman was de grote Zonder de anderen te kort te was hij het, die de wedstrijd jjn club maakte door zes s van zijn rekening te nemen. Jasper van Nierop en Sander nen, die drie treffers op zijn ichreef tegen een verdedigende tional Tom van Rhee, was voor zijn ploeg goud waard, gens was er van krachtsver- lauwelijks sprake. De Amster- ;rs bezaten ongetwijfeld veel outine, maar de felle inzet van dse ploeg was er de oorzaak at zij vrijwel geen moment in iel konden komen. Bovendien lauw Wit wat van slag, wat tot uiting kwam in het mis- in de straf worpen. Is na vyf minuten was het wen Frans Pasman met een ischot aan zijn serie treffers nuwen. Pas acht minuten la- l de thuisclub daar een ant- op, echter meteen gevolgd tiet mooiste doelpunt van de Jd, gescoord door Casper van na combinatie met Ilse de k-2). op de tweede gelijkmaker een Leids antwoord. Frans a liet zijn directe tegenstan- its de Jong zijn hielen zien ADVERTENTIE FRANS PASMAN zes treffers en scoorde uit een doorbraak (2—3). Blauw Wit leek toen te gaan komen. Het werd gelijk en even later bezat het voor het eerst een voorsprong. Een strafworp, benut door Sander van Unen, liet de rust toch met een gelijke stand ingaan. Fluks en KNS speelden gister avond in de 5 Meihal voor een hand jevol toeschouwers tegen elkaar voor hun wedstrijd in de eerste klasse. Kampioen Fluks nam daarmee af scheid van deze afdeling, maar het afscheid was verre van groots. Tegen het dit seizoen teleurstellende KNS werd een 95 nederlaag geleden en daar behoefden de oranjehemden nauwelijks tot op de bodem van hun kunnen te gaan. Als zij wat minder laconiek met de kansen waren om gesprongen, had de uitslag nog veel groter in hun voordeel kunnen zijn. Beide teams traden met een in valler binnen de lijnen. Bij Fluks verving Wtm Niesing zijn broer Ruud. terwijl Hans Kluts bij KNS de plaats van Hans Filemon innam. KNS startte goed. Twee afstand schoten van Wim Brakel leverden het gewenste resultaat op. Terwijl KNS daarna een serie opgelegde kansen miste, kwam Fluks op gelijke hoogte. Aanvoerder Co de Haas scoorde uit een doorbraak en even later van afstand. Nog geen minuut later kwam Fluks aan een voor sprong toen Jan Heinrichs van af stand raak schoot. Na een ten on rechte afgekeurd doelpunt van Wim Brakel, scoorde dezelfde speler hier op wel een geldige treffer, terwijl Brakel 34 liet noteren, door uit een strafworp te scoren. Co de Haas bracht weer de gelijkmaker op het bord uit een doorbraak, maar met een goal van Henny Slegtenhorst kon KNS toch met een voorsprong gaan rusten (45) Na de rust maakte Fluks er niet veel meer van. Nadat het door Gerda Stadt via een strafworp nog gelijk was gekomen viel de beslissing. Hen Brakel kreeg kort achter elkaar twee strafworpen te nemen en hij faalde beide keren niet (57). Geeske Glas bergen bracht uit een doorbraak KNS op 58, waarmee de strijd wel was beslist. Fluks bleef het telkens van afstand proberen (vooral Jan Heinrichs was een sprekend voor beeld), terwijl KNS moeitloos, zonder zelf in grootse vorm te steken naar het eindsignaal freewheelde. Vier minuten voor het einde kwam de einduitslag op het scorebord, toen In de tweede helft startte Blauw Wit goed met een benutte strafworp. Frans Pasman en Sander van Unen deden de balans omslaan: Blauw Wit repliceerde snel, maar kwam toch niet verder dan 66. Frans Pasman hielp halverwege de tweede helft zijn club opnieuw aan een voorsprong. Gerard Nap miste hierna een unie ke kans de beslissing te forceren, door een strafworp te missen, maar ook Blauw Wit deed dat. Binnen één minuut echter haalde De Danaïden fors uit. Pasman en Van Unen had den in de 22ste en 23ste minuut bei den van afstand succes en daarmee was het 69, met nog 7 minuten voor de boeg. Vijf minuten vóór tijd werd het 79. De zesde treffer van Pasman gaf de Amsterdamse forma- j tie de beslissende k.o. en hoe hard deze wel was aangekomen, bewees Blauw Wit twee minuten voor tijd door drie strafworpen te missen. In Henny Slegtenhorst voor zijn club nog eenmaal succes had (59). Uitslagen: Hoofdklasse B: Het Zui den Luto 99; Ons Eibernest Die Haghe 105. WENEN,'/MADRID (DPA) De Oostenrijkse bisschoppen hebben een verklaring uitgegeven waarin zij zich in de kwestie van het celibaat ach ter de Paus stellen en zeggen de besluiten van het Nederlandse pas torale concilie over het celibaat te betreuren. In een brief aan kardinaal Alfrink hebben 146 Madrileense priesters hun trouw aan de Paus betuigd en dank geuit voor „diens bereidheid te over wegen, gehuwde mannen tot het ambt toe te aaten waar dat nodig is voor de kerk". In de brief zeggen de j>riesters „erloentelijk en vol bewon dering te zijn voor het Nederlandse episcopaat wegens de geest van lief de en bereidwilligheid die het ge toond heeft ten aanzien vain de ge voelens van zyn gelovigen". De pries ters zeggen ..bedroefd" te zijn over de „recente verklaringen van Spaan se bisschoppen over het concilie en liet Nederlandse episcopaat, waarin geen rekening is gehouden met het geweten van de talrijke gelovigen". ADVERTENTIE -Mtefyepïoeom/ -ü. i ■P Sneeuwstormen hebben het terrein in de omgeving van de Westkcmaaliueg in Alphen aan I den Rijn, dat was bestemd voor de bouw van enkele bungalows, veranderd in een sneeuwwoestijn. De gemeente had dit terrein ai opgespotentoen men een voor- stel bij Gedeputeerde Staten in diende. G S. waren het hiermee echter niet eens en keurde het plan af. (Foto Leidsch Dagblad) Het internaat van BONN (GPD) Bondskanselier Brandt is bereid in de VOORHOUT Het internaat van _j t j j i j.j s. 0, de Bisschoppelijke Nijverheidsschool tweede of derde week van maart de Oostduitse premier Stoph - in Oost-Berlijn te ontmoeten. Aan deze mededeling, die giste ren per telex naar de DDR is gezonden, was toegevoegd dat ambtenaren van beide regeringen in de week tussen 23 en 27 februari technische voorbereidingen voor het topgesprek zouden moeten treffen. Brandt staat op het standpunt dat tiet gesprek zonder voorwaar den moet worden gevoerd. Het doel moet het op gang brengen van onderhandelingen zijn, die tot verdragen tussen beide Duitslanden kunnen leiden. Een verdrag kan dus niet aan het begin van con tacten staan, zoals de Oostduitsers hébben gesuggereerd, toen zij Bonn een ontwerp-verdrag voor het aanknopen van volkenrechte lijke betrekkingen voorlegden. zal per 1 juli 1973 voorgoed zijn poorten sluiten voor interne leerlin gen. Het schoolgedeelte van de B.N.8., dat sinds het invoeren van de wet op het voortgezet onderwijs de naam K.T.S. Voorhout draagt blijft be staan. Het bestuur van de K.T.S. hoopt 1 juli 1973 de nieuwe school gebouwen, die zullen verrijzen op het naastgelegen terrein „Columbia" te kunnen gaan betrekken. De school zal dan geheel omgezet zijn in een streekschool voor de wijde omgeving. Momenteel heeft de K.T.S. bijna 400 externe leerlingen in de K.T.S., zodat het bestuur mag verwachten aan een grote behoefte op onderwijs de allerlaatste minuut werd het toch i gebied in deze streek tegemoet te I nog 810 komen. Hoe zal de ontvangst in Oost-Ber- lijn verlopen? Een plechtige ere wacht van de Volksarmee met ha mer- en passervlaggen. waar de ho ge gast uit Bonn langs heen stapt alsof er geen DDR bestaat? Onge twijfeld zullen honderden journalis ten naar Berlijn reizen om er getui ge van te zijn, want in de „heroriën- teringscampagne," die Bondskanse lier Brandt met zijn regeringsver klaring van 28 oktober begon, is het aannemen van de invitatie om voor een gesprek naar Oost-Berlijn te ko men. de tot dusver interessantste gebeurtenis. Het is bovendien een duidelijk symptoom van een verandering in het politieke klimaat, al houden Westduitse waarnemers, die de ge dragingen van Walter Ulbricht met groot „Fingerspitzengefühl" analy- BREDA <GPD> In de kluis van het Bredase politiebureau staan sinds dinsdag avond vier kunstwerken: drie schilderijen en een tekening, waarvan de waarde voor lopig wordt geschat op ruim één miljoen gulden en dit dank zij een tip, welke de politie ontving, dat er in een woning aan de Heuvelbrink iets gaande was dat niet klopte. Hoofdinspecteur F. Verhagen deelde woens dagmiddag mee de indruk te hebben, dat door die ene tip een grote internationale zwendel in gestolen kunstwerken in de Baronie-stad by de pogingen tot verkoop van de kunstschatten aan het licht was gekomen. Het onderzoek is in samenwerking met In terpol voornamelijk in Duitsland, maar ook in België aan de gang en wat daar nog uit gaat komen valt niet te voorspellen. Nadat de politie dinsdagavond een tip kreeg eens te gaan kijken in een woning aan de Heuvelbrink omdat er vermoedeiyk gestolen spullen verhandeld werden, trof de politie op gegeven adres niemand thuis. Later op de avond liet de tipgever weer iets van zich horen en hy gaf toen de raad ook uit te kyken naar een Citroen met een Duits kenteken. De recherche toog er opnieuw op uit en kon toen in de wo ning drie personen aanhouden: de bewoner, een 25-.jarige Duitser uit Wiesbaden en een 24-.iarige Belg uit Antwerpen. De bewoner van het huis aan de Heuvelbrink werd na verhoor en een nacht verblyf op het politiebureau losgelaten, omdat hy zich aan geen strafbaar feit had schuldig gemaakt. De twee buitenlanders werden vastgehouden, want hoewel in de woning niets van belang werd gevonden, kwamen uit de Duitse auto uit een kofferruimte vier kunstwerken tevoorschijn. Het zyn een schilderij van David Teniers, af metingen 63 by 49 centimeter, een houten paneel van Abraham Jansen, voorstellend de Dood van Lucretia of Panthea, afmetingen 108 by 91 centimeter, een navolger van Jan Bruegel, voorstellend een Bacchusfeest, afmetingen 47 by 65 centimeter en een potloodtekening van Is- raëls, genaamd La Modiste. Deze tekening is gesigneerd met J.L. en de styi doet twyfel ryzen of het hier om een echte Israëls gaat. Al deze gegevens zyn verkregen op grond van foto's, die zyn voorgelegd door de politie aan het Ryksbureau voor cultuur-historische docu mentatie in Den Haag. Nader onderzoek van de kunstwerken zal nog plaatsvinden. De gege vens zyn van voorlopige aard. In samenwerking met Interpol is in elk geval al komen vast te staan, dat de Teniers echt is en in 1967 in particulier bezit was van een Duitser in Frankfurt. Naar de herkomst en eige naren van de andere werken wordt naarstig ge speurd. Er zyn sterke vermoedens, dat de schil deryen in West-Duitsland zyn gestolen. Enkele weken terug waren door de beide ver dachten in ons land reeds enkele schilderyen te koop aangeboden, maar, naar zy verklaarden, waren die „helemaal niets waard". Voor de werken die zy nu by zich hadden, vroegen zy een bedrag van f 150.000. De man by wie zy in Breda hun „hete waar" wilden kwytraken, had er geen interesse voor. Als de politie er niet in slaagt te achterhalen of en waar de kunstwerken gestolen zyn, blyven beide verdachten toch voorlopig in arrest, omdat zy de werken hebben ingevoerd zonder aan de grens aangifte te doen. Op de schilderijen zyn enkele Duitse douanestempels aangetroffen. Voor het overige kan nog worden gemeld, dat de ïysten van de David Teniers en van de te kening van Israëls beschadigd zyn en de vier werken in het algemeen hebben nogal te hjden gehad van ondeskundig en ruw transport. Voor al het op hout geschilderde bacchusfeest is aan restauratie toe. Experts zullen de komende dagen een gron diger onderzoek instellen, maar de politie wilde zo snel mogeiyk bekendheid geven aan de zaak ter bevordering van het onderzoek. De beide verdachten hebben tydens de eerste verhoren verteld, dat zy de werken hebben ge kocht van een Duitser in Antwerpen, die ze weer van een andere Duitser zou hebben ge kocht. Verwacht wordt, dat nog meer gestolen stukken kunnen worden opgespoord door de in Duitsland, België en ons land samenwerkende poli tie-instant ies 8eren, het erop dat de Oostduitsers vooral willen praten, omdat zy na de voorbeelden van Moskou en War schau met goed fatsoen niet anders kunnen. Kern van de zaak is, dat vyf maanden na het aan de macht komen van de socialistisch-liberale regering in Bonn al een gesprek mo gelijk is tussen de regeringsleiders van de beide Duitslanden. De regering-Brandt heeft een im ponerende activiteit ontplooid. Op 1 november werd de Sowjet-Unie be sprekingen over het afzien van ge weld voorgesteld, vyf dagen later werd besloten contact met de Polen op te nemen. 28 november onderte kende de Bondsregering het non-pro liferatieverdrag. En, al zou van vol- kenrechtelyke erkenning geen spra ke kunnen zyn, ook de DDR werd onderhandelingen aangeboden over het grote pakket gemeenschappely - ke problemen. In Bonn, waar een hypergevoelige antenne werd opge richt om de reacties in het Oosten te vernemen, registreerde men een algemene waardering en sindsdien zyn Brandts politieke en diplomatie ke reizigers in verschillende Oost- europese hoofdsteden actief geweest. De gesprekken met Russen en Polen genoten de meeste belangstel ling, maar een volledig beeld van het Westduitse offensief geven zy niet. Zy vielen samen met tal van min der opmerkelyke gebeurtenissen: het Roemeens-Westduits akkoord over intensiever economische samen werking, een bezoek van staatssecre taris van Economische Zaken Arndt en SPD politicus Wischnewski aan Hongarye. economische besprekin gen met Polen en de Sowjet-Unie. het sluiten van een verdrag met Moskou over de levering van Siberi sch aardgas en byvoorbeeld het ge sprek over de directe vliegtuigver binding Frankfort-Moskou, hetgeen interessant is. want de DDR wil nog altyd geen Lufthansa-toestellen boven haar grondgebied. Het conservatieve deel van de Westduitse pers stelt vast, dat de overal verkondigde bereidheid om over betere betrekkingen te praten, niet meer oplevert dan dat men in derdaad praat. Van grote betekenis is echter de manier waarop dat ge beurt. De vrees dat de Sowjet-Unie het aangeboden gesprek onmid- deliyk zou gebruiken om erkenning van de DDR als voorwaarde voor welke overeenkomst ook te stellen, is byna vergeten. Maar een paar maanden geleden bestond die be paald in brede kring. Er zyn in Mos kou inderdaad nog geen concrete re sultaten geboekt, maar staatssecre taris Bahr (die als de voornaamste architect van de huidige Duitse Oostpolitiek kan worden be- beschouwd) confereerde de afge lopen drie weken vyf keer met minister Gromiko en werd door pre mier Kosigin ontvangen voordat hy gisteren voor een „denkpauze" van vermoedelyk een week naar Bonn terugreisde. De regering van het land, waar nagenoeg elk politiek geheim pleegt uit te lekken, voert in Moskou een reeks onderhandelingen, die volstrekt vertrouwelyk biyft, hetgeen door de van nature zwygzame Russische po litici wordt gewaardeerd. Het is hoogst onwaarschynlyk dat twee po litici die zo doorkneed zijn in de ma terie als Gromiko en Bahr vyf ver gaderingen nodig hebben voor het bespreken der (bekende) wederzyd- se standpunten en daarna besluiten het algemene overleg nog voort te zetten. Zonder twyfel bespreekt Bahr in Moskou een breed scala van vraagstukken, inclusief het Ber- ïynse. En zonder twyfel bestaat in Moskou grote bereidheid om met de huidige regering in Bonn tot over eenkomsten te komen. De kans bestaat, dat daarby het „lief zyn voor Brandt" een rol speelt, want de eerste Westduitse kanselier voor wie in het Oosten waardering bestaat regeert nu eenmaal met een heel kleine meerderheid. In Bonn zelf vraagt men zich overigens juist de laatste dagen af (vooral ook by de behandeling van de Oostduitse unitnodiging) of de oppositie werke- lyk onverzoenlyk tegen de regerings- poütiek blyft. Niet voor rede vatbaar, is alleen nog altyd Franz-Josef Strauss, maar die is zo langzamer hand meer een probleem voor zyn politieke vrienden dan voor de rege ring. Nee, het klimaat is vyf maanden na het aan de macht komen van Willy Brandt aanzieniyk verbeterd. Tegen die achtergrond bereidt de kanselier zich nu voor op het ge sprek met collega Stoph. De DDR is in zyn beleid een hoofdstuk apart. De concrete voorstellen zyn tot dus ver van Ulbrichts kant gekomen, he laas zonder de hoop op een succes vol overleg groter te maken. Ul bricht heeft de Westduitsers al een ontwerpverdrag over de wederzydse erkenning voorgelegd, men behoeft wat hem betreft slechts te onderte kenen. Bonn sluit erkenning welis waar niet meer volstrekt uit, maar is er in de eerste plaats nog lang niet aan toe, wil haar in de tweede plaats langs allerlei zyweggetjes volkenrechtelyk opgezette verdra gen over onderwerpen als het afzien van geweld) bereiken en tenslotte ook liefst nog zo, dat een erkenning, zoals tussen geheel los van elkaar staande landen gebruikelyk is, wordt vermeden. Voor die goocheltoer gaat Brandt niet naar Berlyn. Hy had zich de gang van zaken dan ook anders voor gesteld. Het is ongebruikeiyk met een „topgesprek" een reeks onder handelingen in te luiden, waarvoor de papieren nog niet eens gesorteerd zyn. Maar afwyzing past niet in Brandts beleid, terwyl hy zich dat tegenover zyn gesprekspartners in Moskou en Warschau waarschynlyk bovendien niet meer zou kunnen ver oorloven. En waarom zou zo'n begin verkeerd zyn. Willy Brandt is niet de slechtste politicus, die Bonn voor een moeiiyk overleg te bieden heeft.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23