Vele Zweden zijn on verdraagzaam Moeilijke rassenintegratie op de scholen in zuiden van V.S. Weer rituele moord in V.S. Eclitscheidingswet in Italië struikelblok bij kabinetsformatie rivella: een kwestie van 'etiquette' Senator Stennis en het Hooggerechtshof (l) Vaticaan West-Europa ENGELSE MOORDENAAR GEGREPEN Thant kritiseert de Westerse pers Drie mogelijke vliegtuigkapers op Riem gepakt Staking Belgische mijnen beëindigd ISDAG 18 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD if (Van onze correspondent H. Ruyssenaars) STOCKHOLM (GPD) De Zweede minister van Justitie heeft kortgeleden een wets voorstel in het Wetboek van Strafrecht doen opnemen, waarbij het wettelijk verbo den wordt om mensen te dis criminerenom ivelke reden dan ook. Het feit, dat een dergelijke maatregel noodza kelijk is (hetgeen vrijwel da gelijks kan worden beivezen), zal ongetwijfeld velen ver rassen. Vrijwel algemeen en dat is een wetenschap die gebaseerd is op opinie-onder zoeken in het buitenland is men van mening dat Zive- den een land is. ivaar ieder een en alles welkom is. „Of je nu rood, groen, geruit of gebloemd bent, geaccepteerd word je altijd", vertelde een Finse metaalbewerker. Dat dacht h(j althans vóór dat hij aan den lijve ondervond, dat deze bewering wel wat bij geschaafd diende te worden. De volgende ingezonden klacht be reikte enkele dagen geleden het Zweedse blad „Expressen": „ik waag me af waarom men ten minste twee generaties Zw'ods staatsburger moet zijn om by de PTT te werk gesteld te kun nen worden. Een ambtenaar op het arbeidsbureau heeft mij dit bevestigd en vroeg tevens welke nationaliteit ik had. Ik heb 9 n|donker haar. omdat ik afstam van de Waalse kolonisten, die enkele honderden jaren gele den in Zweden kwamen". De situatie, waarin gastarbei ders zich in Zweden bevinden, stemt overeen met de gelijk waardige situatie in andere landen. Ze worden dankbaar ibruikt als buffer op de ar- 1 beidsmarkt, zolang de hoog- conjunctuur dat eist. Van het horeca-personeel in Zweden be- lat meer dan de helft uit bui tenlanders. die de vuilste slechtst betaalde baant jes voor hun rekening moeten nemen. De kinderbescherming in teli Stockholm weet hierover meer te vertellen. Daar vraagt men zich af wat te doen met een jhonderdtal Turkse jongetjes, niï tussen de 12 en 18 jaar, die voor minimaal loon in restaurants de P« fn etw eeft 11 bü Verkapte en openlijke achterstelling vreemdelingen ifwas deden. Wettelijk niet toe- ïft. ;estaan weliswaar, maar veran- 'tel ^ering van bracht hier |Uitkomst. Verlegen Er zijn op het ogenblik in Zweden een half miljoen immi granten. van wie rond tweeder- de afkomstig is uit de noordelij- landen, voornamelijk Fin land. Stuk voor stuk kunnen ze verhalen vertellen over in correcte behandeling, verkap te en openlijke discriminatie, die itf« roor een groot gedeelte tevens p^o> e wijten is aan de verrassend 1.8 hoge graad van onverdraag- g^iaamheid van een groot gedeel- naiïte der Zweedse bevolking. De veelbeschreven verlegenheid van de Zweed draagt aan de Mo situatie natuurlijk het hare bij. Om met buitenlanders om te W gaan, schreef de Amerikaanse schrijfster, Susan Sontag kort geleden. schijnt voor de Zwe- fiMien een groter karwei dan men Li (ou vermoeden. Hoe star men kan zijn, bleek enige weken geleden, toen in een televisieshow emigranten de gelegenheid werd gegeven hun fold nsie op Zweden te geven. Niet alleen werden maar zes ^8°' emigranten aan het woord ge laten (sedert lang deel uitma- 7 km lend van de Zweedse maat- ipingschappij), maar tevens werd naderhand verrast met een Iweeds verschijnsel dat men als .volksstorm" pleegt te om- i'jjven. Dankbaar gebruik makend van de anonimiteit van de telefoon kan men namelijk klaagmuur bellen, bemand I met een zestal dames, in dienst Tan de televisie, en daar zijn hart uitstorten over alles wat ltJmen 1, Zweec 0 L Rij" men die avond slecht vond. In dit geval werd het meest ge klaagd over het feit dat (zoals een kijker het formuleerde» „de zaterdagavond die zo belangrijk is voor de Zweden op televisie gebied, door die buitenlanders werd bedorven". De ietwat koele houding van de Zweedse bevolking ten op zichte van nieuwe elementen in de gemeenschap dateert reeds van vroeger. Toen waren land lopers vogelvrij en hadden bui tenlanders geen burgerrechten. De achteruitstelling van de Lappen in Noord-Scandina vië vormt een zwarte bladzijde in het Zweedse geschiede nisboek en nog steeds is men niet erg trots op de huidige be handeling, die deze mensen „ge nieten". Zweden is als land dik wijls omschreven als een j,rote eendenvijver, waar een steentje al grote kringen veroorzaakt en iedereen in staat van op winding brengt en dat isolatio nisme bestaat nog steeds wel duidelijk. Toen aanvankelijk de eers te contingenten Zuideuropeanen de Zweedse arbeidsmarkt kwa men versterken, sprak men over een geïnfecteerde inslag in het straatbeeld. Tegenwoordig doen veel van die exotische mensen tevergeefs pogingen om een baan of een woning te krijgen, terwijl het meest gehoorde argu ment tegen emigranten is ge worden: ze vergroten het wo ningtekort en profiteren van on ze sociale voorzieningen. In ver gelijking met Engeland en Neder land dient hier gezegd te wor den. dat de veelgeroemde Zweed se sociale voorzieningen lang niet zo goed zijn als in deze bei de landen. Susan Sontag: „Ik kwam naar Zweden met de bedoeling de meest negatieve clichés te ontzenuwen en moest tot mijn verrassing ontdekken dat veel ervan waar waren. De si tuatie op de arbeidsmarkt ge- msti rmwÈÈiiÊtmKSaÊ De overgang van links naar rechts verkeer had een dagenlange chaos in Zweden tot gevolg. Dat links rijden was jarenlang een voorbeeld van Zweeds isolationisme. Er zijn er meer. durende de laatste maan den heeft ook duidelijk aange toond, dat een betere en meer humane behandeling van de buitenlanders in Zweden wel gewenst is". Mede door taalproblemen (nog vergroot door een slecht contact met de omgeving) wa ren het veelal de buitenlanders, die het eerst het werk neerleg den en in wilde staking gingen. Betere informatie aan de bui tenlandse werknemers over collectieve arbeidsovereenkoms ten enz. is nu beloofd. Een Griekse arts. die enige tijd geleden politiek asiel kreeg in Zweden, wist van Sociale Za ken maandelijks bijna 5.000 gulden los te krijgen, tot dat men ontdekte dat het ge bruikt werd voor luxueus leven in de beste hotels van Stockholm. Zou hy geen arts zijn geweest, dan zou hij in Zweden waar een titel even goed is als geld met ééntiende van het bedrag genoegen heb ben moeten nemen. Nu zijn verschijnselen van bo venstaand karakter natuur lijk in vrijwel elk land te vin den en blijkbaar onvermijdbaar maar datgene wat de bui tenlanders in Zweden het meest ergert, is de „wij-zijn-het-beste mentaliteit", die blijkbaar ten nauwste verbonden is aan het staatsburgerschap. Om doorlo pend in de overtreffende trap gedrenkt te worden, terwijl de werkelijkheid hiermee zo dui delijk in tegenspraak is, werkt prikkelend op vele buiten landers, die zich blijven afvra gen waarom men in Zweden, wanneer men gasten verwacht, altijd de uitdrukking gebruikt: „we krijgen vreemden op be zoek". 'Van onze correspondent» WASHINGTON (GPD> Zestien jaar na de de historische uitspraak van het Hooggerechtshof in 1954, waarbij rassenscheiding aan de open bare scholen werd verboden, worden in het zuiden van de Verenigde Sta ten nog steeds pogingen ondernomen I om deze uitspraak ongedaan te ma ken. Het middel waarmee de zuide- lüke politici him doel proberen te bereiken, is een door senator John C. I Stennis van Mississippi ingediend j amendement, dat het onderscheid tussen wettelijke (de jure) en feite lijke (de facto) achteruitzetting wil laten vervallen. Wettelijke discrimi natie bestaat wanneer, zoals in het zuiden, wetten voorschrijven dat „gemengde scholen", waar zowel blanke als zwarte leerlingen zijn in geschreven, verboden zijn. Feitelijke discriminatie is het resultaat van overwegend blanke of zwarte woon wijken (zoals in de grote steden in het noorden) waardoor de leerlingen scholen bezoeken die overwegend de bevolkingssamenstelling van hun ei gen wjjk weerspiegelen. De strategie van senator Stennis speculeert op de onrust die zijn voor stel in het noorden zal veroorzaken. want de uitvoering ervan zou bete kenen dat kinderen van de ene wijk naar de andere getransporteerd moe ten worden om „gemengde scholen" op te leveren. De senator verwacht dat het verzet daartegen zo groot zal zijn, dat het Hooggerechtshof ge dwongen zal worden om zijn uit spraak te herzien. Het amendement-Stennis is om opportunistische redenen ingediend. Want waar het de senator uiteinde lijk om gaat is om te voorkomen dat het beginsel van rassenscheiding in het zuiden wordt doorbroken. Feite lijke rassenscheiding aan de scholen in een stad als New York is niet het gevolg van een beginsel, maar van de spreiding der bevolking. Het is bo vendien het gevolg van de rassen discriminatie in het zuiden, waardoor talrijke negers naar het noorden trokken en daar terechtkwamen in goedkope, armoedige wijken die nu als ghetto's worden aangeduid. Opmerkelijk is dat Stennis tegelij kertijd een ander amendement steunt dat door het congreslid Jamie Witten werd ingediend en waarin het trans porteren van schoolkinderen van de ene wijk naar de andere om rassen integratie te bereiken, verboden ROME (GPD) Als vandaag kabinetsformateur Rumor zijn eerste besprekingen zal hebben met de vertegenwoordigers van de partijen, die op de nominatie staan om tot een nieuwe midden-links-regering toe te treden, blijkt er plotseling een nieuw en bijzonder onaangenaam struikelblok op de weg naar een eventueel succes van de onderhandelingen te liggen. Het is de kwestie van de echtscheiding in Italië, die door het Vati- caan sinds midden vorige week danig is opgewarmd. Op 11 februari verklaarde de Paus ter gelegenheid van de 41ste ver jaardag van het Verdrag van Late- ranen, dat een eenzijdige verbreking van dit verdrag door de Italiaanse staat zeer hoog door het Vaticaan zou worden opgenomen. Het in wer king treden van de intussen wel dooi de Kamer, maar nog niet door de Senaat aangenomen echtscheidings- wet, zal door het Vaticaan als een dergelijke eenzijdige verbreking van het verdrag worden opgevat. Het verdrag van Lateranen bepaalt nJ. ondermeer dat alle in Italië ge sloten huwelijken alleen door de Sacra Rota een Vaticaanse in stantie eventueel kunnen worden ontbonden. De nieuwe Italiaanse wet voorziet daarin, dat de Italiaanse echtscheiding ook door middel van een Italiaanse regeling en niet door die van een andere staat, met name het Vaticaan wordt afge wikkeld. Daarbij zou deze wet echt scheiding mogelijk maken in al die honderdduizend tragische gevallen waarin de Sacra Rota om welke reden dan ook blijft weigeren de toe stemming tot echtscheiding te geven. Naar de woorden van de Paus van vorige week is er nu sprake van een nota. die het Vaticaan over de kwes tie aan het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken zou hebben ge stuurd. Het bestaan van de nota wordt door dit ministerie noch be twist noch ontkend. Het staat echter vast. dat het Vaticaan een diploma tieke stap inzake de echtscheidings kwestie genomen heeft op een mo ment waarop dit voor een zo vlet mogelijke herconstructie van de mid den-links regering rampzalige ge volgen kan hebben Commentators wijzen erop, dat de aanwakkering van het echtschei dingsconflict door het Vaticaan een onverwacht element bezit. Vorig jaar. toen het Verdrag van Lateranen 40 jiar bestond, sprak niemand meer over de als verouderd beschouwde stelling, dat de echtscheidings regeling in een onlosmakelijk ver band tot de rest van het verdrag stond. Het zag er toen naar uit dat wederzijdse besprekingen over de echtscheiding binnen afzienbare tijd en zelfs met enige spoed zouden kunnen worden gevoerd. wordt. Stennis stelt met zijn eigen amendement dus iets voor dat door dat van Witten onmogelijk wordt gemaakt. Opzien baarde de liberale senator Abraham Ribrikoff van Connecticut, toen hy senator Stennis bijviel en het noorden van „monumentale hui chelarijen" beschuldigde door de rassenscheiding in het zuiden af te keuren en het tegelijkertijd in de eigen noordelijke staten te handha ven. Ribrikoff oogstte met zijn aan val dankbare bijval van de zuidelijke politici. President Nixon legde daar op in het afgelopen weekeinde van uit zijn vakantieverblijf in Florida een verklaring af, die alle kanten op kon. maar die er duidelijk op bere kend was om in dit verkiezingsjaar zijn aanhang in het zuiden een hart onder de riem te steken. Nixon liet namelijk via zyn pers chef Ziegler weten dat hij de uitspra ken van het Hooggerechtshof eerbie digt, maar dat hij persoonlijk, als mens, van mening was, dat kinderen scholen dienen te bezoeken dit het dichtst bij hun woonwijken zijn ge legen. De president steunde daarmee de grondslag van het amendement i van senator Stennis en ging daar- I mee lijnrecht in tegen zijn eigen commissaris voor onderwijszaken, James E. Allen, die zich tegen het amendement had verklaard. De aan loop tot deze controverse werd verle den jaar al genomen toen het minis terie van Justitie, tegen de richtlij nen van het Hooggerechtshof in. aan een aantal schooldistricten in het zuiden uitstel verleende om tot rahssenintegratie over te gaan. Het uitstel werd toen bij de rechtbank aanhangig gemaakt en tenslotte door het Hooggerechtshof verworpen. Het hof stelde daarbij definitieve da ta voor de rassenmenging vast, voor sommige districten 15 februari, voor andere 1 april. Ook voor niet-Italianen is de kwestie van de Italiaanse echt scheiding van belang. Wanneer de wet alsnog zal worden aangenomen (en dus ook door de Senaat zal worden goedgekeurd) en de Itali aanse staatsburgers onder de West- Europa algemeen geldende maat staven volgens de wet van hun eigen staat zouden kunnen schei den. zou het Vaticaan met zijn Sacra Rcta haar oude strenge po litiek niet langer meer kunnen volhouden. LONDEN 1 APGisteren is in Colne de 31-jarige Neil George A- damson, een fabrieksarbeider, be schuldigd van het vermoorden van een inspecteur van politie en een nachtwaker van een fabriek. De moord is drie dagen geleden in Pud- sey (Yorkshire) gebeurd en 500 po litiemannen hadden deelgenomen aan een bijzonder intensieve speur tocht naar de dader. De jacht begon zondag toen in specteur Barry Taylor werd neerge schoten terwijl hij een onderzoek in stelde naar een inbraak in een tex tielfabriek. Later vond men in die fa briek ook het lijk van de nachtwa ker. Ian Riley. Gisteren werd het politienet ge spannen om een huis in Colne, een industriestad in het noorden van Engeland (Lancashire) en toen aan gehaald. Tenslotte ging een niet-ge- wapende politieman naar binnen om even later met Adamson naar buiten te komen. NEW YORK (AFP) De secre- I tar is-generaal van de Verenigde 1 Naties, Oe Thant, is fel uitgevaren tegen de Westerse pers „van Oslo tot Wenen". Deze is in haar berichtgeving over I Nigerië partijdig geweest tegen hem- 1 zelf en tegen de federale Nigeriaan- se regering, zei hij. Het was interes sant »Dp te merken, dat het pers kantoor dat de publiciteit van de Biafraanse leider Ojoekwoe in Eu- i ropa verzorgde, destijds ook de pu bliciteit van Moise Tsjombe had ver- zorgd. aldus Oe Thant. ADVERTENTIE RT BRAGG (Reuter) De w van een Amerikaanse le- A ts en de twee kleine kinde- 'an het echtpaar zijn gister hun woning te Fort gin Noord-Carolina doodge- bij wat een „rituele itpartij door een hippie- dio munteenheid In Rho- is gisteren het decimale munt- ingevoerd. De nieuwe munt- 'd is de dollar, verdeeld in - Td cent. Dc dollar komt over- 3677' net tien shilling van de oude t eenheid. Ter gelegenheid van i'eefi 'voering van het decimale stel- \11tilf ook een serie van 14 frankeer- ln de nieuwe munteenheid 'enen. groep schijnt te zijn", aldus de politie. De legerarts, kapitein Jeffrey MacDonald (26) van de zesde afdeling „groene baretten", is met steekwonden opgenomen in het Womack-hospitaal te Fort Bragg. De kapitein heeft de politie mee gedeeld dat vier jongeren twee blanke mannen, een neger en een blank meisje met slappe hoeden op en kaarsen in hun hamd om vier uur zijn woning waren binnenge drongen. Zij hadden het gezin voor dood achtergelaten maar de kapi tein, hoewel zwaar gewond, had de politie kunnen bellen. De militaire politie vond hen, de moeder en twee kinderen dood en de vader buiten kennis. Met bloed was het woord „pigs" (varkens, scheldnaam voor blanken) op het hoofdeinde van het bed van de ouders geschreven. De politie heeft de omgeving afgezet. Het huis van de Macdonalds staat in een officiers wijk op het terrein van Fort Bragg, een van de groot ste Amerikaanse bases waar 60.000 militairen zijn gelegerd. In het kamp worden de Groene Baretten, of spe ciale strijdkrachten zoals zij of- Vrye mening op borden Op een plein in het centrum van de Zuid- franse universiteitsstad Montpellier komen, borden waarop iedereen die zulks wil zijn mening kenbaar kan maken. Het gemeentebestuur hoopt op deze wijze te bevorderen dat de muren in de stad niet meer worden beplakt of beschreven. Eens in de week zullen de openbare borden worden schoongemaakt. Als de proef bevalt komen er meer borden. ficieel heten, opgeleid voor dienst in Zuidoost-Azië. De moordpartij doet denken aan de moorden op filmactrice Sharo-n Tate en vier anderen in augustus vorig jaar in Hollywood. Daar was op de buitendeur het woord ..var ken" in bloed geschreven. Leider van de hippie-groep Charles Manson en twee vrouwelijke leden van die groep „slaven van Satan" zullen hier op 30 maart terechtstaan. Strijd tegen opium Vorige week zyn in Mexico 66 clandestine papa verplantages en 19 marihuana-plan- tages vernietigd, aldus heeft het Me xicaanse ministerie van Defensie meegedeeld. De heroïne die uit de opium van de papaver vervaardigd wordt vindt haar weg meestal naar de V.S.. evenals de marihuana. MUNCHEN AP- Op het vlieg - veld Riem van Miinchen zijn drie Arabieren gearresteerd, toen zy j zich eereedmaakten aan boord te gaan van een toestel van de Joego- Slavische luchtvaartmaatschappij, JAT I De gezagvoerder van de machine j had gezien dat de mannen in hun jaszakken vuurwapens hadden zitten, j en hy waarschuwde de politie. De J arrestatie van het drietal verliep zon der enig incident. De bemanning van het Joegoslavische vliegtuig dat van Parijs kwam en via Mün- chen naar Belgrado vloog was het I op het vliegveld van München, waar de arabieren zich als passagier had den gemeld, ook al opgevallen dat de drie mannen bijzonder weinig baga ge bij zich hadden. De Arabieren bleken in het bezit van vliegbiljetten naar Bagdad, hoe wel de bestemming van het toestel Belgrado was. De politie heeft een Tsjechische revolver, een Belgisch 9- mm pistool en nog een 7 65 pistool in beslag genomen De Arabieren worden in hechtenis gehouden we gens verboden wapenbezit. Gisteren heeft 't permanente stakings comité van de Limburgse kolenmij nen zyn aanhangers geadviseerd weer aan het werk te gaan. Motief: om de uithongeringspolitiek van de Bel gische regering tegen te gaan. Leider van het stakingscomité Sie gers heeft verklaard dat hij tot zijn advies was gekomen toen het hem uit brieven van mijnwerkersvrouwen en ,uit eigen waarneming was ge bleken dat er honger heerst in de ge zinnen van de stakende mijnwerkers. Hy heeft aangekondigd dat half mei een referendum onder de mijnwer kers zal worden gehouden, wanneer de 15 procent loonsverhoging welke de stakers hebben geëist dan nog niet zullen zijn toegekend. Mocht dat referendum als uitslag geven dat er gestaakt moet worden, dan zal die staking in juni ingaan. Spion vertrokken De 37-jarige Sowjetrussische vertaler bij de V.N., Alexander Tichomorow, die in Seat tle op 7 februari was gearresteerd op beschuldiging van spionage, is gistermiddag per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Tichomorow was op een borgsom van 75.000 dollar enige dagen na zijn arrestatie vrij gelaten. De V.S. besloten echter van vervolging af te zien. Is het btj U thuis el een zaak van „etiquette" om een frisdrank te drinken die wérkelijk fris, puur-natuurlijk en kristalzuiver Is? Die frisdrank heet Rivella en er zijn twéé soorten: Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. altijd RIVELLA (huis. op Uw gezondheid! Niet alleen Nederlanders zor gen voor dieren die geplaagd worden door de koude: hi de Zweedse hoofdstad Stockholm worden hongerige vogels gehol pen door een gepensioneerde douane. Rudolf Engström. Wel duizend zwanen bevinden zich in een van de schaarse open plek ken in het bevroren water. Dage lijks eten zij meer dan een ton brrood.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9