Bakker voelt niets voor wijziging statuut Trip Luns naar Midden-Oosten is erg nuttig ASYA-bestuur boycot wetsontwerp-Y eringa VVD stemde per ongeluk voor Oppositie wil Nederlands initiatief j EBAN Vondeling: DS 70 weer splinterpartij Motie over Portugal door Kamer aanvaard Onschendbaarheid prof. Goedhuis nu opgeheven Ook NSR niet optimistisch De R.K. Kerk en het Joodse volk WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Vice-minister-president Bakker (Ko ninkrijkszaken) voelt niets voor wijziging van het statuut tus sen Nederland, Antillen en Suriname. Minister Bakker ver klaarde gisteravond in de Tweede Kamer geen gevolg te zul len geven aan de aandrang van de oppositie om van Neder landse zijde initiatieven te ondernemen. Dat zou de onzeker heid maar in de hand werken, aldus drs. Bakker, die desbetref fende moties van D'66 en de PSP met klem van de hand wees. Volgens minister Bakker moet in de Antillen en Suriname nu eerst rustig gewerkt worden aan de sociaal-economische opbouw. Hy meende dat het koninkrijksstatuut in dit opzicht meer mogelijkheden biedt dan tot nu toe gebleken is. „Er behoefte aan vertrouwen. De re gering laat zich primair leiden door de belangen van Suriname en Antil len," verzekerde minister Bakker. Rechtspositie Vooral PvdA. D'66 en PSP dron gen aan op wijziging of eventueel beëindiging van het statuut. PvdA- fractieleider drs. Den Uyl meende dat het intrekken van de benoeming van dr. Jonckheer tot gouverneur van de Antillen heeft bewezen dat er geen sprake is van een gelijke rechtspositie van de drie partners. Volgens Den Uyl is het besluit in fei te door Nederland genomen. Hij constateerde een breuk in het sta tuut. die de verhouding onhoudbaar heeft gemaakt. De D'66'er De Goede zei af te wil len van het statuut. Nederland zou volgens hem in een periode van vijf jaar samen met de partners een an- ADVERTENTIE POTTER'S^^jp* «ïïïiTn Keelpij" frapp»" ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Mevrouw Teeuwen uit Tege- len dacht plotseling een halt mil joen gulden rijker te zijn gewor- ien. Zij speelde het afgelopen weekeinde mee in de Duitse lotto en voorspelde alle cijfers juist. Er bleken echter zes goede vóórspel- lingen te zijn. Desondanks toont een blij lachende mevrouw Teeu wen het winnende formulier, dat ruim f 195.000,waard is. dere staatkundige verhouding moeten creëren. In een motie verlangde De Goede zelfstandigheid binnen een afzienbare termijn. De pacifist Van der Spek vond dat de regering nu al moet pleiten voor beëindiging van het statuut. De regeringspartijen wilden eerst het standpunt van de nieuwe rege- lngen in Suriname en de Antillen afwachten. Volgens de christelfjk- historische woordvoerder mr. Schol ten zou herziening de onzekerheid in de hand werken. De KVP'er drs. Westerterp pleitte voor uitbouw van de zelfstandigheid van Suriname en de Antillen binnen het statuut. De liberaal Vonhoff was wel voor stander van wijziging, maar legde de nadruk op een „evenwichtige en planmatige ontwikkeling." Ook de antirevolutionair Kieft sprak zich uit voor „aanpassing aan de groeien de behoefte aan zelfstandigheid." Minister Bakker deelde mee dat gouverneur Debrot van de Antillen eind deze maand naar ons land zal komen om zijn vertrek te bespreken. De Kamer was het eens met het be sluit om de benoeming van dr. Jonckheer in te trekken. Over moge lijke nieuwe kandidaten kon minis ter Bakker nog niets zeggen. DEN HAAG (GPD) De Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, vindt het nut tig dat minister Luns in maart naar Beiroet. Amman en Cairo gaat, omdat zijn Nederlandse col lega in staat zal zijn op een ge zaghebbende manier het stand punt van Israël ten aanzien van de situatie in het Midden-Oosten uit te leggen. De heer Eban zei dit gister avond op een persconferentie in Den Haag. nadat hy twee uur met mr. Luns had gesproken en drie kwartier met minister Udink (Ont wikkelingshulp). Het Israëlische standpunt is en blijft dat een duurzame vrede in het Midden-Oosten alleen bereikt kan worden door directe onderhandelin- Vertrek Minister Bakker was het met drs. Den Uyl eens dat alles gedaan moet wordenom het financiële hulpplan aan de belde koninkrijkspartners te realiseren. Vooral in de Antillen is vorig jaar door de mei-crisis een flinke achterstand opgelopen. Minis ter Bakker hoopte dat het dit jaar beter zal gaan. In een motie vroeg de PvdA de regering om de garantie dat de hulpverlening aan Suriname en de Antillen niet te lijden mag hebben onder wijziging in de staatkundige verhoudingen. Drs. Den Uyl, die zich nog niet uitsprak over de beide „statuutmoties" dacht als uiteinde lijke oplossing aan een verhouding die by verdrag geregeld wordt. Mi nister Bakker zei aan de motie geen behoefte te hebben. De regering zal het vakbondsplan voor een ziektekostenverzekering steunen, deelde minister Bakker mee. Ook zal Nederland meewerken aan de financiering van een stelsel van sociale voorzieningen. De Antil liaanse economie zal worden geïn ventariseerd. Minister-president De Jong en vice-premier Bakker luisteren naar de discussie over de kwestie- Jonckheer. DEN HAAG (ANP) De Neder landse ambassadeur in Groot-Brit- tannië, dr. J. H. van Roijen, heeft afstand gedaan van de diplomatieke onschendbaarheid van prof. mr. D. Goedhuis, functionaris van de am bassade. Prof Goedhuis had een desbetreffend verzoek ingediend om ra een auto-ongeluk in de nacht van f op 7 november in Engeland „in de gelegenheid gesteld te worden zyn naam te zuiveren, zo nodig door op dezelfde wyzt als iedere staatsbur ger van het Verenigd Koninkrijk te recht te staan", aldus een dinsdag middag uitgegeven mededeling voor die pers van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. By het auto-ongeluk liep een jonge medische student, de heer D. Johnson, fatale verwondingen op. Prof. Goedhuis ontkent verant woordelijk te zyn voor dit ongeluk. Als lid van de staf van de Neder landse ambassade werd prof. Goed huis volgens het internationale, ook <n Engeland geldende recht automa tisch door zyn diplomatieke immu niteit beschermd, aldus de medede ling. Van die onschendbaarheid kan volgens de geluende regels niet prof Goedhuis zelf, maar alleen de am bassadeur afstand doen. De Nederlandse regering houdt zioh, evenals de meeste andere rege ringen met inbegrip van de Britse, strikt aan het beginsel van de diplo matieke immuniteit en daarom wei gerde de amoassadeur aanvankelijk daarvan in dit geval afstand te doen. Op instructie van de Nederlandse regering heeft de ambassadeur ech ter thans een uitzondering gemaakt en afstand gedaan van de diploma tieke onschendbaarheid van prof. Goedhuis. Daarby is rekening gehouden met alle omstandigheden en de uitdruk kelijke wens van prof. Goedhart, aldus de mededeling van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) Het bestuur van de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam, ASVA, heeft laten weten dat het niet zal meewerken aan de her structurering van de universiteit, zoals minister Veringa die blij kens zijn wetsontwerp voorstaat. Het wil daarentegen sabotage- technieken ontwikkelen om de organisatie die dr. Veringa wil invoeren, te boycotten. Het A S V A - bestuur verwijt de mi nister dat hy met zijn plan de uni versiteiten en hogescholen definitief <n dienst steit van degenen die de economische en sociale macht in randen hebben. Het bestuur van de studentenorganisatie beschouwt de plannen van dr. Veringa als uiterst conservatief. Van medezeggenschap voor studenten is bij beslissingspro cedures geen sprake, zo stelt het ASVA-bestuur vast. De wetenschappelijke staf. zo con cludeert het, krygt wel de illusie dat. zij mee mag beslissen, maar het wer kelijke resultaat zal slechts zijn, dat zij van boven opgelegde maatregelen aan de studenten moet uitleggen. ..De staf zal zodoende gaan fungeren als een buffer bij de invoering van de technocratische onderwijshervor mingen. Op net niveau van de vak- troep wordt het mandarynendom van de hoogleraar met wettelijke waarborgen omgeven". beter functioneren van de universi teit. In het commentaar oordeelt de NSR. dat minister Veringa de al macht legt by de beheerstop. die alle relaties met Den Haag onderhoudt. Deze beheerstop trekt voorts op alle niveaus het oeheer, en daarmee de macht over onderzoek en onderwijs aan zioh. Ook wordt een verdergaan de controle op de richting van het wetenschappeiyk onderzoek vastge legd. De NSR meent, dat de voor stellen van de minister de studenten dwingen hun eigen belangen in di- :ecte atcies te verdedigen. Nog deze week zullen vertegen woordigers var. de grondraden zich betraden over een nadere houding ten opzichte van de voorstellen, die minister Veringa in het voorontwerp van wet heeft neergelegd. NSR Boksen Jan van Ispelen, meer voudig Nederlands amateur boks kampioen. zal dinsdag in Rotterdam zijn debuut als profbokser maken. Van Ispelen krijgt als eerste tegen stander de Fransman George Da- nain. Dezelfde avond maakt ook Rudi Lubbers zijn debuut als be roepsbokser. De Amsterdammer komt uit tegen José Guillois (Fr). Via adviesprocedures, beroepspro cedures, goedkeurings- en initiatief- regelingen en via de getalsverhou dingen wordt elke reële invloed van de studenten verhinderd. Dit vindt het bestuur van de Nederlandse Stu dentenraad ('NSR) van het vooront werp van wet voor de universitaire bestuurshervorming. De NSR zegt, dat van deze wet verwacht kan wor den, dat de bestuurlijke regeling door de studenten niet als legitiem zal worden ervaren, en dat op zo'n ma nier niet wordt bijgedragen tot een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) „Ik ge- loof dat de heer Van Stuyvenberg de vergissing van zijn leven maakt. Overal is er een streven naar samenwerking. En juist op zo'n ogenblik gaat hij een splin terpartij vormen." Dit verklaarde gisteravond dr. A. Vondeling, voorzitter van de Partij van de Arbeid in het KRO-televisie- programma „Vanavond in Nieuws poort". naar aanleiding van de plan nen van een aantal socialisten, on der wie drs. A. van Stuyvenberg, wethouder in Einhdoven, om de („door Nieuw Links geïnfecteerde") PvdA te verlaten en een nieuwe partij te stichten. „Ik kan me niet voorstellen dat de ze partij succes zal hebben", zei dr. Vondeling, nadat drs. Van Stuyven berg had verklaard dat hij voor de toekomst van zijn nieuwe party, die Democratisch Socialisten '70 wordt I genoemd, zeer optimistisch is. Hij verwacht in 1971 meer zetels in de Kamer te zullen veroveren, dan D'66 in 1970. Deze partij haalde zoals be kend toen 7 zetels ln de Kamer Drs. Van Stuyvenberg betcog- de dat de PvdA. sinds de groepering Nieuw Links in de afdeling meer macht kreeg, ondemocratisch is ge worden. „Onlustgevoelens leven ln bijzonder grote groepen van de PvdA", aldus de Eindhovense wet houder. Hy voegde eraan toe dat zijn geestverwanten gehandicapt worden in hun actie om een nieuwe partij op te richten doordat veel pro minenten in de PvdA er net zo over denken als zij, maar de stap niet durven wagen. Dr. Vondeling wees erop dat het grote punt en de grote opgave van de PvdA is om de jeugdigen met de ervaren ouderen te combineren. Jon geren moeten zich ook in onze partij thuis kunnen voelen, zo zei hij. Het kamerlid merkte voorts op dat de tragiek is dat drs. Van Stuyven berg en anderen geschrokken zijn van de onstuimigheid van de jeugd. Dr. Rous overleden Dr. Peyton Rous, Nobelprijswinnaar medicijnen 1966. is in de ouderdom van 90 jaar aan kanker overleden. Ondanks zijn leeftijd zette dr. Rous zijn kanker onderzoek aan het Rockefellerinsti- tuut actief voort tot december vorig jaar. Hij had in 1911 aangetoond, dat kanker bij dieren kan worden verwekt door de injectie van een virus. gen tussen Israëliërs en Arabieren. Bij die onderhandelingen zullen al gemeen erkende grenzen in dit ge bied het belangrijkste thema moeten zijn. Israël aanvaardt voor die on derhandelingen geen voorwaarden vooraf. „Laat men ons op de proef stellen", aldus Eban. „en nagaan wat onze voorwaarden zyn". Volgens hem is het nog nooit in de geschie denis voorgekomen dat twee partyen tot een duurzame vrede kwamen zon der dat zij elkaar hadden ontmoet. Minister Eban gaf de verzekering dat Israël alle oorlogshandelin gen tegen Egypte zal staken zodra Nasser bereid is de wapenstilstand ln ere te herstellen. Hy ontkende dat hy voorstander zou zyn van een eenzydig staken van de militaire ac ties door Israël, zoals het Ame rikaanse weekblad Time had gemeld. De VN-resolutie van november 1967 behelst volgens hem een lyst van uitgangspunten die zich lenen voor onderhandelingen, maar geen afge rond vredesplan. NOORDWIJKERHOUT (ANP) „Het concilie van de RK. Kerk in Nederland acht het wenselyk zich te beraden over de houding van deze kerk ten aanzien van het Joodse volk", aldus luidt de eerste zin van het vandaag verschenen ontwerprap- port over dit thema, dat in de zesde en laatste plenaire vergadering van het pastoraal concilie (van 5 t.e.m. 8 april) aan de orde zal komen. In de inleiding van dit rapport wordt o.m. gezegd: „Het Joodse volk heeft een eigen plaats in het geloof van de kerk. Het Joodse volk kan nooit zonder meer onder de met- christenvolken worden gerekend. De kerk weet, dat ze zonder de band met het levende Joodse volk niet de kerk voor de volkeren kan zyn. In het eveneens versche nen ontwerprapport „Vragen rond de verkondiging" wordt gepleit voor gevarieerde vormen van zon- zondagse liturgie, b.v. meer uitvoe rige of zelfstandige woorddiensten, waarin 't gesprek alle kans krygt in woord en wederwoord en voor diensten, waarin vooral aandacht is voor muziek, zang beeld en spel. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG (GPD) „In eer ste instantie heb ik al gezegd dat ik deze motie zeer onplezierig vond", aldus verklaarde gister middag minister Luns van Bui tenlandse Zaken over een motie van drs. Visser (D'66» waarin aan minister Luns wordt gevraagd in de toekomst bij stemmingen over anti-Portugal-resoluties in de Verenigde Naties duidelijker te laten blijken dat het Portugese koloniale bewind principieel ver worpen wordt. Mr. Luns' afwyzende opmerking kon niet verhinderen dat de motie toch door de meerderheid van de 'Tweede Kamer werd aanvaard. Al leen de Boerenparty, de Groep- Harmsen, de SGP en de GPV stem den tegen. Hoewel mr. Berkhouwer (VVD) in zyn stemverklaring had aangekondigd dat zyn fractie tegen de motie zou stemmen, stemden hij en zyn fractie-genoten per ongeluk toch voor. Drs. Visser had nog voor de offi ciële stemming zyn motie, die aan- vankeiyk scherpe afkeuring inhield van het stemgedrag van de Neder landse delegatie by de VN over re soluties die tegen Portugal en de oorlog in Angola waren gericht, wat afgezakt. De KVP zal vóór de mo tie stemmen zo had hy vernomen, als in plaats van „afkeuren" werd gesproken van „betreuren." Minister Luns, die vorige week donderdag reeds het woord „onaan vaardbaar" had laten vallen, ver klaarde gistermiddag dat hy ..zon der vreugde" van de wyziging ken nis nam. .Een lichte twyfel aan de eeriykheid van de regering lees ik er toch nog in." zo zei hy en voegde er aan toe: „Ik zal de motie over me heen laten gaan en er natuuriyk rekening mee houden." Niet gelukkig De Kamer aanvaardde bovendien nog een andere motie, waarmee de bewindsman niet erg gelukkig was. Met 67 tegen 60 stemmen werd de motie van de socialist Dankert aan genomen, waar by aan de regeling gevraagd wordt een bydrage te ge ven aan het Trust Fund van de Ver enigde Naties ter ondersteuning van de slachtoffers van de apartheidspo litiek in Zuid-Afrika. Vorige week donderdag had mr. Luns al verklaard wel te willen overwegen om een bydrage ter be schikking te stellen voor de slacht offers van de apartheid maar dan alleen voor rechtskundige bystand. De minister voelde niets voor een geldelyke bydrage aan het Trust Fund, omdat dit fonds niet mag werken in Zuid-Afrika, terwyi ook andere activiteiten dan juridische bystand worden bekostigd. De fracties van de KVP. WD, Boerenparty, GPV. en de Gro?p- Harmsen stemden in hun geheel te gen. De fracties van de CHU en de ARP bleken echter voor het grootste deel wel voor de motie van de oppo sitie te voelen. Zoals bekend heeft minister Luns al eens een ton ge schonken aan het „Defend and aid fund." PvdA verdeeld De PvdA raakte by de stemming over de in totaal dertien moties die tydens de debatten over de begro tingen van Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingshulp waren ingediend, tot tweemaal toe verdeeld door mo ties van de PSP'er Van der Spek. In het eerste geval werd in een motie gevraagd om volkenrechtelyke er kenning van Noord-Vietnam, daar by stemden tien socialisten onder leiding van dr. Roethof voor. Ook D'66 stemde verdeeld: de kamerleden De Goede. Nypels en lm kamp wa ren voor de motie, de vier andere D'66-tigers tegen. In het tweede geval betrof het de motie van de heer Van der Spek. waarin gevraagd wordt om volkenrechtelyke erkenning van Oost-Duitsland. Met de PSP. CPN en D'66 steunden zes leden van de PvdA deze motie. Behalve de twee eerste genoemde i moties nam de kamer nog twee mo- ties aan. Op de CPN na werd de motie van mr. Berkhouwer, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de discriminerende maatregelen te gen Joodse burgers in een aantal Oostbloklanden, aangenomen. De communist Bakker vond deze motie „een anti-communistisch stuntje". Voorts steunde de overgrote meer derheid van de Tweede Kamer met uitzondering van de Boeren party, de Groep-Harmsen, de SGP en de GPV een andere motie van de socialist Dankert. De Kamer vraagt daarmee aan de regering om by de Westelyke bondgenoten van Portugal aan te dringen op stopzet ting \an wapenleveranties aan dat land, zoals ln een resolutie van de Veiligheidsraad was bepleit. Minis ter Luns verklaarde deze motie on nodig te vinden. De zeven andere moties, die ove rigens allen door de oppositie waren Ingediend, werden door de Kamer verworpen. Tenslotte stemden de Boerenparty. de PSP en de CPN te gen de gehele begroting van Buiten landse Zaken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7