Weer stagnatie in verkeer door ijzel sneeuw en Vredesmacht naar het Midden-Oosten Moskou voor VS de zorgenbron ZOUT OP DE „BON" nieuwe moeilijkheden voor minister Schut Stuur de intekenbon voor r lekker lui Sso Treffer BS-woningcijfers vallen tegen duidelijke wind SPOORWEG RAMP IN NIGERIË: HONDERD DODEN HUIZEN Oe Thant van de VN suggereert: Nixon in "State of the world" De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog op ©ud 9'U euwo Directeur: E. A. E van Dlshoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst Opgericht 1 maart 1550 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 No. 33022 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD, ANP) De sneeuwstorm, die gis- fermiddag en gisteravond over ons land trok heeft opnieuw op tal van plaatsen voor verkeersopstoppingen gezorgd. Vooral het openbaar vervoer, met name het streekvervoer, heeft veel hinder ondervonden van de slecht berijdbare vegen. De dienstregelingen konden door slechts weinige chauffeurs worden gehandhaafd. DEN HAAG (GPD. ANP) De grootste leverancier van iregenzout in ons land, de Ko ninklijke Nederlandse Zoutin- dustrie, moet op het ogenblik de levering van wegenzout rant soeneren. Er is nog slechts een beperkte voorraad aanwezig in de enorme opslagruimte op het KNZ-terrein in Hengelo. Volgens een ruime schatting van de zoutproducenten zal er deze winter zo'n 150.000 tón zout meer over de wegen worden ge strooid dan vorig jaar. Men raamt, dat er dit winterseizoen voor dit doel 450.000 tot 500.000 ton zout zal worden gebruikt. De KNZ deelde vanochtend mee, dat de levertijden van strooizout op het ogenblik twee ënhalf a drie weken bedragen. Wat de vooruitzichten betreft, meldt onze weerkundige mede werker gunstig nieuws. Het zou jebeurd zijn met de winter, om dat sneller dan werd verwacht boven de oceaan een krachtige westelijke stroming op gang is jekomen. Met deze stroming worden de komende dagen ac tieve depressies naar ons land jevoerd met regen, wind en .lachtere lucht. Zo kon de NZH met veel moeite de gecombineerde NZH-NS-lijn Am sterdam Den Haag in stand hou den. De chauffeurs meldden gister middag dat er tussen Amsterdam en Den Haag sprake was van één grote file. die zich langzaam voortbewoog. Hier en daar vormden zich door de wind grote sneeuwduinen. In de middag waren de diensten van Maarse en Kroon in de omge ving een kwartier tot een half uur achter op het schema. Mede in ver band met het extra grote passagiers aanbod werd tijdens de avondspits al het reserve-materieel gebruikt. De bussen van „West-Nederland" kwa men over het algemeen een kwartier tot twintig minuten later op de eind punten aan. Extra bussen Ook deze maatschappij schakelde extra bussen in en deed bij een aan tal scholen in het rayon een verzoek om de kinderen eerder naar huis te laten gaan om op die manier een betere spreiding van de passagiers te krijgen. De sectie bijzondere ver- keerstaken van de Rijkspolitie in Driebergen meldde, dat tot het avondspitsuur het verkeer op de rijkswegen vrij soepel kon worden afgewikkeld. Sneeuwduinen, die ont stonden werden vrij snel weggewerkt door sneeuwploegen van de Rijks waterstaat. De opstoppingen tijdens de avond spits gaven op diverse punten wel enige moeilijkheden. maar de verwachte problemen in de avond uren bleven vrijwel uit, omdat het verkeer uiterst minimaal was. „Veel mensen zijn thuis gebleven en zij, die wel ryden zit door de alar merende berichten over de toestand op de wegen de schrik wel een beet je in de benen", aldus de Rijkspoli tie. JEN HAAG (GPD. ANP) Er igen nieuwe moeilijkheden voor uister Schut van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening. Uit de gis- P m door het Centraal Bureau voor V 8tatistiek gepubliceerde cijfers is oelijk gebleken dat in 1969 thts 120.700 zogenaamde „woning- hralenten" zijn gerealiseerd, terwijl programma voor het vorig jaar I11 gebaseerd op 125.000. a 1968 werden nog 127.800 wo- igequivalenten geteld. Volgens drs. van den Doel, de woningbouw- l écialist van de PvdA in de Tweede mer, ondergraven de cijfers de die de regeringspartijen aan mlniser hebben gegeven. ?1 de KVP'er ir. P. A. M. als de WD'er H. Wiegel iden toen met de produktie in talenten, die volgens hen een ere graadmeter zou zijn. Van den d stelde zich op het standpunt >e Bilt verwacht van heden tot «lerdagavondaanvankelijk opkla- ten en op de meeste plaatsen og weer, morgen van het westen toenemende bewolking met euw, overgaand in regen met kans Uzel. Vannacht weinig wind.mor- i tot matig f krachtig toenemen- ïuidelijke wind. In de nacht rwegend matige vorst, morgen- Wag temperaturen om of enkele den boven het vriespunt. (opgemaakt te 12.40 uur). 19 februari 1 op: 7.48 uur; onder: 18.01 uur. »n op: 15.56 uur; onder: 7.27 uur. a igwater te Katwijk te 2.35 en 8 uur, laagwater te 10.36 en uur. bestaat alt 16 pagina's dat deze cijfers slechts van belang zyn als signaal voor het te ver wachten totale bouwprodukt. Drs. Van den Doel heeft minister Schut nu schriftelijk gevraagd, welke consequenties hij trekt uit het feit, dat „een belangrijke hoeksteen" van de steun die de regeringspartijen hem tot nu toe gaven, is weggevallen. Het CBS heeft verder berekend, dat de woningbouw in 1969 ten op zichte van 1968 met vijf procent is achtergebleven en omgerekend in woningequivalenten (de totale hui- zenproduktie, gemeten in gereedge komen delen, zoals muren, daken ramen enz.) zes procent lager lag. Het aantal produktleve manuren was vijf procent minder. LAGOS (AFP, Reuter) Een spoorwegongeluk, dat zich maandag avond in Nigerië heeft voorgedaan, heeft aan zeker 105 personen het le ven gekost. Er zijn tientallen gewon den. Spoorwegfunctionarissen noem den berichten in enige Nigeriaanse bladen, als zouden er wel 400 doden zijn. „schromelijk overdreven". De trein was op weg van Kadoena naar Otoekpo, toen de lokomotief bij het dorp Langelanga uit de rails liep en met vier personenrijtuigen en vier goederenwagons in een 25 meter diep ravijn stortte. Een uitzondering vormden de we gen rondom Amsterdam, waar zich door een licht regenbuitje tegen het vallen van de avond grote filevor ming voordeed. Grote moeilijkheden deden zich voor bij Oudekerk, waar in de provinciale weg een stalen hulpbrug was gemonteerd in ver band met werkzaamheden die daar worden verricht. Deze hulpbrug vormde 'n bijna onoverkomenlijk ob stakel voor de auto's. De weg tussen Purmerend en Zaandijk was volledig onbegaanbaar en moest tijdelijk voor het verkeer worden afgesloten. Ook de Afsluit dijk was moeilijk begaanbaar, ter wijl ook het verkeer in Friesland door de intensieve sneeuwval ernsti ge vertragingen opliep. Meer last dan verwacht ondervond de Nederlandse Spoorwegen gisteravond. In het hele land traden vertragingen op. De stuifsneeuw veroorzaakte vooral materieelstoringen: bij een aantal treinen gingen de deuren niet meer open of dicht. Bij Eist in de Betuwe ontstond gis teravond nog extra vertraging in het treinverkeer door een ongeval, waarbij de 56-jarige NS-wegwerker W. Nap werd gedood. Hij maakte deel uit van een ploeg, die de wis sels op het emplacement van Eist moest controleren. BU deze werk zaamheden werd de man door een passerende trein gegrepen. Ook de luchtvaartmaatschappUen, die ver trekken en landen op Schiphol kampten gisteren met ernstige ver tragingen door de sneeuw. De KLM moest zelfs een aantal vluchten an nuleren. Later op de avond, nadat het had geregend, konden de vlieg tuigen weer normaal vertrekken. Het eerste optreden van de nieuwe directeur van het Olym pisch Stadion Otto Roffel, ivas weinig bemoedigend. Het veld moest voor de ontmoeting van Ajax tegen zijn oude club GVAV worden afgekeurd. Van links naar rechts de heer Roffel, de heer Kooper, bedrijfsleider, Jaap Hor- dijk (Ajax). trainer Michels van Ajax, en de heer Bremenkamp van de grondtechnische dienst KNVB. Minister Schut heeft geen kans gezien het gestelde doel van 125.000 woningin in 1969 te halen. En de vooruitzichten voor dit Jaar zijn niet best, omdat er door de winter al vele uren ver loren zijn gegaan in de bouw. Vanuit zijn eigen partij, de An ti-Revolutionaire Partij, klinken naast verontruste ook bescher mende geluiden. Het kamerlid Aantjes, oorspronkelijk aange zocht als minister van Volkshuis vesting in dit kabinet, verklaart nu dat er een inzinking aan de gang is in de bouwwereld, waar voor de minister niet de politie ke verantwoordelijkheid draagt. Dat kan wel zijn, maar het is een goedkope vaststelling. In elk geval zijn alle partijen het erover eens, dat de minister zijn uiterste best zal moeten doen, om te zorgen dat de inzin king zo snel mogelijk wordt over wonnen. De woningnood in vele gebieden van ons land is nog steeds een groot probleem, dat een hoge prioriteit verdient. Dat zal een gedreven minister Schut in de bouwwereld moeten duide lijk maken, om zijn beleid te red den. Buitenland Ook elders in Europa zorgden sneeuwstormen vo^r problemen. In Engeland zijn honderden wegen on berijdbaar en tientallen dorpen van de buitenwereld afgesloten terwUl duizenden automobilisten hun auto in de sneeuw moesten achterlaten. In Manchester botsten door de glad heid twee bussen tegen elkaar, waarbU negen gewonden vielen. In Italië zUn als gevolg van het barre winterweer vier personen om het leven gekomen. Een ski-instruc teur werd onder een lawine bedol ven, terwijl twee personen op een sneeuwveger werden gedood. Een herdersjongen vroor door de koude dood. In FrankrU'k zat de helft van de inwoners van de stad Cherbourg zonder stroom, omdat de cen trale uitviel bU een zware sneeuw storm. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 Een hoogst ongebruikelijk ta fereeltje op het nieuwe Schiphol. Passagiers, die door de sneeuw van het vliegtuig naar de aan komsthal moesten lopen. De aviobruggen waren bevroren NEW YORK (AFP, DPA, AP. Reuter) Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren in New York voor .zijn vertrek naar Genève, waar hij vandaag een gesprek had met VN-bemiddelaar Jarring, gesug gereerd dat de vier grote mogend heden een militaire vredesmacht naar het Midden-Oosten zullen zenden. Hij maakte echter niet duidelijk of dit voor of na een politieke regeling in dit gebied zou kunnen gebeuren. Thant, wiens uitspraken over het Midden-Oosten gekenschetst kunnen I worden door een grote bezorgdheid en de eis voor „krachtige maatre- I gelen om een catastrofe te kunnen voorkomen, liet doorschemeren dat hU optimistisch is over de be sprekingen van de Grote Vier (de Verenigde Staten. Sowjet-Unie, En geland en FrankrUk). Een gemeen schappelijke noemer zou aanwezig zUn. De poging om de bemiddelingsrol van de Zweed Jarring nieuw leven in te blazen staat echter buiten deze besprekingen. RichtlUnen van de grote vier zouden echter wel als lei draad voor Jarrings werk kunnen dienen. Thants suggestie voor een vredes macht is niet nieuw. Na de Suez- orisis in november 1956 werd een VN- vredesmacht in de Sinaï-woestijn ge legerd die echter vlak voor de „zes daagse oorlog" op verzoek van pre sident Nasser werd teruggetrokken. In zjjn vandaag aan het Ameri kaanse congres aangeboden „State of the world", een 119 pagina's tel lend verslag over de Amerikaanse buitenlandse politiek voor het eerst losgemaakt van de „State of the union", schetst president Nixon het positief hebben gereageerd en Mos kou daarentegen afwijzend. Palestij Jassir Arafat: nieuwe sterice man in Jordanië Midden Oosten als één van de voor naamste wrijvingspunten met de Sowjet-Unie. Nixon bevestigt de gis teren uitgegeven verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat de VS tot het uiterste zullen gaan om de Ameri kaanse belangen in het gebied t.o.v. de Sowjet-Unie te verdedigen. Uit de verklaring van het State Depart ment valt op te maken dat dat voor lopig neer komt op nog meer wapens voor Israël. Wat een antwoord is op de door het Kremlin uitgesproken bereidheid Egypte meer wapens te leveren. Wat betreft de wapenleveranties heeft Italië de Grote Vier benaderd met een plan voor een conferentie van de tien voornaamste wapenleve ranciers aan het Midden-Oosten. Dit ter beperking van de leveran ties. Washington en Londen zouden ADVERTENTIE slope* jnen De Palestijnse bevrijdingsbewe gingen hebben Koning Hoessein van Jordanië al voor de besprekingen over de wederzijdse controverse een aantal scherpe eisen gesteld. Het voornaamste punt in deze eisen is de verwijdering van een aantal promi nente „conservatieve havikken" van hun posten. De guerrilla-organisa ties sinds vorige week onder één opperbevel willen de val der opper bevelhebber van het Jordaanse leger een oom van Hoessein, en de minis ter van Binnenlandse Zaken. Mocht Koning Hoessein weigeren dan is het niet onwaarschUnlUk dat de oude machtskwestie over de be wegingsvrijheid van de Palestynen weer zou oplaaien met het gevaar van een opstand van jonge pro-Pale- stynse officieren in het Jordaanse leger. De Israëlische minister van Trans port Weizman acht de kans op een dergelUk staatsgreep. waarbU de Pa- lestUnse guerrillaleider Arafat als de sterke man naar voren zou komen aanwezig. Weizman zei dat het Israëlischs leger al de nodige voorzorgsmaatre gelen heeft genomen. Berechting Israël heeft in Athene geprotes teerd tegen het uitstel van de berechting van twee Arabische guer- rillastrUders die vorig jaar op het vliegveld van Athene een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al aanvielen. Officieel werd de zaak uitgesteld, omdat twaalf ge tuigen niet kwamen opdagen, volgens betrouwbare kringen zouden Ara bische diplomatieke missies in de Griekse hoofdstad er op hebben ge wezen dat een groot proce.' de betrek kingen met de Arabische landen in het byzonder met Egypte waar een grote Griekse gemeenschap ia zou kunnen schaden. De Arabie ren zouden Griekenland hebben toe gezegd sabotage-daden niet meer op Grieks grondgebied te laten plaats vinden als het proces op de lange baan wordt geschoven. WASHINGTON (AP. ANP) In zijn „State of the world" heeft pre sident Nixon van de Verenigde Sta ten vandaag de Sowjet-Unie geken schetst als de staat die Amerika in zijn buitenlandse politiek nog steeds de grootste moeilUkheden oplevert. De Amerikaanse president waar schuwt voor het groeiende Russische militaire potentieel. Dit ondanks een vooruitgang op het gebied van vermindering van de bewapenings wedloop. De Amerikaanse stra tegische en diplomatieke planvor ming zou in de jaren zeventig in ernstige mate kunnen worden be moeilijkt door de groter wordende Russische kernmacht en arse naal van projectielen. Het beste antwoord is volgens hem de al voor gestelde uitbreiding van het anti-ra ket - r akettenprogramma Nixons eerste verslag over de bui tenlandse politiek bevatte afge zien van de scherpe waarschuwing voor de Sowjet-Unie die in het zicht van de huidige ontwapeningsgesprek ken in Genève en de komende ln Wenen verwonderlUk mag heten, wei nig nieuws. De „State of the world" bevestigt de Nixondoctrine van de regionale verantwoordelykheidgeen allesoverheersende rol van de VS maar een systeem van deelgenoot schappen. Ook ten aanzien van West Europa ziet Nixon weinig verande ring. Europa blyft de hoeksteen in de Amerikaanse politiek met dit ver schil dat Nixon hoopt dat de Euro pese bondgenoten bereid zUn meer in de gemeenschappelUk lasten bU te dragen. Het is de eerste maal in de ge schiedenis van de VS dat een pre sident afzonderlUk van zyn „State of the Union" het congres een bood schap over de grote lijnen van de Amerikaanse politiek aanbiedt. Pre sident Nixon heeft laten weten dat hU dit in zUn ambtperiode elk jaar zal doen. ADVERTENTIE nu Naam, adres, woonplaats en uw handtekening niet vergeten en adresseer: Leidsch Daghlad Antwoordnummer 214 Leiden Geen postzegel plakken Uit het Leidsch Dagblad van 17 Februari 1870: Een slede met turf, van de Gebr. B. alhier, zakte gis teren bij het doorgaan onder de Zoudehoeksbrug alhier, met den persoon die haar voortduwde door het ijs. Ge lukkig voor den laatste, wier pen eenige omstanders die op de brug stonden hem een touw toe waaraan hij werd opgeheschen. Den Weleerw. heer Ds. J. Prins, vader van den Profes sor alhier, sedert 1825 de oudste predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, is 90 jaar. De titularis vervult nog steeds zijn predikambt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1