'Bollenstrekers' maken de Westfriese Flora Eenden zingen hoogste lied bij Boskoopse boomkweker Leidse communisten verwerpen liet PAK Arrangementen van twee Hillegommers en twee Leidenaars Hulde aan Ard Schenk Academische examens PAGINA -6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 De Noordhollandse bollen- kwekers hebben hun streekgenoot Ard Schenk geëerd: er is nu ook een Ard Schenk-tulp. (DOOR CEES COMBEE) BOVENKARSPEL Mier Bol- lenstrekers Leiden behoort in het bolbloemenseizoen ook tot de op toeristisch gebied samenwer kende Bollenstreek-gemeenten hebben de Westfriese „Flora" ge maakt. Het zijn de Hillegommers Cock Veldhuis (bloemenarran- geur en architect van deze expo sitie) en Piet Mussert (kunst schilder) en de Leidenaars W. G. Wiegelaar en J. H. Visser (recla me-adviseurs en corso- en ten toonstellingsbouwers). Ze hebben, zo bleek vanmorgen tijdens de opening van dit bolbloemenfeest, BOVENKARSPEL Bloemen- expositie-ontwerper Cock Veld huis uit Hillegom heeft voor de Westfriese Flora ruim 100.000 bol- bloemen gebruikt: 60.000 tulpen in allerlei kleuren en variëteiten en 40.000 andere bolbloemen. zo als hyacinten, irissen, blauwe druifjes, narcissen en crocussen Ook freesia's kan men er te kust en te keur aantreffen, alsmede heesters en bloeiende planten. Er is ook weer een nieuwe tulp uitgekomen: de Ard Schenk-tulp een hulde aan de Noord-holland- se wereld- en Europese kampioen op de schaats 1970. Het is een paars-rode tulp, die werd ge kweekt door de penningmeester van de Westfriese Flora, de heer G P. Rood uit Grootebroek. Er zijn nog maar enkele exemplaren van deze variëteit voor handen. Ook kwekers uit de „oude" Bol lenstreek hebben inzendingen op deze bloemenexpositie. dat tot en met zondag duurt, veel eer ingelegd met hun werk. Het drietal heeft in de Bovenkarspel- se veilinghallen een overdekte tuin gemaakt van 4000 m2, waar in maar liefst 100.000 bolbloemen staan te pronken. Een lust voor het oog! Cock Veldhuis (40» troffen we gis teravond laat in de door hem ont worpen overdekte bolbloementuin aan. Hij zag er vermoeid uit. Geen wonder. Want tussen de Bovenkar- spelse bedrijvigheid door vloog hij woensdag hals-over-kop naar Zürich om in 26 filialen van het Zwitserse warenhuisconcern kleine exposities te maken van Hollandse bolbloemen. Envanmiddag om half twee zat hij op Schiphol al weer in het vlieg tuig om in Olomuz (Joego-Slavië) in opdracht van het Centraal Bloem bollen Comité een bloementuin van 1200 m2 aan te leggen. Natuurlijk ook weer met tienduizenden bolbloe men als blikvangers! Het is de tweede maal. dat Cock Veldhuis in de 37-jarige geschiedenis van de Westfriese „Flora" dè archi tect is. Hij oogstte vorig jaar veel succes, doch we geloven dat hij nu LEIDEN —Aan de Universiteit zijn geslaagd voor het kand. ex. kunstgeschiedenis mej. D. M. Klerk (Den Haag); kand. ex. Franse taai en letterkunde mevr. A. W. Siddré- van Dilst (Capelle a. d. IJssel), mej. B E. Keyzer (Den Haag), mej. M. G. van Bochove (Schiedam». W. Elis- sen (Den Haag», J. H. A. L. de Jong (Den Haag», mej A. W. G. Nieuwstraten (Scheveningen). F. Verloove (Pljnacker), mej. H. M. Verloren (Beek); doet. ex. geschiede nis L. Dijksman (H.I. Ambacht); kand. ex. Franse taal- en letterkun de H. de Kruijff «Dordrecht»; doet. ex. II gen. R. H. P van Beest (Rot terdam). A. A. Hart (Wassenaar). M. C Kerdel (Leiden). C. W. Kra mers (Oegstgeest), H. P Muller (Rotterdam), mej. C. H. Uittenbo- gaart (Capelle a. d. IJsselC. F .R. Vosters (Voorschoten), E. L. Vrij land (Leiden); semi-artsex. de da mes J. H. Bruch (Heemsrede», C. P. J. Groeneweg (Rotterdam). E. M. E. Huijsmans (Nootdorp) en de heer D. A. Houwert (Leiden); artsex. de da mes M. T. Göpner (Den Haag», R. F. Spoor (Den Haag). M. E. van Hees- v. d. Valk (Woubrugge) en de heer A. E. Frentzen (Meppel). LEIDEN De uitslag van de 11de ronde van de viertallencompetitie van de Bridgeclub V.O.G. luidt als volgt: team Boogaard wint van team Smit met 6—0; team De Tombe wint van team Döfferhoff met 60; team Tjalkens wint van team Schoof met 6—0; team Plan je wint van team Megchelse met 6—0; team De Haas wint van team Van Norden met 60; team v. d. Scheun wint van team Kooiker met 42. De heer De Blanken toont trots een van z'n zeldzame exem plaren, een zogenaamde „manda- riJH (Foto Leidsch Dagblad) (Door Jan Westerlaken) BOSKOOP „Ja, het gebeurt wel eens een enkele keer dat er iemand tegen me zegt wat moet je nu toch met al die een den. Het kost je alleen maar geld en wat heb je er verder aan? Maar degene die zo spreken komen wel tot andere als ze mijn fraaie collectie watervogels hebben gezien. Dan zijn de oh's en ah's niet van de lucht. De zeldzame exemplaren, die onder deze eenden zitten, kom je bijna nergens in Nederland tegen''. Zo begint de heer B. de Blankenf boomkweker in Boskoop, zijn verhaal. „Het valt niet altijd mee om de beste soorten te pakken te krijgen. Het gebeurt regelmatig dat ik van het kastje naar de muur wordt gestuurd als ik weer eens mijn dieren wil uitbreiden. En dan nog dikwijls reis je voor niets. Want als je dan een eend aan een nader onderzoek onderwerpt dan blijkt het dier niet aan de voor waarde voldoet. Ik wil alleen maar goede watervogels hebben zodat ik met het kweken de beste resultaten kan bereiken". Hoe ik er toe gekomen ben om eenden te gaan houden? „Dat doe ik eigenlijk al heel lang. Ik was nog maar een jochie toen de belangstel ling voor de eenden al bestond. Mijn ouders hadden er destijds geen be zwaar tegen dat ik ergens een hoek je inrichtte om de eenden te houden. Mijn eerste eenden waren een paar „kwakertjes" (witte eenden) die ik voor een appel en een ei kocht. Ik kreeg er hoe langer hoe meer lol in en besloot op een gegeven ogenblik mijn geluk eens met het fokken te proberen. Dit lukte goed en succes sievelijk werd het aantal uitgebreid. Het bleef niet alleen bij „kwaker tjes" maar er werden ook zeldzame re eenden gekocht. Later ben ik er naar gaan streven om volmaakte dieren te telen Ach, het onderhoud vergt, vind ik zelf, niet zo veel tijd. Maar dat komt misschien omdat ik het een fijne hobby vind. Ik zie altijd wel even een mogelijkheid om tussen het werk door de eenden te voederen en de ruimte, waar ze rondlopen, schoon te maken. Mijn personeel begrijpt dat wel en het werkt dan wel een beetje harder om een karwei af te krijgen. Ook de kosten voor h et voedsel vallen erg mee. Die bedra gen ongeveer vijftien gulden per week." Ceen onbekende De heer De Blanken is op de Ne derlandse tentoonstellingen voor pluimveehouders geen onbekend fi guur Als hij maar even de tijd heeft dan bezoekt hij, waar ook in het land, met zijn „vogels" de tentoon stellingen. „Zo hou je nog eens con tact met de mensen die er een zelf de hobby op na houden en kun je met hen ovei diverse problemen praten Daar wordt je alleen maar wyzer van" i* zijn mening. Dat zijn dieren hoog gewaardeerd worden blijkt ook uit de prijzenkast die aan een muur in de kamer hangt. Deze zit stampvol met be kers. medailles, vaantjes enz. „Dit contact brengt ook met zich mee dat ik regelmatig bezoek kryg var mensen die enkele exemplaren van my willen kopen. En. als ik er vol doende heb. verkoop ik ook wel eens een eend. Het gaat mij wel eens I aan het hart om afstand van zo'n 1 dier te doen Maar dan denk ik bij I mezelf het is geen kunst om de beste soorten te houden en zodoende by de top te blyven. Als je aan een ander enkele dieren van de hand doet dan wordt de concurrentie om In de bovenste gelederen te blyven groter en dat maakt de strijd alleen maar spannender." Tussen de bomen, die de heer De Blanken kweekt, heeft hij een ruim te afgescheiden waar de eenden frank en vrij kunnen rondhuppelen Hij heeft aparte ruimten gemaakt i waar de dieren, soorten die niet met elkaar vechten, verblijven. Te vens heeft hy tussen deze afraste ring een sloot gemaakt zodat de een den ook kunnen zwemmen. Er zyn ook soorten by die niet zo goed te gen de kou kunnen. Maar dat levert geen probleem voor de boomkweker op. Deze haalt hij bijvoorbeeld des winters naar binnen. In een schuui zet hy dan een hoekje af met hor ren zodat deze eenden niet doodvrie zen. „Het is nog niet eens zo heel erg lang geleden dat ik op een morgen enkele eenden miste. Dat gebeurde echter wel meer by het voederen. Dus besloot ik er niet zo heel veel aandacht aan te schenken. Toen het echter avond werd en de dieren nog steeds niet boven water waren, be gon ik me toch wel ongerust te ma ken. Ik heb daarna heel de omgeving afgestroopt maar de eenden waren weg en bleven dit ook. waar ik ook zocht. Het was wel toevallig dat vier van mijn beste soorten waren ver dwenen. Het lykt me niet onwaar schijnlijk dat iemand, die er ver stand van heeft, de dieren destydif1® beeft gestolen Om bij te blij ven schaf ik om zoveel tyd lectuur en boeken waarin veel over watervogels geschreven. Omdat het een niet voorkomende hobby is, heb ik me ten inschrijven bij een eniging. Hiervan zijn altijd wel kele mensen lid die net weer meer van de dieren weten dan ik Van deze mensen kan ik dan het nodige leren". Tenslotte vertelt de heer De ken dat het helaas wel eens komt dat de dieren ziek worden, is dan maar een mogelijkheid en is afmaken. „Zou ik dat niet doen de eenden laten leven, dan deze zieke beesten de gezonde wel eens kunnen aansteken en daar pai ik liever voor". Het eendenverblijf dat geheel tussen de bomen ligt verscholen. (Foto Leidsch Dagblad) nog meer by val zal mogen incasse ren, omdat hij erin geslaagd is een bloemenfeest te maken voor iedereen. Dus ook voor de buitenstaanders. De mensen, die alleen maar een klein tuintje achter en foor hun huis heb ben. Lang denken Zegt bloemsierkunstenaar Veldhuis nadrukkelijk: Ik heb er lang over zitten nadenken, wat ik nu weer eens zou versieren. Ineens had ik het. Ik realiseerde me, dat vorig jaar 70.000 van de 80.000 bezoekeis gewoon maar bloemenliefhebbers waren. Mensen dus, die hoogstens in hun eigen tuin tje wat zitten te ploeteren om er iets moois van te maken en die nipo uit het bollenvak afkomstig zijn.. Daar om heb ik twaalf tuinen om het zo maar eens uit te drukken ge maakt, compleet met huisjes, en op verschillend niveau liggend. De ver schillen van de grondniveaus bedra gen soms wel 50 centimeter. De tui nen worden, vervolgde de Hillegom- mer, gescheiden door kronkelige paadjes en vijvertjes. In de huisjes staan boeketten van bolbloemen. De mensen zulltn wel vreemd opkijken, dat ik er soms maar drie gebruikt heb om een stukje te maken. Ik wil er mee aantonen, dat onze oer-Hol- landse gewoonte om steeds maai- tien bloemen in een bosje by elkaar te zetten, best eens doorbroken mag worden. Uitgesplitst ik kleine groep jes komen ze veel verfijnder tot hun recht. Er is daar heel wat 'e zien. De tui nen zyn magnifiek aangelegd met veel gras om ze open te houden en de huisjes, gemaakt door Ziegelaar en Visser doen het tussen die bloe men en planten geweldig. Men kan zelfs door de ramen heenkijken. Ze hebben iets speels, iets romantisch met hun krulletjes en boogjes. 't Lijkt wel op een Bruegheliaans feest. Men waant zich in een Zuidnederlands of oud-Vlaams stadje. Panelen Er hangen reprodukties van Brue ghel en Rubens en Piet Mussert heeft twee decoratieve panelen gemaakt van 5x3 meter: Trompetter voor het 's Gravensteen in Gent en Hofje in Brugge. Deze panelen zyn uitge voerd in olieverf met drukinkt-tech nieken op gips. Elk werkstuk bestaat uit vier platen, die ieder een ab stract geheel zijn. Uiteraard is de eerste voorstelling van de twee Bel gische steden vastgehouden. Toch is het geen naturalistische schilde ring geworden. Eerder zelfs een com positie van vlakken en kleuren. Cock Veldhuis enthousiast: Ja, die Piet Mussert kan er wat van. Hij heeft de sfeer goed aangevoeld. Door de decoraties is de atmosfeer belang rijk verbeterd, vriendelijker gewor den. Ook die huisjes van Ziegelaar en Visser passen wonderwel in het geheel. We vormen een fijn team. Mensen, die elkaar aanvoelen en die precies weten welke kant ik uit wil als ik enkele potloodstrepen op het papier heb gezet. Ik ben beslist niet ontevreden. Heus. il mag wel zeggen, dat al mijn medewerkers mijn ge dachten voor deze expositie ver draaid goed gestalte hebben gegeven. We zijn er echter nog niet. 't Wordt 1 vannacht doorwerken. Maar Ja. dat is by iedere tentoonstelling hetzelf de. We weten niet anders! Ard Schenk De ..nieuwe' bollenstreek manifes teert zich in Bovenkarspel in al haar glorie. Er zyn talrijke fraaie soorten tulpen en andere bolbloemen te zien. Heel grappig, dat „Stien Kaiser" en „Ard Schenk" onze twee schaats- fenomenen kaarsrecht en feeste lijk kleurend naast elkaar staan. Ze zullen de komende vyf dagen tien duizenden blikken van belangstellen de bloemenliefhebbers moeten weer staan. Ei- is op deze Westfriese „Flora" echter meer te zien. Landbouw en veeteelt zyn in ruime mate vertegen woordigd r'.e 24 beste melkkoeien van Noord-Holland zijn er te bewon deren en om even heel nauwkeurig te zijn, ze leveren stuk voor stuk mer dan dertig kilo melk per dag. Bloemenkunstenaar Cock Veldhuis op de valreep (het werk roept me weerIk heb wel consessies aar het publiek gedaan by het inrichten van deze show. maar ik heb er geen ne gatieve klanken over gehoord. Er gens is men zeer tolerant. Dat is prettig, want tolerantie is een eigen schap die het leven zo fijn maakt. Ik hoop. dat velen ook buitenlanders zullen genieten v-n onz- HolJr - Een van de twaalf tuinen, die men tijdens de Westfriese Flora in Bovenkarspel kan be wonderen. LEIDEN In een vandaag verschenen manifest zet de CPN in Leiden uiteen, dat zij het PAK verwerpt. De Leidse communisten, aldus dit manifest, doen niet mee aan een eenheid, die louter berust op gekonkel om persoonlijke belangen in de toppen van de plaatselijke politieke partijen. Op deze wijze kan slechts een schijneenheid worden gevormd met korte levensduur die een werkelijke eenheid in de weg staat. Het PAK tot stand gekomen op initiatief van figuren uit de P S.P., is een eenheid naar rechts. Eén van de eerste resultaten van de PAK-politiek was een scheuring in de PvdA. Niet in de rechtse par tijen als de VVD en KVP maar in de PvdA. De scheuring is tot standge- komen naar aanleiding van een demagogisch PAK-pnogramma- punt: geen PAK-wethouders zonder een meerderheid in de gemeente raad. Het PAK nodigt hiermee de I rechtse partijen en hun regering uit j het directe bestuur van de gemeente in handen te nemen. Het PAK is een werktuig in handen van de re actie gebleken. De leden en aanhang van de PvdA zyn een belangrijke factor in de i vorming van de eenheid van alle link se krachten. Daarom menen de Leid se communisten te moeten reageren, wanneer de PvdA door schynra- dicale leuzen en kuiperij wordt ver deeld. De gemeentepolitiek is met han den en voeten gebonden aan de mo nopolie-regering in Den Haag. Ook in de gemeente groeit het verzet. Juist in deze tijd is het mogelijk op het niveau van de gemeentepolitiek tot een gezamenlijk optreden te ko men De Leidse communisten zijn bereid samen te werken met socialis ten en andere progressieve groeperin gen. b.v. om de uitvoering van de plannen van minister Schut, die met name voor Leiden rampzalige gevol gen zullen hebben, te verhinderen Uitgerekend in deze tijd worden door de P.S.P. geïnspireerde schijn tegenstellingen opgeworpen, die de positie van de gemeente t.o.v. Den Haag alleen maar kunnen verzwak ken Op grond van al deze overwe gingen verwerpen de Leidse commu nisten het PAK. aldus het manifest. Een van de huisjes op de Westfriese Flora, die door de Lei denaars Ziegelaar en Visser wer den ontworpen en opgebouwd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6