AN VAL OP CAIRO: VIJFTIG ODEN Luns eist rectificatie bericht Volkskrant Een jaar dwangarbeid in Moskou voor twee Italianen en een Belg sraëlisclie luchtmacht bombardeert een ijzerfabriek Gunstig weer in Oslo (9uc/ QTieurvo Gesust IEL WIND Over levering vliegtuigen aan Portugal WEER PERS ONTVOERD EN GEMARTELD richt 1 maart 1860 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970 No. 33017 EIDSCH DAGBLAD E A. E van Disboeck idacteur: Drs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per Kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 MRO (Reuter) Bij een aanval, die de Israëlische nacht vanochtend deed op een ijzerfabriek bij Cairo, rolgens een woordvoerder van het Egyptische ministe- Ln Binnenlandse Zaken vijftig arbeiders gedood en 69 |nd De fabriek ligt in Aboe Zaabal, vijftien kilometer orden van de Egyptische hoofdstad. Van Israëlische Iwerd bekendgemaakt, dat „militaire doelen 20 kilo- r ten noorden van Cairo enige malen waren aangeval- Het was de tiende aanval binnen een maand op doelen lij de Egyptische hoofdstad. .N, BEIROET, DAMASCUS AFP) De kansen op een conflict tussen de Jordaan- Hoessein en zijn regering en de Palestijnse guerrilla- anderzijds zijn verminderd onverwachte bijeenkomst. Hoessein vannacht heeft met een delegatie van drie 's. Volgens een officiële die om middernacht door man werd uitgezonden, bijeenkomst tot „uitzonder- itieve resultaten" geleid. Ko- issein zou de guerrilla-lei- iben medegedeeld, dat de vei- iaatregelen van de regering enkel opzicht bedoeld waren bewegingsvrijheid van de ido's aan banden te leggen. aatregelen van de Jordaanse (verbod om wapens te dra- te bezitten) waren volgens de ng van vannacht slechts be- >m naleving van de wetten Drdeningen te verzekeren en enlandse veiligheid te herstel de delegatie, die met Hoessein «proken, waren alle tien com- [roeperingen die een gemeen- Jlijke politiek en militair ivel hebben ingesteld, verte- rdigd. ns reizigers, die vanuit Am- de Libanese hoofdstad Bei- n aangekomen, blyft de toe- in de Jordaanse hoofd- |och nog gespannen. Gister- [zou zich op de weg naar het van Amman een ernstig in- hebben voorgedaan, dat een de. Er zijn geen bij zonder eend. heeft Koning Hoessein ind een officieel bezoek aan imen tot zaterdag uitgesteld rder overleg met de leiders Palestijnen te plegen. Wel is Talhoeni vandaag naar Ca- rokken. ensuur op binnenlandse Jor- berichten is buitengewoon Volgens reizigers zijn de Pa- B kampen in Jordanië onder e geplaatst en worden er maatregelen getroffen. De levoer en de telefonische ver gen van de kampen met de wartieren van de verschillen- zetsorganisaties zouden zijn De organisaties mogen ommuniqués over hun acties Israël publiceren. De Palestij- iemen deze maatregelen „een jsverkiaring" en beschuldigen de Jordaanse regering ervan radige strijd tegen de corn 's voor te bereiden. Om acht Bilt verwacht van heden bot avond: zwaar bewolkt met tij regen of sneeuw. Matige tot ige in de kustprovincies har- stormachtige wind tussen oost morgen tijdelijk afne- en draaiend naar noordelijk Weinig verandering in ;uur. (opgemaakt te 12.40 uur) 13 FEBRUARI 8.00 uur; onder 17.49 uur. op: 10.20 uur; onder: 2.39 u. iter te Katwijk te 8.16 en lur, laagwater te 4.00 en 16.27 iet bestaat alt 24 pagina's uur vanochtend waren de straten volkomen verlaten. De bevolking heeft met het oog op een langdurige crisis voedsel ingeslagen. De winkels in het centrum van Amman bleven vandaag gesloten. Ondanks het verbod van de rege ring lopen de Palestijnse commando's in Amman nog gewapend door de straten. Ook de jeeps, met de ken tekenen van de verschillende verzets bewegingen, rijden nog door de stra ten. De Jordaanse radio en televisie hebben de bevolking opgeroepen haar kalmte te bewaren. Herhaaldelijk herinneren zij eraan dat 45.000 Jor- daniërs, die behoren tot burgeror ganisaties onder bevel van legerof ficieren, de veiligheid van het land beschermen. Voor W.K. schaatsen OSLO (GPD) Twee dagen voor het begin van de wereldkampioen schappen schaatsen in het Bislet- stadion in Oslo is de hemel boven de Noorse hoofdstad bewolkt en schommelen de temperaturen tot 8 en 9 graden onder nul. Het is praktisch windstil weer De weers- omstaandigheden zijn volgens de officials van het evenement zeer gunstig voor de schaatskampioen schappen. Het heeft de afgelopen dagen ©n nachten overigens flink gevroren, maar de temperaturen zijn in het algemeen niet onder de 15 graden gezakt, met uitzondering van één nacht toen het 23 graden onder nul is geworden. Bij die gelegenheid kwam onmiddel lijk de vraag op, of bij het door zetten van dergelijke lage tempe raturen de wereldkampioenschap pen wel doorgang zouden kunnen vinden. Verwezen werd daarbij naar de Europese kampioenschap pen in Lahti (Finland) van drie jaar geleden. Schaatsers en offi cials wijzen er echter op. dat het kwik toen stil was blijven staan op 31 graden onder nul. De ijsbaan van Bislet ligt er prach tig bij. Het ys is van uitstekende kwaliteit. Vandaag komen de Ne derlandse rijders in Oslo aan. ADVERTENTIE O ICC 20 goedkoop kocht u VJtC nog niet. Philips versterker van 259, voor 188,Philips tuner van 339,v. 249,Philips tuner van 599,— voor 479, Candy of ken die niet Sexplaten vanaf 9,90. Heeft U nog nooit gehoord. RADIO WAGNER Wagnerpl. 1, Kennedycentrum tel. 24054, Leiden Z.W. MOSKOU (AFP) In Moskou zijn gisteren twee Italianen en een Belg. die in januari pamflet ten hadden uitgedeeld, waarin zij aandrongen op vrijlating van al le tegenstanders van het regime, ieder tot één jaar dwangarbeid veroordeeld wegens „moedwillige straatschenderij Teresa Marinuzzi en V al toni o Tacchi werden op 17 januari gear resteerd nadat zy, vastgeketend aan de balustrade van het Moskouse wa renhuis „Goem," pamfletten aan voorbijgangers hadden gegeven. De volgende dag werd de Belg Victor van Brantegem gearrseteerd we gens uitdelen van pamfletten in een theater. De processen, die in twee afzonderlijke zalen werden gehouden waren voor het publiek en Westerse pers toegankelijk. In Leningrad is maandag een Jonge Noor wegens het verspreiden van pamfletten even eens tot een jaar dwangarbeid ver oordeeld. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Moro, protesteerde gisteravond tegen de veroordeling van twee van zijn landgenoten. De Sowjetrussische ambassadeur in Ro me heeft opdracht gekregen zijn re gering te laten weten hoe men in Italië op het proces heeft gerea geerd en dat het vonnis in Moskou „het democratische geweten van het Italiaanse volk stoort." Minister Mo ro noemde de daden van de Jonge Italianen een uiting van „ideologisch protest." Hij achtte het vonnis „on begrijpelijk voor de Italianen, omdat In Italië de vrijheid van gedachte en meningsuiting door de wet wordt ge garandeerd. Bij het liberaal-gezinde literaire tijdschrift „Nowi Mir" zijn vier jour nalisten ontslagen en doDr vijf nieu we critici vervangen, aldus bericht de „Literatoernaja Gazeta," een an der Russisch literair blad. De dichter Alexander Twardowski blijft hoofd redacteur. maar zijn naaste mede werkers. die het dagblad een „op positioneel karakter" gaven, zijn hem door deze ontslagen ontnomen. Koningin Juliana heeft gis termiddag aan mevrouw Co- retta King, de weduwe van ds. Martin Luther King, in ■paleis Soestdijk een lunch aangeboden. Mevrouw King werd bij haar bezoek verge zeld door mevrouw Berniia Bennetteechtgenote van een Amerikaanse neg er predikant en vriendin van de familie King, en door mej. Joan Da vesdie alle uitgaven van de door ds. King geschreven boeken verzorgt. Ook een zuster van ds. King. mevr. Christine Farris. en de enige zuster van mevr. Coretta King, mevr. Edythe Bagley. waren uitgenodigd voor de. lunch in Soestdijk. Gisteravond nam Coretta King afscheid van Nederland na een vrijheidsconcert voor een geheel gevulde en sterk meevoelende zaal in de Am sterdamse RAI Het concert werd besloten met een recep tie aangeboden door de uit gever Ten Have. die in Ne derland het boek van Coretta King: ..Mijn leven met Mar tin Luther King" uitgeeft Wie last heeft van „hoog wa ter" moet in Westervoort door het hoge water heen om het toilet te bereiken. Door het snel wassende water in de IJssel is het halve woonwagenkamp ondergelopen. Toilet, kraan en andere laag gelegen gedeelten zijn reeds on der water verdwenen. Tot de knieën toe door het water waden is geen lolletje, vooral niet 's nachts. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Luns wil een rectificatie van een bericht in de Volkskrant van vanmorgen, zo heeft hij vanmor gen in de Tweede Kamer In het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken meege deeld. De bewindsman valt met name over de zin: „Het wordt echter wel steeds moeilijker de minister te blijven geloven" De Volkskrant zegt dit aan het eind van een artikel over het radio gesprek dat mr. Luns maandagoch tend had over de levering van Ne derlandse vliegtuigen aan Portugal Minister Luns had in deze uitzen ding ontkend nat de Neptunes recht streeks geleverd zouden ziin aan Portugal, dat de bommenwerpers thans zou gebruiken voor de oorlog In Angola. In de Kamer verduidelijkte de be windsman vanmorgen dat deze twaalf toestellen geleend waren van de Verenigde Staten en in 1960-'61 weer waren teruggegeven. De rege ring van de VS. heeft daarop de toestemming overgegeven aan Por tugal. „Er is dus allerminst sprake van een levering door Nederland aan Portugal", aldus mr. Luns. Het socialistische kamerlid Dan- kert wees de minister erop dat de Portugese piloten overigens wel in ons land zijn ongeleid De 'uister kon dit niet oevestigen, noch ont kennen. Wel wees hij erop dat pas twee jaar later in de Verenigde Na ties een anti-Portueal-resolutie werd aangenomen. waarin aangedron gen werd op een wapenembargo v»x>r Portugal. Het kamerlid Koudys <WD>. ge pensioneerd vice-admiraal. wees er bij interruptie op dat deze bommen werpers alleen geschikt zijn voor de strijd tegen onderzeeboten, dus niet gebruikt kunnen worden in een ko loniale oorlog. Minister Luns verklaarde daarop dat men moeilijk kon concluderen, dar hij had staan liegen en ver wacht' daarom dat de VoR-^krant de zin zou rectificeren. Dr. S. J. Bo6gra, een der leiders van het Angola-comité, die in het Kamergebouw aanwezig was, ver klaarde tegenover ons dat er wel de gelijk sprake was van een regelrech te levering van Nederland aan Por tugal. maar dan op verzoek van de Verenigde Staten. De opmer king van de heer Koudijs slaat ner gens op omdat deze bommenwerpers wel degelijk gebruikt worden voor bombardementen met diep tebommen in het oerwoud, zo meen de dr. Bosgra. De Portugezen zou- zouden zelfs lesvliegtuigen ge bruiken voor de bombardemen ten. Zij maken niet zoals de Ame rikanen in Vietnam gebruik van de modernste strijdmiddelen, aldus dr Bosgra. iges Mira Voorts verklaarde minister Luns de hoop te hebben dat de mirages die Frankrijk aan Libië zal leveren, niet in handen zullen komen van de Sow- TEHERAN lAP) Op nieuw heb ben Iraakse veiligheidsagenten een personeelslid van de Perziche am bassade in de Iraakse hoofdstad Bagdad ontvoerd en gemarteld. De 23-jarige Ali Beladi werd op 29 Ja nuari in de buurt van de Perzische ambassade in Bagdad vastgegrepen en ontvoerd en daarop gedwongen brieven te schrijven, waarin hij be loofde Irak op de hoogte te stellen van bepaalde feiten, waarvoor Irak belangstelling heeft Hierby werd hij gemarteld op een manier, die „zo Immoreel" was. dat hy er niet over wenste te praten. Nadat Irak de Pers had vry gelaten bleef deze in de ambassade tot het ogenblik, waar op hij naar Teheran kon terugkeren. Eerder deze maand was een ander Perzisch ambassadelid in Bagdad. Abdal Chalek Boesierizadech, even eens door Iraakse veiligheidsagenten ontvoerd en gemarteld. (De spanning tussen Irak en Iran (Perzië) is de laatste tijd sterk toe genomen, red.) Jet-Unie, waarvoor inr. Berkhouwer (VVD) bevreesd was. „Ik hoop erop te kunnen rekenen dat Frankrijk in de overeenkomst bepalinge. heeft opgenomen dat er aan Libië geen toestemming zal worden verleend voor doorvertoop aan Rusland", zei de bewindsman. Minister Luns waarschuwde er voor dat de kans groot is dat Ameri ka na 1971 zal gaan bezuinigen op de strijdkrachten in Europa. Hij krijgt steeds weer berichten daar over, zelfs van zeer bevoegde zijde en uit de Amerikaanse regerings kringen. zo verklaarde de bewinds man. Mr. Luns roegde er aan toe dat wij in Europa er goed aan zouden doen de nodige aandacht te gaan schenken aan een goede eigen ver dediging. Wel is een goede militaire verdediging van Europa slechts mo gelijk in een atlantisch kader, zo meende hij. Het vraagstuk van een Europese kernmacht is nog niet actueel. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Februari 1870: Het Amsterdamsche stu dentenkorps heeft ook be zwaren ingebracht tegen het ontworpen reglement voor 't Athenaeum Illustr. Evenals de hoogleeraren hebben ook de studenten bezwaar tegen te groote uitbreiding en on bepaalde omschrijving van de macht en bevoegdheid der curatoren. AdvertentieStuden-IJs- club Leiden. Met toestem ming van het Edel Achtbaar Bestuur der stad Leiden, ge denkt bovengenoemde club op Zaterdag 12 Febr. 1870 eene hardrijderij te houden door eenige HJi. Studenten Toegangskaarten voor één Heer en Dame 1.00. voor M. Bokmo de Boer eene Dame f 0.50. ab-actis

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1