oetbal in Zuid-Amerika rtstocht geloof Nederlaag Algemene in dramatische slotfase Telefoontje van Ard jaagt Noren op kast Antwerpse zesdaagse le en het wereldkampioenschap Demonstranten voor lege badmintonhal "nchiletten - reserves )ben titel ïen bereik Vicus Orientis wint ook tweede derby „Jullie hebben maar één kanshebber, wij gegarandeerd drie..." LDAG 12 FEBRUARI 1&20 PAGINA 18 OSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Zweden - Zuid-Afrika werd in jtcheim 's middags gespeeld lengevat, Zuidamerikaans zulke fervente, harts- inhangers, dat emotio- stingen van het publiek i tot onbeschrijflijke to- ircugde en feesten, waar ver worden overschre- ook tot een niemand en ïnde razernij waarbij vaak vallen. alpeil staat in Zuid-Ame- geval op een dergelijk |dat op zij.n minst één tans land zich wist te het eindtoernooi sinds waarin voor het eerst Jules Rimet werd ge- Invloed (Door Pele) I JANEIRO Voetballen is meer dan alleen maar [jran sport in Zuid-Amerika, het is een hartstocht, een •of. Jammer genoeg laaien die hartstochten bij wed- 10ms zo hoog op, dat de gevolgen tragisch zijn. Een is zelfs nog niet zo lang geleden de oorzaak geweest torlog tussen de twee Zuid-Amerikaanse landen Hon- E1 Salvador. Aan de andere kant moet eveneens wor- |gd, dat interlands toch wel hebben bijgedragen tot verstandhouding tussen landen en een versteviging Jiendschapsbanden. Mexico is in Midden-Amerika de enige uitzondering. Een land met nationalistische aspiraties, waar niet werd geaarzeld buitenlandse spelers te importeren om voetbal op een ho ger plan te brengen. Dat heeft zijn rente opgeleverd. Vcoral de afgelo pen drie jaar heeft Mexico grote vorderingen gemaakt. Het feit, dat Mexico het eindtoernooi kreeg toe gewezen, duidt erop, dat ook interna tionaal Mexico de aandacht heeft ge trokken. Een vreemde eend in de bijt is El Salvador. Na Mexico het tweede land uit Midden-Amerika dat zich bij de laatste zestien wist te scha ren. Eigenlijk is er ook bij ons in Zuid-Amerika niet zo heel veel be kend over El Salvador. Toch moe ten ze daar wel kunnen voetballen en met grote nieuwsgierigheid zie ik het optreden van dat land tegemoet, al zie ik het niet in staat voor enor me uitschieters te zorgen. Verrassing De grootste verassing tot nu toe is. dat Argentinië in de voorronde faalde. Onbegrijpelijk voor een land met zo'n rijke voetbalhistorie. Waar om mankeert Argentinië in Mexico? Duizend- en-één redenen komen in mijn gedachten. Hebben de Argentijnen in de voor ronden de kracht van Peru en Bo livia onderschat? Zijn ze te overmoe dig geweest? Zyn ze tecnisch achter uit gegaan, het zijn toch altijd bal- virtuozen geweest? Hebben de spelers met internationale ervaring meer be langen bij de resultaten van hun club dan van hun land? Faalden de selectieheren? Ik weet het antwoord niet. Het eni ge wat ik kan zeggen is, dat het Argentijnse voetval kan worden ver deeld in twee periode vóór 1958 en na 1958 Vóór 1958 beleefde Argen tinië op voetbalgebied een „gouden eeuw" en Argentijns voetbal had zelfs een grote invloed op het Bra- zilaanse. Na het falen in Zweden 1958 is het bergafwaarts gegaan met Argen tinië. In het begin van de jaren zes tig was er nog even een opleving. De Argentijnen veroverden op su blieme wijze de „landencup" tijdens een toernooi waaraan ook Engeland, Portugal en Braizllië deelnamen. Daarna ging het opnieuw mis. Een middelmatig optreden in Engeland en een uitermate teleurstellend jaar 1969. ed van het Zuidameri- ,bal is ver over de gren- ar. Menige Europese club imerikaanse spelers of n. vooral clubs in Spanje Jfredo di Stefano is zelfs Europa een legendari- geworden en hij heeft d naar menige triomf ge- midden-Amerika hebben gstelling getoond voor de en op voetbalgebied in a. Dat moet voor een worden toegeschreven opulariteit van baseball, oetbal nauwelijks van de t. Serieuze pogingen in •ika om de voetbalsport geven, hebben nooit aten opgeleverd. DVERTENTIE) nk in tabletvorm. f 1.- - LSG II heeft zich een ingspositie verworven voor match om de titel van Jen Philidor III. De LSG- met ruime cijfers (voorlopig 6%2M) en ichijnlijk aan remise r III genoeg voor de ti- III moet namelijk in 5\jn laatste wedstrijd te met 73 winnen om bemachtigen en dat lijkt ire opgaaf De belang- I vindt op 23 febr. plaats. [Noordwijk I is nog niet j onderging ae voorlopige leen wijziging. Eén partij jun&te van Noordwijk be- l'nu 33 (voorlopig*. :de klasse A zegevierde in de twee hangpartijen IV, zodat het toch nog 1l/z2 Vi zege voor taide. in de tweede klasse B duidelijk dat er slechts ididaten zijnBoskoop ronde vrij was en Lei dat met één verliespunt ronde straffen de Leider- enadeloos Katwijk II af adant is al bekend. Bo- zag zich, overigens reeds positie, gedwongen zich kken n degradeert uiter- itallen staan kandidaat degradatieplaats, al jnaar uit dat Leithen II en zich gaan redden. De on- )d staakte bij 44. maar 5—5 worden. In dat ge il of Katwijk II het rekening worden, le klasse A nam Noord- de leiding door een forse Ithen IV <7V£—2%). De hebben echter slechts ten voorsprong op Voor dat de kansen volledig id heeft. Buiten het voetbalveld pro beert Pele een zo rustig mogelijk gezinsleven te leiden met echtge note Rosemary en zijn dochtertje. speelden daarin een grote rol. Mijn vroeger door iedereen bewonderde landgenoten Waldir Pereira en Didi, tevens mijn oude clubgenoot, hebben daarin een grcot aandeel als club trainers en bondscoaches. Pereira en Didi hebben de Peru aanse voetballers begrip bijgebracht voor combinaties en gezamenlijke in spanning aan de hand van een schat van ervaringen opgedaan in twee wereldtoernooien, waarin zij met Brazilië in 1958 en 1962 de hoog ste top bereikten. De grote vraag is: heeft Peru voldoende ervaring voor een groot internationaal toernooi? Over het Mexicaanse voetbal heb ik al iets geschreven. Ik wil daar- nog eens groot voordeel aan toevoe gen. De eindwedstrjjden worden Me xicaanse bodem gespeeld. De Mexi canen kunnen daardoor rekenen op massale, niet te onderschatten steun van hun landgenoten. Met het oog daarop is het de moeite waard naar het verleden te kijken. Uruguay, Engeland en Italië veroverden de wereldbeker in eigen land. Brazilië en Zweden brachten het in hun land tot de finale en Chili legde in 1962 op eigen bodem beslag op de derde plaats. Zo geredeneerd zou Mexico in het komende toernooi hoog moeten eindigen. HAARLEM (GPD) Een klei ne honderd lede nvan de actiegroep „Zwarte shuttel" alsmede Haarlemse scholieren hebben gisteravond voor 'n lege Duinwijckhal gedemonstreerd. Dat kon ook niet anders, want door een .slimme" zet van de wedstrijd leiding was de badminton-ontmocting tussen Zweden en Zuid-Afrika voor de Thomas-cup reeds in de middag uren gespeeld. Dit besluit werd ge nomen. omdat men ongeregeldhe den vreesde. Er deden zich echter geen incidenten voor. Inmiddels staat wel vast dat de tweede ontmoeting tussen beide teams vandaag niet in Haarlem doch zeer waarschijnlijk in Den Haag zal worden gehouden. De leiders van de demonstranten, die zich door het spel van de bad- mintonbond „grotelijks belazerd" voelden, hebben aangekondigd dat zij bij de open-kampioenschappen dit weekend in Haarlem en de wedstrijd Nederland —Zuid-Afrika. die vol- volgende week dinsdag in Den Hel der wordt gespeeld, actie zullen voe ren. Omstreeks half zeven verzamelden d demonstranten zich bij de toegang tot het terrein ,dat echter door politie met dranghekken was afgezet. Ondanks een te elfder ure verleende demonstratievergunning waarin stond dat ze in de omgeving van de sport hal mochten betogen, kwamen ze er niet door. Na het zingen van een parodie op het Zuidafrikaanse volkslied en een door handgeklap gescandieerd ..dit is het begin van de strijd" verlieten de demonstranten na een half uur het terrein. Volgens wedstrijdleider Ter Metz, die de wedstrijd in overleg met Duin wijckhal-voorzitter Verhoef vroeger had laten spelen, waren de actiegroe pen er op uit geweest de rackets van de spelers te breken. Ook was hij bang geweest, dat bij een rel de rui ten van het gebouw het hadden moe ten ontgelden. W. Vrijland bestreed als woord voerder van de „Zwarte shuttel" op een in de stationsrestauratie gehou den persconferentie, dat men enige vorm van geweld zou gebruiken of vernielingen aanrichten. „We zullen voorkomen dat deze dingen gebeu ren", zei lüj. Het was de bedoeling geweest een discussie tussen spelers en het pu bliek over de apartheidspolitiek uit te lokken, maar nu dat niet meer ging. wilde men buiten het gebouw „lu dieke acties voeren". Op dat mo ment was niet bekend dat de wed strijd al bijna was afgelopen. Nadat bondsvoorzitter Valken had gezegd, dat hij een discussie over deze kwestie onnodig vond, had de actiegroep zondagavond in de woning van de heer Verbeef in Santpoort een langdurig gesprek met enkele officials en het bestuur van de Duin wijckhal. Er mocht gedemonstreerd worden .zo werd gezegd, maar dan wel bulten de lijnen. Dit was voor de Zwarte shuttel onaanvaardbaar, aldus W. Vrijland, die toegaf dat de groep verantwoordelijk was voor de kreten: „Badminton apartheid" en „Valken" viespeuk", die op de muur van de sporthal waren gekalkt. De heer Vrijland had nog gepro beerd in discussie te treden met Zweedse spelers, maar deze ..poli tiek-onnozele figuren" hadden dit ge weigerd. Overigens ziet het er naar uit. dat de actie-groep zich door het Haarlemse gemeentebestuur aan een lijntje heeft laten houden. Aan het begin van de middag was een vergunning aangevraagd, maar deze werd pas om half zes verleend. Wedstrijdleider Ter Metz: „Als ze ook zaterdag iets willen gaan doen, dan lijkt het me dat het om een rel* letje gaat en niet meer om een de monstratie". De heer Verhoef: „We wilden ten koste van alles moeilijkheden voor komen en deze maatregelen hebben wij in overleg met de politie ge nomen". Overigens levert het feit, dat de wedstrijd ronder publiek is gespeeld de bond geen financiële strop, aan gezien Zweden als oorspronkelijk gast land (in verband met verwachte moeilijkheden werd de ontmoeting naar ons land verschoven* voor de kosten opkomt. Na de eerste dag leidt Zweden met 31. ANTWERPEN (ANP* Jan Jans sen en Piet de Wit zijn woensdag in de Antwerpse zesdaagse hun Zwitserse partner Pfenninger kwijtgeraakt. Pfenninger was dins dagavond betrokken geweest bij een valpartij. Het leek aanvankelijk niet ernstig, maar toen Pfenninger het na een urenlange neutralisatie woensdag weer wilde proberen, bleek het hem onmogelijk met een gezwollen arm en een dikke knie het tempo bij te houden. Om elf uur 's avonds lagen Post' Pijnen/Bugdahl met Sercu De Loof^ Alin van Lancker in dezelfde ronde. De twee Nederlanders en Bugdahl voerden het klassement aan door een groter aantal punten. Opvallend Opvallend is wel, dat twee Argen tijnse clubs kans zagen zich in de finale te spelen voor het officieuze wereldkampioenschap voor clubs, Racing en Estudiantes de la Plata. Daarom geloof ik, dat de moeilijk heden in Argentinië moeten worden gezocht bij de selectiecommissie voor het nationale elftal en niet bij de clubs en de spelers. Ik ben er zeker van. overigens dit jaar een schrale troost voor de Ar gentijnen. dat de falen van dat voetballand een goede les is voor de toekomst, zoals de Braziliaanse voetballeiders him lesje leerden n in 1950 (Rio de Janeiro*. 1954 (Bern* 1966 (Londen). Inn Rio de Janeiro verloor Brazilië tot enorme teleurstelling voor eigen publiek de finale van Uruquay (1-2), in Bern schakelde Hongarij de Bra zilianen (4-2) uit in de kwartfinale en in '66 strandde Brazilië in groep 3. waaruit Portugal en Hongarije zich bij de laatste acht plaatsten. Daar om. over vier jaar is Argentinië er beslist weer by. De kracht van Uruquay stoelt op de spelers van twee clubs, Nacional en Penarol. Uruquay heeft door de jaren heen respect afgedwongen door temperamentvol en virtuoos voetbal. Dat land heeft in de internationale voetbalwereld de weg gebaand voor de overige Zuidamerikaanse landen. Het debuut in Europa van Uruquay was imponerend: Olympisch voetbal kampioen 1924 in Parijs. In 1928 werd Uruquay vergezeld door Ar gentinië. De Olympische finanle in Amsterdam werd 'n Zuidamerikaans onderonsje. Met Uruquay, in een be- Pele knielt en barst in tra nen uit. nadat hij als zeventien jarige, jonge ster het laatste doel punt scoorde in de finale om de wereldbeker in Zweden 1958. Hij bracht daarmee de stand op 52 voor Brazilië en daar hadden de Zweden geen antwoord meer op. si issingswedstr ij dvoor de tweede keer Olympisch winnaar. Twee keer wist Uruquay beslag te leggen op de Coupe Jules Rimet, Al maken de Uruguyanen de indruk ronder tempo te spelen, zij zijn in staat om plotseling in hoog tempo los te barsten en hun tegenstanders als aan de grond genageld te laten staan. Momenteel maakt Uruquay een rustige periode door, maar vastbe radenheid. moed en techniek maken van Uruquay in Mexico een niet te onderschatten tegenstander, in staat de wereldbeker te grijpen. Invloed Peru heeft zijn kracht gedemon streerd door Argentinië en j Bolivia uit te schakelen. Twee Brazilianen LEIDEN Vicus Oriëntis heeft ook de tweede derby van de Algemene gewonnen, al was het ditmaal wel op het nipper tje. De Algemene, dat binnen 20 minuten een 50 achterstand opliep, maar in de tweede helft zijn stadgenoot langzamerhand achterhaalde (55), zag in een dramatische slotfase een ver diend en kostbaar punt toch nog aan zich voorbijgaan, toen Bram Westbroek, die van de teruggekeerde Ruud v. Vliet daar vóór vrijwel geen kans kreeg, uit een doorbraak scoorde. Vooral in de eerste helft was Vi cus Oriëntis een klasse sterker dan de blauwwitten, die onzeker begon nen en moeilijk op gang konden ko men. Reeds in de eerste de beste aanval was Co. Vavier zijn tegen stander te snel af, welk doelpunt amper twee minuten later gevolgd werd door een afstandtreffer van Diet Wolters, waarmee de onzeker heid in de blauwwitte gelederen nog verder toenam. Ook in de volgende opstelling toonde. Vicus Oriëntis zyn meerderheid. Na 12 minuten had Le- ny Link van afstand succes, terwijl Conny Carrée 3 minuten later 40 liet aantekenen. Met een vijfde tref fer. gescoord door Co Vavier, leek er voor De Algemene niet veel hoop meer op een aanvaardbaar resul taat.Pas bij het vallen van het eer ste blauwwitte doelpunt, gescoord door Ruud v. Vliet, kwam er wat meer tegenwicht. Uit een strafworp (door Bart Lambooy* werd de rust „met 5—2 ingeluid. Na de rust zet te de Algemene goed door. Vooral zijn verdediging gaf maar bitter wei nig kansen weg. waardoor de aan val zich veel meer aan zijn taak kon gaan wijden. Na 9 minuten re sulteerde dat in een doelpunt van Wim v. Iterson, die op fraaie wijze een doorbraak afrondde. Met de ge broeders v. Vliet en Ineke Thijssen weer voor de korf leek er voor de Algemene weer van alles mogelijk. Ondertussen had Vicus Oriëntis en kele scoringsmogelijkheden niet be nut. Na 17 minuten schoot Wim v. Vliet van afstand raak en de span ning was weer geheel terug. Zes minuten voor tijd zorg de dezelfde speler ook voor de ge lijkmaker, waarmee de voorsprong van 5 punten voor Vicus geheel ver dwenen was. De Algemene was (be grijpelijk) tevreden met een punt en ging op balbezit spelen, waarbij zelfs nog een doelpunt viel (van Liesbeth Thijssen), dat echter in de ogen van de goed leidende arbiter Lathijn geen genade vond. Hoe de wedstrijd ten slotte zijn dramatische ontknoping bereikte, werd reeds vermeld. De Algemene moet nu van Fortuna win nen om zich in veiligheid te brengen. OSLO 'GPD* Ard Schenk heeft vanuit Da- vos telefonisch de knuppel in het Noorse schaats- hoenderhok gegooid. Hij heeft lachend en zo voor de vuist weg gezegd tegen een aantal Noorse jour nalisten, dat niet alleen hij alleen in Oslo Dag Fornaess de voet hoopt dwars te zetten, maar dat Kees Verkerk en Jan Bols daar evenzeer toe in staat zullen zijn. Die opmerkingen zijn headlines geworden in de Noorse kranten van gisteren en ze liegen er niet om. Sverre Farstad bijvoorbeeld heeft in zijn „Arbeidbladet" ronduit geschreven dat hij de woorden van Ard Schenk ernstig neemt. „Als Kees Verkerk ze had uitgesproken", aldus Farstad in zijn blad, „ach, Keessie, u weet het, houdt van stoken, vindt het fijn zijn tegen stander op de kast te jagen. Maar als Ard het zegt...." De insiders in de internationale schaatssport begrijpen de angst van de Noren. „Kijk", zegt Sverre Farstad. „we weten best wat Ard ermee bedoelt. Hij wil zeggen: jullie in Noorwegen heb ben maar één kanshebber, Dag Fornaess. Wij in Nederland hebben er gegarandeerd drie. Het ver velende voor ons Noren is, dat hij nog gelijk heeft ook. Wij hebben inderdaad alleen Fornaess op wie wij mogen hopen. De anderen komen te kort tegenover het Nederlandse trio en de Zweed Claeson. Magne Thomassen Is een knappe rijder, maar hij heeft nog nooit de top bereikt. Hij heeft er aan geroken, maar hij is nooit verder gekomen. En voor hem beginnen de jaren te tellen. De rest komt teveel te kort op de 10.000 meter om tot de serieuze kanshebbers te behoren." Toer Berg, de van een zenuwaandoening her stelde Noorse coach, heeft intussen een nieuwe manoeuvre bedacht om zijn pupillen in het ma gische Bislet „geladen" aan de start te krijgen. Voor het eerst in de toch al rijke schaatsgeschie- denis der Vikingen werd de ploeg gisteravond naar een angstvallig geheim gehouden plaats (in de buurt van Oslo» gedirigeerd, waar niemand toegang verleend zal worden. „We gaan in re traite", aldus Toer Berg, „om ons consiëntieus op het grote treffen voor te bereiden. Om vooral op timaal geconcentreerd aan het wereldkampioen schap te kunnen beginnen. Pas vrijdagavond ver laten we het trainingskamp en gaan dan naar het KNA-hotel, waar alle deelnemers vertoeven." Maar bekend is inmiddels, dat Dag Fornaess zich niet naar het „rustoord" zal begeven. Hij verkiest de eenzaamheid van zijn ge boorteplaats Hamar boven het gezelschap van de Noorse ploeg en geeft zich deze dagen helemaal over aan zijn persoonlijke trainer Johs Tenmann. Die moet het tóch geschokte moreel van de we reldkampioen opvijzelen en een speciale methode bedenken om Fornaess weer te interesseren voor het schaatsenrijden. Want het ontbreekt de stu dent in de wiskunde vooral aan belangstelling voor de ijssport. Misschien is hij al te veel bezig met het voetballen, waar hij zich medio april weer serieus aan waagt (als speler van de Noorse topclub „Skeid"). Misschien ook, en daar begin nen nu zelfs ook de Noren in te geloven, is Dag Fornaess mentaal geknakt door een fikse serie nederlagen dit seizoen. Hij heeft in het verleden immers herhaaldelijk gezegd, dat hij een geboren winnaar is en verlies dus moeilijk kan verkrop pen. Maar deze winter werd het talent uit Hamar herhaaldelijk „uitgetikt".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19