katwijks raadslid maakt nieuw badcentrumplan Er is geen sprake van uittocht" Snelle aanleg weg Leiderdorp-Alphen bepleit badplaatsspecialist L. j. HaasnootMisschien DQ\an gemeentebestuur er iets mee doen' .B.O. - examens Voorschoten DERDAG 12 FEBRUARI 1970 IE1DSCH DAGBLAD P(DOOR CEES COMBEE) h^TWIJK AAN ZEE Dat is adjijks Lijnbaan! Tot deze uit- j komt men als men het ont- h) voor het bad- en winkel puin in Katwijk aan Zee van ner;rraadslid en -badplaatsspe- 29 It L(oe). J. Haasnoot ziet. iei°Jspectaculair plan, dat zeker 3n<tiding zal geven tot discus- J.t'ttn de kring van de vroede |_jen. Daar is het de heer zotboot natuurlijk om begon- zou (ook als belangheb- le) graag zien, dat een nieuw bruikbaar badcentrum snel inj gerealiseerd. Want wil :>d,in Katwijk de (toeristen) - .niet missen en daardoor ver onjr raken bij andere badplaat- ihekngs onze Noordzeekust, dan 1£*fen er snel kloeke besluiten len genomen. ir T'jJJU-raadslid Haasnoot heel. lan- biifld aan dit plan gedokterd. Hij kbi) het nu „ten doop" gehouden. ^rillege van B en W en zijn me- Bdsleden hebben het deze week ilijk van hem in ontvangst i nemen. Compleet en al met ige tekeningen. Ze hebben er van opgekeken. Niemand wist. Haasnoot zo'n geslaagd ama- debouwkundige was. heiden als deze import eer (hü komt uit Noordwijk) hij. toen we hem vroegen iets ^Ün plan te zeggen: Hoe ben -«achter gekomen? Het is een I bijdrage van me om het nieu- Jdcentrum. waarover nu al zo- 'wordt gesproken, snel van de - te krijgen. Het is in eerste in- bestemd voor B. en W. en de leden. Misschien kunnen ze er doen 'k Zou er nog maar veel drukte van maken. Heus iniets bijzonders! portalen, waardoor reeds op zeer kor te afstand het visueel contact tus sen jeugd en surveillance wordt ver broken. Het gebied van het nieuwe badcen trum wordt, zoals reeds bekend om sloten door Voorstraat, Emmaplein, Waaigat en Badstmat. Aan de rech terzijde van de Voorstraat (in de richting Boulevard dus) heeft de heer Haasnoot een bebouwing ge projecteerd met een oppervlakte van 55 bij 25 meter, bestaande uit vier of vijf woonlagen: een onderbouw PAGINA 13 II we met Haasnoot over de edDtrumplannen zitten te pra- ijdert hü zich even en kort komt hü «erug met een gro- -oe, in ziin hand. Dit zün de ont- in«i, zegt hü, 't is bü nader in- Tiisschien toch wel leuk als de 0Jjkers en de belangstellen- seslit wüde omgeving er kennis Cjiaken. Niet lang daarna zitten bogen over het Haasnoot-plan. Lijnbaan jjf's badplaatsspecialist is er bü 5/laken van het ontwerp van uit- s n. dat alle in het centrum ge- *yle winkels c.q. bedrüven, die 'oor vestigine in het nieuwe lenen, daarin ;n plaats vinden. Bovendien, it de ontwerper, kan aan de lven eventueel meer vloerop- worden toegewezen, dan deze thans beschik- it ontwerp oiedt daartoe alle eid. Er is naar gestreefd om it in het winkelcentrum even :elük te maken, zowel in es- als in 'akelük opzicht: rui- :els met luifels, een verdiept met fonteinen, kiosken en en een heerlüke wandelpro- Een Lünbaan in het klein rvan door de wüze van be- een tegen de wind beschut- iwerking uitgaat. leer Haasnoot: 'k Heb met de ite gespeeld voor het gehele Icentrum een zekere overzich- irjieid te oereiken. Zonder igd, die op bepaalde avon- haar vaak nogal luidruchtig -ak op straat zoekt, het genoe- Taarvan te villen misgunnen, ik het wenselük dat de poli ep geheel, liefst met een mini- aan krachten kan observeren, ontbreekt helaas in het van de stedebouwkundige Van Embden met zün vele loopjes, nisjes, verhogingen 'RSCHOTEN In het Ge- entrum in Voorschoten door dr. Haverman uit Lei- E H.B.O. examen afgenomen le endertig kandidaten namen an dit examen, vierendertig be- sn het diploma, drie personen n Én afgewezen. De cursus was ge- "d op de nieuwe stül en werd ge ra door dr. H. M. v. d. Horn, ge- I ïerd door de instructrice me- «w G. van Ooyen-Brouwer. voorzitter van de afde- 'oorschoten van de Kon. Ned. .B.O.. de heer W Duüts, on- dit en nodigde de geslaag- op de eerstvolgende oefen- 24 februari, te komen. Er zal praktük en een uur theorie gegeven door dr. Waltes de Een resolute heer Haasnoot ooa» cludeert zonder veel omhaal van woorden: Er wordt tot nu toe teveel het accent gelegd op een badcen trum. We mogen niet uit het oog verliezen, dat het werkeUjke hoogsei zoen van de badtüd. waarvoor he# badcentrum eventueel dienstbaar zou moeten zün, neel kort duurt vier tot hoogstens zes weken. Daar om komt het rrnj voor, dat we he# meer moeten zoeken in de richting van een aantrekkelük en gezellig winkelcentrun voor een plaats van straks 50.000 inwoners, dan in eejj echt badcentrum. Er zal natuurlük wel een plaats moeten worden inge» ruimd voor enige toeristische voor zieningen, doch het verdient m.L geen aanbeveling teveel seizoen- bedrüven in het centrum te vesti gen. Die zün een groot gedeelte van het jaar gesloten en zullen daardoor de aantrekkelükheid van het win» keicentrum dermate verminderen, dat de jaarbedrijven er schade van zullen ondervinden. Restaurants De heer Haasnoot meent, dat een zekere voorzichtigheid geboden Is ten aanzien van de vestiging van het aantal restaurants. De behoefte van enige jaren geleden is voorbü. Sinds 1966 is, volgens de folder van de V.V.V., het aantal restaurant- stoelen meer dan verdubbeld, na- melük van 1400 tot ongeveer 3 000» Bovendien zün in die periode de oor spronkelijke strandbedrüven met hun eenvoudig consumptietentje uit gegroeid tot eetgelegenheden met een zeer grote capaciteit. Een en an der zal zeker van grote invloed zün op de exploitatie-mogelükheden van de restaurants, stelt het CHU-raads lid vast, waarbü hü nog opmerkt, dat de V.V.V. vorig jaar noch tü- dens het drukke bollenseizoen noch op enig ander tüdstip reisgezel schappen voor maaltijden heeft ver wezen naar de restaurants van de hotels. Ten aanzien van het verkeer merkt de heer Haasnoot op. dat hü het bestaande wegenstramien zoveel tnogelük in het ontwerp heeft ge handhaafd. En uitzondering zou bü- voorbeeld gemaakt kunnen worden voor het Waaigat. Wanneer de rü- baan zou vervallen, zou de noord kant van het Waaigat enigszins in zuidelüke richting kunnen opschui ven. Overigens is het mogelük om tijdens het hoogseizoen en bü ande re eventualiteiten .et Emmaplein en het Waaigat voor het verkeer af te sluiten en het buiten het centrum om te leiden, zodat permanente af sluiting van het Waaigat voor het verkeer niet noodzakelük behoeft te zün. Buiten het zeer korte hoogsei- oen zal de mogelükheid om dicht bü het winkelcentrum te kunnen parkeren of te kunnen uitstappen het bezoek stellig stimuleren. (Door Will Dijkman) RIJNSTREEK In een uitvoerige nota heeft de werkgroep uit de 17 samenwerkende gemeenten in de Rijnstreek, die zich beijveren voor betere wegen in dit gebied er bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met klem op aangedrongen spoed te betrachten met de voorbereidingen tot de aanleg van de pro- vincialeweg 6 Leiderdorp-Alphen-Noord, met de aansluiting op de rijksweg 11 bij Bodegraven. Het gaat in deze nota voornamelijk om het gedeelte Leider dorp, via Hoogmade en Woubrugge naar Alphen-Noord en de aansluiting in Aarlanderveen op de aan te leggen rijksweg 3. der naar Alphen aan den Rfjn met aansluiting op Alphen Noord. Zuidelük van de galgmachine aan de Oostkanaalweg wordt weer een brug gebouwd over het Aarkanaal, waarna de weg tussen de Nieuwkoop- seweg en De Ziende aansluiting zal gaan geven op de aan te leggen RÜksweg 3. Deze nieuwe weg zal voor het gehele gebied rond Leiden en voor de Rijnstreek een belangrük betere verbinding met het centrum en oosten van het land gaan beteke nen. eens bestaat uit twee onderbouwen en een bovenbouw. Buiten de boven bouw is de geschatte oppervlak te 1600 m2. Naar de mening van de ontwerper leent dit blok zich uitste kend voor het onderbrengen van een gehoorzaal, bioscoop of filmzaal, restaurants, expositieruimte, tevens geschikt voor evenementen, telefoon cellen. openbare toiletten etc. Tus sen het voorgaande en dit blok is een bevoorradingsstraatje gesitueerd. De noordwand van het bad- en winkelcentrum wordt in het ontwerp gevormd door een flatgebouw met een verspringende gevel en bestaan de uit een onderbouw voor winkels etc. en vier woonlagen. De winkel oppervlakte kan worden gesteld op ongeveer 650 m2 (eventueel 1000 m2>, terwijl het aantal woningen kan worden geraamd op 60 (eventueel 56). Het verschil schuilt hierin, dat in het ene geval voor het meest weste- lük gedeelte van dit blok is uitge gaan van woningen op de begane grond, terwül in het andere de win kelruimte een rol heeft gespeeld. Spectaculair Op het Emmaplein achter en naast de bestaande bebouwing aan de Bou levard, wil badplaatsspecialist Haas noot ook iets spectaculairs maken. Het lage gedeelte (600 m2) is be stemd voor winkels c.q. bedrijven en het hoge (300 vierkante meter) even tueel voor een hotel-restaurant. Dit blok is zodanig geprojecteerd, dat daarmee wordt bereikt, dat de on- aantrekkelüke en in de zomermaan den door aanwezigheid van vuilnis bakken etc. betrekkelük rommelige achterzüde van de Boulevard restaurants aan het oog wordt ont trokken. Er kan tussen de bestaande restaurants en de nieuwe bebouwing eventueel een klein parkeerter rein worden aangelegd, bestemd voor de eigenaren van de daaraan gren zende woningen en bedrüven. De gemeenten verzoeken het colle ge van Ged. Staten aan deze weg de grootst mogelüke voorrang te verle nen. Men verzoekt voorts te beslui ten het uitvoeringsprogramma 1970 —1974 provinciale wegen in die zin te wüzigen. dat de voorbereiding en de aanleg van de provincialeweg 6 tussen Leiderdorp en Rijksweg 3 ten spoedigste daarop wordt geplaatst. Krediet Tevens wordt verzocht een zo hoog mogelük werkkrediet ten laste van de provinciale begroting 1970 be schikbaar te stellen, zodat het ge reedkomen van deze weg omstreeks 19761977 verzekerd is. Dit realiseren zou dan kunnen sa menvallen met het gereed komen van de Rüksweg no. 3 vanaf het punt ten oosten Amstelveen tot aan het kruispunt Rüksweg il ten oosten van Alphen aan den Rün. Ook deze rijks weg moet namelük omstreeks 1976 —1977 klaar zün. Bü het in gebruik nemen van de provincialeweg 6 uilen de Oranje Nassausingel en de Rüksweg 11 van Alphen naar Leiden voor een groot gedeelte worden ontlast. ■ir Hier krijgt de nieuwe provin ciale weg no. 6 aansluiting met Leiderdorp, namelijk bij het via duct over rijksweg 4. (Foto Leidsch Dagblad) Van Leiderdorp Het gedeelte van de provincialeweg 6 waarvoor thans door de 17 ge meentebesturen met klem op aanleg wordt aangedrongen, krügt in Lei derdorp aansluiting met het gedeel te provinciale weg naar Oud Ade en de provincialeweg 5 naar Alkemade en begint bij het viaduct over de Rüksweg 4 ten noorden van Leider dorp. Vervolgens zal de weg dwars door het polderlandschap v oeren naar Hoogmade en Woubrugge, waar zui delük van de bebouwing en de scheepsbouwwerf De Dageraad een brug over de Heimanswetering zal komen. Daarna gaat het tracé langs de Heuvelweg door de Vierambachtspol- De dikke lijn op dit kaartje geeft het tracé aan van de gepro jecteerde provincialeweg no. 6 Wanneer de aanleg tot stand is gekomen, dan zal deze weg een belangrijke ontlasting gaan bete kenen van rijksweg no. 11 van Leiden via Zoeterwoude en Ha- zerswoude naar Alphen. De cijfers op het kaartje (van 1 tot VIII) geven de volgende plaatsen aan: Leiden. Leiderdorp, Hoogmade. Woubrugge, Alphen aan den Rijn. AarlanderveenNieuwkoop en Bo degraven. (Foto Leidsch Dagblad) Geneesheer-directeur Ursulakliniek over vertrek dr. J. L. Vereeckeu en assistenten (Van één onzer redacteuren) WASSENAAR Van een uit tocht bij onze kliniek is geen sprake. Dit zegt de geneesheer- directeur van de St. Ursulakli niek in Wassenaar in een com mentaar op de berichten die hier over de ronde hebben gedaan. Dr. J. M. J. Tans geeft toe dat het hoofd van de psychiatrische af deling van de St. Ursulakliniek. de Leidse zenuwarts dr. J. L. Th. M. Vereecken, met ingang van 1 maart de functie van chef-de-clinique in 't Noordwükerhoutse Sancta Maria- ziekenhuis heeft aanvaard. Hü ont kent echter, dat de twee jonge art sen. die met dr. Vereecken naar Noordwükerhout gaan. tot de staf van de St. Ursulakliniek behoren. De heren A. Tange en E. de Nüs zün volgens hem twee Belgische assis tenten. die pas in opleiding zün. „Ze gaan weliswaar met dokter Ver eecken mee naar Noordwükerhout. maar het is een heel normale zaak dat assistenten na verloop van tüd naar elders vertrekken", aldus dr. Tans. Over de achtergronden van het door dr. Vereecken genomen ont slag wil de geneesheer-directeur van de St. Ursulakliniek zich liever niet uitlaten. ..Dat zou noch in ons be lang noch in dat van dokter Ver eecken zün". verklaart dr. Tans. Wat het met gedwongen studiever lof zenden van een collega van dr. Vereecken betreft, ook daarover laat dr. Tans niet méér uit dan dat deze arts te züner tüd weer terug komt. Het vertrek van een aantal personeelsleden geeft volgens de di rectie. waarvan behalve dr Tans ook mr A P. F. Moussault (econo misch directeur) en zuster M Nico- lette (directrice) deel uitmaken, evenmin reden om van een uittocht te spreken. Zuster Nicolette licht dit als volgt toe: „Twee verpleegsters gaan naar j Noordwükerhout en ook de secreta- resse van dokter Vereecken geeft er i de voorkeur aar met hem mee te gaan. Het vertrek van een andere secretaresse houdt verband met de pensionering van het hoofd van on ze neurochirurgische afdeling, dr A. C. de Vet Eén arbeidstherapeu- te heeft inderdaad even met de ge dachte gespeeld om bü ons weg te gaan. maar uiteindelük heeft zü toch van ontslag afgezien. Twee zlekenverzorgsters ten- slotte gaan naar een algemeen zie- I kenhuis om daar hun A-opleiding te I voltooien. Tegenover het vertrek van een klein aantal verplegenden staat j de plaatsing van veertig nieuwe leer lingen in de maanden december en j januari jongstleden". Wat betreft de i fusieplannen, die zün volgens ge- I neesheer-directeur Tans al geruime tüd van de baan „We hebben des- tüds wel besprekingen gevoerd met I het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag. maar er wordt nu al ruim een jaar niet meer over fusie gesproken. We streven in algemene zin wel naar zekere samenwerkings verbanden, die uiteraard allerlei vor men kunnen aannemen. Maar dat is een normale bezinning op de toe komst. Het is bovendien niet waar dat onze accommodatie slecht is. Als gevolg van het feit dat vüftig zus ters religieuzen, red.) enige tüd ge leden buiten zün gaan wonen is er ruimte vrijgekomen Deze ruimte is gemoderniseerd en geschikt gemaakt voor verkeersslachtoffers en post operatieve patiënten. Bovendien komt volgende maand op het terrein van de St. Ursula een nieuw gebouw gereed, waarin alle poliklinieken zullen worden onderge bracht evenals een opvangcentrum voor ongevallen". Dat de psychia trische afdeling een misdeeld kindje van St.-Ursula zou zün wordt door dr. Tans ontkend. „We proberen er wel een nieuwe vorm aan te geven, maar dan heel gewoon in het kader van de gehele psychiatrische ontwik keling. voor winkels en bedrüven op plein niveau (dat dus lager dan het weg dek komt te liggen», een onderbouw voor winkels »n bedrijven op straatniveau en twee of drie woon lagen met ongeveer 14 of 21 wonin gen. De geschatte oppervlakte voor winkels c.q. is 2500 m2. Waaigat Voorts zal er volgens dit ontwerp een bebouwing moeten komen aan de zuidzüde van het Waaigat-hoek Emmaplein met een oppervlakte van 400 m2 en bedoeld als afsluiting van het plein aan de noordzüde. Zü be staat uit een „vebroken" blok met vier lagen, namelük een onderbouw voor winkels c.q uedrijven op plein niveau, een onderbouw op straat niveau eveneens voor winkels en twee woonlagen met totaal tien wo ningen. De vorm van het blok is zo danig, dat het de noordenwind van het plein zal weren. De geschatte oppervlakte voor winkels etc. is 800 m2. Dit is een van de tekeningen, die de heer L. J. Haasnoot ge voegd heeft bij zijn plan voor een bad- en winkelcentrum in Kat wijk aan Zee. Op de voorgrond de Boulevard, rechts de Voorstraat en links het Waaigat. In het mid den ziet men de gesitueerde be bouwing op het Emmaplein. Ter begrenzing van het Em maplein aan de noord-oostzijde is aan de zuidzyde van het Waaigat een bouwblok gecreeèrd, dat even- Hoteleigenaar-raadslid Haasnoot nadrukkelijk het ontwerp voorziet dus in 6450 of 6800 m2 winkel c.q. bedrüfsoppervlakte en in 80 tot 90 woningen en zal uiteraard in fasen moeten worden uitgevoerd, waarbü rekenipg dient te worden gehouden met de omstandigheid, dat de eige naren van de te verplaatsen bedrü ven zo min mogelük in de uitvoering van hun bedrüf ullen worde: ge schaad. Getracht zal moeten worden eerst de laagbouw van het blok langs het Emmaplein zouden al of niet zuidzüde van het Waaigat gestalte te geven, temeer omdat de betreffen de bouwstroken nageoeg geheel ei gendom van de gemeente zün. Op het Emmeplein zouden al of niet permanent ongeveer acht winkels of bedrijven kunnen worden onder gebracht uit het gebied langs de Voorstraat.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13