Golf van onrust over de arme Philippijnen Arabische aanslag op München- Riem Pro en contra celibaat L.I.A. M. Razende sneeuwbal verwoest jeugdhuis CHEVROLET IMPALA COUPE Activiteit uit extreem-linkse hoek Israëlische passagiers gewond Geen quarantaine maanreizigers: Rood - China VERNIEUWING VAN KABINET VERDEELDHEID IN DE KEMPEN POKKEN- PATIËNT BUITEN GEBIED VAN MESCHEDE Vijftig doden en zestig gewonden in Val d'lsère i WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) HOUSTON (AP> Een commis sie van de Amerikaanse nationale Akademie van Wetenschappen zal volgende week in Houston bijeenko men om te beslissen of de quarantai ne van maanreizigers voortaan kan vervallen of aanzienlijk worden be kort. Een Nasa-commissie heeft al eerder het advies gegeven om de quarantainemaatregelen op te hef fen. Men is er thans voor honderd procent van overtuigd, dat op de maan geen leven voorkomt, ook niet in bacteriele vorm. ADVERTENTIE M E R C C DES-B C N Z perialisme". heeft hij onlangs ook iM t a ,rnn\ t 'a. et I gewezen op het dreigende gevaar uit' *1 MANILLA (GPD) Jovito Salongo, een liberale Philip- de volksrepubliek China. j— •- 1 j of hij hiermee zijn volk werke- j lijk kan afleiden van de binnen landse noden is een vraag die ook waarnemers niet durven beantwoor- den. Maar mocht een sterke man de gunst van het volk winnen, dan is i --- ""tiaic JTluiip- pijnse senat or die begin vorige week een wetsontwerp indien- j de waardoor de wet die de communistische partij verbiedt zou ii worden ingetrokken, toonde zich zaterdag j.l. verheugd: met steun van de nationalisten en zijn partijgenoten werd het wets- jjhroorstel namelijk aangenomen. Dit besluit komt juist op een ^ogenblik dat de Philippijnen dreigen te worden overspoeld door een golf van onlusten, die door de regering van Manilla voor- iamelijk worden toegeschreven aan activiteiten uit extreem- jnkse hoek. Toch vreest men dat vooral de naar de binnenlanden teruggetrok ken „Hoeks" zullen proberen om van Je toenemende onrust gebruik te maken om alsnog een opstand te ontketenen. Maar dat zal niet ge makkelijk gaan omdat het meren deel der Philippino's conservatief en indolent is. terwijl de traditione le familie-banden er vcor zorgen dat zelfs de urmsten nog we wat voed sel van verwanten krijgen. Tenslot te zal ook de R.K. kerk. die hier al vierhonderd jaar de scepter zwaait, een sterke behoudende invloed uit oefenen. President Marcos probeert door een afleidingsmanoeuvre het volk achter zich te krijgen. Een van zijn wapens is het groeiende nationalis me te stimuleren door de bevolking te wijzen op mogelijke gevaren van buitenaf. Na zijn oproep zich te dis tantiëren van het „Amerikaanse im- De onrust bereikte een hoogtepunt toen kortgeleden studenten het pa leis van president Marcos bestorm den en enige regeringsgebouwen in staken. In een toespraak ver- larde de president dat hij aanwij zigen had gekregen, dat een vreem- de mogendheid de hand had gehad "in deze mini-opstand en iedereen op \de Philippijnen begreep onmiddellijk wie hU daarmee bedoelde: de volks republiek China. - De onrust van de laatste weken Ifieeft zich nu uitgebreid tot het he- I!lle land. Zo demonstreerden byvoor- ""Beeld studenten in Bacolod. de ijfipofdstad van de provincie West- tegen de onmenselijke uit buiting door de suikerbaronnen van de landbouwarbeiders. In San Pe dro nationaliseerde de overheid eni- ge tijd geleden stukken land in ver- u band met wegenaanleg. Voor de ge- «upeerde boeren werd echter niets gedaan, waardoor zy van honger dreigen om te komen. Vorige week hVvond dan ook een protestmars plaats 1 die bloedig uiteengeslagen werd door v de poliöe. Feodaal MANILLA (Reuter) Pre sident Marcos van de Philippij nen heeft zyn regering ge stroomlijnd en verjongd na de bloedige studentenonlusten van vorige maand, waarbij vijf do den en 400 gewonden vielen. In een verklaring werd meegedeeld dat de maatregel tot doel had de regering ontvankelijker te ma ken voor de „naep om verande ring". De sterkte van het kabinet is van 30 tot 12 leden vermin derd. Een van de belangrijkste wijzigingen is de benoeming van de jonge, dynamische mi nister van Justitie Enrile tot waarnemend minister van De fensie in de plaats van Ernesto Mata, die met pensioen gaat. het vrijwel zeker dat driekwart van de Philippino's zullen opstaan tegen de heersende kaste. Met alle bloe dige gevolgen van dien. BRUSSE (ANP) De stemming onder de Kempense mijnwerkers over voortzetting van de staking is verdeeld. Ruim 7000 van hen heb ben gisteren te kennen gegeven weer ana het werk te willen, maar ruim 6000 hebben een duideiyk neen la ten horen op de vraag of het wek hervat moet worden. Dat blijkt uit de resultaten van 't referendum, die gisteravond bekend werden De Kem pense mynen hebben echter ruim 21.000 stembiljetten verstuurd en daaruit blykt dat bijna 8.000 werkne mers zich niet over de werkhervat ting hebben uitgesproken. On danks dat staan regering (blijkens een verklaring van eerste minister Eyskens ln de kamer) en vakbonden op het standpunt dat gebleken is dat een meerderheid weer aan het werk wil. De situatie in het Kempense kolenbekken is momenteel verwart). De mijndirecties hebben laten weten dat overal weer mijnwerkers onder de grond zijn gegaan. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 biedt aan de volgende occasions: bronskieurig;6 cilinder; niet van nieuw te onderscheiden. Pr. f5750,- Ingewijden zijn van mening dat onrust het begin is van een al- emene opstand. De Philippino's l i echten geen waarde meer aan de looie belofte van de regering, die eregeld met nieuwe hervormings voorstellen komt zonder deze in da rn om te zetten, de ontevredenheid zo groot geworden, dat aartsbis hop Carlo Martini, de voormalige l'jpostolische nuntius van Manil- onlangs de toestand op de Phi- >pijnen vergeleek met die van aan de vooravond van de ichtsoverneming door Fidel Castro. De Philippino's leven nog in het lale tydperk. Dat Is vooral te aan de invloed van de zeer wiservatieve rooms-katholieke kerk, Ito aartoe 80 pet van de bevolking be- oort. Terwyl in de buurlanden de 'aart geleidelijk toeneemt, leeft r het overgrote deel van de Philippi- «tio's ln armoede. En er bestaat ook ^geen uitzicht op verbetering van hun ia toestand omdat de kerk bewust de s leine groep rijken '20 pet van de bevolking) de hand boven het hoofd n houdt. De directe aanleiding tot de re- cente onlusten moet gezocht wor- den in het feit dat de kosten voor er" het levensonderhoud de laatste tyd Aanzienlijk zijn gestegen. De onrust ponder de bevolking nam daardoor toe. De tijd is rijp voor een revolu- tie, maar het ontbreekt de ontevre- fienen aan goede leiders die deze kunnen organiseren. DUSSELDORF (AP) Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen heeft gisteren medegedeeld dat een 41-Jarige vrouw in qua rantaine is opgenomen in Keulen: dit is waarschijnlijk het eerste ge val van pokken buiten het gebied Meschede, ongeveer 160 km ten noordoosten van Keulen. Volgens een woordvoerder was de vrouw naar haar arts gegaan omdat zy last van uitslag had. Om veiligheidsredenen heeft men haar opgenomen. Het aantal bevestigde gevallen van pokken in het Meschedegebied is ge stegen tot 15. Twee personen zijn tot nu toe aan de ziekte gestorven, ter wijl er nog meer dan 200 in qua rantaine verblijven. TUBINGEN, BRUSSEL, WENEN (AP) Een groep Duitse. Zwitserse en Oostenrijkse theologen heeft zich solidair ver klaard met de Nederlandse bisschoppen, die onlangs discussie met Rome over de kwestie van het celibaat hebben geëist. Demonstraties Op verscheidene plaatsen is dinsdagochtend in Tunis gedemonstreerd tegen het bezoek dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, aan de Tunesische hoofdstad brengt. Een groep van naar schatting vijfhonderd jongelui trok door de straten. Er deden geen incidenten voor. In een gezamenlijke verklaring liet de groep weten, dat men de eenheid van de R.K. Kerk belangrijker vindt dan het vasthouden aan een disciplinaire wet zoals het celibaat, die nooit universele erkenning heeft gekregen. De verklaring was ondertekend door 84 vooraanstaande theologen. In de verklaring werd het volgende ge steld: „De kwestie van de wetten over het celibaat in de RJC. Kerk is een ernstig probleem geworden, niet alleen in Nederland maar ook ln onze landen. Hierdoor wordt slechte verdeeldheid in de kerk ver oorzaakt en wij kunnen en moeten deze ontwikkeling niet passief gade slaan". De Belgische kardinaal Leo Sue- nens heeft verklaard, dat er in Belgie geen getrouwde priesters zullen zijn en dat de Belgische bisschoppen het celibaat zullen handhaven. „Er moet een nieuwe manier wor den gevonden om de vrijwillige aan vaarding van het celibaat aan te moedigen", aldus de kardinaal. Te gelijkertijd zouden de kerkelijke re gels kunnen worden herzien die vol gens de kardinaal „misschien te strak zijn en niet voldoende rekening hou den met individuele gevallen". Verkettering: De werkgemeenschap van de r.k. priesters van het aartsbisdom We nen heeft zich in een verklaring ge keerd tegen de „verkettering" van de Nederlandse rooms-katholieken. De Oostenrijkse priesters wyzen erop. dat de christenen elkaar ln het verleden vaak om redenen van secun dair belang verketterd hebben. Dit was verkeerd en de priesters willen dan ook niets weten van een der gelijke gang van zaken met het oog op de r.-katholieken van Nederland, vooralook omdat ..Nederland veel voor de kerk heeft gedaan". MUNCHEN (Reuter. DPAi En kele Arabieren hebben gistermiddag op de luchthaven Riem bij München granaataanslagen gepleegd op de bemanningsleden en passagiers van «en Israëlisch lijnvliegtuig. Daarbij kwam één passagier om het leven, de 32-jarige Katzenstein. en vielen elf gewonden. Drie aanslagplegers zyn gearresteerd. Zy zyn gewond geraakt, een bij de explosie van eeD handgranaat, de andere twee by een vuurgevecht met de politie. Het voornaamste doelwit van de aanslagplegers was vermoedelijk de 23-jarige filmacteur Asaf Dajan, zoon van de Israëlische minister van Defensie, die zich onder de passa giers van het El Al-toestel bevond. Hy bleef ongedeerd. Een bekende Israëlische toneelspeelster. Hanna Maron. werd gewond, evenals ge zagvoerder Uriel Cohen en boord werktuigkundige Mori. In Israël heerste grote veront waardiging. De Israëlische minister van Verkeer, generaal Weizman. sprak van „een laffe daad, bedreven door lieden die niet de moed hebben ln Israël zelf of aan zyn grenzen te strijden." Het aanvallen van on schuldige passagiers van een bur gervliegtuig „is typerend voor onze vyand," zei hy. De maatschappij El Al verklaarde, dat zij zich door geen aanslag zou laten weerhouden van voortzetting van haar vluchten. Het El Al-vliegtuig waarmee de aangevallen passagiers naar Londen zouden vertrekken, was een half uur voor de aanslag uit Tel Aviv op München-Riem gearriveerd. Kort daarvoor was een Syrisch vliegtuig uit Damascus geland. Vermoed wordt dat de aanslagplegers zich daarin bevonden. Volgens de hoofdcommissaris van politie in München. Schreiber, had- „Hoeks' Tot voor enkele Jaren kwamen op F de Philippijnen nog wel goed geor- fseerde revolutionairengroepen die beter bekend zijn onder de „Hoeks" Deze .„Hoeks", die revolutionaire activiteiten di- na beëindiging van de Japan- it-« Dezetting begonnen, zyn zeer links T georiënteerd In het begin var) de r: Jaren '50 vormden zij zelfs een machtsfactor van belang, maar het elan is er nu wel uit. Hun revolu- taonaire dromen zyn verbleekt en men kan in Angeles City zelfs „Hoeks" vinden die hun „brood" ver- dienen door protectie-gelden af te dwingen van barhouders, die hun 11 geld hoofdzakelijk innen van passa ge Amerikanase soldaten uit (Van onze Parijse correspondent in Chamonix) CHAMONIX (GPD) Tenmin ste 50 doden, meer dan zestig ten dele ernstig gewonden en tal van vermisten zijn zoals gisteren reeds in het kort gemeld dins dagochtend het slachtoffer ge worden van een razende lawine van poedersneeuw, die met snel treinvaart 's ochtends om tien minuten over acht het beroemde Franse wintersportcentrum Val d'lsère vlak bij de Italiaanse grens overviel. De slachtoffers maakten deel uit van de 199 va kantiegangers (onder wie een do zijn Belgen en Duitsers), die sa men met vijftig personeelsleden het gebouw van de Franse Unie van Sportcentra bevolkten. Het gebouw, vijf jaar geleden ge deeltelijk uit beton en glas opgetrok ken, is grotendeels verwoest: ook een hotel en twee garages zijn met de grond gelijk gemaakt. De kracht van de sneeuwmassa, die over een breedte van honderd en in een laag van ongeveer zes meter op een hoog te van tweeduizend meter was losge raakt en als een gigantische sneeuw bal naar beneden rolde, was zo groot, dat metalen tafels werden verbogen en een ijzeren kachel door midden werd geslagen. Voortgedreven door een stormwind van 80 tot 100 kilome ter per uur denderde de sneeuwmas sa als een witte zondvloed naar be neden op de eetzaal van het vakantie huis, waar de niets vermoedende gas ten aan het ontbyt zaten. Ogenblikke lijk begonnen sirenes te loeien om de bevolking te waarschuwen. De fran sen. op wier organisatievermogen nog wel eens wat wordt afgedwongen, hebben gisteren weer bewezen mees ters ln dè kunst van improviseren te zyn: een half uur later waren al tientallen soldaten, artsen, brandweer lieden en gendarmes ter plaatse, die dadelijk met het reddingswerk be gonnen. Tientallen jongelui tussen de vijftien en dertig jaar bleken door de sneeuwmassa tegen de muren verpletterd te zijn. Overal stegen vanuit de groezelige sneeuw kreten op van mensen, die om hulp riepen of kermden van pijn. Angst We zagen gisteren hoe overal de inwoners en de toeristen van achter hun vensters met angstige blikken de omliggende aipenruggen bespiedden Uit Savoie drongen bovendien berich ten via de radio door dat ook in dat aepartement oe sneeuw had toege slagen Versoneidene boerderijen waren bedolven. In de omgeving van het plaatselijke VVV-bureau werden gisteravond beschuldigingen aan het adres van de regering in Parijs geuit. Ski-oorden als Val-d'Isère, waar in de wintermaanden duizenden mensen zitten opgepakt, zouden veel beter te gen het geweld van de natuur be schermd moeten worden, zo hoorde men klagen. Het is waar dat de me teorologische diensten aan de hand van, de temperatuur en de windkrach tevoren kunnen vaststellen of bepaal de plaatsen in de Alpen door de sneeuwstorm kunnen worden be dreigd. Kort tevoren was de storm bal metterdaad geheven omdat de temperatuur, die anders in deze tyd van het Jaar 20 tot 30 graden onder Links: Asaf Dajan, zoon van de Israëlische minister van De fensie, op het vliegveld van Mün- cen. De Arabische aanslag zou voor hem bedoeld zijn, maar h\) bleef geheel ongedeerd. den drie of vier mannen met een oosters of zuideiyk uiteriyk zich on der de negentien El Al-passagiers gemengd toen deze de hal voor door gaande reizigers verlieten om met een bus van de luchthaven naar het vliegtuig te rfjden. De mannen wachtten by de deur en trokken by de nadering van de eerste en tweede piloot pistolen. De buschauffeur probeerde weg te ry- den. maar een der Arabieren sprong zwaaiend met zyn pistool voor de wagen, en slingerde vervolgens een handgranaat naar binnen. Daar- bU vond een der passagiers de dood en werden zeven Inzittenden ge wond. Intussen leverde in de hal de politie een vuurgevecht met de an dere mannen, die daar twee hand granaten naar binnen hadden ge worpen. Van een der aanslagplegers Is by het ontploffen van een gra naat een hand afgerukt. Hy is In middels geopereerd. Pro-Israël nul is, nu al verscheidene dagen om het dooipunt schommelt. Maar die voorzieningen zyn onvol doende. zo verklaarde ons een win kelier. Het hele dorp zou omringd moeten worden met een verdedigings gordel van stalen staven die lood recht naast elkaar in een betonnen lyst worden gehouden en die men hier .sneeuwruiven" noemt. Val- d'Isère bezit echter slechte één zo n ruif van 300 meter lengte, terwyl ve le kilometers van die installaties no dig zouden zyn. Maar Parys. zo luid de het harde verwyt, heeft altyd nul op het rekest gegeven wanneer ons gemeentebestuur op die nood zaak wees. Het antwoord was steeds: geldgebrek, en die zuinigheid moe ten we nu dus wel duur en met tien- I tallen doden en gewonden betalen. Lawines ontstaan meestal daar, waar door temperatuursveranderin- Reddingsploegen bij het Fran- se jeugdhuis, dat in Val d' Isère door een lawine werd getroffen. gen verse lagen sneeuw van koudere, onderliggende lagen losraken zyn de omstandigheden daar „gunstig" voor. dan kan een lawine door de gerings te trilling, zelfs door een vallend stuk gesteente, al op gang komen en snel heden tot 200 kilometer per uur be reiken. Onze correspondent in Bonn gaf vanochtend het volgende commen taar: Het mag de Bondsrepubliek duideiyk tyn. dat haar territorium na dat van Griekenland. Italië en Zwitserland nu ook tot doelwit is uit verkoren van het Palestijnse Bevrij dingsfront Dit front nam gisteren openlijk de verantwoording op zich mor deze aanslag. In een verklaring die uit Amman kwam. Juist het eni ge Arabische land in het Midden- Oosten waarmee Bonn diplomatieke betrekkingen onderhoudt en waar van de premier nog vorige week aan de Ryn op bezoek was! Ook hy steeg toen en naar hy by zyn ver trek verklaarde „zeer tevreden" in München weer op Men mag overigens benieuwd zyn naar de wyze. waarop er in de DDR over deze terroristische daad zal worden bericht. Een „patriotti sche commando-onderneming", zo- als tot nu toe de gebruikeiyke terra was, zal het echter ditmaal ook ln Oost-Beriyn toch moellyk kun nen worden West-Duitelands ra- gertigswoordvoerder. Conrad Ah Iers, aarzelde niet „Deze Arabische aan slag op passagiera van de Israëlisch® burgerluchtvaart" scherp te veroor delen Een week voordat de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban ln de bondsrepubliek arriveert om daar een bezoek te brengen, dat reeds lang was aange kondigd en waarmee men ln rege ringskringen elgrniyk niet helemaal zo gelukkig was. is het klimaat plot seling weer veel sterker pro Israel geworden dan het ln maanden is ge weest Oneervol ontslag In Indonesië zyn 27 officieren van de Dlponegoro- divlsie oneervol ontslagen omdat zy betrokken zouden zyn geweest by de mislukte staatsgreep van 30 sep- tember 1965 waarby zes generaals 1 werden vermoord.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9