Italië krijgt spoedig een regering vanmidden-links' i Vuurzee op de Rijn Uitbreiding bevoegdheid EEG-parlement is gering Ministers Rogers en Laird op reis gegaan' Minderheidskabinet zaterdag afgetreden Probleem Degrelle nog in Spanje of vertrok hij naar Egypt e? TELESCOOP VAN MCDONALD WERKT NORMAAL Aantal priesters neemt af Kunstmaan voor onderschepping „Basis voor aanval op Zuid-Afrika" Voor handhaving priestercelibaat TSJOE WEIGERT STAATSHOOFD TE WORDEN Russische spion (VN-employé) in Seattle gepakt 1 IDA PAOiNA 6 LfilDSCH DAGBLAD MAANDAG 0 FEBRUARI 1970 (Van onze correspondent) ROME (GPD) De christendemocratische minderheids regering van premier Mariano Rumor heeft zaterdag aan pre sident Saragat haar ontslag aangeboden. De president is giste ren een serie besprekingen met politici begonnen, die a.s. don derdagmiddag zal zijn afgesloten. Daarna zal Saragat een kabi netsformateur dienen aan te wijzen. Met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid zal dit opnieuw de christendemocraat Rumor zijn. De bedoeling is, dat Rumor dan probeert een zo genaamd „midden-links-kabinet" samen te stellen. Dit kabinet zal bestaan uit leden van de socialistische, de sociaaldemocra tische, de christendemocratische en de liberale partij. ter» in hun program, waarvan er één een aanvankelijke barrière had be tekend voor de sociaal-democraten om aan de nieuwe coalitie mee te doen. Die hadden van de socialisten geëist, dat deze geen deel zouden hebben aan toekomstige regionale re geringen in combinatie met de com munisten. Deze mogelijkheid zal zich voordoen in Emilia, Toscane en ïïm- brië, als komend voorjaar voor het eerst regionale verkiezingen voor re gionale .regeringen' zulllen worden j gehouden. De socialisten hebben ech- j ter laten weten dat zij weliswaar be- I reid zyn aan een ,rmidderi-links"-re- gering in Rome mee te doen, maar dat zij zich de mogelijkheid willen voorbehouden om ..een verbintenis met links" aan te gaan. De kans dat een dergelijke „mid- den-links"-regering zou kunnen wor den gevormd, ontstond vorige week toen de socialisten, als laatsten van de toekomstige partners, zich na hef tige uiteenzettingen binnen hun par tij tenslotte voor het experiment uit spraken. De socialisten hielden ech ter vast aan twee belangrijke pun- Veranderingen ren. góng van de christendemocrati sche premier Rumor uit. Hü nam het initiatief na de bomaanslagen van eind vorig jaar in Milaan en Ro me. die zestien levens eisten. De minderheidsregering voelde zich niet opgewassen tegen de stijgende on rust. Italië bevindt zioh in een perio de van grote en ingrijpende structu rele veranderingen. Deze kunnen niet door een minderheidsregering in de juiste banen worden geleid. De komende dagen zal de strijd rond de kabinetsformatie niet alleen om zakelijke beleidspunten gaan. Biina nog belangrijker was de wor steling om de bezetting van de mi nisteries. Hierbij bevechten elkaar niet alleen de partijen, maar ook nog de stromingen binnen elke partij onderling. Zo zal Rumor aangeno men dat hij als formateur wordt aangewezen ervoor zorgen dat hij in het kabinet een aantal sleutelpo sities bezet met vertrouwde vrienden uit zijn eigen groep binnen de chris tendemocratische partij. Dit zijn de huidige minister van Justitie Gava en de eind vorig jaar afgetreden se cretaris-generaal van de partij. Pic- coli. Voor Piccoli is waarschijnlijk Binnenlandse Zaken of Onderwijs weggelegd. Het initiatief om het nog eens met de „midden-links-regering" te probe- Concurrenten se Zaken Moro Deze heeft laten we ten dat hij alleen wil terugkeren in de regering als hij Buitenlandse Za ken kan behouden. Ruitodt zal er echter rekening mee moeten houden dat de socialisten Buitenlandse Za ken terug willen hebben, een post die zij bezetten in de midden-links- regering die in juli ineenstortte. Dit ministerie werd toen door de socia listenleider Nenni bestuurd. De kans is groot dat Nenni zijn oude positie weer wil innemen. Rumor staat echter achterdochtig tegenover de initiatieven van Moro en hij meent zijn partijgenoot beter in de hand te hebben binnen de regering dan er buiten. Hebben Rumor en Moro hun eigen aanhang binnen de christende mocratische partij, dan is er ook al tijd nog de oude Fanfani, al houdt die zich hoofdzakelijk bezig met het streven naar het toekomstige presi dentschap. Fanfani is president van de senaat hij heeft met de rege ring zijn ontslag moeten aanbieden en hij had in de minderheidsrege ring vier geestverwanten. In de mid den-links-regering zullen dit er niet meer dan twee kunnen zijn. MADRID AFP De positie van de Belgische nazileider uit de twee de wereldoorlog, Leon Degrelle. vormt voor Spaanse juristen een interes sante kwestie. Volgens velen van hen souden de Spaanse autoriteiten hem niet zo maar met een paspoort van staatloze over de grens kunnen zet ten, hetgeen volgens het Madrileense blad ,.Ya" al zou zijn gebeurd. Het dorp Gazalla de la Sierra in de pro vincie Se villa heeft Degrelle name lijk „Geadopteerd. Hierdoor kreeg hij de Spaanse nationaliteit en een iden titeitsbewijs op zijn adoptieve naam, Leon Jose Ramirez Reina. De deken van orde van advocaten. Jose Luis del Valle Iturriaga, is belast met de behartiging van de belangen van de voormalige rexistenleider. Over de tegenwoordige verblijf plaats van Degrelle bestaat veel on zekerheid. Naar uit de omgeving van de wegens landverraad in België ter dood veroordeeld verluidt, zo hy over wegen naar zyn geboorteland terug te kuren. Met de pas van 'n staat loze komt men namelijk niet ver. Hij zou daarom met internationaal beken de juristen contact hebben opgeno men om na te gaan, dat hem bij te rug in België, zou wachten, en ook om zijn verdediging daar te verzor gen. Volgens geruchten zou Degrel le zich ergens in Spanje schuil hou den. Uit Brussel kwam echter het be richt dat hyzich in Egypte zou be vinden. Deze melding was afkomstig van Jean Debbaut. het waarnemend hoofd van de rexistische beweging. Voorwaarden Dit meningsverschil was een symptoom van de eeuwige stryd tus sen de socialisten en de sociaal-de mocraten, die nu juist aan de mid den-links-regering in juli van het af gelopen jaar een eind maakten. De socialisten (onder leiding van Pietro Nenni) waren oorspronkelijk com munisten, die zich in 1921 van de PCI losmaakten, omdat de commu nistische partij onder alle omstandig, heden horig aan Moskou wilden blij ven. In 1947 maakten van de socia listen zich de sociaal-democraten los die onder leiding van de huidige pre sident Saragat. him „Westerse" poli tiek voorstonden. In 1964 kwam de eerste midden-links-regering tot stand, waarin de socialisten en de sociaal-democraten elkaar terug von den. Het genoegen van de ontmoe ting was niet onverdeeld. Dit leidde o.m. tot de breuk van vorig jaar. De ze breuk zal nu dienen te worden ge heeld. Behalve dat de socialisten als voor waarde voor hun deelname aan de regering de vrye hand in de provin cies eisen, vroegen zij ook een alge mene amnestie voor de arbeiders die tijdens de arbeidsonlusten van het vorig jaar in de gevangenis terecht kwamen. Over deze arrestaties is al veel gediscussieerd. De midden-groe pen binnen de christen-democrati sche partij houden vol dat de arres- tathies „wettig" waren. In een recen te televisie-uitzending werd aange toond dat ze wellicht wettig zyn, maar dan uitsluitend gebaseerd op een nog geldende wetgeving uit de tijd van Mussolini. FORT DAVIS 'AFP» De grote telescoop van het observatorium Mc Donald in Texas kan normaal wor den gebruikt. De spiegel van het toe stel, die vrijdag door een beschon ken employé is beschoten, werd al leen aan de rand getroffen en de schade is niet onherstelbaar, zo heeft de president van de universiteit van Texas en beheerder van de telescoop meegedeeld. De spiegel, met een door snee van 2.59 m op twee na de groot ste ter wereld, heeft een waarde van een miljoen dollar. Een probleem voor Rumor vormt i de huidige minister van Buitenland- i Bomaanslag Vannacht is in de Noordierse hoofdstad Belfast een bomaanslag gepleegd op de woning van een liberale vrouwelijke afge vaardigde uit het Noordierse parle ment. Er werd een gat geslagen in de zijkant van het huis, en ook van tientallen andere huizen gingen de ruiten aan scherven, maar het par lementslid, Sheelagh Murnaghan, was niet thuis en niemand liep let sel op. NEW YORK (AFP) De Sowjet- Unie heeft met goed gevolg proeven gedaan met een nieuwe kunstmaan, die in staat is andere kunstmanen die zich in een baan om de aarde be vinden. te 'onderscheppen en te ver nietigen Kt is bericht door de „New York Times." Het blad heeft I dit vernomen van Amerikaanse en Britse deskundigen, die echter niet bij name worden genoemd. Op grond van onder meer rappor ten van de inlichtingendiensten zijn deze deskundigen tot de conclusie gekomen, dat de Russen met de zes tien maanden geleden gelanceerde j Kosmo6-248 twee andere kunstmanen van dezelfde serie, de Kosmo6-249 en -252, hebben onderschept, onder zocht en daarna vernietigd. NEW YORK (AP» „Myn land j zou worden gebruikt als basis voor I een communistische aanval op Zuid- Afrika". j Met deze woorden heeft minister president chief Leabua Jonathan zyn I machtsovername in het Zuidafri- kaanse koninkryk Lesotho gemoti- j veerd in een interview, dat gisteren is gepublicceerd in het Amerikaanse weekblad newsweek. De 55-jarige Jonathan deelde een correspondent van het blad mede, dat zyn politieke tegenstanders een groep communistische bandieten wa ren, die in de verkiezingscampagne intimidatie en terreur hadden ge bruikt. Hy betoogde, dat zij zelfs een lijst van regeringsleden hadden opgesteld, die na de verkiezingen zouden moeten worden gearresteerd en opgehangen. Om dit te voorkomen, aldus chief Jonathan, had hy zyn grootste politieke vyand, Mokhehle. en ten minste 45 van diens voornaam ste volgelingen gevangen gezet. De minister-president ontkende, dat hy de verkiezingne had gestaakt omdat Mokhehle's party de leiding had genomen en hy een nederlaag vrees de. VATICAANSTAD «AFP) Het aan tal rooms-katholieken in de wereld neemt toe, maar het aantal semina risten vermindert, aldus blykt uit statistieken over de jaren 1966. 1967 en 1968 die het Vaticaan heeft ge publiceerd. In deze drie jaar is het aantal gelovigen met 13,8 miljoen tot 507.505.420 gestegen. Het aantal priesters nam echter slechts met 639 toe. Voor de toekomst zyn de vooruitzichten nog somberder. Het aantal seminaristen daalde in de ge noemde periode van ruim 166.000 tot byna 147.000. De getalsverhouding tussen pries ters en gelovigen wyzigde zich van één op 1.379 tot één op 1.437. zodat elke priester er 68 gelovigen bykreeg. In Europa is de verhouding nu één op 1.191, in Amerika één op 4.220 en in Afrika en Azië gemiddeld één op 10.413. MUNCHEN (AP» Kardinaal Döpfner, de rooms-katholieke aarts bisschop van München en Freising, heeft het priestercelibaat een Je- venswyze, die gegrondvest is in de Bybel" en „van hoge waarde" ge noemd. De verklaring van de kardinaal was vervat in een brief aan de „actie- kring München", een groep r.-ka- lieke geestelyken en leken, die in een memorandum bij de kardinaal op afschaffing van het verplicht ce libaat had aangedrongen. De kardinaal zei. dat het celibaat juist een steeds diepere zin krijgt, en wees erop, dat in een verklaring van de actiekring „geen positieve woorden te vinden waren over de vele pries ters die uit innerlyke overtuiging werkelyk loyaal aan het celibaat zyn". Hy voegde hieraan toe, dat de ce- libaatskwestie op de komende West- duitse bisschopsconferenties bespro ken zal worden. Zestien r.k. bisschoppen in de Westduitse deelstaat Noordrijn-West- falen hebben zich in een verklaring voor handhaving van het priester celibaat in de R.K. Kerk uitgespro ken. De bisschoppen wezen er op dat de Duitse geestelykheid zich op 28 de cember 1968 ten gunste van de celi- baatsbesluiten van het tweede Vati caans concilie heeft uitgesproken en verklaarden „wy staan nog steeds achter dit besluit". WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rogers, is zaterdag uit Washington vertrokken voor een rondreis door tien landen van Afrika. Als eerste land zal hy Marokko aan doen, waar hy intussen is aangeko men. Daarna gaat hy achtereenvol gens naar Tunesië. Ghana en Libe ria. De reis zal vyftien dagen duren. Voor zyn vertrek gebruikte de mi nister in het Witte Huis met presi dent Nixon het ontbyt. Hy zei gege vens te willen verzamelen om te ko men tot een nieuwe politiek ten aan zien van Afrika. Volgens het minis terie wil de Amerikaanse regering haar toenemende belangstelling voor dit werelddeel tonen en meer te we ten komen over de speciale proble men van de betrokken landen. De hulpverlening zal naar men aan neemt 'n belangryk onderwerp van gesprek vormen. Voor 't lopende be grotingsjaar is slechts ongeveer 160 müjoen dollar voor deze bystand uitgetrokken. De Amerikaanse parti culiere beleggingen in Afrika be dragen in totaal nog geen drie mil jard dollar. j HONGKONG (Reuter) Volgens een blad in Hongkong heeft de Chi- I nese premier Tsjoe En-lai een aan bod van partyleider Mao Tse-toeng afgewezen om zijn huidige functie op te geven en staatshoofd te worden. Tsjoe vreest dat Mao in zyn plaats „een stroman uit de kliek van de culturele revolutie" wü aanstellen, al dus de „Star", die bronnen uit China citeert. Mao Tse-toeng zou de premier het voorstel vorige week hebben gedaan op een byeenkomst van het dagelyks bestuur van het politieke bureau. „Mao zei dat hy het aanbod deed omdat hy wüde dat Tsjoe om zyn gezondheid dacht. Hij opperde zelfs de mogelykheid dat Tsjoe hem voor het premierschap een man zou hel pen uitkiezen die hy kon vertrou wen. Maar volgens onze zegslieden gelooft Tsjoe niet dat zoiets zyn ge- zonheid ten goede zal komen, of dat hy iemand kan vinden die hy de j functie durft toevertrouwen", aldus I de „Star". Minister Rogers, voor zijr, vertrek naar Afrika, tijdens eer, toespraak in het Witte Huis, Links president Nixon. De Vietnamisering van de oorlog i». het hoofdthema van de tweede viet< namreis die de Amerikaanse minisj ter, Laird. vandaag is begon] nen. Begeleid door de voorzitter van. de oommissie van chefs van staven^ generaal Earle Wheeler, vliegt Lairq dan naar Saigon. Zondag had hy meL president Nixon en generaal Whee ler een bespreking in het Witte Huis 1 Tegenover journalisten verklaardéN de president, dat Laird en Wheelei hetzelfde gebied zullen bezoeken aio dat waar de minister vorig jaar itu geweest. Hy wil daarby een indruïU uit de eerste hand krijgen. SEATTLE (AP) Een Russisch* employé van de Verenigde Naties it zaterdagavond in Seattle gearres teerd en gevangengezet op beschul diging van spionage. De Rus, de 37^ jarige Alexander W. Tichomirow werd door de FBI in de binnenstap van Seattle aangehouden. Tichomirow kwam in juni 1961 naar New York en was als vertaley by de VN in dienst. Hy is formeel beschuldigd van samenzwering to[_ spionage door materiaal te verzame len dat kan worden gebruikt ter voordele van de Sowjet-Unie. Tichoj mirow loopt de kans op een maxi male gevangenisstraf van tien jaag of een boete van tienduizend dollaï of beide. De gearresteerde, geborer in de Russische stad Gorki. woond( met zyn vrouw en dochtertje in heifl Newyorkse hotel Excelsior. a Volgens de FBI was de aanhoutt ding gedeeltelyk het gevolg var aanwyzingen. verschaft door eet technische onderofficier van dA* luchtmacht, die toegang had tor1 dienstgeheimen. Deze was door Ti^ chomirow benaderd met het verz» inlichtingen te verstrekken over heimen, voornamelyk over de dedigingsinstallaties aan de AmeriL kaanse noordwestkust. Volgens df FBI heeft de sergeant in kwestiL meer dan zevenmaal gegevens oveij de Amerikaanse veiligheid aan aait deren verstrekt. Het is niet bekend of hy ook aangehouden is. w LUDWIGSHAFEN (DPA) Ver- moedelyk vyf personen zijn om het leven gekomen na een explosie die zich in de nacht van vrijdag op za terdag voordeed op een schip op de Ryn by Ludwigshafen. Volgens de Badische Anilin- und Sodafabrik (BASF), die is gelegen aan dat deel van de Ryn waar het ongeluk gebeurde, is uit een schip aan de kade door nog onbekende oorzaak gas ontsnapt, dat met een lichte ontploffing ontbrandde. Hier door werd een schip met benzol be schadigd, dat in brand raakte en kapseisde. Brandende benzol dreef Rynafwaarts, zette nog drie andere schepen in brand en veranderde de rivier in oen vlammenzee. De scheepvaart moest zes uur lang wor den stilgelegd Verschrikkelijke tonelen speelden zioh in de vuurzee afDe Neder- landse mevrouw Rikie Meyer, uit Lobith, die met levensgevaarlyke brandwonden in een ziekenhuis ligt. heeft tegenover de politie verklaard, dat zy. met eigen ogen zag dat haar 26-jarige man. Wilhelmus Meyer, en Een beeld van de vuurzee op de Rijn na een ontploffing van een schip, dat benzine vervoerde. haar vierjarig dochtertje Annemarie op de uit Lübeck afkomstige benzol- tanker „St. Jürgen" In de vlammen omkwamen. Voorts over-eed de kapitein van een der tankers aan zyn brandwon den en kwamen twee bemannings leden in de vlammen om. Twee sche pen zyn gezonken, twee zijn uitge brand en een vyf de -is beschadigd. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) —De E.E.G.- ministerraad heeft (zoals reeds in het kort gemeld' zaterdag na een dag en een nacht van onderhan delen, een zeer voorlopig compromis bereikt over de mogelijke uitbreiding van de bevoegdheden van het par lement van Straatsburg. Er was. al met al. een vry groot pakket van zaken dat moest worden afgehandeld. Het opstellen van een reglement voor de gemeenschappely- ke tabaksmarkt was er één deel van, de financiering van het E.E.G.- landbouwfonds een ander. Er waren nogal wat tegenstellingen over het financiële reglement roals trouwens ook over de andere punten» en ten slotte is besloten dat de kredieten van de afdeling oriëntatie van het landbouwfonds jaariyks 285 miljoen dollar zullen bedragen. De E.E.G.- ministerraad kan dit bedrag slechts voor maatregelen, die dienen voor gemeenschappelyke acties, zoals by- voorbeeld het plan landbouw 1980, verhogen. De E.E.G.-commissle zal elk jaar een raming maken van al le uitgaven van het fonds voor de komende drie Jaar. Die moeten, al vorens de ministerraad erover kan besluiten, eerst aan het Europese parlement worden voorgelegd. Wat nu die uitbreiding van de be voegdheden van het E.E.G.-parlement betreft, daarby gaat het voorlopig om de zogenaamde administratieve begroting van de gemeenschap. Dat zyn uitgaven die niet voortvloeien uit verordeningen en reglementen. Het is een zeer klein deel van die begro ting, ongeveer vyf procent, hetgeen overeenkomt met 130 miljon dollar. Bepaald is thans dat de E.E.G.- ministerraad boven het gevoteerde bedrag mag gaan met het percen tage waarvoor als criterium geldt: a. de styging in volume van 't bruto- nationaal produkt, b. de styging iifc de nationale begrotingen en c. de styt ging van de kosten van levensonder-li houd. In juli van elk jaar zal de E.E.G.-commissie voortaan dit groei* percentage vaststellen. Daarmee mai de ministerraad van de E.E.G. due eventueel de begroting verhogen. Hel E.E.G.-parlement krygt nu de be-1 voegdheid daarenboven nogwee rdf helft ervan te voteren. u De grote vraag blyft thans of h< parlement van Straatsburg genoeg' zal nemen met deze betrekkelijk kleiJ ne uitbreiding van zyn bevoegd" heden. Daarover valt nog weinig of niets te voorspellen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6