CARNAVALSVERKEER EIST SLACHTOFFERS Dr. Jonckheer komt niet Twintig doden en dertien zwaargewonden Zware brand in distilleerderij Subsidie van voor Mickery Tweede zoon voor Audrey Hepburn CPN-congres wil Hanoi erkennen Zakenwereld in W illemstad haalt verlicht adem en gisteren Bijdrage voor hulpverlening verdubbelen lAANDAG 9 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 EDEN HAAG (GPD, ANP) Het verkeer op de Nederland- 1e wegen heeft het afgelopen carnavalsweekeinde weer veel slachtoffers geëist. In totaal kwamen 20 personen om het le- T^en en werden er 13 zwaar gewond. Bij een frontale botsing pussen twee auto's in Mierlo kwamen drie mensen om het :Kleven. Een 19-jarig meisje, Olga Oosthout, werd zeer ernstig gewond. De slachtoffers G. van Neerven 26), Gerrie Brugman (33) en haax Seegzusje Jennie Vaswani (18) leerden na een carnavalsavond in Sndhoven terug naar hun woon- Jaats Mierlo. De auto's werden to- aal vernield. De botsing ontstond oen een van de auto's in een slip gakte. Zondagavond tegen middernacht is p dezelfde provinciale weg. maar ïu onder Helmond, opnieuw een on- ;eluk met dodelijke afloop gebeurd. ^len door de 27-jarige H. F. van Doorne, uit Eindhoven bestuurde uto vloog van de weg en botste ©gen een boom. De wagen sloeg over Ie kop en de bestuurder werd uit ie wagen geslingerd. Hij was op slag lood. Een derde ongeval in de buurt van iet Noordbrabantse Mierlo deed zien op een onbewaakte overweg. >n personenauto kwam onder de in van Helmond naar Eindhoven, len inzittende van de auto. mevr pen, iut Mierlohout, bleek na aan- ;omst in het ziekenhuis aan haar larwondingen te zijn overleden. De hauffeur bleef ongedeerd. Een 21-jarige vrouw en haar vier naanden ouoo baby zijn zaterdag avond om het leven gekomen en vier ersonen werden gewond bij een ver keersongeluk in de Gelderse ge- ■jeente Putten. Het ongeluk gebeurde nen een auto slipte en op de 1 inker- reghelft terecht kwam. Voor het wen van de bestuurder van de ge lipte auto wordt nog gevreesd. Vlak bij de brug over het Wil- Telminakanaai in Tilburg is vrijdag- vond een busje na een botsing door r!e afscheiding gereden en in het anaal terecht gekomen. Een van de jodttenden, een 14-jarige Tilburgse >ngen, wist zich te redden, maar de estuuïder, de 31-jarige J. C. Ver jan, uit Tiiburg, zat beklemd in ün auto en verdronk. ~™l De 77-jarige J. B. Zomer, uit laarlem, is vrijdagavond bij een ngeval zo ernstig gewond geraakt, B,t hij na aankomst in het zieken huis bleek te zijn overleden. De man IVwam met zijn fiets voor- een passé- ende auto ten val. IS Het carnaval ten zuiden van le grote (met zachte „g") rivie- en is weer in volle aanci, zoals lier in Bergen op Zoom, waar jj>oor de jaarlijkse optocht vol ™>ut weer veel belangstelling be- 3ond. De carnavalsleut liep lar zondagmorgen vroeg uit de ind. Een rijtuig van de NS iverd n brand gestoken en brandde ge- jeel uit. Een ander rijtuig ioerd vrnsh'gr beschadigd. De NS raamt IJle schade op een kwart miljoen. In Weende (gemeente Vlagtwed- de) is de 29-jarige H. de Jong uit Emmer Compascum in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen. Hij slipte met zijn auto op het gladde wegdek en reed tegen een boom. Op de Rij k.rweg tussen Dieren en Doesburg is zondagnacht een auto met twee inzittenden geslipt. Beiden verloren bij dit ongevail het leven. Het waren de 19-jarige mej. J. Ra sing uit Steenderen, die de wagen bestuurde en de 22-jarige mej. M. Stapelbroek uit Zevenaar. De auto ootste teeen een boom. In Sittard had zondagmiddag een botsing plaats tussen twee per sonenauto's waarbij de 48-jarige J. Schilders uit Tilburg, die geen voor rang had verleend, op slag werd ge dood. De bijrijder, eveneens uit Sit tard. werd zwaar gewond. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Poppelseweg in Goir- SCHIEDAM (GPD» Bij een felle uitslaande brand zijn zaterdag drie gebouwen van de distilleerderij A. Daalmeyer N.V aan het Raam in Schiedam volledig uitgebrand. Een vierde gebouw waarin het bedrijfs bureau en de administratie zijn ge huisvest werd zwaar beschadigd. De brand woedde in grote hoeveel heden verpakkingsmateriaal, de grondtanks met alcohol zijn niet door het vuur aangetast. De brand is waarschijnlijk aangestoken door inbrekers in een van de pakhuizen, nadat een poging tot brandstichting in het kantoorpand was mislukt. le een auto ten gevolge van de glad heid tegen een boom gereden. De be stuurder. de 42-jarige J. W. van Pelt uit Tilburg overleed onderweg naar het ziekenhuis. Drie passagiers, on der wie de echtgenote van de heer Van Pelt werden zeer ernstig ge wond. Zondagnacht is in de buurt van Tilburg een auto geslipt door de LOENERSLOOT (ANP) De mi nister van CRM heeft besloten aan het Mickery Theater voor 1970 een subsidie toe te kennen van f 120.000 op een noodzakelijke garantie van f 154.000. Zoals bekend, is het stich tingsbestuur een week geleden op het departement ontvangen nadat een onder voorbehoud toegezegde steun van f 80.000 door het bestuur onvoldoende geacht werd om de continuïteit van het programma in Mickery te waarborgen. Geprogram meerd zijn in 1970 een minimum van 15 groepen met 240 voorstellingen in Mickery waarbij sprake zal zijn van 30 a 40 premières. Ten einde in het nog bestaande te kort te voorzien duren besprekingen voort met betrekking tot aanvragen bij de gemeenten Hilversum. Loener- sloot en Utrecht, die eveneens een verzoek om steun ontvingen. Hoewel een achterstand in de pro grammering voor 1970 niet kon wor den voorkomen zijn door Mickery reeds contacten gelegd met vijf En gelstalige groepen, die op zo kort mogelijke termijn de series voorstel lingen in Mickery zullen hervatten. De minister heeft met name het be lang van Mickery als bemiddelings centrum voor hedendaags toneel on derstreept en verzocht het brengen van produkties ook elders in het land nog meer te bevorderen als op het ogenblik al het geval is. gladheid. De auto kwam op de linker weghelft in botsing met een tege moetkomende auto. Een driejarig meisje was op slag dood. De moeder van het kind en twee zusters wer den ernstig gewond naar het zieken huis vervoerd. In de nacht van zaterdag op zondag is de 29-jarige K. v. Velzen uit Tiel met zijn auto door nog on bekende oorzaak tegen een lichtmast gereden. Hij werd daarbij zo ernstig gewond dat hij zondagmiddag over leed. In de gemeente Gaasterland is maandagnacht een personenauto ten gevolge van de gladheid geslipt, door een hek gereden en in een weiland tot stilstand gekomen. De bestuurder, de 48-jarige R. Jongsma uit Warns werd overgebracht naar een zieken huis in Sneek waar hij overleed. De rijkspolitie heeft in de nacht van zondag op maandag in Hengelo (Gld.) een verongelukte auto aange troffen, die eerst tegen een boom was gereden en daarna over de kop ge slagen. De 22-jarige H. J. A. Teu- nissen, die in de auto zat, bleek in middels te zijn overleden. De 60-jarige J. Henraath uit Horst is de afgelopen nacht om het leven gekomen. De man stak plotse ling de straat over en liep tegen een juist passerende personenauto. f> Een onder invloed verkerende autobestuurder is de afgelopen nacht op de weg Lobith-Tolkamer ingere- LOS ANGELES (Reuter) De Nederlands-Amerikaanse filmactrice Audrey Hepburn (40) heeft zaterdag in een ziekenhuis in Lausanne het leven geschonken aan een zoon. Het kind heeft de naam Luca gekregen. Het is het eerste kind uit haar huwe lijk met de Romeinse psychiater An drea Dotti met wie zij anderhalf jaar geleden trouwde. Audrey Hepburn heeft al een zoon uit haar huweyk met Mel Ferrer. den op een groep carnavalvierders De 45-jarige mevr. H. Chrs. Steen - man-Aernds uit Tolkamer werd op slag gedood. Twee anderen, de 32-ja- rige J. Beijkirch uit Tolkamer en de 55-jarige P. Jansen uit Arnhem, wer den gewond. Enkele anderen werden licht gewond. AMSTERDAM (GPD) Het 23- ste partcijongres van de C.P.N. heeft dit weekeinde in Amsterdam alle „democratische en vredelieven de krachten" in ons land opgeroe pen om van de regering te eisen dat Noord-Vietnam wordt erkend. De oproep is in de eerste plaats bestemd voor de Partij van de Ar beid, zei het communistische kamer lid Marcus Bakker. De C.P.N. ziet erkenning van Hanoi als voorberei ding op de erkenning van een wet tige regering van heel Vietnam. Het C.P.N.-congres nam een uit 14 punten bestaand actieprogram aan, dat tevens als basis moet die nen voor de staten- en raadsverkie zingen. Als belangrijkste eisen stel len de communisten onder andère hogere lonen, lagere belastingen, ver mindering defensie-uitgaven en meer geld voor de gemeenten. De C.P.N. is tegen wijzigingen in het kiesstelsel. Het congres sprak zich unaniem uit tegen afschaffing van de opkomst plicht. Eén van de weinige punten waar over op het overigens zeer tam ver lopen congres werd gedissieerd was de b.t.w Het partijbestuur stel de vermindering van de b.t.w. voor; enkele afgevaardigden verklaarden zich onder applaus voor afschaffing. Marcus Bakken die in zijn eentje het hele actieprogram verdedigde, meende dat nu minister Witteveen de b.t.w. wil verhogen de C.P.N. juist verlaging moet eisen. Het con gres verzette er zich niet meer te gen. (Door Gerard Habraken) WILLEMSTAD (GPD) De beslissing van de koninkrijksre gering is op Curasao als een bom ingeslagen. Nadat de Antilliaan se regering zijn „geen bezwaar" had uitgesproken over de komst van dr. Jonckheer, was men op Curagao algemeen van mening, dat er voor de koninkrijksrege ring eigenlijk niet veel anders op zat dan de regering-Petronia tegen beter weten in te vol gen. Vriend en vijand is vooral verrast over de houding van de Surinaamse regering. Men had hier niet verwacht dat Suriname in de kwestie-Jonck- heer het standpunt van de Neder landse regerirg zou steunen. In het gunstigste of ongunstigste geval re kende men op een neutrale houding. Antilliaanse politici zien het in tern appel als een formaliteit. De kaarten liggen te duidelijk op tafel om hiervan nog verrassingen te ver wachten. De reactie van Ciro Kroon, voorzitter van de Democratische Partij en na dr. Jonckheer de grote verliezer in de gouverneurskwestie, lag uiteraard geheel in het koloniale vlak. Het pamflet van de D.P., dat de D.P. in het afgelopen weekeinde op grote schaal verspreid heeft, was ge heel gewijd aan het „kolonialisme van Bakker". Over de acties waar mee in dit pamflet gedreigd werd heeft niemand op Curagao slapeloze nachten. De zakelijke belangen van de D.P.-leiding zijn te groot om te vrezen dat deze tcties uit de hand zullen lopen. Het besluit van de koninkrijksrege ring is een enorme klap voor de An tilliaanse regering. Het prestigever lies beperkt zich niet alleen tot de Nederlandse Antillen maar strekt zich ook uit tot de buurlanden. De Zuidamerikaanse staten heb ben de autonomie van de Nederland se Antillen nooit au serieux willen nemen. In de Venezolaanse pers heet het nu dat de Nederlandse regering de benoeming van dr Jonckheer heeft ingetrokken. Dezelfde regering die op 30 mei 1969 mariniers stuur de om het koloniale gezag te hand haven. Koloniaal Gewonnen Stanley Brown jubelde na de be slissing van de Koninkrijksregering. „Frente Obrero heeft de oorlog ge wonnen. De Democratische Partij heeft zijn tweede grote nederlaag ge leden; eerst Ciro Kroon geen pre mier, nu Jonckheer geen gouverneur. In gezelschap van de redactieleden van zijn weekblad „Vito". waagde hij zich vrijdagavond in het hol van de leeuw het clubgebouw van de Democratische Partij om daar de overwinning te vieren. HU kon dit overigens ongestraft doen omdat de hele D.P.-top zich in conclaaf uit de bewoonde wereld had teruggetrokken. De enkele D.P.-aan hangers die aan de bar rondhingen waren ook weer niet zo inkennig om zich niet op kosten van „Vito" te la ten volgieten. Juancho Evertz, voorzitter van de Nationale Volkspartü, constateer de met kennelyk leedvermaak: „De D.P. heeft het statuut nooit wil len wUzigen. Nu is hun eigen voor man. dr. Jonckheer, met het statuut In de hand aan de kant gezet. Ze hebben het aan zichzelf te wUten". Voor de meeste Antillianen ook voor de tegenstanders van dr. Jonck heer heeft de gang van zaken een koloniale bijsmaak. Stanley Brown kan wel jubelen; „Wij hebben de oorloc gewonnen." Hy kon deze overwinning alleen maar behalen by de gratie van de Nederlandse en Su rinaamse regering. De kwestie- Jonckheer buiten beschouwing gela ten, is het voor een Antilliaan een pUnlyke zaak dat Nederland en Suri name een beslissing kunnen forceren tn een zaak die op de eerste plaats de Antillen aangaat. De stemmen - verhouding in het intern appèl heeft j hem aan het tellen gezet. Drie Ne- I derlandse ministers tegen één uit Su- riname en één uit de Antillen: er schuilen toch wel enkele schoon heidsfoutjes in het statuut. De grote vraag op Curagao is nu: I wat gaat er met het kabinet-Petro- nia gebeuren? De twee grootste re- j geringspartyen. de Democratische i Party en de Partido Patriotico Aru- bano. stellen de premier verantwoor- delyk voor wat zy noemen: „het de bacle van de Antilliaanse regering." Het is geen toeval dat niet premier Petronia maar minister Rozendaal naar het intern appèl is afgevaar digd. De D.P vertrouwt Ernesto Pe tronia niet ,HU zegt ja tegen Jonck heer maar hy bedoelt nee Men verdenkt de Antilliaanse premier er ronduit van dat hy met minister Bakker onder één hoedje speelt. klaar om de plaats van Frente Obrero in te nemen. Dr. Jonckheer geen gouverneur. Maai- wie dan wel? Gouverneur De- brot gaat één dezer dagen de Antil len verlaten. Voorlopig zullen de honneurs worden waargenomen door drs. Leito overigens ook een DP.- figuur. Er zou echter een nieuwe voordracht opgemaakt moeten wor den. Ciro Kroon blyft erby dat dr. Jonckheer als nummer één op het lystje zal komen te staan. De meeste politici op de Neder landse Antillen denken echter in de richting van een gekozen gouverneur of van een Nederlandse gevolmach tigde minister. De Antilliaanse rege ring die tydens het laatste bezoek van minister Bakker nog weinig ani mo toonde om aan het statuut te gaan sleutelen, zal intussen wel van gedachten veranderd zyn. NEDERLAND I 6.15 6.45 6.55 7.04 7.30 8.00 8.20 8.50 9.15 10.25 10.35 10.40 NEDERLAND II 6.45 6.55 7.04 7.30 8.00 8.20 8.50 9.25 10.15 10.55 Reportage wereldkamp. skiën in Selva dl Val Gar- dena, in kleur (NOS) De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal (NCRV) Jeugdherinneringen: 3 Kersen, tv-serie, in kleur (NCRV) Tweekamp: quiz tussen studententeams (NCRV) Journaal (NOS) Actualiteitenrubriek (NCRV) Please Sir, tv-serie, in kleur (NCRV) Joop Doderer in de psychospot: luchtige karakter analyse, in kleur (NCRV) Gesprek met sergeant Joe Hooper, drager van de hoogste Amerikaanse militaire onderscheiding 'the Medal of Honour', in kleur (NCRV) Koorzang: geestelijke liederen (NCRV) Journaal (NOS) Voorlichtingsprogramma school-tv John Buil en Europa (NOS/NOT) Cursus-informatie: methodiek van de burger schapsvorming (Teleac) De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Coronation Street, tv-feuilleton (VARA) Journaal (NOS) Europa In: gewone en ongewone mensen en hun doen en laten in Europa (VARA) Velen met my: adviezenrubriek (VARA) Sherlock Holmes: Een studie in rood, tv-serie, in kleur (VARA) Achter het nieuws (VAR9) Journaal (NOS) Door een gelukkig toeval vie len zaterdagavond .Poets" en „Tot de dood ons scheidt" niet samen, zodat ik eindelyk die laatste serie van de befaamse Engelse toneel- en tekstschrij ver Johnny Speight eens onge stoord door „Poets" kon inha leren. „Poets", dat heb ik al eens eerder geschreven, fasci neert mU namelUk zo dat ik er al het andere voor laat staan, en ook deze keer weer viel ik van de ene verbazing in de an dere. Cherry Duyns leefde zich uit als pseudo-parkeerwachter, pseudo-legerofficier, pseudo- to neelspeler, en elke keer weer waren er mensen die zich te grazen lieten nemen, en daar na sportief genoeg waren om toestemming te geven voor uit zending van hun eigen onnozel heid. „Poets" is geen amu sementsprogramma al zit ik er voortdurend hoofdschuddend om te rrrinniken)maar 'n so ciologische studie over het ge drag van de mens in voor hem onbekende situaties. Opvallend was dit keer, dat niet alleen oudere mensen (kwetsbaarder blijkbaar, goed gelovigen gezagsgetrouwer) zich lieten beetnemen. maar ook Jongeren. Op bevel van de kolonel lieten burgers en bui tenlui zich verleiden met een houten geweertje zogenaamd wegvluchtende soldaten neer te schieten, waarby zU paf. paf, paf moesten roepen. En zij de den het. Is dit geen ondersteu ning van de stelling, dat je mensen tot alles kunt over halen als je er maar wat „ge zag" tegenaan gooit? Een uni form, een regeringsverkla ring, of wat dan ook? .Poets" zou subsidie moeten krygen van het ZWO (Zuiver Weten- schappely k Onderzoek)over motieven en drijfveren van de mens wordt nergens zoveel ont huld als in dit zogenaam de amusementsprogramma! En dan „Tot de dood ons scheidt". Jaap van de Merwe heeft de Engelse tekst verneder landst, waardoor het arbeiders gezin een sappig idioom in de mond krijgt, dat me af en toe een beetje al te sappig in de oren klinkt. Ik geloof namelyk twee dingen, ten eerste dat het taalgebruik in die kringen, hoe rondborstig ook, toch min- Tegemoupe Partyvoorzitter Ciro Kroon die nu al voor de tweede maal het hoofd heeft moeten buigen voor Frente Obrero zal met een tegencoupe moe ten komen om zyn gezag in de partU te handhaven. Hy heeft er nooit, een geheim van gemaakt dat hU Frente Obrero en premier Petronia liever vandaag nog dan morgen uit de re gering ziet verdwUnen. Ex-premier Kroon wordt in dit streven gesteund door minister Jossy Tromp en zyn Partido Patriotico Arubano. De Aru baanse VolkspartU staat al start- VOOR MAADAG 9 FEBRUARI Hilversum I 402 m. AVRO 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn 18 25 Voor de middenstand. 18.30 Stereo: Schatten der toenkunst: lied- Jesprogr 19.15 Stereo: Licht ensemble 19 30 Nws R.V.U.: 19.35 Postzegels; Vorm en Beleid door Drs H. J. A. M. van Haaren, met medewerking van an deren. NOS: 20.05 Komt u maar. act. discussleprogr. met luisteraars en gevarieerde muz. Bond Zonder Naam- 22.20 Carnaval, lez. NOS: 22.30 Nws., 22.40 Med. AVRO: 22.43 Radiojorun. NOS 22 55 Stereo: Jazz ln aktle. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.00 Stereo Meisjeskoor met 1 instr. sextet. 18.19 Uitzending van de Pol. Part. Radlkalen. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Llterama: radlo- kronlek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Muz. en dienst: progr. met Inform, over kerklied, en kerk- muz. ln klank en geschrift. 19.40 Kon. Militaire Kapel. 20.25. Op de man af. praatje 20.30 Stereo Mod. ork. mu. (gr 21 40 Stereo: Gitaar met ritmi sche begeleiding (gr.) (gr.) 21.50 Ste reo: Licht lnstrum. sextet met sol. 22 20 Overdenking 22 30 Nws. 22.40 Voorrang: een artistiek voorkeurs- progr. 23.30 Stereo: Vloolrecltalmod. muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 10 FEBRUARI Hilversum I 4202 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gram. muz. 8.00 Nws 8.11 Radlojourn 8.20 Stereo: Lichte muz. (8.30-8.33 De groenteman» eeuwen en Renaissance (opn.) AVRO 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsvlt. (gr.) 11 00 Nws. RVU: 11 03 Duitse pro testsongs van nu. door H. Wlelek AVRO: 11.33 Rondom 12 progr. voor de vrouw (11.55 Beursber.) Overheidsvoorl 12 30 Uitz. voor de landb. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr.) 13.00 Nws. 13.11 Radlojourn NOS 13.30 Spiegel van Belgiè muz. en nws. van onze zuider buren 14.00 Stereo- Klein chanson.. 14 40 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.10 Nederl comp. portretten Cornelia Dopper 16.00 Nws 16.03 Inlei ding tot muz. begrip, muz. lez. 16.25 Stereo: Strijkkwartet: mod. kamermuz, 16.48 Land der muzen: kunstkroniek. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum: oude en mod. Jazz 17.56 Med. Hilversum n 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord 7.16 Stereo: Op het eerste ge hoor: klas. muz (gr.) (7.30 Nws. 7.32 7.50 Act.) 8.00 Nws. 8 11 Te Deum lau- damus. gew. muz. (gr.) (8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de hul6vr (9.00 Gymn. voor de hulsvr.) 9.35 Schoolradio. 10.00 Koren op de molen, godsdienstige lez. 10.15 Stereo Opera-aria's (gr!), 11.00 Nws. 11.03 Ferdinand Huyck. se- rlehoorspel (deel 17) 11.21 Voor de zie ken. nlm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Ste reo: van twaalf tot twee, gevar. pro gram. (12.22 WIJ van het Tand. 12 26 Med t.b.v. land- en tuinb., 12.30 Nws 12.41 Act. 13 00 Raden maar. 14.00 Conclllepostbus 14.05 Stereo: Muslesta licht muz. progr. 14 30 Pizzicato: muz. ralddag-mag. 16.00 Nws) 17.00 Over heidsvoorl. Een Antilliaanse Journaliste vertelt over haar taak. Samenstelling en presentatie: Raymundo Debrot 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hall, fa- milleprogr. Hilversum III 240 m. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10 00 Nws.) 1100 Nws. 11.03 Een opvallend vroiyke gevar. visi te <12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 Ekspres pl. progr. 14.00 Nws 14 03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nws. 15.03 Drie- draai 16.00 Nws. 16.03 Mix, gevar. pl. progr. (17.00 Nws.) 18.00 Einde. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NOS'NOT: 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18.15 Kleur: Report, van de We reldkampioenschappen Skiën te Selva di Val Gardena (ftallë) 18.45 Kleur: der een aaneenschakeling van verwensingen is als ons hier wordt voorgesteld (denk aan de KRO-film over de Haagse schildersbuurt van Hans Koe koek). en ten tweede dat in de ongetwUfeld bestaande uitzon deringsgevallen de variatie aan scheldwoorden en bastaardvloe ken hoogstwaarschUnlUk klei ner is. Al kykend merk je wel degelyk, dat „Tot de dood ons scheidt" goed geschreven is. Al le actie, die teveel ontbreekt in „Rust noch duur" dat eveneens zaterdagavond werd uitge zonden, is hier overvloedig aan wezig, en er is ook werkelyk sprake van dialogen die over en weer vliegen, terwUl in „Rust noch duur" veeleer sprake is van verkapte monologen, soms onderbroken door een herha ling van het gezegde door Mil- ly Vink. waardoor de schyn van een dialoog ontstaat. Technisch gezien, is de serie van Johnny Speight dus beter dan die van Guus Vleugel, maar in beide ge vallen kamp ik met de handicap dat ik er onbewogen tegenaan zit te kUken, terwijl ik by „Tot de dood ons scheidt" nog met dr extra-handicap worstelde dat ik een hekel heb aan die eeuwige ruzie-series. „Stiefbeen en zoon" ging daar ook aan ka pot, of beter gezegd: ik ging daar als kyker aan kapot. Een permanente ruzie-situatie als uitgangspunt voor een serie, is misschien erg reëel, en uit het leven gegrepen, maar ik zie lie ver tien cowboys overhoop schieten, dan dat ik een half uur naar de liefdeloosheid kyk van naar het leven getekende figuren. Zondagavond heb ik zonder gewetenswroeging Marivaux opgeofferd aan de bewon derenswaardige, lichteiyk ont roerende Bernadette Devlin in „Panorairuek", en aan de aan Nederland aangepaste BBC-do cumentaire over 't mammoet vliegtuig Jumbo. Het sprekend ste rijfer vond ik dit: de jum bo is even lang. als de eerste vlucht van Orville Wright. Hoe ver deze precies vloog weet ik niet, ik weet alleen dat hy 57 jaar geleden met een snelheid van 30—35 myi per uur gedu rende 12 seconden in de lucht was, dus rekent u nu zelf maar uit hoe lang de Jumbo is De Fabeltjeskrant NOS: 18.55 Journ, KRO: 19.04 Kleur: Geen zee te hoog (The Queen and I) TV-serle 19.30 ver slag op dinsdag NOS: 20.00 Journ. KRO 20.20 Alaaf '70 carnavalsprogr. 21.10 Leven en laten leven, film over gehandicapten 22.00 Kleur: De Wre kers tv serie NOS 22.50 Journ. TELEAC 22.55-23.25 Schaken voor be ginners les 17 (herh.) Nederland II. NOS: 18.15 Samenvatting van de loondebatten le Kamer 18 45 Kleur: De Fabeltjeskrant. NOS 18.55 Journ. NOS 19 04 Scala: Inform, progr AVRO 19.30 Peyton Place, tv-feullleton NOS 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Kleur: The Survivors (De Overlevenden) tv-fllm. 21.10 Kleur Dit IsTom Jones (This Is Tom Jone6). muz show. 22.00 AVRO's Televlzle NOS 22.50-22.55- Journ. LUNTEREN (ANP) De gerefor meerde synode zal de 850 plaatselyke gereformeerde kerken oproepen om hun bydrage voor internationale hulpverlening te verdubbelen. Dit be tekent dat byna 8 miljoen gulden ter beschikking moet komen. Dit is 10% van het totale budget der Geref. Ker ken. Ook wil de synode, dat de Raad van Kerken in Nederland zich inzet voor 'n beter inzicht in de eisen van sociale gerechtigheid naar bybelse maatstaven. De consequenenties hier van moeten, zo besloot de synode, worden voorgelegd aan de regering en de politieke partijen. Voort wil de sy node alle kerkleden oproepen om zich beter bewust te zyn van hun politieke verantwoordelUkheid in het ontsdi-- kelingsvraaj£s>^s

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5