Huis kopen? Houdt regels van makelaar in de gaten Zelfmoordpoger wil niet dood maar blijft liever leven m BROMFIETSER VALT IN HET S P.H. KANAAL Pseudo monnik I oer voor politicologen jARI(TEBOAO T FEBRUARI 1ST» MTOACH DAGBLAD PAGINA T CIDSCH fcjf DAGBLAD Provincies Is het allemaal zo gaat als het tgaan moet, mogen we dit jaar tweemaal naar de stembus, imaal om provinciale staten te zen en eenmaal om een nieuwe nenstelling van gemeenteraden te verkstelligen. Het zijn verkiezin- i die gezien worden als voorberei- ig voor het grote werk: de samen- Hing van de Tweede Kamer in 0, als punt in een verkiezings- yd die loopt vanaf 1967, de komst i D'66 in de volksvertegenwoordi- g en de daarmee gepaard gaande cussie in de politiek over duide- iheid en nieuwe partijvorming, .t is jammer omdat het de aan- jht afleidt en de motieven ver- tbelt. In het geval van de ge- tnteraden ligt het nog het duide- it. We hebben allemaal met de eenten te maken, we trouwen itadhuizen, zien geketende burge ters op foto's, wonen in die en gemeente enzovoorts. Kortom, de ieente heeft nog een duidelijke ïctie, ook al wordt er geëxperi- aiteerd met nieuwe instituten en -men, zoals de gewesten. Veel vager is het instituut provin- en veel vager zijn dan ook per finitie de instituten provinciale -,ten en gedeputeerden. Toch heeft provincie in ons .staatdundig" aken 'n enorme rol gespeeld Voor- wij een koninkrijk werden in het fin van de 19e eeuw. en voordat Fransen ons hadden beheerst, nde Europa in het „Concert der lkeren" de zogenaamde Republiek Zeven Verenigde Nederlanden, arbij ging het om zeven provin- s: Groningen, Friesland, Overijsel, Jderland. Utrecht, Holland en Zee- id. Een groep ongelijksoortige atjes, verenigd in een los stamver- nd bijeengehouden door het be stzijn een gemeenschappelijke [l,-, ."log. bevrijdingsoorlog zouden we zeggen, te hebben gevoerd tegen wereldoorlog en die te hebben ge- mnen. ge^ij werden bestuurd door een Sta- doeni-Generaal die in Den Haag ver- maar sterk gehandicapt nieVd door de vele tegenstrijdige be- igen van handelsprovincies en d%rmachtige provincies als Hol- in|d en landbouwprovincie6 als Gro- a^gen en Friesland. De gedelegeer- jjjg gezien de communicatie-mo- daiJijkheden van de 17de en 18de eeuw T H de kans liadden voortdurend mi",itact te houden met het „tbuis- fanF>nt, waren in verband daarmede ponden aan een zogenaamde last- ti jo/'"?- Dat kwam er op neer dat elk "wstel in de Staten-Generaal on rworpen was aan tijdrovende goed- ====»ringsprocedures. omdat voorstel- i in Den Haag gelanceerd, eerst ar Friesland, Groningen enzo- jrt, moesten om op hun waarden worden bekeken. En dat beteken - in de praktijk al gauw dat de uit- erende organen van de dichtst -£het vuur zittende en sterkste pro- Mcies, Holland, het voor het zeg- laadden en dat de andere zich chts aarzelend bij het door Hol- id uitgestippelde beleid aansloten W wel dit saboteerde. U Vooral in de 18de eeuw zouden de delen van deze unieke staatsvorm jh doen voelen. Vele malen is er oral toen over de door ondervin- ig gevoelde „defecten" in de re- gesproken. Steeds weer han- len memories over het gebrek volmacht van gedeputeerden en ontbreken van middelen om pro- icies die weigerden aan hun fi- ciële verplichtingen te voldoen, te -igen. zeven verenigde provincies sleep- zich voort totdat in 1795 het kwam. De Fransen veroverden •rland, en er kwam een einde het wonderlijk staatsbestel van •en souvereine provincies. Nadat Fransen in 1813 waren verdwenen ibben de provincies nooit meer iets hun oude macht teruggekregen. ;y de eerste grondwet van het krijk der Nederlanden kwam !l macht te berusten bij de ko- De provinciale staten werden 'oerende organen, waarvan sa- jtelling en werkzaamheden door vorst werden geregeld. Na 1848, de overwinning van het libera le, kwam een nieuwe provinciale tot stand, die in grote trekken nu toe is gehandhaafd. Provin- bezitten sindsdien een wettelijk itgelegde vorm van autonomie eigen zaken, terwijl zij met de ^itrale regering een band onderhou- •n via de door de Kroon benoemde STW\m[ssarissen der Koningin. Hier- rtnjjee werd gekozen voor een midden- coneg tussen centralisatie, toen een rs pogst modern begrip, en de oude jke'rijheid" uit de tyd van de Repu- iek der zeven verenigde provincies. js we het nu bekijken, heeft de sntralisatie-gedachte het, voor het fenblik althans, duidelijk gewon en. De nu aan de gang zijnde dis- issies over een herindeling van het And in bijvoorbeeld economisch op Kaar afgestemde gewesten, het roeien van agglomeraties toont wel at de tijd voor de provincie voor- >U is. J R S' De makelaarskosten. waarover het in dit artikel gaat. zijn niet de enige lasten waarmee de koper van een huis de prijs moet verhogen, wil hij het pand op zijn naam hebben. Er komen nog registratiekosten, kosten voor de transportakte van de notarissen en als men met geleend geld werkt provisie voor het opstellen van de hypotheekakte bij. De broederschap van notarissen heeft daarvoor speciale tarieven. Voor de overdracht van de grond en het daarop te bouwen pand betaalt men voor nieuwbouw 5 pet. aan regis tratiekosten over de totale prijs. Het notaristarief voor de transportakte bedraagt bij een koopprijs van 40.000 gulden 674 gulden, bij een huis van 50.000 gulden wordt dat 800 gul den en voor een pand van 60.000 gulden 924 gulden. Voor de hypotheekakte zijn de notaristarieven weer anders. Leent men een bedrag van 40.000 gulden, dan kost de akte u 584 gulden, bij 50.000 gulden wordt dat 659 gulden en bij 60.000 gulden 709 gulden. Gaat het om tweede hypotheken, dat worden die aktekosten hoger. Buiten deze lasten moet de koper dan nog rekening hou den met eventuele taxatiekosten voor de hypotheekverstrek king en met de afsluitprovisie. die de tussenpersoon bij het afsluiten van een geldlening kan vragen. De makelaarscour tage bedraagt l1^ pet., die de koper uitsluitend betaalt als hij duidelijk kenbaar heeft gemaakt van de bemiddeling van die makelaar gebruik te maken en daartoe ook opdracht ver leent. i KATWIJK AAN ZEE Door tot k ,og toe onbekende oorzaak is fcn 52-jarige Katweker met zijn romfiets gevallen en in het Prins lerlendrikkanaal terechtgekomen. De 'anolitie, die werd gealarmeerd, was Kanel ter plaatse om hulp te bieden, at 'oen men hier aankwam bleek dat. t ymstanders de drenkeling, met be- tulp van een dreg, reeds op het atlroge hadden gehaald. v Wel diende de politie zuurstof toe un)md&t de man die veel water had ntf-nnen gekregen, het benauwd had. Pp advies van dokter Lodder werd Katwijker overgebracht naar het teehospitium. HAARLEM (GPD) Wie er straks over denkt om toch maar een huis te kopen in plaats van te blijven huren, kan on nodige kosten voorkomen als hij zich wat nader verdiept in de spelregels van de makelaar. Die regels zijn opgesteld, om de bemiddelaars wat meer houvast te geven bij het berekenen van hun courtages en om de cliënt duidelijk te maken waar hij met de makelaar aan toe is. Courtage-clausule Hoe zat het nu met de courtage - clausule? In de Groningse situatie stelde de makelaar een koopakte op, waarin hy de clausule zette, dat beide partijen (koper en verkoper) een courtage zouden betalen. Par tijen ondertekende deze akte. Maar de koper deed dat pas, nadat hy geprotesteerd had tegen hetgeen de akte over courtage-betaling zijner zijds vermeldde en er een schrifte- Zy schrijven voor in welke geval len de koper van een huis verplicht is de tussenkomst van een bemidde laar te betalen. Er staat niet in dat de man die 'n huis koopt onder alle omstandigheden verplicht is courtage te voldoen. Daarover zijn al heel wat misverstanden ontstaan die tot rechtzaken hebben geleid. De make- 'laars werd daarbij niet altijd in het gelijk gesteld. De consumentenbond raadt poten tiële kopers het volgende aan: begin met de makelaar te vertel len dat u hem als verkoper ziet en niet als uw bemiddelaar. Als udat doet kan geen courtage worden be rekend, mocht u het over de koop van het huis eens worden met de ver koper; k vraag de makelaars naar de bondsvoorw aarden voor bemidde ling. Daaruit moet blijken dat u als koper uitsluitend bemiddelingsprovi sie verschuldigd bent wanneer zowel de verkoper van het huis als u ge bruik maken van de diensten van dezelfde makelaar; als u een transactie aangaat, te ken dan nooit automatische een ver klaring waarin u zich bindt een be paald percentage makelaarscourtage te betalen. De makelaar mag zo'n transactie niet ophouden wanneer u geen bemiddelingsprovisie betaalt en daarbij in uw recht staat de adspirant-koper doet er ver standig aan het bod dat hy op een huis wil uitbrengen ook bekend te maken aan de eigenaar van 't pand. Dan loopt hij niet de kans dat de makelaar zaken gaat doen met een koper, die minder voor het huis wil geven, maar die in elk geval wel courtage betaalt. Jurisprudentie Drie rechtzaken over provisiege schillen hebben inmiddels voor een jurisprudentie gezorgd, waarin enkele duidelijke uitspraken zijn gedaan. Daaraan heeft de adspirant-koper van een huis voldoende houvast, het gaat om zaken die in Amsterdam en Den Haag zyn behandeld in 1965 en in 1967. In twee gevallen reageerden de cliënten op een advertentie en in het derde geval ging het om een beleg ger, die reageerde op een hem toege zonden circulaire. In Groningen had een makelaar een adspirant-koper 'n huis laten bezichtigen en hem ge adviseerd optie op het pand te neme Hij eiste daarvoor courtage, maar de rechter stelde hem in het onge lijk. In Utrecht zorgde een make laar eveneens voor een bezichtigings afspraak. Het bod dat de koper daarop deed, werd rechtstreeks uitgebracht aan de eigenaar van het te verkopen pand. Het huis werd tenslotte gekocht voor de vraagprijs in een rechtstreeks kontakt van koper en huiseigenaar, zonder dat de makelaar daar nog aan te pas kwam. Ook in dit geval was de tussenpersoon niet gerechtigd provisie in rekening te brengen aan de koper. Bij het derde geval dat zich in Brabant afspeelde, kwam het even eens tot een bezichtiging via de ma kelaar. Maar de kooptransactie ge schiedde zonder zijn tussenkomst. lijke verklaring van de makelaar werd afgegeven, waarin stond dat de koper geen courtage schuldig zou zyn "indien de betaling niet berust te op een wettelijke verplichting". Zo vermeldde tenminste mr. J. Middag, secretaris van de Neder landse Bond van Makelaars (NBM) de gang van zaken in het make laarsblad. Over het Utrechtse geval zed hij dat ook daar sprake was van een koopakte met een courtage clausule. Die akte werd zonder enig voorbehoud getekend. Dat deed een dame als gemachtig de van de koper. Ze tekende nadat de makelaar desgevraagd had ver klaard dat courtage-betaling in over eenstemming was "met het geldige tarief" en daarom voldaan moest worden. Toen de koper zelf de akte onder ogen kreeg protesteerde hy tegen de provisiebetaling. In de Brabantse zaak was er helmaal geen courtage - clausule De makelaars voerden op de recht zittingen alle drie aan dat zij van de kopers stilzwijgend opdracht, had den gekregen tot het verlenen van bemiddeling. Bovendien zeiden zij van mening te zijn dat die kopers in elk geval van hun bemiddeling gebruik hadden gemaakt en daarom courtage schuldig zouden zyn. De Haagse rechtbank zei op 23 juni 1965 over het Groningse geval: de koper heeft helemaal geen op dracht aan de makelaar verstrekt, ook niet stilzwijgend. Een bezichti ging en het verzorgen van een optie betekent niet dat men automatisch makelaar van de koper wordt. Het acoepteren van zijn optreden houdt nog geen opdracht in. Een beroep op de tarieven en voorwaar- I den heeft in dit verband daarom geen betekenis. Daarvoor moet er eerst een rechtsband bestaan in de vorm van een opdracht en die ont brak hier. Het gaat dus om de vraag, wan neer schakelt men een makelaar in? Mr. Middag zegt daar in het alge meen over, dat zowel de rechtspraak als de Nederlandse Bond van Make laars willen voorkomen dat iemand onbewust of ongewild een makelaar met de verplichting tot courtage-be taling krijgt toegeschoven. De Consumentenbond waakt daar ook tegen en zegt daarom: als u een koopakte met dubbele courtage- clausule (verkoper en koper) te on dertekenen krijgt dan moet u door halen wat er als verplichting voor de koper staat en daar uw paraaf naast zetten. Het voorkomt allerlei onaangenaamheden die tenslotte voor de rechtbank moeten worden beslist. FULDA (AFP) Ruim twee jaar lang heeft de 22-jarige Wolfgang, die zich voor monnik uitgaf, gastvrijheid genoten in diverse Europese kloosters. Hy is tenslotte in Fulda door de mand gevallen. Enige tijd gele den meldde Wolfgang zich bij de pastorie van Haina in Hes sen. Hij vertelde daar tegen de pastoor dat hy de opvolger was van de abt van het klooster van Velle-Dieu in België. De pastoor verschafte hem onder dak en de pseudo-monnik las dagelijks de mis en hoorde ook biecht. I Hij maakte kennis met de ab- j dis van het klooster van Fulda, die, gecharmeerd door zijn goe- II de manieren en talenkennis hy sprak vloeiend Frans en La- tyn hem uitnodigde voor een bezoek aan haar klooster. De pseudo-monnik bracht er twee dagen door en in die tijd ontdek te men het bedrog. Het bisschoppelyke secreta riaat, waar men het toch wel een beetje vreemd vond dat zo'n jonge man tot opvolger van een abt was aangewezen, stelde een onderzoek in. Het re sultaat was dat Wolfgang in een psychiatrische kliniek werd op genomen waar hy nu nog ver- biyft. De geslaagde zelfmoord is op geen stukken na zo'n groot pro bleem als de zelfmoordpoging. Alleen al de exacte cijfers wijzen in die richting: ongeveer duizend Nederlanders plegen per jaar zelfmoord, het aantal pogingen is ongeveer vijftienmaal zo groot: waarschijnlijk loopt een nog veel groter aantal mensen voortdu rend of zeer dikwijls met de ge dachte rond, er een eind aan te maken. Een ander feit dat de zaak nog meer reliëf geeft: het aantal zelfmoorden is relatief constant, het aantal zelfmoord pogingen neemt toe. Wat is het verschil tussen een zelf moord en een zelfmoordpoging? De eerste is duideiyk: het slachtoffer is doorgaans dood. Op het eerste ge zicht zou men kunnen zeggen dat ie- man die een zelfmoordpoging doet en in leven blyft, een mislukte po ging heeft gedaan. Maar dat is niet waar. Zelfmoordenaars en zelfmoord- pogers horen tot zeer verschillende groepen, by de laatste groep zyn de motieven, de omstandigheden, de ge bruikte middelen anders en dikwyls tegenovergesteld aan die by de eer ste groep, en vooral duidelijk is. de zelfmoordpoger wil in leven blyven. Prof. dr. N. Speyer, samen met prof. dr. J. Bastiaans, hoofd van de psychiatrische Jelgersmakliniek in Oegstgeest en lid van de commissie die een onderzoek naar zelfmoord voorbereid wil zulk een zelfmoordpo ging dan ook eigenlyk liever noemen: poging om te blyven leven. Is de poging tot zelfmoord een verschynsel dat by onze. maatschap- py hoort? PROF. SPEIJER „Persooniyk ge loof ik van wel. Het toenemd aantal zelfmoordpogingen en de toenemen de agressie lopen paral el. Allebei wyzen ze op een verstoring van het agressiemechanisme., de groep die geen 'kans ziet zyn agressie op een normale manier „Naar buiten af te voeren", In de kranten worden een heleboel dingen los van elkaar be handeld er wordt geschreven over drugs, zelfmoord, agressie, secta- riërs, over provo's, damslapers, over opstandige studenten, maar ze horen vaak onder die ene noemer: Je moet iemand die een drug neemt, of een poging tot zelfmoord doet, niet veroordelen. Hy doet dat in een poging de aandacht op zich te vestigen. Dat zal hy zelf ontken nen, misschien, maar als je geen hulp nodig hebt, dan doe je zoiets niet. Nu kunt u natuurlyk wel zeg gen: iemand die een poging tot zelfmoord doet schaadt alleen zich zelf, net zo goed als de zware drug gebruiker of een zware roker. Als we by de alcoholisten komen wordt het al moeiiyker: die kunnen wel de- gelyk gevaarlyk worden zoals dage- lyks in de kranten te lezen valt. 7e zyn evenzo goed symptomen van een merkwaardig en verontrustend verschynsel in onze maatschappij waarmee ook het toenemend aantal auto-ongelukken ongetwyfeld ver band houdt. Een aantal ongelukken z^n rechtstreeks zelfmoordpogingen of verkapte agressieve daden. En ik meen dat als we niet tydig iets hier aan kunnen doen. het steeds groter vormen aan zal nemen Kunt u beschrijven hoe dat in zyn werk gaat. Op welk moment be sluit iemand zyn zelfmoordplan te realiseren? PROF. SPEIJER: „Dat is zeer gecompliceerd. Er zyn drie dingen. Ten eerste: de persooniykheidsstruc- tuur. De mensen die een zelfmoord poging doen horen, als gezegd, tot een totaal andere groep dan dege nen die daadwerkeiyk zelfmoord ple gen. slechts een tot vyf procent van degenen die een poging doen. be landt uiteindeiyk in de groep die daadwerkeiyk de dood wil. Dat is een buitengewoon merk waardig verschynsel dat samenhangt met de persoonlijkheidsstructuur. Ten tweede is er een bepaalde milieusitu atie en ten derde is er een bepaalde „trigger" nodig en daar komt dan als complicerende factor by, dat door milieufactoren de situatie kan ver slechteren of verbeteren. Wanneer iemand, die rondloopt met de gedachte om zelfmoord te plegen op een gegeven ogenblik de kans heeft zyn agressie op een an dere manier naar buiten af te voeren, dan kan dat tot gevolg hebben dat zyn persooniykheidsstructuur zo ver andert, dat hy geen zelfmoord pleegt. Krijgt hy in die situatie een extra frustratie, dan kan hy Juist over de drempel heen komen. Ik herinner me het geval van een man die eigenhjk dood had moeten zyn, maar door de medische weten schap gered werd. Hy had vlak voor hy het deed iemand, een kennis, op gebeld, hy wilde praten. Die kermis zei toen: ja hoor eens, ik heb nu geen tyd. Dat was op dat ogenblik de frustratie waardoor hy tot zyn daad kwam, waartoe hy anders niet zou zyn gekomen. Het kan iets heel simpels zyn". Zelfmoord wordt, volgens de sta tistieken bevorderd door gescheiden zyn of weduwnaar weduwe). Hoe ouder men is (boven 55) hoe meer de neiging zichzelf daadwerkeiyk om het leven te brengen toeneemt, voor al als men man is. Zelfmoordpogin gen komen verhoudingsgewys meer voor by vrouwen. gehuwden mensen die kinderen hebben, tussen 20 en 35 jaar oud zyn. Ook katho liek zyn doet zelfmoordpogingen meer voorkomen dan zelfmoorden. Er zyn ook verschillen in het toege paste middel.: in het algemeen pas sen zelfmoordenaars „harde" mid delen toe (schietwapens etc.) en zelf- moordpogers .zachte" slaapmidde len. De Britse professor Erwin Sten gel heeft ook geconstateerd, dat zelfmoordpogers tevoren regelingen treffen zodat het vrywel zeker is dat ze ontdekt worden voor ze aan het toegepaste middel overiyden. dit in tegenstelling tot degenen die echt zelfmoord plegen. Vooral dit feit il lustreert professor Speyers opmer king dat een poging tot zelfmoord eigenlyk een „poging tot leven" is. Het is, zegt prof. Speyer, ook niet juist de vraag te stellen: heeft iemand het recht om zelfmoord te plegen, of het recht om marihuana te roken, sectariër te worden. Al die uitingen wyzen erop dat er iets fun damenteels mis is in onze maat schappij, en de vraag moet dan ook luiden: heeft zo iemand het recht om te leven? Prof. Speyer:: „Je moet de men sen in deze maatschappy het leven zo maken, dat hy geen zelfmoord hoeft te plegen, geen marihuana hoeft te roken. En als die voorwaar den niet worden geschapen biyft er maar een ding over: waar nodig hel pen". Het is opmerkeiyk dat de zelf moord een van de laatste taboes is in onze samenleving. Men praat niet graag over zelfmoord, zeker niet over concrete gevallen en al hele maal niet met het potentiële slacht offer zelf. Toen op 19 november vo rig jaar een man in de Haagse po litiecel door ophangging een einde aan zyn leven maakte, meende de Haagse politie dat dit bericht niet voorpubliciteit in aanmerking kwam, niet omdat de publicatie voor men sen die met plannen rondlopen om zelfmoord te plegen (of een poging te doen) de druppel zou kunnen zyn die de emmer doet overlopen en daar staat het taboe levensgroot voor ons: „zy motiveert deze zienswyze door te zeggen de gevoelens van de ver wanten te willen ntzien". Ir er inderdaad iets in te bren gen tegen het publiceren van en over zelfmoord? PROF SPIJER .ik ben tegen het publiceren in details van een be paald geval. Inderdaad is het nioge- ïyk dat daardoor iemand anders de „trigger" krijgt om op dezelfde ma nier zelfmoord te plegen. Ik ben een enorme voorstander van het publice ren over een vraagstuk als zodanig, om taboes en vooral die. welke hulp aan medemensen tegenhouden te hel pen opruimen. Hoe meer er geschre ven wordt over de zelfmoord als pro bleem, hoe liever het my is". Iemand die met een plan een zelfmoordpoging te doen rond loopt, Is .dat een patiënt? PROF SPEIJER: „Ik vind het woord patiënt in dit geval niet goed passen. Laat ik het anders zeggen: iedereen u ook en ik ook speelt In zyn leven wel eens met de ge dachte: ik moet er een eind aan maken. Maar iemand die voortdu rend met zo'n plan rondloopt, die misschien de slaapmiddelen al in huis heeft, verkeert in een psychi sche grenssituatie en heeft hulp no dig. Die hulp hoeft hy niet van een dokter te krygen, maar van een geesteiyke, of een goede vriend. Zo iemand is niet ziek, ik zou niet graag iedere grenssituatie van een normaal mens een ziektetoestand noemen". Hoe merk je dat iemand in je omgeving een serieus plan heeft een zelfmoordpoging te doen. Maakt, hy dat duidelyk kenbaar? PROF SPEIJER: ,.Duid«iyk-dat kun je niet zeggen. Volgens de ge gevens waarover we beschikken kun je wel zeggen dat 65 procent van de mensen die een poging doen dit op de een of andere manier hebben medegedeeld. Je kimt ook rustig zeg gen dat iedereen op een enkele uit zondering na-signalen uitzendt. Maar signalen worden nu eenmaal soms niet gehoord, zelfs niet als iemand er met zoveel woorden over spreekt. Helaas moeten we constateren dat we zo langs elkaar heen leven en zo grof besnaard zyn dat onze attentie pas gewekt wordt in een zeer ern stig stadium. En dan is er dat ta boe.. zelfs artsen schromen iemand te vragen: denkt u er wel eens aan een eind aan uw leven te maken. Terwyl degene die voortdurend met het plan rondloopt juist graag zou zien dat zyn omgeving hem vraagt: zeg, wat is er. Je wilt er toch geen eind aan maken? Als ze daadwerkeiyk tot hun po ging overgaan doen ze dat op het mo ment dat ze vaststellen: ik heb brie ven geschreven, lk heb opgebeld, ik heb alles gedaan om er de aandacht op te vestigen, dit is de laaste po ging. nu hoop ik dat jullie de ogen eindeiyk eens opengaan en me gaan helpen. Het feit dat herhalingen tot vier vyf keer ik ken gevallen van zestien keer voorkomen, wyst wellicht ook al uit hoe slecht wy de signalen verstaan". De verkiezingen voor de Provincia le Staten, die woensdag 18 maart gelijk met de voetbalmatch Feye- noordBerlin Vorwarts gehouden worden, beginnen met de dag belang- ryker te worden. Niet alleen zal de uitslag een interessante graadmeter zyn voor de wyze waarop het kabi net-De Jong regeert, de verkiezingen worden ook een joort proef voor de samenwerkhigsverbariiien en stem busakkoorden, zoals die in vrywel al le provincies zyn aangegaan. Kort om: een aardig brokje voer voor po liticologen. Natuulryk zyn de statenverkiezin gen bedoeld om een nieuw provin ciaal bestuur aan te wyzen. Maar daarnaast hebben ze ook grote In vloed op de landeiyke politieke ver houdingen. Het provinciebestuur, hoa belangrijk ook als schakel tussen ryksoverheid en gemeentebestuur, staat de kiezer lang niet zo naby als de gemeenteraad. Men mag daarom aannemen, dat vooral de landeiyke politiek een be- langryke rol speelt in de overwegin gen van de kiezer by het -uitbren gen van zyn stem. Daar komt nog by dat men indirect ook de Eerste Kamer kiest. By de samenstelling van de senaat treden de leden van Provinciale Staten op als een soort kiesmannen. De uitslag zal daarom over het be leid van het kabinet-De Jong wel het nodige te vertellen hebben. Het ziet er niet naar uit, dat de premier over donderend voor de prestaties van zyn kabinet zal worden beloond. In de tweede helft van zyn regerings periode staat deze regering door al lerlei onhandige manoevres niet meer in dezelfde goede reuk, als waarin zy is gestart. Ook de laatste ontwikkelingen op financieel gebied werken niet in haar voordeel, want inflatie is iets dat ieders beurs treffc. Ondanks pogingen van minister Witteveen om de ongerustheid op dit punt wat weg te nemen, is een forse verhoging van de b.t.w. nog altyd onontkoombaar. De minister zei deze week dan wel niet op een extra ver hoging te rekenen, de verhoging die eanvankelyk op 1 Juli zou worden doorgevoerd, (van 4 naar 5 pet. voor eerste levensbehoeften en van 12 naar 15 pet. voor luxe artikelen) maar die tot 1 januari 1971 werd uit gesteld zal ook zyn invloed wel op de pryzen hebben. Trouwens de verhoging van de a.o.w.-premie en de gemiddelde loon stijging met 8 pet., die inmiddels al voor een miljoen werknemers is overeengekomen, zyn ook geen za ken die het eenvoudig maken een anti-inflatiebeleid te voeren. Men mag ook dit jaar van de be- 6tryding van de inflatie dan ook niet al te grote verwachtingen hebben, al zal de nieuwe minister van Economi sche Zaken mr. Nelissen het prijsbe leid waarschyniyk verscherpen om niet het lot van mr. De Block te on dergaan. Toch is het merkwaardige dat niet de WD, waartoe dr. Witteveen be hoort. maar de KVP straks de klap pen moet opvangen De VVD zal er. als de opiniepeilingen geiyk krygen, waarschyniyk met winst uitspringen. Men heeft Geertsema's Rotterdamss redevoering waarin de liberale frac tieleider het idee lanceerde om ver vroegde verkiezingen te houden als de uitslag van de statenverkiezingen forse verschuivingen te zien zou ge ven, wel uitgelegd als een poging om de winst binnen te halen, voordat de b.t.w.-bui losbarsten en de pryzen opnieuw stygen. Drs. Joekes heeft daartegen deze week in de Kamer verontwaardigd geprotesteerd en naar men mag aan nemen terecht. Mr. Geertsema is een man die gewend is de dingen te zeg gen, zoals ze zyn. Hy vindt gewoon, dat een regering moreel verplicht is heen te gaan als biykt dat haar be leid niet meer de steun van de meer derheid van de kiezers heeft, maar stelt daarby wel de voorwaarde dat er een redelyk alternatief moet zyn. Maar of dat alternatief is, zal uit de uitslag van de statenverkie zingen moeten biyken. Dat maakt de samenwerkingsverbanden, die in vyf provincies tussen PvdA, PSP en PPR zyn aangegaan, extra belangryk. Er zal moeten blyken of het Progressief Akkoord by de kiezer aanslaat en de basis kan worden voor een kabinet van andere signatuur, een soort ka- binet-Cals. Nu D'66 overal zelfstan dig optreedt, zyn de verwachtingen echter niet hoog gespannen. Het is duidelyk dat vooral de De mocraten de winst gaan binnenha len, zoals in 1967 de Boeren dat de den. Daarmee worden zy in een sleu telpositie gemanoevreerd die hun voor zowel links als rechts nog aan- trekkelyker maakt als coalitiepart ner. D'66 hoopt alleen die winst by de volgende verkiezingen van de ge meenteraden en de Kamer te kuh- nen behouden. Drs. Gruyters, de ideoloog van D'66 gokt op het „band- wagon"-effect. (meer kiezers worden aangetrokken door het succes). Maar de ervaringen met vroegere staten verkiezingen hebben geleerd dat gro te successen snel weer kunnen weg ebben. Dat heeft de NSB in 1935 er varen, de CPN in 1946 en in 1966 de Boerenparty. Voor D'66 wordt een forse verkie zingszege echter ook om andere re denen belangryk. De Democraten willen zo sterk mogeiyk doordringen in de Eerste Kamer om hun staats- rechteiyke ideeën te realiseren. Die plannen vergen nameiyk grondwets- wyziging en zonder de medewerking van de senaat komt die niet tot stand. Normaal wordt de Eerste Kamer in gedeelten gekozen, maar D'66 heeft mee dat minister Beernink in 1971 een beperkte grondwetsherziening wil doorvoeren, die ontbinding van zowel de Tweede als de Eerste Kamer noodzakeiyk maakt. Dat maakt de statenverUezingen voor hen ex tra Interessant. R. W. HEID IN GA

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7