MAXI-MODE CONFECTIE BEDREIGT C.P.N. -v aan Rusland Maxi komt er Burgemeesterbevrijdt' inwoner uit inrichting Weer minder werklozen Wethouder NAC naar Noordwijk Tweede schat in Eibergen gevonden Groot overschot aan mini-rokken Coen Moulijn: Voorzichtig Onbelangrijk Ijlings Onverbiddelijk Faillisement Fundamentele rechten van de mens aangetast Vrijdag uitspraak kort geding over „vakbondstientje'' Congres in Amsterdam Mr. L de Block commandeur N.L. Auto botsten Senaat moei loonwet k verwerpen PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD (Door Jos Hagers) AMSTERDAM (GPD) De Nederlandse confectie-industrie zit met de handen in het haar, want Parijs heeft een mode ge lanceerd, die men ons met de beste wil van de wereld dit voor jaar nog niet kan verkopen. Zelfs de meest modevolgzame - vrouwen zullen het deze zomer met een doodenkele maxi moe ten doen, want de fabrieken zien geen kans meer om op korte termijn voor een ruime keus te zorgen. ZATERDAG 7 FEBRUARI *1 De confectionairs zijn met hun produktie de mode-ontwerpers n.l. al -een half jaar vooruit omdat zij nu eenmaal voor een tijdige bevoorra ding van winkels en warenhuizen moeten zorgen Een voorwaarde waardoor zij vooral by een plotselinge om mezwaai van de made zoals nu is gebeurd niet direct „up-to-date" kunnen zijn. Trouwens zelfs een maand geleden was een rigoureuze overschakeling op maxi nog niet te voorzien. derlandse vrouw even afwijzend te genover maxi's als de Parisienne staan dan zullen de al te progres sieve fabrikanten daaraan ten gron de gaan. Het trieste van iedere nieuwe mo de is dat er zoveel mensen werkeloos door worden. Zo zijn de vrouwen door mini's panties gaan dragen en het ligt vooral in Nederland nogal voor de hand dat zij door de maxi's weer de veel goedkopere nylonkou sen zullen kopen. Vandaar dat de panty-industrie alles zal doen om de mini's in de mode te houden. Vandaar dat winkels en warenhuizen die hun maximantels vorige seizoe nen bijna alleen maar kwijt raakten in de uitverkoop, voor het voorjaar wat de „long look" betreft Juist een zeer voorzichtige keus hebben ge daan. Men heeft wel wat Londense maxi-mantels. die naar Parijse be grippen toch iets te lang zijn. maar aan een ruime sortering van de door de Franse couturiers zo veelvuldig gelanceerde maxi-Jurken valt in Ne derland voorlopig nog helemaal niet té denken, Meer dan ooit zal de komende maanden blijken hoeveel invloed de mode op ons economische leven heeft. De overheid heeft bij ons de mode altyd als onbelangrijk en gênant ter zijde geschoven en nog nooit heeft men aan één mode-ontwerper subsi die verleend. Die kortzichtigheid zal zich nu wreken, want terwijl Italië, Spanje, Israël. Denemarken. Duitsland, En geland en Oostenrijk met regerings steun in een paar jaar tijd een boei ende mode-industrie hebben opge- Alleen al om de eerste Nederland- I bouwd waarvan couturiers, stof- tot halverwege de kuit vallende maxi-Japon te kunnen fotograferen 'béiden wij deze week stad en land af en alleen in de Amsterdamse bou tique van Sophie en Johnny bleek Infién er één te hebben. De Parijse wat lijzige „long-look" jurk heeft n.l. niets te maken met de in Nederland al 'lferig ingeburgerde veel geraffineer de gastvrouwjapon. fen en kledingfabrikanten profi teren blijft Nederland achter. Die achterstand zou men eigen lijk alleen nog kunnen inhalen wan neer men na afloop van de eerstvol gende Parijse modemarathon voor de internationale modewereld een Ne derlandse modeweek zou organiseren. .In t Amsterdamse conferentiecen- .tfum men verwacht men dat alleen C en A de Bijenkorf, Voss en Vinke en een aantal boutiques door ijlings geplaatste orders nog in zuilenslagen om binnen enkele weken met een wat uitgebreidere maxi-collectie te kun nen komen. Een collectie die vol- -gens insiders echter hoofdzakelijk uit broekpak-maximantel combinatie zal bestaan. Of die haastige spoed wel zo goed is zal nog moeten blijken, omdat veel confectiefabrieken alleen op stel en sprong maxi's kunnen ma- Aken van de overgebleven stof van de Vorige jaren. Wie werkelijk maxi- modieus wil zyn kan daarom wel- 'Ticht beter tot het eind van de zo mer wachten omdat men dan niet alleen meer keus. maar ook maxi's Van betere materialen heeft. Afgezien daarvan hoeven de mini- j liefhebsters niet te treuren, de korte rok blijft voorlopig onverbiddelijk •„in". Zelfs bij C. en A. ziet men de j -maxi's niet als „de" nieuwe mode maar gewoon als een uitbreiding van het assortiment. De Nederlandse cbnfectiefabrikanten zyn bovendien nu al korte rokken voor zomer 1971 aan het maken, maar het is wel zo i dat de maxi's zeker in de komende wintercollecties een grote plaats in- I nemen. Overigens blijkt nu al dat Ne- j derland de nieuwe mode anders op- Vat dan Parijs, want biedt men in de Franse hoofdstad evenals in Ro- me keus uit lang en zeer kort, wat onze vaderlandse confectie-industrie rbetreft, heeft de minimale minirok "zijn langste tyd gehad. De kortste rokken maakt men een fractie langer. - Het wachten is nu op de keus van j de vrouw. Mocht ze besluiten dat zij j 'voortaan alleen nog maar maxi wil dan blijft de Nederlandse confectie- industrie met miljoenen korte rok- j ken zitten en dat betekent onverbid delijk het faillissement van tiental- j ien fabrieken. Maar wanneer de Ne- HEERENVEEN (ANP) De burgemeester van Heerenveen. de heer H. Hellinga. heeft gistermiddag een gemeentenaar, de 60-jarige rondreizende hoefsmid Sipke Faber, weer uit de psy chiatrische inrichting Franeker gehaald en hem naar zijn woonplaats Tjalleberd gebracht. Sipke, die donderdag met een am bulance werd opgehaald na eerst nog op de fiets te zyn gevlucht, was van nacht weer by zijn zwager en zuster ondergebracht. „Ik was des duivels", aldus burgemeester Hellinga. „De so ciaal-psychiatrische dienst in Fries land heeft deze man laten opnemen rechten van de mens aangetast". Het ophalen van Sipke Faber uit Franeker verliep zonder moeilijkhe den. „In Franeker vertelden zy mij al dat dit geen klant voor hen was", aldus burgemeester Hellinga, die toegaf in dit geval overigens in to taal geen bevoegdheden te hebben. In in Franeker zonder dat ze hem ooit dit geval is de normale procedure onderzocht of ook maar gezien heb- gevolgd: de sociaal-psychiatrische ben. Kyk, wanneer dit mogelyk is dienst heeft een briefje getekend en dan kan ik hem ook ophalen en zon- daarop heeft de kantonrechter mach- der de S.P.D. er in te kennen. Maar tiging verleend om Sipke Faber naar men hoort nog wel van my. want Franeker te brengen ter observatie in dit geval zyn de fundamentele Overigens is de plaatsing van Sipke in een psychiatrische inrichting nooit de bedoeling geweest zo deelde de SP.D. in Friesland mee. Hy zou er een tijdje ter observatie worden ge houden om vervolgens in een ge zinsvervangend tehuis ondergebracht te Worden. Een en ander geschiedde geheel op medische indicatie. „Het is een hele complexe zaak", aldus de SPD. \n Amsterdam Mini of maxi? Bredanaars ontvluchten carnaval NOORDWIJK BREDA <GPD» B NAC-trainer Canjels is één van de "weinige zuiderlingen, die de wijk 'neemt voor het carnaval. Vandaag neemt hij met zyn spelers zyn in trek in het Palace Hotel in Noord- .wijk aan Zee, waar hij zijn spelers '.„waarvan", aldus Canjels, „de huis genoten in dolle stemming verkeren", in alle rust voorbereidt op het duel legen Telstar. Canjels: „Wij ontvluchten het car- naval een beetje. Het is een aardig feest natuurlijk, maar niet voor voetballers, die aan de vooravond .van een belangrijke wedstrijd staan. Noordwijk leek ons wel een aardige verblijfplaats voor een retraite". „Sipke Faber is een rustige, ver standige, misschien minder begaafde man, die zeer geliefd is bij al zyn kennissen. Zolang zyn vader nog leefde boterde het goed tussen zwa ger en dochter en de inwonende va der en zoon. Zij konden zichzelf beredderen. Toen vader echter stierf moest het echtpaar wat meer om Sipke denken". Sipke moest weg. aldus de burgemeester, omdat zij wilden verhuizen. Om het zover te laten komen moest de woning wor den verkocht. Sipke had daarbij ech ter in totaal geen belang en hy moest daarom, omdat hij nog een hypotheek op de woning had, weg. Sinds die tijd is de S.P.D. ingescha keld. „De SPD. heeft geactiveerd deze man in Franeker op te nemen zonder dat men hem ooit heeft ge zien", aldus de burgemeester van Heerenveen „En dit is volgens my wel een van de ergste dingen, die kunnen gebeuren. Men vraagt zich af hoe het mogelyk is in 1970". Dit was voor de burgemeester dan ook aanleiding om zelf naar Franeker te r„si; Elsenburg treedt af DEN HAAG (GPD) Nu het hernieuwd overleg tussen werkge vers en werknemers in de metaal nijverheid over tie totstandkoming van een nieuwe cao voor de klein- metaal geen resultaat heeft opleverd zal de president van de Haag se rechtbank, mr. J. H. C. Slotema- ker, vrijdagmorgen uitspraak doen in het kort geding over de rechtma tigheid van de door de metaalvak bonden geleide staking bij het Hoornse bedrijf Lomefa. Het kort geding, waarin het be drijf vordert dat de staking op straf fe van een dwangsom van f 100.000 per dag wordt verboden, was vorige week opgeschort. Tegelijkertijd be sloten de metaalvakbonden de sta king te onderbreken en nog geen ac ties te ondernemen bij het Haagse bedrijf Van Swaay N.V. Deze twee bedrijven zijn het doel wit geworden van de metaalvakbon den. nadat enkele maanden geleden de onderhandelingen over een nieu we cao voor de metaalnijver heid 1180.000 werknemers) zyn af gebroken omdat de werkgevers niet bereid waren het z.g. vakbondstient- je leen bijdrage van 10 gulden per DEN HAAG (GPD> Min.- maxi wat het worden moet ls nog de vraag. Wat blijkt? Mannen vinden maximantels nog wel te accepteren als er als verrassing een minijurkje on der zit Elles Hughes-Berger, tv-pre- sentatrice: „Ik vind het hele maal afhangen van het. jaarge tijde. De maxi-jurk lijkt mij nu nog de mensen ouder te maken Maar ja. je weet nooit wat er gebeurt, In het begin vond ik de mini-jurk erg ordinair en nu draag ik het zelf. Ik zal niet he lemaal overstappen op maxi, misschien wat meer als andere mensen het ook gaan dragen. De maxi lijkt my wel in de win ter heerlijk om te dragen." André van der Louw, vice- voorzitter PvdA: „Ik kan de maxi-mode uitstekend waarde ren onder de voorwaarde dat er mini onder verborgen zit. Mocht de maxi-rok of jurk er in komen dan vind ik dat zeer verwerpe lijk. Maxi voor mannen? Ze kunnen niet genoeg versierd door het leven gaan, ik vind 't uitstekend. Het kan mij niet fleurig genoeg zyn. Mocht de financiële gelegenheid zich nog voor doen, dan wil ik best een maxi-jas. Ik loop nu nog in een kort bonkertje. Nog iets, rie men, kralen en shawls wat er allemaal by hoort, daar ben ik voor." Hay a van Someren, voorzit ster VVD: „Ik vind de maxi niet leuk, de mini is aardiger en staat leuker, maakt jonger. Maxi maakt de mensen oud, bovendien kost de stof veel geld en wordt de maxi-kleding duur. Ik vind dat een groot be zwaar en maak me daar een beetje boos over. Bovendien acht ik de maxi volkomen on praktisch zowel in de auto als by wandelen of spelen met kin deren. Voor mij dus geen maxi Max Tailleur: „Opinie van de enige echte tailleur in Neder land, ha-ha. Ik vind 't leuk dat ze er reclame voor maken. Om COEN MOULIJN de modehuizen de kans te ge-Sij ven. moeten ze toch wat doenn Maxi is leuk als er mini ondeye zit. Voor jonge meissies, nielj-d voor ouwe van dagen. lg( Coen Moulijn: „Ik zie d^ maxi er voor de zomer wel in^ komen zeg. Mijn vrouw heeft aijg een tyd een maxi-jas en -jurk.j Ik vind 't leuk, eleganter darin mini. Of de vrouw er meer leC voor nodig heeft, nee hoor, mi-' ni was helemaal een overgang! Om met maxi te lopen heb j^n niet zoveel durf nodig. De wat30 oudere vrouw kan er ook in lo pen, als het maar staat." Dr j EIBERGEN iANP» —In de grote I schuur achter het aan de Grote- straat gelegen huis van de beeldhou- I wer R. G. Starke in Eibergen. waar- I in deze week een goudschat werd ge- j vonden waarvan de waarde op een paar ton werd geschat, is gisteren een tweede schat gevonden. Op het vermoeden, dat er nog meer was ver- r borgen, werd de tegelvloer van I n en gemeentenaar terug te j beraden zich over het door het aan- rlo nivito vriictoonHo cfhimr nnpphrn- i- t.i-_ j- 4.11 AMSTERDAM ANPi De Am sterdamse wethouder van Volkshuis vesting, mr. T. H. C. M. A. Elsenburg j (KVP), heeft gisteren besloten af te' treden. Dit besluit hing al in de lucht na de raadsvergadering van woens dag jongstleden, waarin met 23 tegen 22 stemmen de motie werd aangeno men dat de afdeling woonruimte (thans nog ressorterende onder de dienst volkshuisvestingen) een zelf standige dienst zal worden. Drie le den van het college van B. en W stemden voor de motie die mr. Elsen burg had ontraden. Mr. Elsenburg is acht jaar wethou der geweest en vordien van 1949-1953 en van 1956 tot zijn benoeming van wethouder in 1962 raadslid AMSTERDAM (GPD' Op het 23ste congres van de CPN dat gis teren in Amsterdam is begonnen en dat tot en met zondag voortduurt, heeft voortzitter H. J. Hoekstra, de communistische partyen van de Sow jet-Unie en van Tsjecho-Slowa- kije verweten, dat zij tot dusver voor de internationale communistische beweging geen duidelijke verant- woordiing hebben afgelegd voor hun beleid in Tsjecho-Slowakije sinds dat land in augustus 1968 door de lan den van het Warschaupakt werd be zet. Hij betreurde het, dat de betrok ken partijen waren overeengekomen er verder niet over te spreken. De heer Hoekstra sprak in zyn i by na twee uur durende redevoering r j met geen enkel woord over de toe- jaar per werknemer» aan de bonden stand in de Volksrepubliek China en I te betalen. de spannende verhouding van dat j Vorige week vrijdag, bij de behan- I land met de Sowjet-Unie. deling van het kort geding in eerste De CPN zal „met nog grotere aanleg, leek de mogelijkheid van een kracht optreden voor de vrede in I akkoord naby. het Miidden-Oosten. voor een rege ling van de conflicten door overleg, waarbij het bestaan en de veiligheid van Israël wordt gegarandeerd, als ook de belangen van de Arabische landen op grondslag van de betref fende resolutie van de Verenigde Naties", aldus de heer Hoekstra. Met het oog op de aanstaande ver kiezingen zei hij, dat de CPN verder DEN HAAG Mr. L. de Block, oud-minister van Economische Za- het recht zal opeisen om in uitvoe rende bestuursorganen vertegen woordigd te zyn, „nu de bevolking steeds duidelijke blijk geeft van een groeiend vertrouwen in de commu nisten". Hij gaf een uitvoerig beeld van de verhoudingen in de Nederlandse po litiek en kondigde acties aan voor hogere lonen, acties in de vakbewe ging en acties van studenten. Hy ken is by bevordering benoemd tot commandeur in de orde van de Ne derlandse Leeuw. RIJNSBURG Op de Brouwers straat reed gisteren omstreeks Burgemeester en Wethouders van j half acht een door een 29-jarige j bestreed de opvatting dat loonsver- j de grote vrijstaande schuur opgebro- j ken. Hierbij werd een soort fles ge- I vonden, welke met alk was verzegeld. I De inhoud bleek te bestaan uit geld en waardepapieren tot een aanzien lij k bedrag, waarvan de grootte niet bekend is. Evenals de politie was ook j een nicht van wijlen mevr. Frank- Zilverberg, van wier erfgenamen de I heer Starke het pand kocht, bij het opbreken van de vloer. De aanwe zige notaris R. G. Postma nam ook deze tweede vondst in bewaring. Uit deze vondsten blijkt, dat de familie Frank, die altijd een op zyn zachtst gezegd sober leven heeft geleid, schat rijk is geweest. Dat de erfgenamen van de familie Frank wel hebben vermoed of geweten, dat er schat ten waren verborgen in het door hen aan de heer Starke verkochte pand blykt uit het feit, dat in het koopcontract ondermeer werd be paald dat alle eventueel te vinden schatten voor hen zouden zyn. Amsterdam betreuren de beslissing van mr. Elsenburg. aldus een gister avond uitgegeven verklaring. Zij res pecteren evenwel deze beslissing en halen. Felle reactie staande aftreden van de wethouder voor de volkshuisvesting geschapen situatie. Pijnsburger bestuurde auto tegen stilstaande vrachtwagen. De chauf feur werd met een hersenschudding er. snijwonden naar het A.Z. in Lei den overgebracht. Omdat de politie het slachtoffer nog niet heeft kun nen horen is over de oorzaak niets bekend. hoging moet worden gekoppeld aan prijsstijgingen „want dat betekent in feite dat de lonen altijd achterop zullen komen". „Deze theorieën komen de onder nemers aardig te pas, maar het is duidelijk dat de stijging van de ar- beidsproduktiviteit, vooral door de De reactie van de inwoners van Tjalleberd was bijzonder fel. toen men Sipke wilde ophalen. Zy school den donderdagavond samen voor de woning, drongen zelfs binnen en ga ven te verstaan, dat Sipke terug moest komen of er zou iets met hen gebeuren. De politie heeft nog een nacht voor de woning gepost. Gisteren be sloten de inwoners een hulpdienst op te richten. Een van hen had na melijk besloten Sipke in de kost te nemen, maar omdat dit voor hem moeilijk zou zyn hadden de geza menlijke vrouwen van het dorp Tjal leberd besloten by toerbeurt het huis houden te doen. Sipke is nu echter weer by zijn zuster in huis en het schijnt dat dit DEN HAAG <GPD» Ook in de eerste maand van dit jaar heeft zich de spanning op de arbeidsmarkt in ons land gehandhaafd. De openstaan de vraag naai- mannen en vrouwen tezamen daalde weliswaar met 400 tot 104 700, maar wanneer reke ning wordt gehouden met de invloed van het winterseizoen had die daling veel scherper moeten zijn. De ar beidsreserve voor mannen en vrou wen steeg van 74.300 tot 77.500. Wan neer hier ook de invloed van het sei- voorlopig ook nog wel zo zal blijven.' zoen in rekening wordt gebracht blykt echter, dat alleen op grond daarvan de styging veel hoger had mogen liggen. De werkloosheid onder mannen was het grootst in de provincies Drente, Friesland en Groningen (resp 5,5, 4,6 en 4,2 pet.). Het laagste werk loosheidspercentage had ook nu weer de provincie Utrecht (0,9 pet.) ge volgd door Zuid-Holland (1,3 pet.). Eind januari stonden 3500 jongens van 14 tot en met 18 jaar of 1,9% van de afhankelijke mannelijke be roepsbevolking in die leeftijdsklasse als werkloos geregistreerd (een jaar geleden was dit percentage 2,1). Het werkloosheidspercentage voor man nen van 60 tot 64 jaar was 3% (een jaar geleden 3,9%). Van de 77.500 mannen en vrouwen die eind januari behoorden tot de arbeidsreserve, waren 28.200 personen drie maanden of langer werkloos, 17.700 zes maanden of langer en 12.400 een jaar of nog langer. Een jaar geleden waren deze aantallen resp. 36.70, 23.200 en 15.200. toepassing van moderne techniP en het daarmee verbonden con6® tratieproces. van de arbeiders P0 tere geestelijke en lichamelijke'1" spanning vraagt". -P N.V.V. en N.K.V. f er UTRECHT (ANP) Het N. en het N.R.V. hebben een adres stuurd aan de Eerste Ka waarin zij er by de leden var Eerste Kamer met de grootste li op aandringen, volgende week oi ontwerp-loonwet van minister Rei vink te verwerpen. r< Zy zeggen, dat het amenderfe Van der Ploeg op artikel 8 vano! loonwet, dat door de Tweede Kah» ls aanvaard, niet tegemoet komt to de essentiële bezwaren van het ÏR en het NKV. ru NVV en NKV verklaren, datP als de loonwet in zyn huidige v tot stand zou komen, niet kunP deelnemen aan overleg op cent#'1 niveau, waaraan de regering P' men zal kunnen ontlenen tot in^ pen in afzonderlijke contracten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6