Aanklacht van BP-kamerlid Steur Komst van „Vieze manipulaties" in de Boerenpartij van Koekoek Jonckheer D'66-VVD over vermogensbelasting BARNINC fataal etiket STEUR DEKSEL VAN DE BEERPUT J ervloekte afgoderij" INTER KERKELIJK GEZANGBOEK Goudschat gevonden in Eibergen Autoverzekering met premiebetaling per maand IS Nelissen: voorbereiding fusieonderzoek —JDAG 6 FEBRUARI 1970 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 7 jke beslissing de Nederlandse pg vandaag ook neemt in de heer-affaire, er zal |een groep Antillianen zyn die koloniaal etiket op zal plak- kndien Nederland het waagt Inde te maken aan de gouver- ispiraties van dr. Jonckheer ai we er zeker van zijn dat het fet-Fetronia met uitzondernig minister Nita, alle registers Bal trekken om Nederland aan oniale schandpaal te hangen, felle aanval van Ciro Kroon is iet hoofd van de Nederlandse ag ook gericht tot de Surinaam ;ering, die in het rijkskabinet |e kwestie-Jonckheer mee moet en. Curasao neemt men overigens at de Surinaamse rijks partner rug voor zal voelen de vingers inden aan de kwestie van de iden gouverneur. Nu het stand- pan de Antilliaanse regering j is, verwacht men niet dat one de Antillen in de steek en. Surinaamse regering kan zelf el eens geconfronteerd wor- :t dit socrt problemen. Het zou in een vreemde zaak worden |het rijkskabinet Nederland en ie zich zouden keren tegen itilliaanse gouverneur, die door ;ering gesteund wordt, iter Bakker is een al te groot it als hij hoopt de kwestie- leer met een onderling over- kunnen regelen. Nu dr. Jonck- - Jch gesteund weet door zijn I Ig zal hij het been nog styver I Idan voorheen. I Kroon wordt in zyn stryd Ir. Jonckheer natuurlijk ge- door .minister Jossy Tromp n Partido Patriotico Arubano. MÜ is echter dat de Arubaanse me^rtij een oppositiepartij ffeiar de Joncklieerkant begint g hellen. Een ABP-wocrdvoer- -klaarde dat zijn partij een me- flum heeft opgesteld over de Aoncklieer. pel hij aanvankelijk niets wil gen over de inhoud van dit blauk, liet hij na enig aandringen dat de verklaring zeer po- kAJtesteld is. Dit, voor een op- partij, nogal onnatuurlijk ge ilt misschien te verklaren uit - it. dat de ABP-leiding er nog Alom treurt door het akkoord **ralendyk de regeringsboot ge- hebben. »r een, overigens kleine, mo- eid bestaat dat Frente Obrero gering ontrouw zal worden, de ABP al te trappelen om iringsgebouwen binnen te mar- grote vraag is nu: wat gaat Obrero doen? Pappa Godet, bekendgemaakt: „Als Jonck- :omt zeggen wy het akkoord ralendijk op". Statenlid Stan- THwn kan ook bijna niets an- Den dan een overstapje nemen Die oppositie. Niemand is hie* ial zeker van. Want aan de marsen tegen dr. Jonckheer (j noch Pappa Godet mee. vraag is ook. wat minister •r Nita gaat doen. Hij heeft kabinetsvergadering tegen leer gestemd. Op de vraag, of iekent dat hij zijn portefeuille schikking stelt, gaf hy echte* .tzettend lang antwoord, waar- eigenlijk niet meer zei dan: 1 nog wel zien", al laat Frente Obrero de re in de steek, dan nog dreigt n direct gevaar voor premier ia. Zijn regering steunt dan nog Dop een 12—10 meerderheid in ten. Het zal hem in dat ge inig moeite kosten de DVP-ze- 3 regeringsgebouwen binnen te y. i. Geen gevaar voor de rege- wel voor Curagao. Ex-premier Kroon is waarschijnlijk bewust mistisoh als hij de mogelyk- an onlusten bagatelliseert. Da Godet heeft al een haven- l aangekondigd by de komst r. Jonckheer. Black Power-lei- injamin Fox neeft jarenlang in enigde Staten gewoond en daar lak" goed geleerd. Het is mis- waar dat het aantal militante stranten niet zo groot is. Maa* toging van afgelopen zater- i©kfceft aangetoond, dat het nog Qg weinig moeite kost om het Yi achter de optocht aan te- jei 1969 waren het niet de or- rende vakbonden die de ellen- 9.9borzaakten. De brandstichters jnderaars kwamen juist uit de 18,Ters. Benjamin Fox overdrijft 4jien als hy zegt: „Ik sta niet te het leven van Jonckheer. fveede 30 mei zal het ook niet aw worden. Maar iets minder al te veel. De organisatoren het misschien het beste zó dat het fregat metdenieu- «erneur aan boord op 'n zeer i zondagochtend afmeert voor aleis van de gouverneur. Dr. %^heer zal voorlopig geen gou- fr worden, die zich vrijelijk 4e straten van Willemstad kan 0n. Misschien gaat hy wel de fedenis in als: „De kluizenaar irt Amsterdam. GEHARD HABRAKEN I I Voorzitter» Vakbonden: Ex-Boerenpartylid-hoofdbestuurder B. Steur heeft by de rijkspolitie in Limmen een aanklacht ingediend tegen het BP-tweede-kamerlid A. Nuyens uit Limmen, wegens bedrei ging, afpersing en vrijheidsberoving. „De zaak is op het ogenblik by de ryksrecherche in onder zoek", aldus een voordvoerder van de rijkspolitie in Limmen. „Het onderzoek is in handen van de ryksrecherche gegeven, omdat by deze zaak een tweede-kamerlid en een lid van Provinciale Staten van Noord-Holland (de heer Steur) zyn betrokken." Inzet van deze affaire is een schuldbekentenis. De heer Steur: „Ik heb de heer Nuyens jaren geleden eens een be drag van vyfentwintighonderd gulden geleend. Die man zat toen financieel aan de grond. Daarom hebben wy, als Boe- renparty, hem ook in de Tweede Kamer gebracht. Dan had hy tenminste weer een inkomen." De heer Steur wilde dat geld evenwel terughebben. Toen begin oktober het bedryfsgedeelte van zyn boerdery in Bo- beldyk tot de grond toe afbrandde, kon hy dat geld wel weer gebruiken ter bestryding van allerlei kosten. De heer Steur: „We waren overeengekomen, dat ik het op 22 januari in ontvangst zou komen nemen. Omstreeks half tien was ik by hem. ik werd in het kantoor gelaten, er kwa men wat familieleden by en vervolgens ging de deur op slot. Ik werd met een hamer bedreigd nee, ze hebben me niet geslagen en ondertussen werd mtfn tas leeggeschud. Ook myn auto werd grondig uitgekamd. De schuldbeken tenis van de heer Nuyens zat in myn tas, die had ik meege nomen. Begrypeiyk. Vervolgens dwong men my onder bedrei ging, het stuk te tekenen voor ontvangst. Dat heb ik niet ge daan. Tenslotte liet men my vry en ben ik regelrecht naar de politie gelopen om aangifte te doen. Nuyens bleek toen te zyn gevlogen. Pas een uur of vier la ter kwam hy terug: 's nachts om een uur of drie. Er is toen proces-verbaal opgemaakt, de door my niet voor ontvangst getekende schuldbekentenis moet hy nog in zyn bezit heb ben." BERKHOUT (GPD) „Iedere werknemer, die nu nog op de Boerenpartij stemt, tekent daarmee zijn eigen doodvonnis. De Boerenpartij, die zegt op te komen voor het recht, erkent zelf geen enkel recht. Voor een Nederlandse rechtbank kun je je nog verdedigen; is ook nog beroep mogelijk. Maar het recht, dat de Boerenpartij erkent is het recht zoals wij dat nog ken nen uit de nazi-tijd. De Boerenpartij heeft inderdaad een fas cistische inslag." Het hoofdbestuur? Het is van het kaliber van een hengelsportvereni ging. Inderdaad, ik heb er zelf ruim vier jaar deel van uitgemaakt. Het zyn voor my vier by zonder moeily- ke jaren geweest. Dat wil ik u wel zeggen. Democratie? Praat me er niet van". Ex-Boerenpartyhoofdbestuurslid B. Steur kreeg op 29 januari een brief thuisbezorgd afkomstig van het „partybureau" in Bennekom, waarin hem werd meegedeeld dat zyn naam van de ledeniyst van de Bóeren- party was geschrapt. Wegens „uw ongedisciplineerde gedragingen ten opzichte van het hoofdbestuur, het heulen met onze tegenparty en het by voortduring onrust en verwar ring stichten onder de leden van de party". Royement Deze op een blanco vel papier ge tikte medeling was ondertekend dooi de tweede voorzitter J. Ubak en par ty-secretaris S. van Marion. Het ro yement was bekrachtigd in een op zaterdag 24 januari gehouden hoofd bestuursvergadering buiten de aan wezigheid van (toen nog) hoofdbe stuurder Steur. „Ik kon die vergade ring echter niet by wonen omdat ze hem hielden op een andere plaats dan was afgesproken en die andere plaats was my niet meegedeeld. Voorzitter Koekoek was er ook niet. Omdat hij niet wilde. Koekoek heef't zyn handtekening dan ook niet onder die brief gezet. Koekoek? Och, die man wordt gewoon geleefd. Waarom ik geschrpt ben als lid? Kyk al zeg ik het zelf. Ik heb me in de afgelopen vier jaar behoorlijk inge zet voor de party. In het vergader seizoen hield ik elke week wel ergens in het land een lezing. Ik heb me, mede door myn inzet en activiteit, een zekere aanhang verworven. Djaarom moest Steur eruit. Steur begon een gevaar te beteke nen voor enkele profiteurs, die zich nu (byvoorbeeld via het lidmaat schap van de Tweede Kamer; in casu de heren Verlaan en Nuyens) verryken ten koste van de armoede van de eenvoudige mensen, die hun vertrouwen in de Boerenparty hebben gesteld via het stembiljet". „De Boerenparty-politiek? Het is zo gemakkeiyk om altyd maar nee tegen iets te zeggen. Nee tegen de kinderbyslag. nee tegen dit. nee te gen dat. Vryheid in de landbouw wat betreft de pryzen. Nou, dan kun nen de boeren meteen wel inpakken. Je moet ook als politicus gewoon re kening houden met de realiteit. Maar de Boerenparty stelt geen al ternatieven. Ik heb laatst in Pro vinciale Staten gepleit voor het op trekken van de jeugdlonen by de provincie. Dat nam men my hoogst kwalyk. Nog erger men heeft my voor de voeten gegooid dat ik op zon dag naar de wedstryden van AZ'67 ga kyken. Ik laat me echter de wet niet voorschryven door een stelletje lieden uit Staphorst. Daarin wil ik nu wel de zo docr de Boerenparty gepropageerde vryheid hebben". De heer Steur somt een hele ry namen op. Tot voor kort vooraan staande Boerenpartyers die by de jongste kandidaatstelling voor Pro vinciale Staten door „vieze manipu laties" door het „zogenaamde" hoofdbestuur zyn gewipt: F. Veraart voorzitter van de Boerenpar tystatenfractie in Noord-Brabant, C. J. den Hartog. voorzitter van de Boerenpartystatenfractie in Lim burg ,F. R. de Vries, voorzitter van de Boerenpartystatenfractie in Friesland. De Lange in Jubbe- ga, voorzitter van het provinciaal Boerenparty bestuur in Friesland, J. Pekel, voorzitter van de Boeren partystatenfractie in Drente. „En er zyn er nog wel meer op te noe men. Zy weigerden allen de door het hoofdbestuur verlangde borgsom van 2000 gulden te betalen, om dat dit in stryd is met de zuiverings eed die je als statenlid moet afleg gen. Alle geroyeerde Boerenparty- leden zyn intelligente mensen. Al volgende week houden we ergens in Nederland een byeenkomst met alle geroyeerde leden. We beschik ken over een adressenlyst van alle Boerenparty-leden en al die le den zullen over de ondemocratische gang van zaken over de Boerenpar- tydictatuur worden ingelicht". nauwkeurig te gaan onderzoeken. Handlangers van Verlaan hebben hem in café „De Landbouw" op 26 Januari zodanig onder druk ge zet, dat de man met een lichte hart aanval naar huis moest worden ge bracht. Een paar dagen later hebben zy hem met een auto naby Kloetinge klemgereden, zyn auto doorzocht en zyn zakken leeggehaald. Ook van dat geval Is aangifte gedaan by de politie. De namen van degenen die dat hebben geflikt zyn bekend". Ex-boer Steur heeft nog een hele boel op papier staan. „Ik wil het deksel nu wel eens van de beerput afhalen. Allemaal feiten. Jazeker, ik word de laatste dagen ook regel matig telefonisch bedreigd. Ze doen maar. Bernard Steur is niet bang. Ik zeg maar zo: hoe eerder dood, hoe eerder by God. Maar ik laat myn mensen, allemaal eenvoudige mensen, die vertrouwen In my heb ben, die my om raad en hulp komen vragen, niet in de steek. Ja ik ben een sociaal bewogen figuur. Inder daad, met bepaalde programmapun ten van zogenaamde linkse partyen, kan ik het volledig eens zyn. De kleine man mag Je niet laten krepe ren". Bernard Steur praat. Aan de wand, naast de radio, hangen enkele Fabel tjeskrantfiguren: Willem en Ed Be ver, Gerrit de Duif en bovenaan Loewieke de Vo6: de slimste. Zuivering Die lieden zyn nog niet van ons af. Wy gaan proberen eindelyk eens een echte zuivering door te voeren. Om van de Boerenparty een echte democratische party te maken en wanneer dat lukt mag Koekoek van my echt wel weer voorzitter worden. Dat is echt geen beroerde man". Het is duidelyk: de kamer leden Verlaan en Nuyens zyn in de 283 g Piano- en Orgelhandel E SINGEL 16 - LEIDEN TELEFOON 22858 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Hte is gis teravond in de Tweede Kamer tot een discussie gekomen tussen het kamerlid De Goede (D'66) en de ka merleden Joekes en Portheine (bei den VVD) over een eventuele verho ging van de vermogensbelasting als minister Witteveen voor een goede dekking van zün begroting voor 1971 moet overgaan tot belastingverho ging- Nadat de heer De Goede een mo tie had ingediend om indien er een belastingverhoging zal moeten komen alleen te denken aan een belastingverhoging in de vermogens sfeer en niet van de btw, had mr. Portheine al onmiddeliyk gezegd dat hy van mening was dat de vermo gensbelasting eigenlyk al aan de te hoge kant was. Later kwam De Goede erop terug en wees de liberaal op de rapporten van „liberaal beraad" en van de „groep van achttien" waarin een verhoging van vermogensbelasting niet wordt afgewezen. Mr. Portheine meende dat daarin niet concreet de suggestie wordt ge geven om de vermogensbelasting nog meer te verhogen. Bovendien moet de ledenraad van de VVD het rap port van liberaal beraad nog accep teren. „Desalniettemin blyf ik het recht behouden, hier myn mening over deze zaak te zeggen," aldus het liberale kamerlid. By interruptie herinnerde De Goe de aan de uitlating van de VVD-er Wiegel vorige week zaterdag in Bre da op het JOVD-congres. dat deze stellig verwachtte dat de ledenraad van de WD het rapport zal accep teren. Drs. Joekes haakte daarop in en zei dat de situatie op dit moment nog zo is. dat de rapporten nog moeten worden aangenomen. Zelfs liet hy doorschemeren dat hy betwyfelde dat deze rapporten, die overigens door het hoofdbestuur van de VVD volgende maand wor den voorgesteld, zou worden aange nomen. Hy zei buiten de vergader zaal daarover zelfs een weddenschap te durven aangaan met de heer De Goede. LUNTER EN (ANP) In de ge reformeerde synode is uitvoerig ge discussieerd over de vraag of de zinsnede in de Heidelberger cate chismus dat de rooms-katholieke mis een „vervloekte afgoderij" is, nog wel van toepassing mag worden geacht op de huidige sacraments beschouwing in de RK Kerk. De ker keraden uit Eindhoven en Maas tricht en omgeving hadden de sy- j node verzocht te verklaren, dat deze uitspraak niet meer bepalend kan zijn voor de huidige verhouding tus sen de Geref. en de RK Kerk. De synode besloot de vraag in handen 1 tc geven van een deputaatschap i voor studie van belijdenisvragen en i overwoog daarby. dat men de be- doelde fromulering in de Heidel- bergse catechismus moet lezen in het I kader van de tyd waarin ze werden 1 opgesteld. Ex-Boerenpartijlid B. STEUR ogen van ex-hoofdbestuurslid Steur de grote boosdoeners, de „profiteurs". „De voorzitter van ons provinci aal bestuur in Zeeland, ds. A. de Ridder uit Heinekenszand wilde een commissie van onderzoek instellen om de gang van zaken rond de laat ste hoofdbestuursvergadering waar in ik als lid werd geschrapt eens LUNTEREN (ANP) Ook de Ge ref. Kerken willen meewerken aan de totstandkoming van een inter kerkelijk gezangboek voor alle pro testantse kerken van Nederland. Dit is besloten door de gereformeerde I synode. Een concept voor een ge- zangboek met 450 liederen, dat reeds j voorlopig aanvaard is door de hervormde synode lag op tafel. Ook de Remonstrantse Broederschap en de Lutherse Kerk willen dit boek gaan gebruiken. EIBERGEN (GPD) In het huis aan de Grotestraat 39 In Eibergen, waar voorheen de gebroeders Salo en Bram Frank woonden, is een goudschat ge vonden waarvan de waarde nog niet by benadering is te bepa len. In een kistje onder de ste nen vloer van een bergplaats achter de voormalige winkel van de gebroeders Frank bevond zich een groot aantal goudmun ten waaronder gouden tientjes, gouden vyfjes en ook twintig dollarstukken, de zogenaam de Amerikaanse golden eagles, elk ter waarde van 10 dollar. De totale waarde wordt geschat op enkele tonnen, terwyl de moge- lykheid niet uitgesloten wordt geacht dat de vloer in de berg plaats nog meer schatten ver bergt. De schat werd eergistermid- dag gevonden door loodgieters van het installateursbedi yf A. G. Rosing uit Eibergen, die op het 'ogenblik bezig zyn met het aanleggen van een centrale ver- warmfcigsinstallatie in het huis. Daartoe moest o.a. de vloer in de bergruimte achter de voorma lige winkel van de gebroeders Frank worden opengebroken. In een hoek van het vertrek werd toen de kist gevonden. «ADVERTENTIE» Personenauto's: w.a. all-risks all-riks eigen risico geen f 100,— f 500 Nieuwwaarde t/m f 5.000, 10,75 27.65 16.35 f 6.000,— 11 29,40 17,35 f 7.p0O. 11.30 31,15 18,75 f 8.000,— 11,55 32,90 20,85 maand premie incl. max. no-claim ir Tarieven by hoofdzakelyk privégebruik. Gratis groene kaart; overname bestaande no-claim kortingen tot 30%ook voordelige caravan-verzekering. In', Wehkamp postorders, afd. MD Ass. Antwoordnummer 400 te Zwolle. Tel. 0520073444 toestel 342. Vraag ook inlichtingen als u nog verzekerd bentt SCHIPHOL (GPD) Het zou een grote dwaasheid zijn dr. Jonckheer als gouverneur naar de Nederlandse Antillen te stu ren. Indien dit toch geschiedt, komt er een enorme explosie, die fatale gevolgen kan hebben voor de Antillen. Buitenlandse maat schappijen zullen zich terugtrek ken. er komen geen nieuwe in vesteerders en je krijgt een uit tocht van werknemers. Deze waarschuwing gaf NW-voor zitter A. Kloos gistermiddag by te rugkeer van een zestiendaagse reis naar Suriname en Nederlandse An tillen. samen met CNV-voorzitter J. Lanser en de heer P. Mertens, voor zitter van het NKV. De leiders van de drie vakcentra les brachten op eigen initiatief een bezoek aan de West om een inzicht te krygen van de sociale noden die er bestaan, opdat de Nederlandse re gering geïnformeerd kan worden over de wyze waarop hulp geboden dient te worden. De heer Kloos accentueerde dat er zonder flinke Nederlandse hulp op korte termyn zowel op de Antil len als in Suriname een uitbarsting zal komen onder de werknemers. „Er heersen grote sociale span ningen. De vakbewegingen ter plaat se zullen deze noden zelf moeten op lossen. De drie vakcentrales. NW, NKV en CNV. zyn bereid technische hulp en adviezen te verstrekken". Volgens de heer Kloos liggen de meest urgente noden die snel opge lost dienen te worden op het gebied van de ziektekostenverzekering, de ouderdomsvoorzieningen en de socia le woningbouw. De heer Mertens voegde er aan toe dat Suriname snel behoefte heeft aan een specialist op het gebied van het arbeidsrecht. By de vakbewe ging op de Antillen en in Suriname hebben wy bereikt dat de verschil lende werknemersbonden zich aan eensluiten tot één vakcentrale, wy zyn opgetreden als een team en heb ben gezamenlyk overleg gepleegd met de verschillende bonden, die al le verklaarden gaarne hulp en advie zen van de Nederlandse vakcentrales te willen ontvangen'. De voorzitters van de drie vakcen trales waren unaniem van oordeel dat de sfeer op de Antillen er een is van vrees en angst, hetgeen ver lammend werkt op de economische ontwikkeling. DEN HAAG (GPD) De nieuwe minister van Economische Zaken mr. R. J. Nelissen, werkt hard aan een wetsontwerp dat de basis moet verschaffen voor een onder zoek naar de achtergronden en motieven van fusies en concentra ties in het bedryfsleven en hun gevolgen voor de werkgelegenheid en produktiviteit. Het wetsontwerp zal voorzien in een college van onderzoek sa mengesteld uit figuren uit par lement en bedryfsleven, dat de be voegdheid krygt getuigen op te roepen en onder ede te horen. De minister heeft het voorne men van zyn voorganger mr. L. de Block om eerst de Sociaal-Eco nomische Raad over de opzet van het fusieonderzoek te raadplegen, laten varen. Hy wil het wetsont werp, waarom hy als kamerlid zelf heeft gevraagd (motie Goud- zwaard-Nelissen) zo spoedig moge- ïyk by de Tweede Kamer indie nen. De motie Goudzwaard-Nelissen stuit te indertyd wel op verzet van de WD-fractie in de Tweede Kamer. Aangenomen mag worden, dat mr. Nelissen by zyn toetreding tot het kabinet De Jong zich van de me dewerking van de liberale minis ters heeft verzekerd. Het wetsont werp moet nameiyk ook door de liberale minister van Justitie, mr. Polak, worden getekend.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7