egen PAK in Leiden Leiden IP66 randgemeenten Werk aan water kant in Eis: vijf jaar niet achter het stuur CASSETTES PIERROT D'66, pijp en PAK Zijn actie levert 50 op STINKSLOOT STINKT TIJDELIJK Voor ernstig ongeluk in Leiden Kerkelijk leven Dolle Mina's nog niet op de VEBO (jjudï %eyder\ <6(1 TUM tQC] OORZITTER OEGSTGEEST BEKRITISEER T EIDSE AFDELING VAN EIGEN PARTIJ cj VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 99ry 99 LEIDEN „Zijn actie stond er enige tijd geleden boven een be richt in onze krant. Het sloeg op de jeugdige Johnie Kokkedee. die nieuws maakte door op straat spon taan te gaian zingen „voor Biafra" en daardoor op het politiebureau belandde. Diezelfde Johnie Kokkedee heeft nu via de politie een brief ontvangen van een mevrouw uit Voorschoten, waarmee hij zo trots is als een pauw. De brief luidt als volgt: „Beste Johnie. ik was er nog niet toe ge komen iets voor Biafra te geven. Ik ben helemaal niet krenterig, maar om de eenvoudige reden dat alleen geld geven zo gemakkelijk is. Je bent er zo gemakkelijk van af. Zoals je een orgeldraaier een kwartje geeft bijvoorbeeld. Eigen lijk willen wij „grote mensen" ge loof ik ook wel iets anders doen, maar we zijn er of te lui voor, of hebben zogenaamd geen tijd. Maar wat jy zo maar uit jezelf hebt gedaan, vind ik geweldig. Ik las het in de krant, dus heb ik niet kunnen horen of je stem van goud was. maar je hart in ieder geval wel. Daarom wil ik zo graag, dat jij deze f 50 die jü eigenlijk hebt verdiend, eerlijk waar, uit jouw naam aan dominee Bijl geeft, daar vertrouw ik op. Hartelijk dank, je bent een fijne knul" Overbodig te zeggen, dat dominee Bijl zijn vijftig gulden heeft gekre gen voor de slachtoffers van de Ni- geriaanse burgeroorlog. LEIDEN In aansluiting op de klachten, die bewoners van het volkstuimcomplex bij de Stinksloot gisteren in het, Leidsch Dagblad uit ten over de stank, die de sloot re gelmatig verspreid en de slechte kwaliteit van het water na een kor- te verbetering, deelt de afdeling voorlichting van de gemeente ons mee, dat geen vrees behoeft te be- j staan voor vermindering van de leefbaarheid in de toekomstige Me- renwijk. Tegelijk met de bouw van de nieuwe wijk zal er namelijk een cir- cuslatiesysteem worden a angelegd,, dat tot een verbetering van de wa terkwaliteit in de Stinksloot zal lei den. Binnen de nieuwe woonwijk zullen sloten worden gegraven die een verbinding vormen van de Zijl met de Stinksloot. Water uit de Zijl zal met behulp van een maalinstal- latie in de Meren wij k-sloten worden gepompt en vervolgens worden ge loosd in de Stinksloot, die het water op haar beurt weer zal afstaan aan de Zijl. Door een snellere doorstro ming met schoon water afkomstig uit de Zijl verwacht men dat de kwaliteit van het Stinksloot-water aanmerkelijk zal verbeteren. Boven staande behelst eigenlijk al het ant woord op de vragen, die mr. H. E. A. Driesen van de KVP mondeling heeft gesteld aan het college van B. en W. De vragen, waarop het col lege in de raadsvergadering van maandag In zal gaan, luiden als volgt: is het college bekend met ernsti ge klachten over de kwaliteit van het water in de Stinksloot?; als die klachten gegrond zijn, wat zijn dan de oorzaken en welke maatregelen denkt het college te ne men om de overeenkomst tussen de naam en de kwaliteit van het water in de Stinksloot uit te sluiten? LEIDEN/DEN HAAG Vier maanden gevangenisstraf en vijf jaar niet autorijden, luidde de eis tegen een 31-jarige beton- ijzervlechfcer uit Alphen aan den Rijn voor de Haagse recht bank. De man had in Leiden een ongeval veroorzaakt, dat ern stige gevolgen met zich mee bracht. Van één slachtoffer werd het rechterbeen zodanig verbrijzeld, dat het moest worden ge amputeerd. Zijn linker arm moest met een pen worden ge hecht, terwijl verder zijn bekken gebroken bleek en de man verscheidene verwondingen opliep. Zijn meisje brak haar heup benevens beide benen. Dit alles gebeurde, toen verdachte.on der invloed reed in een wagen die in slechte staat verkeerde. De betonijzer vlechter was zater dag 19 juli van het vorig jaar met een auto, die hij kort tevoren van een relatie voor f 600, had gekocht, naar Leiden gereden. Daar had hij enkele café's bezocht en zou in to taal acht glazen bier hebben gedronken. Desondanks nam hij NED. HERV. KERK Beroepen te Middelburg als predi kant voor bijzondere werkzaamhe den i godsdienstleraar) aan de Chr. scholengemeenschap voor Walche ren dr. j. Bakker, kandidaat te Middelburg. Bedankt voor Zeist: Th. Lekker- kerkerk te Oosterwolde (gld.) voor Scherpenzeel: H. A. van Slooten te NU kerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer J. van Haaren te Amersfoort. LEIDEN "Heeft de VEBO zich wel modern opgesteld vorig jaar? Ik denk nu aan de actie van de Dollen Mine's: het onderscheid tussen mannen en vrouwen bij het vee hebben wij nog steeds op de VEBO". Dat vroeg ir. P.W.G.M. Vos zich gisteravond schertsenderwijs af In het cafe-restaurant van de Groen- oordhal. Hij reikte daar de medail les en ere-bekers uit aan de boeren die vorig jaar met één van hun dieren een prijs in de wacht sleep ten. Ir. Vos roemde de kwaliteit van de inzendingen op de VEBO '69, de eerste tentoonstelling die in de nieuwe Groenoordhal werd gehouden. Men moet er maar begrip voor heb ben dat de organisatie niet helemaal feilloos verliep, vond hij. Dat waren kinderziekten van de hal, die dit Jaar ongetwijfeld overwonnen zullen zijn. De voorzitter van de VEBO, ir. P.P.J. Buck, was met zijn gedachten ook al bij de komende VEBO. Hij hoopte tegen die tijd een mooie gras mat buiten de hal te hebben, voor het keuren van het vee. Sprekend over het verdwijnen van de Rotter damse veemarkt, zei ir. Buck het wenselijk te vinden, als er in Leiden een marktcombinatie tot stand zou komen. Tussen het uitreiken van de prijzen door, keek men nog even naar een film over de oude veemarkt, waar na de liefhebbers naar de sport in de weldadig warme hal konden kijken achter het stuur van zijn auto plaats. Hy reed over de Lange Mare de Haarlemmerstraat in de richting Blauwpoortsburg. Op de Bees tenmarkt gekomen moest, hij naar rechts uitwijken. Volgens zijn verkla ring schrok verdachte van een voet ganger die op het trottoir stond. Door een ruk aam het stuur van zijn auto te gevem, schoot hij tegen de andere kant van de straat reed, het trottoir op. Voor een winkel stonden hot slachtoffer en diens meisje een etalage te bekijken. Zij raakten bei den bekneld tussen de auto en de muur van de winkel, met bovenge noemde verwondingen als gevolg. Verdachte zei na de eerste ma- noevre met de auto niet meer te hebben beseft wat er gebeurde. „Geen wonder, met zoveel drank in uw lichaam", constateerde de presi dent van de rechtbank. De benen van het meisje zitten nog steeds in het gips. „Hebt u weieens naar de toestand van de slachtoffers geinformeerd?" vroeg de president. Volgens verdachte had een zoon van het mannelijk slachtoffer te kennen gegeven, dat op bezoek geen prijs werd gesteld. „Maar ik heb' hier een brief van de man, waarin hij zich beklaagt over uw gedrag en uw gebrek aan fatsoen, om in het ge heel niet naar de toestand van uw slachtoffers te informeren", aldus de president. De auto van verdachte bleek te zijn verzekerd. Wel bleek, dat er weimig aan het vehikel (uit 1960) deugde. De stuurinrichting had te ruime speling, de remmen waren on voldoende, er was onvoldoende rem- olie, balken van het chasis waren doorgeroest en nog zo het één en an der. Verdachte heeft thans geen au to meer. „Zijn rijbewijs is ook af genomen", stelde de officier vast. Hij vond het een afschuwelijk drama, dat hier heeft plaats gevonden, me de als gevolg van het drankmisbruik. Daardoor kwam de officier tot ge noemde eis. De verdediger betoogde, dat hier gesproken moet worden van een schrikreactie van verdachte na de botsing tegen de stoeprand, en be pleitte clementie. Het vonnis wordt over 14 dagen gewezen. (ADVERTENTIE) gedurende februari fondue eten bij kaarslicht Kaasfondue met stokbrood fl. 6.50 Ingang Steenstraat 49 (Van één onzer verslaggevers) j^nrIDEN/OEGSTGEEST Twee zaken hebben de afdeling uitgeest-Rijnland van de politieke partij D'66 de laatste tijd end gehouden: de ontwikkeling rondom de vorming van een uurressief Akkoord in Leiden en het oordeel over het ge- Mtebestuur van Oegstgeest. Voorzitter mr. J. Wessel heeft hio4avond in een ledenvergadering in het Gemeentecentrum ans aangegrepen om er zijn standpunt over te spuien. In odetfOrt gezegd is dat: tegen deelneming van D'66 in het Leid- i. iK en kritiek op burgeme«ester, wethouders en de raad van uwstgeest. uur za 1 Wessel stelde, dat het van niet verstandig is ge- D uurom een beslissing van vergaan- |d 'ekking deelneming aan het ieesmet zo'n geringe meerder- •/m doocr te drijven. De partij als en het provinciaal congres een 4 n doorslaggevende factor noem- voorzitter het feit, dat men in de a in één verband is gaan zitten linkse groeperingen ,OD(p PSP. PPR en PvdA, die $ndere visie op de spelregels jddfe democratie hebben dan prak- c alle leden van D'66. Voor D'66 en^gstgeest en voor zover mr. bekend ook in Voorschoten en rdorp is de Leidse samen- een ondenkbare zaak. (ADVERTENTIE) model Fontainebleau in Hardpleet WMF Hardpleet zijn 2,o maal normaal pleet na verloop lijd met vreugde Juwelier - Horloger «j MAARSMANSSTEEG 21 1 tEIDEN - TEL. 20778 j Vraagt folders. Weinig visie Wessel tot de eigen leden: Laat u niet misleiden aangaande de po litieke koers, die D'66 vaart door de houding van een klein aantal met te weinig politieke visie begaafde D'66- ers in Leiden. Zij hebben uit het oog verloren, dat hun doel (een beter be stuurbaar Leiden) niet alle middelen heiligt. De voorzitter verwacht, dat het PAK uiteen zal vallen, mede dooi de splitsing in de P v.d. A. Gaat de ze grotere vormen aannemen, dan heeft deelneming voor D'66 elke zin verloren, omdat dan de kans op het behalen van een raadsmeerderheid, het voornaamsteoogm erk van de sa menwerking, is verkeken. Mr. Wessel zei deze aandacht aan de zaak te besteden, omdat de leden in Leiden geografisch gesproken de meeste nabije partijgenoten zijn en omdat de bewoners van de randge meenten in de toekomst nauw bij de Leidse politiek zullen worden be trokken als de bestuurlijke samen werking meer vorm krijgt. Hij sprak de hoop uit, gedeeld door de be sturen van de afdelingen in de an dere randgemeenten, dat D'66-Leiden zich anders zal opstellen. Tegenspel Wat Oegstgeest betreft, volgens mr. Wessel is er van een democra tisch bestuur en een vooruitziend be leid geen sprake. Er zijn twee con fessionele wethouders, een vriende lijke, maar toch wel conservatieve bu. :ster en een on voldoende tegenspel biedt. D'66 streeft naar 'n vooruitzeind zakelijk bestuur en zal zich zonodig kritisch en oppositioneel opstellen tegenover ae andere partijen en het college Als voorbeeld van het .iwich- tige beleid noemde de voorzitter met name het tekort ^an initiatief, dat de burgemeester biedt ten aanzien van die politie. Wantoestanden be staan op het gebied van i aving van de openbare orde en van de vekeersregeling. Inbraken en inslui pingen zijn aan de orde van de dag. Het verkeer vraagt ingrijpende maatregelen. Deze zaken zijn even belangrijk als de bouw van een zwembad of de exploitati^-m-eigen- beheer van het bungalowpark. Uitgelekt was, dat de voorzitter van D'66-Oegstgeest har tige dingenzou gaan zeggen. Toch leek die stroom van be langstellenden naar het Gemeentecentrum onvoorstelbaar groot voor een politieke vergadering. Die stroom bleek niet de toeloop tot de politiek, maar tot een gehoord de zang kerkelijk gebeuren. De politiek werd boven besproken, in een kleine kamer met de tafels zakelijk in carrévorm. Daar vloeide vóór de openingsklap met de voorzitterlijke pijp D'66, bier en pijp lijken bij elkaar te horen het spraakwater al, dat stil kwam te liggen, toen voorzitter Wessel in zijn inleidend woord de Leidse afdeling van zijn partij en het gemeentebestuur van Oegstgeest scherp op de korrel nam. De voorzitter zo nu en dan ook sprekend mede namens de afdelingsbesturen van andere Leidse randgemeenten bleek allerminst ingenomen met het feit, dat D'66 Leiden is ingePAKt. Dat is natuurlijk zijn goed recht, maar als buiten staander vraag je je wel even af: waar bemoeit hij zich mee? Wat doet hij over de grens? De aap kwam uit de gewestelijke mouw. De randgemeenten zullen volgens D'66 in de toekomst mogelijk meer te maken krijgen met de Leidse politiek. Ken nelijk wil men dan in die randgemeenten liever te maken hebben met een niet-ingePAKt D'66 in Leiden. Vandaar de Oegstgeester hoop, dat het Leidse PAK nog zal ontploffen. De hoop op een overwinning van D'66 in eigen gemeente is voor D'66 al bijna zekerheid. Men twijfelt daar niet aan, ge tuige o.a. deze gang van zaken. De propaganda voor de twee dit jaar te houden verkiezingen vraagt veel geld, veel meer dan er in kas is. Voorgesteld werd het overblijvend tekort over te boeken naar volgend jaar. Uit de vergadering kwam de opmerking, dat dit „link" is, omdat ook in 1971 verkiezin gen worden gehouden, waarvoor geld nodig is. Tegenargu ment vanachter de bestuurstafel: de verkiezingen van dit jaar zullen waarschijnlijk leren, dat voor de Kamerverkie zingen geen grote propaganda meer nodig is In Oegstgeest dus voor het eerst deelneming van D'66 aan de raadsverkiezingen. En verder in het Rijnland, dat tot de zelfde afdeling behoort? Het is, zo werd gesteld, niet waar schijnlijk, dat in Rijnsburg en Valkenburg D'66 aan de raads verkiezingen zal deelnemen. Dat gebeurt wel in Katwijk waar een verkiezingscommissie de zaken voorbereidt en nu in een stadium is gekomen, dat gedacht wordt aan de oprich ting van een eigen afdeling. Opnieuw afsplitsing dus. En het is nog maar een jaar geleden, dat de leden uit alle randgemeenten behoorden tot de afdeling Leiden, die na het vertrek van de agglomeratieleden een eigen koers is gaan varen, die in de eigen kring niet wordt gewaardeerd. Overi gens moet de kritiek zich richten tegen de overeenkomst met andere partijen, want tegen het PAK-programma op zich kan de afdeling Oegstgeest niet zoveel bezwaren hebben. Het eigen programma voor de raadsverkiezing, dat gisteravond door de leden werd vastgesteld, lijkt er n.l. op wat progres siviteit betreft. Op dat gebied zou ook D'66-Oegstgeest in het PAK passen HANS MELKERT UARI LEIDEN De Leidse binnenstad heeft veel water en is oud. Als ge volg daarvan moeten jaarlijks gro te bedragen worden besteed aan die waterkanten. Herstel van walmuren is aan de orde van de dag. De vernieuwing van de walmuur van een gedeelte van de Oude Vest met gelijktijdige verbreding van de weg met een op het water gewon nen parkeerstrook is bijna gereed. Op de foto (links) wordt de water kering, die tijdens het werk is ge bruikt, weggehaald. De andere foto geeft een beeld van het aanleggen van een nieuiwe beschoeiing langs de Aijnsburgersrngel tussen de brug bij „In den vergulden Turk" en de Valkbrug. (Foto's LD/ Holvast) i aaa I, wo in d«' t me bij s. voet§ Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51, LEIDEN. Tel. 33144'

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3