earl Zeiss: robuuste ploeg Saldanho: trainer met een harde hand ROOYAKKERS N.V.I H Engelse cricketers bang voor rellen bij komst Zuid-Afrika Ex-oorlogscorrespondent leidt Braziliaans voetbalelftal (ENSTANDER VAN AJAX IN EUROPA CUP II nnisleraren competitie „Op wenken bediend' GVAl -terrein nog steeds onbespeelbaar Rodnina/Oelanov prolongeren Europese titel MERCEDES-BENZl Go Ahead-Ajax op vrijdag j (j FEBRUARI 1W70 id qSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD we, (GPD) Decennia lang wilde in Jena maar geen .ub bloesemen. Pas in de jaren zestig raakte Carl Zeiss In dit seizoen, waarin het voor de kwartfinales om de p-cup A j a x als lot trok, staat het er in volle pracht ostduitse Carl Zeiss dankt de driftige opkomst vooral ier Buschner. Sinds 1959 regeert hij met ijzeren vuist, [ige team is zijn tweede meesterwerk bij Carl Zeiss, in le ^d nóg mysterieuzer dan landgenoot Vorwarts Berlin, d0de Europa Cup I aan Feijenoord is gekoppeld. lpié °ntiuiken van Carl Zeiss Volijk niet met de roem- 5' Wmc die eens Goethe en nsp'reerden tot hun on- geschriften. Jena ligt op (tand van Weimar, eind- beioe dichters. Het ri- t kle, dat langs Jena kab- >mt door menig klassiek Maftrie heeft de cultuur in- 1 o-drongen. Tegen het on- decor van ruige bossen anken van het gebergte Di^u de fabrieken hun een- Jena groeide uit tot een tul^an 'erfynde en optische van farmaceutische pro- sierlijk glaswerk. Het im- ^Tryf van VEB Carl Zeiss °i0 mensen in dienst. Jena, tw» gaans van Leipzig, telt na het dubbele aantal, laree-concern stichtte, naai iteuropese gewoonte, een j. met de al even gebrui- |Bm: Carl Zeiss Jena. Be ll/ [uitlaatklep voor de fa- Iders. onderscheidt het ia nige jaren in niets meer ndfeüjke topverenigmgen die tale) uitbetalen. De kern el de hogere elftallen flan- -20,00k met meer de lopende 10\samateurs van Carl Zeiss likkclden hun huidige ro- «ijl onder Buschner, een in hart en nieren. Als gra- rdeuiger haalde hij in de 6'58 zesmaal het natio- Mt in 1959 stopte hij abrupt _Jler Hij ging bij Carl Zeiss ie up de andere dag door jgf. Niet als ondergeschikte, chef-oefenmeester, die elf nog steeds als absolute lflwordt erkend. De kans is ot dat Busohner <41) vol- en tot coach van het Oost- jn wordt benoemd. Transplantatie r. wiens zoon niet om taalt, is geporteerd voor t, maar efficiënte Engelse ransDlanteerde het als het Zeiss Jena kan evenals I negentig minuten bhjven Het volgt de tegenstan- en lijfwacht, houdt zich i aan de opdracht en legt en kan een rechte weg aan .doel van de opponent, tr had bij Carl Zeiss Jena succes als wat jaren later ij Ajax. In zijn openings- Dn de Zeiss-elf koelbloedig m ie nationale beker. Zo- id as Carl Zeiss gerechtigd ^^n aan het toernooi om a Cup II. Daarbij debu- opmerkelijk sterk. Swan- j en Leixoes Porto werden ardor, opzijgedrukt. In de ales lootte het onfortuin- i Atletico Madrid, dat pas m bleex toen het zich als met champagne uit de m i gelaafd. Bel kortere duur was het f om de Europa Cup I. Nog fcG <GPDEindelijk mo- tennisleraren aan de com- van KNLTB gaan deelne- u er al weer geruime tijd een „hergroepering" van ersstatus door de interna- tennisfederatie is doorge itter van de vereniging van tndse tennisleraren, de Houps uit Den Haag is van Sluit niet ondersteboven. ieeft wel erg lang geduurd. de tennisbond over de fs gekomen." verzucht hij. Kracht echter niet, dat de waren zich zullen gaan ver- i om in de competitie het voorjaar wordt gehou- zes weken duurt te kun- komen. Houps: „Ongeveer een geleden hebben we er over ird. Er zijn inderdaad wel aten, maar zij zullen er wel jrugschrikken na een hele Iruk les te hebben gegeven, len het bovendien niet voor Den. Enfin, de betaling zal It het grootste bezwaar wor- ant er wordt al meer in de iitie om geld gespeeld." Houps tot slot: „Ik ben ech- I dat het eindelijk zover is weer een einde is gekomen b stuk schijnheiligheid." lisleraren zijn nu gerang- onder de zg. „geregistreer- pelers. Beroepsspelers zijn Ichts diegenen die een over- nst hebben aangegaan met Dnispromotor voor het spe ll wedstrijden en het geven lemonstraties. Voor Neder- l dat alleen Tom Okker. in de roes van de eerste landstitel bemachtigd in de late lente van '62) onderschatte het wellicht het Roemeense Dynamo Boekarest. Met funest gevolg. De vroege uitschake ling tastte hec moreel aan. Zelfs zo sterk, dat Buschner zijn elftal wel moest verjongen. Hij waagde het echter niet een vinger naar de beide Duckes uit te steken. Want Roland en Peter Ducke zijn de mascottes van Carl Zeiss Jena, dat in de fa briek bewonderend tot Ducke-elftal is herdoopt. Onverschrokken Roland Ducke is 35 jaar. Zijn car rière als international (met 37 caps) ngt alweer geruime tijd als een zoete herinnering achter hem. Peter Ducke, zeven jaar jonger, komt nog wel in aanmerking voor het Oostduitse elf tal, maai* werd na 25 invitaties van de lijst afgevoerd. Toch is hij vol ledig genezen van een gecompliceer de beenblessure, die hem in '65 voor twee jaar aan de kant schoof. De JENA (GPD) Na de loting voor de Ruimers Up-cup, die Ajax en Carl Zeiss Jena in één kwartfinale indeelde, lis pelde trainer Buschner: „Ik wilde de strekste van de laatste acht als tegenstander. Wel. ik ben op mijn wenken bediend. Tegen Ajax kunnen wij ons op nieuw waarmaken. Natuurlijk heb ik respect voor de Amster dammers. Zij gelden als favoriet. Maar zo werden ook Cagliari en Dosza Ujpest aangeprezen. Die aanbeveling is hun slecht beko men". Aanvoerder Roland Ducke praatte niet slaafs de mening na van zijn trainer. „Ik had een voorkeur voor Arsenal. Ajax zou een geweldige tegenstander voor de fianle zijn geweest. Het geluk heeft zich weer van ons afgewend. Ajax is fysiek sterk, heeft een geweldige conditie, be schikt over talloze klassespelers en bezit meer routine dan wij. Maar misschien groeien wij op nieuw boven onszelf uit, zo als tegen de Hongaren Topscorer Helmut Stein, die als verdedigende half zes doel punten in dertien wedstrijden verzamelde, sloeg Ajax ook al hoger aan. „Hoewel ik het elf tal eigenlijk niet zo goed ken. Wij, spelers van Carl Zeis, heb ben het in de Europa-Cupfina le tegen Milan kunnen obser veren. Maar toen miste het de grote vorm. Toch hebben vooral Vasovic, Cruijff, Keizer en Swart me toen geïmponeerd. Wy zullen Ajax met volledige inzet en geweldige wilskracht moeten aanpakken. Dan heb ben we, dacht ik, een kleine kans. En aan goede wil zag het by ons allerminst ontbre ken". tegenslag temperde in het geheel niet zijn vurig temperament als spits. Nog even onverschrokken werpt hu zich in de heetste scrim mage. Hij doet wat denken aan Cruijff, die hij waarschijnlijk met zijn mond zelfs overtref.. Deze competitie heet Peter Ducke zijn oude vorm hervonden. Vaak be diend door zijn broer Roland, die het eeuwige leven als voetballer hikt te hebben .produceert hij weei de nodige doelpunten .Het tweetal maakt deel uit van de volgende ploeg: Bloohwitz; Preusze, Rock, Strempel en W. Krauss; Irmscher, Stein, Ronald Ducke en Schlutter; Peter Ducke en Scheibier. Onder hen schuilen nog vier (ex-)internatio nals: Blookwitz (10x), stopper Rock (4x), verdedigende half Stein <9x> en .zwerver' Irmscher (14x>. Dreu mes van het team is Schlutter (1.64 meter), die ais UEFA-junior in '65 Cruijff eens aan de kettig legde. Dit Carl Zeiss Jena kan trouwens een gehele tegen-aanval' neerslaan. De kracht vam die specialiteit on dervonden het Turkse Altay Izmir, het Italiaanse Cagliari en het Hon gaarse Dosza Ujpest, de voorgangers van Ajax. De drie opponenten scoorden geen enkele keer. Alleen de Oostduitssrs haalden uit. Het werd tegen Izmir 1—0 en 00, tegen Cagliari 20 en 10, tegen Dosza Ujpest 10 en 30 (het laatste '•esultaat werd steeds op vijandige bodem bereikt) Tekortkomingen In Megyer. Ut. het terrein van Dosza Ujpest. gold de kampioens formatie van ae Hongaren als schier onverslaanbaar Maar bij de disci pelen van Lajos Baroti werden tal rijke tekortkomingen opgespoord. Bedremmeld moesten zij hun school geld terughalen. De stunt tegen Cagliari, in eigen lland ook al de bovenste op de ranglijst, bleek geen uitschieter te zijn geweest. Zelf staat Carl Zeiss Jena tweede in de Oostduitse competitie. Op de laatste zondag voor de winterpauze kwam het echter iets nader tot lei der Vorwarts, dat zich ook al in deze .knokploeg' vergiste. Carl Zeiss legde zich daarna niet te rusten Het on- oerbrak zelf? geen dag de training. Het moest zioh wel op temperatuur houden, want de partij tegen Dosza Ujpest was nabij. Nu laadt het zich dan weer op voor de confrontatie met Ajax, waar over het het laatste nieuws vernam •7an scheidsrechter Glöckner. Zijn bevindingen van AjaxNapoli be vestigden slechts, dat Car Zeiss Jena opnieuw de ro! van underdog is aan geboden. Precies zoals tegen Cagliari en Dosza Ujpest, die nog met stom heid zijn geslagen. GRONINGEN ANP Het ziet er niet haar uit dat de eredivisie wedstrijd GVAVDWS, die voer zondag in het Oosteipark in Gronin gen was vastgesteld, kan doorgaan. Er heeft zich op het GVAV-terrein dat al enkele weken volkomen onbe speelbaar is, nu een waterlaag van enkele centimeters gevormd. die door de bevroren ondergrond niet kan wegzakken. Bovendien functio neert het drainagesysteem niet. Af gelopen woensdag moest de inhaal wedstrijd GVAVSparta eveneens worden afgelast. LENINGRAD <ANP> De 21-ja rige Irina Rodnina en haar twee jaar oudere partner Alxej Oelanov ver dedigden gisteravond in Leningrad hun Europese titel paan-ij den met succes. Het Russische duo kreeg plaatscyfer negen en behaalde in totaal 423.1 punten. Op de tweede plaats legde een tweede Russisch paar beslag. Het waren de enkele maanden geleden internationaal nog volledig onbekende Loedmilla Smir- nova en Andrej Soeraikin. Zij kre gen plaatscijfer 19 en 418.1 punten. Het brons was voor het Oostduitse echtpaar Heidemarie en Heinz-UI- rich Walther uit Oost-Berlijn. Zij Het Russische paar Irina RodninaAlex Ulanov, dat in Le ningrad de Europese titel paar tijden prolongeerde. werden door de jury gewaardeerd met plaatscijfer 28 en 410.6 punten. Na de zes verplichte figuren bij de dames heeft de Oostenrijkse Bea trix Schuba de leiding. Zjj behaalde 1227.0 punten. 28 punten meer dan de titelhoudster. de Oostduitse Ga- brielle Seyfert. De Hongaarse Zsuzsa Almasy staat met 1162.2 punten op de derde plaats. De Nederlandse de butante Lia Does. die na diie figu ren zestiende was, zakte een plaats. 7ij heeft 919.8 punten. Na de drie verplichte figuren is de stand bij het ysdansen: 1 Loed milla Pachomanova Alexander Gorsjkov (Rusl.) 147.7 pnt. 2 Angeli- ka en Ernst Buck (W-Dld) 143.1. 3 Susan Getti Roy Bradshaw (GB) 141.5. ADVERTENTIE <3 5 OEGSTGEEST - TELEFOON 01/10—51855 UW DEALER MET DE 30 jaar ervaring LONDEN (GPD) Het zal een zucht van verlichting zijn ge weest dat de Engelse rugby-unie het Zuidafrikaanse team de Springboks hun turbulente toer door Groot-Brittannië heeft zien beëindigen. Bij vrijwel iedere wedstrijd zijn min of meer uit gebreide demonstraties tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek gehouden, die weliswaar een for se politiemacht op de been brach ten, maar niet leidden tot ge welddaden. Ook niet de afgelopen week. toen de demonstraties een extra stimu- lands kregen door de zaak Arthur Ashe: het weigeren van een visum aan deze Amerikaanse neger-tennis ser die wilde deelnemen aan de Zuid afrikaanse kampioenschappen. Nu zijn de rugbyspelers wel ver trokken uit Engeland, maar een veel groter en ernstiger probleem bedreigt de sportwereld en speciaal de cric- ketsport: de komende toer van Zuid- Afrika naar Engeland voor de serie testmatches deze zomer. De zorgen van de rugby-unie zijn overgegaan op de MCC. de instantie die de om vangrijke cricketwereld in Engeland regelt. Er zijn tekenen dat geweld en vernieling, tot nu toe afwezig bij de demonstraties tegen de Springboks, wel toegepast zullen worden om de cricketmatches te verhinderen. Al veertien dagen geleden zijn, bij wij ze va nwaarschuwing. tien belangrij ke cricketvelden waaronder het cri- ketheiligdom Lords in Londen) door demonstranten bezocht die enkele vernelingen hebben aangericht. De ernstigste: het begieten van de cric- ketpitch van kampioen Glamorgan (Wales) met een onkruidbestrijdings middel. Deze pitches, waar de cric ketmatch zich op concentreert, zijn met uiterste zorg gecultiveerde stro ken gras. Zij zijn zeer gemakkelijk snel en zo onherstelbaar te bescha digen dat een wedstrijd geen door gang kan vinden. Waarom is men meer bevreesd voor demonstraties bij cricket dan bij het rugby? Het antwoord is ge makkelijk te geven, de rugbywedstrij den waren een geheel blanke aange- leneheid, maar cricket is dat niet. Gedurende de toer in Engeland zullen de Zuidafrikaanse cricketers ook de counties ontmoeten <de toer duurt van eind april tot eind augus tus) en dus behalve testmatches een hele reeks eerste klaswedstrijden spelen. In die conties spelen verschei dene cricketers uit West-Indië, India en Pakistan, die bij de Britse clubs een contract hebben (het cricket is daar 'n prof-sport). De Westindische studentenunie in Londen heeft al la ten weten dat zij niet zal toestaan dat hun landgenoten zullen uitkomen tegen Zuid-Afrika een verklaring die over is genomen' door verenigin gen van Indiërs en Pakistani in En geland. worden zolang het de apartheid vol houdt. Als Engeland de band met Zuid-Afrika handhaaft, dient ook dat land te worden uitgestoten uit de cricketwereld. Dit is een verklaring, die voor lopig niet meer is dan een gebaar ter ondersteuning van de Westindi sche spelers in Engelse county-clubs. Zuid-Afrika is nog niet uitgestoten., op het ogenblik vinden daar de test- wedstryden plaats tegen Australië, dat zich over de apartheids wetten kennelyk nog niet zo heeft opgewon den. Maar Engeland kan zich, als de hele zaak op scherp komt te staan, niet veroorloven haar traditionele tegenstanders als West-Indië. India en Pakistan van zich te vervreem den. De machtige MCC behoort toch te voorkomen dat de internationale cricketwereld uiteen zou vallen in een blank en een zwart deel al leen door de houding van Zuid-Afri ka. Dat de MCC dat ook beseft, bleek wel in 1968 toen de toer van het MCC-eltal (dat is feitelijk het offi ciële Britse team) werd afgelast, om dat d'Olivera van oorsprong Afri kaan. thans Engelsman op grond van zijn huidskleur niet werd toege laten. Het argument was toen dat d'Oli vera een bijzonder geval was daar hij oorspronkelijk uit Zuid-Afrika zelf kwam. Het geval met Arthur Ashe bDont aan dat dit argument niet juist was. Tennisser Ashe wordt hard en ruw geweigerd omdat zijn ver zoek „mede bedoeld was een ope ning te maken in de racistische muur hier", zo zei de Zuidafrikaan se minister voor sportzaken, Frank Warring. Nu is het juist de bedoeling van de sport om openingen in de apart heidsmuren te forceren, zo zeggen de anti-apartheidsdemonstranten. Waar Zuid-Afrika dit zo openlijk, zo agres sief verhindert, pleegt het elgenlyk zelfmoord in de wereld van de inter nationale sport. Wie het meest ver liest, is de Zuid-Afrikaanse topspor ter zelf. namelijk het contact met heft buitenland. Behalve nog voor rugby en cric ket beide met hun hoofdkartie* in Engeland. De MCC houdt tot nog toe vol: de crickettoer gaat door. Zy heeft wel enige gesprekken gehad met de ministers van binnenlandse zaken en van sportzaken, met ala onderwerp: Hoe beveiligen wy de toer? Voorlopige uitkomst is dat de politie verantwoordelijk zal zijn voor de orde buiten de cricket-stadions maar binnen zal die taak op de clubs rusten. Zij kunnen wel politie- assistentie krijgen, hetgeen echter geld kost. Wat het beroemde Yorkshire heeft doen besluiten om de entreegelden te verhogen, evenals het lidmaat schap. Het extra geld is n>Ddig voor bescherming tegen demonstraties als de Zuidafrikanen komen. Als zij ko men. kinderspel „Wat er aan demonstraties bij de Springboks was, is kinderspel bij wat er bij het cricket gaat gebeu ren", zo hebben organisatoren van het verzet tegen de Zuidarikaan.se toer verzekerd. Zij verklaren de MCC voor stekeblind als deze mocht denken dat de cricketmatches. die drie of vyf dagen duren, ongestoord kunnen plaatsvinden. En de Westin dische Cricket Bond (de formidable testpartner uit 't Caraibische gebied) heeft laten weten dat Zuid-Afrika in de cricketwereld geïsoleerd dient te AMSTERDAM (ANP) De be sturen van Ajax en Go Ahead heb ben gisteren besloten de competitie wedstrijd tussen de beide clubs te spelen op vrijdag 13 februari om 8 uur in Deventer. De wedstrijd AjaxGVAV is door de KNVB vastgesteld op woensdag 18 februari om 20.15 uur in het Olympisch Stadion van Amsterdam. (Van een bijzondere medewerker) RIO DE JANEIRO Wanneer in mei van dit jaar in Mexico de strijd om de zo vurig begeerde Coupe Jules Rimet in alle hevigheid losbarst, zal Brazilië zonder vrees voor welke tegenstander dan ook de grasmat opstappen. Natuurlijk weten de Zuidamerikanen dat de concurrentie nóg sterker zal aantreden dan in 1966 in Engeland en dat één moment van tegenslag, één misstap al voldoende kan zijn voor een voortijdig exit uit 's-werelds meest spectaculaire voetbaltoernooi. Hoe goed de voorbereiding, mentaal en fysiek, ook is geweest, in één opzicht echter zal de Braziliaanse keur troep belangrijk verschillen van de ploeg die in Engeland de boot miste, ja zelfs de kade niet haalde. Zij zal zich bewust zijn van de kracht van de tegenstanders, maar ook van eigen kracht en mogelijkheden. Van een manco aan zelfvertrou wen, zoals in Engeland, aldus de mening van en kele Braziliaanse experts, w.o. Saldanho, zal geen spoor meer te bekennen zijn. Angst voor een ne derlaag zal de nog immer door artisticiteit ge kenmerkte acties van de onbetwiste wereldkam pioenen in 1958 en 1962 niet zoals in 1966 doen verkrampen. Zij zijn ervan overtuigd, dat zij met dat tikkeltje geluk mee, dat iedere topploeg of topsporter vandaag de dag nodig heeft om' zich met de lauweren van de sterkste te kunnen tooien, de eerste kandidaten zijn voor de machts overname van de pupillen van Alf Ramsey en dat zij opnieuw de wereldtitel kunnen grijpen. Brazilië is niet langer een formatie van sterren, het is een eenheid. Een eenheid samengesmeed door de kunde, het inzicht, maar bovenal de on buigzame wil van een man die eerder de indruk wekt een filosoof te zijn dan een voetbalbaas van het eerste plan: Joao Saldanho. Een slanke, bijna mager te noemen man, die groter lijkt dan hij met zijn 1.75 meter is en ook aanzienlijk jonger dan de 50 jaren die hij al achter de rug heeft. Donkere, vriendelijke ogen in een expressief ge zicht met donker haar, aan de slapen licht grij zend haar. Afgestudeerd in de economie aan de universiteit van Praag, oorlogscorrespondent in China en Korea en meest gezaghebbend sport- commentator in Brazilië vóór hij werd aange zocht als leider van het nationale voetbalteam voor de W.K. Het gezegde schijn bedriegt vindt in hem een verpersoonlijking. Wie met Saldanho heeft gepraat zal moeilijk kunnen geloven dat deze Braziliaanse erudiet, die vloeiend Frans. Spaans en Engels spreekt en zich evenzo heel best weet te redden in het Koreaans en Vietna mees, fervent liefhebber van Shakespeare. Rem brandt en Bach, evenzeer thuis in de theoriën van Freud en Jung als in die van Hugo Meisl. een man is die kan exploderen. Men kan met hem. dat is in Brazilië wijd en zijd bekend, beter geen ruzie krijgen. Hij is volleerd in de kunst van judo en karate, om over zijn bekwaamheden met het mes en de vuurwapens maar te zwijgen. Te kenend in dit verband is het volgende. Nog niet zo lang geleden nam hij een uitdaging tot een duel op pistool in Brazilië is zoiets nog moge lijk aan van de Braziliaanse doelverdediger bij de W.K. in 1966, Manga. „Als Sandanho beweert dat wij in 1966 geen mentaliteit bezaten en in ons broek deden als we wat forse tegenstanders tegenover ons kregen, dan zal ik hem de kans ge ven te tonen dat hij geen limonade in zijn ade ren heeft, maar echt Braziliaans bloed. Wanneer, hoe en waar hij maar wil" zei Manga. De ex- doelman van de Braziliaanse nationale ploeg be hoefde niet lang te wachten op een reactie. De dag, volgende op die waarop het interview werd geplaatst in een van de meest vooraanstaande bladen van Rio de Janeiro ontving, overeenkom stig de oude code van het duel, enkele keurig ge klede heren die hem verzochten zijn secondanten aan te wijzen, met wie zij in opdracht van Sal danho dag. plaat-s en uur van het duel zouden kunnen regelen. Daaraan voegden zij toe dat het de wens was van senor Saldanho om de zaak zo spoedig mogelijk af te doen. Liever vandaag dan morgen. Het werd voor Manga een afgang. Sal- danho's optreden was zo koel en beheerst, dat Manga van het voorrecht dat deze hem schonk om het eerst te vuren, geen gebruik wist te ma ken. Zijn kogel belandde ver over Saldanho heen in de bomen van de Braziliaanse jungle. Manga wachtte het antwoord van Saldanho niet af. Alle waardigheid overboord gooiend had hij het ha- zepad al gekozen toen diens kogel tussen zijn benen insloeg. „Ik had raak kunnen schieten, maar zó was het al voldoende", zei Saldanho la ter. toen de pers lucht kreeg van het duel en hem zo hevig belaagde dat hij eenvoudig niet aan een verklaring kon ontkomen. „Maar" liet hij er wijs gerig op die verklaring volgen „het is begrijpelijk dat Manga's zenuwen het begaven. Tenslotte had hij met zijn nog geen 30 jaren veel meer op het spel staan dan ik". In dit licht bezien is het evenzeer begrijpelijk dat Saldanho. die vrijwel alle ploegen die in Mexi co acte de precense zullen geven, bij hun optre den in de voorronden nauwlettend heeft ge volgd, heeft gesteld: Zolang er voetbal wordt ge speeld in Mexico zal Brazilië het ook doen. Wij zouden er content mee zijn indien een ploeg zou worden gediskwalificeerd als b.v. slechts een spe ler een werkelijke en duidelijk waarneembare vuiligheid uithaalt. Dat zou de redding kunnen betekenen van het toernooi om het W.K. Maar welke scheidsrechter zou die verantwoordelijk heid willen en durven dragen? Ik zie ervan ko men. dat het in Mexico een keiharde zaak wordt, net als in 1966 in Engeland, wellicht nog erger, waarbij grof fysiek geweld en intimidatie in het spel de boventoon zullen voeren i.p.v. techniek, taktiek, snelheid en conditie. Neem b.v. de wed strijd Schotland—West-Duitsland in de voorron de voor het W.K. Dat was op een gegeven moment niet meer met voetbal te vergelijken. Zoals een Hoetgess van West-Duitsland en een Gemmell van Schotland tekeer gingen, dat had meer weg van een robbertje bijzonder gemeen straatvech- ten. Ik ben nooit zo goed geweest in het in de praktijk brengen van de bijbelse regel „Wanneer men u een klap geeft op de enen wang. keer uw tegenstander dan de andere wang toe". Mijn spe lers hebben van mij de opdracht gekregen om te voetballen, zolang de tegenstanders dat doen. Zo gauw als die hun toevlucht zoeken in een strijd wijze, waarbij de bal onbelangrijk is. dan zal het Braziliaanse antwoord op dezelfde leest geschoeid zijn. „Oog om oog, tand om tand", dat zal, denk ik, vrees ik, het motto worden op de W.K. in Mexico. Misschien zal daar ook het einde worden ingeluid van de W.K. en, eerlijk, na wat ik ervan heb gezien in de voorrondes, zal ik er niet rouwig om zijn. Intussen hoop ik vurig dat Brazilië in dat geval de laatste wereldkampioen zal zijn-.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19